FIN ANCIEN EN ECONOMIE V.S. ongerust over binnen- en buiten landse concurrentie Industrieële productie in 1952 gestegen Gunstig klimaat gewenst voor binnen-en buitenlands kapitaal K.S.G. stelt prijsregeling voor kolen vast Indonesische fondsen blij ven de aandacht trekken Markten en veilingen Goed herstel in New York SCHEEPVAAR TBERICHTEN Schenkingen aan ins telling en O DE TIJD ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 Prijsdalingen doorkruist door loonsverhogingen Vertraging industriële ontwikkeling (Bijzondere correspondentie) NEW YORK, 12 Februari 1953. Nadat in president Eisenhower's boodschap de hoop opgesloten lag, dat een herziening van de Ameri kaanse donane- en handelspolitiek betere kansen zou bieden A'oor de Euro pese export naar de dollar-gebieden, ontkomen bezadigde waarnemers in Washington nog niet aan de indruk, dat een zeer invloedrijk en machtig protec tionistisch blok in het Congress een hardnekkige strijd zal voeren tegen elk plan om de Amerikaanse invoer te ver ruimen. In dit verband is het te ver wachten, dat als argument zal worden aangevoerd het in Europa geldende veel lagere loonpeil, waardoor de mogelijk heid wordt geschapen tot een voor de Amerikaanse producenten gevaarlijke concurrentie. Reeds thans wordt o.a. be raamd om nogmaals aan de Commissie voor de Douanetarieven het eerder reeds afgewezen voorstel in te dienen nopens verhoging van invoerrechten op porse leinen goederen voor huishoudelijk ge bruik Een tweede niet minder belangrijk punt, dat de Amerikaanse publieke opi nie in verband met de komende Euro pese ontwikkelingen bezig houdt, is het probleem van de convertibiliteit van het Pond Sterling. Te dien opzichte is men voorlopig gerustgesteld door de verkla ring van Foster Dulles, dat Amerika geen verplichtingen zal aangaan tegen over Engeland zonder voorafgaand over leg met de Atlantische Raad en de Europese Betalings Unie In verband met de binnenkort te verwachten opheffing van de rege- ringscontröle op de lonen en prijzen, blijft men zich afvragen, hoe uitein delijk het prijspeil zich zal ontwikke len. In sommige sleutelindustrieën wordt met de mogelijkheid van het uitbreken van stakingen rekening ge houden. Reeds thans oefenen de vak verenigingen een druk uit om loons verhogingen uit te lokken. Deze actie ■wordt niejf zonder bezorgdheid door vooraanstaande industriëlen gadege slagen, want zij valt samen met toe- Het jaargemiddelde van de productie van de Nederlandse industrie bedroeg over 1952: 147 tegen 145 in 1951, aldus blijkt uit berekeningen van bet C.B.S. van de productie-indices. Zowel de al gemene productie-index als de gemid delde dagproductie, stelden zich (basis 1938 100) voor 1952 op 147, tegen 145 in 1951. Het gemiddelde aantal arbeids dagen per maand was in beide jaren gelijk: 23%. Per bedrijfstak bedroeg de productie index in 1952 (resn. 1951) gemiddeld (basis: 1938: 100): bouwmaterialen 131 (130), leder en schoenen 141 (137), rubber 338 (338), steenkolen 93 (92), metaalproductèn 176 (171), papier 134 (152) en openbare nutsbedrijven 205 (192). De algemene productie-index over December 1952 bedraagt 151 tegen 155 in November in 136 in December 1951. De gemiddelde dagproductie in Decem ber beliep 154 tegen 162 in November in 149 in December 1951. Hollanclia Kattenburg neemt deel in NV Door de Hollandia Kattenburg en de heer P. J. Zacharias is opgericht de Kaza, Regen- en Sportkleding N.V. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f500.000, verdeeld in 500 aandelen van f 1.000, waarvan bij ieder der oprichters 50 zijn geplaatst. "Hollandia Kattenburg stort deze vol in contanten, de heer Za charias die de directie voert door inbreng van zijn bedrijf. Commissarissen zijn de heren H. J. Mansfeld, A. Katten burg en S. Meyer. Pond Sterling vast op Franse wisselmarkt De notering van het Pond Sterling op de onofficiële wisselmarkt te Parijs Is Vrijdag gestegen tot 1065 francs, waarmede het hoogste niveau sedert Maart 1952 werd bereikt. De officiële wisselkoers is 988 francs. In financiële kringen te Parijs schrijft men de gestadige stijging van de ster- lingkoers op de Franse, markt toe aan de algemene verbetering van de positie van het pond in de gehele wereld. nemende concurrentieversehijnselen. De indruk overheerst, dat het publiek niet geneigd zal zijn om de door loons verhogingen onvermijdelijke prijsstij gingen op te vangen. Anderzijds doen het ophouden van inflatoire invloeden en bepaalde defla- toire verschijnselen, die zich in sommige staan, zoals reeds thans bijvoorbeeld duidelijke neiging tot prijsdalingen ont- sectoren vertonen, een min of meer voor granen merkbaar is. Daarom zou zelfs het behoud van het huidige reeds hoge loonpeil als factor bij de kostprijs berekening van vele ondernemingen een grotere rol gaan spelen, hetgeen de Amerikaanse export des te meer zou kunnen raken, waar deze reeds met moeilijkheden te kampen heeft, ondanks het feit, dat in verscheidene bedrijfstak ken de prijzen sinds vele maanden on der de toegelaten maxima waren ge legen. Dit neemt niet weg, dat voor het gehele jaar 1952 de Amerikaanse uit voer nog 15.167 millioen heeft bereikt, hetgeen evenwel slechts 145 millioen boven 1951 lag. Wat betreft de Amerikaanse hulp aan het buitenland, blijft men geloven, dat men zich in den vreemde gelukkig zal mogen achten met een totaal bedrag tus sen S 5 en 5% milliard, terwijl president Truman in zijn begrotingsrede nog 7.6 milliard had aanbevolen. Senator Willey, voorzitter van de Commissie voor Bui tenlandse Zaken, heeft zich voorstander verklaard van verdere hulp aan het bui tenland mits 's lands economie en munt- eenheid hierdoor niet zouden worden aangetast. George Humphrey, secretaris van de Schatkist, heeft de hoop uitgesproken de gewenste stabilisatie van de dollar te kunnen bereiken en Amerika lang zaam maar zeker te bevrijden van het juk van te hoge belastingen en voorts een evenwichtige begroting, de ge leidelijke aflossing van de nationale schuld en de handhaving van vrije markten in de V.S. in uitzicht gesteld. Ook de Commerce and Industry As sociation heeft zich uitgelaten ten gunste van belangrijke fiscale ver zachtingen, mede met het oog op expansie van de wereldhandel. Het jongste indexcijfer van de Federal Reserve Board wijst nog altijd op een gunstige ontwikkeling, doch ook op 'n tra ger tempo van de industriële productie, die in Januari 1953 het peil van 236 heeft bereikt tegen 235 in December en 219 in Januari 1952 (met 100 als gemiddelde tussen 1935 en 1939). Het aarzelende en zelfs enigszins af brokkelende verloop van Wall Street is te verklaren enerzijds door de onzeker heid, die op vrijwel elk belangrijk ge bied nog de overhand heeft gehouden en anderzijds op grond van minder optimis tische rendementsoverwegingen. Voor de eerste maal sinds het einde van de oorlog vertoont het gemiddelde rende ment op gewone aandelen een zij het dan ook lichte achteruitgang in 1952 in vergelijking tot het voorafgaande jaar en voor het lopende kwartaal wordt rekening gehouden met een ongeveer gelijk gemiddelde, zodat er uit dien hoofde vooralsnog geen aanleiding be staat om een verbetering van het alge mene koerspeil voor aandelen op de New York Stock Exchange te ver wachten. /n het verslag van de Amsterdamsche Bank over het boekjaar 1952, waarvan wij reeds de voornaamste punten hebben gepubliceerd, merkt de directie op, dat een toestand, waarbij het volksinkomen en het op normale wijze uit het buitenland verkregen crediet worden overtroffen door consumptie en investerin gen, zeer bedenkelijk moet ivorden geacht. Een gezonde financiële politiek van da overheid en een geldpolitiek, gericht op het vermijden van in- en deflatoire tendenties, vormen de grondslagen van het monetaire evenwichtsherstel. In ver scheidene landen kan men thans spreken van een renaissance der centrale bank- politiek, toaarbij met zonder succes teruggegrepen wordt naar de klassieke middelen van de monetaire politiek, met name naar het disconto als instrument van regulatie van de geldstroom. Nederland heeft het bewijs geleverd, dat uit eigen kracht zeer veel kan wor den gedaan om de voorwaarden voor duurzaam herstel te vervullen. Mochten de Europese landen algemeen bereid zijn de offers te brengen, die zulk een politiek vergt, dan zal een belangrijke stap tot terugkeer naar vrije converti biliteit gedaan zijn. Zo ver is het thans noc niet, al zijn er wel tekenen in de ontwikkeling, die een zeker optimisme schijnen te rechtvaardigen. De Verenigde Staten moeten bereid zijn op zo ruim mogelijke schaal goe deren uit Wést-Europa toe te laten. Niet alleen en zelfs niet steeds in de eerste plaats is hiervoor verlaging van in voerrechten nodig, maar vooral is het gewenst, dat de toepassing van de Ame rikaanse douane-wetgeving plaats vindt zonder willekeur. De onaangename ver rassingen, waarvoor de West-Europese exporteurs telkens weer gesteld worden door de beslissingen der Amerikaanse autoriteiten, maken het opstellen van duurzame export-programma's bijzon der moeilijk en hebben een ongunstig psychologisch effect in de Europese za kenwereld. Naast een liberale houding ten op zichte van de import uit West-Europa en een verstandige prijspolitiek met betrekking tot agrarische producten en grondstoffen, zal ook een ruime mate van kapitaalexport van de Verenigde Staten naar West-Europa bevorderlijk kunnen zijn voor de vermindering van het dollargcbrel:. De geneigdheid daar toe zal, zoals vanzelf spreekt, sterk wor den bevorderd, indien en naarmate in de West-Europese landen het evenwicht wordt hersteld. Ook door het scheppen van een gunstig klimaat op het gebied van fiscale lasten en door matiging van overheidsinterventie in het economisch leven kunnen de West-Eui-opese landen zelf de geneigdheid in de Verenigde Staten tot kapitaal-export stimuleren. Mocht ook na toepassing van de zo even genoemde maatregelen nog een koerswijziging van sommige W.-Europese geldeenheden ten opzichte van de dollar nodig blijken, dan zal zulks slechts als sluitstuk bij de oplossing van het dollar- vraagstuk toegepast mogen worden. Mag men in het vooruitzicht van een bevredigend internationaal cönjunctuur- verloop op grond van het voor ons land zo noodzakelijke, relatief lage kosten- peil verwachten, dat de uitvoer zich ook in de komende jaren gunstig zal blijven ontwikkelen, bij de invoer ligt er vermoedelijk enige wijziging ten on gunste in het verschiet. Wel zijn de prijzen der voor ons bedrijfsleven nood zakelijke grondstoffen sinds de Korea- hausse aanmerkelijk gedaald, maar de omvang der vooi-raden hier te lande, die juist als gevolg van de door het Koreaanse conflict ontstane onrust in j 1950 en 1951 sterk waren vergroot, is thans wéder gedaald tot een peil, dat wellicht niet duurzaam kan worden ge handhaafd en welks verhoging dus ver meerdering van invoer boven het hui dige peil zou vereisen. Hierbij komt nog, dat in de laatste millioenennota er op is gewezen, dat het rijk in 1953 moet rekenen met een kastekort van circa 700 millioen gulden, zodat de in 1952 verkregen middelen te dien einde we der in omloop zullen moeten worden gebracht. Ook al zal als gevolg van een en ander de betalingsbalans van 1953 een minder gunstig aspect vertonen, dan die van het exceptioneel bevredigende jaar 1952. dan nog zal men moeten er kennen, dat 'er heel wat moet gebeuren, voordat het aanzienlijk overschot op lopende rekening, zoals dit in 1952 tot uiting kwam, in een deficit verkeert. Europese landbouw- integratie Producenten, distribuenten en verwer kers van landbouwproducten uit negen Europese landen zijn in een onder aus piciën van de Intern. Kamer van Koop handel te Parijs gehouden bijeenkomst tot de slotsom gekomen, dat, alvorens de bestaande plannen voor politieke eenmaking van Europa worden uitge voerd, het onnodig zal zijn voort te gaan met de verwezenlijking der plannen voor afzondei'lijke integratie van de landbouw, het vervoer of andere sec toren van het economische leven, Naar de Int. K. v. K. uitdrukkelijk verklaart, betekent dit oordeel niet, dat de vergadering gekant is tegen pogingen om de organisatie der Europese agrari sche markten te verbeteren. Zij verklaarde voorts het mogelijk te achten, dat gedurende de overgangs periode, die aan de eenmaking van de markten voor landbouwproducten zal voorafgaan, internationale overeenkom sten nodig zullen zijn om storingen in het economische leven te vermijden. Gestegen baconvérbruik in Engeland Het vleesverbruik in Engeland is in 1952 sterk toegenomen. Daarentegen is de consumptie van boter én kaas ge daald. Het verbruik van bacon bedroeg 25 lbs per hoofd van de bevolking, het hoogste cijfer sedert de oorlog. Het verbruik van vlees en afval bedroeg gemiddeld 67 lbs 1 lbs meer dan in 1951, doch 22 lbs minder dan voor de oorlog. Het verbruik van boter en kaas. naar raming resp. 11 lbs en 7% lbs per hoofd van de bevolking, was het kleinste se dert vele jaren. De daling van de boterinvoer ten ge volge van een beperking van de invoer uit Australië en een aanzienlijke daling van de Deense en Nederlandse aanvoer, leidde tot een vermindering van het verbruik met ongeveer 3% lbs per hoofd van de bevolking. Voorlopig nog subsidie voor huisbrand kolen in Nederland Naar nader blijkt, staat het practisch vast, dat de Hoge Autoriteit der K.S.G. de maximumprijsregeling voor kolen zal vaststellen naar de soorten en kwa liteiten kolen, die per kolenbekken ge wonnen worden, Degenen, waaronder niet in de laatste plaats Nederland, die bezwaren gemaakt hebben tegen een systeem, waarbij een gemiddelde kolen- prys per bekken of een systeem, waarbij de prijs per onderneming zou worden vastgesteld, zijn dus in het gelijk gesteld. Er is nog geen gelegenheid geweest om de regeling in details uit te werken, doch het is niet uitgesloten, dat de prijsvaststelling zo gedifferentieerd zal geschieden, dat be trekkelijk kleine onderlinge afwijkin gen van de prijzen der verschillende ondernemingen in één bassin mogelijk worden gemaakt. Nederland zal vermoedelijk terzake van zijn egalisatiesysteem met betrek king tot de kolenprijzen een gedeelte lijk tegemoetkomende houding van de Hoge Autoriteit mogen verwachten, met dien verstande, dat voorlopig toegestaan zal worden een subsidie of toeslag op de huisbrandkolenpi-ijzen, opdat de particuliex'e verbruikers niet aanstonds voor een scherpe stijging dier prijzen worden geplaatst met alle economische repercussies die dat onvermijdelijk met zich mee zou brengen. Het is echter niet erg waarschijnlijk, dat dergelijke faciliteiten nog voor industriekolen ge handhaafd zullen mogen worden. Per saldo zijn afwijkingen als deze feitelijk ketterijen in het systeem van de ge meenschappelijke markt en moeten ze alle vroeger of later, maar in ieder ge val binnen vijf jaren opgeheven worden. Klaarblijkelijk is Luxemburg van me ning, dat er niet zo gemakkelijk ern stige economische repercussies te duch ten zijn van een verhoging van de in- d ustriekolenprijs. Voor de schrootsector blijkt in Luxemburg de laatste dagen de neiging te zijn toegenomen om de regeling te zoeken-buiten een soort van kartelvor ming*. Wel wordt de mogelijkheid on derzocht van een systeem van reparti tie en gezamenlijke inkoop als onder delen van de schrootrege.'ing, die ip 1 April uit de bus gebracht moet worden. Een heel interessante kwestie belooft DE EFFECTENBEURS De situatie op de Amsterdamse Effectenbeurs, welke zich verleden week als gevolg van de watersnoodramp plotseling wijzigde en een gedeprimeerd karakter kreeg, is weer verbeterd. Tegen het einde van de vorige week reeds trad enig herstel in en deze week kon weer van een vrijwel normale beurs handel woi-den gesproken. Hoewel de prijzen van de belangrijke Indonesische exportproducten de laatste tijd weinig variatie vertonen en zelfs hier en daar nog wat afbrokkelen, is toch de markt van Indonesische cultuur aandelen bij voortduring gunstig ge stemd. Toen een goede maand geleden bleek, dat de Indonesische regering haar verplichtingen ten opzichte van de achterstallige rente en aflossingen op de Indonesische gemeenteleningen na ging komen exx reeds wat betreft de 4 pet. lening der provincie Oost-Java in middels ten volle rente en aflossing heeft voldaan, is er langzaam aan een soort kentering gekomen in de geest van wantrouwen, die het Nederlandse publiek ten aanzien van de gang van zaken in Indonesië bezielde. Wat de rentabiliteit der onder nemingen aangaat is er voor de Ne derlandse houders van aandelen in Indonesische ondei'nemingen zeker geen reden tot klagen, want vooral de rubberondernemingen kunnen vrijwel alle op gunstige resultaten bogen. Naar het schijnt krijgt men in Ne derland dan cok weer oog voor de mo gelijkheden, die Indonesië biedt en het is begrijpelijk, dat men bij de lage prijzen, waarvoor men cultuuraandelen kon kopen, reeds een schuchter begin heeft gemaakt met de aankopen van AMSTERDAM, 14 Februari. Granen. De markt verkeerde voor buitenlandse granen in een lusteloze stemming. Het V.I.B. stelde 4000 ton Mi- locorn ter beschikking, doch in verband met de a.s. prijsverlaging .bleef de koop lust der fabrikanten gering en werd slechts het hoognodige gekocht. Vrije buitenlandse granen werden eveneens weinig gevraagd, waardoor de prijzen slechts ca. 25 c. boven die van distribu- tiegranen lagen. Johannesbrood, paarde- bonen en erwten werden per directe le vering weinig aangeboden, doch niette min bleven de omzetten hierin gering. Johannesbrood in balen op Februari en Maart aflading noteerde 1' 22, paardebo- nen directe levering f 35.50 en N.-Afri kaanse voererwten f 34 a f 37 al naar kivaliteit.. Voor inlandse granen had de markt een onregelmatig verloop. Haver 54/55 kg. per Maart levei-ing werd ver handeld bij f 23.25. Door enige dekkings- vraag liep de pi-ijs op tot f 24,25, doch later terug naar f 23.75. Inlandse maal- haver was te koop bij f 23.25. Voor rogge konden de prijzen verbeteren. Doorsnee-kwaliteit werd verhandeld bij f 25.75 a f 26.op Maart levering. In rogge met 17% vochtgarantie kwamen zaken tot stand voor f 26.25 a 26.75, op welke laatste prijs verkopers in dè markt bleven. Zomergerst noteerde al naar kwaliteit f 32.a f 33.en win- tergerst r 29.—. Fijne zaden. Karwijzaad had e6n onregelmatig prijsverloop, doch de slotnoteringen waren vrijwel gelijk aan die van een week daarvoor. Er ging het een en ancjer om. In blauw maanzaad ging zeer weinig om, terwijl de prijs ca. f 3.terugliep. Geel mosterdzaad onveranderd genoteerd met kleine om zetten. Kanariezaad onveranderd in prijs, zonder zaken van enige beteke nis. Peulvruchten. Voor groene erw ten heerste aanvankelijk een iets flau- wei'e stemming, doch de slotnotpringen waren nagenoeg onveranderd bij die van een week daarvoor. De omzetten bleven beperkt to kleine partijen. Brui ne bonen wei-den goed gevraagd, terwijl het aanbod buitengewoon klein bleef, waardoor de prijs aanmerkelijk hoger kwam. Capucijners iets hoger geno teerd, doch de omzetten waren niet groot. VEILING POELDIJK. 13 Febr. Andijvie 74—92, Peren 11. Boerenkool 23—34. Groene kool 15, Spruiten 4154. Prei A 5779, idem A2 4754. idem B2 37—49, Kroten 9%, Dun sel 1.20. Spinazie 1.17—1.19. Winterpostelein 45—48, Breekpeen 12, alles per kg. Selderij 8.00—12.00, Peterselie 16.00—27,00, Raapste len 7.50—9,00, alles per 100 bos. VEILING TIEL. 13 Febr. Appelen: Belle fleur Westl. 3—4, idem Brab. 10—16 4—8, idem Engelse 14—21 3—9, Bramley Seedling Benderzoet 14—17 6—8, Cox Orange nuish. 1 grof 7082 4956, goudreinetten verpakte 23—34, huish. 1 grof 21—28 14—20 7—15, hooilaars 12—14, jasappel 14—18 8—10, Jo nathan huish. 1 grof 23—33 16—28 6—23. Kaneelzuur 8—13. Keulemans rode 10—15 5—10, idem witte 6—8, Lombarts Calville huish. 1 grof 15—19 18—22 5—7, Lemoen huish. 1 grof 15—19 9—11 5—7, Pomrae Rosa huish. 1 grof 22—24 10—16, Sterappel huish. 1 grof 30 25—28 4—10, Wintercheer 20—23 10—12, Zoete reinette 26 7—10. Zuur kroet 220, id. zoet 150. Peren: Brederode 710 46, Kampeerveen 3—6 2—3, Sint Remy 6—7 3—4, Winterjan 4—6 34, IJsbouten 46 2—3, Zwljndr. wijnpeer 9—15, Peer- kroet 120. Groenten: knolraap 2—3, spruiten afw. 17—20, uien 30—40. Alles in cents per kilo. VEILING VENLO. 13 Febr. Groente. Kool: rode 14, witte 10.80—11.30, savoyen A 28—36, Spx'uitkool A 52—65, B 50—53. boerenkool 30—42, Knolselderij A 19—36, B 13—16. Bos- peen breekpeen A 14—18, B 19—29. C 16— 17. Prei A 50—74. Schorseneren A 62—66, B 22—39. Sla kas C 11.50—12.50. Veldsla 3.40 —3.70. Uien 58. Witlof AI 44—50, All 38— 44, BI 44—49. Bil 38—41. Bieten rode A 9.30 —10.80, B 5.70. Champignons I 242—270, I bh. 213, IU 161. Prod. W.-Borneo Cult. Mij. De rubberproductie van de West-Borneo Cultuur Maatschappij bedroeg in Janus:! 1953: 14.800 kg. Kon. Olie New York Aand. Kon. Olie noteerden 13 Febr. in New York 79%—80% (80—1/2) en 3 pCt. Ned. 22%—23 (onv.), aldus Hentz en Co. goede aandelen in deze rubrieken. Hoewel van Franse zijde nog steeds in aand. Amsterdam Rubber en in HVA's verkopen worden uitgevoerd, is de vraag van Nederlandse zijde groet ge noeg geworden om dit aanbod vlot te doen verlopen. Bij de rubberaandelen ging 't hoofd fonds Amsterdam Rubber de afgelopen week vooraan met een stijging van ruim 6 punten tot 93 '1 cp het gerucht dat vermoedelijk 10 pet. dividend zou worden uitgekeerd. Aand. Bandar Rub ber liepen drie punten op tot 94Vsaan delen Deli Batavia Rubber eveneens drie punten tot 98%. terwijl aand. Oost kust van 96% op 100 kwamen. De berichten over de gunstige ont wikkeling van de nieuwe suikeronder neming der H.V.A. in Abessinië bracht dit aandeel met één slag in het middel punt van de belangstelling. De omzet ten kregen een bevredigende uitbrei ding; in de afgelopen week werden aand, H.V.A. verhandeld, waarmede dit aandeel thans de tweede plaats na aan delen A.K.U. inneemt in de ranglijst. Van 961/7 liep de notering op tot 105 om op 103% te blijven. De intex-nationale fondsen hebben deze week weinig de aandacht getrok ken. Kon. Petroleum varieerde deze week slechts twee punten en sloot vrij wel onveranderd op 313%. Ook Philips en Unilever sloten practisch zonder koersverschillen op resp. 162 en 185%. AKU liep van het reeds in de vorige week verhoogde peil aanvankelijk nog wat op tot 171, doch daarna kwamen winstnemingen opzetten, die het koers peil langzaam aan 4 punten deden in zakken tot 166. Bij de industriëlen was vraag op te merken voor aannemingsmaatschap pijen in verband met de werkzaam heden in de overstroomde gebieden, maar overigens was de stemming daar wat onregelmatig. Brocades Stheemann, Van Gelder Papier, R, S. Stokvis, Meelfabrieken e.a. liepen van 3 tot 5 punten op, maar aand., Kon. Ned. Hoogovens lagen wat zwaarder in de markt. De positie van deze onderneming is er doen: de Eu ropese kolen- en staalgemeenschap niet duidelijker op geworden en het ware gewenst dat de directie eens een met cijfers gestaafde uiteenzet ting gaf van dè tegenwoordige positie der onderneming in het nieuwe be stel. Scheepvaartaandelen handhaafden zich bij tamelijke grote omzetten goed op de vorige prijzen. Aand. Kon. Paketvaart lagen opmerkelijk vast, Op de Sttaatsfondsenmarkt hadden de geruchten omtrent een nieuwe grote staatslening vrijwel geen invloed. Het hoge koerspeil ondervond nog fracttio- nèle koersstijgingen. de aangelegenheid van de Duitse See- hafen-Ausnabmetarife te worden. Nu sedert 10 Februari alle discriminerende vervoerstarieven zijn opgeheven, doet zich de vraag voor of deze in werke lijkheid ten voordele van het Duitse binnenlandse verkeer en de Duitse zee havens discriminerende uitzonderings regeling getolereerd kan worden. Hie- zitten juridische puzzles aan vast, even als aan bepaalde aspecten van het ver voer op de Rijn en de Acte van Mann heim. Voorlopig schijnt de Hoge Auto riteit nog geen klaarheid gekre- l-R U gen te hebben, doch het bleek Sp ons dat deze kwesties wel haar IS—J aandacht hebben Wolveilingen Op de wolveihng van 13 Februari te Port Elizabeth bestond goede vraag en de prij zen waren 2% hoger dan op 6 Februari j.l. In totaal'v. erden 6257 balen aangebo den, waarvan 85 werd geruimd. Grease prijzen op basis van 50 schoon 64/70 s. waren: spinners 1012 maanas 70% pence, 911 maands 68% pence, 810 maands 70% pence per pound, topmakings 12 maands 68 pence, 1012 maands 67».' pence, 911 maands 67 pence per pound NEW YORK, 13 Februari Na ruim een week van afbrokkelende koersen heeft de New Yorkse beurs vandaag een flink herstel te zien gegeven. Voor al industriëlen lagen in de belangstel ling. Vooral technische factoren steun den ook dit herstel. Aardgas-aandelen waren gevraagd. Het slot kwam vast. Omzet 1.350.000 (1.240.000) shares. 11/2 13/2 11/2 13/2 27% 27 c Kennec 77% 77% 71% 7f% Kroger Co 41 41% 93 92% l-nckh 23% 23% 32% 33 May Dep 30% 30% 35% 3514 Mid Cont 60% 61% 48% 49% Montg W 50% 60% 42b 42b Nash Kei v 24 24% 52% 32% Nat.Bisc 36% 36% 4EÏ 4% Nat Can 12% 12% 17% Nat.Dairy 59%" 59% 23% 24 Nat.Dist 20% 20% 15 15% Nat.Steel 48% 48% 40 40% N.Y.Centr 23% 23% 3374 34' ld. 4%% 75% 75% 159% 159Norf.W. 51% 51% 68% 69% N.Am.C. 21% 21% Mr Red AU Chem Al Corp Am.C'an 32-% Am C.F 35% \m Cyan i8^i Am. En ka 42b Am.G.El 32% A Hide&L 45;^ Am.Loc 1735 Am.Met 23' Am.Rad 15 Am.S.Re. 40 Am.Steel 33% Am.T.T i=;of Am .Tob An.Copp, Armco-St At.Top Atl.Ref Baldw-L. Balt.Ohio ld. 4%% Bendix Betb.SteeJ 53 Boeing 451 Burroughs 17 Brigss Mal 43% N.Am.R.pr 43 39% 3954 North Pac 75% 75% 97 97 Pac.Gas 38% 38% 30% 31% Pac.Light 57% 57% 10% 10% Pack M. 6 6 26% 27% Param. 28 28 72% 72 Penn.RJl 21 sa 22 62 63 Ph .Dodge 53 54 Phil.Petr '2 Pr.Gam ■i Pub.S.N.G Pure Oil Canafund 24.94 24,98 Rad C. Can.Pac 31 31 u Rem.Rd Cerro P 36,' y6 Rep.Steel Ch.N.Bk 48i'2 .jgsj Richf.Oil Chem .Pnd 21.151 21.231 Sears R 39% 3974 Shell 90% 91% Sincl.OiJ 87% 88 Soc.Vac 44% 44% South .Pac 14% 14% id. 4% 38% 38% South .Co 35% 35% South.Rat 4974 491,4 Stand.Br 57% 57% St.Oil Ca) 8% 9 St.O.NJ 64% 64% terl.Pr 96 97% Studebak 20% 21' 40% 41% 61% 62% 67% 67% 26% 27 58% 25= 26 Ch.Ohlo Chrysler Cit.Serv Colgate Col. Gas Cons.Ed Com.Ed Cont Can Cont.üi) Curt Wr Doug Air Dup.Nem Eric Railr Gen .El Gen-F Gen .Mot Gen .Cigar Gilette Good V 18% 1814 42 46% 60% 61% 59% 59 52% 53ii 65% 65% UnHac 18% 18b Un.Alrcr 34% 34(4 Un.Carb 50% 51 Un.Corp m 15.561,15.621. Tex.Corp 55% 55% Tidewater 23% 23% r.North I- 67% 57% Gulf-Oil Huds.Mot Ill.Centr imper Oi) Int.C.Rubt Int.Nick IntPap L.T.T J.Manv Kans.Cllv ex div industrials Sporen Bonds Utilities CommodU Moody Un.Gas 37% 36% 15% 15% U.S-Leatli 11% 11% 82% 82 U.S.Rubb 28% 29% 33% 341,4 U.S.Steel 40(4 40% 3% 3% iel pref 142 142% 44% 44%f W.Penn.Ei 36% 57 543) 54% West.Un.A 49% 39% 18 18 Wilson Co 11% 11(4 69% 69% Woolw 45% 45% 87% 88% Yng Sheet 43 43% Dow. Jones 9/2 10/2 xl/2 13/2 281.96 281.67 281 57 283.11 107.26 106 90 108D6 108.79 98 18 98.19 98.16 98.22 52.25 52.40 52 50 52.51 161 88 162.99 163 18 1S3.23 164.50 164.84 165 50 165.82 404.0 404.7 407 1 4 AMSTELSTROOM 13 van Belfast n. A'd. ANDIJK p. 13 Azoren n. Havanna. ANNENKERK 14 te Aden. ARUNDO 13 van Genua n. Pt. Said. BACCHUS 13 te Willemstad. BANTAM 14 te Tj. Priok. BARENDRECHT 14 te Hongkong. BLIJDENDIJK 13 te Antwerpen. BREDA 13 van Port-of-Spain n. Curagao. CALTEX LEIDEN p. 13 Kreta n. Sidon. CALTEX NEDERLAND p. 13 Kp. St. Vin cent naar Rotterdam. CALTEX PERNIS 13 van Sidon n. R'dam. EE.MDIJK 13 van Coatzacoalcos n. Tamp EENDRACHT p. 13 Tunis n. Bremen. ENGGANO 13 te Damman. ERINNA 13 van Mlri n. Balikpapan. HELICON 13 van Marac. n. Pto. Plata JAPARA 13 van Belawan n. Colombo JAVA 13 van Balikpapan n. Ternate, JULIANA p. 13 Sombrero n. R'dam. KERTOSONO 13 van Tj. Priok n, Cherlb LAERTES 13 van Balikpapan n. Sandakan. LAURENSKERK p. 13 Finisterre n. Antw. LEERSUM 14 te Bremen. LINGE 13 van Monrovia n. Libreville. LOPPERSUM 14 te Huelva. MAASDAM 13 te Laguaira. MACUBA (t.) 14 te Brisbane. MELISKERK 13 te Genua. MENTOR 13 van Piraeus n. Tel Aviv. MIRZA 13 v. Bahrein n. Pt. Sudan, NIGERSTROOM 13 te Dakar. Hogere rubberproductie Deli-Mij. De Deli-Maatschappij heeft in 1952 om. geoogst 3.954.750 kg. rubber en in de maand Januari j.l. 388.000 kg. rub ber. In 1951 beliep de productie 2.639.559 kg. en in December 1952 322.005 kg. rubber. Lening Wereldbank aan Joegoslavië De Wereldbank heeft Joegoslavië voor de financiering van economische ontwikkelingsplannen een lening in Belgische francs, Franse francs, Zwit- sersefce francs. Engelse ponden, Duitse marken, Italiaane lires, Oostenrijkse schillings. Noorse kronen, Zweedse kro nen en Nederlandse guldens beschik baar gesteld De lening, die omgerekend in Neder lands geld, 114 millioen gulden be draagt, zal bijdragen tot een spoedige verhoging van de industriële productie en tot een belangrijke verbetering van de buitenlandse handel van het land. zo deelt de Wereldbank mee. De looptijd van de lening is 25 jaar en de rentevoet met inbegrip van de bankcommissie, bedraagt 4% pet. Met de aflossing zal op 15 Augustus 1956 wor den begonnen. N ederlandsZweedse Op 18 Februari a.s. zullen te 's-Gra- vénhage handelsbesprekingen worden geopend tussen een Nederlandse en een Zweedse delegatie over het goederen verkeer voor de nieuwe accoordperiode van 1 Maart 1953 tot en met 28 Febru ari 1954. Amsterdamse wisselmarkt 13 Febr. Londen contant 10.56—10.57, Parijs contant 1.07951.0815, Zürlch contant 86.98 —87.08, Stockholm contant 73.03—73.13, vrije dollar contant 3.80%—3.81 1/8, Brussel con tant 7.59%—7.60 1/4. Londen: maands 10.55% nominaal, 1 maands 10.55%, 1% maanls 10,552 maands 10.55%. 2% maands 10.54%, 3 maands 10.54%, 3 maands 10.54%, 4 maands 10.53%, 5 maands 10.52%, 6 maands 10.51%. Parijs: maands 1.0758 nominaal, 1 maands 1.0760, 1% maands 1.0740 nominaal, 2 maands 1.0725. 2% maands 1.0700, 3 maands 1.0680 nominaal, 4 maands 1.0630 nominaal, 5 maands 1.0580 nominaal, 6 maands 1.0550 Cruzeiro: maands 20.25, 5 maands 19.80, 6 maands 19.80. Zurich: maands 87.03, 1 maands 87,10 nominaal, 1% maands 87.15, 2 maands 87.12%, 2% maands 87. 7%, maands 87.20 nominaal, 4 maands 87.22% nominaal, 5 maands 87.25 nominaal, 6 maands 87.28. Stockholm: maands 73.0/ nominaal, 1 maands 73.07, 1% maands 73.07 nominaal, 2 maands 73.07 nominaal, 2Vb maands 73.07, 3 maands 73.07, 4 maands 73.07, 5 maands 73.10 nominaal, 6 maands 73.07 nominaal. Vrije dollar: maands 3.80 7/8. 1 maands 3.80% nominaal, 1% maands 3.80% 2 maands 3,8013/16, 2% maands 3.80% nominaal, 3 maands 3.08% nominaal, 4 maands 3.80% nominaal, maands 3.80 7/8, 6 maands 3,80%. Brus maands 7.5DVf, 1 maands 7.58, 1% maands 7758 nominaal, 2 maands 7.57, 2% maands 7.571/L 3 maands 7.57%, 4 maands 7.57%, 5 maands 7.57% nominaal, 6 maands 7.57%. ONDINA 13 van Liverp. n. Aalesund, ORANJE p. 13 Perim n. Suez. PRINS WILLEM III 13 van Southampton n. Carthagena. RADJA 12 van Makassar n Semarang RONDO 14 van Tanga n. Mombasa. S AR AN G AN 13 van Los Angeles n. Kpst. SCHERPENDRECHT 13 van Santos n. Rio Grande-do-Sul. STAD DORDRECHT p. 14 Finisterre n. Pal. TARAKAN 14 te Djeddah. TAWAL1 13 van Tj. Priok n New York TEIRES1AS 13 te Panarukan. TJISADANE 13 van East London n. Durb. r.JITJALENGKA 13 van Mauritius naai Lorenco Marques. TOMORI 14 te Massawah. UTRECHT 13 van Tj. Priok n. Singapore WAAL p. 13 Ouessant n. A'dam. WESTERDAM 16 te Rotterdam WOENSDRECHT 14 te Curagao. IJSSEL 14 te Beirouth. Goederenmarkten 10/2 220% 224%-% 224%-% 152-':, I 155%-% 158%-% 74-('4 11/2 13/2 221-223%- 225%-% 226%-% 225-% 226%-% 153'. 153 "44 156%.-':. 156%-7 159(4 159%-'% 73%-C, 73%-% 73%-% 73%-% 73%-4 74%-% Mrt Me> Cacao Bahia Accn Mrt. Mei Koffie ow etx Dec Mrt New.st.etr Me. c.: Sept Katoenolie Mrt. 33-55 33.07n 33.41n 33.61X1 32.60 32 87 33,56-57 26.35g 26.0-2 25.75g 3.61 a 3.58g 32.97n 33.34n 33.52n 33 53 5.62 5.63g 30.75O 30.30b 28.30g 27.35n 3.60-61g 3.58g 5.66g 5.67g 30.62n 30.12n 28.10g 33.55 32.92n 33.34n 33.53n 33.57-58 32.40 32.66 33.43 26.S5g 26.25b 26.00b 3.57-58 3.56g 5.67-68 30.25n 29.75n 27.71n 27.25g 54.25g 54.55g 54.64a 1 erpentfin Talk extra Schellak mi ,ocr Lijnolie loc Huiden April Oct Koper el N York Lood N Vork loei F .A.S golfhavem Zink St Louis loc< ol fob fabriek 54.17n 54.10g 16,06 15.27 23vk 15.6 16,S5g 15.80-85g 15.5-6 33.5-6.32 13 50 12.00n 11.50 23 00 54.52n 54.47n 16.04b 15 59 73 4% 23vk 15.6 16.95g 15.Oog 15.60-85 33.5-6.32 13.50 12.00n 11.50 23.00 54.79g 54.54n 16.05 15.61 73 4% 22%vk 15.6 17,OOg 15.90-95 15.50g 33.5-6.32 13.50 12.00n 11.50 23.00 Beurs Parijs 12/2 13/2 12/2 13/2 De Beers 4500 4475 Ken ras 3 350100 60.50 Er-dHetr 12600 12580 KJDutcb 6600 349500 H V_A 56500 55500 S.Cobaln 10610 6700 Kuhlm 8375 8395 Schneider 4750 10630 Pechiney 5850 5900 Shell 87900 4800 Philips j»e\ 131000131000 Suez 7400 89000 Raff .Sa.v 60.00 7350 Betirs Zümli 12/2 13/2 12/2 13/2 Br.Bover 1170b 1175 HXIutch 346'% 347 Chade 1061 1053 Soc.B.S 1025 1025 Franc 100%bl00%b tln.R.S 1139 1139 Beurs Londen Cons.2% Court De Beers l.Cbem 12/2 13/2 513 5jï 105% 105% f> 59% 59% i' 39% 39% t 12/2 13/2 46% 47 20% 20% 20% 20% 24% 24»% 30% 30»% 79% 79% Beurs Brussel BanqJ4 Brufina M Hnbok Electrob F Caouth J. Cocker 12/2 13/2 59 80 70.10 O.Marin 1210 1220 R.Dutch 2905 2920 Soflna g 187377% Un.Cn.B 2440 2465 UJV1 H.K 7100 7130 12/2 13/2 3520 3550 4280 4275 2790 2820 810 850 26250 26450 Londen Rubber Vrijdag 13 Febr. 1953. Herexportmarkt no. 1 Ribb. Smok. sheet, cif Cont Febr. 22%(22»/»idem April 22%(22%Aflading Godown Str. ets. Febr. 75%n (75',in). Vrije markt no. 1 Ribb. Smok. sheet Settl. House Terms loco 22%—23% (22%—%. 22% bet.): klem Juni 22-(i22%3 bet. (22%—%, 22% bet Londen tin, lood en zink LONDEN. 13 Febr. Tin, loco 95560 (971—73). ld. 3 mnd. 939—40 (941%—42). Lood Febr. 94%—% (94%— 5), lood Mei 92% (93—':,). zink Febr, 81%—%. (81%—%), zink Mei 81%—% (81%-%). In Maart nieuwe industrialisatienota Naar de minister van Economische Zaken tijdens zijn bezoek aan Gronin gen heeft meegedeeld, zal binnen een maand een nieuwe industrialisatie nota worden ingediend Zoals reeds destijds besproken, kunnen ,De Tijd" is schenkingen aan kerkelijke, charitatieve, cultu rele, wetenschappelijke en het algemeen nut beogende instellingen sedert 1952 onder bepaalde voorwaarden in minde ring op het inkomen worden gebracht. Indien en voor zover deze schenkin gen door schriftelijke bewijsstukken kunnen worden aangetoond, kan in mindering gebracht worden een totaal bedrag van 3 pet. van het inkomen, voor zover de giften meer dan 2 pet. (met een minimum van f 100) van het inkomen bedragen. Bij een inkomen van f 10.000 kan derhalve maximaal 5 pet. f 500 min 2 pet. 200 of per saldo f 300 in mindering op het in komen worden gebracht. Bij een inko men van f 100.000 kan 5 pet f 5 000 min 2 pet. f 2.000 of per saldo f 3.000 maximaal in mindering worden ge bracht. Bedragen de totale giften in het eerste geval f 300, dan kan slechts f 100 in mindering worden gebracht. Als giften worden slechts aangemerkt bevoordelingen uit vrijgevigheid en niet verplichte bijdragen, indien en voor zo ver aan deze bevoordelingen en bijdra- pen geen op geld waardeei-bare aan spraak wordt ontleend, alsmede kerke lijke belastingen. Misstipendia. kosten voor kerkelijke plechtigheden (doop. huwelijk, uitvaart en begrafenis) vallen ook onder het begrip „giften". Deze regeling is ook te dezer plaatse bij haar inwerkingtreden scherp becri- tiseerd. Uitgaande van de praemisse. die aan de regeling ten grondslag moet liggen, nl. dat door de tegenwoordig extreem hoge belastingheffing het na streven van de betreffende ideële doel einden practisch onmogelijk is gemaakt, is iedere begrenzing der aftrekmoge lijkheid principieel verwerpelijk. An derzijds volgt hieruit echter evenzeer, dat men bi.i de mate van het voor de betreffende giften af te zonderen deel van zijn inkomen rekening heeft te houden met de belastingfaciliteit: Iemand, die over de top van zijn inkomen 50 pet. ink. bel. betaalt, kan thans ongeveer het dubbele van het bedrag schenken, dat hij zonder de faciliteit zou spenderen! De fiscale begunstiging is niet in het leven ge roepen terwille van de belastingplich tige. doch in het belang van de be treffende instellingen. Dit geldt uiter aard ook voor de giften aan het Ram penfonds! Inmiddels is door de minister toege zegd, dat hij de in de practijk onjuist gebleken eigenschappen der regeling nader onder de ogen zal zien. Moge de maximum- en minimumregel tot het verleden gaan behoren! bijzonder aspect der af te trekken giften willen wij thans wat nader ingaan, omdat is ge bleken, dat hieromtrent verkeerde denk beelden in omloop zijn. Denkbeelden, die misschien tot desillusies kunnen leiden. De minister heeft n.l. bij het tot stand komen der regeling uitdruk kelijk verklaard, dat in de toelaatbare aftrek op het inkomen van z.g. perio dieke uitkeringen geen verandering is gekomen. Indien ik in 1953 aan de „kerk" van mijn parochie een perio dieke uitkering schenk van b.v. f 1.000 gedurende dx-ie jaar, afhankelijk van mijn of iemand anders' leven, dan kan ik deze uitkering van f 1.000 per jaar (ook kortere termijnen zijn m.i, mogelijk) in mindering op mijn inkomen brengen. Ik schenk dan een periodieke uitkering, doch tot de uitkeringen zelf ben ik op grond van het schenkings contract verplicht. Deze verplichte uit keringen kan ik op grond van de be wuste bepalingen omtrent schenkingen dus nog niet eens opnieuw in aftrek op mijn inkomen in mindering gaan bren gen In 1953 schenk ikvechter in dit geval de contante waarde van f 3.000 per jaar aan de kerk. Deze waarde zal f 2.700 bedragen Kan ik dit bedrag de schenking op grond van de betref fende bepaling in mindering op mijn inkomen brengen? Het is beweerd zelfs in een algemeen gestelde circulaire door een instelling in het Zuiden van ons land. Dit resultaat is natuurlijk on gerijmd. Bij een belastingvoet van 50- 771/, pet. zou dit zelfs inhouden, dat het wel buitengewoon voordelig zou zijn om op deze manier te gaan schenken. De fiscus zou dan 100 tot 150 pet. van het bedrag der schenking vei-goeden in de vorm van mindere belasting, De Hoge Raad onze hoogste rechter in belastingzaken is maar al te zeer ge neigd om voor kwesties, die tot een absurd gevolg leiden, een r.edenex-ing te vinden, die dit gevolg te niet doet. En deze redenering is ook voor dit geval te vinden: via een omweg komt men tot het. resultaat, dat deze schenkingen alleen aftrekbaar zijn in het jaar, dat de uitgaven hiertoe werkelijk zijn ge daan. In het gestelde geval: drie periodieke uitkeringen van f 1.000 per jaar, de eerste termijn vervallende in 1953 kan dus op grond van de schenkingsfacili teit hoogstens de eerste termijn f 900) in aftrek komen. Daarnaast komt deze termijn in aftrek als perio dieke uitkering voor f 1.000. Hoogstens in het eex-ste jaar kan dus het vreemde gevolg tot uiting komen. Zou men volledig van deze dubbele aftrekmogelijkheid willen genieten, dan zal men de werkingsduur van de perio dieke uitkering tot één kaiendei-jaar moeten beperken. Wil men b.v. aan de kerk f 5.000 ten goede laten komen, dan kan het schen kingsrecht in de schenking -verwerkt worden, zodat de kerk ongeveer f 5.700 moet ontvangen. Zijn er nog 10 maan den in het belastingjaar over. dan kan een periodieke uitkering van 10 x f 570 geschonken worden. De contante waarde hiervan komt als gift op het inkomen 111 mindering tot genoemde maxima, de betalingen komen als periodieke uitke ringen in mindering. In deze regeling kan dus inderdaad dubbele aftrek ontstaan. Wij achten het echter niet uitgesloten, dat de Hoge Raad met een redenering zal komen, die dit ongerijmde resultaat voorkomt Kan de Hoge Raad dit gevolg niet voor komen, dan zal vermoedelijk de wet gever er wel een stokje voor steken! Doch aan de andere kant -er zijn wel meer ongerijmdheden in onze be lastingwetgeving. die nog steeds niet zijn opgeruimd en het is zeer zeker niet onoirbaar om hier gebruik van te ma ken! F. VRIES

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3