Gehele ZUIDELIJKE BIESBOSCH ONDER WATER J EN DAT IS DAN ZTERTKZEF,.. ONZE PUZZLE Richtlijnen voor getroffen boeren Stormvloed sloeg 83 grote en kleine gaten Fantastisch goed en lekker KLM Bij inzaai rekening houden met zout-schade Tweeërlei nadeel Dikken Bruines DuivgnkrOnkk Vele postduivenverenigingen verloren haar gehele bezit DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 Pioniersgeest kwam tot uiting In een rijles-keet z it pachter de Winter te huizen. Zijn boerderij is niet meer te bewonen. Maar hij heeft ai weer plannen gemaakt voor de toekomst. Het zal wel gaan. als de diepe en grote gaten in de Lepelaar en Plomp maar gauw gedicht zullen zijn. ..Want. van oogsten zal het toch weer moeten komen". Bij van Veldhoven, die met een zuster van Piet Jansen uit Dongen getrouwd is zitten we onder de olie lamp. waar voor een week geleden de roeiboot onder dobberde. .,We heb ben het er goed afgebracht en met de polder zal het meevallen, als ie maar eenmaal droog is". Pachter v. Veld- (Van onze redacteur). DE DICHTJES van Drimmelen brandden reeds, toen de boot van de Rijkspolitie te Water, na een dag de Biesbosch doorkruist te heb ben, het kleine haventje binnenliep. Wij, zoals we daar aan boord wa ren, burgemeester Crul van Made-Drimmelen, de heer Brok, technisch ambtenaar der gemeente, schipper Witte en zijn mannen keerden met meer moed uit de Biesbosch terug, dan wij erheen waren gevaren. On danks alle ellende, ondanks de gesprekken met de mensen op de pol ders, waarin met enkele woorden soms triestheid en angst gedurende die rampzalige Zondagnacht werden samengevat, Met meer moed en zelfs een zekere trots, omdat in de Biesbosch de mensen getuigen van een pioniersgeest en een kracht, die tot grote dingen in staat stelt. Wij redden liet wel F)IE pioniersgeest en die mentale kracht, die burgemeester Crul op deze trieste Februaridag bij het zien van de chaos, die het water in de Biesbosch heeft aangericht, de woor- m de mond gaf: „Ik ga trots op deze gemeentenaren", treft men niet op deze of gene polder. Deze geest en stoere kracht, die zich niet buigen laat door een ramp als deze. treft ge vrijwel op elke polder, in elke boer derij en iedere woning. Men krijgt de indruk, dat voor de Biesbosschers het water eerder een vriend is dan een vijand, een vriend, die ze door en door kennen in zijn goede en kwade eigenschappen. ..Ik geloof zeker, dat het daarin voor een groot deel le danken is. dat in de Zuidelijke Bles bosch geen slachtoffers te betreuren zijn en slechts circa 60 stuks vee is verdronken. Deze mensen zijn met het water vertrouwd, als wij met on ze tuin bij wijze van spreken," aldus burgemeester Crul. Maar denk in 's hemelsnaam niet, dat de Biesbosschers in de nacht van Zaterdag op Zondag 1 Februari geen doodsangsten hebben uitgestaan. Groeneveld van de Petruspolder weet je dat anders te vertellen. ..We moesten uit de boerderij vluchten, toen de polder doorsloeg. Met z'n zes sen hebben we uren en uren boven op de dijk achter een berg hout ge zeten. Twee kinderen hebben we in een teil gestopt onder een paar de kens. De kleinste heeft gesla pen. Van de boerderij kwam alleen de punt nog boven het water uit" Nu zijn er muren van ingevallen. In een keet op de dijk staat nu de „huisraad" van Groeneveld. Het is een chaotische aanblik. „Ik weet niet waar te beginnen, maar ik zal een begin moeten maken," zegt de doch ter van Groeneveld. ,,\Ve leven nog en dat is het voornaamste. We red den het wel weer". Maar is hier dan niets nodig? Geen kleren, geen dekens of bedden? „Och, wij redden ons wel. Er zijn in Zeeland misschien men sen, die het harder nodig hebben dan wij". Burgemeester Crui moet praten en aandringen: .Vraag nu als je wat kunt gebruiken. Het is er en we hel pen je graag. „We laten er tenslotte 'wat dekens en een ollejas achter. Och we redden het wel. Maar in feite gaan ze het redden 'mfttvvür.' de grond af aan opbouwen" wat Verloren ging. Als de polder maar weer droog komt. En gauw. Er zijn vijf grote gaten in de Petrus. ENORME MATERlëLE SCHADE hoven meent, dat het brakke water weinig kwaad kan doen. Wat moeten we nog vertellen van de Dcod en de Moordplaat. Dat ze onder water staan? Van de Turfzak en de Questieus? Hetzelfde? Van Mooke en Middelveld al hetzelfde? Van de Gijster en Heenplaat, waar de materiële schade zeer groot is en waar de gebroeders de Jonge weer net zo vei- zijn als toen ze er begon nen? ENE grote moeilijkheid van het her- stel van de Biesbosch zit 'm in het feit, dat de polders meest parti culier bezit zijn. dé waterschappen Advertentie) trekken zich van dijken en kaden niets aan. Daar heeft de eigenaai voor te zorgen Daarom is de vraag urgent wie de schade aan de dijken en kaden zal moeten dragen. De eige naars moeten repareren? Natuurlijk. accoorJ Maar zij vragen al ever, dringend: hoe zit dat met betalen? Daar komt nog bii dat een deel van de polders buitenlands bezit (kapi taal) is Het gemeentebestuur van Made heeft echter bericht ge had, dat geen verschil tussen buitenlands- en binnenlands ka pitaal zal worden gemaakt en geen verschil tussen de feite lijke en economische eigenaar, waaruit derhalve de conclusie mag volgen, dat het Rijk de schade aan kaden en dijken voor zijn rekening zal nemen. .,En daar moeten we naar toe, om hier snel en afdoende te kunnen be ginnen aan de hei-opbouw", aldus burgemeester Crul. Exl/* toogexoegdeiwit, balk, phostor, vitaminen A, B. on C PROOUCT VAN DE NOORD-HOLLANDSE MARBARINEFABRIEKENZAANDIJK Door da zilverpapier verpakking heelt hat licht geen nade lige invloed op- de inhoud en blijven de vitaminei behouden. Straten die ravijnen werden \UE voeren naar de Annapolder, een der. zwaarst getroffen polders van de Zuidelijke Biesbosch, Er viel wat regen over wat eens de florisan- te Annapoldèr was. Het huis van pachter Kerremans" heeft het zwaar te-verduren gehad. Zijn grote hangar is met de grond gelijk gemaakt. F 50.000 schade ruw geschat. Grote gaten in de dijken. Een dei- keten verdween, de ander is zeer zwaar be schadigd. in de stormnacht zat de boer en zijn gezin kleumend van de kou op de hooitas. De golven sloe- een over het dak van de boerderij heen, ..Wat was ik blij, toen ik de „Zilvermeeuw", het ranke, sterke jacht van de. heer Verwiel uit Waal wijk. komen zag'. Bij Jan Saarloos op de Visplaat valt het mee. De Visplaat is droog. „Als het iels wil kan ik ran de zo mer nog inzaaien" Ondanks het brakke water, dat de grond bederft? Jan Saarloos meent, dat dat mee zal vallen. Zo denken er meer pachters in de Biesbosch over. Met wat pijn in het hart beziet ge de ravage, die water en storm hebben aangericht bn de kooiker Martien v. Lent. Het huis slaat nog overeind, maar daar hebt ge zowat alles mee gezegd. Er is een stuk uit de keuKen geslagen, muren zijn gebarsten. „Het huis \viegde in de stormnacht met ons wc zaten op de vliering, enkele vierkante meters op en neer. Dat we het er levend hebben afgebracht, is een wonder. We dachten het is af gelopen". Op de Hofpolder valt het ook mee De pachter is er vrij gerust op. Ze zullen het wel rooien op de Hofpolder. Er zal voor de kleine vent een nieuwe .,sik" móeten komen, want die is verdronken 'n Bevolking op drift EEN STAMPENDE SLEEPBOOT zocht ter rede van Zierikzee de lijzijde op van de „Oosterschelde", die reizigers van Katseveer voor Schouwen had meegenomen. Kleumend stonden we, na een hachelijke klimpartij, op het dek van het vaartuigje, dat alleen in de stuurhut beschutting bood aan de kapi tein. Een barse windvlaag joeg ons een golf „Duits" in de oren. Een ploeg technici van een Hilfsorganisatie uit het Rijnland, zette een stel kisten en kratten met apparaten en gereedschappen over. Toen naar de monding van de havenarm. Het opkomend water droeg de sleepboot als het ware over een drempel er in en de eerste verwoes tende gevolgen van de zwarte Februari-vloed vertoonden zich al vlug. Op tal van plaatsen zijn de twee lange havenarmen doorbroken. Het water kolkte er door naar binnen, dansend met zich meevoerend wrak hout in allerlei vorm van een omgekeerde salontafel, tot een stuk van een kippenhok aan toe. Dichter bij de kade wemelde het van Britse oorlogsbodems; vissers boten en allerlei andere vaartuigen. Plaats om aan te leggen was er niet aan de kade. De sleepboot meerde langszij een ander schip en na een nieuwe klauterpartij stonden we op de vaste wal, oog in oog met de rauwe werkelijkheid. er z'n stempel op. Amerikaanse jeeps razen voorbij; logge ducks waggelen er achteraan; een troep paarden, kop pen omlaag, klotsen in de richting van de haven; een boerenwagen met ordeloos opgetast huisraad slaat de hoek van een straat om en een ambu lance-wagen stopt bij het St. Cornelia- ziekenhuis om een zieke Engelsman af te leveren. Aan de Nieuwe Haven'zagen we de borstwering, die onder deontzaglij ke druk van het water bezweken is, dat toen ook hier binnenbarstte. Een „noodverband" van baddings, stem pels en grond is aangebracht en maakt de omgeving modderig. Het water heeft woedend zijn weg gezocht door het Mosselstraatje, de grondvesten blootleggend van zie kenhuis en pastorie. Deze gebouwen hielden het, maar even verder is het grote herenhuis „de Swaen", met zijn prachtige historische gevel, dat ook op de hoek van een straatje stond, ra dicaal ingestort. Wonder boven won der bleven de bewoners, die in de ach terkamer zaten, vrijwel ongedeerd. De winkelstraten bieden weinig op wekkends: sommige etalages zijn half, andere helemaal leeggehaald. Alleen op het hoogste punt der stad, in de omgeving van Dam en Poststraat is weinig of geen waterschade te con stateren. ste oude stadje, vol vriendelijkheid dat Zeeland bezat. De Hoofdpoort straat was nauwelijks meer te herken nen. Het bordje met „Toegang verbo den" is overbodig. Een bandjir leek er door geraasd - te zijn. alles meesleu rend wat rgeuAakt wevd- Onderspoelde buizen hïhgen voorover geen levend wezen bespeurde men.. Noodgedwon gen hebben de bewoners elders onder dak moeten zoeken. Over glibberige losgewoelde keien gingen we stad waarts. Alle zijstraten, die naar de binnenstad voeren, bleken even erg toegetakeld als de Hoofdpoortstraat: de Nieuwstraat nog erger. Het zich plotseling uit de haven verheffend water heeft zich met donderend ge weld, de vloedplanken verbrekend, in de aflopende straten gestort, het weg dek meescheurend, vormend een goor ravijn, waarin de leidingen van gas, water en electi'iciteit als vuile draden kwamen te hangen. In een half in gestort hoekhuis hing tussen geknak te balken en versplinterde planken nog een wiegje met verrafelde bekle ding. Wat er vari de merendeels eeuwenoude woninkjes overbleef is een triest hoopje ellende, 'n Paar be jaarde mannen zagen ons er naar kij ken. „Hopeloos" zei er een. „niet meer te herstellen laat ze er maar met de bull dozers overheen rijden". Overal zien we mensen met bedruk te gezichten. De sfeer is loodzwaar: de koude motregen, welke uit de grijze lucht valt, maakt alles nog naargees- tiger. Drukte is er genoeg langs de kade en binnenstad. Maar het is geen le vendigheid die opwekt; de nood drukt PESSIMISME EN OPTIMISME G"AP het aloude stadhuis in de Meel- straat, dat eveneens droog bleef, stonden een paar ambtenaren ons welwillend te woord, 'n Kleine 3000 mensen zijn de laatste dagen geëva cueerd. waaronder 500 vluchtelingen. Ruim 4000 burgers zijn dus nog aan wezig. Men vindt dit teveel, gezien de omstandigheden: weinig water, geen gas. een lamgeslagen zakenleven. Zierikzee was het koopcentrum van heel Schomven-Duiveland, maar het eiland is zo goed als verlaten. Druk is uitgeoefend op de bevolking om heen te gaan; Prins Bernhard zelf heeft er toe aangespoord, maar zij die nog een goed dak boven het hoofd hebben en niet direct brodeloos zijn willen nog blijven. Ze hebben hun ervaringen uit de vorige evacuatie, die op last van de Duitsers geschiedde. Er is gedacht aan dwang, maar daar aarzelt men toch voor. Middenstanders die we spraken la ten zich pessimistisch uit, doch schud den stug het hoofd als we het woord evacuatie uitspreken. Toch zijn ze niet blind voor de bezwaren van het wonen in een door water omringde stad, dat in dit seizoen iedere dag een wilde gril kan krijgen. Ook is er geen sprake meer van onderwijs, nu alle scholen bezet zijn door militairen. De grootste industrieel van Zierik zee, de heer Doeleman, is, naar ons bleek, nog vol energie. Hij wil vol houden zolang het mogelijk is. Voor de aanvoer van de grondstoffen en de afvoer van zijn producten, heeft hij al een schip in de vaart. In het fa brieksmerk van zijn „Zeelandia", houdt de leeuw niet voor niets de kop boven water. Ook bij onze collega van de Zierik- zeese Nieuwsbode troffen we nog niet geheel terneer geslagen mensen aan. Na dG-Tamp, was dagfcSad niet hieec v^VKchc-neii eo-»bepacflw—to-u zich lotroe uitgifte /van een Vijftal bulletins. Maar nu dacht men er weer over om een paar maal per week een krant te 'drukken, zij het dan in be perkte oplaag. De drukkerij heeft niet geleden; de persen kunnen zo weer gaan draaien mits men de verwar ming weer op gang kan krijgen. In het eerste bulletin lazen we hoe de muur bij het Kraanplein het eerst doorgebroken was en dat daarna de vloedplanken bij de Hoofdpoortstraat het begaven. Terstond daarop begon nen de sirenes te loeien. „Ik heb het geluid nog in mijn oren", zei onze col lega, die ook water in zijn woning kreeg. NIET VOOR HET WATER OVER M'N HOOFD SLAAT. PAAN maakten we een babbeltje met moeder Florentine van het St. Cornelia-ziekenhuis, die de vaan van de christelijke charitas stevig omhoog houdt. Enkele dagen geleden vroeg een autoriteit of zij er misschien aan dacht met de zusters te vertrekken. „Niet vóór het water over m'n hoofd slaat", was het antwoord. Wel zijn de ouden van dagen naar het moeder huis te Aerdenhout gebracht en wer den verschillende zieken geëvacueerd, maar er blijven gasten genoeg. Spoed gevallen worden behandeld; er wor den daklozen gehuisvest en 'iet huis fungeert tevens als hotel. Zolang ei- plaats is wordt er niemand geweigerd. De nacht tevoren hadden er nog drie gestrande Sehouwse burgemeesters ge logeerd. Water heeft het ziekenhuis alleen in "net sousterrain gekregen, wal echter net voldoende was om de centrale verwarming te doen uitval len. Rampverhalen doet de moeder niet. Ze heeft het te druk met het op lossen van de problemen, die ieder ogenblik van de dag opschieten. Maar ze houdt het hoofd even koel als haar hart warm is; 't Cornelia-ziekenhuis is in goede handen. Het ziekenhuis te Noordgouwe sloot zijn deuren; dat van Zierikzee zet ze wagenwijd open! Over het kokende water in de Zie- rikzeese havenarm, „rijdt" de sleep boot naar de open zee. „Hou je vast", wordt er telkens geroepen, wanneer de stroom uit een der üijksgaten, het scheepje doet overhellen. Maar we be reikten veilig de provinciale boot op de rede. Tegen de sombere hemel, in de vallende schemer, zien we de machtige contouren van de St, Lie- vensmonster en het silhouet van de luchtige stadhuistoren, Arm Zierik zee hoe lang zou het duren aleer je niet meer behoeft te treuren om je 19 doden, om je verdreven burgers, om je geschonden huizen en je ver loren welvaart? Evacuatie van Zeeland voltooid Terugkeren nog niet mogelijk UNKELE dagen geleden is de eva- cuatïe van het grootste gedeelte der bevolking in de Zeeuwse rampge bieden gereed gekomen. De situatie is nu heel wat overzichtelijker gewor den, al kan niet precies gezegd wor den, hoeveel mensen uit Schouwen en Duiveland buiten de provincie ver toeven. Men moet daar met schattingen vol staan. De laatste dagen worden nog personen afgevoerd uit Schouwen- Duiveland, die bij nader inzien toch maar besloten hebben te evacueren. Dit aantal is echter niet groter ge worden. De evacuatiecommissaris van Zeeland, dc heer Schout, vertelde i dat deze mensen komen uit de droog- gebleven of droog gevallen dorpsker nen op het eiland De meesten gaan naar familieleden in of buiten de pro vincie. In de meeste gevallen hebben deze familieleden de achtergebleve nen kunnen bewegen toch weg te gaan om geen onnodige risico's te lo pen. Voor de afvoer van deze evacué's waren geen speciale boten meer be- schikbaar. Zij reizen met schepen van de provinciale stoomboot-diensten of de R.T.M. OOK ZIERIKZEE (~)OK in Zierikzee, waar momenteel niet meer op verplichte evacuatie wordt aangedrongen, hebben enkele honderden mensen toch maar beslo ten weg te gaan, omdat het verblijf in deze stad weinig aangenaam is. Wanneer zij eenmaal de stad hebben verlaten betekent dat een aanzienlijke verlichting van de moeilijkheden. Zeer velen zullen echter achter blij ven, omdat verwacht wordt, dat Zie rikzee een stad van werkers wordt 1 3 3 4 5 1 6 7 1 8 9 I 10 11 12 13 14 15 18 17 18 «0 21 22 33 85 28 27 38 30 31 33 33 M 'óo 36 37 38 "if 40 41 42 gg» 43 44 4o 48 48 49 60 51 52 53 54 55 5b 5( 08 50 cO 61 t.-; 64 65 bti i 69 70 VI 73 voor het herstel van de dijken, het geen onder meer voor de zakenlieden tot gevolg zal hebben, dat ze er weer een bestaan kunnen vinden. Op Tholen is de toestand thans vrij stabiel. Van de dorpen op dit eiland zijn weinig mensen vertrokken, be halve Stavenisse. waar slechts weinig mensen zijn overgebleven voor her stelwerkzaamheden en bewakings diensten. AAN re-evacuatie op grote schaal valt voorlopig nog niet te denken. Een algemene terugkeer zal pas mo gelijk zijn, wanneer de autoriteiten ter plaatse daartoe machtiging verle nen. Tot zo lang zullen de geëvacueer- den in hun tegenwoordige verblijf plaats moeten vertoeven. Oplossing van vorige week R A A M S PA R O Z Y KAR U D K R A I S A R A B DIVAN S D Z U N D OPZET A REIN AL N K L E LAB S LU D R I M M E L DONK E D AL BIS DO A N S S T NORS E E L D E E R T N GELEI S LENS E D S S ROK ME RE- EI E L E N Advertentie) HORIZONTAAL: 1 deel van Over- ijsel; 6 deel van Groningen; 12 ge- w'cht: 13 tijdperk: 14 noot; 16 was middel; 18 kapot; 19 voorzetsel; 20 li chaamsdeel; 22 gaffelvormige boom tak; 23 smart; 24 pad; 25 voegwoord; 27 pers. voorn.; 28 voorzetsel; 29 spel; 30 armsholte; 32 bedorven: 34 drin gend verzoeken; !"5 Oosteuropees staatsman; 37 larve; 38 omroep; 40 vleessoort; 43 Mohammedaan; 48 te kennen geven; 50 spoedig; 52 licht bruinrood; 54 r'an. voornemen; 55 be ruchte Duitse instantie (afkorting»; 56 reeds; 58 Europeaan: 59 Bijbeis persoon: 60 Germaanse zeegodin; 61 knaagdier: 63 prul; 64 voorzetsel; 6o voegwoord; 66 levendig; 68 noot; 69 lekkernij; 70 dunne, gesleten, door schemerende plek; 72 deel van Zuid- Holland; 73 deel van Noord-Holland. VERTICAAL: 1 zeegroen; 2 maan stand (afk.l; 3 bloem: 4 overal; 5 vereist; 7 klassieke taal; 8 zangwijze; 9 woonschuit; 10 familielid; 11 raak lijn. 15 soort brandewijn; 17 put-em- mertje: 18 lendepijn; 19 honingbij; 21 deel van een schip; 24 lijkkleed; 26 dans; 29 opperwezen: 31 officier (af korting i; 33 voorzetsel; 34 voorzetsel; 36 zwaardvis; 37 insect; 39 zonder Licht: 40 klank; 41 wortel; 42 voeg woord; 44 noot; 45 kippenloop: 46 ar moedig huisje; 47 hals over kop; 49 denkbeeld; 50 rythmische beweging; 51 karakter; 53 kleur; 55 duivel; 57 breed, gedragen (muz.); 60 Europese hoofdstad; 62 kant; 65 insecleneter; 67 wig: 69 de onbekende (afk.); 71 bijwoord. WERKKLEDING. K<&« Langer M<s& In Zeeuwsch-Vlaanderen 2400 ha. onder water [)E RIJKSLANDBOUWVOORLICHTINGSDIENST te Axel heeft voor de landbouwers in Zeeuwsch-Vlaanderen, wier grond te lijden heeft of heeft gehad van de overstroming, enkele richtlijnen uitgevaardigd. Daarbij is tevens een staat gepubliceerd, hoeveel ha. er in deze streek zijn geïnundeerd. Hel btijkt, dat dit voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen ca. 2400 ha. bedraagt. N BRIL VOOR VERA* EN OICHTB'J. WAAR U PLEZIER VAN ZULT I BELEVEN BOSCH - Optiek HULST. 142-0 J_JET zijn nog zeer voorlopige me dedelingen. zoals de dienst mede deelt. De schade aan de grond is te verdelen in: a. zoutschade en b. struc- tuurbederf. Bij de inzaai in het a.s. voorjaar zal men vooral met de zoutschade re kening moeten houden De keuze van de gewassen hangt af van het zoutge halte van het bodemvocht. Om er ach ter te komen hoe hcog dit gehalte is. zullen op de drooggekomen gron den monsters genomen worden. Aan de hand van de uitslag van dit on- lyiAAR de ellende is er weer in vol le omvang op de Catharinapolder bij de Wed. Haringman, die in de oorlog door het water van Walche ren werd verjaagd en toen in de Bies bosch ging pionieren. We moeten er naar zolder klimmen, want beneden is het nog een ontstellende chaos. De pendule op de schoorsteenmantel 5s er op half vijf blijven staan. Zielige situatie. Maar toch hier ook die vast beradenheid. die wil om door te gaan, aan te pakken, op te bouwen. Al valt het dan niet mee zoals de Wed. Ha- ringman zegt. Het huis van Hagens op de Malta zweeft zowat op zijn betonnen plaat. Het lijkt van onderen afgeknaagd te zijn door een vraatzuchtig dier. Ook hier een grote hangar weg. Ergens boven het water m de polder, steekt troosteloos het, stuurrad van een trac tor, Drie flinke gaten in de kaden. Twee keten weg. De andere pachter van de Malta zit in een ark. In zijn huis kan hij niet meer in Het staat- bovendien nog zowat in het water. Maar; „Als de polder maar spoedig weer droog is dan. De rest weet ge. Dan redden ze het wel. Op de Ganzenwei sloeg het water ook al gaten. Van Glerum. de pach ter. zit bij Vermeulen op de Zalm. Maar hij gaat terug. Binnen een dag of wat. Iets nodig? Och nee. ze redden het wel. Over een jurk, een deken en zo kan men toch geen praat maken. Klompen, ja. die hebben ze hard nodig. Enkel maar klompen. „Dat de accordeon van mijn dochter weg i-. dat vind ik erg", zegt van Glerum. Met de rest redden ze het wel. INTERNATIONALE DUIVEN-OLYMPIADE TE KOPENHAGEN WOLGENS de mededelingen van de v heer A. Muller te Roosendaal, ge daan op de jaarvergadering van dc Z. NB„ zijn er in zijn afdeling 19 dui- venverenigingen, die zo goed als alles verloren hebben: manden, klokken enz. Over de situatie in afd C (Zuid- Holland) zijn er nog geen gegevens be schikbaar vermoedelijk is de toestand nog een graadje erger. Er wordt echter niet stilgezeten. De Z.N. B. is haar onderafdelingen voorge gaan door het storten van een bedrag van f 5000 in het Nationaal Rampen fonds. De bedoeling is, dat ook de af delingen gelden zullen inzamelen en deze aan het Hoofdbestuur afdragen. De afdeling ..Midden-Brabant heeft geen halve maatregelen genomen. De gelden, welke als voorschot waren verstrekt aan de Z.N.B. en die dezer dagen zouden worden terugbetaald, zijnde ongeveer f 5000, blijven in kas bij Van Eerd en worden ter beschik king gesteld. Het Bestuur van de Bre dase Bond heeft hierin een aandeel van f 800. Het totale bedrag dat op deze manier naar het Rampenfonds gaat. zal niet ver van de f 20.000 blij ven. Het medeleven van de duivenlief- hebbers uit alle delen van Nederland met hun getroffen sportvrienden in het rampgebied, is roerend. Het aan tal aanbiedingen met hokruimte voor huisvesting, jonge duiven broed '53 enz. overtreft de behoefte met een veelvoud. Manden en klokken zijn van later zorg; het zal er eerst en vooral op aan komen, dat de gaten in de dijken gedicht worden en dat de liefhebbers terug kunnen naar hun haardsteden, of wat daar nog van heel is, de rest komt vanzelf. De Nabvanpee denkt het hele be drag van de aan zijn ontelbare vereni gingen komende restitutie vliegsei- zoen '52, zijnde f 1 per verzonden reis mand duiven, vrij te krijgen; dit be drag wordt geschat op ruim f 33.000. VLUCHTPROGRAMMA'S FNEZE grote Bond van boven de ri vieren heeft inmiddels ook haar vluchtprogramma '53 gepubliceerd. De Z.W.richting heeft moeten plaats ma ken voor de Zuid-lijn met de stations van lossing: St. Dizier, Langres Beau- ne. Macon, St. Etienne en als eindsta tion Orange! Voor de oorlog werd eveneens de Zuid-lijn gevlogen, na dien werd er weer op teruggekomen, vervolgens werd weer eens een proef genomen met de Z.O,-lijn. naar Linz en Passau, doch thans is het weer de Rhöne-vallei: On revient toujours a son premier ameur. Wat de jonge duiven betreft (ver zending van oude duiven toegestaan), op 16 Augustus vliegen ze Parke- ston en op 23 AugustusOrleans Dit laatste in navolging van België, waar de concoursen met de piepers op Bourges, Argenton en zelfs Limo ges en Angouleme. zich alle jaren in een overweldigende belanstelling mo gen verheugen. Ook de Z.N.B. vliegt dit jaar met de jonge duiven Orleans. Bij wijze van proef weliswaar, doch alleszins met grote animo. Daar ik in deze dagen nogal eens wordt opgebeld om namen en adres sen van heren leden van Bestuur en Bondsraad in de Bredase C.C. volgen hier deze hieronder, ten gerieve van alle gegadigde evacué's: A. Franken, Populierstraat 11, voorzitter; J. Bor- burgh. Haagweg 126. 2e voorzitter; C. Steijlen, St. Janstraat 26. secretaris; G. Bayings, Verlaatstraat 14, 2e secre taris: Fr. Verdaasdonk, Kwartelstraat 12, penningmeester; A. van Rijsewijk, Teteringsedijk 40, 2e penningmeester; C. Schuurmans, Weerijssingel 38. com missaris van materiaal; A van Nunen, Dahliastraat 12, commissaris: P. Vink, Pr. Hendrikstraat 128, commissaris. Het Bondslokaal is gevestigd in de „Haagse Poort". Haagdijk 149; ambte lijk secretaris de heer L. W. v. Doorn. Bondsraad: A Martens, Teteringse dijk 122, voorzitter; M. Remie, Heuvel straat 30, secretaris; Jan Sloekers, Haagweg 415; Jan van der Horst, Pi- Hendrikstraat 169; J. Kapitein, Pijn- boomstraat 68; M. Claassen, Mastbos straat 38; H, Verwey, Abeelstraat 62; C. Vrins, Vestingstraat 3; W. Hens, Bosstraat 25 en A. van Gerven, Zand- bergweg 103, leden. Verder is er nog een bericht van de P.V. De Onderduikers, de wakkere maatschappij die in December en Ja nuari de Eerste Bredase Duiven-Zes daagse heeft georganiseerd. Aan dit evenement was een loterij verbonden met als hoofdprijzen een complete merkfiets in kleurendruk, een complete keukenuitzet in idem en een magnifieke schemerlamp. Op de vergadering is nu besloten de ba ten hiervan, na aftrek van gemaakte kosten, te storten in het N.R. De trek king, die was bepaald op 1 Februari, is uitgesteld tot 1 Maart. Er zijn nog enige loten beschikbaar. Adres: P. v. Oosterhout, Dijklaan 127a. IN KOPENHAGEN FNP 1 Februari, de dag van de ramp, werd in Kopenhagen de Interna tionale Duiven-Olympiade '53 gehou den .Zonder duiven! Aanwezig wa ren ditmaal slechts de officials uit de meeste landen van West-Europa. Een en ander als gevolg van een maatre gel van de Deense regering om (met het oog op de vogelpest) geen duiven toe te laten, Ziehier enkele interes sante gegevens. Henry Marlens te Brussel trad af als president van de Federation In ternationale. In zijn plaats werd ge kozen de- heer Wilfried Staes te Ize- gem, in het dagelijks leven schoenfa brikant en voorzitter van de Belgi sche Duivenliefhebbersbond (300.000 leden). De pers was niet uitgenodigd, vandaar dat ik niet met mijn presen tie aanwezig was .evenmin trouwens mijn konfraters in het buitenland. Vermeijen (Antwerpen) echter schijnt een programma van de fees telijkheden in handen te hebben ge kregen. Denemarken: Hoe het groeide (veel is het overigens nog niet. in de Lage Landen zat er meer schot in). 1873 De eerste melkers; 1878 de eer ste duivenmaatschappijen; 1901 Stich ting van de Danske Brevduen Forin- ger: 2 verenigingen met 5 groepen, 52 leden; 1926: '54 verenignigen, 1100 le den, 13.400 duiven; 1951 223 vereni gingen, 5500 leden, 100.000 duiven. Zij gaan nu op naar het millioen. Mogen alleen postduiven houden als zij lid zijn van de Nationale Vereniging. Het orgaan „Brevduen" verschijnt twee maal per week. Elke Zondag vliegen er plm. 10.000 duiven vanuit Neder land, België en Noorwegen. De open bare weddenschappen op duiven (vgi. onze totalisator bij de paardenrennen) spekken mede de kas. Een deel van de baten gaat naar de staat, een an der deel naar werken van liefdadig heid. Deze weddenschappen belopen onder dit handjevol liefhebbers en hun aanhang ongeveer tien mil lioen kronen! Nagenoeg een half mil lioen kronen komt de duivensport ten goede. Vergelijkende cijfers uit België heb ik niet onmiddellijk bij de hand. Doch ik vermoed dat er alleen door de mijnwerkers in Luik eu omgeving meer verpould wordt. Want daar wordt gewerkt met een systeem dat er veel op lijkt. De „Tabou" van mijn vriend Paul Brochart won op twee j Zondagen in de maand April '52 (dat I zijn dus niet meer de wilde jaren van kort na de oorlog) een half millioen I frank Dat is één duif van één liefheb- ber. Diverse kampioenen in het land van Luik hebben duiven zitteu die I luisteren naar de naam van de ..le i trois cent mille", „le cinq cent mille" enz. Wij in Brabant en Zeeland noe men ze nog Coppi en Bartalï, bij ons is er nog sport en sportiviteit, in Bc-I- Schotland (mijnwerkersdistrict Armadale enz.) en nu ook zo langza merhand in Denemarken, is het alles „plaatwerk" geworden wat de klok slaat. Waarschijnlijk is de Skandinavisk Bvevdue Union de oudste internatio nale duivenbond. Gesticht in 1919 met de Norges, Svenska en Danske dui- venfederaties. Elk jaar vergadering met ereprijzen voor de beste duiven van Scandinavië. Een halve kroon per lid contributie. Noorwegen begon met de duiven in 1895. Alleen in het Zui den kan met de duiven gespeeld wor den. Een bekende fondvlucht is Am sterdam: 950 km. over zee! In Zweden wordt van uit het Noor den gespeeld. De ,Bond bestaat sinds 1917, Van de 48 in het hartje van de zomer geloste duiven kwamen er over een afstand van 1200 km. 5 dezelfde derzoek zal geadviseerd worden, wel ke gewassen gezaaid mogen worden. In het algemeen kan men de voor keur geven aan zomergranen en sui kerbieten. voor de inzaai van de ver schillende andere gewassen kan de wenselijkheid daarvan alleen beoor deeld worden bi) kennis van de plaat selijke omstandigheden. Daaromtrent dient dus eerst advies.te worden in gewonnen bij de deskundige instan ties. NADER ONDERZOEK F)E gewassenkeuze is beperkt. Cai zoveel mogelijk risico's te vermij den. zal men zich dus voorlopig moe ten baseren op de weinig zout gevoe lige 'gewassen. Voor de inzaai van bieten en andere fijne zaden moet ook terdege rekening gehouden wor den met de structuur. Deze kan na inundatie zeer slecht zijn. Om hier van nog wat te maken is het zaak de grond pas te bewerken als ze goed droog is en dan zeer ondiep. De grond mag absoluut niet „sme ren". Vooral de zware klei is nier heel gevoelig voor. Geduld hierbij is noodzakelijk. Verder ligt het in de bedoeling zo mogelijk aan de betreffende landbou wers gips te verstrekken om het siruc- tuurbederf te voorkomen en te gene zen. Gips is een kalkmeststof. Andere kalkmeststoffen wei-ken in dit op zicht onvoldoende. Deze gips zal wel licht niet op tijd arriveren doch kan ook nog na het zaaien aangewend worden. De landbouwvoorlichtings- dienst raadt de boeren dan ook aan rustig nadere tijdingen af te wachten en voorlopig geen gips of andere kalkmeststoffen te gaan bestellen. De hoeveelheid te gebruiken gips hangt af van: de zwaarte van de grond en liet zoutcijfer. Op korte ter mijn zal nog een nader onderzoek worden ingesteld. ADVIEZEN T~AE volgende raadgevingen dienen thans voor de getroffen landbou wers: wacht rustig nadere publicaties af; houdt rekening met de zoutge- voeligheid van de gewassen; bederft de structuur niet verder: dus ondiep en droog bewerken; zaait steeds, ook al wordt het laat in het seizoen, een gewas in: de grond moet bedekt wor- dag thuis. Zij werden gelost te1 j den gehouden; zo mogelijk een groen- uur in de nacht de zon gaat in dit j bemester - in het graan de gebied om deze tijd van 't jaar in het grond blijft dan ook in de zomer be- geheel niet onder!) te I.ulea. De over- dekt en behoeft dan niet bewerkt te winnende duif, die 1260 km. had afge legd, bereikte haar hok in Ystad te 16.10 in de namiddag. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE. worden. Deze adviezen gelden dus voor de boeren in Zeeuwsch-Vlaan deren. 15 POLDERS IN 'T H ATER L-JIER volgt het overzicht van de ondergelopen landerijen in Z. Vlaanderen. Bedijking Overstroming Overstroomde opp. in ha. op 1 Febru- Kruispolder 1612 1906 Melopolder 1684 Kleine Melopolder 1862 1906 Nijspolder 1610 Hooglandpolder 1610 's-Heer Arcndspoldei 1710 1825 Rummersdijkpolder Nieuw OthenepoldT 1S43 Ser Lippens polder 1682 cn 1808 Nw. Neuzenpolder 1816 Herdijkte Zwartepoldu 1329 Hoofdplaatpolder 1775 Elizabethpolder, Breskc 1462 plm. 1639 1808 Molenpolder Tienhonderdpolder 1623 1662 ari 1953. plm. 558 plm. 142 28 250 442 114 52 plm. 30 445 23 plm. 100 plm. 22 plm. 27 plm. 100 plm. 2400 ha.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3