Een meter water gedurende 24 uur kostte de Vlaardingse industrie schatten Grote voorraden grondstoffen gingen verloren, maar de productie gaat door Ouderling betrekt de wacht bij vorm en inhoud van de preek Kamers voor zeer grote gezinnen, ledikanten en andere puzzles Nu of nooit? Na tien jaar Conflict tussen Ned. scheepswerf en Portugese firma voor de rechtbank Hemelwaarts, toch trouw aan de aarde De Rotterdammer Pag. 3 Zaterdag 14 Februari 1953 Bedrijven langs de Waterweg draaien weer (I) (Van onze redacteur) Wanneer een fabriek in vol bedrijf met beschadiging of vernieling wordt bedreigd, is de eerste zcrg: de administratie redden enhet laien doorgaan van de productie. Die gedachte heeft ook voorgezeten bij directie en personeel van de indusirieën langs de Waterweg, die Zondagnacht, toen het water ploiseling kwam opzetten. Mag het in veiligheid brengen van de administratie een interne kwestie zijn, bij al of niet voortgaan van de productie is het grote publiek, in dit geval beter gezegd: de consument, direct betrokken. Wij zijn daarom ter informatie uitgegaan naar een aantal grote bedrijven langs de Waterweg en hebben daar gevraagd: „Hoe staat het er nu mee? Over het geheel is de industrie wel gedupeerd, heeft zij zelfs schade geleden welke met vijf tot zes cijfers geschreven moet worden, maar vrijwel overal is de productie weer op gang en is of zal spoedig weer normaal zijn. Veel lof voor het actieve personeel Van Rotterdam uit leidde ons pad via Schiedam, dat er met het vollopen van de bouivput voor Wilton afkivam, eerst naar Vlaar- dingen. Vergeleken bij de enorme ramp, die Zuid-West-Nederland' Behalve de voorraden ook hier: scha de aan machines. Kantoren onder wa ter, de administratie voor een deel door weekt. Maar gelukkig beschikt de Pel molen over grote silo's voorraden, welke drooggebleven zijn, zodat de export ten minste geen vertraging ondervindt, want van de export moet het bedrijf het voornamelijk hebben. „We hadden Zaterdagsavonds de ge wone maatregelen tegen hoog water ge-1 nomen en dus ook de vloedplanken aan-1 gebracht, maar tegen deze overstroming- hielp niets. Gelukkig heeft men nog 500 ton bonen en erwten voor veevoeder kun nen gebruiken, want zoveel goed voed sel te zien bederven is zeer deprime rend. Een woord van lof voor het per soneel dat onvermoeid in de weer is geweest, is zeker op zijn plaats". Zo slaat het er dus voor in verschil lende Vlaardingse bedrijven, waar „24 uur lang een meter water" grote som men gelds heeft gekost. water, reusachtige ravage, grote schade aan voorraden, hier grondstoffen en meststoffen. Het hele bedrijf lag een week lang stil, maar meubelfabrieken hielpen met hun drooginstallaties en is alles weer droog en nu volledig bedrijf gekomen, „De schade..'.' Een half mïllioen, vol gens schatting. En dan de bedrijfsscha de nog niet meegerekend. Hadden de arbeiders zich niet zo prachtig inge- spannen, dan was het nog veel erger geweest. Het ergste was het in de wavelzuurfabriek. die eigenlijk niet stil heeft getroffen, heeft Vlaardingen ka"e sttaa"j m]aar..mi toch een paar da&en ,.maar natte voeten gehad"en daarom verbijstert het des te meer, dat die anderhalve meter. Wel een jaar „We draaien weer op gedeeltelijke kracht, maa- a.s. Maandag hopen we directie van de Magnesiet en Amarïl- fabriek C.V, aan de Kon. Wilhelmina- kade. „Maar het duurt zeker wel een jaar, eer de sporen van de overstro ming zijn weggevaagd. Onze schade zal anderhalf lot twee ton bedragen". In deze fabriek, waar grondstoffen tot halffabrikaten, voornamelijk voor ex port, worden verwerkt, is veel edel- cement onbruikbaar geworden en grote water nog zo'n geweldige schade veer continu te wenken", zegt ons de heeft aangericht. Wat er verloren is gegaan aan opgeslagen grond stoffen, verpakkingmaterialen e.d., van velerlei aard, is nog maar nauwelijks te berekenen. En wat het betekent, als electro- motoren zo'n 24 uur in zout water- staan, begrijpt eigenlijk alleen de technicus. De Levers Zeepfabriek aan de Paral lelweg is allang weer droog, produceert alweer een week en kan alle afleve ringen nakomen. En toch: twee millioen schade én een bedrijfsschade, welke nog niet te overzien is. De heer De Jong, directeur, vertelt ons het volgende. Er stonden in de fa briek in een ogenblik tijds 300 electromo- toren 85 tot 110 cm in het water. Hoewel leden van het personeel de hele nacht aan het werk bleven om het wa ter buiten te houden, was daar geen kijk op; de kracht van het water was veel te groot. Men moest alle verweer tenslotte opgeven. Dat betekende bovendien, dat massa's grondstoffen voor zeep- en zeepproduc- tenbereiding totaal bedierven of verlo ren gingen in het zoute water, dat zelfs stekelbaarsjes de fabriek injoeg. Geluk kig lagen grote voorraden eindproduc ten voor verzending gereed In hoger gelegen magazijnen, zodat de aflevering van bestellingen vlot kon voortgaan. Vlot herstel Met drogen en reviseren van de ma- j chincs en motoren werd begonnen zo-1 dra het water die Zondag zakte en daardoor kon in de loop van de week voorraden kostbare chemische stoffen de productie worden hervat. Nog enke- weekten weg. Ook hier was in de eerste le dagen en het werk gaat normaaldagen de electro-installatie onbruikbaar, verder. Er is dus geen enkele reden tot £n de export lag 14 dagen stil, dat was hamsteren of iets dergelijks, de reserve was groot genoeg om het tijdelijk uit vallen van machines te overbruggen. Maar In de kelder onder de Wester vleugel van het bedrijf lag zeer veel verpakkingsmateriaal, voornamelijk kar ton, opgeslagen. Die kelder is 140 m lang en 12 m breed en het karton is door het water zo gezwollen, dat het klem zit tussen vloer en plafond en nu met houwelen losgebikt moet worden. Nat carton is slechter los te krijgen dan beton, waar men een fikse boor ir kan zetten. Er zijn al 500 vrachtwa gens vol kartonpuree naar buiten ge bracht en nog is het einde niet bereikt. En om een klein indrukje te geven van het gesjouw bij de opruimingswerk zaamheden; een baal zeeppoeder die normaal 100 tot 120 kg weegt, wordt dot ir opgezogen water meer dan twee maal zo zwaar. Bjj het leegpompen van kelders waarin grondstoffen lagen op geslagen, begon het af en toe danig te schuimen en aan zeepsop bij de schoon maak was geen gebrek.... Dit is maar wat humor, die eens even om de hoek kwam kijken, maar een feit is, dat zo'n meter water al gewel dige ravage kan aanrichten. Buiten de fabriek spoelden talloze vaten weg en men kwam handen tekort om alles op te ruimen. „Maar", zo zegt de heer De Jong heel tevreden: „het personeel heeft zich prima gehouden. Iedereen heeft aangepakt en niemand viel uit. De dok ter had het zelfs op zijn wekelijks spreekuur opmerkelijk minder druk dan anders. Dit is wel een bewijs, dat men alles vergat om de fabriek weer op gang te krijgen". Vakbeurs voor meubelen werd een succes De tweede vakbeurs voor meubelen en woningtextiel, die in de Utrechtse Jaarbeursgebouwen is gehouden, is een succes geworden. Tweederde van de deelnemers is zeer tevreden en bij een vierde heerst matige tevredenheid. Al leen de deelnemers, die in verband met de uitgebreidheid van de beurs iu het wat afzijdig gelegen landenpaviljoen zijn gehuisvest geweest, waren minder content. Het zakelijk, bezoek heeft niet geleden onder de nadelige invloed van de nationale ramp en het slechte weer. Het was even groot als het vorige jaar, toen de beurs voor de eerste maal werd gehouden. Wel was het aantal particu liere bezoekers kleiner, maar uit het buitenland viel een grote belangstelling waar te nemen. De stijgende lijn in vraag en aanbod naar het moderne meubel is ook nu weer doorgetrokken. Het ligt in de oedoeling volgend jaar de meubelbeurs in de grote nieuwe machinehal aan de Croeselaan onder te brengen. Kerkelijke pers schrijft over: Gebedskring - Tale Kanaans - Plechtigheid - De dominee is geen bijzaak DE kerkeraad preekt dus! OnderInen functïonneren als gebedskrin„ deze titel geeft ds. H. van Doorn voor de gemeente, en hij doet het Overdinkel enkele ervaringen volgende voorstel: z° zag een der afdelingen er uit toen het water weer weg was. Eén grote ravage. van eigen gemeente door Ned. Herv. blad Woord en Dienst. Hij vertelt o.a.: „Kort geleden hadden we in Over dinkel persoonlijke kerkvisitatie. Daar werden dus ook vele vragen gesteld, o.a. deze: „Functionneert de kerke raad als geestelijk orgaan?" Deze vraag konden we gelukkig bevestigend beantwoorden, want we beginnen elke kerkeraadsvergadering met schriftle zing en schriftb esp reking. met toespitsing op de plaatselijke situatie. Dan wordt de vergadering „geopend met gebed", en dit is dan een wezen lijke opening. De armoede van ons persoonlijk, van ons als kerkeraads- leden, van onze gemeente wordt dan voor Gods aangezicht uitgespreid. „Maar er is nog wat anders. We bereiden ook gemeenschappelijk de prediking voor. Elke Zaterdagavond half acht komen bij toerbeurt twee drie ouderlingen een ouderling-kerk voogd doet ook mee in de consi storie, waar wij één a twee uur bezig zijn achter de Waarheid te ko men, maar er dan ook werkelijk ach ter. Geijkte termen, dogmatische van zelfsprekendheden, goedkope stichte lijkheden, komen in het vuur der be zinning. Toen we dit aan de visitatoren vertelden, reageerde de ouderling-visi tator aldus: „De kerkeraad preekt dus!" Ja, zo zou je het kunnen noe men, al is er iets teveel mee gezegd. Maar in ieder geval wordt door de ouderlingen de wacht bij de prediking betrokken." Voorbede OifER de „gebruikelijke wijze' waarop vergaderingen „geopend en gesloten worden", schrijft ook (ds.) M. A. K(rop) in het Her vormde maandblad In Dienst d e r Kerk. Hij meent dat de plaatselijke groepen van de organi satie waarvan dit blad uitgaat, kun- Dag en nacht „Dag en nacht hebben we hier ge werkt". vertelt ook ir Den Backer over de ENCK: de Eerste Ned. Coöp. Kunstincslfabriek, eveneens aan de Pa rallelweg. Ook hier hetzelfde beeld: 300 electromotoren een meter onder Advertentie. Oan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkrulsf) in huis hebt. een grote strop. Tank op driit Bij de BPM-tankinstallatie sioeg een tank los en ging op drift, daarbij tus sendijken en spoorlijn op het eigen ter rein flink havenende. Dat was een knaap „van 6500 kub", die er vandoor ging. De heer Huiksloot vertelt, hoe de spoor lijn die een gat van 20 meter lang en 3 meter diep vertoonde, is gerepareerd, maar het werk, aan- en afvoeren van olie uit Pevnis, ligt voor een deel nog stil. Men verwacht dat aan het einde van de volgende week alles weer nor maal zal gaan. Nu geschiedt het ver voer per tankauto's „van de overkant" uit en moet alles de pont over, hetgeen schadelijke vertraging van het gewone transport betekent. De schade, welke dit bedrijf heeft geleden, is nog niet te berekenen. De Pelmolen „Wij hebben een schade van 250 300.000 gulden", deelt de heer Neleman. directeur van de Hollandse Pelmolen n.v. ons mede. Voor de peulvruchten is het nu vol seizoen en wij zijn de grootste Nederlandse fabriek voor ver werking van peulvruchten. De voorra den te pellen bonen liggen in baalzak- ken op en naast elkaar en het water kwam tot zes lagen hoog. U begrijpt wel, wat een enorme schade dat bete kent". Van Fleet voor een Congrescommissie Generaal James van Fleet, de gepen- sionneerde opperbevelhebber van 'het Achtste Amerikaanse lger in Korea, zal vier Maart a.s. voor de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een uiteenzet ting geven van zijn inzichten omtrent de Koreaanse oorlog. De belangstelling van het Amerikaan se congres is gewekt door Van Fleets uitlating, dat het mogelijk is, door mid del van een „offensief over de gehele linie", de communisten te verslaan en een einde te maken aan de Koreaanse oorlog. Oefenreis smaldeel 5 Het oefensmaldeel 5 van de Koninklij ke Marine, bestaande uit Hr. Ms. tor- pedobootjagers Evertsen en Van Galen, Hr. Ms. fregatten Van Amstel en De Bitter en Hr. Ms. onderzeeboot Zwaard vis is vandaag uitgevaren voor een oe fenreis naar de omgeving van de Cana- rische eilanden en de Marokkaanse wa teren. Deze reis zal ongeveer anderhal ve maand duren. Het smaldeel staat onder bevel van Kapitein ter Zee G. Koudijs. Gedurende de reis zal tevens worden geoefend met schepen van de Britse „Home Fleet." Ook zullen „Harpoons" van de marineluchtvaartdienst aan de oefeningen deelnemen. Deze zullen daar toe tijdelijk in de nabijheid op Franse vliegvelden in Marokko worden geba seerd. Coördinatie-Commissie voor evacué's (Van een onzer verslaggevers) KUNT u een nieuw evacuatie-adres zoeken voor een gezin met negen kinderen? Er komt binnenkort een tiende bij, dus men moet een behoorlijke ruimte hebben." „Wij hebben dringend zwarte kousen nodig voor een bejaard echtpaar van Flakkee." „Weet u waar mijn zwager en zuster zijn. Ze zouden bij mensen van de kerk in Rotterdam zijn ondergebracht. Een kennis heeft hen gezien in een ontmoetingscentrum." Zulke en dergelijke vragen komen dagelijks binnen op het bureau van de Coördinatie-Commissie voor de Evacuatie in het gebouw Westersingel 111 te Rotterdam. kers bleken ineens beschikbaar te zijn om deze kwestie te regelen. Zij togen een gehele dag langs de honderden adressen, informeerden en lieten een formulier invullen, 's Avonds waren de meeste dames weer op him bases te ruggekeerd. De operatie „beddegoed" was geslaagd, want de volgende mor gen vroeg raasden tien auto's door de stad om de begeerde goederen van het Rode Kruis uit te reiken Dringend verlegen om ledikanten En dan moeten de nijvere werksters er maar weer een oplossing voor zien te vinden. In vele gevallen komt er dan ook wel een uitweg. Het bejaarde echtpaar krijgt de zwarte kousen: de meneer, die bij geruchte vernam dat zijn familie in Rotterdam was onder gebracht, vindt inderdaad de bedoelde mensen terug. Alleen dat echtpaar, waarvoor men een paar flinke kamers zoekt, dat is nogal e>en ingewikkelde puzzle, want mensen, die een kamer be schikbaar willen stellen, zjjn er bij honderden, gelukkig, maar ruimte voor een gróót gezin. Het vraag stuk zet du dames van het bureau van dc Coördinatie-Commissie van het Convent der Kerken voor wel haast onoplosbare kwesties. Het is bjjna nog moeilijker op te lossen, dan de schreeuwende vraag naar le dikanten, die in heel Rotterdam haast niet te vinden zijn. Niet alle vragen zijn gelukkig zo ingewikkeld. Als een paar verKOïmner- de vluchtelingen aankomen in de Ahoy'- hal zoals vorige week wel gebeurde, en men zet de verkleumde poes, die men ternauwernood heeft kunnen red den, pardoes op de centrale verwar ming om even bij te komen, dan weet men wel raad met zo'n hevig miauwend geval. Operatie beddegoed Maar werken doet men er wel. Neem bovoorbeeld het jongste weekend. Het Rode Kruis had 2400 aanvragen voor beddegoed, kussens, lakens, dekens en ledikanten ontvangen. Men moest alle adressen „even" langs gaan. Maar 2400 maal „even" duurt toch wel heel lang. Toen men op Zaterdagavond j.l. besloot een aantal vrijwillige krachten hiervoor aan te trekken, bleek men het ei van Columbus te hebben gevonden. Maat schappelijke werksters, wijkverpleeg sters en andere vrouwelijke medewer- Interkerkelijk Dat was nu weer een van die spre kende voorbeelden van samenwerking van allerlei groeperingen binnen hel kader van de Coördinatie-Commissie van het Convent der Kei-ken. Als een medewerkster van de Ned. Ver. voor Maatschappelijk Werk op Humanisti sche Grondslag toevallig bij een Chr. Geref. gezin kwam, noteerde zij het adres en gaf zij het door aan de be trokken kerk. De familie, die wellicht in de haast in de Ahoy'hal Gerefor meerde papieren meekreeg, maar Oud- Katholiek bleek te zijn, is nu maar overgeheveld aan de zorgen van de vol gelingen van deken Nikkel. Uit Parijs In de eerste dagen na de ramp heb ben verscheidene medewerkers van het bureau gewerkt in de Ahoy'hallen. Zo langzamerhand is men zich in de eigen vestingen gaan terugtrekken, hetgeen lang niet betekent, dat men zich van de buitenwereld afsluit. Daar zou men trouwens de kans een voudig niet toe krijgen, want de tele foon heeft practisch nog niet stil ge staan. Honderden mensen hebben zich vorige week al gemeld met de vraag „Waar en wanneer kan ik helpen?" Daar ivas b.v. die Nederlandse juf frouw, die in Parijs woont. Zi;, was in haar auto gestapt, en regelrecht door gereden naar Rotterdam. „Waar kan ik helpen? Ik wil wat doen!" En men vond voor haar een nuttige bezigheid; sorteren van kleren in de Rwièrahal die door de kruistocht van barmhartig- „De vergadering wordt met een zeer kort voorgebed geopend en aan eind der vergadering wordt een paalde tijd afgenomen voor de voor bede. Deze voorbede moet behoorlijk worden voorbereid. Om te beginnen moet zij niet verricht worden door de voorzitter, maar door allen, die daar behoefte aan hebben. Van te voren moet worden besproken waarvoor en voor wie gebeden zal worden. Want de voorbede heeft enkel zin, wanneer zij voorafgegaan wordt door gemeenschap pelijk gesprek, waarbij geweten wordt, wie in de voorbede wordt herdacht." Tale Kanaans LATEN de dominees toch duide lijk en normaal Nederlands spre ken dat is een van de opmer kingen die over predikanten nogal eens gehoord worden, zo schrijft (ds) J. C. J(onkers) in de Gere formeerde Kerkbode van Delft. En hij geeft toe dat er op de kansels „heel wat miserabels ten gehore is gebracht": .Zeker, we horen sinds lang niet meer in de kerk het zonderlinge taaltje, dat nog slechts schijnt voort te leven in sommige, de christenheid compro mitterende, kringetjes. Ik bedoel het dieventaaltje dat ten onrechte steeds prijkte met de sierlijke benaming van „tale Kanaans", maar dat mijn vader placht aan te duiden met de betiteling bokkespaans. Ook in de kerk zelf zou niemand het meer accepteren wanneer de dominé bij z'n gehoor informeer de zoals toch Geesink nog gedaan heeft „of men al met Rebekka de kemel gevallen was". Of men £EJV duidelijk beeld van de vernieling die het water in het verpakkingsmateriaal had aangericht. Opgezwollen karton nen dozen en kapotgeweekt papier enz. plechtig, altijd in de majesteit van zijn welsprekend woord. Voor som mige kanselredenaars ben ik werke lijk angstig als ik ze aan de telefoon krijg. Staan ze dan altijd zoveel meter boven de begane grond? Die plechtige stem? Die minzaamheid waarmee zij op je benepen gewone-mannetjes-vragen zich verwaardigen ook nog vanover de kanselrand je enig bescheid toe te strooien als een briefje dat van hun kanselbijbel wegwaait? Spurgeon zegt: „Ik hou van de dominee, wiens ge zicht mij uitnodigt mijn vertrouwen te schenken., een mens, die niet be minnelijk en vriendelijk zijn kan, laat die mijnentwege doodgraver worden, want op de levenden heeft hij geen invloed". Geen bijzaak EEN onverteerbare stelling is vol gens J. D. P. Warners in In de Waagschaal deze: „het gaat niet om de prediker maar om het Evangelie. We gaan niet naar de kerk om die of die predikant te horen, want dat is bijzaak." Aan het slot van zijn artikel, getiteld „Kanttekeningen van een leek", schrijft hij: „Ik heb dit nooit begrepen; al is de hiervoor aangevoerde verdediging wel licht zeer goed, het blijft grijze theorie want in de kerk is de preek nu een maal het centrale punt. En nu kan men duizendmaal zeggen dat de predi kant in opdracht spreekt en niemand zal dat willen betwijfelen, het is niet te ontkennen dat de uitvoering van deze opdracht van formidabele be tekenis is. Als ik het eerlijk zeggen mag: ik weiger de onbelangrijkheid van de predikant als stelling te er kennen, omdat ik elke Zondag dat ik naar de kerk ga van het tegendeel overtuigd word. Zolang de preek in onze kerkdiensten zulk een belangrijke plaats inneemt (en dat zeer terecht) is het ook belangrijk of de predikant spreekt in een taal, die behalve zijn eigene, ook de mijne zou kunnen zijn. Ik moet de dominee kunnen verstaan; is me dat onmogelijk, ook na oprecht proberen, dan is mijn taak niet die dominee te critiseren, maar naar een Hit andere bladen: IN het bekende Engelse blad Ob server werd dezer dagen onder de titel „Nu of nooit" de mogelijk heid van een spoedige beëindiging van de koude oorlog besproken. Uit dit belangwekkende artikel citeren we het volgende: Enige tijd geleden waagde Bertraad de Jouvenel de voorspelling, dat wij spoedig getuige zullen zijn van de In storting van het Sovjet-imperium. Niet vele internationale commentatoren zul len hem dit durven nazeggen en toc& is het geen onzinnige opmerking. Of het de crisis in Oost- en Centraal- Europa zal doorstaan, hangt groten deels af van de Westerse politiek, met name de verdedigingspolitiek in 1953. De nieuwe golf van angst achter het ijzeren gordijn is de tweede in haar soort. De vermoedelijke slacht offers zijn thans gewaarschuwd. Een tweede en wellicht nog belangrijker verschil met de dertiger jaren is, dat de zuiveringen thans in verschillende stalen tegelijk plaatsvinden. In tegen stelling tot Russische hooggeplaatste functionarissen kunnen de leiders van de satellietstaten rekenen op de meest enthousiaste steun en ongehoorzaam heid van leger en volk, indien zij zich zouden verzetten tegen de Sow- jet-Unie. Het antwoord hangt dus grotendeels af van de Westerse politiek in de ko mende maanden. Indien de militaire krachtenbalans door een grootscheep se en snelle militaire versterking van het Westen in evenwicht kan worden gebracht, in deze kritieke periode, en het Westen zich vastbesloten toont, geen aggressie te dulden, zelfs niet tegen een voormalige satellietstaat, dan lijkt het zeer waarschijnlijk, dat de Sowjet-Unie ook niet zal aanvallen en dat de satellietstaten dit zullen in- Het gevolg zou een desintegratie van het Sowjet-imperium kunnen zijn. De ze ontwikkeling zou de weg kunnen banen naar een algemene vredesrege ling en de beëindiging van de koude oorlog in Europa. Laat het Westen deze kans glippen, dan zullen de sa tellietstaten in hun lot berusten De ze gedachte dwingt ons, even stil te staan bij de huidige politiek en die onder de loupe te nemen.." „in Mesech" gelegerd is of reeds .van1 f-ndere te luisteren, die ik kan naden- Horma opgetrokken". Deze duistereken en navoelen. Dat dit niet neer- woestijntopografie laat onze zielig0"11 op eigenzinnige, particuliere voor- vandaa:; onberoerd. Maar al zijn we' Z0V moeilijk te bewijzen zijn: deze manier van SDreken en preken maar misschien wilt ge dat ook niet dan sinds jaar en dag kwijt, in 't be- denken als ik dat op mijn woord van 1j eer verklaar'. al- loofde land van 't goed verstaanbaar Nederlands zijn we blijkbaar nog lang niet gearriveerd.." In het Aramees EN ds. Jonkers vervolgt o. dus: „Onze hoogste profeet en leraar Jezus, moge ons ais voorbeeld steeds voor ogen staan. Tijdens Zijn leven op aarde was er een diepe kloof tus sen de taal van de godsdienst en de taal van het gewone volk. Voor de tempel werd slechts het plechtige an tieke Hebreeuws gebruikt waaraan echter het Aramees sprekende volk was ontgroeid. „De grote werken Gods" konden slechts gekend worden via de verouderde en voor de gewone man moeilijk toegankelijke tempel- taal. Hoe revolutionnair, hoe onfijn moet in de oren van de rabbijnen de prediking wel geklonken hebben van Jezus, die zich van de volkstaal, gebruikelijke omgangstaal bediende. Tot aan het kruis toe spreekt hij Aramees wanneer Hij de 22ste Psalm op de lippen neemt. Dit is toch zeker maar niet gevolg van het feit dat Hij in de timmermanswinkel van Jo zef is opgegroeid. De zoon van de timmerman, die 12 jaar oud, de theo logen versteld deed staan, heeft zich door geen theologentaal van Zijn volk en Zijn roeping onder dat volk willen laten scheiden. In eenvoud van taal en directheid van beeld zal „het heilig Kind Jezus" als hoogste profeet en leraar voorbeeld moeten zijn voor edere Christelijke prediker." Pilaarheiligen OVER dominees gesproken: in D e Bazuin (Geref.) schrijft (Ds.) Chr. W. J. T(eeuwen) artikelen over de beroemde prediker Spurgeon, die soms zijn ambtsbroeders rake din gen toevoegde. De predikant moet bijv. als hij niet op da kansel staat, een prettig mens in de omgang zijn, zegt Spurgeon: „Het is niet zijn beroep om boven de hoofden zijn medemensen te staan als op een zuil, zoals wijlen de gekke Si mon de Styliet". En ds. Teeuwen vervolgt: „Wee de kanselredenaar, die het altijd is. Altijd even deftig, altijd even heid langs Nederlandss straten en sin gels in enkele dagen overvol was ge worden. Puik adressie.. Het gloednieuwe orgaan, dat als Co- ordinatie-Commissie wordt aangeduid heeft één ding mee: men heeft gast-' vrijheid gevonden in de bureaux' var de Stichting voor Kerkelijk Sociale Ar beid van de Njed. Herv. Gemeente van Groot-Rotterdam. Merkwaardig, dat de instelling, die zich beijvert om de tienduizend geëva- cueerden hun verblijf in Rotterdam zo aangenaam mogelijk te doen zijn, eerst zelf gastvrijheid moet ondervinden om haar werk te verrichten. Maar zij kan daarbij instemmen met de eilandbewoner die. een paar dagen nadat hij een adres had gevonden, toe vallig op het bureau terugkwam en spontaan tot een van de medewerksters zei: „Juf. je hebt een puik adressie voor me gevonden, hoor!" Aangezien de Rivièrahal te Rotter dam gevorderd is voor het verstrekken van kleding aan evacué's, kan het con cert van het Rotterdamse Philharmo- nisch Orkest, dat op Woensdag 18 Fe bruari a.s. zou worden gehouden ten bate van het Nationaal Rampenfonds niet doorgaan. Zij die reeds kaarten hebben gekocht voor dit concert, kun nen deze bij de administratie van het orkest inwisselen. De New York Herald Tri bune gaf enkele dagen geleden een beknopt overzicht over „tien ja ren Midden-Oosten". Het blad schreef hierover: „Tien jaar geleden was Egypte ge heel bezet door de Engelse troepen. Geheel Palestina stond onder Brits mandaat. De Libanon en Syrië wer den door Franse officieren bestuurd. Jordanië stond onder koning Abdoel- lah, die de steun van de Engelsen had, terwijl de Zuidelijke woestijn behoorde aan koning Ibn Saoed. Sinds dien is daarin veel veranderd. In het Midden-Oosten is vrede noch oorlog. Er is een koude oorlog tussen Israël en de Arabischg landen, waarvan bei de partijen te lijden hebben, vooral Israël met z'n te snel groeiende be volking. De Engelse invloed in Egypte is drastisch weggevaagd. De Britse le gatie en de Britse militaire adviseurs hebben nog wel veel ie zeggen in Jor danië. In Syrië en de Libanon hebben de Fransen nog slechts grote econo mische belangen en enige culturele" instellingen overgehouden. Overal waar men vroeger Engelsen zag, ziet men nu meestal Amerikanen. Allerwegen ziet men Amerikaanse au to's, bars, technici, boekwinkels e.d., maar weinig echte Amerikaanse toeris ten. Wel treft men vaak Amerikaan se adviseurs en technici aan, inclu sief de voorlichtingsambtenaren, die de goede naam van Amerika moeten helpen verbreiden. Zouden de Ameri kanen zich plotseling terugtrekken, dan zou hun afwezigheid wel degelijk ge merkt worden. Toch zijn de Amerikanen niet be mind, zoals dat ook het geval is in vele Europese landen. Hun bedoelin gen worden gewantrouwd. Zelfs is er soms verzet tegen de technische hulp. De voornaamste reden hiervoor is de steun, die Amerika aan Israël ver leend heeft". Vordering van Portugal werd afgewezen De N.V. Scheepswerf Foxhol te Foxhol sloot in 1946 met een Portugese ven nootschap een contract betreffende de bouw van twee treilers, de „Pargo'' en de „Goraz". De „Pargo" werd geleverd en aan de Portugezen overgedragen Kort daarna ontstond om deze levering vee! deining, daar de Portugezen beweerden, dat hel schip verschillende gebreken ertoonde. Op grond hiervan staakten zij de betaling en weigerden voorts het tweede schip te aanvaarden. Ook wensten zij een zeer noge schade vergoeding. De Nederlandse weri heeft daarop een proces bij de rechtbank aan- hdngig gemaakt tot ontbinding vai» het contract, voor zover nog niet uitgevoerd De Portugezen op hun beurt stelden een tegenvordering in, eveneens met het oog merk tot een ontbinding van het contract te komen, met volledige schadevergoe ding. Zij stelden zich op het standpunt, dat de werf in geen enkel opzicht aan haar verplichtingen had voldaan. De Groninger rechtbank heeft zich thans bevoegd verklaard van dit geschil kennis te nemen. De vordering van Por tugal werd afgewezen op grond van het feit, dat niet van wanprestatie van de zijde van de weri kan worden gespro ken. Verder heeft de rechtbank op vor dering van de werf de ontbinding van het contract uitgesproken en de Portu gese maatschappij tot volledige schade vergoeding veroordeeld, omdat de Portu gese maatschappij, ondanks sommatie, weigerde de verdere bouwterm'tjnen te betalen. Naar raming beloopt de schade ruim 2 ton. In Portugal werd langs politieke diplomatieke weg actie gevoerd tegen de Nederlandse werven in het algemeen, waarover in het Nederlandse en m het Portugese parlement veel deining is weest. Ook werd bij de Nederlandse gering op interventie aangedrongen, naar aanleiding waarvan de regering destijds een deskundigen commissie heeft be noemd. (Vervolg van pag. 1) Doorlaatbewijzen voor Hoekse Waard De Burgemeesters in de Hoekse Waard vestigen er nogmaals de aan dacht op. dat toegang tot de Hoekse Waard alleen verleend wordt op een vergunning van de burgemeester der gemeente, welke men wenst te be zoeken. Deze vergunning dient schrif telijk te worden aangevraagd. In spoedgevallen telefonisch. meer dan één beweging, die het einde der geschiedenis, het laatste de finitieve komen Gods in Christus' wederkomst, aanstaande achtte Bin nen of naast een Kerk. die zich van het karakter der menselijke geschie denis als pelgrimage nauwelijks meer bewust was, blind voor de lichtbundel van het Woord, konden deze bewe gingen heilzame vingerwijzingen ge weest zijn, ware het niet dat zij dik wijls onbijbels derailleerden. Zij vergaten dat de gespannen ver wachting van het komende Konink rijk niet mocht leiden tot een neutra lisering van de menselijke roeping in de samenleving van dit aardse "be staan. Bij Johannes de Doper, hoezeer be klemtonend het nabije Godsrijk, geen spoor van deze onverantwoorde over- geestelijkheid. Integendeel, de nieu we verhouding tot God, het leven uit de vergeving der zonder door het Lam Gods, vraagt om vorm, gestal te. De ethiek blijft ook op het einde van de pelgrimstocht bewaard De omkeer vraagt gestalte in een dage lijks practisch Teven, ;n de verhou ding tot de mede-mens, voor Gods aangezicht. „En de scharen vroegen hem. zeg gende: Wat moeten wij dan doen? Hij antwoordde en zeide: Wie een dubbel stel klederen heeft, dele me de aan wie er geen heeft, en wie spij zen heeft, doe evenzo. Er kwamen ook tollenaars om zich te laten dopen en zij zeiden tot hem: Meester, wat moeten wij doen? Hij zeid* tot hen: ordert niet meer dan voorgeschreven is. En ook die in krijgsdienst waren, vroegen hem. zeggende: En wat moe ten wij doen? En hij zeide tot hen- Plundert niemand uit en perst niets af en weest tevreden met Uw soldij" (Lukas 3 10—14). Heil de Kerk als zij, midden in de geschiedenis, zó het Woord hoort- het Rijk (de hemel) voor ogen en de aarde trouw.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2