Rotterdamse werkers staan paraat Wordt Zierikzee aan de golven prijs gegeven Verhoging bewapenings-uitgaven met 3(H) millioen geëist Nog meer kunstenaars tegen executie Rosenbergs TELEGRAM VAN STALIN AAN MAO TSE-TOENG VOLKSDAGBLAD VOOR NEDERLAND 12e Jaargang No. 1156 Tegen de k&amende springvloed Tien hulp-colonnes gevormd in bedrijven Pools vredescomité schenkt f. 50.000.- Washington „helpt" Nederland! L. Z. Mechlis overleden REDT DE ROSENBERGS! Paus Stappen van de Ruim 3000 mensen gedwongen stad te ontruimen A en Joostdie achter 't Groene Blaetje syn scaemteloosheyl verbergt Maandagavond Protestvergadering in alle zalen van Bellevue Uitgave C.V. Persorganen Gebouw Felix Mentis Keizersgracht 324, Amsterdam-O. Gem. Giro-rek. W 5607, l'ostgiro-rek. 246367 Telefoon 62565 (4 lijnen) 81349, 34831, 37796, 39704 Na 6 uur bezorging tel. 62565 Abonn. 45 ct p.w., 2.05 p.m., 5.95 p. kw. (Inclusief Incassokosten) DE WAARHEID Zaterdag 14 Februari 1953 ROTTERDAM, 14 Februari De ïVC heeft naar aan leiding van een oproep van hetVolkshulpcomité de arbei ders in de Rotterdamse bedrijven opgewekt mobiele colonnes te vormen in verband met het springtij van dit weekeinde. Na deze oproep heeft de directie van het scheepsbouwbedrijf Wilton-Fijenoord 200 arbeiders gemo biliseerd. Deze werkers zullen zich gereed houden om op het eerste sein van gevaar uit te rukken. Op negen andere bedrijven werden ook hulpcolonnes gevormd. Hieronder bevinden zich twee jeugdbrigades. Aan de Rechter-Maasoever zijn tot op heden 5 vrij- willigers-werkploegen tot stand gekomen, om, bij het eerste signaal, ingezet te worden in de noodgebieden, of op andere plaatsen waar dringend hulpkrachten ter versterking van dijken nodig zijn. GAB dag en nacht geopend Intussen heeft Het Rotterdamse Gewestelijk Arbeidsbureau per cir culaire medegedeeld, dat het Za terdag en Zondag en ook in de nacht tussen deze beide dagen ge opend zal zijn voor het inzetten van arbeidersploegen op eventueel bedreigde punten. Het GAB opende tegelijkertijd de inschrijving van arbeiders, die WARSCHAU, 14 Februari. Het foolse persbureau P.A.P. heeft mede gedeeld, dat het Poolse Comité van Ver dedigers van de Vrede een bedrag van 50.000,heeft overgemaakt raar Nederland als bijdrage ter leniging van de nood der watersnoodslachtoffers. Van oficiële zyde in Den Haag ontvingen wij een bevestiging van dit bericht. Gerecht vaardigde vragen TNOOR de hoofden van de, men kan wel zeggen millioenen, milde gevers voor de rampspoedigen van Zeeland, Zuid-Holland en Brabant spookt één vraag. En die vraag is: Wat is het Rampenfonds precies eh wat doet het ïnef onto centen? Eerde: vezen wij ei reeds op, dat- minister Drees het voornemen heeft het Rampenfonds te maken tot een ver lengstuk van het ministerie van Fi nanciën, door de kosten van levens onderhoud, die uit de staatskas be horen tc worden betaald, gedeeltelijk af te wentelen op het Rampenfonds, Maar deze aankondiging is erg vaag gebleven en men zou willen weten: Hoe geschiedt nu precies de verdeling van deze gelden? Wie zitten er bij de kas, vraagt men zich af. Acht bankiers, wordt er ge zegd. Maar voor het werkende volk is één bankier al geen garantie dat zijn geld terecht komt op de plaats waar men het graag gezien had laat staan acht bankiers. Wat is het Rampenfonds? By nadere Informatie blijkt het te bestaan uit bestuursleden van een aantal verenigin gen, die geen grote bekendheid genie ten en de namen van de bestuursleden zijn bij het publiek onbekend. Dit een ter is wel duidelijk: van een direct toe zicht t'an het volk op de werkzaam heden van het fonds is geen sprake. Arbeidersorganisaties zijn in de leiding van het fonds niet vertegenwoordigd. En waar bijvoorbeeld de ouderen onder ons zich herinneren hoe bij de ramp van 1916, na het schadeherstel, weini gen ryk en velen arm zijn geworden, ryst ie dringende vraag of het niet nodig ,s een betere controle van de zijde van het volk tot stand te brengen. '"THANS is, naar men mededeelt, 1,2 millioen gulden vergeven, aan het Rode Kruis en aan het Rooms-Katho- lieke huisvestingscomité. Wij schieten niet tekort in waar dering voor wat vele werkers van het Rode Kruis dezer dagen hebben ver richt. Maar het Rode Kruis is in wezen een militaire organisatie, en velen zijn er allesbehalve gelukkig mee wanneer dit apparaat een groot deel van de beschikbare gelden zou opslokken, al is de eerste besteding aan werk-mate- riaal zeer redelijk. Meer bevreemdend is hét wanneer nu weer precies een Katholieke organisatie mee moet doen bij deze eerste verdeling. Natuurlijk wonen er in Brabant veel Katholieken, en werken daar Katholieke organisa ties mee bij de hulpverlening. Maar er is niet medegedeeld waarvoor zij het geld uitgegeven hebben en ieder nuchter Nederlander zal zeggen dat het toch beter ware om in de ge meenten waar het vele werk geschiedt, commissies uit de burgerij de leiding te geven, en niet een Rooms-Katho- lieke vereniging. Dan is er een ander punt: Er is 42 millioen gulden voor het Rampenfonds ingezameld. Hiervan is na twee weken, zoals gezegd. 1,2 millioen gulden ter beschikking gesteld. Waarom geschiedt de verdeling van de gelden, die in een ommezien verzameld zijn, zo langzaam Terwijl men weet, dat de getroffenen in uiterst armelijke omstandigheden verkeren aan alles gebrek hebben? Dat zijn zo enkele punten die iedere Nederlander, die zijn steentje heeft bij gedragen ter leniging van de nood, graag opgehelderd zou zien Irak protesteert bij VN tegen Israël BAGDAD. De Iraakse minister van Buitenlandse Zaken heeft de delegatie van zijn land bij de Verenigde Naties opdracht gegeven, bij de secretaris-gene raal te protesteren tegen het „onmense lijke optreden" van Israël in het grens gebied met Irak. Israëlische grenswach ten hebben daar, aldus wordt in Bag dad verklaard, 394 Arabische burgers gedood en 227 gewond. liet Rotterdamse Volkshulpco mité heeft het GAB volledig mede werking in deze toegezegd. zich voor deze ploegen willen op- nen worden. Vulkshulp in Rotterdam De gezamenlijke Volkshulpcomité's van de linker Maasoever te Rotterdam hebben Woensdag hun werk besproken. Het comité Afrikaanderplein kon mede delen, dat bij de opening van zijn advies bureau 80 mensen om hulp kwamen. In Varkenoord is men begonnen met een petitionnement onder de bewoners voor het verkrijgen van kolen. Een ander comité is met toestemming van het Rode Kruis bezig geëvacueerden te voorzien van kleding die in de buurt is verzameld. Van de Schade-enquête-commissie heeft het Volkshulpcomité formulieren gekregen om de schade bij de getrof fenen op te nemen. Woensdag is een delegatie van ver tegenwoordigers uit de verschillende comité's bij de burgemeester geweest met het verzoek, voldoende materiaal beschikbaar te stellen voor tie vrijwil- ligersgroepen, die worden gevormd om de stadskaden te versterken. Ook over de kolenverstrekking zijn vragen aan de burgemeester gesteld Sympathie voor Delfts Volkshulp comité Het Volkshulpcomité te Delft ondervindt grote sympathie. Dit bleek o.a. uit een gift van 100. die het comité voor zijn werkzaam heden ontving van iemand, die on bekend wenst to blijven. Door vrouwen van het Volks hulpcomité werd een groot aantal adressen verzameld, waarop even tueel evacué's ondergebracht kun- (Zie vervolg pag. 8.) AMSTERDAM, 14 Febr. Washington heeft van de watersnood gebruik gemaakt om Nederland te dwingen zijn uitgaven voor her bewapening te verhogen. Naar wij vernemen, is de regering-Eisenho- wer bereid toestemming te verlenen voor het gebruik van 200 mil lioen gulden uit het tegenwaardefonds, mits ter zelf der tijd 300 mil lioen gulden uit het zelfde fonds gebruikt wordt voor de aanschaffing van oorlogsmateriaal. Dit betekent dus, dat tegenover elke gulden die de regering-Drees voor herstel van dijken zou mogen uitgeven, een gulden vijftig moet worden besteed voor straaljagers en kanonnen. Toen de communistische kamerfractie deze week verzet aantekende tegen het gebruik van tegenwaardefondsen voor herstelwerkzaamheden, verklaarde minister-president Drees: De communisten verzetten zich in het verleden er tegen dat dit fonds voor bewapeningsdoeleinden wordt gebruikt, nu Amerika in principe bereid is, toestemming tot liet gebruik van dit fonds voor vredesdoeleinden te geven, is het weer niet goed! Drees heeft thans het antwoord op deze demagogische verklaring uit Washing ton thuis bezorgd gekregen! (Voor een belangryke beschouwing over het tegenwaardefonds zie men pag. 5). Lid Centraal Comité Comm. PartijSowjet-Unie MOSKOU, 14 Febr. (Tass) Het Centraal Comité van de Communistische Partij der Sowj et-Unie en de Raad van Ministers der U.S.S.R. delen met diep leedwezen mede, dat kameraad Lew Zacharowitsj Mechlis, vooraanstaand werker van de Communistische Partij en Sowj et-staatsman, lid van het Centraal Comité van de Communistische Partij der Sowjet-Unie, op 13 Februari 1953 qa een langdurige en ernstige ziekte is overleden. De Raad van Ministers der USSR en het Centraal Comité van de Communistische Partij der Sow- jet-Unie hebben besloten: 1. een regeringscommissie te vormen ter regeling van de begrafenis van L. Z. Mechlis, bestaande uit M. A. Soeslow (voorzitter), A. F. Gorkin, F. F. Koeznetsow. M. T. Pomaz- new en M. A. Yasnow. 2. L. Z. Mechlis bij te zetten in de muur van het Kremlin op het Rode Plein. Het stoffelijk overschot van de overledene is opgebaard in de kolommenzaal van het Huis der Vakbonden. (Zie levensbeschrijving pag. 3) AMSTERDAM, 14 Febr. Gis-1 Versoek om herziening proces teren meldden wij, dat twintig in behandeling artisten, beeldhouwers, schilders i WASHINGTON, 14 Febr. Het I Amerikaanse Comité voor het Verkriy- en schryvers een telegram aan de gen yan Recht ta do Zaak.Kosenberg Asieïikp.?>U5?A, :zr\rrp:éihebben üfteft het Amp»"ïkp.Rnse. volk npger/epen ondertekend," waarin £rotesieèrd wordt tegen de voorgenomen moord op het echtpa&V Rosenberg. Negentien andero kunstenaars hebben zich thans hierbij aange sloten. Deze negentien zijn: M. Keneman, schilder, P. Landkroon, schilder, Cor Basart, schilder, Cor Dik, schilder, Hoenderdos, schilder, Charley Toorop, schilder, D. den Hoedt, schilder, H. Melgers, schilder, A. Veldhoen, schil der, Willy Boers, schilder, Frans de •Jong, tekenaar, Gerda v. d. Laan, teke- nares, H. Nagler, beeldhouwer, Greet van Amstel, beeldhouwster, -John Rade- cker, beeldhouwer, C. J. Kelk, schrijver, Gerard den Brabander, schrijver, Mies Bouhuys, dichteres, Meta Rosselaar, pottenbakster. ZIERIKZEE, 14 Februari. Nadat de regeringsinstanties hebben verzekerd, dat zy de toestand in liet noodgebied in de hand hebben, is gisteren minister Beei in Zierikzee gekomen om de bewo ners mede te delen, dat z(j voor het grootste gedeelte geëvacueerd moeten worden. Het blijkt, dat de toestand op Schouwen-Duiveland In plaats van beter met de dag slechter is geworden. Het gat, dat by de beruchte Schelphoek, aan de dijk van de Oosterschelde was gesla gen, was 50 meter breed. Thans is dit gat 250 meter breed en het heeft een diepte van 80 meter. Men verwacht thans dat de dijk tussen de Schelphoek en Burchsluis, waar ook een diepe bres is geslagen, aan het water ten offer zal vallen, waardoor Schouwen In drie stukken uiteen zal worden geslagen. Bittere ontgoocheling Voor de thans nog ongeveer 4500 be woners van Zierikzee betekent dit alles een nieuwe ramp. In plaats van te win nen is men steeds verder achterop ge raakt. Minister Beel heeft aangekon digd, dat meer dan 3000 personen het. stadje binnen drie dagen moeten verlaten. Ofschoon de toestand in Zierikzee dus uitermate gevaarlijk is geworden en de bewoners dit ook terdege beseffen. Is er weinig bereidheid aan de oproep ge volg te geven De mensen weten nu nog wat zij hebben Met angst vragen zy zich af wat er van hun bezittingen terecht zal komen als het stadje over gelaten wordt aan de natuurelementen en de buitenlandse troepen. Wat zullen zij er voor terug krygen? Geen Zeeuw is gerust over de schadevergoeding De burgemeester van Zierikzee heeft gisteravond met nadruk ge zegd, dat het bevel tot evacuatie opgevolgd moet worden. Bij onwil zullen politie en militairen op treden In gedrukte stemming gingen de men sen naar het gemeentehuis om zich te laten registreren. Wie dat niet doet wordt vogelvry verklaard. Schepen van de marine zullen hen wegvoeren. Eerst naar het opvangcen trum in Dordrecht en dan naar de pro vincie Utrecht. Het ls een droeve uittocht. Wat zullen de mensen nog van Schouwen en Zierik zee terugzien? Worden de stad en liet land aan de golven prijsgegeven? Het Is een bittere ontgoocheling na il de opgeschroefde en geruststellende ver klaringen van de regering, dat niets meer aan de zee zou worden prijs gegeven. ln het anti-communlstlsche koor, dat door Drees geleid wordt, zingt ook de hofdichter Joost van „De Groene" mee. 1 Een onzer redacteuren meende het volgende wederwoord tot hem te moeten richten: 1 LTOE nu, verwaeten Joost, is het geen Spreuck der Wysen, I Niet d'antï-Roode dagh voor 't avent wordt, te prysen? Naeuw was door 't Groene Blat Uw kwalyck woort verspreyt, 1 Oft Waerelt Vack Verbont heeft hulpe toegeseyt. I Maei onglielyck de Yank. die los en vast vergaerde, Vroeyhen sy t.Hollands Volck wat of hem docht van waerde, l En van elck Daeldertjen datsy ons toe gaen steecken l Besiaet een aeriyh deel uyt Russische Koopeeken! aer laet de saeck daerby Gliy scimpt de Kommunisten i alsof sy van gheen danck voor tswoeghend Dyckvolck wisten. Ay segh de Waerheyt toch was deerste die gheseyt heeft iattet Dyckenbouwent Volck sich tot herstel bereyt heeft! Die voor 't sweetent Volck de grote Lof bewaerde lewelck yedr' andre Crant voor Yank en Poep vergaerde. lliy juyght de Duytsers toedie tdode Vee versieepen Üat hun ontkomen is toen sy '1. Lant uytkneepen. ihy pryst de oude en de nyeuwe Dwingelant, l Maer wat ghesciet. is kwam door hun misbaer tot stant! Gliy, Joost ghy naemt de naem des Prinsen der Poeeten, LXoch van syn Zin voor Regt ghy nooit en hebt gheweeten. i Vant slagli Joost dat ghy syt kunt. ghy 't. snndigh leeven In dUylenspieghel van De Unster sien hescrevcn: De Visvercooper, die tgemccne Volck vernet. Vreemt goul kreeg hy tot danck doch tVolck en mocht hem niet. 't Kan Verkeeren. dè», en nacht te demonstreren vo-^ tiet Wvvte Huis, het verblijf van president Eisenhower. Tienduizenden Amerikanen geven aan deze oproep gehoor. De verdediger van de Rosenbergs, mr Emanuel Bloch, heeft van de zyde van rechter Augustus N. Hand de mede deling gehad zo meldt Reuter dat Dinsdag a.s. een Hof van drie rechters over uitstel van executie zal beslissen. Zoals bekend heeft mr Bloch gisteren een eis tot herziening van het proces ingediend by het Opperste Gerechtshof der Verenigde Staten. Omtrent de stappen van de Paus wordt uit Vaticaanstad en van de zijde der Apostolische delegatie in Washing ton nader gemeld, dat „de Paus niet heeft nagelaten zich met de zaak Ro senberg te bemoeien, voor zover hem dit toegestaan was'' (daar er namelijk geen officiële betrekkingen tussen het Vaticaan en de Verenigde Staten be staan). Van officiële R.K. zyde wordt verder meegedeeld: „dat de Heilige Vader van verschil lende zijden het verzoek had ont vangen om ten behoeve van de Rosenbergs te interveniëren. Zijne Heiligheid heeft het nodig geoor deeld uit overwegingen van naas tenliefde en in overeenstemming met zijn Apostolische zending de Amerikaanse burgerlijke autoritei ten hiervan op de hoogte stellen". (Zie verder pag. 2) KNVB laat consuls beslissen De Nederlandse Voetbalbond Iaat de beslissing over het al of niet doorgaan van de wedstrijden over aan de consuls op Zondag morgen. Dijk bij Kruiningen brokkelt verder af KRUININGEN, 14 Febr. De dijk bij het dorp Kruiningen op Zuid-Beve land brokkelt steeds verder af. Het gat in de dijk heeft nu reeds een lengte van ruim 500 nieter gekregen. Door de wer king van eb en vloed is het gat zeei diep geworden. Tijdens eb peilde men op een plaats een diepte van 22 meter Op dezelfde plaats was het gat 24 uu vroeger nog-fmaar 15 meter- diep. Hoogwaterstanden in het week-einde DEN HAAG, 14 Febr. Aan de hand van de getijtafels voor Nederland kan worden nagegaan, welke hoogwater standen dit week-einde te verwachten zyn. Deze standen zullen zonder uit zondering hoger zijn dan de hoogste standen (zonder storm) op 1 Februari jl. Dit verschil zal voor Brouwershaven 33 cm zyn. Achtereenvolgens voor Delf zijl 26 cm; Dordrecht 29 cm; Den Hel der 15 cm; Hansweert 38 cm; Harlin- 25 cm; Hellevoetsluis 29 cm; Hoek van Holland 27 cm; Rotterdam 24 cm; Scheveningen 20 era; Terneuzen 44 cm; Terschelling 16 cm; Vlissingen 44 cm: Wemeldinge 33 cm; Willemstad 30 cm; IJmuiden 20 cm; Zierikzee 33 cm. Amerikaanse industriëlen komen Nederland inspecteren NEW YORK, 14 Febr. Uit New York is een groep Amerikanen vertrok ken, die in opdracht van de Amerikaanse regering de economische en militaire inspanningen in Nederland zal contro leren. Zij zullen o.a. de oorlogsindustrie, de verdeling en besteding van de Ame rikaanse credieten en de opleiding van het Nederlandse leger inspecteren. De groep staat onder leiding van de groot-industrieel McKee, die mededeelde ongeveer een maand in Nederland en België te zullen blijven. Verder maken o.a. van de missie des! uit: de voormalige Amerikaanse marine, attaché in Den Haag eD de vice-presi dent van een grote verzekeringsmaat schappij in New-York. Derde verjaardag verdrag USSR-China MOSKOU, 14 Februari (Tass). J. W. Stalin heeft ter gèle- genheid van de derde verjaardag van de ondertekening van het ver drag tussen de Sowjet-Unie en China voor vriendschap en weder zijdse bijstand het volgende tele gram gestuurd: „Aan de Voorzitter van de Cen trale Volksregering der Volksrepu bliek China, kameraad Mao Tse- toeng. Peking. Aanvaard ter gelegenheid van de derde verjaardag van de onderteke ning van het Verdrag voor vriend scliap en wederzijdse bijstand tussen de Sowjet-Unie en China mijn harte lijke gelukwensen en beste wensen voor de verdere consolidatie van de vriendschap en het bondgenootschap tussen de Chinese Volksrepubliek en de Unie van Socialistische Sow jet republieken in het belang van de vrede en veiligheid der naties. J. W. STALIN. Antwoord van Mao Tse-toeng Mao Tse-toeng heeft J. W. Stalin het volgende antwoordtelegram gestuurd: Ter gelegenheid van de derde ver jaardag van de ondertekening van het verdrag voor vriendschap en we derzijdse bijstand tussen de Chinese Volksrepubliek en de Sowjet-Unie breng ik uit naam van het Chinese volk, van de regering van de Chi nese Volksrepubliek en uit. mijn eigen naam hartelijke dank uit aan het grote Sowjet-volk, aan de Sowjet- regering en aan U persoonlijk. Gedurende de drie afgelopen jaren zijn de nauwe betrekkingen van vriendschap en samenwerleing tussen de grote bondgenoten China en de Sowjet-Unie ten zeerste geconsolideerd en ontwik keldDe werkelijk onbaatzuchtige h-ulp, die de Sowjet-Unie aan het nieuwe China heeft verleend, heeft het herstel en de ontwikkeling van China's economie versneld en is dan ook van grote betekenis voor de vol voering van China's eerste vijfjaren plan voor grootscheepse nationale opbouw. Moge de grote onwankelbare vriendschap tussen de twee landen China en de Sowjet-Unie zich steeds meer consolideren en zich verder ontwikkelen tot verzet tegen nieuwe agressieve plannen der im perialisten en tot verdediging van de vrede in het Verre osten en in de gehele wereld. MAO TSE-TOENG tegen de voorgenomen terechtstelling van de Rosenbergs Aanvang 8 uur. Sprekers o.a.: Rie Lips-Odinot - Paul de Groot Dirk Kleinsma. Verder is gevraagd: Ds Hugo van Dalen De vergadering wordt belegd door het volgende comité: E. TeeboomVan West; R. LipsOdinot; Th. de Vries; B. Brandsen; A. Schalier. Oorlogsproductie. Een enorme ex plosie in een Japanse kruitfabriek in een der voorsteden van Tokio heeft 22 arbeiders gedood, 45 gewond en 450 huizen vernietigd of beschadigd. Zuid-Amerlka. De president van Argentinië, Peron, zal deze maand een zesdaags bezoek brengen aan Chili. AANHOUDEND VORST medegedeeld door het De weersverwachting, K.-N.M.I. te De Bilt. Geldig tot morgenavond. Plaatselyk enkele sneeuwbuien maar ook ver spreide opklaringen. Over het algemeen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst. Mor gen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Maan op 8.02, onder 18.50 Morgen Zon op 7.56, onder 17.53 Maan op 8.18, onder 20.22 Ess} Maandag Zon op 7.54, onder 17.55 Heden Nieuwe Maan

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1