Matrozen weigerden op Zuid-Korea Amerikaans oorlogsmateriaal te laden 'ALAN BA1RD" yam en over TANK GING WEER BUITEN BOORD Gehele bemanning naar ander schip overgebracht Frankrijk ook tegen uitbreiding Koreaanse Henk Gortzak bepleit wederom belangen ramp-slachtoffers Met toestemming v^in regering worden cultuurgronden r geëxporteerd Het leven van L. Z. Mechlis Indonesische zeeliedenconfe rentie herdenkt muiterij „Zeven Provinciën" SPlONNAqE qEVAL De Waarheid van Zaterdag 14 F februari L953 3 Order en tegen-order TN Het Vrije Volk van Donder dag vinden we een verhaal over Tholen, waarin een beschrijving v »rdt gegeven van de werkzaamheden io dit eiland. Het blad schrijft: „Dat h?t op Tholen toch niet eaat, zoals het zou moeten gaan, is niet hun (de werkers) schuld. Het Is voorgeko men, dat zij 's middags om één uur bij een gevaarlijk gat in de buitendijk n .ven Sint Annaland moesten zijn, om met het herstel te beginnen. Om half twee kwam er een tegen-order: bijna een uur ver lopen verderop moest, èr gewerkt wor den aan een dam in de binnendijk Toen zij daar aankwamen, ging ook daa' het werk niet door en de hele middag was verloren." Kolenprijs niks over te zeggen QNZE lezers weten, dat de kolenprijs ^in ons land met ingang van 1 April a.s. verhoogd zal worden. Dit is de eerste daad van het bestuur van het Kolen.- en Staalkartel, bekend onder de naam „Schuman-plan". Hierover heeft Het V r ij e Volk het volgende te zeggen: „In zaken van kolen en yzer ligt het zwaartepunt van de beslissingen sinds deze. wee.lt nu eenmaal red. VV.i niet mee; .n Nederland, maar by de Hoge Autoriteit (het bestuur) van de Europese Kolen, en Staalgemeenschap in Luxemburg." Zoals ziet, er is niks. aan te doen, we hebben er niets over te zeggen en Het V*ij- Volk wast dus zijn handen in onschuld. Maar z-, goedkoop komt het- blad er niet van af. Wie heeft die „Hoge Autoriteit" met de bevoegdheid bekleed, de Nederlandse kolenperzen te verhogen? De PvdA- fractie in het parlement die vóór net verdrag stemde. Wie heeft er jarenlang eëri opgewonden propaganda voor ge maakt' Het Vrije Volk! Het bjad zei er bij, dat het verdrag nodig was voor het tot stand brenger van Ir „Europese eenheid". Zoals men ziet, was het boerenbedrog.' Het ging heel eenvoudig om de ver hoging van de. kolenprijs) En zo zi* dat nu eenmaal! Als één man achter Amerika SCHRIJVENDE over de Amerikaanse plannen tot uitbreiding van de oor log in het Verre Oosten verklaart het PvdA-blad, de Friese Koerier: „De gedachte om Azië te winnen door economische maatregelen, door de hulp aan achterlijke gebieden, gelijk die om schreven was in punt 4 van Trumans program, schijnt opgegeven voor de methode van de militaire inti mi d at i e." Het blad wijst er verder op, dat Wash ington de West-Europese landen in deze politiek wil betrekken, d.w.z. hen er mede voor v&rantwoordelyk wil ma ken en desnoods wil laten bloeden. Dit neemt echter niet weg, dat de Friese Koerier koelbloedig verklaart, dat „Europa" als „één man achter de Ame rikaanse politiek" moet staan. Geheel gerust is het blad echter ook weer reiet. „Europa houdt zijn hart vast, maar moet mee Amerika be schikt." Waarom moet Europa „mee"? Er is geen macht ter wereld, die Europa te gen zijn wil kan dwingen, zich in een agressie-oorlogtegen Chdpa te laten slepen. En zelfs Fedde Schurer, d.e „Friese held", zal er niet in slagen. Les voor Eisenhower ■jVTU Eisenhower openlijk aangekon digd heeft, Tsjiang Kai-sjek te wil len gebruiken voor de uitbreiding van de oorlog tegen China, is het wellicht nuttig de twee Amerikaanse, journalis ten J. en St. Alsop aan te halen, die in de New York Herald Tri bune van 11 Febr. jl. het volgende verhaal vertellen: Toen de Chinese Volkslegers (voor de definitieve overwinning) destijds de provincie Yunnan bevrijdden, vluchtte een Tsjiang-leger van 12.000 man, vol komen intact, over de grens naar Bir ma. Dit leger, aldus de Alsops, werd door de Amerikanen in 't geheim van alles voorzien. In 1951 besloten de Amerikaanse officieren op Formosa, het leger een inval in China te laten doen. Het resultaat was „catastrofaal" schrij ven de Alsops." „Een groot deel. van het leger werd vernietigd verscheidene Amerikaanse verbindings-officieren werden gedood. De resten van het le ger (ca. 4000 manschappen) zochten opnieuw hun toevlucht in Birma." De Alsops verklaren dat deze erva ring bewijst dat men geen steun van de Chinese bevolking kan verwachten, wanneer de „bevrijders" China zoutten binnendringen. M.a.w. zij zijn van mening dat Tsjiang vernietigd zal worden. Toch moeten wij hierbij opmerken, dat de twee Alsops verder de verwach ting uitspreken, dat Tsjiang op de ac tieve hulp van Amerika rekent „als een gelijkwaardige partner" en dat betekent volgens hen „oorlog in vojle omvang". Zij zouden geen spreekbuizen van Washington zijn, wanneer zij er niet aan toevoegden: ,De tijd is gekomen om zelfs dit duistere alternatief te over wegen". Centrale hulp-instantie TN zijn verklaring van Zondag 1 Febr. jl. heeft het Dagelijks Bestuur van de CPN gepleit voor de instelling van één centrale instantie, die de hulp- en herstelwerkzaamheden regelt. Het Da gelijks Bestuur voorzag immers, zo als een ieder kon voorzien, dat de grootste chaos zou ontstaan en mensenlevens onnodig verloren zouden gaan, indien dit niet geschiedde. De regering-Drees heeft zich er sma lend .over. uitgelaten. Thans lezen wij de volgende uitlating van kapitein ter zee O. de Booy, com mandant maritieme middelen: „Indien er dadelijk een centraal ge zagsorgaan voor de redding, hulpver lening en evacuatie was ingesteld en men had de Marine de nodige bevoegd heden gegeven, dan had zij vertrouwen gewekt bij de bevolking en zou oeze rustig geëvacueerd zijn in de weten schap, dat de Marine haar eigendommen zou beschermen," Kapitein De Booy wilde, dat de mari ne-leiding het centrale gezagsorgaan zou worden. Dat is een kwestie van uitwer king, waar het hier niet om gaat. De hoofdzaak is, dat hij de noodzaak van de onmiddellijke instelling van een cen traal orgaan erkent (achteraf). Vraag aan Drees T)B hierboven aangehaalde uitlating van kapitein De Booy vindt men in een artikel in De Telegraaf. Vol gens hetzelfde blad heeft hij ook nog ge. zegd: „Dat onze vrienden, de Amerika nen en de Engelsentot ha de 16de willen blijven, kunnen wjj alleen maar waarderen." De vraag is thans: Hoe lang na de 16de willen de Amerikanen blijven? (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 12 Februari. Eerst nu is bekend geworden, dat omstreeks halt December Engelse en Nederlandse matrozen en Algerijnse stokers geweigerd hebben in de haven van Poesan op Zuid-Korea Amerikaans oorlogsmateriaal in te laden. Hun schip, de Engelse vrachtboot Lord Glad st one was met een lading voedsel van Japan op weg naar Zuid-Korea. Hoewel ook dit vervoer hun al niet aanstond onderweg controleerden ze nog of 't inderdaad voedsel was besloot het dek- en m&chinepersoneel met algemene stemmen geen wapens of munitie aan boord te nemen. Dit besluit hebben ze ook inderdaad doorgevoerd. Toen Amerikaanse militairen, op het moment, dat de jongens in de messroom zaten, de eerste tank aan boord hadden gehesen, hebben de matrozen die met eigen handen weer op de kade neergezet. Kort daarop werd de hele bemanning van boord gehaald. In ge blindeerde wagens werden ze naar het vliegveld van Poesan overge bracht en vandaar naar Japan" vervoerd. In Japan werden ze op een andere Engelse vrachtboot, de L1 o y d George overgebracht. Zeer waarschijnlijk is de bemanning van de Lloyd George naar Korea getransporteerd. Nederlandse matroos 24 uur verhoord Dc Brits-Franse besprekingen LONDEN, 14 Febr. De besprekin gen tussen de Franse en Britse minis ters in Londen zijn weer afgelopen. Het Britse persbureau Reuter verneemt, dal Engeland en Frankrijk „hetzelfde stand punt innemen" met betrekking tot de plannen van Eisenhower om de Ko reaanse oorlog uit te breiden. Dit bete kent dus dat Frankrijk, evenals Enge- land, regen een dergelijke uitbreiding van de oorlog is. Uit het officiële communiqué blijkt, dat Frankrijk er niet in geslaagd is, Engeland te bewegen zich bij de zg. Europese Defensie Gemeenschap (EDG) aan te sluiten. Zoals men weet. tracnf Frankrijk door deelname van Engeland aan de EDG voldoende tegenwicht 'e vormen tegen een Westduitse overheer sing in do EDG. Het communiqué vermeldt wel, dat een .voortgezette ondersteuning" door Engeland van de EDG „van essentieel belang" is. Over de voorstellen, die Frankrijk in dit opzicht gedaan, heeft, is echter geen enkele neslissins'rgevallen. Alleen is medegedeeld, dat deze voor stellen langs diplomatieke kanalen- na der. beschouwd zullen worden". Tenslotte weet Reuter nog te melden, dat de Engelse ministers niet bereid waren beperkingen op de import tn Engeland uit andere Europese landen te leggen ten gunste van de import uit Frankrijk. CGT boekt weer nieuwe leden PARIJS. 13 Februari. De mijn- werlrersfederatie van de CGT, die vo- i week '391 nieuwe leden boekte, heeft andermaal ledenwinst- genoteerd, déze keer 564 leden. Dit is een nieuw bewijs van hét vertrouwen der Franse arbeiders in hun grote vakcentrale. Franse arbeiders Hoen Amerikaanse generaal wijken PAKIJS, 13 Februari Generaal- majoor flicks, bevelhebber van de Ame rikaanse luchtbasis van Chateau roux, die vorige week aan de USA-bezettings troepen bevel gaf in geval van „binnen landse onlusten" (stakingen, arbeiders- demonstra tfiw,enz.met geweld op te treden tegen de Franse arbeiders, heeft dit bevel moeten intrekken als gevolg van de eensgezinde actie der •erkers van Chatraiiroux. Het bevel, dat reeds aangeplakt was in de fabrie ken van Déols en la lYlartinerie, werd •rwijderd. DEN HAAG, 11 Februari. Tien pet van de ingezamelde goederen kon slechts aanspraak maken op de naam lompen. Een gedeelte daarvan is op last van de GGD in Den Haag verbrand, wegens ge vaar voor besmetting. De rest van de lompen wordt opgeslagen. Een Hollandse matroos, die men ervan beschuldigde deze solidariteitsactie met het Koreaanse volk georganiseerd te hebben, werd door de Amerikaanse MP 24 uur achtereen verhoord. Daarbij wilde men alleen van hem weten wie dit ge organiseerd had en waarom het gedaan was. Eenmaal weer -met de Lloyd George in Hamburg aangekomen, dat was op 6 Februari jl., is deze matroos opnieuw gearresteerd en over de Westduitse grens geleid. Houden jullie je rotsooi HE Lord Gladstone was uit Antwerpen vertrokken met een lading voor Ja pan en voedsel voor Zuid-Korea. Tijdens de maandenlange reis werd er aan boord veel gediscussieerd. Daarbij kwam ook de Amerikaanse oorlog in Korea dik wijls ter sprake. De meeste matrozen meenden, dat he* brengen van voedsel voor de oorlogvoe ring niet van ingrijpende aard was. Hoewel anderen dit standpunt niet deel den en hen daarvan probeerden te over tuigen, was men het volkomen met elkaar eens, dat men tn elk geval geen munitie aan boord zou nemen. Op weg van Japan naar Poesan werd de kapitein van dit besluit in kennis gebracht Deze verklaarde evenwel, dat daar geen sprake van zou zijn. In de haven va», Poesan bleek echter, dat dit wel het geval was. Bij het aanleggen hadden dt schepelingen al tanks op de kade zien staan en ze waren dus op hun hoede, s Morgens tijdens het koffie drin ken "ïwam een der Engelse matrozen zijn makkers waarschuwen. „Denk erom, jongens, ei is vuile boel boven, allemaal aan dek." De bootsman stond achter de winch. Hij had juist de eerste tank aan boord gedraaid. Onder druk van de matrozen verliet hij die plaats. De matrozen hebben daarna persoon lijk dewinch bediend en de tank weer op de kade gezet. Daarbij riepen ze tegen le Amerikanen: „Houden jullie je rotzooi maar bij je." Toen de tank eenmaal op dé kade stónd, ging er onder matrozen en sto kers een hoeraatje op. Het was de bedoeling geweest, dat de Lord Gladstone dit materiaal dichter naar het front had gevoerd. In geblindeerde auto A AN .de Amerikanen wees de kapitein de Hollandse matroos als de schul dige aan. Hij werd 24 uur lang verhoord, waarbij de ondervragers voortdurend werden afgewisseld. De Engelse- matro zen moesten aan boord blyven. De vol gende dag werden allen in een geblin deerde wagen gestopt en per vliegtuig overgebracht naar de Japanse haven Osaka, waar ze werden ingescheept op de Lloyd George. Dit schip deed op weg naar West-Europa nog de Chinese volks republiek aan, waar sojabonen werden ingeladen. In de haven Daireh kregen matrozen en stokers in de .'Zeemansclub vrij eten en drinken. Zij kregen bij het weggaan veel foto's en brochures over het nieuwe China mee. Eenmaal in Hamburg aangeko men, werd de Hollandse matroos onmiddellijk door de Amerikaanse MP van boord gehaald, opnieuw verhoord en daarna onder militaire bewaking bij Oldenzaal over de grens geleid. Hij kreeg geen gele genheid meer afscheid te nemen van de Engelse matrozen. Deze foto's werden gemaakt in de Koreaanse hoofdstad Phyong-Yang. Links twee straatbeelden, voor dat Amerikaanse terreicrbommemoerpers hun vernietigende lading op de stad lieten vallen. Boven: de Stalinstraat. Onder: het gebouw van de Staatsopera. De rechtse foto's tonen wat er van dit alles is overgebleven. Onder de zogenaamde doelen, die de Ame rikanen bombardeerden, waren ivoonhuizen, winkels, scholen en crèches. (Foto's W. Kornilow). Maak uitstel van verplichtingen gemakkelijker! (Van onze parlementaire redacteur) BINNENHOF, 14 Februari. Zoals reeds in een deel van orize edities is medegedeeld, werd gister middag in allerijl een wetsontwerp ingediend, dat beoogt, de talloze landgenoten die have en goed verlor ren hebben en niet in staat zijn'aan hun contractuele verplichtingen in ourgerrechtelijke zin te voldoen, een uitstel van telkens ten hoogste zes maanden te. verlenen, indien zulks redelijkerwijze van de schuldeiser- kan worden verlangd. Vanzelfsprekend had dit wetsvoorstel de instemming van de communistische fractie. Vanzelfsprekend werkte zij in elk opzicht mee om de parlementaire machine zo snel te laten draaien, dat in één middag het Voorlopige Verslag, zij het mondeling, kon worden uitgebracht waarop de mondelinge Memorie van Antwoord kon volgen en de Kamer het 7 erwijl ons volk om elke decimeter grond vecht..... Zeventien boeren in de Betuwe met ondergang bedreigd (Van onze streekcorrespon.denten) TERWIJL in het Zuid-Westen van ons land duizenden vechten om iedere centimeter grond, die van de zee gered kan worden, terwijl bij de inpoldering van de Zuiderzee 17 a 18.000 gulden wordt uitge geven om een hectare cultuurgrond op het water te veroveren, worden bij Culemborg 78 ha uiterwaarden verkocht om afgegraven te worden. Voor ons land betekent dit een onschatbaar verlies Het gaat hier immers om beste rivierklei. één van de vruchthaarste grondsoorten die wij hebben. Voor de boeren, die deze grond pachtten er zijn er zes die al hun grasland kwijt raken en zeven van wie het bedrijf zo ingekrompen wordt, dat lonende exploitatie niet meer mogelijk is, betekent hét de ondergang. De eigenaresse van deze grond, de NV Sydney uit Haarlem, heeft deze grond verkocht aan een internationale ontgrondingsmaatschappij, die waarschijnlijk de klei naar het buitenland zal exporteren en het zand in het binnenland verkoopt. Het gaat om 13 millioen m3 klei en zand. hoe ernstig deze zaak was bleek pas toen de boeren enige tijd geleden bericht kregen dat de pachtcontracten, die tot 1 November 1953 liepen, niet verlengd zouden worden Toen werden de koppen bij elkaar gestoken en werd overwogen wat er gedaan kon worden; de zaak bleek al in een vergevorderd stadium te verkeren. Er is namelijk geen wet telijke mogelijkheid deze cultuurgrond uitverkoop te verbieden. In alle provincies bestaan zgn. ont- grondingsverordeningen waardoor der gelijke ontgrondingen wel verboden kun nen worden, behalve in Gelderland Wel tracht men nu Gedeputeerde Sta ten er toe te krrjgen te elfder ure nog een noodverordening uit te vaardigen, maar het is de vraag of dit zal ge il ukk eö', Wel is de pachtkamer er onder de druk van de boeren In geslaagd de pacht nog voor een jaar verlengd te krijgen, maar daarna kan ook zij er niets meer aan doen Aan de Lekdijk Het was bar itoud in het wijde lage land van de Betuwe waar de sneeuw, voortgejaagd door de ijskoude N.O wind. alle kleuren en omtrekken verdoe zelde waardoor de grauwe winterdag nog troostelozer werd. Vooral op de Lekdijk, tussen Ciilem- borg en Beusichem, waarachter de be treffende uiterwaarden liggen, was het niet om uit te houden Maar des te gezelliger en warmer was het in de keuken van de boerderij, waarheen men ons verwezen had, bij een snorrend for nuis en een warme kop koffie. We waren goed terecht geko men want boer v. Vuren, ze It écn van de gedupeerden, heeft de leiding van het verzet, dat door de boeren tegen deze schandelijke verkoop ge voerd wordt, gesteund dooi de land bouworganisaties en de ABTB. Er hadden al wel eerder geruchten over verkoop de ronde gedaan maar Departement ging er met acronrd Het departement van Waterstaat heeft toestemming gegeven! als de afgra ving maar dertig meter van de dijk af blijft, maar de smalle strook die daar dan overblijft is natuurlijk practisch waardeloos. Wat ze moeten beginnen als dit wer kelijk doorgaat weten de gedupeerde boeren nog niet. Andere cultuurgrond is immers uiterst schaars. Als er eens ergens een boerderij vrij komt zijn er altijd talloze gegadigden. Voor emigre ren voelen ze uiteraard ook niets Van Vuren merkte hierover zeer te recht. >p. „Dat is geen oplossing en bet is ook niet ui het belang van ons land dat de boeren wegtrekken." En dat is waar; het gaat hier met slechts om het belang van de getroffen boeren Het is eèn zaak van het gehele volk da: dit verhinderd wordt. Het moet onmogelijk gemaakt worden, dat, alleen ter wille van de hoge.'-e w'nst van een individuele grootgrondbezitter: de boeren van ons land het bestaan onmogelijk ge maakt wordt. Dit is een geval dat duidelijk in het oog valt en dat onderstreept, dat de politiek van onze regering de boeren naar ae ondergang leidt. Het katholiek Utrechts Dagblad schroei over deze ontgronding: „Er za een wonder moeten gebeureD im dit a. te wenden." Er behoeft echter geen „wonder" te gebeuren. Wat nodig is, is dat alle belanghebbenden en allen die het lot van ons volk ter harte gaat, hun stem verheffen om dit schan daal te stoppen. De toestand in ons land is zo, dai we nu zeker geen vierkante nieter cul tuurgrond onnodig kunnen opofferen, laat staan 80.0(10 vierkante meter. wetsontwerp met algemene stemmen aanvaardde. Burger, de swijger.J Typisch onbehoorlijk was het optreden van de PvdA-fraetievoorzitter, de heer Burger, weer. Hij beklom het spreek gestoelte om maar één ding voor te stel len: geen discussie! Wij zouden hem toch eens willen vragen: waarvoor dient eigenlijk een volksvertegenwoordiging? Ook indien het duidelijk is, dat het par lement een wetsvoorstel zal aannemen, kan men toch trachten nog verbeterin gen tot stand te brengen. De discussie ïn de afdelingen heeft er nota bene toe geleid dat staande de openbare verga dering," artikelen van het wetsontwerp eerden verbeterd. Henk Gortzak, die aan deze verbeteringen uiteraard had meege werkt, wenste niettemin ook publiek dé PvdA-minister van Justitie, de heer Donker, te bewegen nog verdere verbeteringen aan te brengen. I Niet voorafmaar achteraf Wat Henk Gortzak voorstelde was, de rechter in geval van noodzaak van uitstel van betaling, niet vooraf maar achteraf te laten beslissen of (lit uitstel juist was. Het gaat bij deze kwestie om vele duizenden landgenoten die financieel geheel of gedeeltelijk aan dt grond zyn komen te zitten. Zy komen onvermijdelijk in moeilijkheden by de nakoming van vroeger aangegane ver plichtingen. Als zij zich allen eerst tot de rechter moeten wenden, dreigt voor deze, mede door het noodzakelijke onder zoek, zulk een overbelasting, dat wel licht een executie al is uitgevoerd voor dat hjj aan het verzoekschrift van de geëxecuteerde toe is. Henk Gortzak gaf daarom de voorkeur aan een algemene regeling, welke een tijdelijke opschorting van betaling mogelijk maakt voor alle door de ramp getroffenen. Minister Donker wees dit voorstel at en hij was ook niet bereid de woorden „kan uitstel verlenen" te veranderen in „zal uitstel verlenen". En hij hield de be paling van de datum van vervallen-ver- klaring van deze wet aan de Kroon, dat wil zeggen aan zich zelf, in plaats van in overleg met dè Staten-Generaal, zoals Henk Gortzak voorstelde. Tenslotte stelde Henk Gortzak nog aan de orde, dat uitstel van verplichtin gen niettemin inhield, dat deze verplich tingen later integraal, d.w.z. volledig moeten worden nagekomen, terwijl de schadevergoeding naar de opvatting van dé regering niet volledig zal zijn. Minister Donker gaf toe, dat andere voorzieningen „vrij zeker nog nodig zullen zijn", en dat de door Henk Gortzak aangeroerde kwestie moeilijk was.Hij schoof deze „moeilijkheid" verder af op de. schadevergoeding! Het wetsontwerp werd vervolgens met algemene stemmen aangenomen. De volgende week Dinsdag zal het on getwijfeld in de Eerste Kamer aan de orde komen. Rest ons nog, mede te delen dat het wetsontwerp ter verruiming van de mo gelijkheid van kosteloze inenting is aan genomen met de stemmen van de twee staatkundig-gereformeerden tegen. Aan genomen werd ook .de nieuwe Stoomwet, terwijl de stemming over een aantal wij- zigingen van de Lager Onderwijswet 11920 de volgende week plaats vindt MOSKOU, 14 Febr. (Tass) - Mechlis heeft zijn gehele leven in dienst van het Sowjet-volk gesteld. Hij werd geboren in 1889. In de eerste wereldoorlog diende hij bij de artillerie. In Maart 1918 trad Mechlis tot de Communistische Partij toe. In de burgeroorlog was hij actief in het leger als militaire commissaris bij troepeneenheden in de Oekraïne. Na de burgeroorlog zette de Party Mechlis op een leidende post op het Volkscommissariaat voor arbeiders- en boereninspectie. Vervolgens werkte hij vijf jaren in het apparaat van het Centraal Comité van de Partij. In 1930 werd Mechlis geplaatst op het redactioneel bureau van de Prawda. Daar voerde hij een actieve strijd voor de algemene lijn van de Partij tegen de vijanden van de Partij en het Sowjet- volk. Van 1937 tot September 1940 stond Mechlis aan het hoofd van de Centrale Politieke Administratie van het Rode Leger. Hij had een actief aandeel aan de vernietiging van dé Japanse invallers bij het Chasanmeer. In September 1940 werd hij benoemd tot Volkscommissaris voor Staatscon trole. In deze functie streed hy voor de versterking van de staatsdiseipline tegen de schending' van de Sowjet-wetten. Onmiddellijk na het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd Mechlis door het Centraal Comité aangewezen om in het leger te werken. G.èdurende de ge hele oorlog was hij aan de fronten als- lid van de militaire raad en kreeg hij de rang van kolonel-generaal. Na de oorlog werd Mechlis opnieuw minister voor de Staatscontrole. In de laatste jaren leed hy; aan een ernstige ziekte en was bedlegerig. Hy heeft voor zijn' verdiensten vier Lenin- orden, twee Orden van het Rode Vaan del, de Orde van de Rode Ster, de Orde van Koetoezow, eerste Mas, de Orde van Soeworow, eerste Mas, en andere onder scheidingen gekregen. DJAKARTA, 6 Februari. De Eerste Conferentie van de Indonesische vak bond van Zeelieden en Havenarbeiders is in Djakarta geopend. Ter gelegen heid van de Conferentie werd een re ceptie gehouden, waar tevens de twin tigste verjaardag van öe muiterij op het Nederlandse oorlogsschip „De Zeven Provinciën" werd herdacht. De receptie werd onder anderen bijgewoond door vertegenwoordigers van het vakver bond van de Volksrepubliek China. Op de receptie werd het woord ge voerd door de plaatsvervangend secre taris van de Indonesische vakcentrale. SOBSI, die de huidige taken van de vakbeweging uiteenzette en de Con ferentie opriep het nieuwe programma van de SOBSI te bediscussiëren. Uitvoerig ging de spreker in op de noodzaak om zich bij de vorming van een nationaal front, gebaseerd op het bondgenootschap van de arbeiders klasse en de boeren, te bevrijden van elk sectarisme en de fascistische ele menten, die trachten tweedracht te zaaien, vastberaden te bestrijden. Alle democratische organisaties moe ten, beklemtoonde hij tenslotte, actief de wereldvrede verdedigen en de im perialistische oorlogsvoorbereidingen vernietigen- „Zijn ze Communisten?" „Maar natuurlijk. Vrienden van Michael!" „Hy was ook eeri vriend van ons. Alan, waarom koml nij niet?" Haar mail* grinnikte zonder humor. „Je hebl genoeg tilitiij gezien. De jacht is begonnen. Ze keren de stad binnenste builen 0111 Michael te vinden. Dal heeft hy zich op de hals gehaald door ons hier te brengen. Kn hij kan hier toch niet gewoon naar toe wandelen, hè? En met die schuifelende manier van lopen is hy iemand, die dadelijk opvalt." „Hy zou iets gedaan kunnen hebben." Alan zette zyn koffiekopje neer „Hoor eens, ik mank me ongerust over Michael Om hemzelf. Hij is een oude man. Hy had niets te maken mei Kimey of me! Som merville of met al die andere nonsens. Maar hy heeft ons hier •gébracht en als ze dat ontdekken „Maar jy bent onschuldig! Kn als jij onschuldig bent. wat zouden ze Michael dan kunnen doen?" „Als ik onschuldig ben. waarom heb |e me dan in s hemelsnaam gedwongen hierheen te gaan! Verdomme, Cora! Dit is het krankzinnigste van alles geweesl. Me .niet thuis te laten hlyven, zoals Michael wilde." „Hij wilde niet. dal je thuis bleef!" „Hy wilde alleen, dat ik naar Ivirbv ging om te over leggen, hoe ik dit zou moeten aanpakken Kn ik wildé thuis hlyven en afwachten!" „Laten we er niet weer over beginnen." Ze keek de kamer rond en kreunde. „Hier zitten we nu met een groen, geel en roze bedde- sprei, een gipsen bord met fruit legen de muur en een prachtig meesterwerk, getiteld „Souvenir van de Nia gara Waterval" ernaast." Hii keek haar aan. „Je zou eens kunnen kijken, waar je eigenlijk op zit," zei hy. „Het is een prachtig stuk borduurwerk. Dat is een kunstwerk, 'e moeder zou heel wat betalen voor zn'n sjaal.''5 „Laten we niijn moeder er buiten laten, Alan „Heel goed. Maar vergeet met. dal Mrs l'imosjenko óns niet bepaald uitgenodigd heeft om hier te komen! Ik kan me voorsiellen, dat ze biel zo erg in haar schik mei óns is. Ook zy leest de kranten en hoort de radio Als de smerissen hier komen „Hier? waarom denk je. dat ze hier zouden kunnen komen?" „Waarom kwamen ze naar onze woning?" „Ally, waren we hier maar nooit gaan wonen. Had den we maar nooit vriendsehap gesloten met Michael!" „Mij spijt hel niet, dat wé vriendschap slóten mei MichaeH" zei Alan „Jou wel?" „Nee, als je het zo bedoelt, niet. Hy scheen een aar dige. oude man Maar jv weet. wat ik bedoel." „Ik weet, dal ik Michael hierin betrokken heb" „Hoe weet je dat? Ben je er absoluut zeker van," zei ze en dempte haar stem, „dat ze de hele zaak niet op louw gezet hebben om jou tè krijgen „Oh. houdt' in godsnaam op met zo te praten als de radio!". „Alan!" „Praat verstandig. Als je niets redelijks bedenken kunt, houd je dan stil! De laatste twee uren ben je aan het doorzagen, over „veronderstel dit" en „veronderstel dat" en dat begint me op nv'n zenuwen te werken. Hou er nou maar eens mee op!" „Alan, waar ga je heen?" By de deur bleef hii staan. „Ik zou in staat zyn om hier zo weg te lopen tft het dichtstbijzijnde politiestation op te bellen! Maar toevallig ga ik alleen maar naar de badkamer om me te scheren. Vind je het goed?" „Het spijt me. lieveling." „Mij ook. Trek je er niets van aan en zorg. dat je er 111001 uitziet." Voor hii klaar was met scheren, hoorde Alan Mrs l'imosjenko en Stella de trap opkomen en op de slaap kamerdeur kloppen. Hy hoorde het zachte geluid van een muziekinstrument, dat gestemd werd. „Hallo. Mr Alan," groelle de. vrouw hem toen hy binnenkwam. „We brengen jullie wat muziek!" „Stella zal iets zingen," zei Cora vlug. Ze ving zijn blik op en gaf hem stilzwijgend een teken van benauwd heid. „Zy speelt op de mandoline..." „Dal is- fyn," zei Alan. Het vermaakte hem het gezicht van zyn vrouw te zien veranderen; toen het meisje speelde en zong. Ze begon voorover, te leunen en een ogenblik later bedekte ze haar ogen met haar handen en wiegde mee met de klagelijke melodieën van de hoerenliedjes „Wat was dai?" vroeg ze. „Hel lied van de. watergeest," zei Mrs Tïmosjenko. „De woorden zyn prachtig." zei Stella, „l'aras Sjew- sjenko schreef ze. Het gaat over de Dnjepr Moeder houdt er van. omdat ze by de Dnjepr geboren is." „Speel „Winden waaien"." zei Mrs Timosjenko en ze gaf Alan en Cora een verklaring. „Een liefdeslied. Niet De roman „Het spionnagegeval Alan Batrd" va te verkrygen bij de Boekhandel Pegasus, Leldsestraat 25 in Amsterdam en de andere Pegasus-adressen. Fraaie uitgave In plasticband f 1,90 zoals die liedjes over de radio! Stella zal jullie de En gelse woorden zeggen en misschien zingen jullie mee, ia?" Ze stelden hun gastvrouw tevreden, door mee te neu- 1'eën. „Dat is genoeg!" zei Mrs Timosjenko. „Wij moesten beter weten, Stella. Onze vrienden hebben genoeg narig heid door het verblijf hier in die ene. kamer. We moeten wat vrolijke muziek hebben! Speel nu eens een goed stuk. Speel eens een goede mars, zoals .Jeugd mar cheert!' Het lied vrolijkte hen alle vier op, ofschoon Cora en Man er geen woord van verstonden. „Speel nu nog eens een ander opwekkend lied," zei "rs Timosjenko, „bijvoorbeeld .Vrijheid5." „Opwekkend!55 zei Stella en keek haar moeder aan. „Ja!" zei de vrouw op Scherpe toon. „Opwekkend!" Ze keerde zich tot de anderen. „Dat is het lied van myh zoon.5' Ze wees op de grote, ingelijste foto. „Mijn zoon Peter." De klank van sombere, onbevreesde schreden kwam zelfs in de sopraan van het meisje tot uitdrukking Aan liet einde van elke strofe viel de dunne stem van Mrs Fimosjenko in en met een verbazende krach! -mg ze het lang aangehouden, climax-achtige woord ei heit Toen het uit was, keek Alan hen vragend aan. „Het betekent vrijheid," zei Stella. (Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2