DE BREDA5CHE OOUPANT Dulles heeft vertrouwen in de Europese defensieplannen Brits-Egyptische overeenkomst over de Soedan Prijs 10 cent pB /#iS ips jêI B Hfe. A k I >W" Vrijdag 13 Febr. 1953 per nummer Maar Amerika moei zijn moreel recht jgt0m"s>K op leiderschap nog bewijzen Belgische minister wijst op het belang der Benelux RECHTSPLEGING IN VERBAND MET DE NOODTOESTAND „Wij moeten als natie met zelfbeheersing optreden Nieuwe dijkbreuk op tijd gestopt GEEN VREES BIJ SPRINGTIJ GROTE MARKT 33 BREDA Postrekenir.? 468069 TELEFOON 8090 Directeur-Hoofdredacteur: C. A. Muller OPGERICHT 1791 fr p p0st 6.05 42 cent per week 1.80 per maand fr. p. post 2.05 f 5.40 per kwartaal jfSP Televisie op Zaterdag Voor dichte dijkenactie De Nederlandse Televisiestichting heeft besloten de komende Zaterdagavonden extra uitzendingen te geven vaïi de bijeenkom- r de gezamenlijke omroepvereni gingen belegd ten behoeve van de actie „Beurzen Open, Djjkcn Dicht". Zjj, die bedragen voor de microfoon komen aanbieden, zullen dus niet alleen door het gehele land worden gehoord, maar ook ge zien. De eerste extra uitzending (ongeveer an derhalf uur) zal reeds Zaterdagavond om kwart over acht worden gegeven. De N.V. Philips stelt voor dit doel gratis haar re portagewagen ter beschikking. De ^uizending van Zaterdag geschiedt van uit de grote zaal in de KRO-studio. Onder de medewerkenden zijn het orkest De Zaaiers, het Matrozenkoor (een Haags kinderkoor) en een aantal solisten. Zelfbeschikkingsrecht binnen drie jaar Minister van buitenlandse zaken Eden heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat met Egypte een overeenkomst is gesloten over de toekomst van Soedan. Zij voorziet in zelfbestuur voor de Soedanezen, gevolgd door zelfbeschikkingsrecht. Binnen drie jaar kunnen de Soedanezen kiezen tussen onafhankelijkheid of een verbintenis met Egypte. In de overgangs periode zal Soedan, dat acht millioen inwoners telt, zichzelf besturen, maar de leiding van buitenlandse zaken en defensie zal in die tijd bij een gouverneur-generaal berusten. Het land is gedurende 53 jaar door Engeland en Egypte gezamenlijk bestuurd. Binnenkort algemene verkiezingen De overeenkomst heeft de vorm van een reeks amendementen op de bestaande Soe- danese wetgevende vergadering goedge keurde begroting. De voornaamste punten behelzen: IHet spoedig houden van verkiezingen voor een wetgevende vergadering voor de gehele Soedan, mogelijk volgende maand. Het onontwikkelde Zuiden zal 25 procent van'' het ledental leveren. 9 De instelling van drie gemengde com- missies, die met de gouverneur-generaal zullen samenwerken. Oefening Buffet wordt nabij Florida gehouden Nabij de Oostkust van Florida en de Ca- rolinen zullen Amerikaanse, Canadese en Nederlandse zee- en luchtstrijdkrachten in-: gc-zet. worden in de Oefening Buffet. Boven- cn onderwaterstrijdkrachten, alsmede lucht- sUijdkrachten, zuilen deelnemen aan deze oefening, die ten doel heeft de operatio nele en tactische geoefendheid op het ge bied der onderzeebootbestrijding te ver kruien. De oefening staat onder bevel van vice- admiraal Laurence T. Dubose van de Ame rikaanse marine. De Nederlandse aan de oefening deelnemende schepen zijn Hr Ms mijnenlegger Willem van der Zaan en Hr Ms fregat Ceram. Amerikaanse onder zeeërs en torpedobootjagers en Canadese vliegtuigen maken o.m. deel uit van de strijdkrachten, die bij deze oefening be trokken zijn. O De Britse en Egyptische troepen zullen geëvacueerd worden onmiddellijk na het uitspreken van de wens daartoe door de Soedanese wetgevende vergadering. Dc evacuatie moet dan in drie maanden vol tooid zijn. A De overgangsperiode zal ingeluid worden met de verkiezing vaq een.uit twee ka mers bestaande volksvertegenwoordiging. C De gouverneur-generaal mag onder be- paalde omstandigheden de noodtoestand afkondigen (bij een dreigende financiële ineenstorting bijvoorbeeld). Hij heeft hiervoor echter de goedkeuring van de eerste commissie nodig. Mocht deze com missie hét niet met hem eens zijn. dan dienen de regeringen van Engeland en Egypte tezamen de maatregel goed te keuren.. Minister Eden zei, dat de overeenkomst een „redelijke regeling" inhield. De Soeda nese kwestie had de Egyptiseh-Britse ver houding vertroebeld. Eden zei te hopen, dat de overeenkomst een gelukkig voorteken zou zijn. Na de ondertekening te Cairo omhelsden Stevenson en Naguib elkaar en klopten el kaar op de rug, Naguib zei. dat Egypte thans zou beginnen le werken aan 't vraagstuk dei- ontruiming van de kanaalzone door dc Brit se troepen. Ambassadeur Stevenson ont- Duitse televisie-uiIzendiiig in Maastricht ontvangen De uitzending van de Duitse televisie zender Langenberg wordt sedert gisteren zonder storing ontvangen in Maastricht, Het beeld is zelfs aanzienlijk duidelijker, dan van de zender Eindhoven. Met een dei- eerste ontvangtoestellen, die door Philips werden omgebouwd, zijn proeven genomen in Chalet Bergrust op de St. Pietersberg. foto's van en nadere bijzonderheden over Brouwershaven heeft verzocht, woordde met een glimlach: „Groot-Brittan- nië is bereid deze zaak aan te vatten". Uit Washington wordt gemeld, dat de Ame rikaanse regering in een officiële verklaring zegt „buitengewoon verheugd", te zijn over de overeenkomst. Men is van mening, dat het thans waarschijnlijk gemakkelijker zal zijn de onderhandelingen over het instellen van een verenigd opperbevel voor het .Mid den-Oosten, voort te zetten. Rampenfonds: 38 millioen Bjj het Nationaal Rampenfonds is tot nu loc een bedrag van 38 millioen gulden bin nengekomen. Slechts een gering gedeelte van dit bedrag is uit 't buitenland afkomstig. Toezeggingen van binnen en over de gren- zijn bij dit bedrag niet inbegrepen. Moe, nat en koud strijden soldalen en bur gers tegen de zee; met moderne machines, maar ook met de hand, voeren ze een ge vecht met de oude vijand van ons lag land. Hier ;s een groot aantal soldatei bezig met het vullen en transporteren van zakken zand, welke de dijken, moeten versterken. Rapport aan Eisenhower In een ra. lórt aan generaal Eisenhower heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles,: meege deeld, dat met de Nederlandse regering wordt gesproken over de mogelijkheid een gedeelte van de gelden van de z.g. Tegen waarderekening aan te wenden voor de hulpverlening. Ook is meegedeeld, dat de Verenigde Staten thans met spoed millioenen zand zakken per schip en vliegtuig naar Grool- Brittannië zenden, dié'nodig zijn ter ver sterking van de Britse zeeweringen. Tijdens de behandeling van de Belgische begroting van economische zaken, heeft mi nister Meurlce een uiteenzetting gegeven over de resoluties ten gunste van door Ne derlandse concurrentie getroffen Belgische industriële sectoren, welke op de Benelux- conferentie te Knoeke zijn genomen. On danks de thans bestaande moeilijkheden, zo merkte hij op, moeten wij onze inspanning, om in het kader van de Benelux tot een nauwere economische samenwerking met Nederland te geraken, onvermoeid voort zetten. Hierbij moeten wij overgangsoplos singen niet veronachtzamen. Dit standpunt, zo zei hij, is overeenkom stig de opvattingen van de Centrale Raad voor de Economie. Ik weet, aldus betoogde de Belgische minister, dat onze houding niet beantwoordt aan de wensen van een cam pagne, die in Belgie wordt gevoerd en die zelfs zo ver gaat de opheffing van de Be nelux te eisen. Door wat zouden deze te genstanders van een economische unie met Nederland de Benelux echter willen ver vangen, zo vroeg hij. Moeten wij geen reke ning houden met de meerderheid van onze industriëlen, die op het ogenblik profiteren van het afzetgebied, dat Nederland vormt? Minister Meurice wees er in dit verband op, dat de Belgische handelsbalans met Ne derland een gunstig saldo heeft van frs. 2 milliard en in 1952 goederen ter waarde van frs. 18 milliard naar Nederland zijn uitge voerd, Bij een opgeven van de Benelux, zo besloot de minister van buitenlandse han del, zouden wij zeker niet de winnende par tij zijn, afgezien nog van het feit, dat dit het vraagstuk van het loonverschil niet zou oplossen. Voorzichtig vervoert een Amerikaanse negersoldaat de 2'/s-jarige Eddy Koning uit Kapélle. Eddy moest per helicopter naar het vasteland worden gebracht om een keeloperatie te-ondergaan. vordert goed Het dijkherstel op Walcheren verloopt zonder stagnaties. De militairen, die be- wakings- en andere hulpdiensten hebben verricht op Walcheren en op Noord- en Zuid-Bevcland, zijn naar hun onderdelen teruggekeerd op 300 man van dc genie troepen na, die werken aan enkele dijken. Reden tot bijzondere ongerustheid over het aanstaande springtij is er niet, maar om niettemin op alle gebeurlijkheden voor bereid te zijn, is door dc Rijkswaterstaat in overleg met autoriteiten op Zeeuws- Vlaanderen een bewakings- cn waarschu wingsorganisatie in het leven geroepen. Groepen arbeiders en militairen, evenals materiaal, worden gereed gehouden om op de bedreigde punten hulp te bieden. Uit Domburg komt het bericht, dat men deze badplaats vóór het aanstaande seizoen weer in orde hoopt te hebben. Koningin Juliana, ontving gisteren ten paleize Lange Voorhout in Den Haag de Amerikaanse radio-commentator van de W.L.A.W. Roderick Macleish, die in Ame rika een radio-actie voert voor de getrof fen Nederlandse gebieden. Roderick Mac leish overhandigde haar een brief namens de zes gouverneurs van New England en de burgemeester van Boston, en Lawrence. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteravond in een rede, welke werd uitgezonden door de Ame rikaanse radio- en televisiestations, het een en ander medegedeeld over zijn reis in West- Europa. „De Europese Defensiegemeenschap is niet dood. Zij slaapt slechts", verklaarde hij. „Stassen en ik zijn van mening, dat er een goede kans bestaat dat het E.D.G.-verdrag van kracht wordt. Vele hindernissen moeten nog worden overwonnen, doch de wil tot doorzetten is er. Wij bevonden in de zeven door ons bezochte Westeuropese staten dat er goede wil en een vriendschappelijke gezindheid jegens de Ver enigde Staten bestaat, zowel bij de regeringen, als bij het volk. Doch wij hebben ook vastgesteld dat men hier en daar bevreesd was, dat de Ver enigde Staten niet het leiderschap zouden kun nen opbrengen, waartoe zij, krachtens hun positie in de vrije wereld, geroepen zijn". Men twijfelde niet aan ons materieel vermogen", vervolgde Foster Dulles, „doch men betwijfelde soms of wij, als staat, reeds zoveel wijsheid vergaard hadden, om deze materiële macht op de juiste wijze aan te wenden. Ik wil daarom alle Ameri kanen er aan herinneren, dat zij een reusachtige verantwoordelijkheid dragen. Elke verkeerde stap kan een ramp zijn, niet slechts voor de Verenigde Staten, doch evenzeer voor onze bondgenoten. En de mogelijkheid bestaat, dat onze vrienden alsdan zelfs meer te lijden zouden hebben dan wijzelf. Wij moeten daarom, als natie, gematigd en met zelfbeheersing optreden. Te allen tijde moeten wij ons bewust blijven van de grote verantwoordelijkheid der Ver enigde Staten". Dulles zei verder, dat Europa de wieg van Amerika's beschaving was. Indien het industriële vermogen van Europa beheerst zou wórden door de vijanden der V.S., zou dit de V.S. zeer veel af breuk kunnen doen. Dulles herinnerde er aan, dat toen het eerste Amerikaanse hulpprogram voor Europa in 1947 be sproken werd, hij er op had aangedron gen, dat de bedoeling er van zou moeten zijn de opbouw van een nieuw, meer verenigd Europa, niet de wederopbouw van het Europa van vóór de oorlog. Dit standpunt werd door het Congres aan vaard en was het uitgangspunt en de basis geworden van de Marshall-hulp, het militaire hulpprogram en de N.A.V.O. „Wij hebben niet getracht Europa een Amerikaans stelsel op te dringen, doch de plannen van de Euro pese leiders zelf gesteund". Dulles haal de de kolen- en staalgemeenschap aan als voorbeeld van hetgeen de Europese leiders hadden bereikt. Tweeduizend mensen 111 gevaar Ln de nacht van Woensdag op Donderdag is op het eiland Tholen weer een dijk door gebroken, de zogenaamde eerste dijk bij bet dorp Sint Maartensdijk. Direct na de ont dekking is men met de dichting begonnen en men slaagde erin het gat te sluiten. De dijk, die ter plaatse zeer zwak was en ver sterkt was met zandzakkeu, vormde de enige waterkering voor het dorp, waarin thans nog tweeduizend mensen huizen. Het water stroomde door een gat, dat in dc versterking was geslagen cn liep reeds de polder in. luële verplichtingen te voldoen. In deze nood behoort naar het oordeel van de minis ter onverwijld te worden voorzien door het treffen van een regeling, krachtens welk 2 de rechter aan schuldenaren uitstel kan ver lenen. De ramp heeft voorts tot gevolg, dat het ;n sommige gevallen onmogelijk is wette lijke termijnen op het gebied van de burger lijke en strafrechtspleging-en, van het admi nistratieve recht in acht te nemen. De rechtvaardigheid gebiedt daaraan tegemoet te komen door de mogelijkheid te openen, dat deze termijnen buiten toepassing blij ven, indien deze in redelijkheid niet konden of kunnen worden in acht genomen. Het komt de minister wenselijk voor aan het ontwerp een vervaltermijn te verbinden, welke termijn ruim gekozen is. Indien eer der zou blijken,i dat aan de voorgestelde re- gei ing niet langer behoefte bestaat, dan biedt het ontwerp de mogelijkheid de wet bij Koninklijk Besjuit in te trekken. Verkeer via Breskens te veel over lange route Dc A.N.W.B verneemt van zijn wegen wachten in Zecuwsch-Vlaanderen, dat een zeer groot gedeelte van het verkeer van Brabant met bestemming Breskens/Walehc- ren, in plaats van de korte route Antwer pen— St Niklaas —Hulst—Axel—Sluiskil PhilippineIJzendijke-^-Breskens, tengevol ge van een, misverstand de 12 km langere mute via Terneu'zen en Sluiskil neemt, welke bovendien- nog drie bruggen bevat. Daarom heeft de A.N W.B, de gemeente Hulst, waar mén door de onduidelijke si tuatie de verkeerde, richting kiest, verzocht met spoed voor verduidelijking zorg te dragen. Tassendief greep kans bij Vondelpark Omstreeks 8 uur Woensdagavond heeft, naar de gedupeerde bij de recherche heeft aangegeven, een onbekende man, die haar op zijn fiets voorbijreed, een 57-jarige Am sterdamse vrouw de tas ontrukt. Zij liep in de Koningslaan dichtbij het Vondelpark, Door de schok viel de vrouw op de grond- De tas, waarin zich o.a. een portefeuille met 45 en een portemonnaie met ongeveer 15 bevond, slipte van haar arm, waarna de wielrijder er zich snel, mee verwijderde. WEERBERICHT Aanhoudend koud Weervè'rwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. Veranderlijke bewolking met voorname lijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, maar vannacht en morgen ochtend in het binnenland hier en daar matige vorst. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN. Hedenmorgen om 8 uur werden op het vlieg veld Gilze-Rijen de volgende waarnemingen gedaan: Barometer: 703.0 m.m. Wind: N.O. 29 km. per uur Temperatuur: 1 gr. C. Maximum temperatuur: 1 gr. C. Minimum temperatuur: 1.7 gr. C. 14 Februari - Nieuwe maan Zon op 08.00: onder 17,Sl Maan op 08.03: onder U.50 Dijkherstel op Walcheren Rechter kan uitstel van betalingen verlenen Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp ter bescherming van schulde naren en met betrekking tot de burgerlijke en strafrechtspleging, alsmede het admini stratieve recht, in verband met de bijzonde re omstandigheden, ontstaan door de op 1 Februari 1953 in enige delen van Neder land ingetreden noodtoestand. Ten gevolge van de omstandigheid, dat duizenden landgenoten have en goed hebben verloren, zal het velen moeilijk vallen, zo niet onmogelijk zijn, tijdig aan hun contrac- Onlusten op Portugees eiland Gisteren is te Lissabon een communiqué gepubliceerd over ongeregeldheden, die zich de vorige week hebben voorgedaan op San thome, een Portugees eiland voor de West kust van Afrika. Een dergenen, die hij de onlusten zijn omgekomen, blijkt tweede luitenant .Jorge Lopes te zijn. „die met rro te doortastendheid optrad om de orde te herstellen". Het communiqué zegt echter niet hoeveel personen als gevolg van de on geregeldheden waarbij inheemsen met de politie strijd leverden het leven verloren hebben. De gouverneur van Santhome en het na burige eiland Principe stelt een onderzoek in naar „de werkelijke oorzaak van'de on lusten". Burgerkleding hing o o O voor hen klaar Een groep gevangenen in de Kalisosok— gevangenis in Soerabaja heeft Woensdag een ten dele geslaagde uitbraakpoging ge daan. Omstreeks twee uur in de middag overviel een aantal gevangenen in de werk plaats van de gevangenis de bewakers, die daarna werden opgesloten. De telefoon draden werden doorgesneden. Daarna klom men de gevangenen over de gevangenis muur met ec^t ladder. Op deze wijze slaag den 42 man er in te ontsnappen. Buiten dc gevangenis roofden zij aan de drooglijnen hangende burgerkleding van omwonenden. Met een sirene werd onmid dellijk alarm gemaakt. Politie en militairen konden 23 van de ontsnapten arresteren! Naar de overigen wordt gezocht. Dierenrampen fonds Gisteren is te Leiden opgericht de Stich ting Dierenrampenfonds. De oprichters waren: dr mr W. W. Hogenholtz. voorzitter van de wereldfederatie tot bescherming van dieren, de heer H. van Poelgeest, voorzitter van de Nederlandse vereniging tot bescher ming van dieren'en de heer J. Fremey— Kalff, voorzitter van de Nederlandse potï- tiebond voor dierenbescherming. Zoals de naam aanduidt heeft deze stichting ten doel, gelden te verzamelen voor de leniging van de nood der dieren. Er is reeds een begin kapitaal van enkele duizenden guldens bij eengebracht De stichting is gevestigd le 's-Gravenhage en haar gironummer is 154. De wereldfederatie voor dierenbescher ming heeft aan alle dierenbeschermingsver enigingen in de wereld mededeling gedaan van de oprichting van deze stichting en laten weten dat zij gaarne bemiddelen wil in het ontvangen van giften voor dit fonds. De Noorse vereniging voor dierenbescher ming te Oslo heeft de wereldfederatie voor dit doel reeds 1000 doen toekomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1