GIRO 9 5 7 5 DEN HAAG De Watersnood in onze Westhoek. WATERSNOOD 1 FEBRUARI 1953. HET HOLLANDSCH DIEP TWEEDE BLAD, No. 415 ZATERDAG 14 FEBRUARI 195j Indrukken van een reis dcor het noodgebied. Het is nu bijna twee weken geleden, dat de waterwolf onder zulke dreigende omstandigheden van de vruchtbare klei streek van West-Brabant bezit nam. Mensen werden onverhoeds door het water verstikt, op het dak van hun huis gejaagd, door de wind van de dijk ge slagen of zij liepen ziekten op bij het dagenlang verblijf in de koude en nat heid van dit tempeest. Wonden werden geslagen in de har ten van vele brave West-Brabanders: hun gezinnen werden getroffen, hun be zit werd ernstig gehavend of ging geheel teloor. Moeders in blijde verwachting maakten bange dagen door en baarden soms vroegtijdig hun kinderen. West-Brabant, het vette rijke kleige bied, werd wel bijzonder zwaar getrof fen, zwaarder dan ooit in de geschie denis is voorgevallen. Zelfs de St. Eli- sabethsvloed, door velen als een cata- strophale gebeurtenis voorgesteld, moet niet die afmetingen gehad hebben, die de ramp van 1 Februari 1953 heeft aan genomen. Pas de verwaarlozing van dij ken en waterkeringen gedurende vele Gelukkig was slechts een deel van het oud-archief der gemeente, n.l. 150 band jes. naar de nieuwe archiefbewaarplaats op de benedenverdieping gebracht. Het is een lengte van pl.m. 19 meter. Het grootste deel berust gelukkig op de nog droge zolder. Overweldigend is de hulp, die in Klun- dert van alle kanten is opgedaagd. Er is een colonne Duitsers uit Saarbriicken en een Roode Kruis colonne uit Aalten (Gld.). Een typische groep vormden de Italiaanse brandweermannen met hun zwarte jassen en piekmutsen. Het is, of men de bemanning van een reddingssloep ziet lopen. Aan het begin van de Nieu- wendijk varen zij nog druk doende met het ruimen van cadavers. Hout wordt nog steeds uit het water opgevist. De Houthandel ,,De Nachtegaal" en de Timmerfabriek van J. G. den Bakker hebben gelukkig veel balken en planken kunnen redden. Het hout ligt hier en daar weer „mooi" opgestapeld. Erger dan de fa. Sprij leek de fa. Den Bakker ge troffen, wier mooie nieuwe fabriek men. zijn zonder meer weggespoeld. Het ergst waren uiteraard de doorbra ken aan de Buitendijk. De mensen, die daarheen gevlucht waren, hebben Zon dag met lakens seinen gegeven, maa"- men kon hen niet te hulp komen. De storm was nog veel te hevig. Men kon er niet tegenop roeien. Pas Dinsdag konden zij worden gered. De omgeving van de Noordschans is ock nog zeer gehavend. Het gemaal aan de Noordschans is door het water on klaar geraakt, zodat men de machines ter reparatie naar Hengelo heeft moeten opzenden. Zij zouden over plm. 5 dagen gereed zijn. Pas daarna, is er daling van betekenis in de waterstand te verwach- icn. En natuurlijk moeten eerst de gaten in de Buitendijk onder Klundert 10 in qetal worden gedicht. De huizen in de binnenstad van Klun dert staan er nog grotendeels. Al is de schade binnenin groot, het uitwendige heeft stand gehouden. Wel ziet het er slecht uit voor de nieuwe buurten buiten de Schanspoort. De vrij lichte na-oorlog- se bouwwijze biedt geen al te grote waarborgen voor hun ongeschondenheid. Resumerend kunnen zij zeggen: lil Klundert werdt hard gewerkt. De bewo ners zijn goed bij de moed en in alle op zichten bereid, naar een spoedig herstel te streven. Te Fijnaart. Van Klundert gingen wij over Noord- hoek naar Fijnaart. Hoe gelukkig is Noordhoek, vergeleken bij Klundert! Er is bijna niets gebeurd. Wel zijn de ak kers en weiden aan de noord- en west zijde nog drassig. Ook de Vlasroterij is Rampspoed smeedt de hechtste banden tot een onderling meeleven. jaren na ac oi. 1 ij- volgen gehad hebben, erger dan de hui dige watersnood. Berichtgeving. Stort Uw bijdrage ter leniging van de nood op het gironummer van HET NATIONAAL RAMPENFONDS Op velerlei wijze heeft ons, bewoneis van Zevenbergen cn omgeving, het nieuws over deze overstroming bereikt. De noodklok luidde op die angstige Zon dagmorgen. de sirene loeide, buren sloe gen alarm. Maar voor wie niet direct bij de stormvloed betrokken was. was de hele lange Zondag de radio de voor naamste bron van berichtgeving. De kranten stonden heel de vorige week vol. Zij gaven reportages, ooggetuigeversla gen en foto's. Verslagen van hen, die per vliegtuig, boot of auto het rampge bied zo dicht mogelijk hadden benaderd. Sinds de eerste Februari is er gelukkig veel veranderd. De bewoners der ge ïnundeerde gebieden werden spoedig af gevoerd. het overgebleven vee werd ge-' red, het dode vee veelal naar de destruc tor gevoerd. Politietoezicht werd inge steld, om te waken tegen plundering Geen onbevoegde mag de streek ten noorden van de lijn Zevenbergschen- hoekZevenbergenStanddaarbuiten Oud-Gastel betreden. De politie is ge lukkig waakzaam. Maar toch keren ook de zwaar gedupeerde geëvacueerden gaarne terug, om hun bezittingen te ver zamelen of het overgeblevene persoon lijk te bewaken. Tocht door het gebied. Nu de hulpverlening op volle toeren draait, de stroomvoorziening en het tele foonverkeer op vele plaatsen zijn her steld. het burgerlijk bestuur weer werkt (zij het soms heel primitief!) en de be volking, die nog aanwezig is, een lichte verademing voelt, hebben wij op ver zoek van de uitgever van het „Hol- landsch Diep" een tocht door het nood gebied gemaakt, om eens vast te stellen, of alles werkelijk zo hopeloos is, als in de eerste dagen is afgeschilderd, of men in de eerste ontsteltenis niet heeft over dreven en of er werkelijk hoop is op spoedige verbetering in de toestand. Nu. het hopeloze en sombere is wel voor een deel van West-Brabant afge vallen. De wonden, die zo heel diep ge slagen zijn. zullen jarenlang gedoeld blij ven. de bekostiging der schade zal veel hoofdbrekens kosten, maar het aller zwaarste. het allerdonkerste is verdwe nen. Al is de waterstand vaak weinig verlaagd, al liggen er nog doden onder de puinhopen of al drijven hun lichamen nog rond in de Zeeuwse wateren of nog verder, de mogelijkheid tot herstel en herleving is voor iedereen zichtbaar. Ook de bewoners der geteisterde plaat sen zijn in het algemeen „over de eerste schrik heen". Er is zoveel hulp toege sneld, er zijn zoveel goederen gezonden, men ondervindt zoveel hulp van buiten af. ja vanuit Italië, dat menig getroffen hart oprecht wordt verblijd. Te Klundert. De weg van Zevenbergen over „De Pelikaan" naar Klundert is gewoon be rijdbaar tot aan het vroegere café „De Druif". Wel liggen pakken stroo als waterkering tegen de dijk. Bij De Druif stond een radiowagen en er lagen vele cadavers voor de destructor gereed. Deze kan slechts 1000 beesten per dag verwerken. Van hier af naar Klundert wordt het moeilijker. Die zeer lage verbindingsweg heeft een zware knak gekregen nabij de boerderij van Den Engelsen. Bergen zandzakken zijn hier voor de waterke ring gelegd en houden gelukkig het wa ter tegen, dat rechts van die weg nog steeds dreigt. De Stenen Poppen, in het verlengde van de Suikerberg, staan nog steeds onbewogen op hun sterke muren. In de woning van de gemeentesecretaris zit een dokter. Even verder, in het Hotel van Beek, zetelt de secretaris zelf met zijn personeel. In de ruime gelagkamer staan tafels met bescheiden. Rond de kachel liggen de natte kasboeken van de gemeente-ontvanger te. drogen! Uit het gemeentehuis (de restauratie was pas voltooid en kostte pl.m. 400.000,— had men alleen de bevolkingsregisters, de correspondentie van de laatste jaren en een schrijfmachine gered. Dag en nacht wordt er door het ijverig geraeen- tepersoneel gewerkt. achter de begraafplaats, nog geheel In het water ziet liggen. Het water is in Klundert tot aan de Kade gekomen. Van daaraf kan men al leen met heslaarzen of met een booc;e het stadje In. De katholieke kerk is ge heel droog: de beide protestantse kerken zijn echter volkomen overstroomd. J.'. Zondag hebben de protestantse gemeen ten bij Jan Santbergen kerkdienst gehou den. Twee scholen zijn er bewaard: De Chr. Nationale School en de Kath. School aan de Hoogstraat. In de eerste zijn o.a. ondergebracht het Roode Kruis en de slaapzalen voor de mannen van Brandweer. Steun Wettig Gezag en van de colonnen van Saarbrucken. De ka tholieke school is een volgepropt maga zijn: Klundert ontving immers alleen aan kleding al 35 ton. Veel kwam er uit Enschedé en Aaltcn. De heren van Dommele en Vos ma ken zich In een kledingatelier aan de Zevenbergschepoort reeds verdienstelijk met het uitreiken van kleding. De doorbraak van het water in Klun dert zelf heeft in de Hoogstraat plaats gehad. Men was daar doende met de aanleg van een duiker, die het niet heeft kunnen houden. Door de kreek langs de Suikerberg kon het water vrijelijk naar de polder daarachter stromen. De ge meente staat nu voor 90% onder water. De Technische school, de Hervormde School en de Chr. School voor B.L.O zijn geïnundeerd. Houten noodwoningen niet beschadigd. En Standdaarbuiten heeft ook zeer weinig geleden. Critieker is de situatie in de richting Fijnaart geweest. In de kromming van de dijk van de Fijnaartse kade naar Standdaarbuiten heeft men bij café Roks veel zandzakken moeten leggen. De (mcoie') Keenc heeft zich goed gehou den. Ter linkerzijde van de Fijnaartse kade is echter nog vrij wat water te be speuren. Een gemaal in ..De Appelaar" is door de druk van het water inge stort. Er zouden nu Amerikaanse pom pen komen. Fijnaart zelf maakt lang niet de ramp zalige indruk, die vele berichten ervan gegeven hebben. Als reen de volkomen droge straten rond de R.K. en Herv. Kerk ziet, zou men b:jna geloven, dat er niets gebeurd is. Dat hier de watervloe den niet zijn doorgedrongen, is vooral te danken aan het behoud van de Stoof- dijk een dijk tussen Zwingelspaan en Oude Molen. Nabij het huis van Kanne- kens was deze laag en zwak. Militairen en studenten uit Wageningen hebben hier honderden, ja duizenden zandzakken gelegd. De dijk is hier wel een meter opgehoogd en zo heeft het water Fïjnaart niet kunnen aantasten. De R.K. Noodkerk van Fijnaart staat geheel in het water Er is echter een noodbrug gelegd, zodat de katholie ken daar toch kunnen komen. De katho lieke school,.waarin lj^ meter water had gestaan, werd bij onze komst juist schoongemaakt. Dat de situatie in Fij naart-dorp erg rustig is. bewijst wel het feit, dat de bouw van de nieuwe ka tholieke kerk nu gewoon verder gaat. Men is nu tot meer dan manshoogte ge vorderd. Een buitengewoon droevige indruk maakt het gedeelte van Fijnaart. dat meer tegen het Volkerak aanligt: het dorp Heiningen. Hier hebben dood en ver derf zichtbaar geheerst. De Sabina-Hen- ricapolder, die aan het Volkerak grenst, is zeer plotseling en met ongekende kracht overstroomd door het water, dat zich dcor twee enorme gaten in de bui tendijk heeft gestort. Vanaf de openba re school tot Fort Oranje is het één rij van gedeukte, gekneusde of weggespoel de huizen. Van vele huisjes op de dijk vindt men niet meer dan een hoop ste nen. Overal liggen veilingkistjes, die vanuit Tiengemeten hier aangespoeld zijn. De kleinere arbeiderswoningen in de polder zijn totaal weggevaagd he laas! met al hun inwoners. Hier wa ren naar schatting 100 mensenlevens te betreuren. Nog slechts enkele lijken zijn geïdentificeerd. De meesten moeten ver zijn weggespoeld, misschien naar het Volkerak. Bekend is het geval van Leen Koetsenruiter, die met zijn vrouw naai de kerk reed en bij zijn thuiskomst zijn huis overstroomd en zijn twee kinderen dood vond. Bij Fort Oranje is een enorme berg wrakhout opgestapeld. Een auto van de brandweer te Venlo reed hier rond. Ver derop wordt de dijk nog steeds ver sterkt. Opvallend is, dat aan de noord zijde van de Heiningse dijk alle boerde rijen neg intact zijn. Er liepen zelfs kip pen vredig te pikken op een hoop stro. Zelfs een mooie glazen kwekerskas was nog heel. Het geboortehuis van Mgr. Hopmans stond practisch droog. Ook tc Fijnaart zijn vele en talrijke hulptroepen opgedaagd. De geëvacueer de bewoners zdf komen per fiets vanuit Roosendaal hierheen. De Heidemaat schappij heeft uit het gehele land 10% van haar administratief personeel hier heen gezonden. Op de R.K, pastorie lo geren thans twee heren, die uit Gronin gen zijn ontboden. Ook opzichters en uit voerders komen zelfs uit Groningen en Drente. De opzichter Tonnens komt b.v. uit Oosterwolde. Toch is er nog gebrek aan goede werkbazen. Er zijn meer ...strakke" werkbazen nodig. De adminis tratie van de Heide Mi), is in Hotel Den Reyer gevestigd. In de polder Ruygenhil, langs de weg naar Willemstad, staat het water uit het Hollandsch Diep. De waterstand schijnt hier hoger. Er is ook ve'el meer bewe ging in het water. Toch schijnt hier het water met minder kracht te zijn binnen gevallen dan bij Fort Oranje. Een boer was hier zo gelukkig om al zijn 50 koei en te behouden. Hier was het ook dat het bekende ledikantje aanspoelde, waarvan een foto in alle dagbladen heeft gestaan. Te Zevenbergschen Hoek. In Zevenbergschenhoek lijkt de toe stand op het eerste gezicht iets minder erg als in beide eerstgenoemde dorpen. Het kerdorp zelf staat voor een deel on der water. De kerk en scholen zijn ge lukkig voor verre indringing van water gespaard gebleven. Wel staat het water in de tuintjes en omspoelt het R.K. Kerk hof. Langs de dijk naar Blauwe Sluis staat het zeer hoog. Geheel gespaard bleef de mooie oude boerderij van Bur gers: „BloemendaelDe hoeve Adri An na op Blauwe Sluis staat geïsoleerd. De Zonzeelse polder kan niet drooggemalen worden, zolang de Keizersdijk niet ver hoogd is. Franse militairen leggen hier duizenden zandzakken. Als die dijk ge heel betrouwbaar is, begint het gemaal van Zonzeel te Wagenberg te draaien. Daarna kan ook het gemaal van de Ze- venbergsche Oudland polder beginnen, dat zijn water op de Roodevaart loost. Hoe lang dit droogmalen zal duren, valt nog niet te zeggen. Het laatste stuk van de Achterdijk na bij de nieuwe rijksweg is helaas te laag gebleken, om het toestromend water te weerstaan, 's Zondagsmiddags om 5 uur stroomde het met ongekende gracht over deze dijk naar de aangrenzende polder. Gelukkig werd het water aan de Hooge Zeedijk gestuit, waar vele hulpkrachten onverpoosd zandzakken aandroegen. Avonds kwamen ook militairen hulp bie den. Toen ook liep vanuit de Landekens- polder de oude Rijksweg tot de Jongens school onder. Zondagavond was de evacuatie van Zevenbergschenhoek geheel voltooid. Per B.B.A.-bus en trein werd iedereen afgevoerd, die niet dringend in het dorp behoefde te blijven. In de loop van de dag was er nog te lefonisch contact mogelijk gebleven met „overstroomde" inwoners, n.l. met van der Made en Jo Maris ('t Hoekje). Deze meldden o.a., dat zekere L. van Geel bij Timmers op een hooimijt zat. Men heeft hem niet meer kunnen achterhalen. Ook de weduwe Stoop met haar dochter (Hoekje E 246) werden Zaterdag 7 Fe bruari nog vermist. De opruiming van de cadavers is uit stekend verlopen. Schippers uit Nieuw koop hebben hier meegeholpen. De Mi nister van Sociale Zaken en enige Ka merleden hebben reeds een bezoek aan het dorp gebracht. De kapel van „Onze Lieve Vrouw. Hertogin van Brabant" aan de ingang van Den Hoek is gelukkig ongeschonden. Te Moerdijk. Het meest trieste van alle overstroom de dorpen is Moerdijk. Op de weg er heen ziet men niets'anders dan bescha digde of geheel vernielde huizen. Op een paaltje staat een opgevist wandbordje; ..Wie als vriend hier binnen gaat, komt nooit te vroeg, maar steeds te laat". Het kan haast op de Amerikanen slaan, die hier duchtig aan het helpen zijn. Langs de westzijde van de oude Moerdijkse weg leggen zij een dubbele rij groene zandzakjes. Het water van de Royale Pclder, aan de oostzijde van de weg, is nog zeer onrustig. Aan de kant van Ie Bredasche Polder is het veel kalmer. Hier reed ook een wagen van de „U. S. Army Medical Service". Eenzaam in de watervlakte staat het Calvariekruis van het katholiek kerkhof. Dit kerkhof is gelukkig niet te erg door het water aangetast. R.K, Kerk en pastorie zijn ge heel intact, evenals het witte gebouw daartegenover. De smederij van De Rid der staat er ongerept en in een schuur zaten nog drie poesen. Moerdijkenaars waren bezig, hun ver dronken spullen te redden, ,,'t Is alle maal oude rommel, maar je bent er zo aan gehecht", zei een man. De weg zelf wordt op vier plaatsen door het water overspoeld, het ergst bij Kavelaars. Het wegdek is gelukkig nog stevig. Reeds op qrote afstand ziet men de dijkbreuken tussen de Haven en de brug. Links naast de Haven is nog een doorbraak bij „den Bels" (het oude station van de Grand Central Beige7). De electrische masten van de spoorlijn naar de brug staan ge heel scheefgezakt. De spoordijk moet wel sterk ondermijnd zijn. Moerdijk, dat voor een deel mede tot de gemeenten Zwaluwe en Klundert be hoort, moet noodzakelijkerwijze vanuit Zevenbergen worden bestuurd. De kort ste verbinding met Zwaluwe loopt n.l. via Breda en Den Hout! Ook de voed selvoorziening vindt vanuit Zevenber gen plaats. Er is n.l. gèen enkele bakker of slager. Het telefonisch contact met de buitenwereld is hersteld, zij het met een noodleiding op het kantoor Zevenberg schenhoek. De Lapdijk, die van de nieuwe rijks weg naar Roode vaart loopt, heeft het gelukkig gehouden. Op Roodevaart heb ben de Fransen 60.000 zandzakken moe ten leggen. Het gehucht Roodevaart maakt vanuit de verte nog een tamelijk gunstige indruk. Besluiten we deze rondgang met de opmerking, dat veel vernield en veel ver woest werd, maar dat de herwinning van dit alles mogelijk is, dank zij het opti misme en de moed van de bewoners en van geheel Nederland. F. A. BREKELMANS.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2