Behaalt Broekman na de Europese titel ook wereldkampioenschap? Komst van de Russische rijders heeft onzekerheid gebracht Wim van der Voort opnieuw favoriet Russische schaatsploeg in Helsinki ook al opstandig KRUISWOORD RAADSEL Frankrijk—Nederland of Nederland—Frankrijk DE TIJD ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 Op Zondag:1 Febru: Noorwegen Kees Broekman het Europees kampioenschap op p Zondag. 1 Februari, de voor Nederland zo rampzalige dag, heeft in Noorwegen Kees Broekman het Europees kampioenschap op de schaats behaald. Het was de eerste keer, dat een Nederlander een dergelijke prestatie op zijn naam heeft kunnen brengen. Weliswaar is het niet de eerste keer, dat een internationaal kampioenschap door een Neder lander is behaald het is namelijk precies zestig jaar geleden, dat Jaap Eden wereldkampioen werd sinds die tijd echter is de Nederlandse schaatssport van dergelijke successen verstoken gebleven. Begrijpelijkerwijs en terecht bleef Broekman's kampioenschap vrij onopgemerkt. Thans, veertien dagen later, vraagt deze zelfde Kees Broekman, die dit seizoen op de lange afstanden nog niet eenmaal is verslagen, opnieuw de aandacht. In het stadion te Helsinki worden vandaag en morgen de wedstrijden ge houden om het wereldkampioenschap. En evenals te Hamar voor de Europese titel staat ook te Helsinki de jonge Nederlander als favoriet genoteerd. Men is echter enigszins gereserveerd in zijn voorspellingen. Voor het eerst in de historie van de schaatssport nemen namelijk de Russen deel aan deze wedstrijden. De Russen, die nu al meer dan een jaar de meest éclatante als onwaarschijnlijke successen van het ideale oord Alma Ata hebben gemeld. bekend. Elk land mag echter door slechts vier rijders vertegenwoordigd worden, zodat nog een keuze gemaakt moet worden. Wij verwachten, dat Shilkov en Gontcharenko in elk geval in de ploeg zullen worden opgenomen Over de mogelijkheden van de Neder landse rijders is de laatste tijd zoveel geschreven, dat wij mogen aannemen, dat deze voldoende bekend zijn. Men weet thans, dat voor Kees Broekman de Een zekere bescheidenheid ten aan zien van een tweede succes van Kees Broekman is daarom gerechtvaardigd Al te veel bedenkingen moet men ech ter ook niet maken. In de eerste plaats is de atmosfeer te Helsinki zeker niet dezelfde als in Alma Ata. Een plaatsje in Azië. met een baan op 1600 meter hoogte, volkomen ingesloten door de bergen, waar de temperatuur en de weersomstandigheden vrijwel geen wind nog idealer voor het maken van uitstekende tijden zijn dan in het Europese lustoord Davos. Bovendien heeft de ster van de Russische schaats sport te Moskou, ondanks de zege in de landenwedstrijd tegen de Zweedse ploeg, niet bepaald geschitterd. Althans niet in die mate om een Broekman, van der Voort of Huiskes bij voorbaat kans loos te noemen. De hegemonie van de Nederlandse schaatsploeg in het internationale mi lieu, in de meest ruime zin van het woord, is momenteel onbetwist. Dat hebben de wedstrijden, die deze winter zijn gehouden, duidelijk aangetoond. Het meest van al echter wel by de strijd om het Europees kampioenschap. In Hamar is het uiteindelijk de vraag geweest welke Nederlander Europees kampioen zou worden. Of Wim van der Vor-1 die tot de 10.000 meter de leiding had in het algemeen klassement, of Kees Broekman. Zoals, gezien uit het onderlinge puntenverschil, te verwach ten was, is het Broekman geworden. De wyze, waarop hij dit succes heeft be haald, ontnam een ieder alle mogelijk heden tot aanvechtingen. Acht Russische rijders Onder enigszins redelijke omstandig heden staan de kansen van de Neder landers en in het bijzonder natuurlijk van Broekman dan ook zeer hoog ge noteerd. Broekman en van der Voort zyn sterker dan al de tegenstanders, die zij na Hamar thans in de Finse hoofdstad opnieuw zullen ontmoeten. Zij zijn ook sterker dan de Amerika nen. de Canadezen en de Koreanen, die thans ook kunnen deelnemen. De enige onzekerheid blijft, zoals reeds gezegd, de kracht van de Russische rijders Maandag zijn er acht in Helsinki ge arriveerd. Het zijn Tsjajkin. Shilkov. Sak' arov. Gontcharenko. Golovchenko. Proshin, Sukanenko en Sergeyev. De Russische ploeg bestaat verder uit twee trainers, twee teamleiders en een dok ter. De rijders zijn voor ons en voor u onbekenden. Wij weten alleen, dat Sergeyer specialist is op de 500 meter. Hij heeft de fantastische recordtijd van 40.9 sec. op zijn naam staan, in Alma Ata gemaakt op 24 Januari j.l. Shilkov is de huidige kampioen van Rusland, Tsjajkin houder- van het wereldrecord op de 1500 meter en .Gontcharenko hou der van het Russisch record 10.000 meter. Sakharov was kampioen van Rüsland in 1952. De resultaten, tijdens de Russische kampioenschappen, van Shilkov zijn inderdaad van klasse. De 500 meter reed hij in 42.3, de 1500 meter in 2.15.4. de 5000 meter in 8.12.9 en de 10,000 me ter in ruim 17.30. De tijden op de 500 en 5000 meter heeft hij gemaakt onder ideale weersomstandigheden. Gontcha renko, tweede in het eindklassement, reed de 1500 meter in 2.17.2 en de 10.000 meter in 17.29.6. Wie van de acht thans aanwezige Russen zal deel nemen aan de wedstrijden is nog niet 500 meter het grootste struikelblok is Op de lange afstanden echter is hij prac- tisch niet te verslaan. Anton Huiskes, onze tweede stayer van wereldformaat, heeft de handicap naast de 500 meter ook op de 1500 meter niet tot de aller- snel'sten te behoren. Op de 5000 en 10,000 meter echter benadert en bedreigt hij Broekman meer en meer. Ook Wim van der Voort heeft een zwakke zijde: de 10.000 meter, met daartegen een zeer sterke 1500 meter en bovendien voldoen de sprintcapaciteiten om op de 500 me ter één van de bovenste plaatsen te be zetten. Al deze factoren zijn echter nog geen waarborg voor een tweede Neder lands succes. Er zijn zoveel bijzaken, die voor de sterksten zeer nadelig kunnen werken. Dan is er de loting, die evenmin steeds even prettig verloopt en vooral de weersomstandigheden spelen een zeer belangrijke rol. Ondanks liet feit, dat Offenbergcr, de Oostenrijker, die het vorig jaar in de in ternationale schaatssport slechts figu reerde, deze week weer een opmerkelijke prestatie heeft geboekt, derde op de 5000 meter, achter Broekman en Huiskes, ge loven wij niet, dat hij het in Helsinki opnieuw zo ver zal brengen als tijdens de Europese kampioenschappen. Toen stond Offenberger, dank zij een tweede plaats op de 5000 meter en een snelle 500 meter, achter Van der Voort op de tweede plaats van het klassement na de eerste dag. Na de 1500 meter was alleen Broek man hem voorbijgestreefd'. Ernstiger Europese concurrenten blijven de Noren Sverre Haugli en Martinsen. Desondanks durven wij met enig optimisme de strijd om het wereldkampioenschap tegemoet zien. Advertentie Zd, Nederlands elftal oefent in Breda Met het oog op de ontmoeting Luxem burgZuid Nederland, Zondag 29 Maart a.s. in de hoofdstad van het Groot-Her togdom, zal het Zuid Nederlands elftal 21 Maart a.s. op het NAC-terrein te Breda een oefenwedstrijd spelen tegen een Zwaluwenploeg. Men wenst 8 inplaats van 4 rijders Gunstige loting voor de Nederlandse ploeg (Van een speciale verslaggever') De loting voor de wereldkampioen schappen heeft Vrijdagavond in 't stad huis te Helsinki plaats gehad. De uren welke er aan vooraf waren gegaan, zijn niet zonder spanning verlopen. De Rus sische ploeg, bestaande uit 9 leiders, journalisten inbegrepen en 8 rijders, wenste namelijk niet vier, zoals regle mentair voor elk land is toegestaan, maar acht man te laten deelnemen aan deze wereldkampioenschappen. Toen men de Russische delegatie op reglemen taire gronden aantoonde, dat dit niet kon worden toegestaan, werd tijdens de loting een nieuw voorstel ingediend om een vijfde Russische rydcr, zy het buiten mededinging, aan de kampioenschappen te laten deelnemen. Natuurlijk kon ook op dit voorstel niet worden ingegaan. Toen pas kon OssL Blomqvist overgaan tot het bekend maken van de indeling van de rijders over de vier groepen, zoals dat dooi- de landen zelf bij een Europees- en een wereldkampioenschap lean worden opgegeven. Wat Nederland betreft, was onderling afgesproken, dat Van der Voort zowel op de 500 als op de 5000 meter in de eerste groep zou worden ingedeeld, dat Gerard Maarse op Schaakrubriek Februari-opgave 2, Eindspelstudie van L. Koebbelj. Wif begint en houdt remise, bed f 9 S. De volgende stelling ontstond in e partij tussen Stahlberg en Tartakow Wit: Ke2 pionnen c3 d4 g6 h2. Zwart: KeG pionnen a? b7 dó g7. De witte positie is verloren mot, het .oog, op de aanwezigheid va'fi' de zwarte ver wijderde vrijpion op a7. Daarom neemi wit als laatste middel zijn toevlucht tot de doorbraak1. c4 1 dc4;? Na dit foutieve antwoord verandert nel beeld plotseling. Tot winst leidde 1. - Kfól 2. cd5IvgGNu volgde 2. h4aö (Zwart kan nu niet 2. Kf5 spelen met bet oo« op I). ha Kgö 4. dó Kf6 5, dG Ke6 6, h6!) 3. hö ad 4. Kd-21)6 5. dot Kd7 li, höi n'J 7. Kc2 b'l 8. hg7b3t 9. Kbl (Natuurlijk niet 9. Kc3? wegens 9. a2 10. Kb2 c3v 11. Kal e2 12. Kb2 alDf.) 9. a2t 10. Kal! o3 11. g8D en wint. Oplossingen van de Fehruari-opgaven kunnen tot 15 Maart ingezonden worden aan A. Bërquin Mamixkade 104, A'dam Cam- •l weer traditionele race op de Theems zullen ontmoeten, zijn reeds gerui- men tijd in training. Deze foto is ge nomen van een brug over de Isis tijdens de training van de ploeg van Oxford. Fifa-jeugdtournooi Reeds zestien landen hebben ingeschreven Voor het FIFA-jeugdlournooi, dat naar nader is bepaald van 31 Maart—G April (twee rustdagen) gehouden zal worden, is het aantal deëlnemende landen gestegen tot zestien. Het zijn België, Nederland, Frankrijk, Oostenrijk, N. Ierland, Ierse Vrijstaat, Luxemburg, Turkije, Engeland, Spanje, Saarland, Hongarije. Zwitserland Z. Slavië, West Duitsland en Argentinië De wedstrijden van de eerste ronde zul len waarschijnlijk voor een deel bulten Brussel worden gespeeld, o.m. In Verviers, Luik en Mons. De finale heeft plaats In het Heysel Stadion. Horizontaal: 1. noot. 3. fijne ba saltsteenslag. 7. spil. 9. priem. 11. achting. 12. li chaamsdeel. 13. we reldbekende Neder landse industrie. 14. groente. 15. bloem. 16. voordat. 17, eer waarde heer (afk.) 19. voorzetsel. 20. zonnegod. 21. voor zetsel. 23. berg plaats. 25. familie lid. 28. Bijbels per soon. 29. deel van een schip. 31. zoog dier. 32. bode. 33. feestkleding. 35. vordering. 36. zit plaats op motorrij wiel. 38. boom. 39- slap, verlept. 40. pers. voornaamw. Verticaal: 1. ge stalte. 2. reeds. 4. hoogteligging van een terrein. 5. bloem. 6. bloem. 7. voertuig. 8, verdriet, 10. boom, 12. Scan dinavische goden. 18. spoedig. 19. boom. 22. troep. 23. traag. 24. reeks. 26. karak ter. 27. schim. 29. dorsvloer. 30. berg plaats. 34. herkauwer. 37 bolgewas. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 23 Febr. aan De Tijd- (afd. Prijsraadsel), N. Z- Voor burgwal 6573, Amsterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger is dan 13 jaar. Oplossing 31 Jan.: OPPONENT PROP' I EL POFFEN OFFER NIER EEN N L Na loting wonnen de prijzen: W. van Spanje, Stadionstraat 19 huis, Amsterdam: J. v. d. Stadt, Colensostraat 4, Hengelo (Ov.); Pater Rogerius Bur gers. Megen. Recette zal te Amsterdam hoger zijn dan te Parijs In verband met een suggestie van Ne derlandse zijde om de door de Franse Voetbal Federatie ten bate van de nood- gebiéden voorgestelde landenweoUrija Frankrijk--Nederland in Nederland te doen spelen in plaats van te Parijs heeft de heer Henri Delaunay, secretaris-generaal van de Franse Federatie, verklaard, dat zulks wat Frankrijk betreft zeer wel mo gelijk zou zijn. Noch het bestuur van de Damrubriek Probleem No. 2004 van P, J Eype te Haarlem: voor geoefende oplossers. Zwart 11 st. op 13, 14, 17, 19, 22, 24, 29 30 31. 34 35. Wit 11 st. op 25, 26, 37. 38, 39, 41, 42. 43, 44, 47, 49. Wit speelt en wint: oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Maart a.s. aan B.~ H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heem stede. Oplossing van No. 1996 van dezelfde auteur. Wit speelt naar: 25— 20, 4842, 41. 21. 32. 5, 40. 40 en wint. Een heel mooi meerslagprobleem in goede aanvangsstand, waarin de oplossing zich niet lang laat zoeken, VOOR BEGINNERS No. 244 ingezonden door W. Hondeman te Amsterdam. w. m V//,. y V/K V/K. PJi. _m M.m KVW/, in een van de competitiewedstrijden van DCG te Amsterdam kwam het na het verstrijken van de vastgestelde speeltijd tot bovenstaande stand, waarin zwart aan zet is. De spelers togen naar huis en be gonnen ijverig te studeren naar winst-, resp. remisemogelijkheden. Na verloop van enkele weken werd de partij voort gezet en speelde zwart 1829, waarna wit m enkele zetten won. De vraag luidt nu Hoe forceerde wit de winst? Oplossingen van de nummers 243 en 244 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 Maart a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossing van No. 240 van IT- F. M van Tulder te Amsterdam. 3127, 22x31, 4137 een verrassende zet. 32x41, 47x27, 38x47, 48—42, de clou! 47x38. 21—16. 38x21. 16x38. 21x43. 49x38 gewonnen Een prachtig miniatuur met een gees tige ontleding. Federatie, noch de keuzecommissie, noch de clubs die spelers zouden moeten afstaan •ebben hiertegen bezwaar, Ongetwijfeld zou de recette te Amster dam hoger worden dan te Parijs, waar men, zo verklaarde de heer Delaunay, op niet moer dan twaalf millioen francs (ongeveer 1' 125.U00) mag hopen. Maar een definitief besluit zal pas genomen kunnen worden nadat het bestuur van de K.N.V.B., dat de zer dagen vergadert, zicli met voorstel len tot de Franse Federatie zal hebben gewend. Men houdt in Frankrijk nog altijd reke ning met de 12e Maart als dag voor deze ontmoeting. Mocht het niet mogelijk zijn, om welke reden dan ook, een officiële anden-wedstrijd te organiseren dan zou de Franse Federatie trachten op 12 Maart te Parijs een wedstrijd te laten spelen tussen 'n Franse selectieploeg en een ejftal van buiten Nederland werkzame Nederlandse profs. Timmermans zou zich met de se menstelling van dit Nederlandse beroep: elftal belasten en hiervoor ook een beroep doen op De Munck die voor een Duitse en op Wilkes die voor een Italiaanse ploeg uitkomt. de 500 meter in groep twee cn op de 5000 meter in de laatste groep zou star ten en dat Broekman op de 5000 meter in groep drie en Huiskes op die afstand in groep twee zou worden onderge bracht, omgekeerd als bij de Europese kampioenschappen te Hamar dus. Klaas Schenk vertegenwoordigde ons land bij de loting. Op de 500 meter trok ken Van der Voort. Broekman en Maar- se tegen drie Zweden. Alleen Huiskes lootte in de voorlaatste serie tegen een vertegenwoordiger van een ander land, de Rus Saharov. Van der Voort zal van daag de wereldkampioenschappen ope nen in de eerste serie op de 500 meter tegen Sigge Ericsson cn Kees Broekman krijgt Carl Eric Asplund tegenover zich, die, wonderlijk toeval, ook op de 5000 meter tegen dc Europese kampioen zal starten. Voor de Nederlanders een gun stige loting overigens. De groepsindeling met de daaropvol gende loting had het volgende resultaat: 500 meter: Ericsson (Zw.)Van dei- Voort, Cho Yoon (Korea)—Tsaikin (Rush), On'enberger (Oost.)Holwell (G.-B.), Haugli (Noorw.)— Salonen (Finl.), Loerinc (Hong.)—'Shilkov (Rush), Pajör (Zw.)Maarse, Stene (Noorw.)Lee (Korea), Parkkinen (Finl.)Mannsbarth (Oost.), Broekman Asplund (Zw.'>, Finn Hodt (Noorw.) Gontsjarenko (Rush), Merenyi (Hong.) Salomaa (Finl.), Martinsen (Noorw.) Lamrnio (Finl.), HuiskesSaharov (Rush), Dahlberg (Zw.) alleen, 5000 meter: Offcnbergei—Pajor. Cho— Van der Voort. HaugliSalomaa. Gon tsjarenkoMerenyi, HuiskesHolwell, MartinsenShilkov, Ericsson—Loerinc, Parkkinen—Mannsbarth. Asplund— Broekman. SaharovLammio. Nic Stene Lee. SalonenMaarse, Finn Hoclt Tsjaikin. Dahlberg (alleen). De weersomstandigheden zijn uitste kend. Wieier onmium te Brussel Nederlanders boeken geen successen In het zeer goed bezette sportpaleis te Brussel zijn Donderdagavond' wed strijden en demonstraties gehouden in vier takken van sport ten bate van de slachtoffers der overstromingen. Op het program stond o.m een wieleromnium- wedstrijd tussen een Belgische ploeg, bestaande uit Van Steenbergen Gosse- lin en Glorieux, en een Nederlands team, gevormd door Schuite. Van Vliet en Derksen. in drie manches: punten- race, ploeg-achtei volging en één kilo meter a l'Italienne. Dc Belgen zegevier den in alle onderdelen. De wereldkampioen Dolf Verschueren won een stay erweclstnjel. verroden als achtervolging, over tien kilometer te gen Wout Wagtmans. De Belg noteerde een tijd van 8 min. 44,8 sec., een nieuw baanrecord: Wagtmans had 1'10 meter achterstand Het oude baanrecord stond met 9 28,3 sinds Zondag j.l. op naam van de Italiaan Miirtino. Het bestuur van de „Zwaluwen" In het bestuur van de Nederlandse voetbalvereniging de ..Zwaluwen" zijn enkele bestaande vacatures aangevuld, [n de vacature ontstaan dooi het over lijden van de heer H A, J, Bockmeulen, is voorzien door de benoeming van de heer J. W. J. Panis te Tilburg. Tot pen ningmeester werd benoemd de neer N, l Twisterling te Haarlem: tol dusver was deze functie waargenomen door de voorzitter mr. A. van der Wilde De oud voorzitter van de Zwaluwen, de heer L. F Verwoerd, i* tot erelid benoemd. Op de laatst gehouden bestuursverga dering is besloten f 2500 te schenken aan het Nationaal Rampenfonds Zwitserse bijdrage voor Rampenfonds Naar de K.N.V.E meedeelt beeft de Zwitserse voetbal en atlilëtielc bond een bedrag van 10.000 Zwitserse francs (8800 gulden) overgemaakt aan liet Zwitserse Rode Kruis ten bate van de slachtoffers der overstromingen in Nederland, Enge land en België. Wandelverbond Het Nijmeegs Wandelverbond, waar- by een twintigtal Nijmeegse wandelclubs is aangesloten, heeft op een algemene ledenvergadering unaniem besloten zich aan te sluiten bij de N. B, v, L. O. Het betreffende voorstel werd zonder dis cussie en zonder stemming (niemand was tegen) aangenomen. Cellulaire straf voor v. d. Vaart Smit Misbruik gemaakt van bewegingsvrijheid In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Scheps (Arb.) van de aan de gedetineerde Van der Voort Smit verleende bewegingsvrijheid, heeft de minister van Justitie medege deeld, dat de gedetineerde op verschei dene manieren misbruik heelt gemaakt van de gedeeltelijke vrijheid, die hem in de rijkswerkinrichting Bergveen te Norg werd verleend. Bergveen is een z.g. „open gesticht", waar gedetineerden in de laatste phase van hun straf in afwachting van een eventuele voor waardelijke invrijheidstelling kunnen worden geplaatst als overgang naar de vrije maatschappij, v. d. Vaart Smit moet, aldus de directeur, ongeschikt worden geacht, voor het geheel op ver trouwen gebaseerde regime van een open gesticht. De gedetineerde is thans naar de straf gevangen is te Den Haag overgebracht, waar hij cellulair wordt gestraft. In zijn cel is een foto van Mussert gevonden en in beslag geno men. Scheepswerf contra Portugese opdracht gevers Portugese rederij tot schade vergoeding veroordeeld De N.V. Scheepswerf Foxhol te Fox- hol sloot in 1946 met een Portugese ven nootschap een contract betreffende de bouw van twee treilers. de „Pargo" en de „Goraz" De .Pargo" werd geleverd en aan de Portugezen overgedragen. Kort daarna ontstond om deze levering veel deining daar de Portugezen be weerden, dat het schip verschillende ge bréken; vertoonde. Op grond hiervan staakten zij de betaling en weigerden voorts het tweede schip te aanvaarden. Ook wensten zij een zeer hoge schade vergoeding. De Nederlandse werf heeft daarop een proces bij de rechtbank aan hangig gemaakt tot ontbinding -van het contract, voor zover nog niet uitgevoerd. De Portugezen op hun beurt stelden een 'eienvordenng in. De Groninger rechtbank heeft zich thans bevoegd verklaard van dit geschil kennis Ie nemen. De vordering van Por tugal werd afgewezen op grond van het feit, dat niet van wanprestatie van de zijde van de werf lean worden gespro ken. Verder heeft de rechtbank op vor dering van de werf de ontbinding van het contract uitgesproken en de Portu gese vennootschap tot volledige schade vergoeding veroordeeld, omdat de Por tugese maatschappij, ondanks sommatie, weigerde de verdere hoinvtennijnen te betalen. Naar raming beloont de schade ruim 2 ton. Joegoslavische gouden bruiloft (Van onze Brabantse redactie) Dinsdag 17 Februari zal in het Lief degesticht te Berlicum het Joegoslavisch "chtpaar Kopilovïc zijn gouden huwelijks feest vieren. De echtelieden zijn enige iaren geleden als ontheemden naar ons land gekomen. Zij genieten een verzor ging vanwege het R-K Huisvestingsco mité Opsporing van jongen verzocht De commissaris van politie te Breda verzoekt namens de ouders.de opsporing van de minderjarige Petrus Willibror- dus Hgerkens, geboren te Ginniken 24 Mei 1935, wonende te Bréda, "'Laurier straat 17, die in de voormiddag 'van 2 Februari de ouderlijke woning heeft verlaten én sindsdien niet is terugge keerd; een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: flink postuur, blond krullend haar, gezonde gelaatskleur. Kleding: bruine manchester broek, brui ne laarzen en vermoedelijk een wind jack. Hij heeft waarschijnlijk eén brom fiets bij zich, merk Pelikaan, framenum mer 52325, motornummer 58630. (C)ver 2 golven ZONDAG HOORT U: HILVERSUM i, 402 m. VARA: 8.00 nieuws, S.1S gevar. mus., 8.35 orgel, 8.5S sport. 9.00 causerie, 9.10 kamerorkest. 9.45 causerie, 10.00 lichte mus., 10,30 Met en zonder omslag. 11,00 Promeruide-orkest, 11.30 cabaret. AVRO: 12.00 Marinierskapel, 12.35 Even afrekenen, lieren!, 12.45 lichte mus., 13.09 nieuws, 13.05 gram., 13.10 Metropole orkest, 14.00 boek, 14.20 omroeporkest, 15.00 film15.15 Disco-causerie, 16.00 gram., 16.30 sport. VARA: 17.00 gevar. mus., 17.30 jeugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 prot. pr. TKOR: 19 00 prot. pr. AVRO20.00 nieuws, 20.05 Ned. muz., 20.55 hoorspel. 21.40 Hammondorkest, 22 10 voordracht. 22.30 Zuid-Amerilc. en Spaanse mus.. 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.25 gram. HILVERSUM II, 298 m. - KRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram, 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 nieuws, 9.45 gram. 1KQR: 10.0n prot. pr. NCRV: 12.00 godsd. liederen KRO12.15 Apologie, 12.35 gram.. 12.40 lichte muziek, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.10 amu- sementsmus., 13.40 boek, 13.55 gram,. 14.00 jeugd. 14.30 cetlo en piano, 15.00 gram., 15.25 causerie, 15 40 sopraan en piano. 16.10 thuis front. 16.15 sport. 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 prol. pr., IS.30 meisjeskoor. 18 50 gram,, 19 15 omroeporkest. 19 30 causerie. KRO: 19.45 nieuws, 20.00 gram 20.05 de gewone man, 20.30 100 jaar Kromstaf. 20.50 Alles of niks. 21.05 amusem.orkest, 21.40 hoorspel. 22.20 Ween se muz.. 22.35 act. 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws. 23.15 gram. MAANDAG HOORT U: HILVERSUM I, 402 m VARA7.00 nieuws, 7.13 gram., 8.00 nieuws, S.tS gram,, 9.00 hoorspel, 9.20 gram. VPROlO.Oo cau serie, 10.05 prol. pr., VARA: 19 20 voordracht, 10.40 zieken, 11.40 sopraan en piano, 12 00 gram.. 12.15 dansmus., 12.33 platteland. 12.38 dunsmuz 13.00 nieu ws. 13.20 orgel. 13.55 middenstand, 14.00 vrouw, 14.15 piano. 14 45 gram 15.15 hoorspel. 16.20 bariton, en pia no, 16.45 nragenbeanlwoording. 17.15 Metrn- pole-orkcsl, 17.50 militair commentaar. IS.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 parlementair over zicht.. 18.45 jeugd 19.45 regeringsuitz. 20.00 nieuws, 20.05 hoorspel met muz.. 20,35 aetherforum, 21.10 strijkorkest. 21,30 cau serie. 21.45 reportage. 21.50 voor en achter het voetlicht, 22.10 Les Tronens Carthage, opera:, 23.00 nieuws. 23:15 gram... 23.45 idem. HILVERSUM 11. 298 m - NCRV. 7 00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymh.. 7 30 gram, 7.45 prot, pr.. S.OO nieuws. 8.1(1 sport, 8.23 muziek. 8.45 gram, 9.00 zieken. 9.30 vocaal kwartet9,35 gram, 10.00 tenor en piano, 10.30 prot. pr, 11,00 gram, 11,15 idem. 12 25 boer cn tuinder. 12.33 orgel 12'59 klokgelui, 13.00 nieuws. 13.15 gram, 14.00 schoolradio, 14.30 gram, 14.45 vrouw. 15.15 gram, 15 30 cello en piano. 16.00 prat. nr 16,30 gram., 16.45 kinderkoor, 17,00 kleuters 17.15 gram,, 17.30 jeugd. 17.45 regeringsui'. 18 no har monie-orkest18 20 sport. 18 30 zigeuner- kwintet. 18.45 Enaelse tes. 19 00 nieuws, 19.10 lichte muz, 19 30 causerie. 19.45 piano, 20.00 radiokrant- 20.2o CorelH-herdenking, 20,55 hoorsoel. 21.55 gram, 22 00 causerie, 22.10 Corelii-herdenking. 22 4,5 prot pr., 23.00 nieuws, 23.15 causerie, 23 30 gram Sportflitsen Nijmegen zal in de komende Augus tusmaand in het teken van de natio nale en internationale zwemsport staan. In de week van 14 t.rn. 22 Augustus zul len n.l. in het Goffertbad het internati onale waterpolo-tournooi om de Trofeo cl Italia worden gehouden, waaraan de nationale zwemkampioenscbppen vooraf zullen gaan. „Ik ben gestolen" Een Oost-Duitse vluch teling in Frankfurt heeft een uitvinding gedaan. Zij is bestemd um een auto, die door de eigenaar voorat verlaten, te bevei ligen Zo gauw er n.l een onbevoegde achter hei it.uur pl'aals neemt wordt er een lolc van de be trokkene gemaakt, ben in gebouwde gramofóqn treedt in werking, waarop dan door een luidspreker de woorden klinken: .Houdt me tegenik ben gestolen." Bontjas Een 5U-jarige dame te Torquay in Engeland, die voor de rechter moest verschijnen om te worden gehoord in verband mei haar faillissement, stapte binnen, gehuld in een prachtige bonimantel. De magistraal laxeerde mei kennersblik het kle dingstuk en zei toen: ..Die mantel moet aan de be windvoerder ter nand ge steld worden." „Maar meneer de rech ter." jammerde de dame, „hel is de enige mantel die ik heb en ik heb 'ni nodig om geen kou te lil den." „Best", antwoordde de kadi. „u moogt hem blij ven dragen tol 1 Maart.' Daarop verdaagde hij liet verhoor tot genoemde datum De dame hoopt, nu maar dat het legen 1 Maart zacht weer zal worden °n blijven. Niets nieuws onder de zon Een Deens amateur-ar- chaeoloog heeft een vondst gedaan, die er op wijsl dat vissers reeds in hel stenen tijdperk gebruik hebben gemaakt van le pelvormig kunstaas Bij opgravingen in de buurt van Randers op Jutland braclu de huis- schilden Jes Peters Niel sen een vreemdsoortig voorwerp van vuursteen naar boven, dat merk waardig veel op een vis geleek Hij bleef graven en vond nog zes visvormige stukjes vuursteen. Toen de voorwerpen waren schoongemaakt. bleken liet imitatievisjes te zijn mei inkepingen voor hel vastmaken van een snoer zodat liet nauwelijks aan twijfel onderhevig is. dal de stenen dingetjes meet dan 1000 iaar geleden als kunstaas zijn gebruikt Prof. Glob, hoogleraar mi de archaeologie aan de universiteit van Aarhuus, heeft verklaard, dat deze stenen visjes voorzover hij weet de eerste zijn, die ergens zijn gevonden. Kinderfeestje Hei Britse Legioen or ganiseerde in Thetford 'n kinderfeestje. Binnen vijf tien minuten hadden 160 kinderen 426 sandwi ches, 400 calces, twee grote pruimentaarlen, 16 banketletters, 12 -puddin gen, 6 slagroompuntev en 400 koppen thee op Zo zyn ze De politie van New York heeft weer werk. Vrijwel alle revolution- naire partijen der Zuid- Amerikaanse republieken hebben in de stad hun hoofdkwartier opgesla gen. De politie moet nu maar uitzoeken wie tegen ivie samenzweert. Zo ioü- den Zaterdag vijfhonderd inwoners van de Domini caanse Republiek met een speciale trein naar Wash ington reizen om daar deel te nemen aan een grootscheepse demonstra tie ter ere van generaal Trujillo. de Dominicaan se gevolmachtigde bij de V.N Plotseling vernam de politie dat lieden die liet niet met Trujillo eens zijn deze trein wilden op blazen. Op liet drukke Pennsylvania-station loer den toen alle vijfhonderd betogers gefouilleerd, om te zien of ze wapens bij zich hadden, m,aar er werd niets gevonden. Een commissaris van politie vertrouwde het maar niet. „Ze kunnen wel geen wapens bij zich hebben, maar hun temperament laat hen nooit in de steek", zei hij. Een bandeloos verhaal van en voor brave kindertjes 133. Lapper Chrispijn was ook komen opdagen en hij had een karretje vol met schoenen meegenomen. Geen oude schoenen, maar spiksplinternieuwe. Het beste is niet goed genoeg voor de mensen uit dc rampgebieden"zei hij plechtig, toen hij het schoei sel aan de Parkgeest overhandigde. En daai waren zelfs de rovers. Aliboeboe liep voorop. „Wij komen mensen redden'zei hij bars. Maar toen hij hoorde, dat zij daarvoor al te laat waren stelde hij voor, dat hij en zijn mannen zouden helpen bij het dichten van de dijken, En dat werd natuurlijk in dankbaar heid aanvaard, Want de rovers stonden bekend als zeer werkzame mensen en wanneer zij iets aanpak ten. deden zij hét altijd erg goed. Dat heeft dit ver haal jullie wel geleerd Achmed was er warempel ook, Hij stelde hel toverbedje beschikbaar, „als ver voermiddel", zei hij. En dat kon hij gemakkelijk doen, want het was helemaal niet van hem. Maar toch was het een aardig gebaar. Theodosius, dat weerbarstige ventje, was ook op dé mare van de ramp toegesneld, mét zijn vliegende schotel. ,,lk maak verkenningsvluchtenpiepte het kereltje, ledereen moest om hem glimlachen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4