Kwestie over Hauser-dieet Amendement-Zandt verworpen Mr. Cals voelt voor invoering van het Fries op de scholen fELZAS ÏN REP EN RW OVER VONNISSEN v. d. Vaart Smit weer in de cel Uitkeringen aan evacué's namens liet Rampenfonds DE NATUUR Kruidenier zou zich op terrein van d Irégisten hebben begeven Kort en krachtig Heden melden Verbindingen in het rampgebied AKKERTJES1 Vele aardappelen uit/overstroomde gebieden worden nog geborgen Paraatheid van de wetgever E. Richardson Dp cOiie Mub&êtiekd Uit de Kerken In één oogopslag De Dofdfieiwor Zaterdag 14 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 2 Geneesmiddel of aanvulling van de voeding? Eigen Nieuwsdienst ROTTERDAM. Hausert de mens omdat hi.: zich ziek voelt en graag beier wil worden of hausert de mens alleen omdat hij zich naar de richtlij nen van opgang makende lectuur beter wil voeden? De economische politierechter te Rotterdam sou het antwoord op deze vragen graag van deskundigen verne men alvorens recht te spreken in een principiële zaak lussen drogisten en kruideniers die beiden de voor het Hauser-dieet benodigde artikelen wil len verkopen. De drogisten noemen Op Schiphol is gistermorgen om elf uur een Canadese viermotorige North Star geland met 1200 paar lieslaarzen aan boord. De laarzen, die een waarde van 1200 dollars ver tegenwoordigen, werden op het vliegveld overgeladen in Deense vrachtauto's. Voor het gebouw van het A.N.P. in Den Haag arri veerde gisteren een grote vracht auto van acht ton uit Parijs, volge laden met kleren, schoenen, nieuwe lakens enz. De goederen waren inge zameld door het personeel van het Franse persbureau France Presse. Het Braziliaanse Rode Kruis is een steunactie begonnen voor de ge troffenen van de watersnood. Het Nederlandse Rampenfonds te Lon den had gisteren een bedrag be reikt van twintigduizend pond ster ling. Italiaanse oorlogsinvaliden hebben een bedrag van een millioen Mpe bijeengebracht. Donderdag zijn de sinaasappelen en de citroe nen, die Spanje ter beschikking van de slachtoffers heeft gesteld, verzon den. Aan de zending zijn 10.000 kg bananen toegevoegd, die door de kwekers van de Canarische eilanden zijn geschonken. De inzameling in Nqorwegen heeft tot nu toe drie mil lioen kronen in geld opgebracht en 775.000 kronen in goederen. -*• Drie vrachtauto's met goederen bijeen- Nederland vertrokken. De prefec- gebracht door de prefectuur van politie te Parijs, zijn gisteren naar tuur zal bovendien een som van drie millioen francs overmaken. Het gemeentebestuur van Gothenburg zal 100.000 Zweedse kronen schen ken. Een dagblad in die stad zamelde 80.000 kronen in. -#■ De inzameling Arnhem, waarmee men een millioen wil opbrengen, heeft gisteren de 9 ton bereikt. -#- De contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid heeft besloten tot een gezamenlijke actie in de bedrijven der leden om bijdragen aan het fonds te feveren. Men verwacht, dat de al tie zal resulteren in schenkingen tot een totaal bedrag van 100.000. De 38 millioen gulden welke tot Donder dag bij het Nationaal Rampenfonds waren binnengekomen, werden als volgt geschonken: door particulieren 10 millioen, bedrijven en bedrijfs- personeel 15 millioen, verenigingen, stichtingen en kerkgenootschappen 1 millioen vijfhonderdduizend, over heid en overheidspersoneel 4 mil lioen, scholen 2 ton, collectes 6 mil lioen, pers een half millioen, huiten- land 8 ton. Prof. dr L. J. Beel, minister van binnenlandse zaken, vice-admiraal H. C. W. Moorman, staatssecretaris van marine en vice- admiraal De Booy, chef van de marine-staf hebben gisteren per helicopter een vlucht gemaakt over de geteisterde gebieden. De bur gemeester van Londen heeft giste ren bekend gemaakt, dat er plan nen in voorbereiding zijn voor een gemeenschappelijke Nederlands-En gelse hulpactie. Hij vertelde, dat het Nederlandse boek over de overstro mingen ook in Engeland zal worden verkocht en dat de baten zullen wor den verdeeld over de rampenfondsen van beide landen. -*■ Volgende week zal een beperkte spoorverbinding tuss«n Vlissingen en Kapelle tot stand worden gebracht. Er zal drie maal daags een trein lopen. -#- De het verpakte geneesmiddelen die der halve niet door kruideniers zouden mogen worden verkocht. De kruide niers nemen een ander standpunt in en daarbij beroepen zij zich o.m. op de pharmaceutische handelsconveniie clie al deze artikelen naar hei domein der kruideniers verwijst. Hel geschil wordt uitgevochten over- hct hoofd van een keurige Rotterdamse kruidenier die reeds lang vóór de oorlog de zogenaamde reform-artikelen ver kocht. De vraag naar deze artikelen nam pas w*eer enige afmetingen aan toen Gayelord Hausers boek in Nederlandse vertaling op de markt kwam en in een half jaar tijds zes drukken beleefde. De kruidenier die Vrijdagmorgen voor het gevecht was gedaagd had in Maart 1952 de reform-artikelen opnieuw aan zijn winkelvoorraad toegevoegd en het was hom niet recht duidelijk waarom hij wél biergistvlokken en géén biergist- tabletten zou mogen verkopen. Huishoudelijke artikelen Zijn verdediger, mr. B. L. Burwinkel, klemde zich vast aan zulk een biergist- tablet dat volgens de analyse voor 70 pet. uit biergist en voor het overige uit suiker en aardappelmeel bestaat. Tot het dieet behoort ook de rozenbotteljam en die koopt men toch óók niet bij een drogist? Kalkphosphortabletten en phos- pliorijzértablettten zijn in dit geval méér voedingsstoffen dan chemicaliën zo goed als soda beschouwd mag worden als een huishoudelijk artikel wat terecht door een kruidenier mag worden verkocht. e officier noemde de tabletten die de verdediger met een uitnodigend ge baar op de groene tafel had geëtaleerd, verkapte geneesmiddelen, althans che micaliën vallende onder het drogisterij bedrijf. In het verleden had de kruide nier deze artikelen ongestraft mogen verkopen maar sedert hij cr in Maart 1952 weer mee begon, moest dit worden uitgelegd als een ongeoorloofde uitbrei ding van zijn zaak, zijnde deze geen drogisterij of apotheek. Eis: tien gulden of zes dagen. De verdediger had in zijn linkerhand een wetboek en in zijn rechter het be faamde „Blijf jong, leef lang" van Gaye lord Hauser. De gewraakte flesjes bevat ten niets anders dan aanvulling van menselijke voeding. De tabletten dienen niet ter verzachting, of leniging van enig lijden, doch vervangende dagdoses van een bepaald dieet voor gezonde mensen De noodrantsoenen van een sol daat beschouwt men evenmin als een geneesmiddel, ook al zouden vorm en verpakking in die richting duiden? Zo het hier tot een veroordeling zou ko men, dan zou in niet geringe mate de ontwikkeling van de moderne voedings leer worden afgeremd, zo zeide de ver- Advertentie Kapotte ruiten? Bel 6706! voor snel en goedkoop herstel. BOS SCHILDERSBEDRIJF St. Sorisweg 22 Wl] DAT: Iocd de Nederlandse gezant Denemarken, de heer George Paul Luden, dezer dagen de populaire actrice Lily Broberg in de grote zaal van de Kopen- haugse radiostudio ontmoette, hij op haar af kwam, haar omhelsde en een kus op liet voorhoofd gaf. Die is voor de elfduizend kronen die u mijn 1; schonken hebt, zei bij. Mevrouw Broberg is namelijk in de theaters van Kopen hagen geld gaan inzamelen voor dc slachtoffers van de watersnood in Neder land. DAT: cr in Korea hij de Amerikaanse troepen een proel zal worden genomen niet een verbeterde en geïsoleerde lcger- laars, die ontworpen is door militaire Amerikaanse deskundigen. Voor het nieuwe schoeisel, dat dc thermo-droge laars wordt genoemd, wordt als isolatie- synthetische rubber gebruikt dedïger die voor zijn cliënt op vrijspraak aandrong. De officier gaf nog als zijn mening te kennen dat een gezond mens er niet aan denken om al die tabletjes te slik ken. Wie daaraan meedoet moet iets mankeren. e economische politierechter achtte van betekenis het onderzoek in deze zaak nog niet te sluiten. Het door hem ontvangen advies van de vakgroep-dro gisterij achtte hij geenszins doorslaggc- end en gaarne zou hij ook dé mening an andere deskundigen willen horen. De verdere behandeling van de zaak is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De officier. d?é kennelijk niet hausert, doch wel van wanten weet, onthulde nog dat de fabrikanten der reform-arti kelen er de voorkeur aan zouden geven de naar jeugd en lang leven hakende mensheid via de kruidenier te benade ren. liever dan via de drogisten die een prijskartel hebben waardoor de winst marge van de fabrikanten zoveel klei ner wordt. De officiële opening van het Groot handelsgebouw, welke, op begin Maart was bepaald, is wegens de nationale 'amp voorlopig uitgesteld. Verscheidene in de maand Maart in het Groothandels gebouw te houden exposities gaan echter normaal door. Tot commandeur in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden (bij be vordering) is benoemd vice-admiraal J. B. Meyer. GOEREE EN OVERFLAKKEE: De veer dienst HeUevoetsluis-Middelliarnis wordt weer geregeld uitgevoerd. Er is weer een autobusdienst tussen Middelharnis-Dirks- 1 and-Melissant en tussen Middelharnis en Stad aan 't Haringvliet.. ALBLASSERWAARD: De weg tussen Pa- pendreCht-Aliblasserdam en Papencirecht- Gorinohem. die tot heden alleen met Jeeps kan worden bereden, wordt thans bestraat, zodat hij over enkele dagen waarschijnlijk voor alle verkeer berijdbaar zal zijn. Wijziging Inentingswet-1939 in Tweede Kamer KOORTS m moehuiverig Misschien voorboden van een griep. Doe er iets tegen: neem een 'AKKERTJEV: In korte tijd voelt U zich weer fit ff helpen direct Natuurramp in Perzië TEHERAN (AP) Slechts vijftig van de 1450 inwoners van het dorpje Tor- roed, ten Noordoosten van de hoofdstad, hebben een aardbeving op Donderdag overleefd. Het plaatsje zelf is vrijwel van de aardbodem verdwenen. Maar ze moeten met voorrang worden geconsumeerd DEN HAAG. Van de opgeslagen voorraden consumptie-aardappelen in de noodgebieöen worden nog belang rijke hoeveelheden in veiligheid ge bracht. Met de verlading der aardappelen is een begin gemaakt. Landkooplieden heb ben aardappelen geborgen, die afkom stig zijn uit de aardappelkuilen en op slagplaatsen in drassig terrein. De aard appelen in geïnundeerd terrein worden voor een- groot deel als verloren be schouwd. De aardappelen uit de drassige ter reinen zijn_ geheel geschikt voor de consumptie, maar dienen met voorrang in de consumptie te worden gebracht, daar zij natuurlijk niet lang houdbaar zijn. De medewerking van het publiek wordt hiervoor ingeroepen. De volgende aanwijzingen kunnen van belang zijn; De aardappelen zien er wat onooglijk uit en er zit meer grond aan dan bij droge aardappelen het geval is. De kook- kwaliteit doet echter niet onder voor die van droge aardappelen. Twee wenken worden gegeven: 1. Koop van de aardappelen niet meer dan voor één dag tegelijk en eet ze nog dezelfde dag. Bij langer bewaren ontstaat gevaar van bederf. 2. Was de aardappelen vóór het schil len. Verdere behandeling op de ge wone wijze. Doodstraffen te Bordeaux STRAATSBURG (Reuter). Een storm van protesten stak gisteravond op in de Elzas, toen de 's morgens ge velde vonnissen tegen de Elzasse en Duitse SS-mannen die medeplichtig zijn bevonden aan het uitroeien van de ganse bevolking van het dorp Ora- dour-sur-Glane, bekend waren ge worden. Het grootste gedeelte van de bevolking van de Elzas in de oorlog een Duitse provincie is van mening dat de vonnissen de eer van alle El- zassers bezoedelen, die door de Duit sers werden gedwongen om voor Hit- Ier militaire dienst te verrichten. Gisterochtend in alle vroegte velde de Franse krijgsraad te Bordeaux, die de massamoord van Oradour heeft behan deld, zijn vonnissen. Over 87 SS-mannen werd de doodstraf uitgesproken. Maar 85 van hen werden bij verstek veroor deeld. Van de twee aanwezigen is de één een Elzasser die vrijwillig bij de SS dienst heeft genomen. Dertien Elzas- sers, van wie er twaalf tGt dienstneming waren gedwongen, en vijf Duitsers wer den veroordeeld tot gevangenisstraffen of dwangarbeid van vijf tot twaalf jaar. Twee en dertig uren lang liad de krijgsraad zich beraden voor hij de von nissen uitsprak. De veroordeelden hoor den de uitspraak niet gezamenlijk in de rechtszaal uitspreken, maar werden er afzonderlijk in hun cellen van op de hoogte gebracht. Het gebouw waarin de krijgsraad zitting hield en de gevangenis werden al die tijd door zwaar gewapen de troepen bewaakt. De twee aanwezige ter dood veroordeelden werden onmid dellijk nadat hun vonnissen hun waren voorgelezen, naar een fort overgebracht waar zij in de dodencellen werden opge sloten en aan handen en voeten geboeid. Bij herhaling is er tijdens het proces betoogd dat het een schande is dat de Voornaamste beschuldigden voor een deel vrij in Duitsland rondlopen en niet door de Amerikanen en Engelsen worden uitgeleverd. Van generaal Lammerding, de bevelhebber van de SS-divisie Das Reich, waartoe de compagnie behoorde die Oradour heeft uitgemoord, heeft de Franse regering nu officieel de uitleve ring verzocht. De man woont in Dussel- dorf in de Britse zone en hij is een van de bij verstek ter dood veroordeelden. Overal in de Elzas begonnen de kerk klokken te luiden toen de vonnissen bekend werden. Burgemeesters van grote steden en van dorpen kwamen in Colmar bijeen om te beraadslagen over dé maat regelen die er genomen dienen te worden. Men is in de Elzas van mening dat de mannen, die tot militaire dienst zijn gedwongen, op vrije voeten ge steld hadden moeten worden, ia de oorlogsjaren was de Elzas tenslotte een Duitse provincie en men kon zich niet zo gemakkelijk aan de dienst in Hitiers legers onttrekken. En heel erg vindt men het dat deze mannen toch zijn veroordeeldterwijl de grootste Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Gedetineerde H. W. van der Vaart Smit die in Maart 1952 van de strafgevangenis Norgerliaven is overgebracht naar de rijkswerkinrich ting Bergveen, eveneens te Norg, zit weer in de cel. Thans In de strafgevan genis in Den Haag. Hij had te Bergveen, gelijk andere daar gedetineerden, de kans op perio diek verlof naar huis. Tijdens een ver lof voor medisch onderzoek naar het acadenjiigi ziekenhuis te Groningen h 5éff_,TBF <sder Vaart Smit zich schuldig SemaJjstKjfjn misbruik Van vertrouwen door af ie wijken van een verstrekte opdracht. Hij is namelijk niet vólgens de voorgeschreven route gegaan. Hij kreeg toen twee dagen cel en werd op 21 Juli overgebracht naar de strafgevan genis in Den Haag. Volgens de directeur van Bergveen moest Van der Vaart Smit ongeschikt worden geacht voor het ge heel op vertrouwen gegronde regiem van een open gesticht. Bovendien was zijn voorwaardelijke invrijheidstelling niet meer te verwachten op grond van afwijzende adviezen. Minister Donker kan hieraan nog toevoegen, dat uit een later bij een andere gedetineerde te Norg in beslag genomen en ontcijferd dagboek is komen vast te staan, dat de gedetineerde Van der Vaart Smit op schromelijke wijze het gegeven vertrouwen tijdens zijn verblijf te Bergveen heeft misbruikt en ongeoor loofde contacten met oud-politieke de linquenten heeft onderhouden. Bovendien is in de strafgevangenis in Den Haag opnieuw gebleken, dat Van der Vaart Sfnit, nadat enige mitigatie in de cellulaire afzondering was gebracht, on geoorloofde contacten met medegedeti neerden trachtte te bewerkstelligen en een ongunstige invloed op hen uitoefen de, terwijl in zijn cel een fotografische afbeelding van wijlen ir Mussert gevon den en in beslag genomen is. Het blijkt noodzakelijk ook thans weer het oellu- laire stelsel op hem toe te passen. Van onze parlementaire correspondente. DEN HAAG. Dat de parlementaire de mocratie, als dat nodig is, in staat is tot snel handelen en beslissen, werd gister middag in dc Tweede Kamer treffend be wezen, toen tegen vjjf uur een wetsont werp aan de agenda werd toegevoegd, waarover de correspondentie tussen Ka mer en Regering wel gereed, maar nog niet uitgewisseld was, omdat het tech nische apparaat zulk een snelheid niet kon bjjhouden. Dit wetsontwerp betrof het besehermen van schuldenaren in de noodgebieden en was gezien de moeilijk heden, waarin van alle have en goed be roofde personen verkeren, die nog schul den hebben te betalen, hard nodig. Zo kon hef gebeuren, dat de griffier het door de Kamer opgestelde verslag moest voorlezen een verslag dat anders ge drukt aan de leden wordt toegezonden en dat minister Donker onmiddellijk daarop antwoordde in plaats van een me morie van antwoord aan de leden te doen toekomen. Zo werd een procedure, die anders minstens enige dagen kost, in nog geen uur afgewikkeld. Nog geen twee weken na de ramp is de eerste noodwet dus reeds de Tweede Kamer volgende week weinig tjjd voor de behandeling zal nodig hebben. Deze verkwikkende paraatheid van de wet gever kwam tot uiting aan het einde van een lange middag van beraadslagingen over de wijziging Lager-Onderwjjswet 1920, waarin enige amendementen tijd rovende obstakels vormden, die overigens met milde humor door minister Cals werden aangevat. By de behandeling dit ontwerp smaakten Kamer en publiek het genoegen mevr. Fortanier-de Wit (v.v.d.) weer op het spreekgestoelte te zien staan en te horen spreken. Deze charmante afgevaardigde, die typisch vrou welijk en toch heel zakelyk, op vlotte wijze aan het debat pleegt deel te nemen, trad voor het eerst na vele maanden van ziekte weer voor het parlementaire voet licht. DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer heeft gistermiddag de behan deling over de nieuwe stoomwet voort gezet. Er moest nog worden gestemd, over artikel 9, volgens welk artikel bij algemene maatregel van bestuur kan worden bepaald, dat voor ketel- keuringen een vergoeding is verschul digd/ Het artikel werd aangenomen met 47 tegen 31 stemmen. Voor stem den de k.v.p. en de p.v.d.a., tegen de zes andere partijen. Het wetsontwerp werd vervolgens z.h.s. goedgekeurd. Daarna kwam opnieuw de toelaat baarheid ter sprake van het amende ment, dat Donderdagmiddag bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Inentingswet-1939, door de heer Zandt (s.g.) was inge diend. De heer Zandt merkte op, dat dit voor hem de enige gelegenheid was de door hem beoogde wijziging aange bracht te krijgen. De voorzitter herinnerde de heer Zandt aan art. 119 der grondwet, volgens het welk een initiatiefvoorstel kan worden ingediend. Hij stelde vervolgens voor het amendement ontoelaatbaar te verklaren. Dit voorstel werd aangenomen. De heer Zandt diende daarna een mo tie in, waarin de wenselijkheid werd uitgesproken, dat er jaarlijks een over zicht wordt gegeven van de gevallen Schrijf aan familieleden ONGERUSTHEID IN HET BUITENLAND Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mee, dat in het buitenland nog niet altijd een juiste indruk bestaat over de omvang van de ramp, die Nederland heeft ge troffen. Aan de Nederlandse legaties worden vaak inlichtingen gevraagd over de toestand van familieleden in Nederland, ook van familieleden in niet of weinig geteisterde gebieden. Het is raadzaam dat Nederlanders, die verwanten in het buitenland hebben, deze zo spoedig mogelijk inlichten over eigen welstand. postvaccinale encephalitis. De motie vroeg een wettelijke regeling, overeen komstig de inhoud van zijn amendement. Staatssecretaris Muntendam verklaar de geen behoefte te hebben aan een wet telijke verplichting', daar reeds op basis van vrijwilligheid wordt gedaan het geen de motie vraagt. De heren Mol (kvp), Oud (vvd) en Van Lienden (pvda) opperden bezwaren tegen de motie, doch de heer Zandt handhaafde haar. De motie werd daarna verworpen met 69 stemmen tegen en 10 voor. Voor stemden jkw. Wttewaal van Stoetwegen 'ch) en de heren Van Lier (pvda), Van Baal (a.r.). Van Dis en Zandt (s.g.), Stufkens (pvda), v. d. Zaal (a.r.), Seheps (pvda). Schmal (ch) en Fokkema (a.r.). Het wetsontwerp tot wijziging van de Inentingswet-1939 werd toen z.h.s, goed gekeurd met aantekening, dat de heren Zandt en Van- Dis geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Daarna heeft de Kamer de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920 voortgezet. Minister Cals beantwoordde de giste ren gemaakte opmerkingen. Hij betoogde dat er geen enkele bepa ling in de wet voorkomt, dat de voer taal op de lagere school Nederlands moet zijn. Maar het leek hem overbodig te be palen, dat er op een lagere school Ne derlands moet worden gesproken. Hij zei van mening te zijn, dat het gebruik van het Fries als voertaal en het onderwijs in het Fries op de lagere school in de wet behoren te worden opgenomen. Re gelingen daartoe zijn zowel ten behoeve van de lagere school als ten behoeve van het mulo in voorbereiding. De minister zei voorts het voornemen te hebben de instelling van een acte I.o. Fries te be vorderen door wijziging der kweek- schoolwet, zomede een acte Fries m.o., waarvoor geen wetswijziging nodig is. In 1948 meende de Kamer de moge lijkheid te hebben geopend Esperanto op de lagere school te onderwijzen. Achter af bleek dit niet het geval te zijn. van daar de voorgestelde technische wijzi ging. De stemming over de artikelen en de eindstemming over het ontwerp wer den aangehouden. Omstreeks zes uur werd de vergade ring gesloten. schuldigen nog op vrije voeten rond lopen. De prefecten van de Elzas hebben een bezoek aan Parijs gebracht waar zij met de regering de maatregelen hebben be sproken die genomen moeten worden om rust en orde in de provincie te hand haven. Voor noodzakelijke artikelen Eigen Nieuwsdienst YOUR TAILOR rVANGEN de NIEUWSTE VOORJAARS- >FFBN voor DAMES- en HERENKLEDING WIJNSTRAAT 106, t.o. Ned. Bank DEN HAAG. De burgemeesters zullen binnen énkele dagen via een mededeling van de directeur van het Nationaal Rampenfonds worden ge machtigd, aan in hun gemeente ver blijvende evacué's die dit wensen, een bedrag uit te keren van tien gulden per volwassene, van vijf gulden voor kinderen boven vijftien jaar en van 2.50 voor kinderen beneden vijftien jaar. De burgemeesters is verzocht met de uitbetalingen te wachten tot de circulaire is ontvangen. De bedoeling is, de geëvacueerden in staat te stellen de meest noodzakelijke artikelen aan te schaffen, zoals scheer- en naaigerei, tandenborstel, zeep e.d. De burgemeesters kunnen de declara ties hiervoor indienen bij het ministerie van maatschappelijk werk, dat ze cen traal kan beoordelen. Uitkeringen hier voor mogen onder geen voorwaarde wor den gedaan uit de opbrengst van locale inzamelingen. Samenbundeling Men wil het grote aantal initiatieven ten bate v&n het Nationaal Rampenfonds zoveel mogelijk coördineren en in gere gelde banen leiden. Daarom heeft de directeur van het Nationaal Rampen fonds aan alle burgemeesters verzocht de gevormde plaatselijke commissie te consolideren en te vragen, haar krachten ook in de toekomst ten behoeve van het Rampenfonds te blijven geven. Organi saties met een locaal karakter wordt dringend verzocht, de plaatselijke com missie op de hoogte te stellen van de plannen. Een contactpersoon van de commissie licht dan het Nationaal Ram penfonds in. Organisaties met een natio naal karakter wordt verzocht zioh om trent haar activiteit rechtstreeks In binding té stellen"' met het Natronasfew^^Ned. Herv. kerk. Rampenfonds, bureau fondsenwerving, Koningskade 18 in Den Haag, tel. 18 4470 toestel 285 en 7538. Bij de inzameling van goederen zijn vele zeer goede dingen binnengekomen. Er waren echter ook stukken bij, die slechts op de naam „lompen" aanspraak kunnen maken. Dit betreft ongeveer tien procent van de ingezamelde goederen, en, wel voornamelijk matrassen, kussens e.d. De kleding was in het algemeen in een goede staat. Van de genoemde tien procent is een klein gedeelte op last van de G.G.D. in Den Haag verbrand, daar er gevaar voor besmetting bestond. De rest van de vodden wordt voorlopig op geslagen, tot beslist is wat er mee zal gebeuren. in en om uw huis Hoe staat het met uw aardbeien? Wanneer vóór het invallen van de win ter tussen de pollen en laagje oude mest of compost is aangebracht, zal men nu de planten een beetje vrij moe ten maken, als het althans open weer is. Heeft men niet bemest, dan ver dient het aanbeveling nu nog en laagje oude mest of compost tussen de plan ten te strooien. Aardbeien die op pollen en niet op bedjes groeien, hebben steeds de neiging omhoog te groeien. Als men dan tussen de pollen niet voor mest of compost of aarde zorgt, zullen ze straks veel last van de droogte krijgen. Plan ten die onvoldoende vocht krijgen, zul len vooral tegen het zetten van vruchten, veel schade oplopen. iiiplauls lol .lusv hel huigje wol en vilt dat ;ehmik was. Bovendien p laarzen tien procent DAT: dc ambtenaren van dc Britse genees kundige dienst, die onder staatstoezicht slaat, tot hun kwelling hébben ontdekt dal er in Engeland niet minder dan achthonderdduizend mensen zijn die de naam Smith voeren en negentigduizend van hen hebben ook nog dezelfde voor letter A. Bij hel verschaffen van gratis geneeskundige behandeling levert dit verschijnsel ingewikkelde problemen op. Het publiek is nu verzocht goed hel nummer van de kaarten te onthouden welke de gezondheidsdienst uitreikt, teneinde op deze wijze verwarring tegen ie gaan. nam do beroemde avonturenroman van 4lexander Üumas 105. Niet lang behoefde d'Artagnan daar zo roerloos te blijven liggen, de schijn wekkend dat hij dood was. De beide gedroste soldaten die hem en zijn patrouille hadden overval len kwamen na een poosje voorzichtig uit hun schuilplaats te voorschijn om hun slacht offer te onderzoeken en te plunderen. Ze stonden vlak bij d'Artagnan stil en de een zei voldaan tegen de ander: hij is dood. Maar het woord was zijn mond nog niet uit of de overledene sprong overeind, trok zijn rapier en viel de onverlaten onverhoeds op het lijf. De sluipmoordenaars begrepen, dat als zij de kant van het kamp op zouden vluchten zonder hun slachtoffer gedood te hebben, hij hen zou aangeven en dus poog den ze zich van hem te ontdoen, zo gauw ze van de schrik bekomen waren. Een van hen pakte zijn musket bij de loop beet en gebruikte het als een knots. Maar d'Artag nan was hem voor en doorboorde hem met zijn degen. Daarna wierp hij zich op de tweede soldaat. Ook deze worsteling was niet van lange duur want deze ellendeling had niets om zich mee te verdedigen dan zijn ongeladen haakbus. De degen van de garde gleed langs de loop van het nutteloos gewor den wapen en doorboorde het dijbeen van de sluipmoordenaar, zodat hij neerviel. D'Ar tagnan zette hem aanstonds de punt van zijn degen op de keel. Genade, jammerde de man. Dood me niet, ik zal spreken. Wat wou je vertellen? vroeg de jonge man. Ik heb je niets gevraagd en ik betwijfel of je geheim de moeite waard is om je er het leven voor te schenken. Dat is het zeker, antwoc 'dde de soldaat. Vooral voor een man als u, die nog jong bent en het door uw moed en uiterlijk nog heel ver kunt brengen. Wie, gelastte d'Artagnan, zonder zich door die vleierij te laten imponeren, wie gaf je opdracht om mij te vermoorden? Een vrouw, die ik zelf niet ken, maar die ze milady noemen, zei de gewonde. Ik kon het weten, mompelde d'Artagnan. Maar als je die vrouw niet kent, hoe weet je dan hoe ze heet? vroeg hij verder. Mijn kameraad kende haar, vertelde de soldaat. En hij noemde haar zo. De afspraak heeft ze met hem gemaakt, niet met mij. Hij heeft zelfs een brief in zijn zak van dat mens en die moet voor u van veel belang zijn, heb ik horen beweren. Hm, zei d'Artagnan, wiens gezicht geen spoor van aandoening verried. En wat had jij met dat zaakje te maken? Wel, mijn kameraad stelde me voor het karweitje samen op te knappen en dat heb ik aangenomen, bekende de soldaat. Milady heeft ons er hónderd goudstukken voor gege ven. Dat valt me mee, zei de jongeman lachend. Ze schijnt me dan toch nog wel iets waard te vinden. Dat was inderdaad een aardig sommetje en ik begrijp dat je je hebt laten omkopen. Ik schenk je het leven op voorwaarde dat je de brief gaat halen die je kameraad in zijn zak heeft. Maar, klaagde de schurk, op die manier jaagt u me toch de dood in want het lijk ligt orider het vuur van het bastion. Genade, mijnheer, genade. Terwille van die jonge vrouw, die u liefhebt en van wie u mis schien denkt, dat ze dood is, maar die nog leeft, riep de bandiet. Dat weet ik uit die brief. Nu zie je zelf dat ik hem absoluut moet hebben, sprak d'Artagnan. Vooruit, vlug erheen. En met zijn degen prikte hij de soldaat in de rug, zodat deze, van twee kanten bedreigd, voortstrompelde naar de gevaarlijke zone. Maar zijn doodsangst nam zodanig toe dat d'Artagnan tenslotte een beetje medelijden met. hem kreeg, da man achterliet en er alleen op uitging. Met vlug ge tred, het oog waakzaam op de bewe gingen van de vijand gericht, wist hij door gebruik te maken van elke verhevenheid van het terrein tot vlak bij de tweede soldaat te komen. Haastig laadde hij de sluipmoordenaar op zijn schouder, juist toen uit het bastion een salvo op hem gelost werd. De kogels drongen in het. lichaam van de dode. D'Artagnan be reikte ongedeerd de loopgraaf, wierp het lijk neer, en begon de kleren te onderzoeken. Hij vond een lege portefeuille, een bpurs met geld, een beker met dobbelstenen. Gretig graaiden zijn vingers in de portefeuille en haalden er spoedig een brief uit. Daarin stond: nu jullie het spoor van die vrouw kwijt bent en zij thans veilig in dat klooster is, waar jullie haar nooit naar toe hadden moeten laten gaan, zorg er nu tenminste voor dat die man niet ontsnapt. Want anders zal ik jullie overal weten te vinden en je die honderd goudstukken duur laten betalen. Ik begrijp het, sprak d'Artagnan tot zich zelf, die kerels moesten Constance ontvoe ren, maar de koningin heeft zich over haar ontfermd. Constance is veilig in een klooster, dank zei de koningin. Uit blijdschap schonk hij de soldaat het le ven en ging met hem terug naar het kamp. (Wordt vervolgd) Advertentie - - Beroepen te Noord- bergum C. Boogert, cand. Luttelgeest. Bedankt voor Huizen H. A. v. Slooter^ Wierden. Geref. kerkert. Beroepen te Hengelo L. Slofstra, Hijlaard; te Lekkerkerk H. C. Endedijk, Wormer; examens: de clas sis Haarlem heeft geëxamineerd en be roepbaar verklaard J. P. Dondorp, cand. V.U. Heemstede. Chr. Geref. kerken. Beroepen te Baant W. Ruiter, Sneek. Geref. gemeenten. Beroepen te Hilver sum M. v. d. Ketterij, Alblasserdam. Be dankt voor Hendrik Ido Ambacht A. Vergunst, Zeist. HOGER ONDERWIJS Promoties AMSTERDAM (G.U.) Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: Hereditaire ataxie, de heer J. v. d. Bosch, geb. te Amsterdam en op proefschrift getiteld: Over de bezinklngssnelheid der rode bloedlichamen in gedefibrineerd bloed de heer A. S. Groen, geb. te Haarlem. Leiden. Aan de rijksuniversiteit te Leiden gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld The population-dynamics of the fruit tree red spider, de heer H. J. Hueok te Delfgaauw. Examens Jhr J. P. van Doorn, die gedurende 34 jaar burgemeester van Heemstede was, is overleden. In 1949 nam hij als burge meester afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Geen gevallen van kinderverlamming werden geregistreerd in de week van 1 tot 7 Februari. In die week werden 127 gevallen van roodvonk en 81 gevallen van diphtherie aangegeven. Een kleine invalidenwagen waarover het Rijksmuseum te Amsterdam beschikt maakt het thans mogelijk dat zij die moeilijk ter been zijn, een bezoek bren ger. aan het museum. De eerste honkman van het Ne derlands honkbalteam, Hoogenbos, die het vorig seizoen van H.H.C. naar Scho ten overging, zal de komende competitie weer voor H.H.C. uitkomen. Bagijnbof 31 Kantooruren: 's Zaterdags: i Dordrecht 5.45—17.30 uur 1.1513.uur TELEFOON: Advertentie-afd. Directie, Administra tie, Abonnementen- afdeling Advertentie-afdeling Redactie 5844 Kladbtendienst (18.30 —19.30) 6939 5841 5842 5843 Giro Nr. 510835 Postbus 64 Bankiers: Twentsche Bank Ned. Middenstandsbank Abonnementsprijs 47 ct. per week, 2.p. maand; 6.— p. kwartaal Postabonnement 6.75 p. kwartaal

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2