Bezinning na de ramp. De ramp in Zevenbergen. Veertig dagen vasten. ZATERDAG 14 Februari 1953. VOOS GOO. KONINGIN EN VADERIANO No. 415 8e JAARGANG 0.8. ZEVENBERGEN, LAN6EWEG, ZEVENB. HOEK, H. EW L. ZWALUWE, MOERDIJK, KLUNDERT, NOOROHOEK, STANDDAARBUITEN, FIJNAART, DINTELOORO, ENZ- Nu -e nieiw dringende maatregelen ui wrhand met de ramp die ons heeft ge troffen lnameli|k hét redden \un de in nood verkei ende mensen) voorbij is. is de tweede phase ingetreden die wij kuDnen splitsen in 2 voorname taken te weten het dichten van de gaten ;n de dl|ken, en wel met bekwame spoed, omdat ons op l 6 dezer nog een springtij te wachten staar, terwijl de andere voorname laak (die eveneens op zeer korle termijn ten uitvoer moet worden gebracht) is dc vergoeding \an de materiele schade aan (Ie slachtoffers. De Tweede Kamer heeft reeds van de regering in grote lijnen een plan voorgelegd gekregen, waarbij in dit laatste wordt voorzien Zowel van de zijde der leden van de Kamer als van de bevolking (al dan niet getroffen I zal tegen dit plan verzet loskomen. Reeds v erschillende Kamerleden hebben ver klaard met acoord te kunnen gaan met het verwijzen naar hot rampenfonds voor persoonlijke schade, tevens vinden deze leden, dat (indien enigszins mogelijk) de vergoeding integraal zal moeten geschie den en de schade gedragen zal moeten worden door liet gehele volk en worden uitgesmeerd over meerdere jaren. In ons vorig overzicht braken wij reeds een lans voor een grote staatslening, die momenteel gcmakkell|k zou kunnen wor den geplaatst en waardoor een uitsine- rmg over b v 50 jaren te verwezenlijken zou zijn. Eveneens vinden wij in de de batten over de schade-vergoeding onze suggestie terug, dat vooral soepel, spoe dig en met zo mui mogelijk ambtenaar- ll|ke bemoeiing moet worden geholpen. De basis, die door de regering wordt voorgesteld, namelijk de oorlogsschade- regeling 1940- 45. achten wij en met ons. zeer v elen in den lande niet de juiste De actie van het rampenfonds gaat zeer goed en enorme bedragen zi)n nu reeds binnen gekomen. Wat de steun uit het buitenland betreft, is het verblijdend te mogen constateren, dat van alle moge lijke zijden materiele en financiële hulp wordt ontvangen of is toegezegd. Wat do materiële hulp betreft zouden wij het evenwel nuttig vinden, indien van offi cièle zijde een wenk aan het buitenland zou kunnen worden gegeven, dat wij blij zijn met hulp, maar dat hulp in de vorm van geldelijke bijdragen verre te prefe reren is bown materiele hulp. Wij moe ten rekening houden inet het feit. dat bivkleren uit andere landen slechts zeer weinig bruikbaar zijn voor de spe ciale vak- en beroepskleding, die in de getroffen gebieden worden gedragen. Bij een geldelijke bijdrage kan de eigen in dustrie en handel worden ingeschakeld IK HEB m n bril verloren en overal gezooht. HAD IK maar van tevoren ean reser- vebril gekocht WEL. 'T KAN NOG en.. Biljarten District West-Brabant van de Kon. Ned. Biljartbond. Vanzelfsprekend is de viertallencom petitie van district West Brabant van de Kon, Ned. Biljartbond door de waters nood stil gevallen. Verschillende aange sloten verenigingen, zoals Fijnaart, S.N- A. Fijnaart, O.B.C. Oude Molen, D.T.S. Zevenbergschen Hoek en Ons Genoegen Blauwe Sluis zijn rechtstreeks bij de ramp betrokken geweest, terwijl bij de overige verenigingen in de andere plaat sen als Standdaarbuiten en Zevenbergen begrijpelijk niet de volle ambitie aanwe zig is. Nu echter een en ander zich weer gaat herstellen, heeft het districtsbestuur zich beraden in hoeverre en hoe de bil- jartsport, zij het In beperkte mate, weer beoefend zal kunnen worden. In de a.s. week zal daar nog geen sprake van drukte zal ook in Zevenbergen nog niet kunnen zijn, want door de overgrote gespeeld kunnen worden. Intussen echter wil het districtsbestuur een overzicht zien te krijgen van de stand van zaken en verzoekt daarom alle aangesloten ver enigingen hun toestand en mogelijkheden aan de secretaris-wedstrijdleider bekend te willen maken. Aan de hand van de verstrekte gegevens zal dan voor de ko mende weken een beperkt rooster samen gesteld kunnen worden. Men zul voorts bezien of in de naaste toekomst bet pro gramma gebed of gedeeltelijk afgewerkt zal kunnen worden. en de slachtoffers de juiste kleding en sJioeisel worden verstrekt, die zij ge wend zijn te dragen en die zij ook nodig hebben Een polderwerker zal met een pak van prima kwaliteit wel blij zijn en hel Zondags kunnen dragen, voor zijn dagelijks gebruik evenwel heeft hij er niets aan Eenzelfde gedragslijn zou ge volgd moeten worden voor huisraad en dergelijke, want hier speelt de persoon lijke gewoonte en smaak een zeer grote rol en indien ruen de getroffenen in staat kan stellen zelf het nodige aan te schaf fen, dan zijn zij hiermede veel beter en voor langere tijd geholpen dan met edel moedig afgestaan maar onbruikbaar ma teriaal. In de kranten zowel als in het parle- ment is reeds gesproken over de slechte toestand, waarin de dijken zouden heb ben verkeerd voor de ramp, maar het is thans neg niet de tijd, hier dieper op in te gaan. het belangrijkste is nog steeds: hulp aan de getroffen mensen en hun have en goed. Op deze kwestie, waarover van Wa- terstaatswege reeds werd gezegd, dat de bunkers door dc Duitsers in de dijken gemaakt, ook schuld hebben aan de ramp, zal wel nader worden teruggekomen als de tijd daarvoor rijp is. Deze Water staatsopmerking lijkt ons evenwel on juist. omdat dit de erkenning inhoudt, dat inderdaad zwakke punten aanwezig waren. Een juist wacerstaatsbeleid had echter deze zwakke punten moeten ver beteren Genoeg hierover, de commu nisten hebben reeds getracht hier poli tieke munt uit te slaan, hetgeen op het ogenblik een tneste indruk op ons maakt Op internationaal gebied zijn weinig nieuwe belangrijke dingen gebeurd, die ons kunnen nopen onze aandacht van onze eigen moeilijkheden af te wenden. Het enige zeer belangrijke feit is de terugneming van de Amerikaanse vloot rond Formosa. Hierdoor worden de troe pen van Tsang Kai Tsjek ln de gele genheid gesteld actief op te gaan treden tegen Rood-China. De verwachtingen hieromtrent zijn, dat binnen enkele maan den inderdaad door de Nationalistische troepen een poging tot een invasie zal worden gedaan. Hun leger heeft de be schikking over een raillioen zeer goed geoefende en van Amerikaans modern materieel voorziene soldaten. Er is zelfs een geduchte nationalistische luchtmacht aanwezig, die voorzien is van de nieuw ste Amerikaanse straaljagers Als wi) hierbij nog ln aanmerking nemen, dat het de bedoeling van de Amerikaanse vloot zou zijn, de Chinese kust te gaan blok keren en de bases en vliegvelden van Mandsjoerije in hun luchtbombardemen ten te betrekken, dan wordt toch wel een geheel nieuwe politiek tegenover het China van Mao Tsje Toen gevoerd. Van de zijde van Engeland staat men zeer sceptisch en zelfs afwijzend tegenover deze politiek, een en ander natuurlijk ln verband met de bijzondere positie, die Engeland tegenover communistisch China inneemt, mede door bet gevaar, dat hier door zou kunnen ontstaan voor de kroon kolonie Hong-Kong. Belangrijke verwikkelingen kunnen hierdoor ontstaan, maar een feit is het, dat de Koreaanse kwestie hierdoor toch wel in een geheel nieuwe phase is ge treden. De rust is voor een groot deel in onze gemeente weergekeerd. Waakzaamheid blijft nog geboden, doch maatregelen wt rden reeds getroffen om de onderge lopen polders droog te malen. Vorige week vonden wij de Burge meester bereid in telegramstijl een en an der over de ramp te vertellen. Op goed geluk, dat wij weer toegang zouden krij gen. deden wi! wederom een poging en met succes. De Burgemeester was geheel ingeleefd in de toestand. Geen wonder overigens. Nederlandse en buitenlandse correspon denten en radio-reporters hebben het ge meentehuis bezocht en zc goed en kwaad als het ging, kregen Amerikanen. Duit sers, Italianen, naast onze Nederlandse collega's, uitvoerig antwoord op hun vragen. Het v. a.s niet mogelijk een gesprek achter elkaar te voeren. Telkens kwamen personen binnen, vroegen ambtenaren advies of gaven voorlichting en weinig was er of de Burgemeester was ervan op de hoogte. Orders vlogen uit. kort en vlug werd gerapporteerd, even werd na gedacht en dan volgde de beslissing. Een beslissing, welke mede gesteund werd door twee ervaren deskundigen, waarover de Burgemeester kon beschik ken, n 1 de heer Vogel, technisch hoofd ambtenaar van de Provinciale Water staat en Overste Duran van het ter plaatse gevestigde legeronderdeel. Bur gemeester Schaminée zegt onomwonden, dat hij niet bereikt had, wat nu tot stand gekomen is als hij deze bekwame advi seurs met naast zich gehad had. Wij wilden niet te veel tijd van de Burgemeester vragen, maar gastvrij werd een sigaar en een kop koffie aangebo den en toen staken wij van wal. Het Is wel gebleken, dat deze magi straat in moeilijke tijden als deze met nog vastere hand de gemeente weet te besturen. De bevolking mag daarop ge nist zijn. Het gesprek verliep als een electrische motor, Even tipt men het vliegwiel aan en de motor draait onverminderd voort. ,,Hoe staan de werkzaamheden, burge meester, sedert de vorige week", was het enige wat wij vroegen. Blijkbaar be paalde de Burgemeester zelf zijn tijd. wam binnen een kwartier waren wij weer volledig op de hoogte en met „voor- en naspel waren wij binnen het half uur vriendelijk uit de kamer geleld. De Burgemeester was vol lof voor de ambtenaren Zelf gal bij zich weinig tijd om te rusten. De ambtenaren wedijverden in hun ijver en verzetten onnoemlijk veel werk. Het werk aan de dijken verliep goed. Nadat neder landse militairen de vele burgers buiten de gemeente vervangen hadden, kwamen amerikanen. Fransen en latei zelfs Italianen hulp verlenen, Nabij Je Blauwe Sluis werkten de Fransen, bij rijksweg 16 zagen wij de Amerikanen eo vanaf de Roode Vaart waren de 150 brandweerlieden Ingezet, die zich vrij willig voor dit werk hadden aangebo den uit dank voor betgeen Nederland gedaan heeft bij de Po-vlakte-overstro- mlng De dijken canaf Lage Zu aluwe over Blauwe Sluis via Landekensdijk en Lap- dijk tot Rood* Vaart zijn bijna dicht, zo dat het eerste zeewater kan worden op gevangen als er weer dreiging komt. Vanaf Roode Vaart naar Noordschans (de Zeedijk) moeten nog grote gaten gedicht worden, maar er komt tekening in. De weg naar Kiimdert vanaf de Druti is weer begaanbaar en de duikers nabij Pelikaan, en daarvoor, zijn zo volgestopt met zandzakken, dat er geen water meer door kan sijpelen. De nieuwe dijk is onder handen en de verbinding tussen Klundert en Roode Vaart is te voet eu met sterke wagens weer mogelijk. De aanmelding van vrijwilligers voor dit werk ln het begin van de week is tegengevallen en als de militairen niet gekomen waren, dan had de Burgemees ter er een zwaar hoofd ingezien. De oude Rijksweg geeft een grote rij zandzakken te zien, welke op verschil lende plaatsen een meter hoog opgetast liggen. Hiermede is niet alleen de rijks weg no. 16 beschermd, doch het tussen liggend land is daardoor mede behouden kunnen blijven. De Zonzeelse polder kreeg gelegen heid zijn water te spuien via een ge maakte doorlaat nabij Rijksweg 16 ln de Markdljk. De gemalen van dc Nassaupolder en van de Bruiningspolder zijn in werking gesteld en werpen duizenden kubieke meters water in de Roode Vaart. De ma chine van het Oudland kan eventueel nog hulp verlenen door afvloeiing van water uit andere polders. Of dit zal ge beuren hangt van de weersgesteldheid en de hechtheid der dijken af- Voorlopig bestaat de gedachte om nabij vliet tussen suikerfabriek en Hou mannen hou door de provinciale weg een duiker te maken voor afvoer van het water van de ge noemde polders zomede van de Elderens- polder. Bredase j>oider, Arembergse pol der. Pelgrimspolder, en Gelderse polder, tezamen omvattend pl.m. 1500 ha. Of dit zal doorgaan, hangt van verschillende factoren af. waaronder b.v. de kosten, de tijd nodig voor bemalen, begin van de oogstwerkzaamheden, enz. Met de To renpolder wordt getracht op dezelfde wijze te werken. Lilt de oa-oorlogse ja ren 1944 en volgende weet men, dat het leeg malen van polders niet iets is. wat in enkele dagen zijn beslag kan krijgen. Doch met vereende krachten en met Inzet der polderbesturen, die alles op alles zet ten, kan veel bereikt worden. Wij trokken inmiddels rustig aan onze sigaar, vlogen met de pen over het pa pier om bij te blijven en volgde de Burgemeester op de grote stafkaart, wel ke op zijn Werktafel lag en waarop zwar te strepen duidelijk aantoonden, dat ve le vingers de bedreigde punten hebben aangewezen. Reeds vorige week nam de burgerva der maatregelen om het normale leven weer in te schakelen Zoveel mogelijk stu denten en padvinders, dlc verdienstelijk werk hadden verricht, werdeu ln de ge legenheid gesteld huiswaarts te keren. De arbeiders op de fabrieken werden gemaand weer aan het werk te goau en Aanslaande Woensdag gaan we weer onze 40-daagse Vasten beginnen: Zes weken meer dan anders bidden en ons zelf door minder eten en door bij som mige maaitijden ons zelf vleesspijzen ontzeggen. Wanneer Christus Zijn open baar leven gaat beginnen, gaat Hij 40 dagen zichzelf afzonderen in de ivoestgn en door gebed en vasten zich zelf voorbereiden op Zijn bekeringswerk en boete doen voor de zonden van de mensheid. Ieder jaar roept onze Moeder de H, Kerk ons op. om als voorbereiding voor Pasen zes weken aan een stuk samen door te brengen in vuriger gebed dan an ders en in boetvaardigheid voor boete voor onze eigen zonden en voor de be kering van zo ontelbaar vele zondaars. Wij zelf schieten iedere dag meermalen tekort in onze plichten tegenover God en dat moeten we goed maken door gebed en boete. Zovele anderen beledigen en lasteren God door hun zondig leven in plaats van Hem te aanbidden. Wij moeten daarvoor eerherstel geven en hebben in de vastentijd daarvoor een uitstekende gelegenheid. Nu de laatste natuurramp ons volk zo geweldig getroffen heeft, is het meer dan ooit nodig, dat wij tot bezinning komen. Als we ons eens onderzoeken, dan zullen we eerlijk moeten toegeven, dat de oorlogsramp, die acht jaar geleiden over ons is gekomen, voor het grootste deel van de mensheid weinig of niets heeft geleerd en ons niet dichter bij God heeft gebracht. De ramp van de wa tersnood moet ons dichter bij God brengen. De Vastentijd geeft ons meer dan voldoende gelegenheid om onze juiste verhouding tot God te bepalen. Dat zal gemakkelijker gaan, wanneer wij ons verenigen in gebed met God en als wij gebed bevruchten door onze boetvaardigheid: onder de Vasten naar het dage lijks H. Misoffer en zo in een boetestemming naar Pasen! iedereen in dienst van de gemeente, die niet direct noodzakelijk was, kon af vloeien. Natuurlijk waren er weer velen, die van de omstandigheid gebruik maak ten door zich ..onmisbaar'' te vinden, doch hieraan werd dcor de werkgevers vlug een eind gemaakt In de loop van deze week zijn verdere maatregelen ge nomen om al het personeel af te voeren en het werk, dat nog verricht moet wor den. op te dragen aan Ned. Heide Mij. werkgevers, militairen, enz. Het aantrekken van vrijwilligers ver liep zoals boven reeds gezegd in de eerste dagen zeer slecht, zodat gebruik gemaakt moest worden van de verplich te persoonlijke dienstplicht van de inge zetenen. Het getuigde van weinig bur gerzin. dat verschillende personen zich trachtten te onttrekken aan deze hulp verlening, terwijl Zevenbergen in groot gevaar verkeerde. In samenwerking met de politie wer den dljkwachten ingesteld om elke cala miteit direct te melden. De terugkeer van de geëvacueerden verliep vlot en rustig. Nadat tot deze te rugkeer gelegenheid was gegeven stroomde de bevolking terug, blij. dat alles behouden was gebleven en gelukkig weer een eigen huis te hebben. Geruch ten (welke misschien ook waarheid be vatten) gingen, dat de bevolking uit de Dr. Ariënslaan en andere straten in Til burg goederen ontvangen zou hebben en enige deining (natuurlijk een zekere ja loersheid) ontstond hierover en men deed een beroep op de burgemeester de ze goederen in te nemen. Hiertoe ging hij niet over. Niet alleen wist men niet wat voor soort goederen dit waren, doch de burgemeester stelde zich op het stand punt, dat het zeker geen overbodige luxe geweest zal zijn, dat deze mensen ge holpen werden en verder was hij van mening, dat deze personen voldoende angst gehad hebben over eventueel ver lies van hun goederen en de zorgen met hun kinderen. Laat in de avond van de re-evacuatie, aldus de Burgemeester, heb ik ouders met kleine kinderen van 3 en 4 jaar zien terugkeren en ik ben ervan overtuigd, dat deze kleine peutertjes meer ellende hebben meegemaakt dan die thuisgebleven zijn. De Burgemeester denkt er daarom niet aan hier iets te doen en hij Is alleen maar verheugd, dat er tenminste in deze spannende dagen nog mensen waren met een beetje blij heid, Het aantal personen, dat de gemeente moest verlaten heeft ongeveer 5200 be dragen. Thans vc-rblijven nog plm. 2200 personen in andere gemeenten. Deze evacué s houden zich op in Bre da, Tilburg. Gilze-Rljen. Prinsenbeek. Roosendaal. Etten, Eindhoven, Hoeven en enkele andere plaatsen. Zover kan worden nagegaan zijn bij deze ramp ln onze gemeente 7 doden te betreuren. Uit andere gemeenten (b.v. Klundert, Hooge en Lage Zwaluwe, Moerdijk, enz verblijven nog 315 personen in de ze gemeente terwijl uit eigen gemeen te 265 personen tijdelijk een ander adres hebben moeten zoeken. De hulpverlening was zeer omvang rijk. Uit Waalwijk, Oldenzaal, Roode Kruis Nijmegen, Breda, Provinciaal op- bouworgaan en Amsterdam, kwamen zendingen goederen Om tot een goede verdeling te komen, werd in de loop van de vorige week een vergadering belegd, waarbij de Burgemeester suggesties deed over een te vormen comité. Onder lei ding van wethouder Oyen zegden Roo de Kruis en R K. E H.B O. medewerking toe. Grote hoeveelheden goederen zijn ontvangen en sortering was nodig om ..het kaf van het koren" te scheiden. Naast veel nieuw goed is er veel, dat geen waarde meer heeft en niet uitge deeld wordt BEKENDMAKING. Het Onderling Levensverzekering-ge nootschap „De Olveh van 1879" te 's-Gravenhage brengt ter kennis van de genen, die door de ramp zijn getroffen, dat zij tot nadere aankondiging uiUtel verleent van premiebetaling, van bete ling von bcleningsrente en van betaling van hypotheekrente. Bovendien zal de OLVEH voor de ernstig getroffenen ge motiveerde verzoeken om kwijtschelding van door uitstel ontstane achterstand in welwillende overweging nemen. De opruiming van cadavers vorderde snel hetgeen van groot belang was om hierdoor besmettelijke ziekten te voorko men. De ploegen hebben onder hoog- spaning gewerkt met zeer slecht kleding- materiaal, omdat dit niet tijdig en vol doende afkwam. Nadat de spits afgebe ten was, is de leiding van deze werk zaamheden overgedragen aan de Ned. Heide Mij. Thans is men begonnen met het opha len van goederen, welke aanspoelen. De waardevolle voorwerpen worden tijdelijk gedeponeerd op een der terreinen van de suikerfabriek en het brandhout en waar deloos goed aan de binnenzijde van de dijk om beschadiging te voorkomen tot dat ook tot deze opruiming kan worden overgegaan. Om het watergebied voor ongewens te personen te behoeden zijn maatrege len genomen moeten worden, welke el ders in dit blad zijn gepubliceerd. In totaal staan 500 percelen onder wa ter waarvan 76 boerderijen. Een eerste controle door de dienst van gemeente werken wijst uit, dat 32 panden verwoest of onherstelbaar beschadigd zijn, 23 per celen zwaar beschadigd en 56 woningen een schade hebben tot 3000. Van de 5000 ha, welke de gemeente telt, is pl.m. 2000 ha behouden kunnen blijven. Een berekening, welke wij de zer dagen hoorden, zou uitwijzen, dat per ha een verlies van 15000.bere kend moest worden, bestaande uit ver minderde opbrengst door de waterscha de, verminderde industriële verwerking, minder handel bij grossier en winkelier, mindere belastingopbrengst, hogere in voer. kapitaalschade, enz. Dit zou bete kenen, dat door het bedwingen van het water een voordeel behaald is van 30 millioen gulden, afgezien nog van de schade door onderlopen van huizen, eva cuatie, minder arbeid, enz. Zevenbergen telt 245 land- en tuin bouwbedrijven met 3023 runderen en 520 paarden. Gelukkig is van de 76 boerde rijen nog veel vee gered kunnen worden. Grote vrees bestaat nu weer voor hooi- broei en de landbouwers doen goed hier aan volle aandacht te schenken. De brandweer controleert regelmatig de hooimijten op broei, doch de landbou wers moeten in de eerste plaats zelf ac tief zijn. De scholen zijn bezet door de militai ren en niet te voorzien is wanneer dit af gelopen is. De Burgemeester heeft alle moeite gedaan om de militairen elders onder te brengen doch is hierin niet kun nen slagen, hoe gaarne de overste ook medewerking wil verlenen. Dit betekent, dat ongeveer 1200 kinderen geen school kunnen bezoeken. In Zevenbergsche Hoek bestaat enige hoop, dat in de loop van de komende week het water verder terugzakt, alhoe wel het zeer langzaam gaat. Enkele be woners zijn op eigen risico teruggekeerd en proberen weer orde op zaken te stel len. Ten gerieve van de bevolking al daar is een tijdelijke hulpsecretarie inge richt, onder leiding van de heer Chr. Hermus. Wij menen te weten, dat de spoorwegen alles Inzetten om de spoor lijn naar Rotterdam weer te herstellen. Dit kan den Hoek alleen maar ten goe-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1