C HIN A eens het land grote overstromingen uit het tegenwaardefonds- een nieuwe ramp EEN VERHAAL4 pRmgjg D' van 20 millioen S DIJKENBOUWERS Water,water MENINGEN VAN LEZERS De Waarheid van Zaterdag 14 Februari 1953 5 fA-'— j s is L omvang hebben, tasten echter de oor zaak van de overstromingen niet aan. Zij worden veroorzaakt door de op eenhoping van slib in de benedenlopen der rivieren. Jaarlijks worden miLlioe- nen tonnen van het uiterst vruchtbare rS... löss (een ook in Limburg bekende ldei- E ramp die Nederland heeft' getroffen, is ongetwijfeld groot van omvang, smartelijk is het soort) door het water meegevoerd. De i. i w i j i j 1-iljiilo. rivierbedden worden daardoor ondiep, verlies aan mensenlevens. Veel is er reeds geschreven over de mogeli[kheden tot het voor- bij hoog water wordt dus de druk op de komen van eerv overstroming als die van I Februari jl. Maar hoe groot die mogelijkheden zijn, blijkt pas wanneer men een vergelijking maakt met het land, dat spreekwoordelijk berucht is geworden door de geweldige overstromingen, die met de regelmaat van een klok terugkeerden: China. Hier enkele cijfers: In het jaar 1949 werd in China een gebied van ó1/? millioen ha land over stroomd. (Door de ramp in ons land werden 200.000 ha onder water gezet). Berekeningen over een zeer lange periode hebben uitgewezen, dat de verraderlijke Gele Rivier gemiddeld vier keer in de tien jaar buiten haar oevers trad en de machtige Yangtse-rivier één keer in de tien jaar. Bij elke overstroming vonden tienduizenden mensen de dood, de verwoestingen hadden telkens waarbij de catastrofe in ons land in het niet valt. De vraag is, wat de Chinese Volksregering gedaan heeft, om het grote land van deze verschrik- van de in China reeds lang bekende I i I terrassen. Al deze middelen hebben tot keli ke gesel te verlossen. en omvang dijken verhoogd en zonder permanente verhoging van de dijken zouden over stromingen niet te voorkomen zijn. In het verleden heeft dit verschijnsel reeds vaak tot plotselinge verandering van de rivierloop geleid, met de daaraan ver bonden verwoesting van steden en dor pen op grote schaal. Om aan dit euvel een halt toe te roe pen, worden verschillende maatregelen toegepast: o.m. bebossing op grote schaal, grasbeplanting, bouw van op- vangdammen en aanleg op grote schaai OP het gevaar af vervelend te worden, laten wij hier nog enkele gegevens volgen, ontleend aan een artikel van de Chinese minister van Waterstaat, Foe Tso-ji. De werken tot beteugeling van de grote rivieren, gedurende de laatste j drie jaar ondernomen, hebben een waar- i lijk gigantische omvang. Er wei-ken 20 millioen mensen by de uitvoering van deze plannen. Voor de bouw van nieuwe dijken en de versterking van oude, werd een hoeveel heid aarde verplaatst die 23 maal zo groot is als bij de aanleg van het Suez- k ana al! In de jaren 1949 tot 1952 werden in China dijken met een gezamenlijke leng te van 42,000 km hersteld en versterkt. De regulering van de grote rivieren, doel om te verhinderen dat de vrucht bare bovenlaag van het land door de zware regens wordt weggespoeld. Reeds werden door de boeren in de afgelopen drie jaar duizenden opvang-dammen gebouwd. Bij al deze uitgebreide werk zaamheden kon op grote schaal' gebruik worden gemaakt van de ervaringen die bij de waterstaatkundige projecten van de bouwwerken van het Communisme in de Sówjet-Unie werden opgedaan. Wachters langs de dijken het thans bekende hoogste waterpeil, om de druk op de dijken te verminde- De veiligheidsmarge is dus belangrijk ren. Het reservoir zal een oppervlakte groter dan bv. bij de Schielandse Zee- van 921 vierkante km hebben (onge- dijk in ons land, die een veiligheids- veer de helft van de provincie Zee marge van 35 cm boven het theoretisch land). Er worden twee sluizen van ruim hoogste waterpeil heeft. 1000 meter en 340 meter lengte ge- Met een uitzondering zijn alle tijde- bouwd. De eerste laat het water in het zoals de Gele "rivier, de Yangtse, dé Hike oever-weringen reeds door per- reservoir, wanneer hoogwater dreigt, de Hoeai-rivier, die eeuwenlang op zich manente vervangen, die opgetrokken tweede dient als regulator. De water- heeft laten wachten, bevindt zich in een zÜn uit metselwerk. stand van de rivier kan door dit reser- Een extra-moeilijkheid in het project voir bij hoogwater dermate verlaagd van de Gele rivier vormen de ijsschot- worden, dat het gevaar van overstro- sen, die regelmatig grote verwoestingen ming verdwijnt. aan de dijken aanrichten. Om hieraan een einde te maken, wordt het ca. 200 Dijken en reservoirs vormen dus één ming van de rivieren, bedragen vereist, kilometer lange Peitsjinti-vloedbassin stelsel tot het voorkomen van over- in de mniiarden 'lopen. gebouwd (zie kaart) en een overlaat in stromingen en doen tegelijk dienst voor Litsin, nabij de monding van de rivier, een economisch gebruik van het water Met behulp hiervan kan het water op en voor bevloeiing van het land. een dusdanig peil gebracht worden, dat Vergevorderd stadium. Van de strijd ter voorkoming van catastrofes is men gekomen in het stadium van de actieve aanwending van de onmetelijke waterreserves tot verhoging van de welvaart der bevolking. Hierbij wordt op grote schaal gebruik gemaakt van de vindingrijkheid van de rjTENSLOTTE wijzen wij er op, dat de Chinese Volksregering een heel net werk van rivier-wachters heeft opge bouwd, met centrale waarschuwings- posten in elke provincie, waarbij op grote schaal van radio en telegraaf ge bruik wordt gemaakt om waarschuwin gen tijdig door te kunnen geven. Het is begrijpelijk, dat de unieke om vang van de werkzaamheden, veroor zaakt door eeuwenlange veronachtza- |H Eens een gesel, nu bron van welvaart massa's op te vangen. Voor de verbetering van de dijken langs de benedenloop van de Yangtse moest een hoeveelheid van 217 millioen kubieke meter aarde verwerkt worden. Zij hebben nu een hoogte, die over stromingen bij de hoogst bekende wa terstanden onmogelijk maakt. Het Tsjingkiang-reservoir wordt gebouwd, °p. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt erbeiders. Een typerend voorbeeld is de door de grotB waterma5Sai dle da mtvmdmg van een boer, genaamd Tsjm yangtse aanvoert. Het meest gevaar- Tsjao, uit de provincie Pmgjoean, om ]ijke deel van de 5tr00m „gt in Tsjl hoten en gangen van ratten en mollen kjang (2ie kaart)i „aar cen reusachtlg te ontdekken. Met het door hem ont- reservoir gebouwd wordt, om de vloed worpen toestel werden in de dijken van de Gele rivier dertigduizend van deze gevaarlijke holen opgespoord en dicht gemaakt. Hoeai - de gevaarlijke FFHANS enkele gegevens over de ge- deeltelijk reeds voltooide projecten. In de eerste plaats stond de Chinese Volksregering voor de taak, om de ge vaarlijke Hoei-rivier te temmen. Het gaat hier om een gebied van 220,000 vierkante kilometer (zeven keer de op pervlakte van Nederland) met een be volking van 60 millioen mensen. De hiermede verbonden werken omvatten o.m. de irrigatie van 3,5 millioen hectare land en het bevaarbaar maken van 3000 km waterwegen. Voor de regulering van deze rivier, die in 1950 is begonnen, worden in het gebied van de bovenloop 13 reservoirs gebouwd met een inhoud van 20 millioen kubieke meter water. Bestaande kana len moeten verbeterd worden, nieuwe ge graven. De dijken langs de rivier worden volgens de moderne inzichten van de waterbouwkunde versterkt en verhoogd. Reeds zijn 3 reservoirs en 15 projecten tot het vasthouden van het vloedwater voltooid. Langs de rivier en haar zy- etromen werden 2880 km dyken ver nieuwd en versterkt. In Noord-Kiangsoe werd een hoofdkanaal van 170 km lengte gebouwd met bijbehorende sluizen. Tot de bijbehorende werken behoort de aan leg van een groot aantal ondergrondse doorlopen (een soort vergrote riole ringen) waarvan reeds 138 gebouwd zijn. Het gehele project zal in 1955 voltooid zijn, maar reeds thans is de bevolking van dit gebied gevrijwaard tegen de verwoestende en regelmatig terugkeren de overstromingen. Gele rivier - de verraderlijke TJ1JZONDER belangwekkend zijn de werkzaamheden aan de Gele Rivier. Deze hebben er reeds toe geleid, dat overstromingen in het gebied van de benedenloop tot het verleden behoren. In het verloop van de werkzaamheden zijn langs deze rivier hoofddijken met een totale lengte van 1.300 km-dusdanig verhoogd, dat zij een vloed weerstaan kunnen, die 150 tot 250 cm hoger is dan De Chinese Volksregering beschouwt de strijd tegen waterrampen echter als een van haar voornaamste taken. Zij jUjüv Behalve deze drie hoofdprojecten verschuilt zich daarbij niet achter her- de IJsschotsen met meer tegen de dijk zyn tal van andere werken langs de bewapeningsplannen en Europese legers icunnen aanstoten. overige rivieren in uitvoering. Ook of Atlantische pacten. Zij beschouwt v werden zeedijken ter lengte van 576 km overstromingsrampen niet als onver- langtse - de majestueuze versterkt en verhoogd. Zy hebben reeds mjjdelijke natuur-catastrofes. Haar hun dienst bewezen tijdens de typhoon kracht in de strijd tegen het water De grootste Chinese rivier, de Yangtse, van Juli jl. berust in haar vertrouwen in de massa is minder gevaarlijk dan de Gele rivier. van het volk, dat met millioenen en Maar de beteugeling van deze majes- upt PUVpl in He wortel millioenen gehoor heeft gegeven aan tueuze stroom met zijn niet minder iACL CUVC1 wurua dg oproep om mee te strijden tegen de grote zijrivieren (waarvan sommige aanpakken binnenlandse vijand, die water heet en meer water aanvoeren dan de Rijn en die een zegen voor het volk zal zijn, als de Maas), levert grotere moeilijkheden A L de werken langs de rivieren, die de natuurkrachten definitief beteugeld op. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt ■zl- een voor Nederland onvoorstelbare worden. Overzicht van een der vele wa terbouwwerken, de 1054 meter lange dam door het Tsjinkiang- reservoir langs dc middenloop van de Yangtse-rivier. De dam bestaat uit een groot aantal beweegbare secties, die het vloedwater in het reservoir lelden en daardoor dc waterstand in de Yangtse kunstmatig verla gen als er gevaar voor overstro ming dreigt. De dam, een van de grote pres taties van Chinese -waterbouw kunde, werd in een tijdsbestek van 75 dagen gebouwd. Schetskaart van de ivaterbouwkundige projecten, die gedeeltelijk reeds voltooid zijn. Lieftinck en Het Vrije Volk erkennen: dit betekent inflatie Wat is het tegenwaardefonds (Van onze economische redacteur) v X WWÏ li.Niri.>-v: .w i Dieven en spionnen „vluchten'" naar West-Berlijn Amerikaanse terroristen-opleiders varen er goed bij Ook Engelse Bisamratten? Voor de radio citeerde Donderdag jl. Melhado uit Londen Engelse kranten. Hieruit bleek dat ook daar ernstige critiek op de regering wordt geuit en dat ze voor de overstromingsramp in Engeland verantwoordelijk wordt ge steld. Verder bleek, dat in 1947 200 millioen Pond voor voorzieningen van dijken, enz. was aangevraagd, maar dat slechts 40 millioen was toegewezen. In het Engelse parlement werd de regering door Labour- (Engelse PvdA) afgevaardigden fel aangevallen. Hier in Nederland, waar de PvdA regeringspartij is, mag dat blijkbaar niet, op straffe van voor „Bisamratten" te worden uitgemaakt. Zijn die Engelse Labour-afgevaardig- den ook Bisamratten, Vrije Volk? Laat de arbeiders bovengenoemde fei ten in de bedrijven en de buurten onder de aandacht brengen. Zowel de Engelse als onze regering zijn schuldig, dat staat voor ieder vast. Voor hen is de oorlogs voorbereiding het voornaamste en mensen en land werden en worden daaraan geofferd. AMSTERDAM. B. S. Enkele vragen Op het betoog van de minister van Waterstaat was weer eens, zoals zo vaak bij onze regering, dit gezegde van toepassing: „Waarom iets eenvoudig ■tellen, als het ingewikkeld kan?" Maar ik zou hier dan toch wel enkele eenvoudige wagen willen stellen die speciaal „Waterstaat" betreffen: 1. Als een stoomketel een druk van 20 atmosfeer moet kunnen verdragen wordt hij dan niet op 30 of 40 atmos feren getest? 2. Als er gebouwen opgetrokken wor den, worden de stormspanten dan pre cies op het uiterste weerstandsvermo gen gesteld? Neen immers. Men neemt wel degelijk overwaarde. 3. Waarom worden de dijken dan pre cies zo hoog gemaakt als de hoogst voorkomende standen wel eens Zijn ge weest? En als de zeegaten gedicht moeten worden, waarom 'moet dat dan 10 jaar duren? Als men grote betonnen bakken laat zinken, gevuld met zand, is dat niet duur en onverwoestbaar. ZAANDAM. J. R. Twee briefkaarten van een student Wij kregen inzage van twee brief kaarten die een Amsterdamse student schreef aan zijn moeder. Wij nemen ze hier iets. verkort op. Donderdagavond. Beste Moeder. Zondagavond heb ik me gemeld. Maandagmiddag om 4 uur vertrokken uit Rotterdam, 's Avonds om 7 uur op Voorne. Er was genoeg te doen: zakken op houden, vullen, dichtbinden, opladen, af laden, wegsjouwen, neerleggen, grint scheppen, boten, afladen enz. enz. Dit alles afgewisseld mét eten, drinken, autorijden en kou lijden. De enige rust tijd: twee uur aan de djkvoet op Woensdagochtend. Toen ben ik afge lost en heb ik geslapen. Maak je niet ongerust. Er is geen ge vaar. P.S. Sint Bureaucratius is almachtig. De tweede briefkaart luidde: Zaterdag. Beste Moeder. Vrijdag ben ik naar Putten gegaan. Maar nu schei ik er mee uit. Alle Ne derlanders worden 6r systematisch uit gewerkt en vervangen door Amerikanen en Duitsers, die niet eens weten wat een dijk is. Maar het is in elk geval een pracht oefenterrein. Ik denk dat ik spoedig thuis kom. De komende springvloed Zou het niet goed zjjnT de bewoners van laag gelegen streken in de bedreig de gebieden er op te wjjzen, dat het goed zou zijn op 14, 15 en 16 Februari niet te zwaar te gaan slapen, een paar jassen by de hand te houden, een koffer tje klaar te maken met het nodigste en wat extra proviand in huis te nemen Zou men bovendien nog naar de radio kunnen luisteren naar de betreffende berichten, dan, dunkt me, is het meest nodige wel gedaan. E. Th. G. Naschrift: Wij vertrouwen dat de be woners in de nog steeds bedreigde ge bieden inderdaad deze maatregelen ne men en ook voorbereiden dat ze elkaar, in geval van nood, snel kunnen waar schuwen. (Red. Wh.), 1 In de barakken: misdadigers en a-sociale elementen l (Van onze correspondent) I BERLIJN, begin Februari. In de jj Britse sector van Berly'n, op de Zita- n deilenweg kwam het dezer dagen tot een vuurgevecht tussen de politie en een groot aantal personen, die bezig waren by het BMW-bedryf schroot te stelen. Bij deze schietpartij werden zo goed als alle vensters van het bedrijf stuk geschoten en gewonden moesten worden weggebracht. In de Westberlijnse pers kon men over deze schietparty echter geen letter lezen. De schroot-dieven waren name lijk zg. „politieke vluchtelingen". Deze gebeurtenis werpt een ander licht op het vluchtelingen-probleem dan in de Westerse pers wordt voorgesteld. Vluchtelingen zijn er. Zoals de 25- jarige Helma Neubauer, die voor een Westberlijnse rechtbank wegens diefstal werd veroordeeld. Aan het licht kwam, dat zij uit de DDR gevlucht was omdat zij in Cottbus 1.500 Duitse Mark ge stolen had. Fritz Rinlnsland was ook al een „politieke vluchteling". Daarom werd hij door de rechtbank Tier- garten mild behandeld. Hy had ge stolen. In de DDR echter; 50.000 Duitse Mark. Daarom vluchtte hij naar West-Berlyn waar hy zich uitgaf voor „politiek vluchteling". De president van de Westberlijnse rechtbank zei onlangs, dat ruim 20 procent van de criminele delicten be gaan zijn door de zg. „politieke vluchte lingen". Een ieder, die in de DDR wat op z'n geweten heeft, tracht naar West-Berlijn te ontkomen, wordt „politiek vluchte ling" en ontloopt daardoor zijn straf. Natuurlijk zijn er ook, die uit andere motieven naar West-Berlijn vluchten. Lieden, die ook het een en ander op hun geweten hebben. Sommigen laten zich verleiden door de voorspiegelingen van de Amerikaanse RIAS-zender. Dageljjks apuit deze zen der zijn leugens in de aether. „Kom naar West-Berlijn, daar is vrijheid eri demo cratie." Als er echter van die ongelukkigen zijn, die zich door de Amerikaanse voor lichting laten bedriegen, doen zij een noodlottige stap. Zodra zij in West-Berlyn als „politiek vluchteling" worden ingeschreven, ko men zy in de barakken terecht, samen met de misdadigers en a-sociale ele menten. Enige weken zyn voldoende om de omgepratenen tot paupers te degenereren. Het Engels georiën teerde blad „Die Welt" schreef: „Het tegenover elkaar stellen van voorstelling en werkelijkheid breekt velen de ruggegraat." T erroristen-leidLer Garwood in Berlijn De kampen van de z.g. politieke vluch telingen zijn broeinesten van misdaad en verwording. De misdadigers willen niet meer terug en de bedrogenen zien geen weg meer terug. Werk is er niet "in West-Berlyn. Er zijn volgens de ramingen van Reuter 270.000 werklozen. Het werkelijke aantal ligt veel hoger. De gevluchten krijgen heel weinig zak geld. In de omgeving van de kampen kan men jonge vrouwen zien als pros- tituée's. Zelfs 15-jarige meisjes worden de straat opgestuurd om een Ameri kaanse of Engelse soldaat aan de arm fe krijgen. Velen van deze meisjes wor den door de buitenlandse officieren in him „huishoudingen" opgenomen. Op de jonge mannen trachten de ter reurgroepen van de BDJ invloed uit te oefenen. De agenten van de BDJ, juris tenorganisatie en andere spionnagegröe- pen recruteren uit de rijen van de z.g. „politieke vluchtelingen" talloze leden. De Amerikaanse terroristenleider Garwood, die een half jaar geleden zyn activiteit nog in Hessen uit leefde met de opleiding van de BDJ- terreurbenden, is thans naar West- Berlijn gekomen om saboteurs, spionnen en moordenaars tegen de DDR op te lelden. De Westberlijnse bevolking komt in steeds feller verzet tegen de TN zyn serie aanvallen op de commu- J- nisten in verband met de watersnood heeft minister-president Drees het nog maals over het geheimzinnige tegen waardefonds gehad. Men weet dat hij het gebruik van dit fonds voor de finan ciering van het herstel heeft aangekon digd. De communisten hield hij in een gemaakt geestig speechje voor: „Toen wij voorstelden een deel van het tegenwaardefonds voor oorlogsuitga ven te besteden toen zeiden jullie: Neen, dat mag niet, het moet voor vre desdoeleinden bestemd worden. Nu de Amerikanen in principe er in toe hebben gestemd, dat deze gelden voor herstel van dijken in plaats van aanmaak van kanonnen gebruikt worden zijn jullie er weer tegen," Welwillend zat een deel van de Kamer te lachen over deze „geslaagde" grap. Laten wy direct een kleine vergissing van de heer Drees recht zetten: De communisten hebben nimmer ge pleit voor welke besteding van het te genwaardefonds dan ook, behalve voor één: voor de delging van bestaande staatsschulden. En daarbij hadden zy (in theorie althans) de steun van de hoogste autoriteit op financieel gebied: prof. mr Lieftinck, de voorganger van v. d. Kieft. Wat was het bezwaar van de commu nisten tegen het gebruik van het tegen waardefonds voor herstelwerkzaamheden in het rampgebied De communisten zeggen, dat dit inflatie veroorzaakt, ont waarding van het geld, prijsstijging. Minister-president Drees wuifde dit be zwaar met een breed gebaar weg. Maar alweer: de communisten worden bij hun bezwaar (in theorie althans) gesteund door de hoogste kringen van de PvdA. Daartoe mogen we toch wel de redactie van Het Vrije Volk rekenen Dit blad schreef één dag voor Drees' verklaring, op 10 Februari jl„ over het gebruik van de gelden uit het tegen waardefonds: „Wij hebben vroeger al eens be toogd, dat gebruikmaking van deze oude tegenwaardegelden (bijvoor beeld voor defensie-uitgaven) op zichzelf inflatoire gevolgen heeft. Men brengt guldens, die terecht uit de omloop zyn verdwenen, weer in circulatie zonder dat daar door de productie groter wordt." Hoe ontstaat inflatie FN lat is nu precies wat de commu- nïston in de Tweede Kamer gezegd hebben. Maar hoe komt dit „inflatoire" effect tot stand Om dat te begrijpen herinneren wy nogmaals aan' het ontstaan van het tegenwaardefonds: Amerika heeft des tijds in het kader van het Marshall-plan goederen gestuurd. Deze goederen kwa- terreur- en spionnencentra. In een verklaring, ondertekend door de spoorwegmannen van het station in de Britse sector, wordt gezegd: „De tegenstanders van een vreed zame opbouw en de eenheid van Duitsland proberen steeds weer door provocaties onrust te stichten en de splitsing van Berlijn te ver diepen. Daarom eisen wij het ver bod van alle terreurorganisaties. men in Nederland op de markt en wer den verkocht tegen guldens uiteraard. De opbrengst werd door de regering gestort in een speciaal fonds, het tegen waardefonds. De goéderen zyn er niet meer. Die zijn verbruikt, versleten, opge geten, enz. Geld heeft echter slechts waarde, als het gedekt wordt door goederen of goud. Als er meer papiergeld in omloop is dan door de hoeveelheid in Nederland aan wezige goederen verantwoord is, dan stijgen de prijzen of „daalt het geld in waarde". Als dit een duurzaam .ver schijnsel wordt, spreekt men van infla tie. Als het tijdelijk is, spreekt men van „inflatoire verschijnselen". Zoals gezegd ontstaat de inflatie door de toename van het papiergeld dat in omloop is, zonder dat er meer goederen tegenover staan. Een voorbeeld T^TEMEN we een voorbeeld om het dui delijk makenduizend pond marga rine kost duizend gulden. Laten we nu eens voor de aardigheid aannemen, dat in Nederland niets anders is dan die duizend pond margarine en die duizend gulden. Plotseling besluit de regering 1000 gulden er bij te drukken en in om loop te brengen. Er staan nu dus 2000 gulden tegen die duizend pond marga rine. De duizend pond margarine moet dus over die 2000 gulden verdeeld wor den. D.w.z. een pond kost nu twee gul den. Is de margarine nu in waarde gestegen? Neen, het geld is de helft minder waard geworden. In principe vindt ditzelfde proces plaats, als de gelden van het tegen waardefonds gebruikt worden voor het herstel van de dyken. De gelden verte genwoordigen nl. geen enkele waarde. Het is een post in de boekhouding van het Rijk. en een gevaarlylte bovendien. Het in omloop brengen van bankbiljet ten ten bedrage van het tegenwaarde fonds betekent verhoging van de totale hoeveelheid bankbiljetten in omloop. Dus prijsverhoging. Boof tocht op de arbeiders _Nu komt er echter een „moeilijkheid" bij: als de gelden van het tegenwaarde fonds gelijkelijk over alle Nederlanders verdeeld zouden worden, dan zou de zaak ons onverschillig laten. Of we nu één gulden of twee gul den voor een pond margarine beta len, is geheel zonder betekenis, mits ook ons inkomen verdubbeld wordt. Maar dat gebeurt juist niet! Het loon van de arbeiders bljjft zoals het is. Het gebruik van de tegenwaardefondsen be tekent dus in feite niets anders dan een onzichtbare rooftocht tegen de loonzak jes van de arbeiders. Immers, het geld als zodanig wordt minder waard. Men kan voor zyn veertig of vijftig, gulden minder kopen, omdat de prijzen stijgen. En dit is de reden waarom de commu nistische fractie zich in de Kamer tegen het gebruik van de tegenwaardegelden voor het herstel in Zeeland heeft ver zet en blijft verzetten. Dit betekent im mers, dat het herstel op kosten van de armen geschiedt en op hun kosten al leen. Immers: de rijken bezitten goede ren, fabrieken enz., die in prijs stijgen. De arbeiders echter hebben niets dan hun loon, dat niet stijgt (tenzy zy er voor strijden). En juist om inflatie te voorkomen daarom zijn de commu nisten van mening dat het herstel moet geschieden door vermindering van de oorlogslasten en verzwaring van de be lastingen op de bezitters.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3