Een legertje mensen maakt van Londen een Kroningsstad ONZE MARINE IN DE OOST A.A. dresseert een nog levende snoek Nieuwe film voor Margaret Tussen ministers diplomaten en burgers De balansNederlands aandeel Zaterdag 14 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. G Nachtmerrie van kronen, vaandels en schilden door Rita Beuktnan. LONDEN. Tussen een battery schijnwerpers en een ry levensgrote modellen van verschillende soorten Londense straatlantaarns wordt in het Science Museum een stoel voor ons aangeschoven. Eindelijk zitten wy dan. na ons een weg gebaand te hebben door een on voorstelbare wir-war van vergulde kronen, kunstbloemen, guirlandes, heraldische schilden en verlichtings ornamenten, tegenover Sir Hugh Cas- son. Hy is de man, die nu al hjjna een jaar lang in de weer is om Lon den tijdens de kroningsdagen tot een feestelijk versierde stad te maken. Een sportieve blonde Engelsman in een groen tweedjasje, die achter een enorme stapel blauwdrukken over een gcdétailleerde kaart van de City of Westminster gebogen zit, als wy binnen konten. Hij springt over een berg Tudor-rozen naar de ongeduldig rinkelende telefoon, be kijkt een aantal tekeningen, die- een van zyn assistenten juist biuueii brengt, maakt een haastige schets op een stukje papier dat juist onder zijn bereik ligt en laat dan alle bedrijvigheid om zich heen voor wat zy is, om even een praatje met ons te ma ken. „De moeilijkheid is, dat je ieder ogen blik weer een opgave van veranderingen in de oorspronkelijke opzet kunt verwach ten" zegt by met een veelbetekenende blik op de telefoon. „Wijzigingen in de plaatsing van de tribunes of in de andere voorberei dingen langs de route van de kroningsstoet bijvoorbeeld. Dat brengt dan dikwijls ook weer grote veranderingen in onze opzet van de straatversieringen met zich mee. Maar dat hoort er nu eenmaal by! Dit bureau is immers juist ingericht om van het geheel der verschillende versieringen tenslotte toch een zo groot mogelijke een heid te maken. Wij werken hier in nauw contact met het kantoor van Earl Marshal, die de gehele voorbereiding van de kroning in handen heeft Alles is echter zo opgezet, dat er altijd gelegenheid overblijft voor eventuele wij zigingen. Zo juist kreeg ik een telefoontje over Whitehall. Uit de stapel kaarten en schetsen komt een plattegrond van dat stads gedeelte te voorschijn. Hier rond het stand beeld van King Charles hadden wy een versiering van banieren, Tudor-rozen en c Kronenschilden en banieren, j Vrouwen aan het werk op een van de ateliers, waar de straat- S versieringen voor de kronings- feesten vervaardigd worden. t Duizenden straatlantaarns langs f C de route van de kroningsstoet i wacht op 2 Juni a.s. deze fees- S telijke versiering. groene heesters „gepland". Nu moeten er plotseling op die plaats tribunes worden gebouwd voor ongeveer tweehonderd jour nalisten en persfotografen. Morgen begint men daar al mee. Die tribunes mogen niet storend werken op de verdere straatversie ring langs dat gedeelte van de route, die door ons al geheel ontworpen is. Wy gaan dus straks maar weer aan de slag-om die puzzle op te lossen. Waarom juist ik deze taak kreeg toebe deeld? Wel, als architect heb ik tijdens het Festival of Britain in 1951 een grote erva ring kunnen opdoen in het ontwerpen van decoraties van straten en gebouwen. De versiering van het tentoonstellings-terrein en de toegangswegen daarheen werd toen door my verzorgd. De kroning is echter wel weer een heel andere aangelegenheid. Hierby wordt de versiering niet door één bepaalde instantie uitgevoerd. De grote za ken en instellingen verzorgen, ook langs de route, hun eigen decoraties. Wat wy hier doen is die persoonlijke initiatieven zoveel mogelijk tot een goed geheel samen voegen en aanvullen met algemene versie ringen om tot een zo fraai mogelijk geheel te komen. Millioen rozen U ziet, veel is van plastic vervaardigd of met plastic geprepareerd. Allereerst zyn wy begonnen met het uitwerken van gedé- tailleerde tekeningen van de verschillende straten, waarvoor een versiering- ontworpen diende te worden. Maanden zijn reeds nodig geweest om dat materiaal allemaal te ver zamelen. Bovendien heeft onze foto-dienst van byna de gehele route die de koninklijke stoet zal volgen photo's gemaakt. Aan de hand van die gegevens zyn de ontwerpen voor de versieringen toen gemaakt. Onder tussen kwamen reeds de verschillende monsters binnen van de fabrikanten decoratie-materialen, die nog nooit zoveel orders te verwerken hadden als i maanden. Wat u hier allemaal ziet, zyn versierings materialen die door ons werden goedge keurd en toegepast. Het is echter nog maar een heel klein gedeelte. De gehele boven verdieping van dit gebouw en het souter rain is als opslagplaats ingericht. Meer dan vyf millioen plastic-rozen zyn er by- beeld besteld voor de versiering vat straatlantaarns langs een gedeelte van de route hier in de City of Westminster. Bond- street zal een versiering krijgen van ko- ninklyke banieren en trompetten, allemaal gedecoreerd met scepter en kroon. Ladder-invasie Duizenden meters stof zyn alleen al voor die banieren nodig en aan de versiering daarvan wordt reeds maanden doo dan tweehonderd meisjes gewerkt. Er worden bier ook speciale ploegen decorateurs en werklieden opgeleid, die •lak voor de kroning de decoraties op de verschillende plaatsen gaan aanbrengen. Immers daarmee kunnen wy eerst kort voor de kroningsdatum beginnen, want niets ver liest zo gauw zyn fleur als een straatversie ring. Dat moet dus allemaal in enkele dagen gebeuren en dan is er een leger van werk lieden nodig. Het is al een probleem op zich dan over de nodige ladders en stellages te kunnen beschikken Ook dat is echter allemaal reeds geregeld. Als het eenmaal zo ver is, rukken die van ver uit de omtrek naar Londen aan. Zo werkt alles mee om Londen op de grote dag tot een feestelyk versierde ;tad te maken. Ik zal er met genoegen naar kyken als het zover is, maar ik ben dan waarechynlyk een van de weinigen, waar voor het geen verrassing meer is. Al maan den werk ik hier dag aan dag tussen al deze kroningsattributen. Wel feestelyk in derdaad; maar toch krijg ik ook wel eens een nachtmerrie van al die kronen, schil den, guirlandes, banieren en rozen 1 Van toga en Hoe een huis meubel kan zijn EËN huis als bijzonder meubel is be slist iets ongewoons. Laat ons dan ook meteen zeggen, dat het huis in kwestie geen gewoon huis was, maar een nood woning ofwel een keet. Sommigen zullen er misschien een zomerhuisje in willen zien. Dat mag ook. In 'elk geval staat vast. dat het een verplaatsbaar, los op de grond staand woonverblijf was. Dit maakt onmiddellijk al duidelijk, dat deze woning geen onroerend goed was. Wat de meeste andere woningen wel *ü'n- j. i Men moet nu eenmaal niet al te veel -vasthouden aan de letterlijke betekenis van „roerend" en „onroerend", Want „de vissen die zich in vijvers bevinden" van een „landelijke eigendom" zijii vol gens de wet onroerend. En waarom zou een noodwoning dan niet ..roerend" kun nen zijn? Roerend en wel werd dit huis nu ge noemd een „bijzonder meubel". Althans zo gebeurde het in een vonnis van de rechtbank te Haarlem. TY7A.AR een vonnis is, moet ook een proces zijn. Dit proces liep tussen de curator van een in staat van faillis sement verklaarde nalatenschap en de bewoner van het bijzondere meubel. De curator dan beweerde, dat die be woner helemaal niet gerechtigd was om in de noodwoning te wonen en dat de ze tot de failliete nalatenschap behoor de. Maar de bewoner stelde daar tegen over. dat hem het huis toekwam op grond van een zg. codicil, afkomstig van de man, wiens nalatenschap nu in staat van faillissement verkeerde. Zo'n codicil is een geheel door de erf later geschreven stuk, waarbij hij zon der verdere formaliteiten bepaalde be schikkingen voor na zijn dood kan tref fen. Het is geen testament, dat nu een maal aan bepaalde vormen gebonden is. Men kan met een codicil dan ook veel minder doen dan met een testa ment. Tot het weinige wat men er wel mee kan doen behoort het legateren „van klederen, van lijfstoebehoren, van bepaalde lijfsieraden en van bijzondere meubelen". Het zal nu duidelijk zijn: om bij co dicil vermaakt te kunnen worden, moet een noodwoning als „bijzonder meubel'' groene tafel een bijzonder worden beschouwd. Dat kan niet, zei de curator. Dat kan heel goed, vond de rechtbank. Welk oordeel zij met een fraaie redenering schraagde. R5 NOODWONING, zo zei de recht- J-7 bank, behoort als roerend- goed tot het begrip „inboedel" in art. 570 van het Burgerlijk Wetboek. En alles wat tot de inboedel behoort wordt gevat in de uit drukking „meubelen" of „huisraad", al dus art. 571. Hiermee was de redenering niet uit. De rechtbank begreep, dat zij nog iets recht had te trekken. Natuurlijk, zo zei zij, is het in strijd met het normale spraakgebruik, een noodwoning „meu bel" te noemen. Maar dat doet er niet toe. Wat er wel toe doet is de vraag, wat de wetgever met die artikelen 570 en 571 kan hebben bedoeld. Die artikelen nu duiden in het alge meen aan, wat het begrip „inboedel" bevat en wat men tot „meubelen" kan rekenen. Zij noemen ook een aantal uit zonderingen. Zo behoren tot „inboedel" niet bijv. gereed geld, koopmanschappen, „werktuigen tot fabrijken. trafijken of den landbouw behoorende". En tot „meu belen" of „huisraad" behoren bijv, niet: paarden en levende have, rijtuigen met toebehoren, granen, wijnen en andere levensmiddelen. De wetgever noemt dus onder die uit zonderingen allerlei dingen, die volgens het normale spraakgebruik niet tot be grippen als „inboedel" of „meubelen" behoren. Dus en dit is het beslissende element in de redenering de wet gever heeft niet het normale spraak gebruik willen volgen. Dit betekent, dat men niet bang hoeft te zijn, om tot „meubelen" dingen te rekenen, die er volgens het normale spraakgebruik niet toe behoren. Daarom is er geen bezwaar tegen een noodwoning een meubel te noemen. Dus kan de noodwoning een „bijzonder meubel" zijn, dat bij codicil kan worden gelegateerd. Probeer daar nu maar eens een speld tussen te krijgen. LONDEN. Margaret Lockwood's tweede film onder haar nieuwe contract met Herbert Wilcox (de eerste is Trent's laste case) zal heten: Laughing Anne. Forrest Tucker zal haar manne lijke partner in deze film zijn. Tot burgemeester van Hooge en Lage Zwaluwe is benoemd dr. C. Vlak, te Maartensdijk (Utr.)oud-assistent-revi dent, thans leraar staatsinrichting aan een lyceum te Utrecht, Zijn benoeming gaat 16 Februari in. Van onze Haagse correspondente Scheveningen is hard bezig zijn geschon den gelaat weer te herstellen, opdat het het komende hadseizoen als vanouds zyn gasten zo bekoorlijk mogelijk kan ontvangen. Bij nader inzien is het toch wel meegevallen. De zee, die enorme hoeveelheden zand van het strand had leegeslcept in haar wrede gulzigheid, is u weer bezig het terug te brengen. Afge wacht moet nog worden of deze pogingen van de zee voldoende resultaat zullen opleveren: zo niet, dan zal zand niet vrachtauto's van elders moeten worden aangevoerd. Het Tunesische vrachtschip Carthage ichijnt weinig voor vertrek van het Sche- veningse strand te voelen. Het schip ligt rvast. De deskundigen peinzen over manier om dit zo hoog op het strand liggende schip weer vlot te krijgen. Ze zullen daar iets heel bijzonders voor moe- :innen, want het schip zelf is tot niets in staat en het staat zeer te bezien of sleephoothulp uitkomst zal brengen. Men denkt aan het graven van een geul in het strand. Verschillende koninklijke gebouwen in Den Haag staan volop in het teken van de leniging van de nood. In de Koninklijke Stallen ligt zo'n geweldige voorraad goe deren, dat men zeker nog veertien dagen bezig zal zijn, eer alles gesorteerd is. Het personeel van de stallen, de leden van de Kon. Militaire Kapel, hun echtgenoten en enige hofdames werken allen heel hard om de rijstebrijberg van goederen de stal len uit te krijgen. Het lijkt een wonderlijk sprookje van Moeder de Gans, waarin de toverkracht van goedheid en naastenliefde verzinnebeeld wordt. Ook in het Paleis Noordeinde is het een drukte van belang. Daar zyn de goederen, die de Haagse schooljeugd bijeenbracht, ondergebracht. Evacuees ko men hier kleren en andere noodzakelijke artikelen uitzoeken. Een Haagse firma zorgde voor een verwarmde paskamer. Menig evacuee is hier verheugd vertrokken met een complete garderobe, in de keuze waarvan hy of zij werd bijgestaan door deskundige lieden. Zoals men weet, heeft Den Haag de ge meenten Goedereede en Stellendam gea dopteerd, hetgeen betekent, dat honderd Hagenaars te zorgen hebben voor één bewoner van deze gemeenten. De hulp van Den Haag zal moeten bereiken, dat tieze gemeenten weer volledig komen te beschikken over alles wat nodig is om het dagelijkse leven weer te kunnen leiden en bovendien, dat er weer wat fleur in dat leven wordt gebracht. Het is een prachtige taak, die Den Haag zich gesteld heeft, waaraan elke bevolkingsgroep haar mede werking kan geven, ieder naar zyn aard en vermogens. Wassenaar doet hetzelfde voor Abben- broek, een plaatsje van nog geen 800 inwo ners. De gemeenteraad heeft er voorlopig reeds 25.000 gulden voor beschikbaar ge steld. Den Haag heeft ook zyn beste beentje voorgezet by de collecte, die ruim vier ton opbracht. Op de collectedag werd 's mor gens om vijf voor achten dus vijf minuten voor het officiële begin de eerste collectebus reeds volgepropt binnen gebracht. De bussen rammelden ditmaal niet, daarvoor was er te veel papiergeld in. Het aantal collectanten was heel groot ongeveer 3000 die 3700 bussen vol wisten te krygen. Daar tegen de avond practisch iedereen reeds gegeven had, was het moeilijk om de toen nog in omloop zijnde bussen vol te krygen. Maar de collectanten gaven de moed niet op en bleven naar milde gevers zoeken. Ook buitenlanders gingen met een bus op stap. Zo zagen we een dame en heer uit India beiden in hun nationale dracht ijverig collecteren. Gedurfd avontuur van twee smulpapen (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) TV7ANNEER er sprake is van snoek de snoek, die zo verstandig als een jnens staat het een iegelijk vrij om kor reltjes zout naar smaak en believen aan de verhalen toe te voegen, doch in trouwe! een foto liegt niet en wan neer de heer Jan Snoeckmanszoon Mul ler uw A.A. telefoneert dat hij twee snoeken, een grote en een kleine, heeft gevangen, dan komt daar alleen nog maar het vakmanschap van Aerts lijf- en keukenfotograaf, aan te pas om alle lezers en lezeressen er van te overtui gen dat die kleine snoek niet eens zó klein en die grote snoek een wel zeer gróóóóte snoek was voor dewelke de zetter van deze regels op één „o" meer of minder niet behoeft te kijken. HET VOORSPEL Wanneer je hem kunt tillen is die grootste snoek voor jou, maar pas op, want hij leeft nog, zo liet Jan Snoeck manszoon Muller er waarschuwend op volgen. M. bezegelde zijn nobele gebaar met een goed glas sherry Alfarero en reeds bij het derde glas overwoog uw A. A„ dat velen zijner lezers en lezeressen, alle foto's ten spijt, tóch het korreltje niet willen ontberen wanneer het over snoeken gaat. En zo maakte uw Aert zijnen vriend Jan Snoeekmans M. alras deelgenoot van zijn besluit om deze grootste aller snoeken voorlopig nog in leven te laten en er een gedresseerde, zich zelf toebereidende snoek van te maken. Nog vóór het glas voor de vierde maal as gevuld, lag de snoek al te kwispel staarten in een teil met helder leiding water en na de vierde Alfarero voegde Aert aan het door zink omsloten vis- watertje met vaste hand vier eetlepels zuiveringszout toe. Nippend aan hun sherry sloegen J. S. M. en uw A. A. de gedragingen gade van op het zuiveringszout reageerde. Zodra zij de zekerheid hadden dat de snoeken- maag zo leeg was als die eerste fles Alfarero, verversten zij het troebel ge worden viswater en in dat weer schone bad schoot de thans uitermate hongerig geworden snoek als een razende heen en weer. VRAATZUCHT Thans gaan wij speculeren op zijn vraatzucht, die de onze straks ten goede zal komen, zo overwoog uw A.A. en daarmee begon het tweede bedrijf van deze interessante dressuurproef. Gulzig hapte de snoek in de hem toe geworpen ui, die ter verhoging van het aroom met kruidnagelen was bestoken. Op de ui volgden een paar zorgvuldig geschrapte worteltjes, een bosje selderij, drie tomaten en anderhalf dozijn cham pignons, vergezeld van een tiental peperkorrels. December '41: periode van spanning (VI) In een ommezien verdween dat alles in de schoongespoelde vismaag en daarom was het 'nu de hoogste tijd om enig keukenzout aan het water toe te voegen. De van zoveel goede spijzen verzadigde snoek reageerde wederom prachtig! Hij begon dorstig met zijn tong te smakken, maar ditmaal was het J. S. M. die blik- sems-snel tot handelen overging! Met een forse greep bracht hij de snoek over in een zoveel engere vispan waarin hij ver volgens twee flessen witte Menagem uitschonk. De snoek slurpte deze Portugese land- wijn alsof het Maaswater was en in de zalige roes die daarop volgde overleed hij zacht en pijnloos onder de kunst greep die J. S. M. op hem toepaste. Al het overige was kinderspel: de pan werd op een zacht vuur geplaatst en na twintig minuten hebben Jan Snoeckmans zoon Muller en uw A. A. malkander eens aangekeken en eenstemmig verklaard dat niets zó smakelijk is als een gedres seerde snoek die zichzelf hielp toe bereiden. 'T GAAT OOK ANDERS Toen de sherry wat was uitgewerkt heeft uw A.A. de kleinere snoek op een meer orthodoxe wijze, doch met dezelfde ingrediënten klaargestoofd en zijn waarheidsliefde gebiedt hem te ge tuigen dat de uitkomst ten minste even goed was. Maar zulks behoeft uiteraard niemand te weerhouden van een moe dige navolging van het uitzonderlüke recept dat uw culinaire leidsman dit maal buiten verantwoordelijkheid van de redactie aan de zetterij heeft toe vertrouwd. door Luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich T N een vijftal voorafgaande artike- A len werden de successen beschre ven van onze marine en van onzi luchtmacht in de maand December 1941, de eerste maand van de oorlog in de Oost tegen Japan. Als wij nu eens de balans opmaken, dan kan hieruit blijken, wat het Nederlands aandeel en wat het aandeel van onze geallieerden in deze belang rijke aanvangsperiode is geweest. Ongeacht de vele kleine vaartuigen, zoals Japanse vissersschepen en der gelijke, werden tengevolge van oorlogsactie door Nederlandse onder zeeboten en vliegtuigen 16 Japanse zeeschepen met een totaal tonnage van 110.401 ton in deze maand door torpedo's of bommen getroffen. Elf hiervan waren het slachtoffer van onze duikboten, vijf van de lucht macht. Van deze. 16 schepen zonken er 7, vijf werden zwaar en vier minder zwaar of licht beschadigd. Overigens verloren de Japanners aan scheepsruimte nog 3300 ton door het opbrengen van het aanvankelijk Sia mese vrachtschip Thre Satri Nawa door de Nederlandse mijnenlegger Willem van der Zaan in de Riouw- Archipel op 11 December, terwijl het vaststaat, dat één of meer Japanse landingsvaartuigen bij MIRI, Brits Borneo, door stranding verloren gin gen. Het is echter niet zeker, of dit het gevolg is geweest van actie door onze vliegtuigen, dan wel van een fout in de navigatie. Japanse verliezen Welk aandeel in de totale Japanse scheepsverliezen heeft Nederland nu in deze maand December gehad? De be antwoording van deze vraag is belang rijker nog dan die van de vraag welke successen de Nederlandse strijdkrach ten op zichzelf beschouwd, hebben ge had, Want zij geeft in concrete cijfers de Nederlandse bijdrage aan de gealli eerde oorlogvoering ter zee en in de lucht in het Verre Oosten in die eerste, spannende maand. Wij kunnen de vraag op twee wijzen beantwoorden. Wij kunnen een verge lijking treffen met de totale Japanse' verliezen in het gehele Pacific-gebied, en met de Japanse verliezen in het, meer beperkte, zeegebied, dat tijdens de oorlog werd aangeduid met de naam „ABDA-gebied". dat vanaf 15 Januari 1942 onder het bevel werd gesteld van de Britse generaal Sir Archibald Wavell, als supreme commander van deze .American-British-Dutch-Australi an-area" (vandaar de afkorting ABDA). Dit oorlogsgebied dat eerst eind Decem ber te Washington werd vastgesteld, omvatte in grote trekken Zuid-Oost- Azië inclusief de Philippijnen. Neder- lands-Indië, Malakka. de Golf van Siam en de Chinese Zee tot aan de breedte graad van 30° Noord lagen er in. Wij komen dan tot bet volgende staat je. Onder „Japanse scheepsverliezen" worden wederom verstaan de Japanse zeeschepen welke door geallieerde oor logsactie tot zinken werden gebracht of in zekere mate werden beschadigd. Kleine vaartuigen als Japanse vissers schepen e.d. zijn wederom buiten be schouwing gelaten. De balans Ofschoon deze getallen nog geen ab solute zekerheid geven, is men bij het verzamelen der vele diverse gegevens, ook uit Japanse bronnen, toch wel zo ver gekomen, dat deze cijfers de waar heid zeer nabij komen, En dan blijkt hieruit, dat de Nederlandse bijdrage zeer belangrijk is geweest, en in het ABDA-gebied, wat tonnage betreft, zelfs overwegend. Onvoldoende gewaardeerd Nu kom ik. met hogergenoemde cij fers zwart op wit voor ogen, terug op hetgeen ik schreef in mijn eerste arti kel over deze periode Zaterdag, 3 Januari n.l.: „De rol der Nederland- !- en luchtstrijdkrachten is daar ginds belangrijker geweest dan tot nu toe uit vele buitenlandse publicaties geconcludeerd kan worden, Dit Is uiter mate verheugend." De vraag rijst, waarom die buiten ken te zijn? Het antwoord is tweeledig. In de eerste plaats wordt in bedoelde publicaties de oorlog tegen Japan in hoofdzaak behandeld vanaf het tijdstip, dat het vorengenoemde ABDA-gebied werd ingesteld en onder het éénhoofdig bevel van de Britse generaal Wavell kwam. Verzuimd wordt dan echter te vermelden, dat deze bevelvoering eerst op 15 Januari 1942 ruim 5 weken na het uitbreken van de oorlog in wer king trad, en dat het in die eerste 5 weken bijna uitsluitend Nederlandse zee- en luchtstrijdkrachten waren, die de eerste stoot opvingen. Een Britse vloot was er practisch niet, en de Amerikaanse Asiatic Fleet was, behoudens haar onderzeeboten en haar vliegboten (Catalina's) nog niet in actie gekomen. De Engelsen hadden wel plannen, om een krachtige slagvloot te Singapore te stationneren, doch tot vol ledige uitvoering van deze plannen is het nooit gekomen. Er was slechts een begin gemaakt door het slagschip „Prin ce of Wales" met de slagkruiser „Re pulse" en 4 destroyers (torpedoboten) naar het Oosten uit te zenden. Doch deze schepen arriveerden eerst op 2 December te Singapore, en de beide grote schepen, waarop onze hoop ge vestigd was, verdwenen reeds op 10 De cember van het toneel, toen zij op de oostkust van Malakka door zware Ja panse luchtaanvallen met torpedo's en bommen tot zinken werden gebracht. Wat de Britten toen over hadden, was maar bitter weinig, n.l. 3 oude kleine kruisers van de D-klasse uit de jaren 1917—1919 (4800 ton. 6 kns. van 15 cm, maximum vaart in 1941 niet meer dan 24 zeemijl), enige oude destroyers, hogergenoemde 4 juist aangekomen nieuwere destroyers, doch geen enkele onderzeeboot. Ter zee was de Britse Leeuw daarginds zijn klauwen kwijt. En wat de Amerikaanse Asiatic-Fleet betreft: de bovenwaterschepen, t.w. een zware kruiser „Houston", twee lich te kruisers, 12 kleine, oude destroyers en een betrekkelijk groot aantal hulp schepen en tankers, waren weliswaar reeds een week vóórdat de klap in Pearl landse publicaties dan zo onvolledig blij- Harbour viel. uit de Philippijnen naar Japanse scheepsverliezen in de maand December 1941 Pacific-gebied Aantal schepen totaal: 51 Totaal tonnage: 244.057 Nederlands aandeel in schepen 16 idem in tonnage 110.401 Aandeel der bondgenoten in schepen 35 idem in tonnage 133.656 Percentage Nederlands aandeel in schepen 31% idem in tonnage 45% ABDA-gebied Aantal schepen totaal: 36 Totaal tonnage: 213.098 Nederlands aandeel in schepen 16 idem in tonnage 110.401 Aandeel der bondgenoten in schepen 20 idem in tonnage 102.697 Percentage Nederlands aandeel in schepen 44% idem in tonnage 52% SPIEGELTJE AAN DE WAM) BEAUTY TIPS EEN RUWE HTJII» Wanneer Uw benen ruw en vlekkerig worden van water óf ons winter- weertje, dan kimt U dat gemakkelijk verhelpen door de lotion, die U dagelijks voor Uw handen gebruikt, ook voor Uw benen aan te wenden. Gebruik de handlotion na ieder bad en a 11 ij d vóór het aantrekken van Uw kousen! HAAn, DAT SPOEDIG UITZAKT Wanneer Uw haar gemakkelijk de krul verliest, doet de stoom van een warm bad daar nu niet bepaald veel goed aan! Om nu na zo'n bad niet als een „wilde" voor de dag te komen, kunt U het volgende eens proberen: Kam, vóór U de dampige badkamer binnengaat. Uw haar en zet krul spelden in, doch breng ze nauw keurig op hun plaats. Doe daar overheen een net en neem Uw bad. Als U klaar bent, wacht U tot Uw haar volkomen droog is, vóór U de krulspelden verwijdertMaak dit tot een gewoonte en U voorkomt daarmee in veel gevallen een uitgezakte coiffure! NAGELS, DIE BROOS ZIJN Een kwaal, die bovenal de huisvrouw treft. Dit komt dikwijls door het veelvuldig in aanraking komen met scherpe wasmid delen èndoor een minder zachtzinnige omgang met de handen als zodanig, zoals bijvoorbeeld met nog vochtige handen kolen gaan scheppen of een droogdoek in de wind hangen! Wanneer dit bij U ook het geval is, maak er dan een gewoonte van om, behalve Uw handlotion, die U na ieder vochtig werkje gebruikt, steeds handschoenen te dragen. Plastic hand schoenen voor nat werk en leren of katoe nen handschoenen voor het droge gedeelte In het begin zal alles U veel langzamer en „stunteliger" afgaan, doch dat went al gauw. Zij zullen er het hunne toe bijdragen Uw nagels in de vorm en Uw handen zacht te houden! Verfrissend Een prettige reiniging van het gezicht, die tevens verfrissend werkt, is het volgende: Bevochtig een watje met gezichtslotion of een adstringent, doop het in Uw cleansingcream en „was" Uw ge zicht hiermee. Verwijder daarna de crème met alleen wat adstrin gent. Uw huid zal dan heerlijk fris aanvoelen! Geen toeschouwers in lantaarnpalen LONDEN (Ass Press) Toe schouwers, die misschien het plan mochten hebben in lan taarnpalen te klimmen om de kroningsstoet van koningin Eli zabeth te volgen, zijn gisteren gewaarschuwd, dat de palen ingesmeerd zullen worden met vet om deze te ver gaande nieuwsgierigheid tegen te gaan. Soerabaja en Port Darwin (noordkust. Australië) vertrokken, het zou ruim acht weken duren, vóórdat zij in actie kwam (n.l. eerst op 24 Januari 1942 bij Balik Papan in Straat Makassar). Hieruit blijkt wel duidelijk, dat zeker de eerste weken bijna alles op ons, Ne derlanders, neerkwam, en óók, hoe fout het is van de buitenlandse geschied schrijving, de periode vóór de instelling van de éénhoofdige bevelvoering (het ABDA-commando) slechts summier te behandelen. In de tweede plaats waren de beschik bare gegevens nog zeer onvoldoende om waarheidsgetrouwe geschiedenis te schrij- tezamen ongeveer 1200 ton. 9 van de 10 vrouwen zeggen „Ja" als ze vraagt of ze wel MAÏZENA DTJRYEA gebruiken. Maar er zyn er onder, diezich vergissen. Die vroegen wél - en welbewust - MAÏZENA DURYEA, maar zij wareri te goed gelovig en letten niet op de naam DURYEA, die beslist op 't pak moet staan. Jawel - uit de resul taten bleek 't gauw genoeg. Wat 'n verschilNiet zö maar is MAÏZENA DURYEA wereldvermaard gewor den als het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausenVrddg dus niet alleen MAIZE NA DURYEA, maar let op dat U ook DURYEA [krijgt. Fernandel als Napoleon ROME (AP) José Ferrer en de Franse filmster Fernandel zullen sa men optreden in een film, getiteld Alexander en Napoleon, waarin Fernan del voor het eerst Engels zal spreken. Met de opnamen wordt in April in Ita lië een begin gemaakt. Ferrer zal da regie voeren. Beide sterren zijn voor nemens in 1954 samen een tweede film te maken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4