DELFTSCHE COURANT '.1 zzu l^ridce PUZZLE •lUiRKSSf' c 'PU ME mmmm W P I H m a 0 a g"g| s Hl 9/ p ss m SS SS lizisleren naar De Nederlander is geen bierdrinker x-'aterdag 14 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 3, Derde blad Het Hoekje voor de jeugd "N J HALLO ALLEMAAL. Wie leest er niet graag sprookjes of fantastische ver halen waarin onbegrijpelijke dingen gebeuren en de groot ste schatten worden gevon den? Toen je nog heel klein was las moeder, voordat je naar bed ging, uit het dikke sprookjesboek voor en je luisterde heel stilletjes naar de avonturen van kabouters en elfjes en later toen je wat groter was zat je zélf met een boek op de knieën en je vin gers in je oren en je vergat alles om je heen. Er zijn maar heel weinig kinderen die niet van lezen houden en liever op straat zijn. Wat is het niet prettig om in gedachten mee te varen op het schip dat koers zet naar het vreemde land om ontdekkingen te doen of in verre streken te vertoe ven en daar avonturen te be leven. Wat kun je niet mee leven met Klein Duimpje en z'n broers en Assepoester die al het werk moet doen. Weten jullie ze nog? Al die figuren uit de sprookjes? Ik zal de proef eens op de som nemen. Deze week is er een puzzle met allerlei vragen over figuren uit sprookjes die jullie moet beantwoorden. Woensdag viert ons jongste prinsesje Marijke haar zesde verjaardag. Wij feliciteren haar hartelijk en wensen haar nog veel goede jaren met haar ouders en drie zusjes op paleis Soestdijk. Je weet dus wat je moet doen hè? De vragen oplossen. Als je het helemaal goed hebt gedaan vormen de eerste let ters van de ingevulde woor- tden twee bekende schrijvers van sprookjes die broers wa ren. De stipjes geven niet het aantal letters van het in te vullen woord aan. 1. De naam van een (goede) reus die veel reizen maakte. 2. Een dier dat voorkomt in het verhaal waarin dit re geltje staat: tafeltje dekje. 3. Walt Disney maakte een tekenfilm over 4. De naam van een kabou ter dat goud uit vlas kon spinnen. 5. Als je aan het eind van een verhaaltje bent dat je je broertje aan 't vertellen was zeg je wel eens: Toen kwam er een(vul zelf maar in). 6. De prinses dié op de. sliep, 7sliep honderd jaar. 8is het begin van alle sprookjes. 9. De grootmoeder van 10. Walt Disney maakte ook een film over een ver haal van muiters en een dap pere jongen. Er komt ook een man met één been, in voor. Lange John Silver heet hij. (Er was ook een hoorspel van). 11is het zusje van Hans. 12. De kwam in Ha- meln. 13. Bijna heeft de sprookjes gelezen. 14. De van Karabas. 15. Klein Duimpje en zijn broers vluchtten voor de DE PRIJSWINNAARS Er waren weer veel oplos singen. En aan het éne woord je waarin een e, die er niet hoorde, was blijven staan hebt jullie je niet gestoord. Je kon er gemakkelijk achter komen dat het niet goed was want alle woorden hadden drie let ters vóór de stip en drie er achter. De drie prijswinnaars zijn deze week: Adri Jongeneelen, Dirklange- dwarsstraat 46. Piet Romberg, St. Olofslaan 17 Henny Verbeek, C. Fock- straat 136. Jullie kunt Maandag of Dinsdag een mooi boek komen uitzoeken aan het bureau van de Delftsche Courant. De oplossing luidde: kraN- ten, schOven, berOven, sloR- dig, raaDsel, jalOers, strO- men, monSter, mósTerd, klaPper, schoten, L laLzak, solDaat, schEren, laaRzen, polder was Noordoostpolder. VOOR DE EVACUEETJES Zouden jullie het ook niet 'leuk vinden eens een briefje te schrijven? Je krijgt dan, net als de andere kinderen die mij altij d een brief sturen, een briefje terug in de krant. En natuurlijk zijn er ook wel puzzlelaars onder jullie. Laat maar eens zien wat je kunt. Als je een goede oplossing in stuurt heb je altijd kans om een boek te winnen. Je stopt de brief met de oplossing in de bus van de Delftsche Courant aan de Verwersdijk, tegenover de brug die groter gemaakt wordt, en als je dan op de enveloppe, of gewoon op de brief zelf aan „Aan Anke" zet komt het wel bij .mij te recht. Tot de volgende week dus! 13 KILO ZILVERPAPIER EN CAPSULES De 2 zakken, zilverpapier en capsules, heb ik weggebracht. Ik had ook nog een zakje thee- lood wat ik er maar gelijk bij gedaan heb en samen woog het 13 kg. Dat is heel wat hè? Zilverpapier en capsules zijn toch zo vreselijk licht. Ik heb er (rond) 8,voor gekre gen dus dat gaat naar het Rampenfonds. Deze week kreeg ik weer nieuwe voox-raad. Fijn, als we met elkaar hard sparen ko men we vast wel weer gauw bij de 13 kilo. mbrieh Troef zit tegen EERMALEN komt het voor, dat één van de tegen standers zó rijkelijk in troef gesorteerd is, dat het on mogelijk zal zijn zonder down te gaan deze troeven eruit te slaan. Er moet dan weloverwogen en diep worden nagedacht om de op lossing te vinden, welke tenslot te uitkomst kan brengen. Dik wijls is dit onmogelijk en zal men het verlies dienen te accep teren maar zo'n heel enkele maal komt er wel eens een situatie voor waarin fraai spel de zaak kan redden. Op een wedstrijd was ik er eens getuige van, dat een bekend Ne derlands tournooispeler het hier- volgende, schijnbaar verloren spel, op briljante wijze tot een goed einde bracht. Ik heb dit spel altijd in mijn notities bewaard en wanneer de ze speelwijze ter sprake komt, verzuim ik niemmer mijn mede spelers te laten meegenieten van dit knappe staaltje bridgekunst. West was gever; niemand was kwetsbaar en er werd geboden: West Noord 1 KL 1 R. 2 Sch. 3 H. doublet pas Zuid 2 H. 4 H. pas West speelde Kl.- heer en -aas waar op Oost 3 en boer wierp. West ver volgde toen met K1.-6 die door troef-2 van Zuid werd gearresteerd. Nu ging Zuid troef snijden. West dook de vrouw; ook in Noord werd laag bij gelopen en toen kwam de renonce-aap van Oost de mouw uit. Nu stond voor Zuid dus vast, dat troef- heer er niet kon worden uitge sneden en bovendien dat er een zekere verliesslag in R. in petto was. Er dreigden dus 2 ver liesslagen in het verschiet en mèt de 2 slagen, die Oost- West reeds hadden, betekende dit de ondergang van het con tract in de vorm. van 1 down. Zuid overwoog toen: ik moet nog éénmaal troefsnijden, 2 Sch.- en 2 R.-slagen halen, bij Noord nog een KI. spelen die ik aftroef en dan hopen, dat ik met mijn 3e R.-trek, waarbij West geen renonce mag hebben, Oost 1 Sch. 3 Sch. pas s 7 5 H H 8 7 5 R 8 5 2 K A H V Gerrit E. Je had de goede naam uit de puzzle gekregen hoor. Maar voortaan moet je er wel de ver schillende woordjes bij zetten. Ik heb het nu goed gerekend, want dat wist je natuurlijk niet, Los je ook de raadsels op als ze moeilijk zijn? Doen hoorl Want zoveel meer kans op een prijs heb je. Adrie H. Ja hoor. het woord moest schoven zijn. Dat „e"-tje was er zo lekkertjes tussen geglipt, maar natuur lijk hoorde het er niet bij. Dat zag je zeker ook aan de vier letters, want bij alle woorden stonden er maar drie voor èn drie achter. Je had de naam van de polder met rood en blauw pot lood gezet. Dat stond keurig zeg. Ik vind het lief van je dat je, als je een prijs zou winnen, het boek aan een evacué geeft. Ik weet nu nog niet of je bij de gelukkigen behoort, want dit briefje schreef ik Maandag al. Bennie V. Heb jij ook steeds maar naar de radio geluisterd? Ik ook al. Er komt heel veel geld binnen hè? Dat is fijn, want er is zoveel schade aan gericht. Jullie hebt nu natuurlijk geen school, Anders zou je het wel leuk vindeiv maar nu is het om zo'n droevige reden, 't Is maar te hopen, dat alles weer gauw goed komt. Gerrit V. Jij had een mooie tekening gemaakt voor me. Een huis met een hondenhok. De dakpannen had je ook netjes getekend. Zeg, schrijf je eens een briefje ook net als Bennie? Dat zou ik erg leuk vinden. Helga v. d. B. Je had de puzzle helemaal goed opgelost. Knap zo! Doe je nu steeds mee met radasels op lossen? En natuurlijk schrijf je er dan ook eens een briefje bij hè? Ik vind dat je reuze netjes schrijven kunt. Je hebt er zeker wel een goed cijfer voor op school? Henk v. d. V. Gelukkig maar, dat je tante en neefjes veilig en wel in Delft zijn. Ze hebben zeker wel heel wat meegemaakt? Ja, oom helpt nat>* rlijk. Want al die kapotte dijken zijn zo maar niet éën-twee-drie gemaakt. Daar zijn heel wat sterke mannen voor nodig. De circusfilm was tóch wel spannend is 't niet? Die treinramp bij voorbeeld. Ik vind dat je wel netjes schrijft in blokletters, maar gaat dat niet erg langzaam, of heb je er al routine in? Er komt weer eens gauw een aardrijkskunderaadsel hoor. Koosje v. d. V. Nou zeg, jullie hadden nu de briefjes vlug gestuurd. Fijn! Ja, het is zeker jammer als je vergeet de puzzle in te sturen. Wie weet had je niet juist een kansje op een prijs gehad. Wat een witte wereld was het Zondag opeens hè? Is de bal groot geworden' Op het laatst krijg je hem meestal niet meer vooruit. Heb je er een sneeuwpop van gemaakt of niet? Ina X. Ik had het woord schoven ook toen ik de puzzle maakte. Maar toen ik in de krant keek, stond er een e bij die er niet hoorde. Je kon het ook zien aan de vier letters die er voor stonden Bij de andere woorden stonden er d: voor, Op welke gym vereniging ben je? Plet v. S. Doe je nu ook mee als de puzzles eens wat moeilijker zijn? Ja hè? Natuurlijk laat je je niet kennen door een moeilijk woord of zo. Dat is gemakkelijk zeg als Cobi's zus jouw brief ook wegbrengt. De puzzle had je helemaal goed opgelost. verteld? Wat een n die rietjes een Het staat zeker Tineke v. S. Jij kunt netjes schrijven en de puzzle had je ook goed. Heb je ook een paar woordjes zelf gevonden? Dat moet je eens proberen. Je hebt zeker wel mooie cijfers in je schriften staan hè, want je doet goed je best op school las ik. Jeanne v. S. Wat leuk zeg. dat Cobi je vriendin is. Komt haar zus altijd langs de krant? Want ze neemt jullie briefjes altijd mee las ik- 't Was zeker wel vreemd in 't begin toen je pas kort haar had hè? Had je het eerst heel lang? Anneke v. S, Schrijf je nu weer steeds Anneke? En zeg. als je de brief geschreven hebt, niet meer vergeten hem weg te brengen hoor. Ik begrijp het wel. je stelt het steeds maar uit natuurlijk, omdat de Verwersdijk niet zo dicht bij de Delfgauwseweg is. En dan vergeet je het gemakkelijk. Nu was er fijn een oplossing voor gevonden. Willy v. d. V. Dat had eigenlijk niemand verwacht hè, dat die storm zoveel verdriet zou brengen. De moeder die jullie kinderwagen heeft gekregen voor haar kindje zal wel erg blij geweest zijn denk ik. Je kunt je eigenlijk niet voorstellen hoe erg het is als je er zelf niet vandaan komt. Tante heeft zeker ook wel veel er ovt aardig idee om v. ketting te maken, wel leuk? Jennie v. d. G. Je had goed gedacht Jen. Het Woordje was schoven. De „e" was er zo maar ingeslopen en er niet uitgehaald. De drie andere personen waren schrijvers en een schrijfster en Joost van den Vondel een dichter, dus die hoorde niet in het rijtje thuis. Volgende week komt er een kruis woordraadsel. Maar deze los je toch ook wel op hè? Cobi v. d. Z. De naam van de polder had je goed hoor. Een prijs heb je nog niet gewonnen. Maar dat komt wel. Als je trouw mee doet zul je zien dat jouw naam ook eens bij de winnaars staat. Ik denk dat niemand de eerste Februari zal vergeten, al wordt je nog zo oud. Petra v. R. Is Rosemarie al weer drie weken weg? 'sjonge, wat gaat de tijd toch vlug. Natuurlijk win je wel weer eens een boek. Los maar steeds de puzzles op. Wat erg waren al die overstromingen hè? Als het weer Maandag nu maar wat rustig is. want dan is er weer een springvloed en nog hoger dan de eerste. Joke la M. Het overdruljsel was prachtig gelukt zeg. 't Is altijd span nend hè, als je zo voorzichtig het papier er af schuift om te zien hoe het plaatje te voorschijn komt. Je hebt al heel wat geld bij elkaar gespaard. Het, zal toch wel niet één dag worden, want dan heb je niet zoveel geld nodig denk ik, Ik lees het blaadje ook, want mijn broer heeft het, 't Is grappi" hè? De kinderen zullen wel heel wat speelgoed en boeken gekregen hebben. Gelukkig maar. Dan kunnen ze een beetje vergeten, wat ze hebben mee gemaakt, Ik heb m'n poëzie-album van vroeger nog steeds bewaard, 't Is altijd een leuke herinnering. Het gedicht wat Annie geschreven heeft vind ik ook mooi. Staan er al veel versjes in? Emmie v. d. Z. Ik vond het versje erg leuk. Zo'n verwaande sneeuwpop hè? Een koning van heel het land. stel je voor! Heb je het uit een boek over geschreven? Je moet eens proberen er zelf één te maken. Ik hoop dat het vrien dinnetje (of vriendje), die de brief zonder naam schreef, het antwoord gevonden heeft. Schrijf je 't eens? In de brief stond dat je tevergeefs in 't hoekje had gekeken Zaterdag, Maar zeg, stonden er toen ook geen stippel tjes boven? Anders kan ik het.me niet voorstellen. Elk kind dat schrijft krijgt antwoord terug. En jij schreef toch hè? Wat de vraag betreft: nee, die is niet van me zelf: (Wèt weet je wel hè?) Ik heb er twee en zó zeggen sommigen het ook. Schrijf maar jij hoor. Ik ben immers een vriendin van je? De op lossing had je goed. Een grappige sneeuwman stond er onderaan de brief zeg. Johnny M. Zeg John, wil je vader nog feliciteren van me? En wat heeft hij van jou gehad? De sneeuw was nu gauw weg. Maar je hebt toch nog een hele tijd fijn kunnen spelen. Heb je van de grote sneeuwbal een sneeuw pop gemaakt? Ik vond een cadeautje voor mij in "dé enveloppe. Een rolletje roombotersnips. 't Was lekker hoor! Dank je wel. Geef je Wilma een kusje van me? Dag, groeten aan vader en moeder. Marjo M. Nee maar. daar kreeg ik een zelf geschreven brief van mijn vriendinnetje. Je hebt het mooi gedaan zeg. Jij speelt zeker vaak met je poppenkindertjes hè? Zijn ze altijd zoet? Ik. denk dat ze wel eens kibbelen als jij' naar school bent. Je krijgt er een mooi cijfer voor de sommetjes van mij. Een lO'/t. Veel hè? Bedankt vopr de zegeltjes, Wim v. d. K. Wim, nog wel ge feliciteerd met je verjaardag jöhl Je hebt fijne cadeaux gehad zeg. Nu zul je je vast niet vervelen al is het geen mooi weer. Heb je al een tekening geverfd?Verf er ook eens één. voor mij zeg, dat vind ik altijd zo leuk. De ball-point schrijft mooi. Ik heb er één die precies zo schrijft. Ook paars. Nely v. d. K. Ik heb ook een gele spencer, met wit afgezet. Nou, ik vond de ramp ook zo erg. Zo zie je weer, de zee heeft zich weer eens van zijn verraderlijke zijde laten zien. Ik vind het ook leuk, dat Mieke ook schrijft. Jij leest zeker haar briefje hè? En zij (Ingezonden Mededeling) Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen dat jou. Wim V. Hartelijk bedankt voor het zilverpapier Wim. Het was heel wat zeg. Heb je gelezen hoeveel we met z'n allen bij elkaar gespaard hebben? Als we nu hard verder sparen hebben we misschien gauw weer zo veel. Dan kan ik het ook naar het Rampenfonds sturen. Fransje vond het zeker wel een feest dat hij nu met vader mee mocht hè? Ben je al meer naar gym geweest, of was dit de eerste keer? Vind je het leuk? Mieke d. K. Vind je het met inkt moeilijker schrijven dan met potlood? Jij hebt ook al zo fyn gesneeuwbald buiten. Nu is alles weer weg. Gelukkig maar, want aan al die modder heb je toch ook niets. Wil je moeder al vast feliciteren van me? Dag Mieke, tot schrijvens. Ria L. Het kwam goed uit dat je verleden week vergat te schrijven, want toen mocht het niet. We schry ven immers om de veertien dagen, weet je wel? Wat zal het strikje leuk staan by Linda. Ze is er zeker wel trots op hè? Vind ze het niet zielig dat het popje nu geen armen meer heeft? Was ze een beetje vervelend van het in- ënten? O. wat een ondeugende Gys om zo maar door de natte sneeuw en de plassen te stappen. Hy denkt zeker dat daar de kaplaarzen voor zyn hè? Ik vind het leuk, dat je eens iéts zult sturen van Gys. De tekening vond ik erg leuk. Het strikje had Linda in het haar zag ik. Ik bewaar hem gogd. Cor Lucas. Ik vond het grapje leuk zeg. Ik bewaar het. 't Is een leuke om eens aan een ander te vertellen. Je was zeker geiyk kletsnat, toen je zo'n eind in de sneeuw zakte. Of had je laarzen aan? 't Was natuuriyk alle maal opgewaaid. Heb je nog een sneeuwpop gemaakt, of alleen maar sneeuwballen gegooid? Ik heb nu nog een stapel briefjes. Jullie kunt dus volgende week gèèn brieven insturen. Dag allemaal, heel veel groeten van jullie vriendin ANKE. Oost aan slag breng. Ik heb dan nog 2 troeven over, West ook en de blinde het aas sec. Maar Oost moet komen en dat kan alleen mijn winstkans zijn. Speelt u de kaarten maar uit zoals hierboven is aangegeven. U zult zien dat dan overblijft vóór het uitspelen van de 11e R.-9 van Zuid moét Oost ne men en met Sch. moet hij terug komen. Zuid legt H. 10 en wat doet West? Duikt hij, dan werpt Noord kleine R. en is de laatste slag voor troef-aas; neemt West met de heer dan troeft Noord over en wint Zuid op troef-9 de laatste slag. U zult het toch met mij eens zijn, dat dit meesterlijk gespeel de contract met 540 punten slecht beloond is. Zoiets is dui zenden (punten) waard. J. M. S. Horizontaal: 1. Iemand die een rede uitspreekt; 7. Kluizenaars woning; 13. Soort onderwijs; 14. Treft men aan op afschriften; 16. Winter voertuig; 17. Meisjes naam; 19. Naam van verscheide ne rivieren; 21. Vrachtvrij (afk.) 23. Fr .lidwoord; 24. Voorzetsel; 26. Vluchtheuvel in Friesland; 27. Markttent; 29. Bloei wijze; 30. Onmeetbaar getal; 31. Wal om water te keren; 33. Soort onderwijs; 34. Kluizenaar; 38. Boom; 39. Bijwoord; 40. Leng temaat; 42. Mannetjesbij; 44. Soort hert; 45. Roofdier; 46. Zwaardwalvis; 47. Wandversie ring; 49. Metaal; 50. Hiel van de voet 52. Meisjesnaam; 53. Ver voersonderneming (afk.); 54. Zangnoot; 55. Hengelsnoer; 57. Geit; 58. Voordeel; 60. Zoals de akten getuigen (afk.); 61. Slot; 63. Hoofddeksel; 65. Kuil; 66 Plantensoort (familie v. grassen) 68 Doorzichtig; 69 Anker in elec- tro-motor; 70. Doornige plant; 72. Breuk, barst; 73. Hoender; 75. Sneeuwschoen; 77. Paar, ge span; 79. Klaar; 81. Kinderge luid; 82. Oever, waterkant; 83. Geit; 85. Rekenkundig vraag stuk; 87. Vooi-zetsel; 88. Soort onderwijs; 89. Roggebroodje; 91. Muziekteken; 92. Smal straatje; 94. Zelfkant van weefsel; 95. Jongensnaam (afk.); 96. Water merk, waterstand; 97, Bos, woud 98. Onderste deel van een gevel; 100. Berg in Palestina; 101. Ge slacht van zwemvogels; 102. Maanstand: 103. Spreekwoord; 106. Meisjesnaam; 107. Gouden munt (afk.) 108 Linnen over trek ter wering van zon en stof; 110. Opengewerkte stof; 113. Bloemperk; 115. Deel van de Bijbel; 116. Frans lidwoord; 117. Goud (Fr.); 119. Woonschip; 120. Soort onderwijs; 121. Maanstand; 123. Tenslotte; 124. Inwoner van Milaan. Verticaal: 1. Besmettelijke ziekte; 2. Lengtemaat; 3. Doekje met suiker om kinderen te sus sen; 4. Vierhandig zoogdier; 5. Wintervoertuig; 6. Deel v. e. boom; 8. Oud-Egyptische zonne god; 9. Vloerbedekking; 10. Voegwoord; 11. Pers. voornaam woord; 12. Zinspreuk op monu menten: 14. Bron, fontein; 15. Prachtig, luisterrijk; 17. Titel (afk.); 18. Naam van meerdere rivieren; 21. Oorlogsschip; 22. Deftiger naam voor paard; 25. Kleur; 27. Schrap, streep; 28. Graanproduct; 30. Dichter; 32. Tam, getemd; 34. Afkorting; 35. Delfstof; 36. Land in Azië; 37. Voorzetsel; 39. Meisjesnaam; 43. Spoorstaaf; 47. Alleen zijn; 48. Lelijk op zijn neus kijken; 50. Kleine armoedige woning; 51. Mild, royaal; 54. Bekoorlijk ge legen; 56. Zangvogel; 58. Knor rig, onaangenaam; 59. Kennis hebben van; bekend zijn met; 61. Ieder, allen; 62. Corpulent; 64. Honderdduizend gulden 65. Klei ne vis; 66. Reeks, rij; 67. Tel gang, tel; 71. Veldtocht, vastge steld plan; 73. Deel van een villa; 74. Waterplant; 76. Elec- trisch geladen deeltje; 78. Grieks wijsgeer; 80. Gemene schelm, schurk; 82. Onwettige winst of jifH'JVEN en chtzivem Wereldkampioenschap 1952 Hieronder volgt een analyse van de partij tussen Verpoest (België) en Deslauriers (Can.). Wit Zwart Verpoest Deslauriers 1. 31—27 19—23 2. 37—31 14—19 3. 33—28 20—24 4. 34—30 10—14 5. 30—25 15—20 6. 41—37 dreigt door 28—22 en 2721 zijn eigen lange vleugel op te lossen en die van de Canadees vast te houden. 65—10 minder goed. 7. 28—22 17x28 8. 27—21 16x27 9. 31x33 10—15 10. 33—28 11—17 11. 37—31 7—11 12. 46—41 2—7 13. 41—37 17—21 dreigt 21—27. 14. 31—27 23—29 maakt van de gelegenheid ge bruik om zijn lange vleugel van teveel stukken te ontlasten. 15. 27x16 29—33 16. 38x29 24x22 17. 43—38 18—23 18. 39—33 13—18 19. 33—29 23x34 20. 40x29 9—13 21. 45—40 4—9 22. 36—31 19—24 23. 48—43 24x33 24. 38x29 13—19 25. 43—38 8—13 Tot nog toe valt er weinig te ver tellen. Deslauriers is hier defini tief getemd en speelt rustiger dan ooit. Beide heren trachten door middel van het positiespel voordeel te behalen, wat o.i. toch wel reeds door zwart is bereikt. 26. 49—43 11—17 27. 5045 6—11 28. 31—26 22—28 de aanval. 29. 32x23 19x28 30. 35—30 18—23 en picn ti'!:*. Welke toren? Soms komt men voor het probleem te staan, welke van de beide torens men naar een centrale, verti- kale lijn (d- of e-lijn) moet dirigeren. Wil men de torens op die lijn niet' verdubbelen, dan verdient het ten zeerste aanbeve- ling de stelling nauwkeurig te onderzoeken, alvorens tot de betreffende manoeu vre over te gaan. Heeft de tegenpartij bij voorbeeld aanvalskansen op de kóningsvleugel, dan moet men de toren, die aan de verdediging van deze a vleugel het best kan medewer ken, op zijn plaats laten staan. Doet men dit niet, dan lokt het onttrekken van de betreffende toren aan de verdediging van de koningsvleugel een aanval uit, die grote kans van slagen heeft. Als voorbeeld zullen we een gedeelte van de partij Toran- Trott, Beverwijk 1953, behande len, waarin Zwart de onvoor zichtigheid begaat een toren aan de bedreigde koningsvleugel te onttrekken en hiervoor zwaar moet boeten. We gaan uit van de d c d e f g h diagramstelling (No. 7), die ont stond na de zetten: 1. e4 e6 (Franse Verdediging) 2. d4 d5 3. Pd2 de4: 4. Pe4: Le7 5. Pf3 Pf6 6. Ld3 Pe4: 7. Le4: Pd7 8. 0-0 c5 9. c3 0-0 10. De2 Pf6 11. Lc2 b2 12. Lg5 Lb7. Er volgde: 13. Tal—dl Wit kiest voor het bezetten van de d-lijn zijn dametoren: hier is niets tegen, daar de witte dame vleugel geen gevaar loopt. 13Dd8c7 14. Pf3—e5 Tf8—d8, deze zet is af te keuren, daar de witte stukken op de zwarte ko ningsvleugel gericht staan. 15. Tfl—el de witte torens werken harmo- nisoh samen. 15c5xd4: 16. c3xd4 Lb7d5 17. Tdld3 ook de witte toren wordt voor de aanval op de zwarte konings stelling ingeschakeld. 17h7h6, een ernstige verzwakking, waar van Wit onmiddellijk partij trekt. 18. Td3—c3 Dc7—b7, de witte loper op c2 wordt niet meer bedreigd. 19. Lg5xh6 g7xh6, Zwart heeft niet veel anders. 20. Tc3—g3f Kg8—f8, gedwongen; op 20. Kh8 zou vol gen 21. Pf7:f. 21. De2e3 Le7—b4 22. De3xh6t Kf8—e7 23. Tg3—g7 Td8—f8, de zwarte toren is weer voor de verdediging ingeschakeld; de partij is evenwel reeds verloren voor Zwart. 24. Pe5—g6f Ke7—e8 25. Pg6 X f8 Lb4x«l 26. Dh6 x f6 Ke8xf8 27. Tg7—h7 Kf8e8 28. Lc2a4f Zwart geeft op. Opgave 7: Wit: Kh4, Df8, Te3, Pc4, La2, p. b6, c3, e2, g5 (negen) Zwart: Kd5, Da4, Pb7, Pd7, p. a5 c6, g6 (zeven). Wit begint en geeft in twee zetten mat. Oplossing 7 (H. van Beek): d t e f 4 8 (lees 2, 3, 6) Correspondentie-adres: Dr W. Euwe, Sportlaan 127, Den Haag. 31. 29x18 12x23 32. 43—39 14—19 33. 25x14 9x20 34. 30—25 20—24 35. 39—34 24—29 Zwart heeft nu geheel bezit ge nomen van het vijandelijk cen trum. 36. 34—30 13—18 37. 38—32 17 -22 38. 40—35 11—17 De stelling van zwart is nu wel erg overwegend. Mede geholpen, door enkele minder sterke zetten van wit, die o.i. wel heel erg tam speelt. 39. 44—40 7—12 40. 40—34 29x40 41. 45x34 28—33 42. 47—41 22—27 Wil doorbraak forceren, maar in het verloop van de partij zal blijken, wat te vroeg. 43. 32x21 15—20 44. 25x14 19x10 45. 16—11 17x6 46. 21—17 12x21 47. 26x17 1—7 48. 37—32 7—12 Op 711 volgt 4237 en wint. 49. 17x8 3x12 50. 32—28 33x22 Zwart heeft nu definitief een stuk gewonnen, maar zal zeer goed moeten spelen om de partij in winst om te zetten. 51. 30—24 10—15 52. 35—30. 22—27 53. 41—36 6—11 54. 30—25 11—16 55. 42—38 23—28 56. 25—20 28—32 57. 38—33 32—37 58. 20—14 37—42 59. 14—9 42—48 60. 34—29 12—17 61, 24—20 15x24 62. 29X20 18—23 63. 9—3 17—22 64. 20—15 27—32 65. 3—25 22—27 66. 15—10 32—37 67. 33—29 Remise. Ter oplossing probleem no 137 (F) van D. Vuurboom, Glaner- brug. (Eerste plaatsing). Stand Zwart: acht stukken op: 6, 10, 12, 20, 22, 24, 28 en 32. Stand Wit: acht stukken op: 11, 26, 31, 33, 34, 37, 39 en 41. Wit speelt en wint. mt - M W a M Oplossingen binnen veertien dagen aan het correspondentie adres: W. Storm, Voorstraat 48, Delft. Van probleem No 136 (F) is de cijferstand goed. Oplossing probleem No. 135 (F) van D. Vuurboom: 25—20 (14X25) 29—23 (18x40) 37—32 (25x43) 32x4 (26x37*) 3x45 en wint. (*43x32) 4x46 (26x37) 46x45 en wint. Goede oplossers waren: C. de Ruiter Sr., W. van Noort, B. Grooters, J. Zwart, J. Roozen- burg, W. Dullaart, L. de Haan, A. Veul, P. A. van Zwieten. S. en J. Rhijnsburger, O. Hagen, J. van der Sman, J. Dijkshoorn, Schipluiden en D. van Nugteren, Rotterdam. NIEUWE BURGEMEESTER VAN HOGE EN LAGE ZWALUWE Bij K.B. is Donderdag be noemd tot burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe dr C. Vlak, oud-assistent-resident, thans leraar staatsinrichting aan een lyceum te Utrecht. Dr Vlak woont in Maartensdijk bij Utrecht. Zijn benoeming gaat 16 Februari a.s. in. Hoge en Lage Zwaluwe ligt in het getroffen gebied. rente; 83. Zuilengang in oud- Griekenland; 84. Hoofddeksel; 86. Vettige aarde, bagger uit sloten; 88. Het beieren van een klok; 90. Klein, zwak geluid; 92. Was- en reinigingsmiddel; 93. Snijdende koude; 95. Deel van het oor; 97. Zangnoot; 99. Ter gedachtenis (Lat. afk.); 102. Bos, open plek; 104. Gepelde gerst; 105. Woonschip: 108. Pers. voor naamwoord; 109. Zangnoot; 111. Bevestiging; 112. Klein kind; 113. Kluit planten met wortels; 114. Herkauwend zoogdier; 116. Chinese afstandsmaat; 118. Reeks serie; 120. Chinese afstandsmaat; 122. Deel van een Franse ont kenning. De oplossing van het letter raadsel van vorige week luidt: „Nationaal Rampenfonds vraagt nog Uw steun". De prijzen werden gewonnen door: 1. C. Timmermans, Odulphus- straat 11, 5. 2. B. van Laren, Corn, de Witt- straat 16, 2,50. 3. M. Koelink, Hugo de Groot straat 17, ƒ2,50. De prijzen kunnen van Maan dag af aan ons bureau worden afgehaald. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdag .in ons bezit zijn. 2 3 5 6 7 8 9 H /J'" 13 IS 16 17 18 19 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 12 33 34 35 36 37 38 39 I 40 42 4! 4* 45 46 47 40 49 50 5t 52 s: 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 66 69 70 7t 72 73 74 75 76 77 78 79 60 61 82 h 84 65 86 87 68 69 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 m 107 106 >09 HO in 112 113 1H 115 ri6- 1/7 1/6 H9 120 121 122 173 124 ZONDAG 15 FEBRUARI 1953 Nieuws en weerber. 8.18 Gevarieerde Hilversum I, 402 meter VARA: 8.00 muziek. 8.35 Orgelspel. 8.58 Sport- mededelingen. 9.00 „Langs ongebaande wegen", causerie. 9.10 Kamerorkest, klein koor en solisten. 9.45 „Geesteiyk leven", causerie. 10.00 Lichte muziek. 10.30 „Met en zonder omslag". 11.00 Promenade-orkest en solist, 11.30 Cabaret. AVRO: 12.00 Marinierskapel. 12.35 „Even afrekenen, heren!" 12.45 Lichte muziek. 13.00 Nieuws en weerber. 12.05 Mededelingen of gram.muziek. 13.10 Metropole-orkest. 14.00 Boek bespreking. 14.20 Omroeporkest en solist, 15.00 Filmpraatje. 15.15 Disco causerie. 16.00 Gram.muziek. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gevarieerde muziek. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sport uitslagen. VPRO: 18.30 Korte Ned. Herv. Kerkdienst. IKOR: 19.00 Kinde*- dienst. 19.35 „Gesprekken om de Bijbel", radio-catechisatie. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Nederlandse muziek. 20.55 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 21.35 Mededelingen 21.40 Hammond-orkest. 22.10 Voordrecht 22.30 Zuid-Amerikaanse en Spaanse muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportages of gram.muz. 23.25-24.00 Gram.muziek. Hilversum II, 298 meter KRO: 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram.muziek. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Gram.muz. IKOR: 10.00 „In de open deur", causerie. 10.30 Kerkdienst t.g.v. de Studenten-Wereld- gebedsdag. NCRV12.00 Godsdienstige liederen. KRO: 12.15 Apologie. 12.35 Gram.muziek. 12.40 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.10 Amusementsmuziek. 13.40 Boekbespreking. 13.55 Gram.muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Cello en piano. 15.00 Gram.muziek. 15.25 „Ver beelding en fantasie in de beeldende kunst", causerie. 15.40 Sopraan en piano. 16.10 Katholiek Thuisfront overal. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. NCRV17.00 Gereformeerde Kerkdienst 18.30 Meisjeskoor. 18.50 Gram.muziek. 19.15 Omroeporkest en soliste. 19.30 „Gelooft u dat?", causerie KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Gram.muziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zyne van. 20.30 „Honderd jaar Kromstaf". 20.50 „Alles of niks". 21.05 Amusements-orkest, kinderkoor en solisten. 21.40 „Een ver gissing is menseiyk", hoorspel. 22.20 Weense muziek. 22.35 Actualiteiten. 22.45 Avondgebed en liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. muziek. Brussel, 324 m 12.00 Gram.muziek. 12.30 Weerber. 12.34 Gevar. muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Symphonie-orkest. 13.30 Voor de soldaten. 14.00 Gram. muziek. 16.00 Sport. 16.45 Gram.muziek 17.45 Sportuitslagen. 17.50 Gram.muz. 18.00 Viool en piano. 18.30 Godsdienstige uitzending. 19.00 Nieuws en pers overzicht. 19.30 Gevarieerd programma. 21.30 Gram.muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Ver zoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05- 24.00 Dansmuziek. MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 Hilversum I. 401 meter VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram.muziek. 9.00 „Onder de pannen", hoorspel. 9.20 Gram.muziek (om 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 ..Voor de oude dag", causerie. 10.05 Morgenwyding. VARA: 10.20 Voordracht. 10.40 Voor de zieken 11.40 Sopraan en piano. 12.00 Gram. muziek. 12.15 Dansmuziek. 12.30 Land en tulnbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansmuziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Orgel spel. 13.55 Voor de middenstand. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Pianorecital, 14.45 Gram.muziek. 15.15 „De gesloten deur", hoorspel. 16.20 Bariton en piano. 16.45 Vragenbeantwoording. 17.15 Metropole orkest. 17,50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Parlemen tair overzicht. 18.45 Voor de jeugd. 19.45 Regeringsuitzending: Landbouw - rubriek. 20.00 Nieuws. 20.05 ',.In Holland staat een huis", hoorspel met muziek. 20,35 Aetherforum. 21.10 Strijkorkest. 21.30 „Het welvaartsplan van het N.V.V.", causerie. 21.45 Reportage. 21.50 Voor en achter het voetlicht. 22.10 „Les Troyens Carthage", opera (eerste acte). 23.00 Nieuws, 23.15-24.00 Gram. muziek. Hilversum II, 298 meter NCRV: 7.00 Nieuws. 7,10 Gram.muz. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Sportuitslagen. 8.23 Gewyde muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vocaal kwartet. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Tenor en piano. 10 30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel concert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram.muziek. 14.45 Voor de vrouw 15.15 Gram.muziek. 15.30 Cello en piano 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram.muziek. 16.45 Kinderkoor. 17.00 Voor de kleuters 17.15 Gram.muziek. 17.30 Voor de jeugd 17.45 Regeringsuitzending: Prof. dr Joh. J. Hanrath. 18.00 Harmonie-orkest 18.20 Sportpraatje. 18.30 Zigeuner kwintet. 18.45 Engelse les. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Lichte muziek. 19.30 „Volk en Staat", causerie. 19.45 Piano duo. 20.00 Radiokrant. 20.20 Corelli. Herdenking. 20.55 „Het kind van Europa", hoorspel. 21.55 Gram.muziek. 22.00 „Rykdom onder de grond: Aard olie", causerie. 22.10 Corelli-Herdenklng 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 „Man en vrouw", causerie. 23.30-24.00 Gram. muziek. Brussel, 324 m 11.45 Gram.muziek. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de land bouwers. 12.42 Gram.muziek (om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Pianospel 13.45 Gram.muziek. 14,00 Symphonie- orkest en solist. 15.30 Gram.muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Franse les. 18.15 Gram.muziek. 18.25 Luchtvaartkroniek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. muziek. 20.00 Kamerorkest en solist (20.45-21.00 Gram.muziek) 21.30 Gram. muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 OrgelspeL 22.55-23.00 Nieuws. t 7 AN alle landen, waar bier 1/ een inheemse drank is, heeft Nederland het laag ste verbruik. Vóór de oorlog be droeg het nog bijna 16 liter per hoofd en per jaar en in de oor logsjaren liep het bij gebrek aan andere dranken op tot ongeveer 25 liter. Zodra weer koffie en thee e.d. volop verkrijgbaar wa ren, daalde het bierverbruik snel en thans bedraagt het niet meer dan omstreeks 10 liter per persoon per jaar. De verschillen in het land zijn nog vrij groot. De Limburger drinkt bijv. bijna 30 L. bier per jaar, de Braban der 16}/2 en de Zeeuw 15,4 L. 'Maar zodra men over de grote rivieren komt, wordt het veel minder. Overijssel, Zuid-Holland en Gelderland hebben alle drie een verbruik van ruim 9 L., Noord-Holland, Utrecht en Gro ningen omstreeks 6 L-, Drenthe 4,4 en Friesland 3,8 L. per hoofd en per jaar. Hoe verder wij naar het Noorden gaan, des te lager is het bierverbruik. Toch is ook de hoeveelheid bier, die de Limburger pleegt te drinken, maar heel laag in vergelijking met wat onze Belgische buren naar binnen slaan België houdt op het ogenblik het record van bierdrinken met 140 L. per hoofd per jaar. Daarop volgt Beieren met 110 L., wat overi gens veel minder is dan vroe ger, want vóór de oorlog dronk de Beier niet minder dan 189 L. per jaar. Voor geheel Duitsland is het verbruik thans gemiddeld 52,8 L. Ook in Duitsland neemt het verbruik af naarmate men meer naar het Noorden gaat.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4