HELMONDS HUUKSKE PROF. FR0GERS uitbreidingsplan Helmond door Gedeputeerde Staten goedgekeurd Rode Kruis-functionaris spreekt waar derend over Helmondse vrijwilligsters Voor 'n goed portret Snuif en wrijf „De Mijnen van Koning Salomon", een gran dioze documentaire over Afrika's jungle DRIE SPREKERS DEDEN SpDIEDAG TUINBOUWKRING HELMOND SLAGEN VAN DE VLIERT iMuzieb SiREENTJES Bekendmaking AFWERKSTER en STRIJKSTER Zaterdag 14 Febr. 1953 (4) Pagina 2 OP DE STOEP Agenu. ZATERDAG: HELMOND. Alcazar: ,JDe eenogige Indiaan". 14 jaar, 4, 6 en 8 uur. Centraal: ,.De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 6.15 en 8,30 u. Scala: „De Arend van Madagascar" 14 jaar, 6.15 en 8.30 uura. Sobriëtas. 8 uur: Revue van Top- stars. Nachtdienst Apotheken: Steyns, Steenweg. Zondagsdienst doktoren: dr. Ray- makers. Bij brand bellen 2222, by ongevallen 3555; politie 3555. ASTEN*. Zaterdag half 8 zaal Bakens, Jaarvergadering narmonie St. Ceci lia. 8 uur: Astra Theater: „Morgen is te laat". Sportclub R.KJ.B. half 8 oefenen. Gidsen-Sen. kwart voor 8 toneel. DEURNE. Bio Vink: De dikke en de dunne in Mexico. BEEK EN DONK. Café Lammers 7 u.: vogel-beurs. Zaal Heinsbergen. 7.30 uur: Teer- avond voor de bond van werk meesters. GEMERT. Luxor Theater 8 uur: „De muurbloem van het leger". Parochiehuis: Uitvoering fanfare St. Lucia. Zaal Tervooreru Gevangene no. 2019. door studenten van de Latijnse School. MIERLO-HOUT: Umtasgebouw 8 u: uitvoering fanfare Unitas. NEERKANT. Café Van Calis, 7.30 u.: repetitie dameskoor, 8.30 uur: repe titie mannenkoor. RIPS. 7.30 uur: repetitie fanfare- ZONDAG: HELMOND. Alcazar: „De eenogige Indiaan", 14 jaar. 4. 6 en 8 uur. Centraal: ..De mijnen van koning Salomo", alle leeft 4. 6.15 en 8.30 u. 1,45 uur kindervoorastelling. Scala: „De Arend van Madagascar" 14 jaar. 4, 6.15 en 8.30 uur. Zaal Atgier, 11 uur: Repetitie Helm Muziekcorps. Zaal v. Vilsteren 11.30 uur: Repeti tie Helm. Mannenkoor. Zaal St. Lambert, 11.30 uur: Repeti tie Helmonds Koor 1952. Patronaat Molenstraat. 8 uur: Carna vals-revue. AARLE-RIXTEL. Patronaat, 11.30 uur» repetitie gemengd koor. 8,33 uur: Toneeluitvoering R.K. Boe- rinnenlbond: „Het meisje in de scha duw". Sportterrein „De Hut", 12 uur: ASV 4Mifano 3. Half drie: ASV 1-NWC 1. ASTEN. Zondagsdienst artsen: dr. A. Scheilekens. .Katjang", half 8 parochiehuis Astra Theater, 5 en 8 uur: Morgen is fe laat. Reidansclub 1 uur groep B in pa tronaat: half 2 groep A in St. Jo zefschool. Gidsen-Sen. half 4 club. RKJB, na de hoogmis patronaat. ASTEN-HEEUSDEN. Na de hoogmis RKJB contributie afdragen paro chiehuis. Half 8, parochiehuis: De haan kraait victorie. G.G.'ers: geen club. Sportclub 1 uur oefenen. DEURNE. Bio Vink: 4 uur: De dikke en de dunne in Mexico. 2 uur: Roodkapje en de boze wolf. 6 u. 15: „De grot der vogelvrijen". 8 u. 30: „Mecao". het eiland der gouddorst". Zondags dienst artsen: dr, H. Vee- ger Boxtel, tel. 241.; dr. R. Wennekers Deurne, tel. 250. GEMERT. Luxor Theater 8 uur: „De muurbloem van het leger". Parochiehuis; ,,De huistyran" en „De duivel kocht een lapke grond", door de gemengde toneelvereniging van J.B. en B.B. MIERLO. Zaal Van Kimmenade. 11 u.: repetitie harmonie St. Lucia. MIERLO-HOUT: Unitasgebouw 8 u.: uitvoering fanfare Unitas. RIPS. 7 uur: toneeluitvoering „Ben- Hur". ZATERDAG EINDHOVEN CHICAGO THEATER: „Zuster Anna" (18 jaar) en „Motormaniak" van W. Disney. 2 4,15 7 en 9.15 uur. REMBRANDT THEATER „Verboden te kussen" (elke leeftijd). Stormramp over Nederland, 2 4.15 7 en 9.15 uur. CINEMA PABISIEN: „Jungle Jim in het verboden Paradijs". (14 jaar). 2 4.15 7 en 9.15 uur. CITY THEATER: .De moordzaak Ben- try". (14 jaar). 2 4.15 7 en 9.15 u. PLAZA THEATER: „Das Land des Lachelns". (14 jaar). 2 4.15 7 en 9.15 uur. ZONDAG CHICAGO Theater, als Zaterdag. 12 uur: Operettefilm „Die Fleder- maus". (18 jaar). REMBRANDT THEATER: als Zater dag. 12 uur: The Big Lift (14 jr.). CINEMA PABISIEN: „Jungle Jim", 12 2 4.15 7 en 9.15 uur. CITY THEATER: a.ls Zaterdag. PLAZA THEATER: als Zaterdag. Examens AARLE-RIXTEL Onze dorpsgenoot Jef. Senders heeft het diploma boek houden behaald door te Eindhoven met succes het practijk examen van de Nederlandse associatie af te leggen. Audiëntie Mgr. W. Mutsaerts zal in de aan staande week geen audiëntie ver lenen op Maandag en Dinsdag. Veilingen VEILING N.C.B. - EINDHOVEN Op 11 Februari werden onderstaande prijzen genoteerd: Bellefleur. Huish- 14—21, KK 7—12; Golden Delicious, Hui6h. 3641, KK 2028; Goudreïnette, Huish. 1824, KK 9—13; Jonathan, Stand. 394?., Huish. 21—29, KK 1323; Lemoenappel Huish. 11—16, KK 8—10: Winston Stand. 36—38, Huish. 2429; Comtesse de Paris, Huish. 19—22, Fa.br. 16; St Remy, Huish. 1011, Fabr. 8—10; Aardappelen (zand) 10—12; Rode kool 1216; Savoye kool 2632; Rode peen 9—10; Gele peen 2451; Knolselderij p. st. 92; Sjalotten 3298; Spruitkool 1941; Boerenkool 613. Op Donderdag 19 Febr. 2 uur zal een speciale veiling worden gehouden van verpakt fruit. Het fruit dat door de telders zelf is gesorteerd en verpakt moet uiterlijk op 17 Februari a.s. op onze veiling aanwezig zijn. VENLOSE VEILING Dagprijzen van 13 Febr. Bieten, rode A 9.30-10.80, B 5.70; Champignons I 242-270, I h 213, II 161; Kool Rode 14, Witte 10.80-11.30; Savoyen A 28-36; Spruitkool A 52- 65, B 50-53, Boerenkool 30-42; Knol selderij A 19-36, B 13-16; Breokpeen A 14-18, B 19-29, C 16-17; Prei A 50-74; Schorseneren A 62-66, B 33- 39; Sla C 11.50-12.50; Veldsla 3.40- 3 70; Uien 58; Witlof A I 44-50, A II 33-44, B I 44-49, B II 38-41. Luchtbrug in het verschiet Medeleven nogniet uitgedoofd Reeds vele transporten goederen vonden hun weg De commandant van de Rode Kruis-colonne op Tholen mocht wel een zeer mooi compliment in ontvangst nemen van de Rode Kruis-functionaris de heer Beze- mer, dat bestemd was voor de federatie van de vrouwelijke vrij willige hulp van Helmond onder leiding van mevr. A. v. Vlissingen- Wisselink. De heer Bezemer, die belast is met de inspectie der kle dingmagazijnen en hiervoor Tho len bezocht, verklaarde, dat uit Helmond de best gespecificeerde opgaven der kledingmagazijnen zijn gekomen. Wij vernamen nog, dat deze functionaris bin nenkort de zo prachtig georga- seerde magazijnen hier ter stede komt bezichtigen. Inmiddels zijn reeds achtereenvol gens transporten goederen van Hel mond verzonden naar Den Bosch, (Advertentie) Verkeerstraverse dwars door de stad Behoudens enkele kleine wijzigingen hebben Gedeputeerde Staten dezer provincie hun goedkeuring gehecht aan het door prof. Froger voor onze stad ontworpen uitbreidingsplan.. In de historische zitting van Woensdag 2 April 1952 werd de kern van dit plan in hoofdzaak door de raad aanvaard. De geprojecteerde traverse Prins Hendriklaan-Zuid-Koninginnewal die dwars door het hart van de stad en door de Kasteeltuin snijdt, gaat inclusief de „lucht brug" binnen afzienbare tijd een feit worden. In zijn nieuwjaars rede heeft burgemeester Moons onlangs nog duidelijk naar voren -gebracht, dat het de ernstige wil van het college is, om, indien het plan door Gedeputeerde Staten wordt goedgekeurd, de uitvoerng van de geprojecteerde traverse onverwijld en met voortvarendheid voor te bereiden en ter hand te nemen. Voor de verdere uitbouw cn ont wikkeling van Helmond was 't eigen lijk de bedoeling van de entwerper om de traverse vanaf de Prins-Hen- driklaan door te trekken tot aan de Deumese weg. Dit plan werd echter (Advertentie) en niet duur Ateliet „Ptfnées" Molenstraat 223 Teleioon 2050. STADSKALENDER - Morgen oni acht uur voert de to neelgroep „St. Jan" voor de derde en laatste maal een spel op over Maria Go- rettl, getiteld „De moordenaar en het meisje" in het St, Josephparochiehuis. Toegang 15 jaar. In hetzelfde gebouw wordt morgen om half drie een kinder middag gegeven. door de raad niet geaccepteerd en na een zeer bewogen zitting kwam er een compromis tot stand, dat inhield dat de geprojecteerde verkeerstraverse niet verder zou lopen dan de Zuid- Koninginnewal, terwijl het beginpunt van de verkeersweg niet zou aanslui ten op de uit de richting' Stiphout ko mende rijksweg. De provinciale weg, die parallel komt te lopen met de Mierloseweg zou de schakel met de traverse worden. De kosten van de vaste brug in traverse Kromme Steen weg-Kerkstraat werden indertijd ge raamd op anderhalf millioen gulden. Een groot deel van de kosten zal ver moedelijk in het kader der werkver ruiming door het rijk worden gedra gen. Nu deze voor Helmond zo belang rijke beslissing is genomen, zal de op lossing van het verkeersprobleem aan de Veestraatbrug binnen afzienbare tijd in het verschiet liggen. Maquette van de kern van het uitbrei dingsplan voor de gemeente Helmond, dat thans door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Oud Gastel, Nieuw Gastel, Fijnaart. Dinteloord, Rijen, Vlijmen, Ooster hout, Roosendaal en Tilburg. Een beeld van de grote hoeveelheden, die van het begin der actie tot en met 13 Februari werden verzonden, willen wij de lezer niet onthouden. Aan dameskleding werd verstuurd: 280 mantels; 400 stuks bovenkleding; 1600 stuks onderkleding; 100 paar schoenen. Voor de herenkleding wa ren deze getallen: 230 jassen; 220 cos- tuums; 300 overhemden; 400 stuks onderkleding; 250 jaar schoenen. Aan kinderkleding werd verzonden; 200 jasjes; 600 stuks bovenkleding; 750 stuks ondergoed; 150 paar schoenen. Tevens vonden hun weg naar de nood- gebieden 1450 paar kousen, 50 stuks huishoudlinnen, 350 zakdoeken, 190 dekens, 190 stuks werkkleding, 200 shawls e.d. en 200 stuks babygoed. Hoewel gezegd wordt, dat indruk ken van leed en ellende spoedig ver vagen, doet deze bewering ditmaal volstrekt geen opgeld. Uit het hele land komen nog geldelijke blijken van sympathie met de slachtoffers binnen. Hier ter stede is het medeleven even- mm uitgedoofd. De giften van de laat ste dagen waren: Van Harsels cafetaria 35,26 Fa. Goedhart (dir. en pers.) 150, R.K.T.V „Genesius" 25, Munsters' Staalconstructie- fabriek (dir. en pers.) 300,26 Een kaartclub 11,83 De firma's Mennen, Verbakei, v. Lier op, v. d. Ven, v. Dijk, v. Schijndel en v. Gaal van wege de R.K. Helm. Brand- stoffenhandel 157,50 De donkere binnenlanden van Mid- den-Afrika zijn steeds een magneet geweest voor de vermaarde ontdek kingsreizigers, die nog vrij onbe kende Zwarte werelddeel door hun exploitaties en foto's hebben openge legd. Geprikkeld door het exotische element dat daarin schuilt, heeft ook de film met prachtig camerawerk zich op deze geheimzinnige en attractieve materie geworpen, o.a. de voor enige jaren reeds vertoonde documentaire „Wilde pracht", en in allerlei fantas tische filmverhalen. Geen enkele bereikte nochtans het niveau, waarop de „Metro Goldwyn Mayer" film „King Salomon's Mines" zich handhaaft als de phenomenale en authentieke verfilming van de onbe kende gebieden in Kenny, Congo, Uganda en geheel Midden-Afrika met hun onbegaanbare oerwouden en dui zenden wilde dieren bevolkt. Vijf jaar lang is Hollywood met de vervaardi- Witlofteelt uitkomst voor Benoemingen Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, heeft benoemd tot: pas toor te Geffen de weleerw. heer J. C. M. van de Pas, onder gelijktijdig eervol ontslag aan de zeereerw. heer J. A. van der Kamp; kapelaan te Tilburg (St. Anna) de weleerw. heer P. L. Brands, die kapelaan was te Eindhoven (H, Joannes Vianney) en tot assistent van de bisschoppe lijke inspecteur voor bouwzaken de weleerw. heer P. Fr. J. van Hoeckel, die kapelaan was te Nijmegen (H. Antonius van Padua). (Advertentie). A.s Zondag in onze étalage Exclusieve arbeidloze maanden Het afgelopen jaar heeft by vele fruittelers geen al te beste herinnerin gen nagelaten, daar de onkosten hoog en de prijzen laag waren, waar tegen over staat, dat enkele telers in 1952 een uitstekend jaar hebben gehad. Dit ver schil is te wyten aan het feit, dat velen geen fruittelers zijn in de ware zin des woords; zij hebben geen liefde voor het bcdryf en vaak ontbreekt hun de no dige vakbekwaamheid. Deze leemte bü do fruittelers werd echter stellig aan zienlijk aangevuld door de heldere en zeer behartenswaardige lezing van heer J. Kerstens, die gisteren in zaal Van Deursen sprak voor de Tuinbouw- kring Helmond. Hij constateerde, dat veel bedrijven minderwaardig fruit leveren en daarom in slappe tijden de hardste klappen krij gen; dit komt, omdat velen nog hoog- stamteelt toepassen, die grote onder houdskosten paart aan geringe brengst en productie van heden weinig gewilde fruitrassen. Het struikvormig gewas daarentegen is veel meer effi ciënt. De voordelen van deze teelt zijn •olgens de heer Kerstens: grote op brengst van uitstekende rassen, goede kwaliteit en geringe onderhoudskosten, daar de struiken klein zijn en reeds vroeg dragen. Hij verwachtte dan ook, dat vele hoogstamboomgaarden in Zuid- Limburg en de Betuwe vroeg of laat aan bijl en aks ten offer zullen vallen. 'nen nalen boer en 't Nederlands elftal Ze stillekens aan wordt en geld te stele van die verlore en aander mense er de aandacht wir 'n bietje tooh al zo getroffe mense. net ze over daachten as van de growte ramp, die Jommer ook, dè mense, die haai." Wa zoudt ie er be- ons land getroffen hi. ze veul geld hebbe, ze waai- kaaid zin afgekomme. afgeleid. De radio spuit nig kenne misse, vur die Mar dè is gelukkig 'n wir wa meziek en de kran- mense in 't rampen gebied uitzondering, de mense te schreeve ook wir over die alles verlore zin. Di on- hebbe veul gegivve en dè aander dinge. dervond ein van ons waar noodlg ook. Mar 't leed is er nog en maaiskes, ein van onze Vur den uurste keier ze- wordt as veul mense er cöllectrices, die mee geld laang as er gevoetbold nie mir aan denke gro- inzamelde in Helmond. Ze wordt in Helmond, is ter. Gelukkig daorum, dè ondervond, dè heil èrrem Helmonder oandidaat vur de acties gewoon dur haoisvrouwe, der léste een- de Nederlandse elftalclub. gaon. In Helmond is ook te weggaave, um aander De Hélmondiaan Bennie heil wat baai mekaar ge- te helpe. Nie zélde gebeur- Claus is de gelukkige, haald. Goed en geld. Hel- de 't, dè die collectrice te Dinsdag spuit ie mee mi mond hi in deze dage, in heure krig: „hier dè is de Zwtüuwe tigge de Rooi deez wéke laote zien, dè 't alles wa. ik nog heb" en dè Duvels in Gent. Waai hope meelèft mi de getroffenen, waar nie waainig. En as as echte Helmondera dè ie Honderdduuzenden gul- die èrrem arbeidersvrouwe 't er goewd af zal brenge. dens zin al baai mekaar dan guldens gaave, gul- Misschien kumt ie dan wel en nog laope er allerlei ac- dens, die ze elgeltjk nie inhei Nederlands elftal. In ties. As 't weer goewd blie, misse konnen, dan kénde ons gedachte, ons Hei- wordt vandaag de growte 0e eige wel vurstelle, wa monds gedachte dan, zien wedstrijd gespuidtussen die collectrice daacht, toen waai 'm al speule tigge Helmondia en Helmond, ze aanbelde, baai 'ne rijken België. Ook waai hope, dè veul boer. Èn is ons fantasie zien mense naar dizze wedstrijd Dè waar ne mens, waor- waai net as vruuger gaon kieke. Hoe meier van heil Helmond wit, dè ons Nederlands elftal wir mense, hoe meter geld. En tie veul cente hi. Haai dee winne, dsn innen wedstrijd geld is er nodig vur de zèllef ope en schoot naai naor dsn andere. Wa zulle slachoffers van de ramp, in z'n portemonnaie. Haai we trots zin op die Hel- heil veul geld., 't Totaal zocht en zocht, mar kon mondsen jongen. We zien bedrag dè baai 't rampen- nie vinge tea ie zocht, in de stadions al de tien fonds binnegekomme is gi Toen riep ie naor achtere, duuzende ons nationaal tigge de virtig millioen. naor z'n vrouw, die moest elftal aantnoedige 6» de lederein wil meewerke um er aan to pas komme. Haai ster van 't. veld is dan ne- teder op zeen menier nog vroeg er um ne stoiver, tuurlijk dien Helmonder. meier geld binnen te breit- want haai haa niks asEn 't publiek zal scliruw- ge. Jommer genog, zin er dubbeltjes in z'n portewe, net as vruuger mi oolc, die we van't geld, dè monnaie en dè vond ie Abe Lenstra: „Bennie, Tenslotte waar&huwde hy de telers voor overdreven zuinigheid. „De markt eist een goed ras en goede kwaliteit, waarnaar wy ons moeten richten". Even behartenswaardig waren de woorden van de heer Vmkevleugel over de witlofteelt, ondanks dat of juist om dat, deze teelt in onze contreien zo wei nig aandacht geniet. Ofschoon het Zui den een groot afzetgebied is en genoeg veilingen bezit, wordt deze groente practisch alleen geteeld in Noord- er Zuid-Holland. Hy achtte de wïtlofteelt vooral be- langryk, omdat zy de arbeidloze maan den van boeren en tuinders prachtig kan ondervangen en zo het gezinsinko men vergroten. Als derde spreker trad op de heer J. Bruystens, die de augurkenteelt be handelde. Hij verklaarde slechts op ver zoek van het bestuur deze teelt te be handelen, daar hy persoonlijk er zeer sceptisch tegenover stond. Hoewel en kele gunstige condities voor augurken teelt aanwezig zijn, bestonden volgens hem zeer grote nadeden in de moeilijke afzet, en de wisselvallige prijzen Des ondanks gaf de heer Bruystens een vlot te lezing met voor de toekomstige augurkenteler een schat van wetens waardigheden. Van hun belangstelling voor deze studiedag gaven buiten vele telers blijk heer Van Rijswijk, voorzitter der kring Eindhoven, de heer Govers, di recteur der Eindhovense veiling en de heer Kuylaars, voorzitter van dezelfde veiling, die enkele woorden wijdde aan veilingproblemen. Het bestuur, dat niet tegen kosten en moeiten heeft opge zien, kan er zeker van zyn met deze studiedag roos te hebben geschoten. Zusterklooster in Boer- donk bestaat 40 jaar BOERDONK. 14 Febr. Op Dinsdag 17 Febr. a.s. zullen de Boerdonkse zusters de dag herdenken waarop 40 jaar gele den de stichter van deze Ned. Missie- Congregatie, Boerdonlcs oud-pastoor W. Schijndel z.g. officieel verlof kreeg tot oprichting van een kloostertje, dit vele moeilijkheden en tegenslagen. On- afgebroken zijn er 40 jaar zusters werk zaam geweest in de kleine Boerdonkse gemeenschap, een niet te onder schatten voorrecht. Want in deze lange reeks van jaren is er door hun veel verk verzet. Men denke b.v. aan de ziekenverzorging. De gehele wijkverple ging is in handen van een gediplomeer de religieuze-verpleegster. Het kleuteronderwijs door de zusters reeds in 1925 ter hand genomen, eerst zeer primitief in een der kloosterkamers, later in een meer modern kleuterschool tje, dat er heden ten dage nog is. Voor dat in Boerdonk de eerste katholieke school geopend werd, op 6 April 1932, gaven de zusters ook het katechismus- onderricht, en menig Boerdonlcs ingeze tene zal zich de leiding van zuster „Mar- janncké" herinneren. De missie-congregatie der Francisca nessen v .d. H. Antonius begon haar verdienstelijk werk, doch reeds in 1921 werd in Asten het grote, thans nog be staande Moederhuis opgericht. De een voudige dorpspastoor, die de stichter mocht zijn van deze congregatie, zag zijn werk slechts, in kleine omvang van nabij voorleven In 1923 overleed hij, na een welbesteed, eenvoudig priester leven Het kloostertje in Boerdonk ls blijven bestaan, zij het met veel moeite, omdat er bijna géén inkomsten zijn. Er wordt gedacht te komen tot. een huis voor bestemd is vur de slachtof- schijnbaar te veul. Die col- Bennie, Bennie, fers, wille afhale. Gelukkig lectrice moet toch wel ge- Allemol mar fantasie,ouden van dagen. Het sympathieke me dé de pelttie en de justitie daacht hebbe: gelukkig mar uiaot hope toch, dè 't delsven van de Boerdonkse parochie let op die aasgiere, die er vur die mens, dè ie nie in ze ver zal komme. Wie moge een steun zijn op het feest van :ur terugdeinze, goewd Zeeland woont en alles hi wit. KIE WONNIE* deze onbekende 6tllle werkers. ging van deze Afrikafilm bezig ge weest. De jungle werd in prachtige en natuurgetrouwe technicolor opgeno men, en diende als achtergrond voor het verhaal van H. Ridder Hag gard, over een man en een vrouw, die op zoek zijn naar een zekere mr. Cur tis, die spoorloos in deze jungle ver dwenen is, en waarvan men niet weet of hij nog leeft, of dood is. Afrika telde in 1897 nog uitgestrek te onontdekte gebieden, waar volgens de legende de schat van diamanten van Koning Salomon zou zijn verbor gen, hetgeen vanzelfsprekend avontu riers heeft aangelokt. Mrs. Curtis is met haar broer John Goode naar Afri ka gekomen, vastbesloten de beste Engelse gids, Allan Quatermain te hu ren tegen de som van 5000 pond, on- haar te helpen zoeken naar haar echt genoot Henry Curtis. Allan wijst aan vankelijk dit verzoek af een vrouw in deze gevaarlijke jungle te brengen is onverantwoord. Tenslotte laat hij zich in het belang van de toekomst van zijn zoon in Engeland tot deze fantastische tocht overhalen, ofschoon hij twijfelt aan de oprechte motieven van mrs. Curtis tocht. Volgens een co- pie van Henry Curtis' kaart trekt „de Safari", bestaande uit Elizabeth Cur tis, haar broer John en de leider Allan Quatermain, vergezeld door inlandse dragers, en Khirva, door de jungle en hebben daar ontmoetingen met vrien delijk gezinde negerstammen, en aller lei wilde dieren, kudden olifanten, leeuwen, buffels, neushoorns, giraffen, nijlpaarden, krokodillen en de gevaar lijke cobra-slangen. Heel het oerwoud ontsluit zich in prachtige kleuren voor de verbaasde blik van de toeschouwer. Men wordt zelfs als 't ware in de ge heimzinnige junglesfeer opgenomen, waar zij het gevreesde gebied der Ka- luana's gaan naderen en de gevaarlij ke Zambari-rivier moeten oversteken. Het romantische liefdesverhaaltje neemt men op de koop toe. Natuurlijk wordt het skelet van mr. Curtis in Salomon's mijnen gevonden, evenals de fantastische schat, en staat het paar, na tal van doorstane gevaren en avonturen niets meer in de weg cm elkaar gelukkig te maken. Maar, dit verhaal dient slechts om de film actractief te maken. De essentiële waarden van deze film schuilen in de fantastische jungle opname en in haar suggestieve, exo tische sfeer; een reportage van de on heilvolle Afrikaanse wildernis. Sensationeel ook is het gedeelte van de brand in het ourwoud. De filmopnamen hiervan, evenals de ge luidsnabootsing zijn hierin uniek en beangstigend. Evenzeer imposant zijn de ontmoetingen met de inboorlingen, de Watussi's, prachtige slanke figuren, in fraaie gewaden, die in hun premi- tieve tempels en Watussi-dorpen een bijzondere schoonheid vertonen. De regie van Compton Benett en Andrew Marton heeft ervoor gewaakt van dit fantastische filmverhaal geen de Mille copie te maken. Het resul taat van vijf jaren ingespannen film- arbeid is een imposante film gewor den, zonder enig geforceerd karakter, vol spectaculaire en authentieke beel den uit het leven van exotische volks stammen, dieren en planten. De Af rikaanse wildernis-film is een ver bluffend visueel avontuur geworden, een filmgebeuren dat men niet licht vergeten zal. Scala DE AREND VAN MADAGASCAR In Scala draait dit weekend een avon turenfilm, in technicolor, waarbij de bezoeker zijn hart kan ophalen aan een adembenemend spannend verhaal. Op het eiland Madagascar ligt een onneem bare piratenvesting „Libertatia", die asyl biedt a&n een kolonie piraten, die de In dische Oceaan afgrazen en de koopvaar dij enorme verliezen bezorgen. On een Britse oorlogsbodem wordt een plan be raamd om op het eiland te komen en te zien, waar de piraten hun geheime bat terijen hebben opgesteld, waardoor zij de hele baai bestrijken, zodat de haven onneembaar is.De jonge officier Hauke wordt met twee matrozen in een boot ge zet, die naar de haven koerst. Op de voet volgt de camera de geschiedenis van de drie mannen, die in hun opdracht slagen, maar eerst, nadat er heel wat duels de geschiedenis speelt in 1700 met degen en pistool geleverd zijn. Behalve de sterke bravourstukjes is de ze spannende geschiedenis gemixed met een brok romantiek, die iedere bezoe ker zal verkwikken na de rigoreuze mo menten, die deze film heeft. Een amu sante film vol spanning en waarin ten minste de logische samenhang bewaard is een factor, die de scenarioschrij. .vers yan dit genre films wel eens over het hoofd zien. Toegang 14 jaar. In het voorprogramma draait thans een uitvoerige reportage over de stormramp, terwijl ook beelden van de watersnood in Engeland en België in het journaal ver toond worden. „De eenogige Indiaan" ALCAZAR De Amerikaanse vrijheidsstrijd is be halve, voor romanciers ook altijd voor scenario-schrijvers en filmregisseurs een dankbaar onderwerp geweest. Ondanks dat het thema dus niet nieuw meer is, mag „De eenogige Indiaan", die momen teel in Alcazar draait, een geslaagd pro duct heten. De film brengt op uitste kende wijze het gekuip en ge-intrigeer in beeld tussen de Britten en de Yankee's, die belden onder de Indianen-stammen hun aanhangers hebben. De Yankees, die de nobele Tecumseh en zijn aanhang op hun hand hebben, trachtten de hele stam voor zich te winnen door het stich ten van een moderne stad. Tecumseh hoopt, dat hierdoor tevens de verbroede ring met de blanken tot stand komt. Met de stad gaan echt'er zijn illusies in vlam men op. Een bijzonder treffend moment i3 voorts de verfilming der „wapen schouw" voor de aanval der Indianen op het kamp der Yankee's. Kortom: een goed avonturenverhaal, dat soms ener verend van spanning is. In het voorprogramma draait een vol lediger beeld van de overstroomde gebie den en een geestig filmpje over een man. het huishouden reddert. Luxor theater te Gemert DE MUURBLOEM VAN HET LEGER Zaterdag en Zondag wordt in het Luxor theater te Gemert vertoond „De muurbloem van het leger". Bill Klugge uit Punxatawney wordt achtervolgd door pech. Hij is op grootse wijze uitgeleide gedaan, toen hij naar het front vertrok. Zijn nieu we kamp blijkt echter zijn geboorte stadje te zijn en de inwoners, die denken, dat hij alle vijanden al ver slagen heeft, bejubelen hem als een held. Maar de oorlog gaat voort en Bill Klugge blijft waar hij is. Maar eindelijk krijgt hij zijn kans. Hij kruipt in een B. 17, vertrekt naar (Advertentie.) Da beilo Tip ap dit ir hal Rampanfonds, 7:L'II I'MMl W'ü danken de Hr. A. S. te A'dam vooi deze inzending. Biljartwedstrijden hoofdklasse libre J. VAN DE MORTEL DOOR G. AMIJS VAN DE LEIDING VERDRONGEN J. v. d. Mortel, die zich Donderdag avond in de strijd om het kampioen schap van Helmond hoofdklasse libre met twee gewonnen partijen op fraaie wijze de leidersplaats wist te bezetten, heeft bij de voortzetting der wedstrij den in het biljartpaleis Van Bokhoven deze plaats niet weten te handhaven. G. Amijs, die tegen A. Kooien al een brillante partij had gespeeld, bond in «ijn laatste partij tegen Van de Mor tel ook deze tegenstander aan de zege kar. Door een beter gemiddelde prijkt zijn naam nu boven aan de ranglijst. Een plaats die G. Amijs qua spel vol komen verdient. Van Eyck, die het de eerste wed- strijdavond tot geen enkel winstpunt had kunnen brengen, bleef in zijn par tij tegen A. v. Heeswijk bijna een straatlengte achter. In 30 beurten stootte Van Heeswijk de 250 vol. Van Eyck was toen nog niet tot de helft gevorderd. A. Kooien begon zijn partij tegen Amijs met een serie van 14 car,, wel ke Amijs in zijn tweede beurt met een stevige 28 beantwoordde. A. Koo ien, die even de nodige gevoeligheid miste had op een gegeven moment 5 beurten nodig om 6 car. te maken, terwijl er Amijs 59 fabriceerde. Vlak voor hij de partij uitstiet, liet hij nog een fraaie serie van 46 achter zijn naam noteren. In 22 beurten werd de partij beslist. Van Eyck kwam tegen Van de Mor tel wel op volle toeren, maar tot een overwinning bracht hij het niet. Juist in deze partij scoorde Van de Mortel met 55 car. zijn hoogste serie. Kooien en Van Heeswijk gaven elkaar geen duimbreed toe en het slot van deze spannende partij was dan ook remise. G. Amijs, die tegen Kooien al had laten zien heel wat in zijn queu ta hebben, kwam eerst na zijn 15e beurt in de juiste cadans om de leiding van Van de Mortel over te nemen. Met se ries van '26 22 40 29 en 22 liet hij in de 34e beurt Van de Mortel op 181 car. staan. Uitslagen van Vrijdagavond: Van Heeswijk Van Eyck A. Kooien G. Amijs Van de Mortel Van Eyck A. Kooien Van Heeswijk Van de Mortel Amijs Standenlijst: 1 G. Amijs 2 J. v. d. Mortel 3 A. v. Heeswijk 4 A. Kooien 5 Van Eyck Donderdagavond strijden voortgezet. Helmonds missiecomité Voor de Helmondse studenten, die in opleiding zijn bij missiecongregatie's en voor de Helmondse missionarissen, wer den de volgende giften opgehaald bij di verse bruiloften en jubilea: Bernadette-par. v. d. H. 2.25; H. V.: 5,52; L. V. £,11; G. v. D. 5,82 H. Hart par. v. d. K.: 4,08; P. i,81- W. Bf 6,48. 250 30 26 124 30 15 167 22 21 250 22 45 250 31 55 209 31 28 250 44 31 250 44 23 181 34 33 250 34 40 4 3 1 0 6 8.28 4 3 1 0 6 7.45 4 2 1 1 5 7.53 4 2 2 1 3 6.44 4 0 4 0 0 5.20 worden de wed- Engeland, krijgt pech en moet boven Frankrijk het vege lijf redden. Daar wordt hij door de Maquis opgevangen, die hem onmiddellijk met een zeer gewichtige opdracht belast. En hier begint zijn weg naar de roem. Het is met goed mogelijk al de sensaties te verhalen, die hij in kort bestek door maakt. Maar na afloop van alles blijkt hij werkelijk de held van Pun- xatawaney te zijn. „De muurbloem van het leger" is een vrolijke, luchti ge film, waarbij men hartelijk kan lachen Maandag en Dinsdag draait de film „Veertien bange uren" een boeiende thriller met de acteurs Paul Douglas, en Richard Boschart. De film behandelt de geschiedenis van een man, die zich vanuit de 15e verdieping van een hotel naar be neden dreigt te werpen. Zijn ouders en verloofde trachten hem hiervan te weerhouden, doch zonder resultaat. Een eenvoudig politieagent slaagt er in enigszins zijn vertrouwen te win nen en hem zdiang bezig te houden (14 uur) dat er een net gespannen kan worden om de jongeman op te vangen. Tijdens alle voorstellingen wordt 't eerste gedeelte van de opnamen door Polygoon gemaakt van de overstro mingsramp vertoond. Caié Drouen Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag ORKEST GRAMSER Aanvang 6 uur. 10 woorden voor een gulden, elk woord meer 10 ct. SPOED te koop. Z.g.a.n, wegenbouwwagen, op lucht- stel, lengte 7 m. bevattende: keuken, kamer, slaapkamer voorzien van electrisch licht en 8 openslaande ramen. Te gen elk aannemelijk bod. Zeer geschikt als woonhuis. O. Flure, woonwagenkamp. Beek en Donk. TE KOOP z.g.a.n, wit for nuis „Etna". M. Tijssen, Moosdijk N 154, Neerkant. SPOED. 1500.— ter leen gevraagd op vaste basis en goederen. Genegen 1800. terug te betalen met 3- maandelijkse aflossing van 400.Brieven onder no. 9485. Mevr. DUFFHAUSS, Ju- lianalaan 46, Helmond, vraagt wegens huwelijk dei- tegenwoordige, zo spoedig mogelijk R.K. flinke dienst bode, voor dag en nacht. SPOTPRIJS. Te koop we gens omstandigheden Motor Puch 125 c.c.. bouwjaar 1949. in prima staat. Sta tionsstraat A 57, Deurne. GEVRAAGD slachtkippen en konijnen, geeft de hoog ste prijs. H. Peerenboom, Mierlo-Hout, Tel. 3345. De Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant maken be. kend. dat vanaf 18 Februari 1953 gedurende veertien dagen ter secretarie van de gemeente GEMERT voor eenieder .ter inzage ligt de door hun college vastgestelde partiële herziening van het uitbreidingsplan van die gemeente, houdende aanwijzing van de bestemming „Industrie terrein". Binnen zes weken na. afloop van genoemde termijn, kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot hun college hebben gewend, bezwaren Indienen bij H.M. de Koningin. 's-HERTOGENBOSCH, 4 Februari 1953. De Gedeputeerde Staten voornoemd, J. DE QUAY. Voorzitter. VAN ROOY. Griffier. De N.V. P. F. VAN VLISSINGEN &Co.'$ KATOENFABRIEKEN te HELMOND kan ENKELE MEISJES als Plaatst morgen een „Sireentje" plaatsen op haar CONFECT1E-ATELIER. I Aanmelding op de PERSONEELAFDELING der N. V. dagelijks tussen 9.00 en 11.00 en tussen 1400 en 17.00 uur 'b Dinsdags ook tussen 19.30 en 21.00 uur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2