Het Gemeentearchief Weinig circuskunst, maar veel fraaie show Uw oude straat Wereld van rijkdom spreekt uit kinderregels Zaterdag 14 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 3, Eerste blad Blijkens jaarverslag over 1952komt nieuwe depot naderbij In het verslag van het Ge meentearchief over het jaar 1952, dat wederom als eerste in de reeks jaarverslagen voor ge meentelijke diensten is versche nen, is uitvoerig stilgestaan bij de reacties in de pers naar aan leiding van de toestand waarin ons Delftse archief verkeert. Na te hebben gememoreerd dat in Augustus 1952 de rijksgoed keuring voor de bouw van een archiefdepót is afgekomen, ver meldt het verslag dat met de ar chitect voor het nieuwe archief- depót, prof. Lansdorp, enkele archieven werden bezichtigd, waarbij inzonderheid het Rotter- damse-Gemeentearchief het ide aal vrijwel volledig nabijkwam. Talrijke voorbereidende werk zaamheden moesten nog worden verricht; thans is het zover, dat op zeer korte termijn definitieve voorstellen de Delftse gemeente raad zullen bereiken. Toestand archieven en verzamelingen Ook in dit jaar is voortgegaan met de reparatie van archiefbe scheiden. Talrijke banden wer den vernieuwd; langzamerhand krijgt de inhoud van het archief een normaal aanzien, al moet nog een en ander worden gere pareerd. Door het in gebruik nemen van talrijke nieuwe portefeuilles maakt het geheel een veel betere indruk dan voorheen. Ook ten aanzien van de bibliotheek is er veel verbeterd; opnieuw werden vele boeken ingebonden. Talrij ke andere delen wachten nog op een soortgelijke behandeling. Er is nog geen gelegenheid geweest de verzamelingen op de zolder van de Van Everdingenschool in de Oranjestraat onder handei? te nemen. Andere werkzaamheden Ook dit jaar werd er naar ge streefd de Delftse geschiedenis van vóór 1600 zo goed mogelijk toegankelijk te maken. In de laatste jaren heeft mevrouw A. C. Boogaard-Bosch, archivaris der Ned Hervormde Gemeente alhier, reeds omvangrijke werk zaamheden ten deze verricht. Een wisselend aantal werklo ze hoofdarbeiders was ook dit jaar bezig met het maken van fiches. Naar schatting zijn dit jaar ongeveer 115000 fiches ge reed gekomen Het collationne- ren van deze vele duizenden fiches eist zeer veel tijd van het wetenschappelijk gevormd per soneel. Het aantal uitgegane stukken was ook thans aanzienlijk en het beantwoorden van schriftelijk gestelde vragen eiste meer dan eens uitgebreide onderzoekingen. Gebruik archieven en verzamelingen De verheugende vooruit gang in het bezoekersaantal, die de vorige jaren geconsta teerd kon worden, bleef be stendigd. Dit jaar kwamen er 300 bezoekers, die.966 bezoe ken brachten. Voor de vier voorafgaande jaren waren de ze cijfers als volgt.: 1948: 182 en 520; 1949: 211 en 584; 1950: 230 en 703; 1951: 231 en 739. In 1952 werd dus een record cijfer bereikt. Het is te verwachten, dat wanneer eenmaal de belangrijke notariële en rechterlijke archie ven uit het Algemeen Rijks archief te Den Haag naar Delft zijn overgebracht, het bezoek nog zal toenemen. Onder de bezoekers waren uiteraard vogels van zeer diver se pluimage: wetenschappelijke onderzoekers van naam, docto randi die een proefschrift kwa men voorbereiden, genealogen en vele anderen. Niet altijd kon een bevredi gend antwoord op de gestelde vragen worden gegeven, aldus het verslag. Zo was het teleur stellend een visionaire Amster damse melkventer die een pel grimage naar Delft had onder nomen, niet zwart op wit te kun nen verzekeren, dat hij nu in derdaad een afstammeling was van de Dauphin, op mysterieuze wijze uit de Paryse Temple ont snapt. De voorspellingen van Nostradamus, die naar des ven ters onwankelbare overtuiging zelfs zijn fiets en de lichte licha melijke defecten van zijn voor malige verloofde betroffen, ver mochten niet het overtuigend bewijs te leveren, dat hij de legitieme chef was der illustere Bourbon-dynastie. Flessentrekker en paranimf Voor het Haags Gerechtshof stond terecht een 28-jarige Delft se boekbinder, die in eerste in stantie was veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met af trek en ter beschikking van de regering was gesteld wegens flessentrekkerij. Vooral tegen de terbeschikkingstelling had hij be zwaar. „Ik wilde betalen, maai de politie gaf mij hiertoe niet de gelegenheid", beweerde hij. Verdachte was op 4 September 1952 naar Leiden gegaan, waar liij zich voordeed als penning meester van de Senaat van het Delfts studentencorps. Hij maak te in zijn gehuurde rokcostuum veel indruk, temeer omdat hij voor de volgende dag in een restaurant een promotiediner voor 85 personen bestelde. Hij zelf nam reeds een voorproefje. Hij at er lekker van en liet toen champagne aanrukken, waarvan hij gul rondjes gaf. Betalen was er echter niet bij. Zo leefde hij die dag vorstelijk in hotel Cen traal, Den Burcht en De Sleutel stad, logeerde kosteloos en liet- zich zonder betaling per taxi terugbrengen naar Delft. Het is een vrolijke boel in het dossier, merkte de president op. Het maakt de indruk van een Weense operette. Kunt u niet ge woon door het leven gaan in- plaats van als paranimf? De ver dachte was- reeds ter beschikking van de regering geweest. In een psychiatrisch rapport werd hij als verminderd' toerekeningsvat baar gekenschetst. Hij was reeds negenmaal veroordeeld. De proc. generaal vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger meen de dat verd. wel het oogmerk had gehad te betalen. Op 27 Fe bruari volgt uitspraak. KERK NI EUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Lekkerkerk H. C. Ende- dijlc te Wormer; te Noordbergumftoez.) C. Bogert, cand. te Luttelgeest(N.O.P-) Bedankt voor Huizen (N.H.) H. A. van Slooten te Wierden. Beroepen te Hengelo (vac. F. Vroon-, L. Slofstra te Hijlaard (Fr.) De classis Haarlem heeft geëxami neerd en beroepbaar verklaard de heer J. P. Dondrop te Heemstede, cand. aan de V.U. City. „The greatest show on earth" is ongetwijfeld de juiste benaming voor hetgeen het wereldberoemde circus van Barnum en Bailey biedt. Wantn circus is het eigenlijk niet meer, dit enor me, uren durende spectakel, dat den volke wordt, vertoond in drie arena's tegelijk. Het meest grootse schouwspel: optochten in tien tallen afdelingen tegelijk, waarbij vergeleken de optochten op Koninginnedag of de Leidse 3 October-optocht maar zielige stoeten zijn, enorm veel „show" van lieftallige jongedames, zang en muziek, maar behoudens enkele nummertjes knappe olifanten- en'honden- dressuur is er van echte circuskunst weinig te bespeuren. De paardendressuur blijkt bij voorbeeld op laag peil te staan, ondanks de medewerking van de legendarisch geworden Hopa- long Cassidy. Imponerend is het allemaal echter wel en Cecil B. de Mille heeft kosten noch moei te gespaard om zo ongeveer alles wat dit gigantische, over twee eigen treinen beschikkende cir cus heeft te brengen, op de film band vast te leggen. Het verhaal tje, dat als een rode draad door deze bijzonder lange film loopt, stelt danig teleur, ondanks het goede spel van Betty Hutton, Cornel Wilde, Charlton Heston en Gloria Grahame. Het schijnt altijd weer de afgezaagde histo rie over de trapeze-werkers te moeten zijn, maar wat er werke lijk omgaat in de circuswereld, daar heeft De Mille zich niet in verdiept. Zelfs liet hij James Stewart een in dit verband on nodige rol spelen. Als „The gre atest show on earth" door ons wordt aanbevolen, is het dan ook om die enkele goede circusnum mers, om de wijze waarop De Mille ons de reacties van het publiek toont, om de kleurige show, het fantastisch knappe trapeze-werk en last but not least de adembenemend verfilm de treinramp. Ons dunkt dat deze aanbevelingen meer dan vol doende zijn. Rita is terug Doelen Kino. Rita is terug! De gewezen prinses mocht voor H Een baljuw woonde Op de hoek der steeg; Nu weet U hoe de Baljuwsteeg Haar naam verkreeg. Wat Beestenmarkt wil zeggen, Weet groot en klein; Na afbraak van het Broerhuisklooster, Kwam hier 't genoemde marktterrein. Binnemvatersloot beduidt Binnen de stadsvestinggracht;. Hiermede is mijn taak Voor deze straat volbracht. Door zijn „Beschrijving van Delft", Die hoog aangeschreven staat, Werd Van Bleiswijck ons bekend; Naar hem heet) de van Bleisrvijckstraat. Met de van den Boschstraat Ben ik spoedig klaar: Dirk van den Bosch Bouwde de huizen aldaar. Op een brug, die men als markt gebruikte, Werd handel in boter gedreven; Zo werd aan de straat, De naam van Boterbrug gegeven. Men voerde turf uit Brabant aan; Vervolgens werd er markt gehouden; De Brabantse Turfmarkt zorgt er voor, Dat wij dit niet vergeten zouden. Naar Burgemeester Brasser, Die er „Brassershof" een buitenplaats bezat, Is genoemd de Brasserskade En zo hebben wij ook dit gehad. In vergelijking met haar tijdgenoten, Was de Bree(d)straat breed; Dit is dus de reden, Waarom zij thans nóg Breestraal heet. Aan het Minderbroedersklooster Herinnert ons de Braerhuisstraat Die bij 't genoemd gebouw lag, Dat lang niet meer bestaat. BRUG CHOORSTRAAT GEREED Hedenmiddag om half één is de vernieuwde brug aan de Choorstraat-Verwersdijk voor het verkeer opengesteld. Verenigingsnieuws A.V. '40 Zondagmorgen 9.45 uur trainen aan de plassen. R.K. Handbalvereniging R.O.H.D.A. A.s. Zondag kan er nog niet in de' zaal worden geoefend; bij niet-doorgaan van de wedstrijden hebben de leden dus vrij-af. A.s. Dinsdagavond wordt de training hervat. D.G.V. „P.L.A.T.O." De les van de jongens-afdeling gaat Maandag door van 16.4517.45 uur in de school Raamstraat. Vereniging „Westerkwartier" Dames en heren alle thuiswedstrijden zijn afgelast. Dames: Meeuwen II Westerkwartier I om half drie; heren: Dynamo IV—Westerkwartier II,vertrek éen uur Pootstraat 23; Luister alle negen uur even naar de radio of deze wedstrijden doorgaan. R.K.V.V. „vita Nostra" Voor de interland-voetbalwedstrijd Nederland Denemarken, welke wordt gespeeld Zaterdag 7 Maart te Rotterdam, kunnen alleen schriftelijk kaarten worden aangevraagd door leden en donateurs tot en met Zondag 15 Februari bij de redactie van ons clubblad Hugo de Grootstraat 84. Bij de aanvraag moet tevens de toegangsprijs worden vol daan. Dhr O. Reuchlin wordt ambassadeur in Tokio Binnenkort is de benoeming te verwachten van jhr. O. Reuch lin, thans werkzaam aan het de partement van Buitenlandse Za ken als directeur-generaal voor politieke zaken, tot buitenge woon en gevolmachtigd ambas sadeur te Tokio. Jhr. Reuchlin volgt als zondanig de heer P. E. Teppema op, die binnenkort de dienst met pensioen zal verlaten. Mr H. F. Eschauzier zal jhr. Reuchlin als directeur-generaal voor politieke zaken onvolgen. Predikbeurten ZONDAG 15 FEBRUARI 1953 NED. HERV. GEMEENTE, Nieuwe Kerk, hedenavond 20.00 uur: Avond gebed; Zondag: 9.30 uur: ds W. L. Tukker, 11.00 uur: ds C. A. van Harten, 17.00 uur: ds J. J. Poot; Schoolstraatkerk, 9.30 uur: ds G. van Hoegee (Jeugddienst), 11.00 uur: ds W. P. ten Kate, 17.00 uur: ds G.van Hoegee; Jaffalaan, 10.00 uur: ds A. de Voogd; Bethlehemkerkdienst. cantine Reineveld, 10.00 uur: dr W.H.Beeken. kamp (Mare. 10 :21); Delf gauw, 10.00 uur: ds J. J. Poot; Kinderkerk, N.H. Gemeentegebouw, Achterom 78, 10.30 uur: de heer A. J. Twigt; Kinderkerk „Timotheus", Verwers. dijk 154 b en 164, 10.15 uur: voor kinderen van 6—8 jaar: mej. G. van den Dool; voor kinderen van 914 jaar: de heer G. R. van den Beek. HERV. WEST-HILLDIENSTEN, Jeugd, kerk, 12—16 jaar, Schoolstraat 2 a, 10.30 uur: ds F. N. M. Nijssen; Juniors I en II, 912 jaar, gemeen schappelijke dienst, Kapel Oude Kerk, 12,00—13.00 uur: mej. H. J. E. Faas; Kleintjes I (5—9 jaar) Kleuter, school Molslaan, 11.4512.45 uur: de heer Chr. Kley; Kleintjes II (69 jaar), Kleutersschool De Vries- straat. 12.00—13.00 uur: mej. J. van Dongen; Kleintjes „Bomenwijk" (5—9 jaar), gebouw IJsbaan, 12.00 13.00 uur: mej. J. Faas; „Vijfjes" (4 5 jaar), Kleuterschool De Vries, straat, 12.00—13.00 uuir: mej. R.Eradus GEREFORMEERDE KERK, Oosterkerk Vlamingstraat 44, 10.00 uur ds W. Kreuzen, 16.30 uur: ds J. C. Jonkers; Zuiderkerk, Lange Geer 22 a en Achterom 46. 10.00 uur: dr H.Mulder, 16.30 uur: ds W. Kreuzen; Wester- kerk, Hugo de Grootstraat 168, 9.00 en 10.45 uur: ds W. Reeskamp uit 's-Gravenhage-West, 16.30 uur: dr H. Mulder, 19.30 uur (dienst voor belangstellenden): vicaris R. J. van der Veen. EVANG. LUTH. GEMEENTE, Noord einde 4, 10.00 uur: ds Ant. Johannes; West-Hill Kinderdiensten te 10.15 uur ln: o.l. school Voldergracht, de heer heer A. Hoogeveen (juniors), mej. H. Heijnig (kleintjes); o.l. school Kloosterkade, mej. T.Jense (juniors), mej. C. Schuurman Hess (kleintjes) Chr. school Brasserskade. de heer A. Burghoorn (juniors), mej. Th.Kok (kleintjes); „De Wartburg", Anna- straat 26, mej. E. Jense (kleintjes). OUD-KATHOLIEKE KERK, Bagijnhof, 10.00 uur: Hoogmis. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN in „Ons Gebouw", Koornmarkt 75, 10.30 uur: ds D. T. Los. DOOPSGEZINDE EN REMONSTR. GEREF. GEMEENTE, Oude Delft 102, gemeenschappelijke dienst. 10,30 uur: da S. Gooszen. CHR. GEREF. KERK, Nieuwe Langen- dijk '38, 10.00 uur: leesdienst, 19.00 uur: drs Van Genderen uit Zutphen. GEREF, GEMEENTE, Oosteinde 175, 10.00 en 17.00 uur: leesdienst. Dinsdag 17 Februari 19.30 uur: dr Steenblok uit Gouda. GEREF. KERK, Kerkdiensten ln de Groen van Prinstererschool, Nieuwe Langendijk 46, 9.30 en 16.00 uur: ds L, L, van der Vliet uit Groningen. OUD-GEREF. GEMEENTE in „Ons Gebouw", Koornmarkt 75, 10.00 en In Amsterdam is men gisteravond begonnen met een collecte via stembussen voor de noodgebieden. Twee gemeente-ambtenaren met hun bus op pad. 17.00 uur: ds C. de Jonge uit R'dam- West, oud-Geref. predikant. CHRISTIAN SCIENCE SOCIETY, DELFT „Ons Huis", Oude Delft 201, .9.45 uur. Onderwerp: „Ziel". Gulden tekst: Psalm 130 6. Mijne ziel wacht op den Heere, meer dan de wachters op den morgen. DELFTSCHE VER. VAN SPIRITISTEN „HARMONIA", in „De Bourdon". Oude Delft 151, 10.30 uur: spreker de heer F. H. Zinsmeester uit Delft. NED. SPIRITUEEL KERKGENOOT SCHAP „DIENENDE LIEFDE", in „Ons Gebouw", Koornmarkt 75, 17.00 uur: de heer J. Derlage (Wijdingsdienst). KERK v. JEZUS CHRISTUS VAN DE HEILIGEN DER LAATSTE DAGEN in „Ons Huis", Oude Delft 201, 10.30 en 17.00 uur. LEGER DES HEILS, Koornmarkt 4, 10.00 uur: Heiligingsdienst; (bij gunstig weer), 18.45 uur: openlucht- prediking aan de Cameretten, anders om 19.15 uur bidstond; 19.45 uur; gedenkdienst in de zaal. Leidster: A. J. Hak, bijgestaan door kap. A. Wip. „ONS GEBOUW" (bovenzaal), Koorn markt 75, 10.00 en 16.30 uur: de heer P. Struik uit Groenekan (Utr.) EEN MOORD AUTO Evacuétjes in Prins Mauritsschool brengen dank voor het speelgoed OP een groot vel papier hebben verscheidene evacuétjes, onder gebracht in de Prins Mauritsschool aan de Nassaulaan, in korte zinnetjes hun dank geuit „aan alle kindertjes die speelgoed hebben gebracht". Jammer genoeg was het technisch niet mogelijk dit beschreven vel in de krant af te drukken, maar zoals U een aantal van de briefjes hieronder vindt, precies zo heeft de pen in de kinderhand, al of niet geleid door vader of moeder, de zinnen op papier gezet. Dus mèt al die leuke taaifoutjes die kinderen nu eenmaal maken. Doch wanneer U zich bij het lezen verdiept in het wereldje van rijkdom dat uit die eenvoudige regel tjes spreekt, valt U dat amper op; zelfs die ontboezeming van de jeugdige evacué die ons wil doen geloven dat hij acht kinderen heeft Ik ben teun Duim 11 jaar. Ik vind het vijn dat ik zooveel speelgoed ge kregen heb Ik ben er erg blij mee en ik dank jullie Hartelijk Teun ik ben Jaas Jochems uit somsldijk Hollywood haar „come back" niet eens in technicolor vieren en als men „Affair in Trinidad" eens critisch bekijkt, kan men die voorzichtigheid wel begrijpen. Al in het begin van de film voert Rita Hayworth een dans uit, die in driestheid de dans van Silvana Mangano in „Anna" nog over treft, maar tussen Rita en Sil vana is één belangrijk verschil: tien jaarJa, Rita blijkt een dagje ouder te worden en men haar dan nota bene de rol geeft van een nachtclub-zange res, die zich als contra-spionne indringt in een kleine organisa tie, die belangrijke militaire ge heimen aan Rusland verkwanse len, vindt men haar zelfs wat belachelijk. Spannend is „Affair in Trinidad" intussen zeer zeker. In het voorprogramma de Poly goonfilm over de watersnood. Vlammende pijlen FloraWie van een goed rob bertje vechten houdt (althans om er naar te kijken) kan meestal wel bij Flora terecht. Zo ook nu, want in de technieölor-film „Vlammende pijlen" worden wij meegesleept in de grote strijd van Tex Mr Cloud tegen Furie, de blanke leider van een groep van 50 Utah-indianen, die er een ge woonte van maken farms te over vallen, vee te stelen en ook het op de boerderijen aangetroffen geld of stofgoud niet vergeten. Wie deze Furie is, blijft lange tijd een raadsel. Een groep cavalerie zoekt naar hem, maar kan hem niet vin den en ook Tex slaagt daar aan vankelijk niet in. Eén moment denkt men dat, Tombstone Jack, de sinistere onbekende figuur in Fort Savage,de Furie is, maar allengs wordt duidelijk dat hij het niet kan zijn. Wij zullen u, ter- wille van de spanning, niet ver tellen wie het dan wèl is, maar wij onthullen waarschijnlijk niets onverwachts, als wij U zeggen dat het recht zijn loop heeft, dat Tex als de verdiende overwinnaar uit het strijdperk komt en handig ge noeg is om het mooiste meisje van het verhaal, Nora Logan, aan zijn mannelijk kloppend hart te druk ken. De hoofdrollen zijn in de deskundige (vechters) handen van Sterling Hayden en Forrest Tucker, terwijl Arleen Whelan en Barbara Rush voor het nodige vrouwelijk schoon zorgen., In het voorprogramma fungeert Popeye, waarschijnlijk aangesto ken door dit verhaal, als Sheriff en is er wereldnieuws en de Poly goon-film over de watersnood ramp. Een nacht zonder zonde Roxy. De Duitse humor heeft meestal iets traags. Men ziet tè veel aankomen, dat er wat „ko misch" in aantocht is en dan is meestal de aardigheid er al van af.. Regiseur Karl Külb heeft „Een nacht zonder zonde" niet bepaald doen overlopen van originele ideeën. Wij hebben het grapje van de portie ijs, die tussen de japon van een dame valt, al eens méér gezien en zo zijn er nog wel een paar andere dingen, die niet de gehoopte verlossende schater* lach konden brengen. Toch zullen er ongetwijfeld velen zijn, die nog wel genoegen kunnen beleven aan de verwarrende gebeurtenissen in hotel „Alpenroes" èn Garmisch Partenkirchen, waar Monica en Charlotte beurtelings directeur Schmitz van het hotel tot wan hoop brengen. Daarbij komen dan nog de romantisch aangelegde ober Friederich, die door Paul Kemp op de hem eigen wijze tot leven wordt gewekt, de Ameri kaanse grootvader en de verpach ter van het hotel, Böckmann, die allen meehelpen om het nodige leven in de brouwerij te brengen. Grethe Weiser, Bruni Löbel, Paul Klinger en Fritz Kampers zorgen, met Paul Kemp, voor de bezetting van de voornaamste rollen. In het voorprogramma is het journaal van de watersnood-ramp, waarvan hetzien (zo nodig) ho- penlijk velen zal brengen tot het deponeren van een flinke gave in de daarvóór verwachtingsvol opgehouden bussen. Hoe het met het dozijn verder ging. Delfia. Het succes van „Voor deliger per dozijn" (boek zowel als film) is voor Gilbreth jr. ken nelijk aanleiding geweest een ver volg aan deze vermakelijke en ook wel gevoelige familiegeschie denis te breien. Dit nieuwe hoofd stuk uit hun gezinsleven „Het do zijn blijft voordeliger" (Belles on their toes) laat zien hoe het, de dood van vader Frank, verder met het rumoerige twaalftal gaat. Moeder Gilbreth (Myrna Loy) heeft het waarlijk niet gemakke lijk, maar dank zij de steun en het optimisme van haar kroost en ook door haar eigen wilskracht, houdt zij de zaak drijvende. De oudste dochter (Jeanne Crain) vindt haar bestemming als dok ters-eega, twee anderen zullen ook geen oude vrijsters blijven en de rest doet in de loop der jaren keurig examens, zodat mama, die met succes het werk van haar man als efficiency-expert heeft kunnen voortzetten er met trots op kan zien wat er van haar do zijn is terechtgekomen. Het is, wat men zou kunnen noemen, een opbeurende film: jo lig en fris, maar toch met genoeg subtiele trekjes om haar tot meer dan een pretentieloze tijdpasse ring te maken. Myrna Loy is nog altijd een bewonderenswaardige actrice. Edward Arnold kan zijn voorganger Clifton Webb niet doen vergeten, maar in zijn kleine rol laat hij toch wel zien, dat hij al ligt het hoogtepunt van zijn carriere voor de oorlog toch altijd nog een respectabel acteur is. En het. jonge goed speelt hart- veroverend! 9 jaar. Ik speel idere dag met mij speelgoed ik hebt een hele boel ge kregen, ik vind het fijn hoor dag Jaas Ik ben Jantje Duim 3 jaar uit Olgensplaat. ik heb 'n fijne flets op 3 wielen. Ik kan nog niet alleen schrijven, maar ik wordt geholpen. dag Jantje! ik ben aat jochems 8 jaar ik heb een moord auto dag aat! ik ben Bertus van Popering uit Nieuwerkerk ik ben 8 jaar ik hep een bromtool ik heb een autoo ik heb gen etui morgen ga ik naar school en dan neem ilc mij etui mee dank je wel, Bertus. Ik ben Kees van Popering ik heb een dambord gehad met damstenen Ik hoop weer gauw naar Nieuwerkerk terug te gaan Ik ben 15 jaar. Veel dank van Kees. Ik ben Johan Slootmaker uit Nieuwer kerk (14 jaar) ik heb een moord voet bal gehad. Ik heb al 1 keer gewonnen met voetballen dank je wel daag Jóhan Ik ben Leen v. 't Hof 6 jaar uit Nieuwe Tonge. Ik .heb 2 auto's ge kregen. Ik ga met September naar de grote school. Mijn naam kan ik al zelf schrijven. Dag allemaal Leen van 't Hof Ik ben Piet Tijl uit Nieuwe-Tonge ik ben 13 jaar Ik zit in de le U.L.O, Ik heb een mooi boek gekregen ik heb het bijna uit het is erg spannend hoor Ik ben er erg blij mee Piet Tijl. Ik ben Leen Tijl oud 3 jaar. Ik kan zelf nog niet schrijven, maar ik wil jullie toch bedanken voor de auto's en al 't speelgoed, dat ik gekregen heb! dag. vriendelijk bedankt. Leen. ik ben Nellij Lijters oud 6 jaar. Ik ben al in pyama en moet onder de wol. Mijn pop gaat. mee en m'n wagen met 't andere speelgoed staat naast mijn strozak. Wel te rusten. Nellij! Ik ben Nella Slootmaker oud 11 jaar uit Nieuwerkerk Ik kan fijn speelen met een pop een bal, boekjes en nog een heleboel meer. Ik vind het erg leuk van jullie allemaal dat je zoveel speelgoed aan ons gegeven heeft Dank je wel voor alles van Nella. Ik ben Arie Duin oud 8 jaar. Ik zit in de 2e klas. Wat hebben jullie veel gegeven. Ik zal me niet vervelen. Ik moet morgen naar school, maar ik ga niet graag, ik speel liever. Nu kinderen, veel dank dag Arie. ik ben Jannie v/d Griend aud 8 jaar uit Ooltgensplaat. ik heb mooi speel goed gehad, een pop en een mooie wieg en nog veel meer. fijn dat jullie zo goed aan ons denken, kom je eens kijken in de Prins Mauritsschool, tot ziens dus dag Jannie. Ik heet Teuny Luijendijk uit Olgens plaat. Ik ben 7 jaar. Ik vind het fijn in Delft en ik vind alle kinderen erg lief, vooral omdat jullie ons speelgoed gegeven hebben, waar ik erg blij mee ben. Ik moet nu naar bed, dus allemaal wel te rusten en hartelijk dank. Alle andere kinderen danken jullie ook hartelijk voor alles wat jullie voor hen gedaan hebt, Teun Duim zal de brief volmaken. Hier komt Teun. Dag jongens en meisjes ik dank je hartelijk dat jullie zo goed zijn. En dank de meester ook en bedank dan als er een Juffrouw is. er zijn 35 kinderen op de Prins Mauritsschool er staat in zaal 4 een radio daar komen wij de berichten horen er is een hoop TIEN PCT BESTOND UIT VODDEN. Bij de inzameling van goede ren voor de slachtoffers van de watersnood zijn vele zeer goede dingen binnengekomen. Er wa> ren echter ook stukken bij, die slechts op de naam „lompen"' aanspraak kunnen maken. Dit betreft ongeveer tien procent van de ingezamelde goederen, en wel voornamelijk matrassen, kussens e.d, De kleding was in het alge meen in een goede staat. Van de genoemde 10 pCt. is een klein gedeelte op last van de G.G.D. in Den Haag ver brand, daar er gevaar voor be smetting bestond. De rest van de vodden wordt voorlopig opge slagen tot beslist is wat er mee zal gebeuren. NATTE AARDAPPELEN UIT NOODGEBIED Van de in de noodgebieden op geslagen voorraden consumptie aardappelen worden nog belang rijke hoeveelheden in veiligheid gebracht. Landkooplieden hebben aardappelen geborgen, die afkom stig zijn uit de aardappelkuilen en opslagplaatsen in drassig terrein. De aardappelen in geïnundeerd terrein worden voor een groot deel .als verloren beschouwd, de aardappelen uit. de droge gebieden kunnen wachten. De aardappelen uit de drassige terreinen zijn ge heel consumptiewaardig, maar dienen met voorrang in de con sumptie te worden gebracht, daar zij natuurlijk niet lang houdbaar zijn. Het redden der aardappelen betekent uiteraard steun aan de belanghebbenden getroffenen in de noodgebieden. De aardappelen zien er wat on ooglijk uit en er zit meer grond aan dan bij droge aardappelen het geval is. De kookkwaliteit doet echter niet onder voor die van droge aardappelen. Tenslotte nog twee wenken: 1. Koop van de aardappelen niet meer dan voor één dag tegelijk en eet ze nog dezelfde dag. Bij langer bewaren ontstaat gevaar van bederf. 2. Was de aardappelen vóór het schillen. Verdere behandeling op de gewone wijze. Koningin Juliana dankt Detroit Zoals bekend heeft de burge meester van Detroit (V.S.) Maandag 16 Februari tot Hol landdag geproclameerd. In De troit is een uitgebreide hulp actie gaande. Koningin Juliana heeft De troit thans door bemiddeling van haar ambassadeur te Was hington in warme bewoordin gen. dank betuigd. Deze dank geldt een stad waaraan Koning in Juliana en prins Bernhard de aangenaamste herinneringen bewaren na het bezoek, enige maanden geleden, aldus de boodschap. Prof. S. van Brakel t Dinsdag j.l. is in Utrecht op 55-jarige leeftijd plotseling over leden prof. dr S. van Brakel, oud-hoogleraar te Utrecht en oudlid van de Bijzondere Raad van Cassatie. Simon van Brakel werd ge boren op 10 Juli 1897. Hij stu deerde te Amsterdam. In 1902 promoveerde hij in de rechts wetenschappen en in 1908 tot doctor in de staatswetenschap pen. In 1915 werd hij benoemd tot rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Utrecht. In 1927 werd hij vice-president van deze rechtbank. Van 1929 tot 1949 was hij hoogleraar in het burgerlijk recht en het interna tionaal privaatrecht aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1945 werd hij benoemd tot lid van de Bijzondere Raad van Cassatie. De teraardebestelling is Vrij dag in alle stilte geschied. DINSDAG EINDIGT MILITAIRE BIJSTAND Dinsdag a.s. met ingang van zes uur 's morgens wordt de mi litaire bijstand in algemene zin beëindigd. Alle onderdelen, ook de buitenlandse, keren naar hun garnizoenen terug. Na dat tijd stip kan in incidentele geval len nog hulp worden verleend. Over de wijze waarop deze zal behoren te worden ingeroepen en gegeven wordt nog nader overleg gepleegd. De chef van de generale staf heeft tot de commandanten van de Britse strijdkrachten in Duitsland, het Amerikaanse le ger in Duitsland, de Canadese brigade en de chefs van staven van Frankrijk en België een brief gericht, waarin hij zijn grote bewondering uit voor de door de onder hun bevelen ge stelde militairen aan de dag ge legde ijver, moed en zelfopof fering bij het redden van men senlevens, het in veiligheid brengen van vee en het voor lopig dijkherstel. Hij heeft deze commandanten tevens verzocht zijn dank te willen overbren gen aan alle bij de hulpverle ning betrokken troepencom mandanten en militairen. ERKENNING VAN DE FRIESE TAAL (Van onze parlementsredacteur) Gistermiddag heeft minister Cals in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat er wettelijke maat regelen worden voorbereid waar door het mogelijk zal zijn de Friese taal op de lagere school, het voortgezet lagere onderwijs en de ULO te kunnen onderwij zen. Op de lagere school zal het Fries in de eerste twee klassen als voertaal gebruikt mogen worden. Er wordt nog overwogen deze mogelijkheid tot de derde klas uit te strekken. Tevens zal door de wijziging van de kweekschool- wet de acte L.O. Fries worden bevorderd, terwijl voor een Fries M.O. geen wetswijziging nodig is. Wat betreft de culturele sec tor van de Friese kwestie deelde de bewindsman verder nog mede, dat overleg hierover is geopend met het provinciaal bestuur van Friesland. Er is geen artikel in de onderwijswet die Fries als voertaal op de lagere scholen verbiedt, maar de minister vond een wettelijke basis daarvoor toch béter. Het Nederlands in Friesland zal daardoor ook beter tot zijn recht komen. Nieuwe nota over de industrialisatie Naar de minister van Econo mische Zaken prof. Zijlstra tij dens zijn bezoek aan Groningen aan een medewerker van het A.N.P. heeft medegedeeld, zal binnen een maand een niéuwe industrialisatie-nota worden in gediend. speelgoed er was ook een fiets by die had Jan Duim gehad dat is mün broertje er hebben 23 kinderen ge schreven Ik heb er goed naar myn zin Ik moet om 7 uur naar bed er is een kist vol popen en een hoop met boeken en we slapen heerlijk op bed. en ik heb een auto gehad en een spelen, ik heb 8 kinderen wij zyn met zyn 10 ik moet Maandag naar school Dag Jongens ik kom jullie eens op TEUN AMERIKA EN HET VERRE OOSTEN De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft leden van de se naatscommissie voor buitenland se aangelegenheden verzekerd dat de Verenigde Staten eerst het Congres en hun bondgenoten zullen raadplegen, alvorens een nieuwe stap in het Verre Oos ten te doen. Volgens senatoren, die de bijeenkomst der commis sie bijwoonden, zou Foster Dul les voorts gezegd hebben dat president Eisenhower er niet naar streeft een blokkade van de Chinese kust in te stellen. Deze senatoren verklaarden de indruk te hebben dat Foster Dulles voornemens is de Ame rikaanse bondgenoten volledig op de hoogte te houden en te raadplegen, dit in de hoop bij elk toekomstig optreden der ver bondenen eensgezindheid te ver zekeren. De voorzitter der commissie, senator Alexander Smith, had bepaald dat Dulles' verklarin gen geheim moesten blijven. DE AARDBEVING IN PERZIë Het aantal slachtoffers van de aardbeving in Toeroet (Perzië) is gestegen tot 1500. Er zouden zeven dorpen verwoest zijn. Het aantal daklozen wordt op 3.500 geschat. Drie dorpen zijn zwaar gehavend. De sjah, premier Mossadeq en de religieuze leider Ayatolah Kasjani, voorzitter van de na tionale vergadering, hebben tot het verlenen van hulp opgeroe pen. Dr Mossadeq heeft het leger opdracht gegeven alle mo gelijke hulp te verlenen. Van Toeroet zouden slechts 500 inwoners de ramp hebben overleefd. Het merendeel is ech ter gewond. Geen uitlevering aan Noorwegen West-Duitsland zal de twee in December j.l. uit een Noors ge vangenenkamp ontsnapte Duitse Gestapo-mannen niet uitleveren, aldus heeft het Westduitse de partement van Buitenlandse Za ken doen weten. De betrokkenen zijn Karl Morio en Josef Seuf- fert, wegens oorlogsmisdaden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij bereikten Duits land via Zweden. Maarschalk Juin naar Indo-China Maarschalk Juin is per vlieg tuig uit Parijs naar Indo-China vertrokken. De maarschalk zal zich ook naar de Franse troepen in Korea begeven. In vijf minuten, deWERELD UITi FRANZISKA Cratochwül, een blind Weens meisje zon der handen, heeft Donder dag met goed gevolg een proef van bekwaamheid afgelegd als telefonist van de Oostenrijkse posterijen. Tien jaar geleden werden haar handen afgerukt en haar gezicht vernietigd door de ontploffing van een handgra naat, die zij had gevonden. Het Italiaanse tankschip „Mi- riella" is vanmorgen te Venetië aangekomen, Adlai Stevenson, de bij de jongste Amerikaanse presi dentsverkiezing verslagen can- didaat van de democratische partij, hoopt in Maart een be zoek aan Korea te brengen. Hij zou 2 Maart een reis om de we reld beginnen per vliegtuig en schip. In Tokio heeft zich vandaag een zware ontploffing voorge daan in een vuurwerkfabriek. 22 arbeiders zijn om het leven gekomen en 45 gewond. 450 huizen zijn verwoest of bescha digd. Ongeveer een millioen inwo ners van Oost-Duitsland van veertien tot zestig jaar krijgen op het ogenblik als leden van de „vereniging voor sport en tec uniek" onder leiding van per soneel van de volkspolitie een militaire vooropleiding. De Britse regering heeft Don derdagavond een nieuwe stap ondernomen om straatschende rij tegen te gaan. Zij diende een wetsontwerp in waarbij het dragen van wapenen op openbare plaatsc-n wordt ver boden. In een tussentijdse verkiezing m Canterbury is wederom een conservatieve candidaat, Leslie Tnomas, verkozen. De conser vatief kreeg een meerderheid van 9930 stemmen. Bij de laat ste algemene verkiezingen was de meerderheid 14.089. De Duitse filmregisseur en producer Carl Froehlich is Don derdag op 77-jarige leeftijd te Berlijn overleden. Het Lagerhuis heeft Vrijdag met 159 tegen 63 stemmen een door 50 conservatieven inge diend wetsontwerp verworpen, dat de géseling weer wil invoe ren om misdaden met geweld pleging tegen te gaan. De maat regel werd in. 1948 onder het Labour-bewind met bijna alge mene stemmen aangeschaft. Dr Karl Herrligkoffer, een Münchense arts en bergbeklim mer, is naar Karatsji vertrok ken om de Duitse Himalaya- expeditie, die dit jaar de Nanga Parbat-piek van 8125 meter zal bestijgen, voor te bereiden. Het conservatieve lid van het Engelse Lagerhuis Carson zal om gezondheidsredenen aftre den. Hierdoor is een tussentijd se verkiezing nodig geworden. Carson behaalde bij de algeme ne verkiezingen twee jaar ge leden 12..659 stemmen meer dan zijn socialistische tegeri-candi- daat. De Amerikaanse senaat heeft de benoeming goedgekeurd van James Wadsworth als plaats vervangend hoofd van de Ame rikaanse delegatie naar de Ver enigde Naties. Voorts is de be noeming goedgekeurd van Do nald B. Lourie als onderminis ter van Buitenlandse Zaken, be last met administratieve zaken. Volgende week komt te Tai- peh op Formosa een Ameri kaanse inspectiegroep van vijf aan voor de beoordeling van de hulpverlening aan de Chinese nationalisten. Volgens het Oostenrijkse on afhankelijke rechtse blad „Die Presse" worden in de Sowj et- satellietstaten voorbereidingen getroffen tot oprichting van een grote gecombineerde olieonder neming. EN THUIS De Vrijdag geëindigde tweede vakbeurs voor meubelen en wo ningtextiel in de Utrechtse Jaarbeursgebouwen is een suc ces geworden. Tweederde der deelnemers was zeer tevreden en een vierde deel matig. Vrijdagmiddag heeft op het departement voor Overzeese Rijksdelen minister Kernkamp de „commissie van advies in zake agrarische ontwikkelings mogelijkheden in Nieuw-Gui- nea" geïnstalleerd. Deze com missie, waarvan de heer L. Göt- zen voorzitter is, zal voor de uitvoering van haar taak in Juni 1953 een studiereis naar Nieuw-Guinea maken. Het advies van de poldercom missie om tot gemeentelijke in deling van het gekoloniseerde gebied van de Noordoostpolder met ingang van 1 Januari 1954 over te gaan, is op het ministe rie van Binnenlandse Zaken gunstig ontvangen. Binnenkort kan dus de instelling van de ge meente Emmeloord tegemoet worden gezien. De verkiezing voor een gemeenteraad zal, naar verwacht wordt, in 1954 worden gehouden. De minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, heeft tijdens een tweedaags werkbe zoek aan stad en provincie Gro ningen meegedeeld, dat het thans definitief is dat. in Delfzijl een grote soda-industrie zal wor den gesticht. Ook vestiging van nevenbedrijven is niet onwaar schijnlijk. Minister Beijen vertrekt Don derdag a.s. naar Parijs voor be sprekingen met de Franse mi nisters Mayer en Bidault en de Italiaanse minister De Gasperi. Vervolgens gaat mr Beyen naar Rome voor het bijwonen van een vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5