De Dordtse hoogwaterploeg vocht verbeten Spanning in de gelederen van dienst Openbare Werken Bijna vier meter Verkeersregels mogen alleen overtreden worden om een ongeluk te voorkomen Wie vult een sigarenkistje? Verkeerde manoeuvre van chauf feur kostte fietser het leven Verwarrend gewerkt Jaarvergadering DMV Hei schilderij van de maand «*ta,w BRIDGEN in de huiskamer t.b.v. RAMPENFONDS Het schilderij van de maand Stilleven met vruchten van Abraham Susenier Dordtse schilders gaven vijftig werken voor het Rampenfonds Zaterdag 14 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 3 Toen het acht uur in die onvergetelijke Zondagmorgen was, en de zon haar eerste licht door de jachtende wolken drong, zei opzichter Dirk van der Linden tot zijn vermoeide mannen aan de Noordendijk: „Het water zakt, we hebben het voorlopig gered. We gaan nu met z:n allen naar huis, en zijn om tien uur op onze post aan de 's-Graven- deelsedijk". Toen verspreide zich de wakkere groep, die gedurende de storm achtige nacht gevochten had tegen het onstuimige water, dat in zijn ontembare kracht, twee bedenkelijke en verraderlijke grepen gedaan had op de Noordendijk, zoals die geprojecteerd ligt tussen de Bies- boschstraat en het Kromhout. Men had het geklaard, inderdaad, en als men het onderspit had moeten delven tegen de weerspannige vloed, dan Aan de Dokhaven brak de Doch laten we ons niet aan hypothesen wagen. Genoeg is in de jongste dagen ge schreven en" gezegd over de dans, die we hier ontsprongen zijn, en geenszins wil len we opnieuw trachten de gevaren te tekenen voor onze contreien temidden van een tijd, waar de waterstanden tot de meest gelezen rubrieken van onze krant behoren. We willen in dit korte relaas even het licht laten schijnen op het knappe werk, dat ook door de dienst van Openbare werken is tot stand gebracht. Als de plannen van onze plaatselijke overheid gerealiseerd worden en de ge beurtenissen van de eerste Februari te boek worden gesteld, dan zullen onge twijfeld verscheidene bladzijden gewijd zijn aan de verbeten kamp, die op vele fronten door de uitgebreide hoogwater- ploeg is gestreden. Vroeg alarm Het werk was eigenlijk Zaterdagavond al begonnen. Het water zakte na de vloed van zes uur slechts een ogenblikje. De stand van twee meter tien was spoedig bereikt en dat is voor de Havendienst altijd het moment om de zogenaamde hoogwaterploeg te alarmeren. Aan de Bleijenhoek, de Boomstraat en op het lage punt van de houthandel v. d. Weg aan de Noordendijk werden de vloed- planken al vroeg aangebracht, terwijl de Spoorwegen werden gewaarschuwd voor het gevaar, dat aan de Dokhaven dreigde. Om tien uur in de avond werd een hoogte gemeten van twee meter zeventig en dat was voor de heer v. d. Linden het signaal om de ploeg van veertien r uit te breiden tot veertig koppen, snel ging dat uiteraard niet. want velen genoten onbekend met het dreigende ge vaar. van de kostbare Zaterdagse gezel ligheid. Met inspanning van alle krach ten werden de zaken meteen serieus aan gepakt. Gelukkig beschikte men over een respectabele hoeveelheid zakken, die snel gevuld werden. Uit bed gered Toen inmiddels de burgemeester en de directeur van Openbare Werken met de verontrustende stand van het water op de hoogte waren gebracht, toog men de Voorstraat op, om de gaten bij de steigers en de toegangen tot de zijstraten, zoals de Steegoversloot, Vriesestraat en Spuistraat te blokkeren. Toen de heer V. d. Linden met zijn mannen druk doende was, klonk er tussen alle bedrijvigheid door hulpgeroep van een dame, die in nachtgewaad aan de deur stond. Haar tachtigjarige bedlegerige moeder was aan de Voorstraat to taal door het water verrast, en de overspannen dochter was uiter aard niet in staat om de bejaarde weduwe, die hulpeloos op het natte bed lag, te redden. Sterke mannenhanden verloste de tachtigjarige uit haar benarde positie, al ging dat ten koste van een nat pak Kritieke toestand Maar wat deerden eigenlijk die natte laarzen en dat natte goed deze plichtsge trouwe mannen, die zo in de loop van de nacht van vrijwilligers assistentie had den gekregen. Advertentie Voor-een echt PERZISCH TAPIJT Bft f* OS A E> A lï Joh- de Wittstraat 6 W VI M K *4' Tel. 4269 - Dordrecht STERK VERLAAGDE PRIJZEN boel doordoch men was toen niet meer bij machte de gutsen de stroom te dammen. De aandacht van de tachtig vechtende mannen werdgecon centreerd op de Noordendijk, waar de situatie gevaarlijk be gon te worden. Het water was namelijk dooi en onder de dijk doorgedrongen; het zand spoelde uit het taldu, en omstreeks vier uur zakte het wegdek ter hoogte van de machi nefabriek van Vos en nabij het GEB weg. Het licht floepte uit, de telefonische verbindingen werden verbroken en onder deze omstandigheden moest de slag worden voortgezet. Met inspanning van alle krach ten slaagde men er gelukkig in het gevaar te localiseren, al heeft het slechts enkele centimeters gescheeld. Zand en klei Op onze vraag aan opzichter v. d. Lin den of de beweringen juist zijn, dat de Noordendijk verzwakt is door de her haalde opgravingen voor kabels en rio leringen antwoordde deze. dat voor elke opgraving aan de dijk steeds de toestem ming is gevraagd van de Provinciale autoriteiten. Daarenboven is de riolering gevat in zware klei, zodat deze suggesties eigen lijk alle serieuze grond missen. De breuken zijn veroorzaakt door het water, dat aan de binnenzijde van de dijk is gaan kalven, zoals op vele plaatsen in de omgeving is geschied. Voorlopige herzieningen Het herstel zal geruime tijd vorderen. De verdroogde grond zal worden verwij derd en nieuwe vette klei zal worden toegevoegd. Een definitief herstel kan eerst deze zomer plaats vinden. Voorlopig moet men zich tevreden stellen met goe de tijdelijke voorzieningen, waardoor aan eventuele gevaren het hoofd kan worden geboden. Men is hiermede nagenoeg ge reed gekomen, al wordt de aandacht ook gevraagd voor andere objecten, zoals de herstelwerkzaamheden aan de Kilkade, de Stadspolders en in de omgeving van het Wantij, waai- stevige gaten gestopt zijn, zoals wij deze week in ons relaas voer het waterleidingbedrijf reeds heb ben vermeld. Uit bovenstaande dorre opsom ming en uit hetgeen wij reeds schreven over het G.E.B. en het Gas- en Waterleidingbedrijf, mo gen we intussen wel conclude ren, dat de openbare diensten voor lopig met succes de slag tegen de elementen hebben gevoerd. Advertentie KUNT U met Uw bril, voor afstand en nabij, scherp zien op een afstand van 1 Meter? Moeilijk? Neem TRIFOCAAL GLAZEN. Dè oplossing voor scherp zien. op Icesafstand op 80 a 100 c.M. op grote afstand Franse steun voor perso neel Meterfabriek Het personeel van de compagnie des Compteurs in Montrouge te Parijs, een firma die nauwe relaties onder houdt met de Meterfabriek te Dor drecht, heeft in het bedrijf een inzame ling gehouden. Een grote hoeveelheid kleding, schoeisel en een belangrijk be drag aan geld, waarvoor weer goede ren werden aangeschaft, werd bijeen gebracht. Deze goederen zijn bestemd voor het personeel van de Meterfa briek dat door de ramp getroffen is. Dezer dagen heeft een grote vracht wagen uit "Frankrijk de ingezamelde goederen naar Dordrecht gebracht. Dordt krijgt rampen- bureau Wij vernemen, dat dezer dagen in Dordt een Rampenbureau zal worden gevestigd ten behoeve van land- en tuinbouw, alsmede van de industriële en andere bedrijven. Dit bureau zal in het gebouw van de Rotterdamse Bank- vereniging worden ondergebracht. Industriëlen en zakenlieden dienen hun aanvragen voor vergoeding bij de Schade Enquête Commissie in te dienen, De land- en tuinbouwers bij de Plaatse lijk Bureauhouder. Het Rampenbureau verwerkt al deze aanvragen adminis: tratief. De landbouwers dienen hun aanvragen bij de P.B.H. binnen een half jaar na hét droogvallen van hun gronden ii diend te hebben. Voor de herstelwerk zaamheden worden zonodig voorschotten verleend. Voor de schade aan inventa rissen bedraagt dit voorschot maximum 3000,voor schade aan bedrijfsmid delen 5000, „Eerste Nederlandsche" schenkt een ton Personeel doet er 15.000.— bij De Eerste Nederlandsche heeft mede namens dochtermaatschappijen een be drag van 100.000,ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds ge steld, terwijl bovendien het personeel voor zijn in Dordrecht en omgeving ge troffen collega's een bedrag van onge veer ƒ15,000,heeft bijeengebracht.' Waar evacué's in hun woningen terug keerden loopt ook de brievenbesteller weer zijn route. Oud-Alblas is nog lang niet watervrij maar ook hier in de Alblasserwaard zakte het ivater al flink. Geëvacueerden zullen V dankbaar zijn In verschillende plaatsen van ons land is een inzameling gehou den van sigarenkistjes (of andere doosjes) gevuld met verschillende kleine gebruiksartikelen ten be hoeve van de evaeué's. Ook Dor drecht heeft een aantal van deze kistjes ter uitdeling ontvangen en gebleken is, dat de kleinigheden, die er in zaten, by de geëvacueer den ten zeerste in de smaak vielen. Om nog meer evaeué's hiermee een plezier te kunnen doen (de d'aime6, die zich met uitdeling van de kistjes belas ten, denken bijvoorbeeld aan de te dezer stede opgenomen zieken en ouden van dagen en aan de Dordtse gedupeerden) zouden er nog meer kistjes ter beschik king moeten zijn. Wij twijfelen er niet aan of vele van onze stadgenoten zullen bereid zijn ook aan deze actie hun med'e- werking te verlenen. Wie een of meer kistjes voor zijn re kening wil nemen kan zijn bijdrage Woensdag 13 Februari van 's morgens 9 tot 's avonds 9 uur afgeven bij mevïouw Sprey, Singel 63, die voor doorzending aar de uitdeelposten zal zorg dragen. Hieronder volgt een lijstje van artike- in, die geëvacueerden nodig hebben. Deze opgave is echter slechts bedoeld als richtlijn om de kistjes te vullen. Men kan hieruit een keuze doen, maar natuurlijk ook zelf nog and'ere practische kleinig heden bedenken. Tot de meest geschikte artikelen behoren: zakdoeken. zeep (scheerzeep), vingerhoed, schaartje, zak mes, pepermunt, eau de cologne, scheer kwast, scheerapparaat, aansteker (luci fers), pijp, schrijfpapier en postzegels, naalden, spelden, kam, washandjes, vei ligheidsspelden. veters, garen, potlood Als men speciaal een kistje maakt voor een man of voor een vrouw, dan wordt verzocht dit er duidelijk op te zet ten. Staat er niets op dan wordt dé in houd als „gemengd" beschouwd, dus zo wel geschikt voor een vrouw als voor een, man. Men gelieve Voorts de kistjes zo in te leveren, dat er bij verder transport niets uit kan vallen. Men pakke het kistje dus in of binde het met een touwtje dieht. Advertentie In September van het vorige jaar heeft zich op de kruising Hugo de GrootpleinDiepenbrockweg een ernstig verkeersongeval voorge daan. De Rotterdamse rechercheur van politie, J. J. K., die hier met een luxe wagen reed, kwam in botsing met de 21-jarige fietser N. De wielrijder die een grote snelheid had, werd door de auto geschept en tegen de grond gesmakt. In zeer ernstige toestand moest de jonge man naar een der ziekenhuizen worden vervoerd en zonder bij kennis gekomen te zijn, overleed hij enkele dagen later. De officier achtte verdachte toch altijd aansprakelijk voor de gevol gen. Hij wilde wel aannemen dat het slachtoffer niet uiterst rechts had gereden, maar verdachte had alleen de verkeersregels opzette lijk mogen negeren wanneer hij er zeker van geweest was een on geluk te kunnen voorkomen. Is men hiervan niet zeker, zoals bij dit ongeval, dan had verdachte rechts aan moeten houden. De handelwijze van verdachte heeft Volkswagen Tessel- Telefoon DOR- hoofdagent schadestraal 7200 DRECHT Bij geen gehoor 8686 Deze zaak diende voor de Dordtse rechtbank in hoger beroep. De recher cheur was in appèl gegaan van het von nis van de kantonrechter, die hem we gens overtreding van de verkeersregels veroordeeld had. Bij het verhoor ver telde verdachte dat de fietser hem met een grote snelheid tegemoet gereden was Om de weg vrij te maken was hij toen naar links uitgeweken om de jongeman gelegenheid te geven de auto te passeren. Dit was echter niet gelukt ^'aPt,.met de bumper van zijn auto had hij de wielrijder nog geschept. De dames C. C. van V. J. G. van V. en A. E. A. v. d. -M.,- éls ge tuigen waren opgeroepen, vertelden dat de fietser met grote snelheid had ge reden. pok hadden zij de auto naar links zien uitwijken. ïn zijn requisitoir zeide mr J. P. van der Meulen dat de dagvaarding slechts ïept over een verkeersovertreding Over ïsSène"sï?n hel °ng'ilak -WOrdt nie' gesprotten. bpr. was van menmg dat op af^Psn^iH Waar, het ongeluk zich had afgespeeld, grote voorzichtigheid gebo den was. Autorijders die daar onbe kend zijn, kunnen veronderstellen dat zij op een parallelweg rijden waar zij geen tegenliggers kunnen verwachten. zeker verwarrend voor het slachtoffer gewerkt. Mr Van der Meulen achtte de over treding van de verkeersregels dan ook bewezen en voor deze overtreding eiste hij een boete van 30,subs. 15 da gen. Mr J. W. van Gelder, raadsman van verdachte, was van mening dat, hoe betreurenswaardig de afloop ook ge weest was, deze toch buiten beschou wing moest blijven. Van links rijden was voor het ongeluk geen sprake. Plei ter meende dat deze manoeuvre vol doende verklaard was en hij achtte vrij spraak hier op zijn plaats, Uitspraak over veertien dagen. Donderdag 19 Februari wordt de jaarvergadering van de Dordtse Mid- der.standsvereniging N.A.B. gehouden. Bij de bestuursverkiezingen zal men over vier zetels moeten beslissen. Af tredend zijn de heren W. de Visser, J.A. de Brin, J. Smit, terwijl de heer E. Mosterd aftreedt in verband met vertrek naar elders. In de vacature Mosterd stelt het bestuur de heer Janse candidaat. Overigens komen de gebrikelijke jaarstukken aan de orde. Zandzuig-, transport- en aannemingsbedrijf Merwede Opgericht is de zandzuig-transport- en aannemingsbedrijf „Merwede" N V. te Dordrecht. Doel is het uitoefenen van het zandzuig- transport- en aan nemingsbedrijf enz. Het maatschappe lijk kapitaal bedraagt f. 500.000, ver deeld in 500 aandelen van f. 1.000, waar van geplaatst 100 stuks. Volstorting ge schiedt door inbreng van het vroege re gelijknamige bedrijf onder firma. Directeuren zijn de heren C. Ver doorn en C. Bakker. Verkeerde vlag Advertentie VAM KLEEF'S i__[~AUTOMOBIELBEDRIJF~j_i [OOK VOOR) De colporteur P. H. J. M. die op eigen gelegenheid hoeden ophaalde om deze te laten reinigen, gaf bij het in ontvangst nemen van een hoed een be- wijsje af op naam van een bekende, Rotterdamse firma, waarmee hij in generlei contact stond. Deze naam moest echter de lading dekken. De zaak kwam uit toen een van de klan ten van M. niet tevreden was over de behandeling van zijn hoofddeksel en met de Rotterdamse firma contact opnam. Mr. Van der Meulen achtte de oneer lijke concurrentie bewezen. De Officier vond dat verdachte zeer onverstandig had gehandeld. Hij had alleen onder zijn eigen naam mogen werken en wil de hij een firmanaam voeren, dan had hij zich moeten laten inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Een geld. boete van ƒ25,subs. 10 dagen met 1 maand voorwaardelijk met een proef- tijd van 2 jaar. als stok achter de deur, was de eis van de Officier. Na een uitvoerig pleidooi van mr. D, B. Beels werd de uitspraak bepaald op Vrijdag 27 Februari. VEST 74 TELEFOON 5100 DORDRECHT Verkoop postzegels voor Rampenfonds Yerblifa offert een snipper dag op Het personeel van de N.V. De Vere nigde Blikfa brieken afdeling Dordrecht, heeft besloten, de snipperdag, die be stemd was voor het jaarlijks uitstapje, beschikbaar te stellen voor het Natio naal Rampenfonds benevens bet bedrag dat de Directie beschikbaar stelde voor deze reis. Uitspraken rechtbank De arrondissementsrechtbank veroor deelde gisteren C. P. G. wegens dief stal tot 1 maand gevangenisstraf. J. C. van B. die een aan een ander toebeho rend dier had gedood, werd veroor deeld tot f 100.boete subs. 20 dagen en H. den T. werd van rechtsvervol ging ontslagen. Openbare leeszaal gaat Maandag weer open Maandag, 16 Februari, gaan alle af delingen van de Openbare Leeszaal weer open. ZATERDAG 14 FEBRUARI Pictura: Bezichtiging schilderijen van Dordtse kunstenaars voor venkoop t.b.v. het Rampenfonds. Geopend van 105 u. Nieuwe Koers, Hof 13. 20 uur: bijeenkomst Jonge Strijd, .Waterstanden: Hoog water 5.53 en 18.08 uur; laag water 1.02 en 13.32 uur. Zon en maan: Zon op 7,58, onder 7,52 uur; maan op 8.02, onder 6.50 uur. ZONDAG 15 FEBRUARI Waterstanden; Hoog water 6.36 en 18.54 uur; laag water 1.52 en 14.24 uur. Zon en maan: Zon op 7,56, onder 5.53 uur; maan op 8.18, onder 8,22 uur. MAANDAG 16 FEBRUARI Kunstmin: Het Nuf. Uitvoering Rot terdams Phiilharmonisch orkest, Aanw, Waterstanden: Hoog water 7.16 en 19.32 uur; laag water 2.36 en 15.14 uur. Zon en maan: Zon op 7.54, onder 5.55 uur; maan op 8.32, onder 9.51 uur. DAGELIJKS Astoria: „De schrik van de tweede compagnie", alle leeft. Luxor: „Storm over Malaloka", 14 j. Nachtdienst apotheken: Merwede apo theek, Spuiweg 104, tel. 6010. Zondagsdienst doktoren: De Zondags dienst doktoren wordt dit weekeinde waargenomen door de artsen Nooij, Cornelis de Wittstraat 59, tel. 7400; Van der Linden, Singel 316, tel. 3473; Wep- ster, Singel 71, tel. 6269 en J. van Aar- denne, Vrieseweg 87, tel. 4486. Bood schappen uitsluitend voor ernstige ge- vaHen vóór negen uur. Bel op bij ongevallen 3444. Bel op bij brand 5555. Sportfond6enbad geopend 6.309.15 uur, Heeft U zich al laten inschreven voor de bridge-wedstryd in de huiskamer, welke Woensdag 18 Februari (aanvang 's avonds half acht) ten bate van het Rampenfonds wordt georgani seerd? Zo niet, maak er dan gauw werk van, want de tijd begint te dringen Stuur nu nog even Uw opgave aan de administratie van ons blad, met vermelding van de namen en de adressen van de genen, die aan Uw tafel spelen en van de klasse, waarin U wilt uitkomen. (Hoofdklasse, eerste of tweede klasse). En2.- per persoon bijvoegen natuur lijk! De gehele opbrengst is voor het Nationaal Rampen fonds, zodat een grote deel name geloenst is. Of U goed speelt of slecht, dat doet er deze keer helemaal niet toe. Nog een enkele zakelijke medede ling: voor degenen, die thuis moeilijk terecht zouden kunnen, stelt de sociëteitscommissie van de M.T.S. de cantine van de M.T.S. (ingang Bankastraat) beschikbaar. Eén van de leiders van de wedstrijd, drs. de Bruyn, zal hier een gedeelte van de avond zjjn, Hij is hier ook tele fonisch te bereiken onder no. 8495. U kunt zich voor deze originele bridge-drive aanmelden tot en met Maandag 16 Februari. De voor Zaterdag 14 Februari vast gestelde cabaretavond van het veteranen- legioen Nederland in Kunstmin, is uit gesteld. De avond wordt nu gehouden op Zaterdag 30 Mei. De f 100.- voor blauw oog Ons verslag van de onverkwikkelijke burenruzie op Sinterklaasdag van de twee getuigen welke zaak voor de poli tierechter kwam behoeft een kleine cor rectie. Wij hebben namelijk de officier van Justitie woorden in de mond gelegd die Maandag a.s. begint de verkoop ni?t heeft gesproken. Hij heeft in t, verand met de vordering van Corne- van de postzegels voor het Ram-|iis, die een mand met vuil over de penfonds in het bekende stalletje! schoenen gekregen heeft van de ver: t ii i ir, ji dachte Teums, namelijk gezegd dat hij in de hall van het Postkantoor. De, de indruk heeft gekregen, dat getuigen verkoopuren zijn: 9.3012 uur en j hier probeerden te halen wat er te ha- -,.1 leoft len viel en dat hij de rol van deze ge- van Af* ao.ou uur. tuigen ook niet erg fraai vond. Dordrecht heeft in de zeven tiende eeuw nogal wat stilleven schilders gehuisvest en wonder lijk genoeg is er maar heel weinig van hun werk in het Dordrechts Museum te vinden Een vruchten- stilleven van Abraham Calraet, een stilleven van Hubert van Ra- vesteyn, om twee van de bekend ste te noemen, zoekt men tever geefs. Daarom mag er met recht de aandacht worden gevraagd voor het vruchtenstilleven van Abraham Susenier, dat ons mu seum sedert 1914 rijk is, het enigst bezit aan stillevens van Dordtse schilders. HET STILLEVEN, zoals dat in Dordt werd geschilderd, was over het al gemeen eenvoudig van karakter. In de bloeitijd bereikte het nooit de pracht, die een Abraham van Beyeren en vooral een Willem Kalf het schonken. De schilders blijven lang vasthouden aan de eenvoud van kleur en vorm, die kenmerkend is voor de schilderkunst in ons land vóór 1635. De nieuwe elementen worden aar zelend geïntroduceerd en het is dan J. D. de Heem, die de meeste invloed uit oefent. Maar zijn uit Vlaanderen gehaalde en meer in overeenstemming met de ty pische Nederlandse visie gebrachte idee van pronkstillevens van bloemen en vruchten werd door de Dordtenaren veel simpeler gemaakt. A BRAHAM SUSENIER, die uit Leiden afkomstig was. hij werd er om streeks 1620 geboren trouwde in 1646 te Dordrecht en werd terzelfdertijd lid van het St. Lucasgïlde. Zijn werk is zeld zaam, maar voor een deel zal het op naam staan van Abraham van Beyeren, wiens kleur een voorbeeld voor hem is geweest. De compositie van het stilleven in het museum is echter oneindig' veei eenvoudiger dan men van de pronkstil levens van Abraham van Beyeren aan treft. Niets van de rijkdom, die de grote stillevenschilders van de bloeitijd zc gaarne tentoonspreidden, is in dit een- vo.U.ia,werk terug te vinden. Wat vruchten, een wijnglas en een tinnen Dit stilleven van de schilder Abraham Susenier, die in 1646 te Dordrecht trouwde en er in 1664 nog werkzaam wasis tot het schilderij van de maand in het Dordrechts Museum gekozen. bord, ziehier de attributen. En zoals het stilleven zelf, is ook de geest waarmee het werd geschilderd niet op de pracht van vorm en kleur gericht, zoals dat bij Kalf en Van Beyeren het geval is. 1U EN OPMERKELIJK schilderij van Susenier was er op een tentoonstel ling van de kunsthandel Goudstikker te Amsterdam in 1933. Het was een stilleven op een tafel, geplaatst in een landschap, zodat het lijkt, alsof de schilder het bui ten maakte. Maar de roemer verraadt hem, want daarop vindt men de weer spiegeling van de ramen van het atelier. Dit stilleven is wat rijker aan voorwer pen dan dat in het Dordrechts Museum, maar zelfs met de pracht, die een W. C. Heda kan hebben, is het niet te ver gelijken. MEN KOMT licht tot de vraag waarom in Dordt het pronkstilleven niet al leen geen vaste voet heeft gekregen, maar zelfs, voor zover wij weten, niet is beoefend, of het zou door Sebastiaen Mutsardt moeten zijn, die omstreeks 1670 hier werkzaam was. Het is moeilijk aan te nemen, dat de stillevenschilders in Dordt niet, evenals hun kunstbroeders, de beschikking kon den krijgen over de kostelijke stalen edelsmeed-, tapijt- en andere kunsten. Eerder zal de reden liggen in de eenvoud van hun aard. Anthony Bosman NU IS HET WOORD AAN DE BURGERIJ Vijftig schilderijen, aquarellen beeldhouwwerken, glazeniersproducten en naaldwerken hangen er nog Zondag, Maandag en Dinsdag in Pictura. Het zijn de kunstwerken, die de Dordtse beeldende kunstenaars voor het Nationaal Rampenfonds afstonden en die, naar men weet, Woensdagavond in het Open baar Verkooplokaal in de Visstraat door de heer A. Mak van Waay zullen worden geveild. De schilders hebben het hunne gedaan. Gemiddeld is de bijdrage om de nood van de door de watersnood getroffen slacht offers te verlichten van ieder persoonlijk in geldswaarde uitgedrukt enkele honder den guldens. Zij voelden het als hun plicht op de wijze, die voor hen mogelijk was, hun landgenoten te helpen. En als de Dordtse burgerij haar plicht beseft, dan wordt het Nationaal Rampenfonds een behoorlijke som rijker. Het is de moeite waard naar Pictura te •gaan om daar vast een kunstwerk uit te zoeken, dat men Woensdagavond in het Openbaar Verkooplokaal in het oog zal houden. Want hetgeen de Dordtse kunste naars hebben afgestaan behoort tot het beste dat zij maakten. Er is nog gloednieuw werk bij, dat men tevoren op geen enkele ten toonstelling zag, zoals bijv. het wel zeer in de sfeer van het doel passen de schilderij van C. Noltee, die met de brede toets welke hem zo karak teriseert een vluchteling heeft ge schilderd, een uitgeputte vrouw, die uit een kop soep eet, en met zijn hoofd op haar schoot zit naast haar een slapend jongetje. Geheel anders van karakter is nieuw werk van Piet Kraus, die zich de laatste tijd met de glazenierskunst heeft bezig gehou den en daarvan enkele overtuigende stalen heeft afgestaan. Velerlei verscheidenheid Men kan geen schilder in Dordt noe men of er worden Woensdag werken van hem geveild. Zo bijv. landschappen van W. Jansen, Th. Heck, H. Ramp en van de Zwijndrechtenaar Clement Bezemer, een zeer opvallend landschap ook van Noltee en van Wijnhoven een winter- gezicht. Bloemstukken zijn er van Adam- se (die een bijzonder mooi schilderij af stond, prachtig blank van kleur), Mühl- haus (breed geschilderd en bijna Frans impressionistisch van kleur) en Gerritse. Van Herwijnen stond twee van zijn ver beeldingsrijke werken af. Dan de jongeren. Van het- werk dat Toon Winkel gaf, valt een kleurrijk schilderij van zijn vroeger atelier op, een werk dat een ongekend blij accent heeft en ook technisch goed. is verwezenlijkt. Daarnaast stond hij twee aquarellen af van Bretonse landschappen. Trouwens Frankrijk is goed vertegenwoordigd op deze veiling-expositie, want van Lou ten Bosch hangen er, behalve een van zijn clown-schilderijen, drie Franse land schappen, van Leo Marchand drie Parijse aquarellen, die wel kopers zullen trek ken, en ook Aart Verhoeven laat zien. dat hij aan de Rivièra is geweest, al getuigt hij ook van zijn visie op liet typische Nederlandse polderlandschap, waarvan de structuur bekoring voor hem heeft. En tenslotte Otto Dicke, die zijn Jantje voor de duizendste maal heeft getekend en ook enkele landschappen gaf, en Flip Kouwen met- vijf prachtige en sfeerrijke tekeningen, die een koste lijk bezit zijn. Beeldhouwwerk De beeldhouwer en beeldhouwster, die Dordt rijk is, ontbreken al evenmin. Hans Petri heeft een zeer fijn meisjeskopje en twee etsen geschonken, Toos Neger drie beeldjes, waarvan vooral de vrouw met het, kind prachtig van actie is. Twee naaldwerken van Maria Hendriks zijn al evenzeer de moeite waard om kleur en vormgeving. Dit is dan het panorama van hetgeen er Woensdagavond zal worden geveild: werk van grote verscheidenheid, zodat er voor iedere kunstliefhebber iets bij is. Niet iedereen beschikt over het geld om zich te kunnen veroorloven een kunstwerk te kopen. Voor hen zijn er twee watersnood-prenten van Otto Dicke, die op de veiling voor een laag bedrag worden verkocht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2