NIEUWE AFWEERMAATREGELEN Evacuatie van Zierikzee wordt doorgezet Britten beloven steun aan Europese leger Herstel van telefoonnet Buitenlandse militairen hebben hun werk gedaan ■M" »-?' Belastingplan opnieuw in beraad Koningin Juliana ontmoette de Prins op Texel Geen lijfstraffen in Engeland Frans wordt onbegrijpelijk door talloze afkortingen Engeland luijgi zijn zandzakken Geld verduisterd uit collectebus Vruchtbare conferentie te Londen Amerikaanse militairen stellen radioschakelin werking Steun aan het Rampenfonds Weinig wind Uitkijken naar muskusratten Aanhoudende vorst De Dofdtenaai* DIRECTEUR-HOOFDREDACTEUR L. W. A. DE BOT Zaterdag 14 Februari 1953 8e Jaargang No. 38 Verschijnt dagelijks ABONNEMENTSPRIJS 47 CENT PER WEEK ZIERIKZEE. Na een bespre king, welke onder leiding van mi nister Beel gisteren op bet stad huis te Zierikzee is gehouden, heeft het gemeentebestuur beslo ten dat evacuatie van de nog in de stad aanwezige bevolking op korte termijn noodzakelijk is. Gister avond reeds stonden rijen mensen in de hal en voor het gemeente huis te wachten om te worden ge registreerd. Men verwacht dat van de 4500 nog aanwezige mensen er ongeveer 3000 zonder pardon de stad zullen moeten verlaten. Al leen zij die in het bezit zijn van een verblijfsvergunning welke door of namens de gemeente is af gegeven zullen nog ten hoogste drie dagen in de stad mogen blijven. De burgemeester heeft een dringend beroep op de burgerij gedaan aan het bevel ordelijk gevolg te geven. De evacuatie zal geschieden door vaartui gen van de marine daar grote pas giersschepen niet meer in de haven kunnen komen. Reeds hedenochtend zullen de eerste ouden van dagen en kinderen met schepen worden afgevoerd naar Dor drecht, vanwaar zij vermoedelijk wor den overgebracht naar de provincie. Utrecht. Ook het in de stad nog aan wezige vee van het eiland zal met spoed worden afgevoerd. De vrouwen van de achterblijven- -den zullen niet worden geëvacueerd vanwege de zorg voor ha-ar echtgeno ten. Dr. Trines, de inspecteur van de volksgezondheid die tijdelijk in Goes verbleef, is met spoed naar Zierikzee -geroepen. Een verklaring van medi sche zijde, dat het gevaar van een epidemie niet denkbeeldig was, schijnt de doorslag tot de evacuatie te hebben gegeven. Twee meningen Aanvankelijk werd als reden van de evacuatie opgegeven dat de kapotge slagen riolering van de stad een on houdbare toestand voor de inwoners had geschapen. Later deelde men van officiële zijde mee, dat het grote gevaar, dat de gaten in de Zuidelijke dijken van Schouwen opleverende oorzaak van de evacuatie is. Het gat bij de Schelphoek aan de dijk van de Ooster- schelde was aanvankelijk vijftig meter breed maar thans heeft het een wijdte gekregen van 250 meter en een diepte van dertig meter. Het gevaar is groot dat het gat zich zal verenigen met dat in de dijk van Burghsluis waardoor Schouwen in drie stukken uiteen zou kunnen slaan. De burgemeesters van Zierikzee, Noord- gouwe, Zonnemaire en Brouwershaven maken bekend, dat niemand, met inbe grip van evacué's zich naar Schouwen Duiveland mag terugbegeven dan na toestemming en oproep van de burge meester der betrokken gemeenten. Ook het dijkgat bij Kruinïngen op Zuid-Beveland scheurt nog steeds uit. Het is al 500 meter breed en heeft bij laag water al een diepte van 22 meter. Gisteren was die nog slechts 15 meter. Ofschoon in enkele plaatsen in het noodgebied de bewoners weer terugke ren, bleek het nodig ook uit Dirksland cp Overflakkee 98 mensen te evacueren naar Dordrecht. Van een geïsoleerde boerderij op Oost- Schouwen werden nog zes mensen gered. Het eerste dijkgat met een snelle uit- stroming op Schouwen en Duiveland dat werd gedicht was het gat in de Oosthavendijk te Brouwershaven. Na tien dagen hard werken door Nederland se en Engelse militairen, alsmede door alle beschikbare burgers, is het na /.eer veel moeite en ten koste van geweldi ge inspanning gelukt. En dat nog wel zonder behulp van rijshout en dragli nes! In Noord-Brabant is men er in ge slaagd enkele binnendijken te dichten, zodat grote delen van ondergelopen polders weer droog zijn gevallen. Landbouwherstel Als orgaan voor de vaststelling en de bevordering van het herstel van de agrarische schade in het watersnood- gebied is door de minister van land bouw de rijksdienst voor landbouwher stel aangewezen. De organisatie van het werk daarvan is in grote lijnen gelijk aan die in de jaren 1945 en volgende. Thans is evenwel meer decentralisatie doorgevoerd, Alle boeren en tuinders die schade hebben geleden kunnen zich van Maan dag af aanmelden bij de plaatselijke bu reauhouders van de voedselcomm-issaris. I-n bepaalde gevallen kan men daar een voorschot aanvragen. De militaire bijstand in algemene zin zal met ingang van Dinsdag a.s. zes urn 's morgens worden beëindigd. Alle on derdelen, ook de buitenlandse, zullen dan naar hun garnizoenen terugkeren. Al leen in bijzondere gevallen zal dan door militairen nog hulp worden verleend. 'r> - - fc*i Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG Het zogenaamde belas tingplan heeft de Regering opnieuw in beraad genomen nu de ramp ook voor de begroting zulke gewichtige finan ciële gevolgen zal hebben, zo deelt de minister van financiën aan de Eerste Kamer mee in de memorie van ant woord op de begroting van financiën. In het plan zullen de belastingmaat regelen, die. de Regering kan treffen om de industrialisatie te bevorderen, wor den opgenomen. Het is wel de bedoeling, aldus blijkt uit de tekst van de memorie, dat het be lastingplan binnenkort aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. De minister is bereid in het plan een plaats in te ruimen voor enige ver laging van de naar de winst geheven belastingen. Hij meent, dat hiermee „een milder klimaat voor de intensivering en uitbreiding van de industrie" zal worden geschapen. Minister Van de Kieft zegt verder, dat hij geen belastingvrijdom van een pri mair dividend kan verlenen. De her ziening zal een veelsoortigheid van be lastingmaatregelen noodzakelijk maken en daarin past volgens hem niet een maatregel van een dergelijke omvang als vrystelling van dividend. Dit laat de beschikbare ruimte in de begroting niet toe en bovendien zou het even wicht in de belastingheffing van onder nemingen enerzijds dus van natuur lijke personen en anderzijds van licha men worden verstoord. Belasting vrijdom van een primair dividend van 4, 5 en 6 procent zou voor de schat kist. zeer globaal geschat, een vermin dering van baten van 200 millioen, 250 millioen en 290 millioen gulden be tekenen. De heren Go en Soenito, die door Nederland werden uitgewezen, zijn bij aankomst te Djakarta door honderden verwelkomd. Bezoek aan een getroffen eiland DEN BURG (A.N.P.) De Koningin en prins Bernhard hebben gistermor gen een bezoek gebracht aan het eiland Texel, waar de Eendrachtpolder is ondergelopen. De Koningin kwam met LONDEN (A.P.) 'Het Britse Lager huis heeft een wetsontwerp, strekkende tot het opnieuw invoeren van lijfstraf fen, met 159 tegen 63 stemmen verwor pen. Tijdens een verhit debat dat aan de stemming vooraf ging, wezen de voor standers er op, dat alleen lijfstraffen een einde zouden kunnen maken aan de ein deloze reeks overvallen en berovingen, die voor het grootste deel door jongelui worden bedreven. De tegenstanders waren van mening dat lijfstraffen thuisbehoren in een ver achter ons liggend tijdperk. Joan Scion is een 28-jarig Engels reuuesierretje, dat, gisteren naar Korea is vertrokken, lüaar zij zes weken voor de soldaten zal optre den met revue-liedjes. Tijdens de slag om Arnhem trad zij ook op voor de Britse soldaten, hoewel hel kanongebulder haar soms dwong om op te houden. I de veerboot Dokter Wagemaker uit Den Helder. De Prins, die onverwacht het eiland bezocht, arriveerde tegen kwart voor elf met een sporttoestel- De Koningin reed na aankomst eerst naar Oosterend. Daar stapte het hoge gezelschap over in jeeps. De tocht ging naar Zevenhuizen waar de Oostersluis, één van de bedreigde punten, in ogen schouw werd genomen. Hier ontmoette koningin Juliana de Prins, die op de terugweg was. Vervolgens ging de rat naar de Noorderdijk, waar een gat van dertig meter in de dijk is geslagen. Staande op de met tientallen zandzak ken versterkte afgebroken dijken liet de Koningin zich zeer uitvoerig door een dijkwerker en door de deskundigen in lichten over hetgeen zich hier op de rampzalige morgen van de eerste Fe bruari had afgespeeld. Lange tijd sprak de Koningin met de dijkwerkers en de militairen, die op dit punt aan het werk waren. Ook prins Bernhard had vroeger in de morgen dit punt bezocht. Juist toen de jeeps de dijk naderden vloog de prins er over heen. Als groet cirkelde hij enige malen laag boven de door het land ploegende autocolonne. Tot slot van haar tocht ging de Ko ningin naar de vuurtoren. In hotel de Lindeboom onderhield zij zich enige tijd met de familieleden van de zes slacht offers. Prins Bernhard heeft na zijn bezoek aan Texel gistermiddag Hellevoetsluis bezocht. Langs het overstroomde ge bied ten Oosten van het kanaal door Voorne reed de prins naar het gedeelte van de gemeente Nieuwenhoorn, dat onder water staat. Hier bezichtigde hij het werk voor de aanleg van een be- kistingsdam langs de Westelijke Ka naaldijk. Via Oostdijk en de rijksstraatweg re den de prins en de burgemeester vervol gens naai- de Brielse brug te Hellevoet- sluis. Hier onderhield de prins zich enige tijd met de commandant der aldaar werk zame Engelse genietroepen, die voorbe reidingen treffen voor het leggen van, een Baileybrug in de plaats van de al daar weggespoelde dam. Hierna bezich tigde de Prins de in Hellevoetsluis aan gerichte verwoestingen en vertoefde hij enige tijd in het raadhuis. Letters, die van alles kunnen betekenen PARIJS. Een van de leden van de Assem- blée nationale, de heer Ernest Pezet, heeft een verzoek tot de regering gericht om het gebruik van afkortingen in offi ciële stukken te vermij den dan wel het tot het allernoodzakelijkste te beperken. Het zou belangwek kend zijn, zo merkt de geachte afgevaardigde op, eens na te gaan hoe veel van onze medebur gers, schrijvers over po litiek en journalisten in begrepen,, zonder voor bereiding zouden kunnen Eigen Nieuwsdienst zeggen wat bijvoorbeeld GATT, OMS, FAO, IMF, OIAC, ITO, OICNM, ONM, WMC, PICMME, of UPU betekenen. Hij stelt dan verder voor, dat voortaan in alle stukken steeds één keer de volledige naam wordt gebruikt met erachter de afkorting tussen haak jes en dat dan verder die aanduiding in een paar letters wordt herhaald. Sedert 1951 bestaat er overigens een Frans woordenboek van afkor tingen; het bevat de „vertaling" van 8000 bin nen- en buitenlandse afkortingen op technisch en politiek terrein. Het bezwaarlijke is echter, dat men er zeer vele initialen in vindt, die voor velerlei uitleg vat baar zijn: zo is RMC bij voorbeeld zowel Régi ment Mixte Colonial, Retraite Mutualiste des Combattants als Radio Monte-Carlo, en FO schrijft men zowel voor Force Ouvrière, Foreign Office als voor Franc Or, terwijl ACCF zowel As sociation Catholique des Chefs de Familie als Auto Camping Club de France betekent. HM. d,e Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan het eiland Texel dat ook iverd getroffen door de wa tersnood. De Koningin, die vergezeld iverd door haar secretaresse mevrouw Smitt-Avis en haar adjudant 11. ter zee der eerste klasse J. G. Stegeman, loopt over de zandzakken, gelegd in het gat, geslagen in de dijk van de polder de „Eendracht". De wereld hel pi LONDEN (Reuter). Toen gisteravond de zon onderging- hadden de acht lan den waarop de Britse regering een beroep had gedaan om onmiddellijk tien millioen zandzakken te leveren, reeds meer dan de helft van dat aan tal afgeleverd. Uit Italië, Zwitserland, Duitsland en de Scandinavische lan den werden zij bij tienduizenden te gelijk per vliegtuig aangevoerd. Frank rijk cn België verzonden ze per schip over Het Kanaal. Vijf en een half millioen waren er gis teravond al bijeen. Honderdduizenden zijn nog onderweg, o.a. van het Ame rikaanse leger in Duitsland dat ook al zoveel zandzakken aan Nederland heeft geleverd. Het Britse Rijnleger houdt twee millioen zandzakken in reserve. Mochten de Britse zeeweringen het niet houden in de komende dagen, dan zullen zü dadelyk per vliegtuig wor den gezonden. Nederland, dat alle beschikbare zand zakken voor de verdediging van zijn eigen kust nodig heeft, blijft toch niet achter bij het bieden van hulp aan Engeland. De K.L.M. heeft aangeboden alle ruimte die er aan boord van haar vliegtuigen over is, te gebruiken voor het vervoer van zandzakken die door andere landen aan Engeland worden aangeboden. Gisteravond lagen er in Antwerpen 600.000 zakken gereed om naar Enge land te worden verscheept. BUSSUM (ANP) De Bussumse po litie heeft drie serveersters uit een Bus sumse schouwburg aangehouden, die er van worden verdacht geld te hebben verduisterd uit collectebussen voor lief dadige doeleinden. Eigen Nieuwsdienst ROTTERDAM. In het telefoondis trict-Rotterdam dat zich uitstrekt tot Goeree-Overflakkee en het Land van Altcna, zijn wij na zoveel ontreddering de phase van de „eerste hulp"-verlening reeds door en thans zijn en macht begonnen aan de wederop bouw van het geteisterde telefoonnet, zei ons de heer H. Meijer Drees, directeur van het telefoondistrict-Rot terdam. Gistermorgen is de telefonische ver binding met Oude Tonge tot stand ge komen en dat betekent dat thans alle plaatsen in het noodgebied weer tele fonisch bereikbaar zijn. Drie automati sche centrales, die van 's-Gravendeel, Herkingen en Stellendam, zijn verdron ken en volkomen onbruikbaar en van 65 telefoonstations met handbedie ning gingen er vijftien totaal verloren. Te Dordrecht, waar de kabelkelders onderliepen, zijn nog circa 900 abon- né's van telefonisch verkeer verstoken, maar ook daar wordt hard gewerkt aan het herstel van de schade. Directeur Meijer Drees is vol lof over de prestaties van het P.T.T.-personeel in zijn district. Kantoorhouders, .technisch personeel en telefonistes hebben prach- steeds ge- tig werk verricht en nog troosten zij zich grote offers om het bedrijf weer op gang te heipén. Middelharnis huizen twintig mensen van de P.T.T. in een dubbeldeks-auto bus, die de Amerikanen ergens in Lim burg hadden achtergelaten. Drinkwater kan hun slechts mondjesmaat worden verstrekt en het warme eten ontvangen zij van de gemeentelijke gaarkeuken die daar weer in ere is hersteld. Een kabelbreuk dreigde dezer dagen een streep door de rekening te halen maar men herinnerde zich toen een aanbod van Amerikaanse militairen te Parijs, die de beschikking hebben o een straalzender. Zjj zijn thans druk in de weer om een radioschakel te maken tussen Rotterdam en Middelharnis, waar toe te Dirksland en Barendrecht straal zenders en -ontvangers worden opge- gesteld. Zulk een „relay station" over brugt een afstand van ruim dertig km en de daarbij gebruikte spiegels zijp zo groot dat via deze radioschakel tege lijkertijd 24 gesprekken kunnen worden gevoerd. Verwacht wordt, dat deze Amenkaan- radioschakel vandaag reeds de ge stoorde telefoonkabel zal kunnen ver vangen. LONDEN (Reuter). Vandaag ke- ?en de Franse premier René Mayer 5 Geo,?geBidault en Robert Luron van Londen naar Parijs terug met de verzekering van de Britse regering, dat Engeland aan het voorgestelde Europese leger alle mo gelijke steun zal geven, teneinde te verzekeren, dat het gemeenschappe lijke leger niet onder de overheersing van Duitsland zal komen. Twee dagen lang hebben de Franse ministers met Churchill en Eden gecon fereerd en in een gezamenlijk commu niqué wordt meegedeeld, dat zij van gelijke opvatting waren over alle belang rijke internationale problemen, daarbij inbegrepen Korea en de eventuele ge volgen van president Eisenhowers besluit om de aanvallen van Tsjang Kai-sjebs troepen op het Chinese vasteland moge lijk te maken. Fransen en Britten zijn er van overtuigd, dat Eisenhower met dat besluit geen uitbreiding van de vijandelijkheden in het Verre Oosten heeft willen riskeren. De Britse regering heeft Frankrijk meer militaire hulp bij zijn oorlog in Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampenfonds. Staten- laan 81, 's-Gravenhage. 75 millioen- 65 millioen 55 millioen - 45 millioen 35 millioen 25 millioen 15 millioen 5 millioen - 70 millioen 60 millioen 50 millioen ~40 millioen - 30 millioen 20 millioen 10 millioen Gisteravond werd op hel bureau van het Nationaal Kampenfonds af gesloten op ruim 42 millioen gulden. Dit is hierboven aangegeven met een volle zwarte lijn Aangenomen mag worden dat thans rond f 11.000.000 onderweg ot in verzameling is. het geen is aangegeven met een gearceerd blok. Indochina beloofd overeenkomstig het besluit van de Atlantische raad in December om Frankrijk in zijn strijd tegen het i4zialische communisme je steunen. Op economisch gebied bobben de Franse ministers evenwel minder be reikt. Minister Butler heeft weliswaar toegezegd, dat Engeland bij de uitwer king van het plan tot ontwikkeling van het Gemenebest, dat ten doel heeft het sterlingblok te versterken, de leden van de Organisatie voor Europese economi sche samenwerking zal raadplegen, maar hij kon een verhoging van de Franse uitvoer naar Engeland niet in het uit zicht stellen. De Franse ministers kregen te horen, dat een eventuele vergroting van Fran se leveranties aan Engeland grotendeels van de Franse fabrikanten afhing. Ver leden jaar besloot de Britse regering om de importen uit het buitenland met een derde te verminderen, maar liet het aan de Britse importeurs over om te beslissen, uit welke landen de invoer zou worden beperkt. Dat de scherpe concurrentie onder de Europese landen, welke op dat besluit was gevolgd, leidde tot een gevoelige vermindering van de Franse export, was niet Engelands schuld. Minister Buron kreeg van zijn Britse collega overigens wel te horen, dat Engeland zijn invoer beperkingen zo spoedig mogelijk hoopt te verzachten. Tevergeefs gewacht op Adonis Eigen Nieuwsdienst SCHIPHOL. Twee Amerikaanse politiemannen slapten gisteravond om 10 uur in de D.C. 6 Prinses Marijke, het lijntoestel naar New York. Het waren majoor Arthur Keatem en luitenant Hugo Stockburger van de staatspolitie m New Jersey. Wij hebben hier vanaf half December tevergeefs op Adonis zitten wachten, de man die ervan wordt beschuldigd als Amerikaans ambtenaar fraude op grote schaal te hebben gepleegd, zei majoor Keatem. ITet gouvernement in New Jersey heeft besloten ons voorlopig naai de Ver. Staten terug te roepen, aangezien de minister van justitie in Den Haag nog geen beslissing in de zaak Adonis heeft genomen. Het is echter zeer goed moge lijk dat wij weer terugkomen, dat hangt van de uitspraak af. Inmiddels heeft de raadsman van Adonis aan de minister van justitie het verzoek gedaan in afwachting van de beslissing over zijn door de Verenigde Staten gevraagde uitlevering, zijn cliënt in _vrijheid te stellen onder door de minister te bepalen voorwaarden. Provincie Zuid-Holland en de watersnood DEN HAAG. Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland hebben de Staten van de provincie voorgesteld een bedrag van 2.000.000 beschikbaar te stellen voor uilgaven, welke als gevolg van de waters nood nodig zijn. Ged. Staten merken op, dat de ont stellende ramp naast hetgeen van andere zijde is en wordt verricht, van provin ciewede allerlei voorzieningen eist van technische, van sociale en andere aard. welke met aanzienlijke uitgaven gepaard gaan. Zij achten het gewenst, dat voors hands op de begroting 1953 een bedrag van twee millioen gulden wordt be schikbaar gesteld, welk gedeelte van de uit het crediet te bestrijden uitgaven uiteindelijk ten laste van de provincie zal blijven, is uiteraard nog niet bekend. De Provinciale Staten van Zuid-Hol- i land zullen op 4 Maart in buitengewone zitting bijeenkomen. I Warm ingepakt staat dit kleine kereltje voor het Leicester Square theater in Londen op de hertogin van Gloucester te wachten om haar een bouquet bloemen aan te bieden. De hertogin woonde in het theater de wereldpremière bij van de film Appointment in London. Het jon getje is de vijfjarige Remi Nass de zoon van de Nederlandse luchtvaart attaché in Londen. Van onze weerkundige medewerker. Vorst en sneeuw hebben de afgelopen dagen opnieuw liet weer in een groot deel van Europa bepaald. Strenge koude heerst vooral in Scaudiuavic en Rusland. Minder hard „.vriest hel in Duitsland en West- Europt. In ons land vroor liet in dc afgelopen nacht plaatselijk zes graden, zoals op het vliegveld Eelde werd ge meten. Daarbij heeft het vooral in Duits land en het Alpengebied overvloedig ge sneeuwd, plaatselijk zelfs zó overvloedig, dat het verkeer werd gestremd. Ook in ons land heeft de witte wereld zich gehandhaafd of opnieuw haar intrede gedaau. Vanmorgen lag er in Groningen acht en in Twente vyf centimeter sneeuw, in Leeuwarden 3 centimeter, elders was liet sneeuwdek heel wat dunner. Dc vooruitzichten zijn nog niet bemoedigend voor de velen, die nu wel eens iets anders willen zien dan sneeuw en koude. Welis waar is boven de Britse, eilanden een nieuwe depressie doorgedrongen waar mede ook belangrijk minder koude lucht zich een weg naar die streken heeft kunnen banen, maar zal ook, naar het zich vanmorgen liet aanzien, juist weer onze neus voorbijgaan. Het wiuterwuur duurt voort, maar gelukkig is daarbij niet veel wind te verwachten en dat is toch iets dan in deze dagen in Nederland als een lichtpunt kan worden beschouwd. DEN HAAG (ANP) Als gevolg van de watersnood in Nederland en Bel gië moet ernstig rekening worden gehouden met een sterke versprei ding van muskusratten in Noordelijke richting. Deze dieren leveren ge ja ren O] voor dijken en andere water keringen doordat ze wroeten in de grond. Vooral in het overstroomde gebied zal de aanwezigheid van mus kusratten vrij gemakkelijk te consta teren zijn. daar de dieren de hoge de len van dïjlcen opzoeken of hun toe vlucht in bomen of fakkebossen vin den. Hef is een grote donkerbruine rat. die van neus- tot staartpunt ongeveer 65 cm lang kan worden; het typische kenmerk is de zijdelings afgeplatte staart. Voor iedere gedode muskusrat wordt een premie van vijf gulden beschik baar gesteld. Het is van groot oe- lang dat de vernieler van waterkerin gen zich niet in het geteisterde gebied kan vestigen. Hockeywedstrijden afgelast AMSTERDAM. Alle wedstrijden voor Zaterdag' 14 en Zondag 15 Fe bruari vastgesteld door de Koninklijke Nederlandre Hockey Bond, zijn in verband met de slechte toestand, waarin de velden zich bevinden, af gelast. Verwachting tot Zondagavond. Plaatselijk enkele sneeuwbuien maar ook verspreide opkla ringen. Over het al gemeen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Miesje: op zoels naar opklaringen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1