Onse kleurplaat: Het is winter! Wereldjeugd trekt naar Boekarest DE Jan Rap Kleur de plaat als volgt :B: blauw; V: groen; J: geei, R: rood; N: zwart; X: wit. Een 16-jarige Engelse jongen Jeffrey Heath geheten, maakte een fietstocht la/ngs de zeekust en kwam daarbij aan een rots, waarin een groot hol zat. Hij wilde het onderzoeken, boog zich voorover en liet zijn toorts val len. Jeffrey verloor zijn evenwicht en viel in zee. Hy wist gelukkig het hoofd boven water te houden, ontdeed zich van zijn bovenkleding en klom op een vooruitstekende richel. Hij was echter te uitgeput om de 18 meter hoge rotsen te beklimmen. Enige uren later, het was al donker geworden, deed hij een poging om naar boven te klaute ren. Het mislukte en Jeffrey viel weer in zee. Opnieuw wist hij zich te redden. Eerst toen het weer licht was zag hij kans naar boven te kómen. Doodmoe struikelde hij een huis binnen die een hekel aan pissebédden hebben krijgen daarin groot ge lijk. De pissebed draagt het hart namelijk volstrekt niet op de goede plaats. Dit orgaan zit na melijk in het achterlijf! PISSEBEDDEN Merkwaardige dieren met een merkwaardige naam Hachelijk avontuur DE ROEMEENSE JEUGD slaat op de trom én laat S de trompetten schallen, als een oproep aan alle jon- geren om in Augustus in haar hoofdstad, Boeka- rest, aanwezig te zijn op het Vierde W eréldjeugd- festival. De Roemeense jeugd gaat aan het werk om i de jeugd, welke ook de huidskleur moge zijn, een waardige ontvangst voor te bereiden. Zij gaat aan de slag, om te proberen dit Festival nog beter te doen zijn, dan alle vorige! Tien tegen één, dat ook jullie wel eens geschrokken zijn, als je in een schuur of ergens anders een voorwerp opzij schoof en er plotseling een klein legertje bleke plat-ronde diertjes te voorschijn kwam, die zich haastig voor het schelle daglicht uit de voeten trachtten te maken Het zijn de alom-bekende pisse bedden en om het wat preciezer te zeggen: kelöerpissebedden of steenmotten. Er is namelijk ook nog een an dere soort pissebed zoetwater pissebed geheten, die in onze sloten en vijvers algemeen voor komt. Wat jullie waarschijnlijk zal verbazen is, dat onze gewone pissebed eigenlijk een kreeftach tig schaaldier is. Als men het beest goed bekijkt ziet men een vrij'harde huid, twee paren sprie ten, een groot aantal ledematen enkieuwen! We hebben dus te doen met een landdier, dat door kieuwen ademt, als het ware eèn kreeft op het droge! Een beetje begrijpelijk wordt dit alles wanneer we horen, dat lang lang geleden in voorwe reldlijke tijden ook de land- pissebed een echte waterbewoner is geweest. Ook nu schijnt hij zich op het land nog een beetje als een vis op het droge te voe len, want hij vermijdt alle droge ruimten en verblijft het liefst in vochtige kelders, bloempotten en dergelijke. Daar blijven zijn kieu wen vochtig. Een oud gezegde verklaart dan ook, dat het een voorbode van regen is wanneer pissebedden in de kamers en gangen komen. Nu begrijpen we eveneens, dat de zoetwaterpissebed, die haar familielid niet in haar stap naar het land is gevolgd, zich in de vijvers en sloten volkomen op haar gemak voelt. Daar is zij juist in haar element en omdat zij de edele zwemsport niet beoefent, doch op haar benen door de we reld moet gaan, wandelt zij rus tig over de bodem en tussen de waterplanten. Het diertje is groenachtig-bruin van kleur en heeft nog meer dan haar familielid in de kelder een heilige afkeer van alles wat naar droogte zweemt. Als dus in de zomer de sloten uitdrogen graaft zij zich zo diep mogelijk in de modder om betere tijden af te wachten. Hetzelfde doet het in de winter voor het houden van een winterslaap. Tenslotte nog dit: De.meisjes weten, hoe hij zich behoorde te ge dragen. Vrolijk blaffend dartelde hij om de mannen heen, hij rolde zich in de sneeuw en smeet met zijn poten en met zijn snuit de vlokken omhoog. Malia schudde van het lachen. „Hij is ook blij, dat het Nieuwjaar is aangebroken," riep ze uit. Blauwe Vogel vergat zijn angst en lachte mee, want. Snaps vrolijkheid werkte aan stekelijk. Al gauw rolden ze alle drie door de sneeuw, terwijl de ooms met hun kransen van maisbladeren en hun rood beschilderde maisstengels verder van huis tot huis trokken. De frisse heldere morgen, de klare onbewolkte lucht en de stralende win terzon verdreven het laatste restje heimwee. Nu was het hier ook Kerst mis. Ademloos draafde de jongen achter zijn zuster aan terug naar het Schildpaddenhuis, waar hun moeder in de deur stond. Middagzon lachte, klopte de sneeuw van hun kleren en bracht hen bij het vuur. „Kijk eens op je slaapbank," zei ze terwijl ze hem de kamer in duwde. De jongen keek en stond stokstijf; hij vertrouwde zijn eigen ogen niet. Op de berenvacht lag een heel nieuw pak, twee gele moccassins van rendier leder, dat veel dikker was dan de schoenen van hertsleder, die hij droeg; slobkousen met zwart buffel- haar langs de naden, een korte leren broek, een hemd van rode stof en zelfs een muts van beverhuid. Hij bloosde van blijdschap. Toen haalde hij het bordje, dat hij met een schild pad en een stralende zon beschilderd had, tevoorschijn en gaf het zijn moe der. Ze begreep dadelijk waarvoor het moest dienen. „Je kunt al niet meer zien, wat er op het oude plankje gestaan heeft," Blauwe Vogel omarmde haar en drukte zijn gezicht tegen haar wang; hij kon geen woord uitbrengen, maar Middagzon wist toch wel, wat hij zeggen wilde. Kleine Beer schraapte zijn keel. Glimlachend duwde moeder de jongen weg.en ze stond op; ze wist, dat haar man een hekel had aan liefkozingen. „Dat past niet voor een grote jon gen," zei hij altijd. Maar nu maakte hij er verder geen aanmerkingen op; misschien verheugde hij zich ook om dat het Nieuwjaarsfeest gevierd zou worden. Blauwe Vogel trok zijn nieuwe kle ren dadelijk aan. Na het middageten zou hij daar geen tijd meer voor heb ben, want dan wilden de kinderen uit het Schildpaddenhuis dadelijk met hun maskers voor en met mandjes bij zich op stap gaan om geschenken op te halen. En het nieuwe pak moest diezelfde dag nog in gebruik genomen worden. De heerlijke beverstaarten, die moeder gekookt had, smaakten de kinderen nauwelijks, want ze trappel den van ongeduld en waren met hun gedachten niet bij het eten. Kleine Beer gaf hun een paar rammelaars, ze zetten hun maskers op en daar gingen ze, een troep van veertien kin deren, de kleinste nauwelijks vier jaar, de grootsten even oud als Malia, Blauwe Vogel en Reekalf. De moeders stonden voor de deuren en keken verheugd naar hen uit. Wordt vervolgd Sowjet-modelbouwers vestigen nieuwe wereldrecords MOSKOU, 11 Febr. De Internationale Luchtvaart Federatie heeft twee nieuwe wereldrecords erkend, die gemaakt werden tijdens de kampioenschappen van de Sowjët-Unie voor modél vliegtuigbouwers. Bij deze wedstrijden, die in October werden gehouden, vloog het model van de bouwer Koéla- kowski, dat van een motortje was voorzien, maar liefst zes uur en één minuutl Een ander modél, een mi niatuur-watervliegtuig, dat gemaakt was door Batoer- now, bleef vier uur, 18 mi nuten en 20 seconden in de lucht. De oude records waren ook in handen van Sowjet- modelbouwers en bedroegen vijf uur tien minuten en twee uur vijftig minuten! Wél een enorme verbetering dus! Toen de kinderen op een morgen bij het vuur zaten en hum. maisbrood aten, klonk buiten luid gezang. „Een oom!" riep Malia uit. En met-, een sprong ze op. Ook Snap wilde op springen en naar buiten rennen, maar Blauwe Vogel kon hem nog juist te pakken krijgen en vasthouden. Het gezang hield plotseling op. Er werd geklopt. De deur ging open en terwijl de ijzige wind naar binnen waaide stapten twee mannen in iange buffelhuiden gehuld over de drempel. Ze bleven bij het eerste vuur staan. Het licht van de vlammen flakkerde over de kransen van maisbladeren, die ze op het hoofd droegen en over de wonderlijke rode figuren op de lange maisstengels, die ze in hun ver kleumde handen hielden. Met luide stem begon een van hen: „Mijn nichten. Mijn nichten. Mijn neven, mijn meven! Wij verkondigen u, dat volgens oud gebruik de komst van het nieuwe jaar gevierd zal wor den. We verzoeken u allen daaraan deel te nemen. Hoort, hoort, hoort! Bereidt u voor op het feest. Maakt uw woningen schoon; ruimt alle afval op. De feestvreugde mag door niets gestoord worden. Zo wil het de Grote Geest Owaniyo." Zodra hij uitgesproken was gingen de ooms zingend weg. Nauwelijks wa ren ze de deur uit of Snap de hond rukte zich los en rende achter hen aan. Blauwe Vogel en Malia lieten hun brood staan en probeerden hem te achterhalen. Maar Snap was de deur al uit. De jongen voelde zijn hart bonzen van schrik. Als hij nu maar geen van de ooms bijt, dacht hij angstig. Maar Snap scheen best te Jeugdorganisaties uit vele landen sluiten zich aan bij WFDJ OP DEZE BIJEENKOMST van de Raad van de We- reld Federatie van Democratische Jeugd werd beslo ten het Weréldjeugdfestival van 2 tot 16 Augustus in Boekarest te houden en aan de vooravond daarvan het Wereldjeugdcongres -bijeen te laten komen. Dit congres zal op 25 Juli te Boekarest worden geopend. PRAAG. Jeugdorgani saties uit Oostenrijk, IJs land, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Birma, Jamaica en Nepal hébben zich aangeslo ten bij de Wereld Federatie van Democratische Jeugd. De Raad van de WFDJ, die zojuist in Praag bijeen is geweest, heeft hun lidmaat schap goedgekeurd. ven, maar ook niet met jullie bemoeien, ik wil alleen maar voor mezelf zorgen." Zo sprak de bange haas. Toen hij dat gezegd had, maakte hij een sprong en verdween in het dichte bos. Het hert leidde de bewo ners van het bos naar de wol ven. En toen ze elkaar mid den in het bos ontmoetten, begon de felle strijd. Drie dagen en drie nachten iuurde het. De bange haas lag aan de kant tussen wat struiken en beefde. De wol ven werden steeds zwakker. Tenslotte konden ze geen te genstand meer bieden en vluchtten. Een met moeite aan het ge vecht ontvluchte wolf ver borg zich in hetzelfde struik gewas als waar de bange haas lag. Toen de haas de wolf zag begon hij hem te smeken: „Eet me niet op mijnheer. Ik ben toch uw beste vriend. Het hert heeft me gedwon gen hun boodschapper te zijn, want ik wilde niet tegen u en de andere wolven vech ten." „Waarom heb je ons dan niet geholpen als je onze vriend bent?" bromde de wolf en kroop langzaam dich ter naar de haas toe. „Ik wilde alleen maar voor mezelf zorgen", antwoordde de haas. „Zo iets gaat niet", zei de wolf, greep de haas en at hem op. Niet ver daar vandaan had op een tak een kleine vogel gezeten, die alles had gezien. De vogel vloog terug om al de anderen van de bescha mende dood van de haas te vertellen. JN het bos huisden veel wolven. In grote groepen draafden ze rond. Als ze een haas zagen lopen, besprongen ze het arme diertje en aten het op. Kwamen ze een hert tegen, dan wierpen ze met zijn allen het dier omver en verscheurden het. De dieren in het bos werden elke dag banger voor de wol ven. Alles wat leefde verborg zich in holen en nesten, maar zelfs daar waren ze niet helemaal veilig. Een oud hert vreesde de wolven niet. Hij liep door het bos van hol naar hol en riep: „Bosbewoners, verzamelt u ten strijde!" Op deze roep van het hert kwamen alle dieren te voor schijn. „Wij hebben scherpe horens", zeiden de wilde geiten. „Wij zullen met de wolven vechten." „Wij willen ook mee strij den", zoemden de bijen. „We zijn wel wat klein, maar we hebben gevaarlijke angels." Slechts een haas luisterde met angst in zijn hart. Hij legde de lange oren plat op zijn rug en zei zacht: „Ik heb geen horens en geen hoeven, ook heb ik geen angel om mee te steken. Waarmee moet ik dan tegen de wolven vechten?" Het hert antwoordde hem toen: „Dat klopt: je hebt geen horens, geen hoeven en zelfs geen angel. Maar je kimt hard lopen. Je zult onze bood schapper zijn." „Ik wil me niet met de wol- J-JET vierde We réldjeugdfesti val, het Vredes feest van duizen den jongeren u alle werelddele zal van 2 tot. t Augustus van jaar in de hoofd stad van Roeme nië, Boekarest worden gehouden! Dit werd beslo ten door de raari van de Wereld Fe deratie van Dp mocratische Jeugd, die dezer dagen in Praag vergaderde. QP dit besluit heeft de jeugd van alle landen ter we reld met spanning gewacht. De verhalen van de jongens en meisjes, die het twee jaar geleden in Berlijn gehouden Festival meemaakten, en daarover in hun land vertel den, deden bij nog meer jon geren het vaste plan ont staan om er voor te zorgen beslist op het Vierde Wereld- jeugdfestival aanwezig te zijn, waar dat ook gehouden zou worden! Ook vele Nederlandse jon gens en meisjes, die het Ber- lijnse Festival gemist had den, namen dat besluit. En de jeugdige werkers uit de bedrijven, de scholie ren en studenten en de jonge DIT IS BOEKARESTdat deze zomer de stad van i de wereldjeugd zal zijn en waar hechte vriendschaps- i banden aangeknoopt zullen worden. landarbeiders, die als verte genwoordigers van de Ne derlandse Jeugd aan dit Fes tival deelnamen, waren van mening, dat het al die jon gens en meisjes, die dat wil den, mogelijk moest zijn om dit grootse treffen van de jeugd bij te wonen. Zelf zou den ze gaan, dat stond vast, al zouden ze zich daar ver schillende dingen voor moe ten ontzeggen. Ze kwamen bij elkaar en maakten een plan. En reeds lang voordat de Wereld Fe deratie van Democratische Jeugd haar nadere besluiten nam, en, uit naam van haar 75 millioen leden, de jeugd van de gehele wereld opriep aan het Vierde Festival deel te nemen, waren de voorbe reidingswerkzaamheden in ons land al gestart. Vele jongeren in ons land gingen aan het sparen om hun deelname te verzekeren. Nu de plaats en de datum van het Vierde Wereldjeugd- festival bekend gemaakt zijn, zullen nog meer Neder landse jongens en meisjes aan het werk gaan om in Augustus in Boekarest aan wezig te zijn tezamen met hun vrienden en vriendinnen uit China, Amerika, Korea, de Sowjet-Unie, Frankrijk en Australië tezamen met de, zoals het lied van de WFDJ zegt „mijlioenen die yoelen 'als wij" De hond van Hansje heet Jan Rap. Jan is'nooit zonder Hans op stap en Hansje zie je nooit op straat dan samen met, Jan Rap, zijn maat. Vandaag toen Hans naar school zou gaan Jan Rap er springend achteraan toen is er bij de groenteman iets vreselijks gebeurd met Jan. De groenteman klom op z'n fiets, Hans zag hem nog, maar Jan zag niets. En toen opeens: geschreeuw, geroep, Tan Rap lag doodstil naast de stoep. De hele straat werd stil van schrik; dat duurde maar een ogenblik, toen riep een man: „Op nummer vier daar woont een dokter, haal hem hier!" En ja, de dokter kwam meteen, Hans'vroeg hem door z'n tranen heen: „O dokter, Jan gaat toch niet dood?" „Welnee", zei die, „het is z'n poot". Nu.ligt Jan Rap thuis in z'n mand, zijn rechtervoorpoot in verband Hans is er niet vandaan te slaan en draagt lekk're hapjes aan. De hele straat komt op bezoek m,et vlees en worst, ja zelfs met koek! De post brengt brieven voor Jan Rap, daarin staat: spoedig beterschap. MARIANNE.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4