KEURMEESTERS VAN HET WEGVERKEER VAL DA Twee jongens redden 800 mensen met een opgelapte duck t Rijkspolitie controleert Uitbreiding van de aardappelen- en suikerbietenteelt Getroffen kerken kunnen op veler hul i» rekenen m Vlucht van Oostduitse Joden uit Russische zone Voorrang voor de getroffenen IN DRIE HOTELS GELOGEERD ZONDER TE BETALEN Gevaarlijk fantast", aldus officier Nederland kan bogen op grote goodwill in het buitenland BRIEFJE VAN DE BURGEMEESTER „Bravo, wij zullen uw daden nooit vergeten VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 TROUW (Van een onzer verslaggevers) Gróte verkeerscontrole op de drukke Haagse weg! De verkeersgroep van de Rijkspolitie uit Amster dam heeft post gevat aan deze snelweg, niet ver van Badhoevedorp. Het gaat deze keurmeesters van rijdend materieel voornamelijk om het vracht vervoer en personenauto's, welke hun levensavond genaderd zijn. De chauffeurs van de trucks met op legger, van zwaar geladen gesloten transportwa gens, zetten de remmen aan bij het zien van het uitnodigende en tevens resolute gebaar van een wit-gearmde opperwachtmeester. De staalkaart van logge auto's, de reuzen van het wegverkeer, biedt tevens een staalkaart van onge rechtigheden. Niet alle auto's van het zware ver keer vertonen euvels, die een groot gevaar voor het verkeer kunnen opleveren. Laten wij eerst de lichtzijde van de medaille bezien. Menige chauffeur ziet met een glimlach toe bij de controle van zijn stuurinrichting, remmen en lichtsignalen. Hij mag een geestelijk schouderklop je in de vorm van „keurig voor elkaar, chef" in ontvangst nemen. Dat zijn van het type autobestuurders, die er een eer in stellen als men onder hun motorkap kijkt en die een chauffeur van een kast van een vrachtauto stellig kunnen nazeg gen: „Ik hou veel van mijn vrouw, maar óók van mijn mo tor. Hun wagens remmen als een muur, hun lichtsignalen zijn zichtbaar, hun nummerplaten zorgvuldig onderhou den. Zij kunnen de scherpe controle glansrijk doorstaan, maar er is een gelukkig kleine minderheid, die avontureert met ondeugdelijk mate rieel. Dood op remweg Daar staat het 'bijna invalide Opeltje. Niet alleen kreunend onder de last van harde jaren, maar ook onder de vracht van een verscheidenheid aan oude dag bladen, verpakking voor Aalsmeerse bloemen. Het autootje mag niet verder rijden, evenmin als het ook al niet meer nieuwe bezit van een handelsrei ziger. Het wagentje met kranten heeft een remweg van. twintig meter bij een snelheid van 30 km! Bij een derge lijke snelheid moest het aftandse Opel- tje na maximum negen meter stilstaan. Het autootje van de handelsreiziger, waaronder een politieman in blauwe overall is gekropen, heeft een luid rammelende stuurstok. Dit vitale on derdeel van de stuurinrichting luidt, als een gebarsten klok over het asphalt. Verder rijden met het Opeltje be tekent: de dood op de remweg. Verder rijden met een losse stuurstang bete kent evenzeer de dood tussen de wielen. Ondeugdelijke kogellagers, lassen op vitale plaatsen in het autolichaam, handen, die overjarig zijn, èn dan de aanhangwagens. Die vormen een hoofdstuk op zichzelf. Verraderlijke breuken Met één koplamp rijden „ik ben net op weg naar een garage om de kapotte lamp te laten herstellen, mijn heer" een volledig bernodderd ach terlicht, een ondeugdelijke ridhting- aanwijizer, zwakke hydraulische rem men, er volgen onverbiddelijk pro cessen-verhaal. Maar de aanhangwagens en vooral hun verbinding met de truck wordt extra beklopt, betast, onderzocht. Breuken in de koppeling, het ont breken van de veiiigheidspin, ondeug delijke verbindingen in het algemeen, de Rijkspolitie is er fel op! Als een truck zijn aanhangwagen verliest en gesteld, dat dit .in een volkrijk stadsdeel op een spitsuur ge- I De tapleymeter is op de tree- I plank gezet: de remvertraging wordt gemeten. y beurt dan kur.nen de gevolgen ver schrikkelijk zijn. Het verleden heeft dit trouwens 'bij herhaling bewezen. Inferieure trekstangen, zij zijn een vertrouwd beeld te midden van de „corpora delicti" op het bureau van deze Verkeersgroep. Vijfde deel Op de grot.e rijkswegen zondigt on geveer een vijfde deel van het ver keer tegen de eisen van het materieel. Merkwaardig is, dat het aantal tekort komingen op de rijksweg Haarlem Leiden het grootst is. Deskundigen van de Verkeersgroep zijn van oordeel, dat strenge controle onvermijdelijk is. Verkeersongelukken op de grote wegen zijn nog altijd voor het leeuwendeel toe te schrijven aan onoplettendheid, niet geconcentreerd rijden. Men past controle loyaal toe. Bij kleine fouten aan de wagen mag de chauffeur of eigenaar binnen vier dagen zijn auto tonen by de Verkeers groep. Is de wagen in orde, dan blijft een bekeuring uit. Het pleit voorts voor het vertrou wen. dat de Verkeersgroep bezit en dit hebben wij kunnen constateren dat autorijders ook vrijwillig stop pen en zeggen: „Och, wilt u even naar mijn stuurinrichting kijken, die ver trouw ik niet!" Contróle op de suefliwegen „Uw spiegel zit niet op de goede aats. meneer. Zo kunt u nooit op komende achterliggers waarnemen." Kijk, daar in de verte stopt een vrachtauto, die heeft de contróle ge zien. Wat de chauffeur gaat. doen? Werkboekje invullen, achterlicht schoonmaken, koplichten controle ren. Dan komt 'hij later rustig aan rijden. De Verkeersgroep kent haar Pappenheimers! Nuttig en noodzakelijk werk van een groep mannen, die de auto tot in zijn hartkamers kennen. Zij werken zeer be,wust aan de verhoging der vei ligheid voor alle weggebruikers. Contróle van stuurinrichting en veren. (Van onze Haagse redacteur) „Aardappelen en vooral suikerbieten zullen dit jaar in de zeekleigebieden van ons land in grotere hoeveelheden verbouwd moeten worden dan men van plan was. De in Brabant en Zee land overstroomde grond kan in elk geval dit jaar niet meer gebruikt wor den voor de teelt van deze producten. Toch zal getracht moeten worden de suikerfabrieken in deze omgeving aan het werk te houden. Daarvoor is aan voer van elders nodig," zo verklaarde de secretaris van de hoofdafdeling Akkerbouwproducten van de Stichting voor de Landbouw, die met enkele an dere deskundigen van de stichting een bezoek gebracht heeft aan de over stroomde gebieden in Zeeland en West-Brabant. De landbouwdeskundigen hebben zich nog geen volledig beeld kunnen vormen van de gevolgen die de ramp in deze gebieden voor de landbouw heeft. Wel menen zij, dat met de ont- zilting van de grond, nadat deze is drooggelegd, ten minste een jaar ge moeid zal zijn. Een gunstige factor is, dat de grond voor de overstroming vrij nat was, waardoor het zoute water niet zo gemakkelijk opgenomen wordt. Op Walcheren was de grond in 1944 vrij droog, waardoor de verzilting van ern stige aard was. Veel zal afhangen van de regenval in de komende zomer. Hoe natter de zomer, hoe sneller de ont- zllting zal voortschrijden. Wat het ver lies aan vee betreft, was de indruk, dat dit in Brabant en Zeeland zal mee vallen. De eerste indruk, dat op Schou wen en Duiveland 90 procent van het vee omgekomen zou zijn, blijkt niet juist te zijn. Er zijn nog heel wat dieren in veiligheid gebracht. (Van een onzer verslaggevers). Een nog jonge man, deze ir. R. C., die in Suriname is geboren, in Ameri ka heeft gestudeerd, in Indonesië heeft gewerkt en ten slotte via Engeland in Amsterdam was beland. Daar heeft hij met zijn aanstaande vrouw in drie ho tels in het Vondelkwartier gewoond. Aanvankelijk betaalde hij zijn rekenin gen als iedere andere gast, maar toen de vrouw in het ziekenhuis moest wor den opgenomen en C. vader werd, liet hij na. aan zijn verplichtingen te vol doen. Verdachte door.de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank het klassieke voorbeeld van een ge vaarlijke fantast genoemd bleef een grote staat voeren. Hij liet zich door zijn broer opbellen en deed voorko men of het gesprek uit Den Haag, van het Hoge Commissariaat, afkomstig was. Van die zijde verwachtte hij een groot bedrag aan geldIn een der drie hotels slaagde hij er in gedurende anderhalve maand zonder te betalen te leven. Hij bood ten slotte ongedekte cheques aan. Een der hoteleigenaars, GELD EN GOEDEREN UIT BUITENLAND STROMEN BINNEN (Van een onzer verslaggevers). De kerken in het getroffen ge bied kunnen er op rekenen, dat de buitenlandse kerken klaar staan om te helpen. Tienduizen den guldens zijn reeds ontvangen door het bureau van de stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen" te Utrecht (het Nederlandse kantoor van het „Interchurch aid department' van de Wereldraad voor Kerken in Genève). Het geld stroomt binnen: dol lars, marken, kronen, shillingen francsbij duizenden tegelijk. „Op het ogenblik zoeken we uit, welke hulp de kerkelijke gemeenten het hardst nodig hebben." vertelt ons de secretaris van de stichting, de heer O. W. Heldring. „Het spreekt vanzelf, dat we eerst moeten weten, wat de overheid doet aan het herstel van kerkgebouwen en andere kerkelijke eigendommen. Waar naast die hulp nog meer nodig blijkt, zullen wij bijsprin gen. Verder zullen de diaconieën straks wel voor grote problemen komen te staan. Die kunnen vanzelfsprekend eveneens profiteren van de buiten landse hulp." Deze hulp zal ook bestemd zijn voor predikanten, die hun bibliotheek ver loren hebben, kerken, die haar evan- geiisatiemateriaal vaak met kost bare bibliotheken kwijt zijn, be schadigde of vernielde orgels, kortom allerlei schade, waarin de overheid niet of slechts gedeeltelijk zal kunnen voorzien. Het hoofd van het Interchurch aid H. M. J. BLOMJOUS OVERLEDEN Te Tilburg is in de ouderdom van 75 jaar overleden de heer H. M. J. Blomjous, gedurende vele jaren presi dent-curator van de R.K. Economische Hogeschool, oud-lid van de Eerste Kamer en directeur van de wollen- stoffer,fabriek J. A. Blomjous N.V. te Tilburg. NUTTIGE VRAAGBAAK Wie is de secretaris van de werk groep Bestrijding Aardappelcysten- aaltje? Hoe heten de curatoren van de Theologische School der Gerefor meerde Gemeenten te Rotterdam? Hoe veel inwoners telt Papekop? En hoe veel comimamdieurs in de orde van de Witte Roos van Finland telt Neder land? Al deze vragen kunnen wij beant woorden, nu op d>e redactie de Staats almanak van het Koninkrijk der Ne derlanden 1953 haar intrede heeft ge daan. Het bekende vademecum, waar aan jaren lang de naam van de heer Pyttersen was verbonden, is samenge- tteld door het ministerie van Binnen landse Zaken en uitgegeven door Mar- tinus Nij'hof in Den Haag Oostduitsers van niet geheel Joodsen bloede vluchten nu in toenemend aan tal uit de Russische zo.ne naar het Westen. De bond voor de rechten van de mens in West-Bcrlijn heeft bekend gemaakt, dat 1200 mannen en vrouwen van deze categorie in de afgelopen weken naar West-Berlijn vluchtten. De Joodse gemeente van West-Ber lijn heeft 350 fol-Joodse vluchtelingen ingeschreven sedert de uittocht uit vrees voor het antisemitisme meer dan een maand geleden begon. Degenen, die niet geheel van Joodsen bloede zijn en zij, die zichzelf daaronder reke nen, hebben zich niet bij de Joodse gemeente laten inschrijven. De bond heeft verklaard, dat zij, die niet geheel Joods zijn, mensen omvat ten, die misschien maar één Joodse grootouder hebben. Ook zij voelden zich niet veilig meer onder het com munistisch regime. De Oostelijke zone heeft getracht de Joden er van te weerhouden te vluch ten door te verklaren, dat „de goede Joden niets te vrezen hebben". Hieronder verstaan de communisten de Joden, die de aanvallen op het Zio nisme cn Israël goedkeuren. Premier Otto Grotewohl heeft er openlijk bij de Oostduitse vluchtelin gen op aangedrongen, terug te komen. In een rede voor het parlement heeft hij toegegeven, dat het Oosten ver scheidene goede arbeiders en boeren verliest. Er werd een politiecontrole ingesteld om de vlucht tegen' te gaan, maar dit had weinig succes. Gisteren heeft het vluchtelingencen- trum medegedeeld, dat zich de vorige dag 1169 vluchtelingen aangemeld hebben, waardoor het totaal voor Fe bruari 13.000 bedraagt. Sedert 1 Januari hebben ongeveer 40.000 mensen grens overschreden. Zij zijn onder; bracht in 74 vluchtelingenkampen, die blijven uitpuilen niettegenstaande per dag 500 vluchtelingen per vliegtuig naar West-Duitsland worden overge bracht. department uit Genève, Robert Tobias, heeft zich uitvoerig op de hoogte ge steld van de omvang van de ramp. Samen met de heer Heldring heeft hij een vliegtocht boven de overstroomde gebieden gemaakt en ook per boot ver scheidene plaatsen bezocht. Dr. A. W. Visser 't Hooft, de secre taris-generaal van de Wereldraad, was reeds op de dag van de ramp aan de telefoon met de vraag: Wat kunnen wij doen? Tientallen telefoontjes, uit allerlei landen, zijn daarop gevolgd. Steeds met dezelfde vraag, vaak werd er bij ge zegd, dat er al een zending goederen onderweg was Emigratie naar Z.-Afrika Aan adspirant-emigranten uit de getroffen gebieden, die naar Zuid- Afrika willen emigreren, zal volgens een opdracht van de Zuidafrikaanse regering thans alle mogelijke voorrang worden verleend, terwijl de procedure speciaal voor hen wordt vereenvou digd. Naar in Den Haag is vastgesteld, hebben ruim duizend personen een verzoek tot emigratie ingediend of een werkvergunning verkregen. De bedoe ling is om zoveel mogelijk van deze emigranten op de „Zuiderkruis" die op 14 April vertrekt te plaatsen. SINAASAPPELEN VOOR DE SLACHTOFFERS (Van onze correspondent.) De directeur van de Schippersschool te IJmuiden, de heer Verwayen, ont ving een schrijven van een Israëlische oudleerling, die ln de na-oor logse periode als militair der geallieerde troepen tijdelijk te IJmuiden verbleef en op de school in IJmuiden zijn diploma als stuurman ter visserij be haalde. Deze jongeman nam in zijn nieuwe woonplaats in Palestina het initiatief tot het houden van een collecte, welke speciaal bedoeld is voor de vlssers- lieden en hun betrekkingen, welke door de ramp werden getroffen. Het bedrag, dat verzameld is, zal nu ln de vorm van een zending sinaas appelen naar ons land worden gezon den en onder de daarvoor in aanmer king komenden worden verdeeld. die als getuige ter zitting was versche nen, zwaaide met een onbetaalde reke ning van f 375. Voordat de ingenieur in het Centraal Hotel van de AMVJ gearresteerd werd, was hij volgens zijn mededelingen in een naahtclub beroofd van zijn por tefeuille. De president van de recht bank gispte de mentaliteit van ver dachte, die, terwijl zijn vrouw in het ziekenhuis verbleef, in gezelschap van anderen naohtolubs bezocht. De ge struikelde Surinamer werd niet alleen flessentrekkerij ten laste gelegd, dooft tevens het doen van een valse aangifte. Op het bureau Singel had hij namelijk op hoge toon aangifte gedaan van ver mising van f 500. Dit bedrag bezat hij echter in het geheel niet, wél dertig Engelse ponden, welke hem ontvreemd zouden zijn. Het Openbaar Ministerie zeide begrip te willen tonen voor de moeilijkheden, waarin deze man was geraakt. De eis luidde t en maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Uitspraak op 26 Februari a.s. (Advertentie) Moe en koud leveren soldaten en burgers strijd tegen de zee. Moderne machines worden hierbij gebruikt, maar het meeste werk wordt met de handen verricht. Soldaten vullen en trans porteren zakken zand, waarmee de dijken worden gedicht. 'V (Advertentie) TEGEN HOEST PASTI LLES Prof. Gerbrandy tweede plaatsvervangend voorzitter In de gistermiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer is in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. J. Terpstra. tot tweede plaats vervangende voorzitter der Kamer ge kozen prof. mr. P. S. Gerbrandy (AR) met 42 van de 76 uitgebrachte stem men. Zijn partijgenoten, de heren Roosjen en Stapelkamp, verwierven resp. 28 en 5 stemmen, één stem was blanco. Ook zoontje van Zeeuws gezin overleden Het tweejarige zoontje van de fami lie Den B. uit Zierikzee, die naar Schiedam is geëvacueerd, is gistermor gen overleden. Zoals is gemeld, werd het ventje samen met een baby in een vlaag van waanzin door de moeder van een 12 meter hoog balkon op straat geworpen. De baby is reeds overleden. Mevr. Dein B, die zich ook van het balkon op straat wierp, verkeert nog in zorgwekkende toestand. (Van een onzer redacteuren). Zestien seconden nadat de Zwitserse zenders Sottens, Beromünster en Monte Ceneri Zondag 1 Februari de eerste berichten over de ramp in Nederland hadden gegeven, meldde zich iemand om zijn bijdrage te kunnen deponeren tot leniging van de nood. Zo ging het practisch in alle vrije landen. Wie de berichten over die buitenlandse hulp nagaat, wordt niet alleen ontroerd over zoveel medeleven, maar mag daarbij trots zijn op de „goodwill", welke ons land nog steeds bezit. Het verlangen om iets te kunnen doen is in die eerste dagen zo sterk geweest, dat het de instanties in Nederland ei genlijk ietwat over het hoofd liep. Men had nog geen overzicht van wat nodig was. Zo antwoordde een burgemeester van een getroffen stad op een dringend telegram uit Amerikawaaruit bleek dat de mensen in de rij stonden om iets te kunnen geven: „lk heb gas. drinkwater en basaltblokken nodig" Niemand zal hem het antwoord kwa lijk nemen maar die spontane Ameri kanen hadden het gevraagde nu direct niet bij de hand. Het vervelende was, dat er kleding genoeg ivas. Ge lukkig hebben vele Amerikaanse ac ties zich toen op het inzamelen van geld toegelegd. Isbrandtsen Co. te New York (de rederij van de „Flying Enterprise") heeft toegezegd, 5000 dollar aan het rampenfonds over te maken. Het sym- phonie-orkest van Minneapolis zal onder leiding van zijn dirigent Antal Dorati een „watersnood"-concert geven. In Parijs ligt 2000 ton goederen klaar (Van een onzer verslaggevers.) Twee wakkere Hollandse jongens ontvingen dagen van de burgemeester van Dirksland een kernachtig briefje: „U hebt vele bewoners van ons getroffen eiland Goeree-Overflakkee aan zich verplicht door de heldhaftige wijze waarop met uw duck aan het zetten naar Goeree-Overflakkee? Dat was er niet bij. Om dat de jongens vermoedden, dat er toch wel haast bij was. bedachten zij zich niet lang en tjoempten het Haringvliet in. Nu moet men over zo'n „Operatie-Haringvliet" niet eenvoudig denken. Het water is daar behoorlijk woelig en een duck nog wel een opgelapte is nu niet bepaald berekend op „de grote vaart". Maar goed, de jongens waag- dezer den het er op, deinden zonder kleerscheuren naar de over kant en kropen daar de dijkweer op om naar Dirksland te koersen. Ze meldden zich bij de burgemeester met de woorden „Kunnen we hier soms een handje helpen?" Waarop de verraste eerste burger gelet op de jeugdige verschijnin- reddingswerk hebt deelgenomen. U had het gen reageerde met een wedervraag: „Kunnen jullie we) grootste aandeel bij het in veiligheid brengen van de bevolking van Nieuwe-Tonge. Bravo, wij zullen uw daden nooit vergeten". Inderdaad was dit hooggestemde bedankje van burge met zo'n ding ln het water omgaan?' Ja, toen de jongens van hun tochtje over de woelige baren, dat ze zo juist gemaakt hadden 't was voor hei eerst en het laatst geweest, zelden ze er bij vertelden. meester D. van Heyst op zijn plaats, want deze twee durfde de heer Van Heyst het wel aan. Er was trouwens jongens: P. C. den Dreu en P. Bakker uit Bleiswijk, heb- dringend hulp nodig, want ducks waren er nog niet ir ben het gepresteerd niet minder dan 800 mensenlevens in dit gebied en de een of twee helicopters bleken nog veel veiligheid te brengen. Toen de jongelui, die in een grote garage te Bleiswijk werken, van de ontstellende ramp hoorden, gingen ze onmiddellijk naar hun baas om hem te vragen of zij de duck, waarover hij beschikte, mochten gebruiken om aan het reddingswerk deel te nemen. Natuurlijk vond hun werkgever dat goed en zo reden ze met de duck ln de richting van de Zuidhollandse eilanden. Dat was begin verleden week. Het was een opgelapte duck, samengesteld uit onder delen, die afkumstig waren van een geallieerde dump Maar het ding werkte nog best en zo pionierden de jongen.» er mee naar het rampengebied. te weinig. De Jongens togen aan het werk. Onverdroten werkter ze door, zich weinig nachtrust gunnend. Van Dinsdag tot Zaterdag hadden ze maar liefst achthonderd mensen var Nieuwe-Tonge naar veiliger oorden (Sommelsdijk) over gebracht. Toen vertrokken ze weer naar hun werkgever in Bleiswijk, omdat geen mensenlevens meer in gevaar waren en hun baas dachten ze hen ook wel weer een? nodig zou hebben. En wie de longelul in de garage zou vragen waar ze verleden week toch wel hebben uitgehangen, zal waar- schijnlijK ten antwoord krijgen: „O. even een akkevietje opgeknapt." Laat het zo zijn, maar dan toch een akkevietje, waai Met enige moeite bereikten ze Heilevoetsluis. Over- slechts één woord voor past: BRAVO! en de bank Jordaan heeft meer da:i ƒ700.000 ontvangen. Een fabriek va a montagewoningen heeft een pasklaar huis aangeboden. Het jongenskoor „Les petits chanteurs de St. Laurent de Paris", dat verscheidene malen in Ne derland is opgetreden, geeft Maandag een concert, waarbij gecollecteerd zal worden. Voor de bakkers in de geteis terde gebieden heeft de bond van Ita liaanse bakkerspatroons een millioen. lire geschonken. De prins van Monaco heeft een cheque voor 2 millioen frs. gegeven. De actie van de Oostenrijkse rege ring heeft 100.000 opgebracht. Het Oostenrijkse verbond van industriëlen heeft 80.000 beschikbaar gesteld en. de vereniging van bloedgevers roept haar leden op bloed voor Nederland af te staan. De journalisten van het Sowjet-persbureau Tass hebben zich het vrijgevigst getoond bij een collecte onder de leden van de buitenlandse persvereniging te Wenen. Zij brachten 400 schilling bijeen. Rode Kruis Rode-Kruïsorganisaties van 23 lan den hebben 10 millioen dollar en 1 millioen aan goederen ingezameld voor Nederland, Engeland en België. Het Noorse Rode Kruis alleen bracht ruim lhz millioen gulden en ƒ380.000 aan goederen bijeen. De Deense Faroer- eilanden hebben 10.000 zandzakken bij gedragen. De Zweedse keel-, neus- en oorheel kundigen houden een inzameling. De muziekkapel van de tramwegmaat schappij uit Helsingborg, die het vo rige jaar heeft deelgenomen aan het internationale muziekfestival te Kerk- rade, heeft 450 gezonden en een medisch tijdschrift te Stockholm 200. De mogelijkheid bestaat, dat de hulp actie onder een overkoepelend orgaan zal worden gebracht om onder leiding van de ex-gezant in Den Haag, John Lagerberg, nulp op lange termijn te verlenen. Bij het Centraal Comité Watersnood- Nederland te Djakarta was Woensdag ruim anderhalf millioen roepiah ge stort. Bandoeng overschreed het half millioen, in Zuid-Sumatra brachten de plaatsen, waar de B.P.M. gevestigd is, bijna 90.000 gulden op. Voorts bracht Zuid-Sumatra ruim een ton roepiafts bijeen. In Medan was tot Dinsdag ruiri anderhalf ton bijeengebracht en in Soerabaja tot Woensdag bijna een half millioen roepiahs. Na de adoptie van 's-Gravendeel door Luik en van Halsteren door de studenten van de Brusselse Vrije Uni versiteit, heeft de gemeente Sint Ser- vais nog Baarland geadopteerd. Ook in Denemarken verloopt de al gemene hulpverlening bijzonder vlot- Zaterdavond was er aan giften reeds een bedrag van 288.028.09 kronen bin nengekomen. Een dokter uit de pro vincie stuurde .175 kr. en schreef: „Op gehaald bij mijn patiënten." Een arme man liep bij het gezant schap aan en gaf 50 kronen. „Van mijn ouderdomsrente", zei hij. De burgemeester van Detroit heeft Maandag 16 Febr. tot „Holland Day" .geproclameerd. De voorlopige ontvangsten en toe zeggingen te Manila (op de Philippij- nen) hebben tot dusver 5560 gulden bedragen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3