1953 Rampjaar voor Nederland. ZEEMEERMINNEN. De derde ramp, die Zevenbergen in bijna 13 jaar heefi getroffen. Wij hebben ons vervoegd aan het Ge meentehuis voor nadere inlichtingen, in verband met het onder water lopen van Zevenbergen e.o. Wij vernemen daarover het volgende: Zondagochtend om 6 uur werd alarm gemaakt, dat het water in de richting van Zevenberschenhoek opstuwde en dat deze plaats gevaar liep overstroomd te worden. De Burgemeester met de Gemeente- Architect hebben zich direct naar de plaats des onheils begeven, de situatie in ogenschouw genomen en getracht maat regelen te treffen. Daarbij bleek, dat om half zeven het aanbrengen van schot- balken nabij de Bredaseweg niet meer mogelijk was. omdat het water in een kwartier reeds een halve meter gestegen was. De electriciteit was in Zevenbergsen- hoek uitgevallen, evenals de waterleiding, zodat het niet mogelijk was de omvang van de ramp reeds te bezien en gewacht moest worden tot zonsopgang. Inmiddels werd het alarm doorgegeven naar Langeweg en Zevenbergen en werd aan de pontonniers in Raamsdonksveer verzocht, materiaal ter beschikking te stellen, hetgeen een beetje te optimistisch bleek, daar dit legeronderdeel reeds op andere punten was ingezet. Het bleek, dat door het samenvallen van de springvloed met een hevige or kaan, een dermate hoge vloed ontstond, dat nabij Moerdijk en op de dijk tussen Moerdijk en Willemstad verschillende gaten in de nieuw aangelegde buitendijk waren geslagen, waardoor het water met vol geweld dit grote kleigebied binnen stroomde. De bevolking van Zevenberschenhoek kon tegen deze snel opkomende water massa niets uitrichten en werd aangera den, in de loop van de dag te evacueren. Teruggekeerd in Zevenbergen, waar nog geen direct gevaar dreigde, werden maat regelen genomen om het opstuwende wa ter zoveel mogelijk buiten Zevenbergen te houden. In de loop van de dag arriveerde de Technisch Hoofdambtenaar van de Pro vinciale Waterstaat, die de leiding over het gebied van Zevenbergen op zich nam omdat daar de meeste dreiging bestond, en dit later van het gehele gebied deed vanaf Made tot Fijnaart. Nadat de eerste twee dagen een groot aantal studenten en vrijwilligers, zowel uit eigen gemeente als uit andere plaat sen zich had aangeboden tot leniging van de eerste nood, werd reeds vanaf Zon dagmiddag successievelijk het militaire apparaat ingeschakeld voor het verrich ten der werkzaamheden. In de loop van Zondag werd de drei ging om het gebied van Langeweg-Ze- venbergen groter en moest worden over gegaan tot evacuatie van Langeweg en gedeeltelijke van Zevenbergen, voor zo ver dit de lagere delen betrof. Het bleek n.l., dat het water zich ophoopte in de Grote Zonzeelse Polder waardoorjle weg den gevaar liep overstroomd te worden. Hiertegen zijn in de loop van Zondag maatregelen getroffen, doch deze bleken niet afdoende, zodat Rijksweg 16, als tweede waterkering, onderhanden moest worden genomen. De toestand achter deze dijk is tot op heden zo, dat direct gevaar niet bestaat, doch bij hoog opkomend water en toe nemende wind moet toch rekening wor den gehouden met overstroming van deze beide dijken. De Technische Dienst en de militaire instanties zetten zich in om deze water kering te behouden. Aan de Achterdijk nabij de rijksweg drong het water Zondag reeds vrij hoog de Gelderse Polder binnen en dreigde bij Korteweg in de Polder Oudland te lopen. De spoorwegdoorgang op de Bloemen- daalse Zeedijk moest gedicht worden en ook deze afscheiding is tot op heden in tact gebleven. Het water sdrong vanaf het Hollands Diep tot aan de Achterdijk. waardoor daar alle woningen en boerderijen onder water kwamen staan. Aan de andere zijde van Zevenber gen was Klundert al vlug van alle ver keer afgesloten, doordat de toegangsweg (van ,.de Druif") in de loop van de dag reeds overstroomde. Het water drong nier op ror aan de Dikke Dijk en de weg van Zevenbergen naar Klundert tot aan de Noordhoek toe. Nabij de Pelikaan werd een drietal duikers gedicht, doch een daarvan baar de tot Donderdag veel zorg. omdat steeds water doorsijpelde en men aan vankelijk vreesde, dat hier het water niet zou kunnen worden tegengehouden. Daardoor zou het gehele gebied aan de zijde van de Huizersdijk tot aan de Mark onder water komen. Evenwel is deze waterkering intact gebleven en het ziet er naar uit. dat de pogingen daartoe met succes zullen worden bekroond. De hele waterlijn loopt thans in Ze venbergen op de lijn Tol (op de weg Zevenbergsenhoek-Terheyden)Zuid- dijk. Oude Rijksweg. Drie Hoefijzers. Ze venbergsenhoek. Nieuwe Rijksweg. Hoge Zeedijk, Blocmendaalse Zeedijk. Achter dijk, Zevenbergen. Schansdijk. Dikkedijk. Pelikaan, Druif (toegangsweg Klundert). Pietersdijkje, Nieuwlandsedijk. de Mark. In de namiddag van Zondag hebben Minister Beel en de Commissaris van de Koningin een bezoek gebracht, om zich van de toestand rondom Zevenbergen op de hoogte te stellen. Ook de Territoriale Bevelhebber Buur man van Vreeden en de Lt. Generaal Opzoomer. hebben zich in de loop van de week laten inlichten over de stand van zaken en over de getroffen maat regelen. Allen spraken hun bewondering uit voor het werk van de Technische staf. die een gebied van 3500 H.A. en Zeven bergen met Langeweg voor overstroming wist te bewaren. Op het ogenblik van het ter perse gaan van deze mededelingen, is de zaak zo geconsolideerd, dat verwacht mag wor den, dat zonder veel moeite kan worden begonnen met het dichten van de dijken en. als gevolg daarvan, het leegmalen van verschillende polders. Als eerste maatregel neemt de Provin ciale Waterstaat, in overleg met de Rijkswaterstaat, de dijken onderhanden, lopende van de Blauwe Sluis naar hotel „Brabant", Lapdijk naar Lochtenburg. Voorts bestaat het voornemen de Grote Zonzeelse Polder via de Markdijk in de Mark af te wateren. Door deze maatregel komt Zevenberg- sehoek vrij van water en gehoopt mag worden, dat deze werkzaamheden niet al te lange tijd in beslag zullen nemen. Grote hoeveelheden zand zijn in zand zakken verwerkt en opgetast op bedreig de punten. Zo is geheel de Oude Rijks weg met een driedubbele laag zandzak ken belegd, om het water, dat aan de kruin van de weg staat, tegen te houden, terwijl de tweede waterlinie op Rijksweg 16 op dezelfde wijze in behandeling is. Het aantal slachtoffers van deze wa tersnood zal zich wellicht en hopelijk tot enkele beperken. Een groot aantal stuks vee is aan deze ramp ten offer gevallen en ligt tegen de dijken: maatregelen worden getroffen om met een destructor en ander materiaal zo spoedig mogelijk tot berging over te gaan. Het publiek wordt ten sterkste aange raden zich niet met berging bezig te houden, omdat dit geschiedt onder leiding van een technische ploeg. Voor de afdijking moet het zand wor den gehaald uit de depots nabij het sta tion Langeweg, Hazeldonkse zandweg nabij de brug, het niet verharde gedeelte van Rijksweg 16 en verder uit Ouden bosch en Roosendaal. Tienduizenden zandzakken zijn reeds verwerkt en zeer waarschijnlijk zullen nog vele duizenden zakken moeten wor den gevuld en opgetast. Deze zakken zijn uit alle delen van het land aangevoerd. Hierbij denken wij o.a. aan de C.H.V. te Veghel. doch vergeten daarbij niet, dat ook de V.C.3. te Zevenbergen een grote hoeveelheid zandzakken uit het depot, ter beschikking van de Technische Dienst en de militaire instanties heeft gesteld, terwijl de heer ir. Meyering, de bedrijfsleider, elke hulp toezegde voor het opslaan van materiaal dat langs de dijken is aangespoeld en dat t.z.t. weder aan de eigenaars zal worden terugge geven. Het aantal personen wat uit Zeven bergen is moeten evacueren, bedraagt 5700. Volgens ruwe schatting staan 580 huizen, inclusief boerderijen, onder wa ter. De omvang van de schade is bij be nadering niet te schatten. Op een tocht door de gemeente heeft -«. Z: 0 .n geselschap von tech nische en militaire instanties, de omvang van de ramp In ogenschouw genomen en de meest bedreigde punten bezocht. De ambtenaren van het gemeentehuls. zowel als verschillende oud-ambtenaren en technisch personeel, hebben zich van 's ochtends tot 's avonds laat, ingezet, om de grote toevoer van werkzaamhe den het hoofd te bieden en reeds Dins dag was de organisatie overzichtelijk. De scholen moesten worden gebruikt voor het onderbrengen van burgers, pers en militairen, zodat het onderwijs moest worden stopgezet. De watervoorziening van Zevenber- sehoek vindt plaats met tanks. Uit Klundert en Moerdijk kwamen steeds verzoeken om hulp, waaraan zo veel mogelijk werd voldaan. Aan 160 arbeiders, die werken aan de opruimingswerkzaamheden in Klundert, werd, op verzoek van het Rode Kruis te Klundert. door de Burgemeester toege zegd, dat voor warm voedsel zou wor den gezorgd, terwijl vanuit Zevenbergen het droge gedeelte van Moerdijk van proviand wordt voorzien, terwijl het in de bedoeling ligt zo mogelijk kleding en schoeisel ter beschikking te stellen. Gemeente-qrenzen tellen niet! Over al waar nood is. zetten de burge meesters zich in om deze te lenigen en op de meest prettige wijze worden de ge schillen en moeilijkheden opgelost. De terugkeer van de bevolking van Langeweg evenals van Zevenbergen, baarde enkele zorgen. De toestand langs de Rijksweg is nog niet voldoende ge consolideerd, om zonder meer te kunnen zeggen, dat ieder gevaar geweken is. Evenwel heeft de Burgemeester gemeend tot terugkeer de gelegenheid te moeten geven, omdat in 1940 en 1944 de bevol king heeft ervaren, welke nadelen ver bonden kunnen zijn aan het verlaten van huizen en have en goed moet worden achtergelaten. Hoewel de Politie een uitstekende con trole had ingesteld en roof. voor zover bekend, met plaats vond. lijkt het niet verantwoord de huizen langer leeg te laten staan. Mocht blijken, dat de toestand weer critiek wordt, dan hebben de Spoorwe gen. de B.B.A. en de militairen toege zegd, zich wederom te zullen inzetten. Zevenbergsche Hoek en een aantal woningen in Langeweg, kunnen echter nog niet worden betrokken. En thans de hulpverlening! De Burgemeester van Waalwijk heeft de Burgemeester van Zevenbergen me degedeeld. deze gemeente te willen adop teren en de volgende dag is een zestal auto's, volgeladen met prachtige goe deren, in Zevenbergen aangekomen en in verschillende depots opgeslagen. Na bespreking met de Hoofdcommis saris van Politie te Tilburg, waar een groot aantal evacués uit Zevenbergen was ondergebracht, werd uit Tilburg toezegging ontvangen, dat goederen voor qetroffenen uit Zevenbergschenhoek en Langeweg beschikbaar zouden worden gesteld. En Donderdagmiddag heeft de afdeling van het Roode Kruis te Nijme gen een schip met goederen, dat te Zwartenberg aankwam, ter beschikking van de Burgemeester gesteld, die de leidster duidelijk maakte, voor deze rui me gift en voor de geste van Nijmegen, dat vroeger zijn woonplaats was, zeer erkentelijk te zijn. Ook de gemeente Oldenzaal, welke onder leiding staat van een Brabantse burgemeester, heeft een vrachtwagen vol reeds gesorteerde goederen door de In specteur van Politie ter beschikking van de Burgemeester gesteld. Andere aan vragen heeft de gemeente nog lopende en goede hoop bestaat, dat Zevenber gen voor zijn slachtoffers redelijk be deeld wordt. Naast hetgeen de geëvacueerden reeds hebben ontvangen, zal, als de toestand overzichtelijker is geworden, verdere uitdeling plaats vinden uit de verschil lende depots in ons land. De leiding van het sorteren en regis treren van deze ingekomen goederen heeft de Burgemeester toevertrouwd aan Zr. Wijnen en aan Mevrouw Le Grand. De registrering van de teruggekomen evacué's en van evacué's uit andere ge meenten in Zevenbergen heeft inmiddels een aanvang genomen. Voor zover hulp nodig is, kan dit worden opgegeven aan de verschillende samengebundelde orga nen. Indien huismoeders met moeilijkhe den zitten bij het wederom betrekken van hun huizen (schoonmaken, ziekte of kin deren) kan een beroep worden gedaan op een zevental gezinsverzorgsters, die door de R.K. Gezinszorg in het Wit Gele Kruisgebouw zijn ondergebracht. Als wij de gehele toestand overzien en deze vergelijken met andere plaatsen ln Brabant en Zeeland, zomede in Zuid- Holland, dan is dankbaarheid op zijn plaats dat Zevenbergen, zij het dan ern stig, toch niet totaal in de vernieling van het water is opgenomen. IK HEB m'n bril verloren en overal gezocht. HAD IK vebril gekocht. WEL. 'T KAN NOG en.... KLOK MARIA. Nóg bleek uw oud geluid voor God bekwaam, O bronzen klok met de Mar ia-naam. Zoals in onheilsvolle Lijsbeth-nacht, riept gij de burgerij opnieuw met kracht. Want d'oude vijand van dit lage land had andermaal de dijken overmand, en spreidde dood's vernieling voor zich uit. Toen klonk opeens uw goed voornaam geluid. O klok .Maria, stormend uit 't-verleên tampte uw stem door 't-woelend duister heen. Een nieuwe roem hechtt' zich aan oude faam. Luid voort, want uw geluid blijft God bekwaam! In de klokkenstoel nabil de Ned. Herv. Kerk te Zevenbergen hangt een kost baar erfstuk uit het grijze verleden een klok. wegende 700 Kg., die in het Jaar HOI gegoten werd! Zij kreeg toen het volgende Ingegoten randschrift meeMaria is mijn naem. Mijn geluut Is God bequaem Int Jaer ons Herren MCCCC ende I Petrus de Dorroe. Deze klok. die in 1421 de Zevenbergse burgerij reeds waarschuwde in de angstige Sint Lijsbettennacht, en daarna bij zo ontelbaar vele gelegenheden de Zevenbergse vreugde en droefheid vertolkte met een zwaar sonoor geluld, wekte in de angstige morgenvroegte van 1 Febr. opnieuw de burgerij en riep haar te weer tegen het dringende overstromingsgevaar. Het pas begonnen jaar zal voor ons land in de geschiedenis ge boekstaafd worden als een ramp jaar. Reeds in de eerste dagen van Januari werd ons land getrof fen door een serie van scheeps rampen, waarbij niet zo bijzonder veel slachtoffers vielen, maar waarbij enorme bedragen aan schade geleden werden. Na deze rampen van mindere belangrijk heid is evenwel thans ons land en speciaal West-Noord-Brabant en Zeeland op 1 Februari getrof fen door een stormvloed van zo danige omvang, dat de beruchte St. Elisabethsvloed in zijn gevol gen hierdoor waarschijnlijk verre wordt overtroffen. Nu eindelijk enig inzicht in de slachtoffers en de schade die aangericht werd, is verkregen, kan niet anders ge sproken worden dan van een na tionale ramp met een enorme om vang, Het aantal slachtoffers is reeds tot boven de 1000 gestegen, maar men kan veilig aannemen, dat 't totale aantal hier ver over heen zal gaan. Immers nog steeds zijn duizenden landgenoten in le vensgevaar, terwijl van grote ge bieden nog geen betrouwbare ge gevens over de verliezen aan mensenlevens zijn binnengeko men. Als men in onze steden de stroom van evaciié's ziet binnen komen, dan krimpen onze harten ineen van pijn en iedereen voelt zich gedrongen hulp te verlenen. Deze particuliere hulp door giften en opneming van de slachtoffers is onontbeerlijk en stelt de ge troffenen de eerste dagen enigs zins op hun gemak. Maar als de gebieden wederom vrij komen van het overtollige water en de ge- vluchten gaan proberen hun oude woonplaatsen in te nemen, komen de moeilijkheden pas. De huizen, die zij nog zullen aantreffen, zul len in zeer vele gevallen slechts bestaan uit onbewoonbare bouw vallen; hun meubelen, vee en huisraad is verdwenen, en indien nog iets aanwezig blijkt, is het onbruikbaar geworden. Er zullen daarom onverwijld van de zijde In deze dagen van rampspoed herinnert men zich de verhalen van legendarische zeemeerminnen. Hier volgt enigszins verkort een artikeltje, dat wij von den in Ter Laan"s Folkloristisch Woordenboek. Volgens het volksgeloof waren meerminnen, ook zeewijven, vrou welijke wezens die in de zee le ven. Schone vrouwen met een lichaam, dat eindigt in een vissen- staart. Zeer talrijk zijn de verhalen, waarin de meerminnen optreden. Zij waarschuwen de bewoners van aan zee gelegen steden, dat zij af moeten laten van hun weel de en hun zonden, of dat anders de stad zal vergaan. Maar nooit luistert er iemand naar, en zo gaan de bloeiende rijke steden te gronde. En daardoor is de meer min in de volksvoorstelling een wezen geworden, dat de mensen vijandig gezind is. Soms treedt ook de meerman op. Zo b.v. toen de meermin ge vangen was door de vissers van Westenschouwen en de burgers van deze toen zo rijke stad haar niet vrij wilden geven. Toen klonk zijn waarschuwend woord, dat ook al weer niet hielp, en dat ook „uitgekomen" is, gelijk al de meerminsvoorspellingen: O Westenschouwen, Het zal u rouwen. Dat je genomen hebt mijn vrouwe; Westenschouwe zal vergaan. Alleen de toren zal blijven staan. In de „Niederlandische Sagen" van Wolf is er sprake van een vliegende meermin, die elke nacht ging zitten op de toren (Lobbe kenstoren?) van Zevenbergen, toen nog een grote en voorname stad aan een zeearm. Ook deze stad had een overmoedige, weel derige bevolking, die zich niet bekeren wilde. Toen zong de meermin: Zevenbergen zal vergaan, Lobbetjestoren zal blijven staan. De Nederlandse verhalen zeg gen alle. dat de meerminnen heel mooi zingen en dat ze daarmee de schippers naar de diepte trach ten te lokken. Een andere overlevering ver telt, dat een meermin te Zeven bergen te vergeefs om een kom water vroeg. In Steenbergen gaf men haar maar een halve kom vol; pas in Bergen op Zoom kreeg ze wat ze vroeg. Vandaar de voorspelling: Zevenbergen zal gans vergaan. Steenbergen zal half vergaan. Maar Bergen zal blijven bestaan. De hovaardige boeren van Woensdrecht besloegen hun paarden met gouden hoefijzers. Een meermin voorspelde: Woensdrecht en Saaftinge zullen vergaan. Maar de stompe toren zal blijven staan. Met de Stompe Toren is waar schijnlijk die van Koudekerke op het thans zo zwaar getroffen Schouwen bedoeld. van onze regering regelingen moeten geschieden om deze ellen de op te vangen. Het particu liere initiatief is hierin reeds voor gegaan en de inzamelingen zijn in volle gang en hebben groot succes. Ook vanuit het buiten land is hulp toegezegd en zal steun zeker in ruime mate wor den ontvangen. Aangezien de ramp een zodanige omvang heeft aangenomen, dat de schade in de honderden millioenen zal lopen, zou naar onze mening de beste oplossing zijn een staatslening hiervoor uit te geven van b.v. een milliard (als dit voldoende is) met een flinke looptijd en een be hoorlijke rente b.v. 4 dan zal ongetwijfeld het geld hiervoor vlot binnenkomen en kan deze schade over een flink aantal ja ren, b.v. 50 worden uitgesmeerd. De vrijwillig binnengekomen gel den kunnen dan voor de eerste stoot worden gebruikt, immers deze kunnen niet anders zijn dan een druppel op een gloeiende plaat. Bij de vergoeding van de schade moet tevens vermeden worden de beruchte Nederlandse ambtenarij, waardoor de getrof fenen dikwerf van het kastje naar de muur moeten lopen, om uit eindelijk (om administratieve re denen) toch weinig of niets te ontvangen. Bij de regelingen van de oorlogsschade is weinig vlot omgesprongen tnet de belangen van de getroffenen. Toch moeten wij niet bij de pakken gaan neerzitten, als wij zien hoe de gehele bevolking van ons land heeft meegeleefd met de getroffen gebieden en getracht heeft op alle mogelijke en onmo gelijke manieren hulp te verle nen en hoe onze soldaten, waar op nog wel eens wordt afgege ven en die door sommigen als nietsnutten worden beschouwd, dagen en nachten door en door nat onafgebroken het zwaarste en gevaarlijkste werk hebben verzet, daarbij geen acht gevend op ge vaar voor eigen leven en gezond heid. Als wij de machteloze woe de van alle bij het hulpwerk be trokkenen hebben gezien, als de nacht viel en het onmogelijk bleek afgesloten slachtoffers te berei ken, dan kunnen wij trots zijn op de geest van ons volk als geheel en dan durven wij de leus van 19401945 wederom in herin nering brengen, n.l. „Nederland zal herrijzen". Dat ons land eco nomisch door deze ramp weer ja ren achteruit is geslagen, begrij pen wij allen, maar een volk met deze geestkracht zal ook voldoen de energie weten op te brengen om deze rampspoed te boven te komen. Dat wij ons daarbij ge steund weten door vriend en vij and is een morele steun en de gedachte aan de gevallenen, waarvan velen op heldhaftige wijze getracht hebben anderen te redden, zal ons bijblijven en ons stijven in ons besluit om de ge volgen van de ramp te boven te komen. Onze geëvacueerde abon- né's of hun familieleden en bekenden verzoeken wij be leefd het evacuatie-adres op te geven, dan kan regel matige toezending van het Hollandsch Diep plaats heb ben. De Directie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3