HUISKES LOOTTE TEGEN SOWJETRIJDER SAHAROW VAN DE 64 VELDEN „De ernst van Ernst" - toneel @p celluloid Oscar Wilde, Engelhnds meest be gaafde schrijver in de tweede helft van de negentiende eeuw, heeft ook een aantal toneelstukken geschreven, waar van „The importance of beeing earnest" in ons land onder de titel ..De ernst van Ernst" vele malen werd opgevoerd. Wil de leverde hierin critiek op de heersende klasse, maar hy was zelf te zeer kind van deze klasse om zy'n wapen al te scherp te slijpen. Het is een verfijnd steekspel met woorden, dat echter gauw vermoeiend op de toeschouwer werkt, omdat al zijn figuren aan dit toumooi deelnemen. Tien monden, die Wilde's brillante tekst voordragen, zijn waarlijk te veel van het goede! Het lijkt een bijna onmogelijke taak om van zijn werk een film te maken, omdat immers het gehele accent op de dialogen wordt gelegd en er voor han deling zo goed als niets overblijft. An thony Asquith, de zeer bekwame En gelse regisseur, koos de gemakkelijkste oplossing: gefilmd toneel. Behoudens een enkele close-up komt de camera prac- tisch niet van haar plaats, zodat alleen de afwezigheid van diepte in het beeld ons vertelt dat we hier met film te maken hebben. Asquith heeft trouwens niet eens moeite gedaan om de toneel matige opzet te verbergen: begin en slot van de film worden aangeduid met rijz,end en dalend toneeldoek. Een keur van spelers, waarvan wij in het bijzonder noemen Edith Evans (La dy Bracknell), Margaret Rutherford (Miss Prism), Michael Redgrave (Ernst) en Joan Greenwood (Gwen dolen), zorgden voor een zeer verdien stelijke opvoering van dit spel van ele gante jokkentjes en galante beuzela- DIEF EN DIEFJESMAAT Op een amusante wijze wordt in ,;Mylord steelt .juwelen" de draak gestoken met de aristocratische voornaamheid, waarmee de ..betere kringen" zich omhangen. Ze eten gebakken niertjes bü het ontbijt, drinken cocktails, gaan vol juwelen naar partijtjes, doen ook aan hefadig- keid, maar .verzwijgen wij selijk hoe ze aan al dat geld komen, dat hen in weelde doet baden. Tot de Engelse „Lady" (Greer Garson) met haar Lord komt onthullen hoe de hele protserige societywereld is opgebouwd op „dief en diefjesmaat". Dat is dan de moraal van deze overigens dwaze geschiedenis, die een zelfverzekerd kamer meisje in handen speelt van een linke Lord- inbreker. Zij wil graag een voorname dame worden en via een oplichterijtje wordt ze inderdaad een „lady". Maar één die eigenlijk niemand recht in de ogen durft te kijken, van land tot land gejaagd wordt en tenslotte ervaart, dat eerlijkheid het langst duurt. Regisseur: Edwin H. Knopf. ARO ZEEVISSEN EN KROKODILLEN PASSAGE rjjtjes, waarin de vondeling Ernst per abuis in een handtas afgegeven aan het Victoria Station tenslotte de hand van de schone Gwendolen verwerft. Wie een spitsvondig en vaak geestig woordenspel kan waarderen, zal zich bij „De ernst van Ernst" zeker amuseren. Zy, die graag film met actie zien, zullen zich echter deze week in Alham- bra ongetwijfeld sterk bekocht voelen! J. Sch. SPROOKJES (made in USA) Echt waar, nou hadden we toch altijd gedacht dat die immigratie-autoriteiten in Amerika zo streng waren, maar niks daar van. Gaat U maar kijken naar „De. Gouden Poort". Daarin kunt U zien, hoe immigranten, als ze eenmaal door toedoen van zo'n goeie sul van een ambtenaar een inreisvergunning hebben gekregen, met fanfaregeschetter, in een open limousine. Iang3 een stram in de houding staande erewacht van grenswachten, door de ..gouden poort" het land van de „vrijheid" en „ge lijkheid" worden binnen gereden. U pinkt er een traan bij weg. Dat onze zeelui, als ze een paar dagen willen passagieren in „Gods own country", zich móeten onderwerpen aan mensonterende verhoren en dan bij de gratie van de FBI voet aan val mogen zetten..., daarvan hebben ze in Hollywood vast en zeker nog niets gehoord. Deze film is een en al leugenachtige pro paganda, opgediend met een sausje roman tiek en gegarneerd met klinkende namen als Charles Boyer. Paulette Goddard en Olivia de Havilland, die het er ook niet beter op Noggerath A. J. G. Een succesvol advocaat gaat samen met zijn vrouw, een vriend, een schipper en een energieke jonge jager jagen op grote zee vissen. Door een toeval belanden ze op een eiland, dat bewoond blijkt te zijn door een dokter, hoofdfiguur in een geruchtmakend proces. Deze vergiftigde namelijk een tot de stoel veroordeelde om hem uit zijn lijden te ver lossen, maar vlak voor de executie werd gratie ver leend. De dokter vluchtte. De advocaat ziet nu zijn grote kans. De anderen verzetten zich er echter tegen de menslievende dokter aan veroordeling bloot te stellen. De eer zucht van de advocaat echter, die zich reeds als een nietsontziende tyran heeft iaten ken nen, vertroebelt zijn gedachten en de grote strijd begint. Dit gegeven wordt nog versierd door het voortdurend dreigende gevaar van een roofzuchtige alligator. Dit filmverhaal, ,,Het verlaten eiland" ge heten, van de Amerikaanse regisseur William Morgan, eenvoudig van opzet en handeling, is wel spannend, maar wat traag uitgewerkt. GEEN GEVAAR Wat regisseur Roy Baker heeft willen hereiken met „Het gevaar klopt aan" is ons niet duidelijk geworden. In deze film komen een onwijze juffrouw, een zingende juffrouw, een dinerende mevrouw en heer met vier kante kin en harde zeden voor. De vierkante kin krijgt in de aanvang de ïtnVll bons ran zingende juf- KIIaY vrouw, omdat hij zo wei- I njg gevoel heeft. Na een serie onwaarschijnlijke ge- U—beurtenissen in een hotel ontdekt de zingende juf frouw dat de stoere meneer toch wel een hart heeft, hetgeen hij dan onmiddellijk aan haar mag schenken. Van het aankloppend gevaar hebben we niets bespeurd. Onnozel, weinig spannend en .ten aanzien van de nazorg voor krankzinnigen in Amerika geen compliment. Ws. HUWELIJKEN BIJ VERGISSING Een nogal verstrooid manneke krijgt op zekere dag een brief van de gouverneur (zijn neef) dat hij van 1 Januari af de bevoegd heid heeft huwelijken te sluiten. De datum ontgaat hem echter en hij begint maar met een, met het gevolg dat hij zes paartjes in de echt verbindt. Eerst na geruime tüd ontdekt men dat deze huweiöken ongeldig zijn. De zes echtparen komen op de hoogte van dit feit en hoe ieder hieröp rea geert toont U „Zo zijn we niet getrouwd" op soms wel grappige wijze. Een feit is, dat een Originele manier is ge vonden om een aantal schetsen in een lijst te brengen. Maar evenzeer moet het ons van het hart, dat, ondanks het goede spel van Ginger Rogers en anderen onder regie van E. Gouldlng, de film niet boven het peil mid delmatig uitkomt. W. B. VRIJ NAAR WALTER SCOTT Sir Walter Scott is ongetwijfeld een der beste vertellers onder de klassieken. Zün „Ivanhoe" is waarlijk niet alleen, door de Engelsen verslonden en het is dan ook geen wonder dat Hollywood een begerig oog sloeg op het romantische verhaal. Over het alge meen wordt in dergelijke gevallen meer gelet op verkoopbaarheid dan op fMMITAP historische juistheid en zó llBslLfUl gebeurde het ook nu. dat met brutale hand in Scotts werk werd veran derd. Belangrijke figuren en passages werden vólkomen genegeerd, maar erger :s dat de ontvluchting van Richard Leeuwenhart werd gewijzigd in een vrijkopen van deze vrijheidsstrijder. In het boek wordt juist de nadruk gelegd op de intriguesvan Richards broer Jan. die het volk onderdrukt en weigert het losgeld te betalen dat voor Richards vrijlating wordt verlangd. Voor hen, die echter het verhaal niet ken nen. is de film heel goed te genieten; vooral door het spel van Robert Taylor als Ivan hoe en zijn naamgenote Elisabeth Taylor, als de dochter van Isaac, De regie was van Richard Thorpe. W. B. HET ZILTE NAT Voor liefhebbers van zeemansfilms in „Café De Bode Engel" de moeite wel waard. De geschiedenis vertelt hoe een zeeman na een gevaarlijke reis in zijn thuishaven en ten slotte ook in het café. nnui i waar het verhaal zich af- nllYAl speelt, terugkeert. De zee- I4W mi. man bjxjp-t niet alleen een goed hart. maar ook een paar stevige vuisten te hebben. Enfin, U kent het wel: ruwe bolster, blanke pit. Er wordt een behoorlijk of onbehoorlijk, zo men wilt rdbbèrtje gevochten en door het verdienstelijk spel van Yvonne de Carlo en Rock Hudson is een film ontstaan, die het praedicaat „spannend" wel verdient. A. J. L. De beste reprise in Amsterdam is on getwijfeld de Engelse film Mandyvan de bekende regisseur Alexander Mac- kendrick. Het verhaal van het doof stomme meisje is op zuivere en vaak ontroerende wijze gefilmd, terwijl de hoofdrol verbluffend natuurlijk wordt vertolkt door de (niet doofstomme) kleine Mandy Miller. Het geheel is een bezoek aan Odeon overwaard. Zo zijn we nou... Al geruime lijd werken Hongaarse j arbeiders aan de bouw van een Metro in Boedapest. De werk- l zaamheden vorderen snel. Hier J ziet u het plaatsen van een stalen boorgeraamte onder de grond. beide senders Programma voor Zondag Hilversum I, 402 m: 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.1S Gevar. muziek. 8.35 Orgelspel. 8,58 Sportmededelingen. 9.00 „Langs onbe- gaande wegen", causerie. 9.10 Kamerorkest, klein koor en solisten. 9.45 „Geestelijk leven" causerie. 10.00 Lichte muziek. 10.30 „Met en zonder omslag". 11.00 Promenade orkest en solist. 11.20 Cabaret. 12.35 „Even afrekenen, heren!". 12.45 Lichte muziek. 13.00 Nieuws en weerberichten. 13.05 Mededelingen of gr. 13.10 Metropole orkest. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Omroeporkest en solist. 15.00 Film praatje. 15.15 Disco-causerie. 16.00 Gr. 16.30 Sportrevue. 17.00 Gevar. muziek. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Korte Ned. Herv. kerkdient. 19.00 Kinderdienst. 19.35 „Ge sprekken om de Bijbel", radio-catechisatie. 20.00 Nieuws, 20.05 Nederlandse muziek. 20.55 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hrsp. 21.35 Mededelingen. 21.40 Hammond- orkest.. 22.10 Voordracht. 22.30 Zuid-Ameri kaanse en Spaanse muziek, 23.00 Nieuws. 23.15 Reportages of gr. '23.25—24.00 Gr. Hilversum H, 298 m8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gr. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Gr. 10.00 „In de open deur", causerie. 10,30 Kerkdienst t.g.v. de Studenten-Wereldgebedsdag. 12.00 Gods dienstige liederen, 12.15 Apologie. 12.35 Gr. 12.40 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.10 Amusementsmuziek. 13.40 Boek bespreking. 13.55 Gr. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Cello en plano. 15.00 Gr. 15.25 „Ver beelding en fantasie in de beeldende kunst", causerie. 15.40 Sopraan en piano. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Geref. kerkdienst. 18.30 Meisjeskoor. JS.50 Gr. 19,15 Omroeporkest en soliste. 19.30 „Gelooft U dat?", causerie. 19.45 Nieuws; 20.00 Gr. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 „100 jaar Krom staf 20,50 „Alles of niks", 21.05 Amuse mentsorkest. kinderkoor en solisten. 21.40 „Een vergissing is menselijk", hrsp. 22.20 Weense muziek. 22.35 Actualiteiten. 22.45 Avondgebed en lithurg. kalender. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gr. Programma voor Maandag Hilversum I, 40.3 m: 7,00 Nieuws. 7.13 Gr. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gr. 9.00 „Onder de pannen", hrsp. 9.20 Gr. 9.30 Wa terstanden. 10.00 „Voor de oude dag", cau serie. .10.05 Morgenwijding. 10.20 Voordracht. 10.40 Voor de zieken. 11.40 Sopraan en plano. 12.00 Gr. 12.15 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededeUngen. 12.33-Voor het platte land. 12.38 Dansmuziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Orgelspel. 13.55 Voor de middenstand. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Pianorecital. 14.45 Gr. 15.15 „De gesloten deur", hrsp. 16.20 Bariton en piano. 16.45 Vragenbeantwoording. 17.15 Metropole orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel, 13.30 Parle mentair overzicht. IS.45 Voor de. jeugd. 19.45 Reg.uilz,Landbouwrubriek. 20.00 Nieuws. 20.05 „In Holland staat een huis", hoorspel met muziek. 20.35 Aetherforum. 21.10 Strijk orkest. 21.30 „I-Iet welvaartsplan van liet N.V.V.". causerie, 21.45 Reportage. 21.50 Voor en achter het voetlicht. 22.10 „Les Troyens k Carthage", opera (acte I). 23.00 Nieuws. 23.15 Gr. 23.45—24.00 Idem. Hilversum II. 298-m: 7.00 Nieuws. 7.10 Gr. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gr. 7 45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.10 Sportuitslagen. 8.23 Gewijde muziek. 8.45 Gr. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vocaal kwartet. 9,35 Gr. 10.00 Tenor en piano. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gr. 11.15 Idem. 12,25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwmededeUngen. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13,15 Gr. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gr. 14.45 Voor de vrouw 15.15 Gr. 15.30 Cello en piano. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Gr. 16.45 Kinderkoor. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gr. 17.30 Voor de jeugd. 17 45 Reg.uitz. 18.00 Harmonie-orkest. 18.20 Sportpraatje. IS,30 Zigeunerkwintet. 18.45 Engelse les. 19,00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Lichte muziek. 19.30 „Volk en Staat", =a"Serie. 10 45 Pianoduo. 20.00 Radiokrant. -0.20 Corelli herdenking. 20.56 „Het kind van Europa", hrsp. 21.55 Gr. 22,00 „Rijkdom onder de grond: Aardolie", causerie. 22.10 £?™"l-herdeIlking- 22'15 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 „Man en vrouw", causerie. 23.30—24.00 Gr. RADIO MOSKOU Radio Moskou zendt dagelijks in het Neder lands uit en wel van 19.00—19.30 uur en van 21.00—21.30 uur, beide keren op de 41 en 49 Hei wekelijks bioscoopjournaal Eenzijdig beeld van hulpverlening De vorige week hebben wij gewezen op de knappe reportage, die door Polygoon snel en accuraat van de watersnood werd ge maakt. Naar onze mening blijft het journaal deze week een stuk achter. Er wordt ver zekerd. dat het herstel krachtdadig wordt aangepakt, maar daarvan zien ij weinig meer dan de activiteit van wat De Volks krant zo tactisch noemde „Het Europese leger" (dat nog niet. bestaat). ZPer hreed wordt de hulp uit het buitenland uitgemeteh dat door de commentator als „de vrije wereld" wordt betiteld, terwijl met geen woord melding wordt gemaakt van de hulp. die het Wereld Vakverbond heeft toegezegd en ten dele reeds heeft verwezenlijkt. Ook de buitenlandse journaals geven een zeer eenzijdig beeld van de hulpverlening, Fox Movietone laat de ophitsende rede van Eisenhower in de Senaat tegen het Volks- democratische China zeer toepasselijk volgen door een parade en manoeuvres van de huur lingen van Tsjang Kal Sjek, terwijl het En gelse De Wereld van Week tot Week de „hulp" van Amerika aan Formosa jacht vliegtuigen! vermeldt. Wat de sport betreft, wij zien de autoraces in Argentinië, waarbij onder liet publiek vele doden en gewonden vallen, de strijd om het wereldkampioenschap weltergewicht tussen de Fransman Ray Famechon en de Amerikaanse negerbokser Percy Bassett en als grote tegenstelling de wereldkampioen schappen kunstrijden voor paren, een demon stratie van gratie en feilloze techniek. J. Sch, REPRISES De eerste „psychologische" Western heet Klokslag 12 (High Noon), een zeer spannend verhaal met eeh suggestieve titelsong (VAN SWINDEN). In Zo jong... zo slecht? (NOVA) wordt de aanklacht tegen een corrupt gevan genissysteem vertroebeld door een teveel aan sensatie. Een staalkaart van „Engelse nobel heid" en „Oosterse laagheid" wordt getoond in Storm over Malakka (CULTURAL Amen- ka's geheime dienst zien we ln Hartstocht zonder liefde (DESMET) dapper doen. ASTO RIA brengt Anna, Sylvano (Bittere Rijst) Mangano in haar melodramatische rol van liefdeszusters. In HOLLANDIA weer twee films: tot en met Zondag Vlammen over Texas.-een zeer ruwe Wild-West en daarna Kindersmnkke], met de echt-Amerikaanse han del in babies als onderwerp. Doorbraak in NATIONAL brengt een episode uit de invasie in Normandië. zonder nochtans te vertellen waarvoor de soldaten vochten. Tk heet Nikkl in APOLLO is een aardige film over een oude brombeer en een kleuter: de gebruikelijke oerwoud-kost vinden we in Godin der jungle (EDISON): een muziekfilm Muziek voor millioenen draait in DE LIEF DE: aan bloedige gevechten geen gebrek In New Mexico (OLYMPIA), Hij" die van ridder- romantik houdt, kan zijn hart ophalen in VICTORIA, waar De zonen van de muske tiers wordt vertoond: straaljagers sulzen over het doek in De geluidsbarrière (HALLEN), terwijl Jingle-goud (WEST-END) ook al het oerwoud tot achtergrond heeft. PROLONGATIES De beste prolongaties van deze speelweek zijn nóg Le Plaisir in KRITERION en The galloping Major, de gezellige paardengeschie- denis in DE UITKIJK. Operatie Cicero is een spannende, op historische feiten gebaseerde spionnagefilm, die nog in CORSO blijft..Over Sterren stralen overal (TUSCHINSKI) hebben wij reeds uitvoerig geschreven: wij verwerpen de theorie als zou de werkloosheid en de toenemende armoede van de Nederlandse wer kers veroorzaakt worden door de bevolkings dichtheid van ons land. De geniepige anti communistische film Don Camillo is nu in BIO opgedoken, terwijl The greatest show on earth, de pompeuze circiisfilm, nu CEINTUUR verder draait. Conferentie van Sowjet-musici Donderdag geëindigd MOSKOU, 13 Februari. De confe rentie van Sowjet-componisten en mu ziekcritici is Donderdag geëindigd. De deelnemers waren afkomstig uit alle Sowjet-Republieken. Gedurende de con ferentie zyn ongeveer 150 symphonische en kamermuziek-werken uitgevoerd, die in 1952 door Sowjet-componisten waren geschreven. Er zijn levendige discussies gevoerd over deze werken, waaraan componis ten ajs Sjostakowitsj, Moeradeli, Kaba- lewski en anderen deelnamen. De wereldkampioenschappen schaatsen HELSINKI, Vrydagavond (Speciale reportage) /~\P het moment, dat Ossi Blomqvist, de scheidsrechter by de wereldkampioen- schappen schaatsen in de Finse hoofdstad, de indeling bekend maakte van de ryders over de vier groepen, hing er in het Stadhuis een drukkende spanning. Een spanning, die pas verdween, toen de loting achter de rug was voor de eerste dag der wedstrijden, die ons de 500 en de 5000 meter zal brengen. En om maar meteen met de Nederlanders te beginnen, op het sprintnummer lootten zowel Wim van der Voort, Kees Broekman, als Gerard Maarse tegen een Zweed, terwijl Anton Huiskes als enige geen Zweed trok, maar de Sowjet-rijder Victor Saharow, die op deze afstand in dit seizoen als beste prestatie 43.2 sec. heeft. Van der Voort zal de wereldkampioenschappen openen in de eerste serie tegen Sigge Ericsson, Broekman krijgt Carl Eric Asplund als tegenstander in de negende serie en Maarse ontmoet in de zesde rit Kornel Pajor. Huiskes start eerst in de dertiende serie met Saharow. pioen van de Sowjet-Unie werd ont moet op de 500 meter de Hongaar Loe- rinc. Sjilkow zal ongetwijfeld op de vijf duizend meter voor de spannendste rit zorgen want zijn er op deze afstand by- na alle sterke ryders tegen zwakkere, Sjilkow komt in de 400 meter-baan van het Olympisch Stadion tegen Ivar Mar- tinsen, de Noor, die zich op deze af stand het beste thuis voelt! In de vierde serie start Gontsjarenko tegen de Hongaar Merenyi, Saharow heeft de tiende serie geloot tegen Lam- rnio van Finland en Tsjajkin is op deze dag de tweede Sowjet-rijder, die Finn Hodt als tegenstander heeft. Sergejevv rijdt niet f\P deze 500 nieter zal de vermaarde Joeri Sergejew niet rijden, want uit de acht Sowjet-rijders mochten vier man starten en natuurlijk heeft men de vier beste allroundrijders genomen. Een klei ne kans bestond er dat Sergejew toeli nog zou rijden, want de Sowjet-delega- tie kwam met het voorstel om hem te laten starten, opdat een oneven aantal voorkomen zou worden. Er zijn 27 rij ders. Het voorstel werd niet aangeno men en het gevolg is, dat de Zweed Dahlberg ongelukkigerwijs zowel op dé 500 als de 5.000 meter alleen zal moe ten rijden. Dahlberg lootte wel erg slecht. Een ander toeval brengt Kees Broek man tweemaal tegen dezelfde tegenstan der, want ook op de vijf kilometer ont moet dé Europese kampioen Asplund en opnieuw in de negende serie. Van der Voort krijgt dan als tegenstander de Koreaan Cho Yoon. Deze Cho komt op de 500 meter in de tweede rit tegen de sterke Sowjet-rijder Valentin Tsjalkin. Diens landgenoot Gontsjarenko rijdt tegen de bijzonder sterke sprinter Finn Hodt. In de vijfde serie van de vijfduizend meter rijdt Huiskes tegen de Engelsman Holwell en in de twaalfde serie ontmoet Maarse de Fin Salonen. Broekmans concurrent, de allroundry- der Boris Sjilkow, die kortgeleden kam- Metz en Van de Pol leiden in kampioenschap bandstoten In „Du Corbeau" te Den Haag is gis teren het tournooi begonnen om het kampioenschap van Nederland bandsto ten, waaraan slechts vier spelers deel nemen, namelijk Metz, Van de Pol, Sweering en Eichelsheim. Na de eer ste dag leiden Metz en Van de Pol, bei den met vier matchpunten, maar Metz met een beter algemeen gemiddelde. Hij sloeg zowel Eichelsheim als Sweering, maar verloor van Van de Pol, die zijn party van Sweering eveneens won, doch juist van Eichelsheim verloor. De stand is: 1 Metz 4 pnt., algem. gem. 2.99 2 Van de Pol 4 pnt., algem. gem. 2.50 3 Sweering 2 pnt., algem. gem. 2.79 4 Eichelsheim 2 pnt., algem. gem. 2.63 Landenvöetbal voor Zatercfeg-Elftaf Voor het Zaterdag-elftal zijn de twee volgende landenwedstrjjden voetbal vast gesteld: 25 April: NederlandBelgië te Leiden, 30 Mei: FrankrijkNederl. te Parijs. Lagere voetbalclubs komen bijeen Volgende week Zaterdagmiddag ko men dè afgevaardigden van de tweede-, derde- en vierde klassers in de KNVB te Amsterdam bijeen. Op de agenda staat als voornaamste punt een verslag over de gevoerde on derhandelingen met de Vereniging Eerste Klassers. Clara Haskil met USO voor Kunstkring TTET eerste gedeelte van het concert van het Utrechts Stedelijk Orkest voor de Kunstkring in het Concertge bouw gegeven, was gewijd aan werken van Mozart. Wij hoorden een doorzichtig gespeelde ouverture van „Die Zauber- flöte" en daarna het weinig gespeelde pianoconcert in es grote terts. Clara Haskil speelde dit concert met een mooie, klare toon, wars van iedere sentimentaliteit en tot in de kleinste bijzonderheden bestudeerd: een vertol king waarvoor de aanwezigen grote be- wondex-ing aan de dag legden door een langdurig applaus, waarin Clara Haskil de dirigent Paul Hupperts liet delen. In het tweede gedeelte werden frag menten uit „Psyche" van C. Franck uitgevoerd, een werk met een groot muzikaal gehalte. Men zou graag willen dat het vaker en dan liefst in zijn geheel wordt uitgevoerd. Het programma werd besloten met „De Vuurvogel" van Strawinski, een van diens beste werken, ryk aan typisch Russische melodieën, met gedurfde maar steeds logische harmonieën en een dui delijke structuur. Paul Hupperts reali seerde een gespannen uitvoering, al had deze iets gedurfder gekund. Als geheel liet het USO een uitste kende indruk achter. Slechts één op merking zij vergund over het koper: de tonen worden soms krachtig aangezet maar niet in dezelfde sterkte aange houden, waardoor het klankevenwicht soms in gevaar komt. LION CONTRAN Uitstekend weer TN tegenstelling tot de Europese kam- pioenschappen gaat het erop lijken, dat het weer in Helsinki uitstekend wordt. Op het ogenblik, Vrijdag, staat het kwik twaalf graden onder nul en het zonnetje werpt zwak zijn stralen over de Finse hoofdstad, die bedekt ligt onder een prachtig wit sneeuwdek. En de verwachting voor morgen voorspelt niet anders. De Nederlandse rijders zyn Donder dagmiddag per boot uit Stockholm ver trokken. Onze jongens hebben zich niets aangetrokken van het lawaai, dat ijs- schotsen onderweg maakten, maar heb ben rustig geslapen. Ook de busreis van Turku naar Helsinki, over 175 kilome ter, was vlot verlopen. Clavan niet in Zwaluwenvoorhoede Brachten wy deze week reeds de op stelling van het Zwaluwen-Elftal, dat Dinsdag te Gent tegen de Rode Duivels speelt, inmiddels zijn daar enkele wij zigingen in gekomen wat betreft de voorhoede, want Mick Clavan speelt niet mee. De ADO-er moest evenals Brusselers (PSV) en De Jong (Willem II), om verschillende redenen (militaire dienst?) verstek laten gaan. Voorlopig ziet de voorhoede er nu als volgt uit: Louwers (Eindhoven), Van der Bogert (DOS), Cor van der Gijp (Emma), en Luyten (DOS). Het is wel mogelijk, dat Wim van der Gijp op de rechtsbinnenplaats komt. in welk geval Van der Bogert dan als linksbinnen meespeelt. Speelt Van der Gijp niet, dan wordt Stephan (Heracles) linksbinnen. Voor de rest is alles ongewijzigd, dus: doel: Vrijhof (Bleyerhelde), achter: Steenbergen (SW) en Claus jr. (Hel- mondia). midden: Van Voorst (Vitesse), De Voogd (Haarlem) en Klaassens (VW). Amsterdamse Voetbalbond speelt niet In tegenstelling tot de KNVB heeft de Amsterdamse Voetbalbond alle wed- stryden voor Zondag afgelast. Alle hockey-wedstrijden afgelast AMSTERDAM, 14 Februari. Alle wedstrijden, voor Zaterdag 14 en Zon dag 15 Februari vastgesteld door de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond, zijn in verband met de slechte toestand, waarin de velden zich bevinden, afge last. Geen korfbal Alle voor Zaterdag en Zondag vast gestelde korfbahvedstryden, gaan niet door. De Korfbalbond nam dit besluit ln verband met de gesteldheid van de terreinen. Ook de regionale bonden gelastten alle korfbahvedstryden af. Het internationaal schaak- tournooi te Boekarest BOEKAREST. Te Boekarest werd het internationaal schaaktoumooi voort gezet met het spelen van de partijen uit de twaalfde ronde: De uitslagen waren: Toloesj (SU)Trojianescu (Roem) 10; Reicher (Roem)Smyslow (SU) VzVz] Boleslawsky (SU)Golombek (Gr Br) (SU) afgebr.; Sliwa (Polen)Spasski VzVzStoltz (Zweden)Petrosjan (SU) 10; Filip (Tsj si)Szabo (Hong) afgebr.; Barcza (Hong)Ciocoltea (Roem) afgebr.; Szabo (Roem)Milew (Buig) afgebr.; Radulescu (Roem) Sajtar (Tsj sl) afgebr.; O'Kelly (Belg) Barda (Noonv) 10. Na de twaalfde ronde hebben Bo- leslawski en Toloesj de leiding met 8% punt voor Szabo (Hong) en Petrosjan, die 7% punt hebben. Even terng naar de vorige rubriek. Wilt U in de tweede kolom onder „goede oplossingen" schrappen: „Alleen No. 94, enz.?" Nog te verantwoorden No. 92: A. Halsema (2 pnt). No. 93. 94 en 95: Th. J. J. Blooker, A, J. de Boer, Jos Bosman, D. Bruin, J. Bruin, J. G. van Exter, W, F. Gorrée, A. v. d. Horst. J. Hoving, W. van Irsen (welkom!). M. Joffer. W. Kerkhoff, J. C. Launspach, C. P. Leegwater. H. Onderstün. H. Rena- burg, J. B. Servaas, John Schenk, M. Sluiter, D. Steensma, J. W, Willemse (allen 5 pnt). No. 94 en 95: G. v, d. Graaf. A. Laer en Bob RomiJn (4 pnt). No. 93 en 94: J. Zurhaar (3 pnt). Alleen No. 94: G. J. van Heffen, A, van Oosten en C. Torenvlied (2 pnt). OPGAVE No. 97 Auteur: H. I-I. Kamstra lste plaats FinlandNederland 1938—'39 Wit Wit: Kc8. Dh8, Tdl, Th5, La2, Pd2. pi. b4. b5 en c3 (9 stukken). Zwart: Kd6. Dd3, Te2, Lf4, Lh3, Pe6, Pf5, pi. e4 en e7 (9 stukken). Wit begint en geèft in twee zetten mat (één punt). OPGAVE No. 98 Auteur: J. J. Rietveld Lste prijs Ind. Schaakbond 1924 Zwart Wit: Kh6, Da5, Tb6, Th4, Pa6, Pc4. pi. g2 (7 stukken). Zwart: Kfö, Tb5. Pa2, Pa7, pi. d7, e7 en h? (7 stukken). Wit begint en geeft in drie zetten mat (twee punten). Oplossingen worden ingewacht tot en met Zaterdag 28 Februari 1953 bij de schaakredac- tie De Waarheid, Keizersgracht 824 te Am sterdam (C). Wilt U op Uw briefkaart duidelijk vermelden: nummers van de opga ven, naam, adres en woonplaats? Opgave van de sleutelret is voldoende. Correspondentie D, S. te L Zal gaarne voor doorzending zorgdragen. J. B. S. te A. Namens de N.B.v.Pr.Vr. hartelijk bedankt. H. R. te A. Aantal voor extra-frankering te gering. Inschakeling van de schaak rubriek lijkt me overbodig. Men kan op velerlei wijze bijdragen. Th. J. J. B. te A. U hebt niet aangegeven dat er een dual in zat! D. F. M. te A. Heel gaarne! Btj voorbaat dank. H. D.te L. Neen. een eerste plaatsing uit een andere krant niet Inzenden. Iets „nieuws!" kunt U inzenden. C. P. L, te A. Zie nagekomen verantwoor ding. Eer. volgend verzoek iets gemoedw- lijker, a.u.b. v. d. LEEDEN Do Waarheid van Zaterdag 14 Februari 1953

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3