FIAT //wraiON Amerikaans roken is 500C ZWITSAL Uiencultuur op Flakkee en Tholen werd zwaar getroffen Helft van de oogst verloren Dodelijk schot van jachtgeweer bij schermutseling Familieberichten pas op m mu Herman Krom uit Zierikzee woont nu in een paleis SIROOP Scheepsbrand op de Stille Oceaan 500 PAAR HERENSCHOENEN 2 TROUW VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 i redenen. voor perfecte huidverzorging Verwijdert puistjes enz. Desinfecteert de huid Maakt de huid soepel Opent verstopte poriën Voorkomt vette glans Dringt diep in de huid Bevordert de bloed circulatie „IT FRYSKE BOEK" De winnaars van de door de stich ting „It Fryske Boek" uitgeschreven prijsvraag bij gelegenheid van de Friese boekenweek zijn: J. Weima te Sn eek, H. BetzemaMellema uit Metsla wier, M. J. de Haan te Grouw, J. Wijngarden te Boomzwaag, Sj. van d«r Veen te Norg, Y. M. Landstra uit Heerenveen, J. A. Zanbema te Stiens, Tj. Hendriks te Drachten, P. W. Cnos- sen te Jutrijp en E. Kogelman uit Am sterdam. Hoe Sclioonebeek offerde (Van onze correspondent) In de gemeente Schoonebeek is ten bate van het Rampenfonds ingezameld ruim 21.400, gespecificeerd als volgt: Algemene collecte (buis aan huis) 14.000. Kerkcollecten (alle gezind ten) 3550, personeel Nederlandse Aardolie Maatschappij, Schoonebeek 3700, gift Lijkwagenvereniging Nieuw Schoonebeek 150. Van 9 tot en met 14 Febrari zal de aanbevolen inzameling van landbouw bedrijfsbenodigdheden worden gehou den. GEVOLGEN VAN DE OVERSTROMINGSRAMP (Van een landbouwmedewerker). De overstromingen hebben een ge bied getroffen dat hoofdzakelijk leeft van de land- en tuinbouw. Putten is een eiland van het gemengde bedrijf» de Hoeksche Waard is een gebied met tuinbouw en intensieve akkerbouw, Zwijndrecht en omstreken zijn bekend vanwege de cultuur van plantgoed voor de tuinbouw dat iu geheel Neder land, vooral in het voorjaar, wordt verkocht. Als er dit jaar_ een tekort is aan pootplantjes, is 'dat een ge volg van de overstromingsramp. De Alblasserwaard is overwegend veeteeltgebied, het Land van Altena is een gemengde streek. Op het Eiland van Dordrecht overheerst de akker bouw, evenals in de Westhoek van Bra bant. Ook op de Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden is de veehouderij van bijkomstige betekenis. Goeree en Overflakkee en ook het eiland Tholen zijn bekend om hun grote uienproductie. Overwegend was hier een buitengewoon intensieve ak kerbouw, die in veel opzichten on merkbaar overging In tuinbouw. Vrij wel het gehele overstroomde gebied bestaat uit zware rivierklei, welke zich in het bijzonder leende voor de teelt van tarwe, suikerbieten, consumptie aardappelen en vlas. Gelukkig laat het zich aanzien dat een groot deel van het overstroomde land oetrekkelijk spoedig droog zal komen. Behalve de Alblasserwaard en het middenstuk van Schouwen, liggen alle overstroomde stukken niet bene den A.P. Heel Goeree en Overflakkee ligt meer dan een meter boven dit peil en dit geldt ook voor het Westelijke deel van Tholen. Nu de overlevenden in veiligheid zijn gebracht, zal men in de eerste plaats de dijken weer tot de minimum hoogte opbouwen en dit zal geen on overkomelijke taak zijn op Putten, ln de Hoeksche Waard en ln Brabant, op het Eiland van Dordt en op Noord en Z.-Beveland, in Zeeuwsch-Vlaan deren en op Walcheren. De Alblasser waard is reeds gedicht. Veel ernstiger ziet het er uit voor TEGEN JACHTOPZIENER 8 MAANDEN GEËIST De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft acht maan den gevangenisstraf geëist tegen de jachtopziener W. B. uit Herwvjnen, die door de rechtbank te Dordrecht was vrijgesproken ,van dood door schuld. Tegen dit vonnis had de officier van Justitie appel aangetekend. In December 1951 bevond B., die kooiker en onbezoldigd rijksveldwach ter is, zich op een jachtveld te Her wijnen om een haas te gaan schieten. Op dit jachtveld zag hij een zekere M. van Z., wiens hond een haas achterna ging. Daar Van Z. in overtreding was, om dat hij de hond aan de Lijn had moeten houden, riep de jachtopziener hem aan. Van Z. maakte zich echter uit de voe ten. De jachtopziener nam toen de fiets van Van Z. in beslag die tegen een bruggetje stond. Dit zag de broer van Van Z., die in de buurt aan het werk was. Deze broer, L. van Z., wil de dat verhinderen en kwam op de jachtopziener af. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij L. van Z. de jachtopziener met een groot mes bedreigd zou hebben. Om zich te verdedigen sloeg de jachtopziener L. van Z. met zijn jachtgeweer, dat op een gegeven ogenblik afging. Door het schot hagel werd L. van Z. dodelijk getroffen. B. verklaarde uit zelfverdediging, te •hebben gehandeld. Met het op de terechtzitting aanwezige jachtgeweer demonstreerde de jachtopziener hoe hij zich zijn belager van het lijf had trachten te houden. De landbouwer P. de Fockert uit Herwijnen gaf, als getuige, een relaas van het gebeurde. Hij vertelde, dat de jachtopziener tegen het slachtoffer ge roepen had: „Als je over de brug komt schiet ik je kapot", hetgeen B. perti nent ontkende. Hij had niet gezien dat de jachtopziener met een mes bedreigd werd. Het mes had hij pas gezien toen L. van Z. door het schot getroffen op de grond lag. De procureur-generaal wees er ln een uitvoerig requisitoir op, dat hier (Van onze correspondent) Bij het vijftien maanden oude zoon tje van de familie V tn de buurtschap Êspelo is nekkramp geconstateerd. Het kind is naar het Algemeen Ziekenhuis te Deventer overgebracht. (Uit andere bladen) Getrouwd Th G. C. Frenk en P. L. J. Diederen, Gouda; B P E. van Es en A Koppem, Amsterdam Bevallen: Mevr. Witlox—Kamerbeek, Vught, z.; mevT. Swaabde Vries, Amster dam. z.: mevr Nederveen—Fenenga. Am sterdam, z. Overleden: J. P. Zuidervaart. 80 J. Alphen aan den Rijn; L. van Dalen, 81 J., Zwijndrecht: A. Lindenburg, 62 j.. Rijswijk; N. Knops. 63 J., Kamerik; M. Vreeswijk, 17 j Dordrecht; J. Makkes, 86 J.. Voorburg: C. Goedhart. 68 j., Groenekan; A Ton van der Meer, 90 j., Den Haag; J. J. v. d. Kamp, 62 j„ Katwijk; L. J. Manni 75 j., Den Haag; J. H. Ruskamp, 70 j.. Apeldoorn; J Barg. 57 j. Soestdijk; G R BloemhoffReitsma 71 j.. Aerdenhout; W Duyff. 73 Haar lem; L, van der Ende. 52 Bosch en Duin, W Goorman. 65 j.. Zutphen; J W A M. de van der SchuerenVos de Wael. 78 j.. Hees bij Nijmegen; H. M. J Blomjous, 75 J., Bloe- mendaal: C. Braunden Daas, 80 J.. Rot terdam; J. Bier. 82 j.. Moordrecht; C. J Schram, 61 j.. Rotterdam; W Neldllnger, Amsterdam; J J Thellng. 73 j., Apeldoorn; W. R. Bijleveid—del Campo, 76 Utrecht P. A Metzger, 80 J., Bietigheim (Duits) t J. J. van den Ban—van den Ban 80 J., Nw Helvoet: G A H, Schaap, 78 j.. Amsterdam 2 A. Wesseis, 61 j., Amsterdam; A B Ahling, 73 j.. Zaandijk; H- Th. Eleven. 84 L 's-Hertogenbosch; C. A. J. H, F. Groos, fcmeterdam; H. Stoet, 50 j., Amsterdam. niet van doodslag gesproken kon wor den. B. had echter naar zijn mening niet met het geweer mogen manoeu vreren, zoals hij gedaan heeft. Hij is hoogst onvoorzichtig te werk gegaan. Uitspraak over 14 dagen. Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duivel and, Sint Philipsland en het Westelijke deel van Tholen. Daar zal het maanden duren voor de dijken voldoende zijn hersteld. We mogen er echter op hopen dat de eerstgenoemde gebieden weer droog zullen vallen nog voordat het eigen lijke voorjaar begint. Het gras zal dan waarschijnlijk nog niet al te veel gele den hebben, maar het wintergraan zal verloren zijn. Waar de structuur van de grond niet al te veel is verstoord, zal men in leder geval wel zomergerst en bieten kunnen zaaien. Ook lucerne en klaver kunnen wel wat zout ver dragen. Aardappelen en vlas daaren tegen zijn niet bestand tegen 't chloor, dat in het zout zit. Geen oogst De eilanden dis niet dadelijk terug gewonnen kunnen worden, zullen dit jaar geen oogst opleveren. Goeree en Overflakkee beslaan een kleine 20.000 ha cultuurland, Sint Philipsland en Tholen 12,500 ha en Schouwen en Dui- Advertentie) In ée keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen.^ Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende veland 16.500 ha. Gezamenlijk beslaat deze oppervlakte ca. 34.000 ha bouw land, 9500 ha grasland en 5000 ha tuin land. Bekijken wij de oogÜen die dit land opleverde, dan zal er»a. 5700 ha win tertarwe verloren zij ingegaan. Verder teelde men er ca. 4:Hk ha gerst, 1300 ha haver, 1300 ha grl^e erwten, bijna 7000 ba aardappelen eveneens 700Ó ha suikerbieten. Zeer voelbaar zal^B^i het verlies van de uiencultuur oi^Kakkee en Tho len. Deze beide eilantn leverden sa men ongeveer de hel^lyan onze uien- oogst, die ongeveer 2&).000 ton per jaar bedroeg. Daarvan voeren we ge woonlijk 50.000 ton uit. Wanneer we nu 100.000 ton derven, zullen wij zelfs in de binnenlandse behoefte niet kun nen voorzien, maar misschien zullen andere streken de teelt uitbreiden. (Van onze correspondent) MISSCHIEN heeft Herman Krom uit Zierikzee vroeger wel eens in een stoute droom in een paleis gewoond. Nu wöónt Herman Krom tn een paleismaar hij wilde gaarne dat het anders was, wamt hij is een der bejaarde Zeeuwen, die, door de vreselijke watersnood van huis en haard ver dreven, Woensdag hun intrek namen in paleis Het Loo, dat door H. M. koningin Juliana voor haar beproefde landgenoten is opengesteld. Hoewel eigen haard goxid waard Is, is de 80-Jarige Herman Krom zijn vorstin zeer dankbaar voor haar warm medeleven en gastvrijheid. En met hem zijn allen dat, die in het witte paleis intrek hebben genomen. „Zijn dit de dames en gelukkig niet gevallen. heren, die een poosje bij De avond tevoren, toen hertengeweien aan ons komen logeren?", met de lampen in het paleis wandfin vooral de man deze vriendelijke woor- al waren aangestoken, "e"onder de gasten da den werden de bejaarden waren de eerste evacué's delyk veel ontzag inboe- uit Zierikzee door de reeds uit Zierikzee aan- zegden, heer P. C. van Wiessner, gekomen, ook allen oude De zogenaamde „bruin- die als contactman tussen mensen. Dat was op de hamer" zal als eetzaal het paleis en het Rode verjaardag van mevrouw dienen. De antiekkast,, die Krul, fungeert, begroet L. J. Sto,ten-Blom. 81 toen de bus voor het pa- Jaar werd ze. Ter ere van leis stopte. De bus eva- de jarige werd er een ex- cué's uit het tehuis voor tra bloemetje op tafel ge- ouden van dagen „Ons zet. Huis" te Zierikzee. Ook de directrice, mei. M. J. En en ev>- Wartena, kwam mee. Zij cué's kunnen er nog ko- ben de gasten zelf daar- vertelde'ons dat de an- men, want er staan hon- toe bijgedragen. Het dere bewoners van „Ons derd bedden gereed, door kostbaarste aardewerk Huis" bij familieleden de Apeldoomse hoteliers staat er naast een een zijn ondergebracht afgestaan. Door het Rode voudig kopje met de Kruis uit Den Haag zijn woorden: „Ter herinne- Slachtoffers zijn er ln Zondagnacht vermoede- ring Uwer 25-jarige echt- deze kring van bejaarden lijk per abuis tien wieg- vereniging". jes bezorgd.... Het Rode Kruis doet de huishouding in deze ge meenschap, waarvan de Benjamin 60 jaar is. H. M. de Koningin stond echter voorlopig twee koks uit het paleis te Soestdijk af. Het zijn de: heren M. Huusken en A. C. v. d. Linden. Toen wij tegen het middaguur een kijkje mochten nemen in het paleis, hing de geur van heerlijk baksel in vele gangen, waar hier staat, zal de dames interesseren. De inhoud bestaat uit geschenken, die H. M. koningin 'Wil- helmina eens van haar onderdanen heeft ont vangen. Misschien heb- TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING Trouw als een hondje volgde de agent de inspecteur naar diens kamer. En van dat ogenblik af nam het onderzoek een aanvang. „Zo zo!" herhaalde de inspec teur eindelijk. „Dus je beweert, dat zij eerst normaal waren en dat ze de slappe lach pas kregen, nadat arrestant Taks was weggegaan!" „Nee, meneer de inspecteur!" bracht de agent hier tegen in. „De brigadier, die anders toch altijd zo'n ernstig persoon is, was al lacherig toen hij de heer Taks ondervroeg. En zoals ik al zei, diezelfde meneer Taks was hier binnengebracht, omdat hij ook niet meer kon ophouden met lachen. Zelfs in het arrestantenlokaal zat hij nog steeds zo: Ha, ha, ha! Ho! Hi, hi, hi!" En de ager.t deed aanschouwelijk voor hoe Tekko het had uitgebruld. „Stil! Kalm! Ja ja ja! Dat weet ik nu wel!" suste de inspecteur, die het ergste vreesde. „Het lijkt wel een geheimzinnige ziekte. Weet je wat! Haal on middellijk de politiedokter hier en laat die twee on derzoeken." V.H.M.O. voor gedupeerde leerlingen De inspecteur van het VHMO in de tweede inspectie, dr. J. de Boer, maakt bekend, dat hervatting van het onder wijs aan belde scholen vóór 1 Septem ber is Uitgesloten. Voor de leerlingen is het vanzelfsprekend van het hoogste belang het onderwijs niet voor lange tijd te onderbreken. Uit het gehele land zijn aanbiedingen gedaan door scholen van voorbereidend hoger en middel baar onderwijs óm gedupeerde leer lingen op te nemen en voor hun huis vesting zorg te dragen; Een dertigtal leerlingen uit Middeüharnis is reeds opgenomen in 't Gemeentelijk Lyceum te Doetïnchem. Aan de ouders wordt verzocht zich ten spoedigste te wenden, liefst schrif telijk, tot dr. J. de Boer, SijzenJaan 19, 's-Gravenhage, die zijn bemiddeling verleent voor het plaatsen van leer lingen. Ouders, wier kinderen reeds naar een HBS of lyceum zijn overge gaan, wordt eveneens dringend ver zocht aan hetzelfde adres hiervan mededeling te doen. ZEELAND KAN WEER TELEFONEREN Op alle plaatsen in Zeeland en W. Brabant waar mensen wonen is thans weer een telefoonverbinding. Soms is de verbinding nog proviso risch via een mobilofoon, hier ©n daar liggen noodkabels, maar zoals de toe stand thans is kan men overal contact krijge<n met de rest van Nederland en als het moet ook met het buitenland. OPSTELWEDSTRIJD „NED. FABRIKAAT" De vereniging „Nederlands Fabrikaat" heeft onder do leerlingen van de 3e en 4e klassen van de. scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs een opstel wedstrijd uitgeschreven over industriële onderwerpen. Het doel hiervan is, de be langstelling -van jong Nederland voor de nationale industrie, en voor het Nederlandse product te vergroten. Gekozen kan wor den uit de volgende onderwerpen: 1. Hoe een zelif te kiezen -produet tot stand komt; 2. De geschiedenis van een industrieel be drijf; 3. Hoe een bepaalde industriële tak van nijverheid groeide; 4. De huidige be tekenis van een bepaald(e) industrieel bedrijf of industriële bedrijfstak voor ons land Het opstel mag niet korter zijn dan 1,000 woorden en niet langer dan 5.000 woorden. De termijn van inzending sluit op 15 April a.s. Als prijzen worden uitgeloofd gemeenschappelijke reizen. waarbij men de gast is van de Nederlandse Industrie, Over de toekennioig der prijzen zal wor den beslist door een jury, die bestaat uit de volgende personen: de heer E. J. Mul ler, voorzitter van de vereniging „Neder lands Fabrikaat"/ dr, J, P. Duyvcrman, al gemeen secretaris dezer vereniging, de heer J. H. Ruygrok. onderdirecteur van de Gem. Middelbare Handelsschool te Den Haag, dr. M. Weisglas. adviseur voor ex terne betrekkingen van het Verbond van Nederlandse Werkgevers en het. Centraal- Sociaal Wenkigeversverbon A en drs. H. J. Jonker, secretaris der jury. Prins Bernhard heeft het beschermheer schap van de prijsvraag aanvaard. GEEN DIËSFEESTEN. De senaat van de algemene studentenver- emgmg „Unitas Studiosórum Groningana" heeft, gehoord de algemene ledenvergade ring. besloten om alle feestelijkheden in ver band met de dertiende diës natalis op 14 Februari a.s. af te gelasten in verband met de aationale overstromingsramp. De uitgetrokken gelden-zullen aan het Nationaal Rampenfonds worden overge maakt. De senaat reclpieert echter wel tn het Boshuis. (ADVERTENTIE) De betrouwbare automobiel: weinig benzine, veel bagageruimte. imporirice Fa. J. Leonard Lang STADHOUDERSKADE 114E, AhéSTERDAM-Z., IEL 37100 KAMERCOMMISSIE VOOR WATERSNOOD De voorzitter van de Tweede Kamer heeft gisteren bij het einde van de zit ting medegedeeld, dat gebleken is, dat de Kamer behoefte heeft aan de in stelling van een tijdelijke eommissie die met de regering overleg kan plegen over maatregelen verband houdende met de watersnood. Over de samen stelling van zulk een commissie zal hij Dinsdag een voorstel doen. ZES JAAR VOOR AANSLAG TE WEESP In hoger beroep heeft het gerechts hof te Amsterdam gisteren de 43-jarige bankwerker H. ter H. uit Weesp we gens poging tot moord op de 45-jarige evangelisatieleider J. Z, van V. ver oordeeld tot zes jaar met aftrek. Te gen hem was zeven jaar geëist met daaropvolgende terbeschikkingstel ling van de regering De rechtbank had verdachte acht jaar opgelegd. Op 30 Juli jl. had verdachte de evangelisatieleider, die tevens hout handelaar is, ln diens kantoor op een houtwerf in Weesp aangevallen en hem met een knipmes vrij ernstige verwondingen toegebracht. De aan leiding tot dit agressieve optreden was het feit, dat de houthandelaar door zijn evangelisatiearbeid sterke Invloed had verkregen over de vrouw en de dochter van verdachte, die zich bij de evangelisatiegroep hadden aangeslo ten. Dit leidde tot een breuk in het gezin van verdachte. WAS HET ZAAIZAAD VAN EIGEN TEELT? Woensdag deed de economische kar mer van de arrondissementsrechtbank te Alkmaar uitspraak in een zaak, waarin de beslissing zeker geen gemak kelijke was Reeds sedert enige tijd wordt door een firma te Rotterdam, R. Zwaan, Bloemkoolzaad in de handel gebracht van een bepaalde soort. Later kwam de firma P. Broerse uit Tuitjehorn in Noord-Holland met een variëteit, wel ke met die van de fa. Zwaan grote over eenkomst vertoonde. De fa. Zwaan ver moedde, dat het haar zaad was, dat door de firma Broerse werd verkocht. Deze laatste beweerde echter het zelf te hebben gekweekt. Veertien dagen geleden achtte de officier de schuld van de firma Broerse bewezen en hij eiste 1.000, De rechtbank was echter van oordeel, dat de identiteit van het zaad niet was bewezen en sprak verdachte Broerse vrij. Boringen in Zuid-Limburg De staatsmijnen hebben opdracht gegeven aan de Belgische maatschap pij „Foraky" te Brussel om onder de gemeente Hulsberg boringswerkzaam heden uit te voeren. Het onderzoek heeft betrekking op eventuele kolen- lagen op 500 meter diepte. De werk zaamheden zouden reeds de volgende week beginnen en zullen vermoedelijk ongeveer vijf maanden duren. Van het resultaat zal het afhangen of ook nog op andere plaatsen in Zuid-Limburg soortgelijke boringen zullen worden verricht. Advertentie) „Vatbare" Kinderen...? Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden kinderen"dat gehoest met: De burgemees t«r van West-Berlijn, pa-of. Ernst Reuter, is gisteren op het vliegveld van Northolt geland voor een driedaags bezoek aan Engeland. Officieel wordt zijn bezoek een „par ticulier bezoek om lezingen te hou den" genoemd. Een transportschip van de Ameri kaanse marine heeft twee gewonde matrozen en alle negen Amerikaanse passagiers van het Amerikaanse vrachtschip „President Pierce" (8000 ton) gehaald, dat in de Stille Oceaan in brand staat en waarschijnlijk ont plofbare stoffen in de lading heeft. Leger, vloot en iucntmacht van de Verenigde Staten alsmede de Japanse kustwacht schoten te hulp op de nood seinen. De berichten zeiden, dat ont ploffingen in de ruimen de brand had den veroorzaakt. Het vaartuig bevond zich 80 mijl buiten de Japanse kust en was onderweg van San Francisco naar Yokohama met een bemanning van 46 man aan boord. DUIZENDEN EVACUÉ'S OP MIDDEN-JAVA Bandjirs richten in verspreide delen In Indonesië verwóestingen aan. Buiten Atjeh echter zijn tot op heden geen slachtoffers van de overstromingen ge meld. Vijfduizend personen in Solo (Mid den Java) werden door de watertoe- vloed van de uit haar oevers getreden kali Pepe gedwongen naar hoger gele gen stadswijken te evacueren. Het Rode Kruis heeft voor de verdrevenen gaarkeukens ingericht en medicamen ten onder hen verspreid. De correspondent van Aneta in Solo meldt, dat Maandag ook grote gebieden in de regentschappen Sragen en Soeko- hardjo door overstromingen van de-ri vier Bengawan Solo onder water ston den. „SCHILDERS TER ZEE GAAN EXPOSEREN NIJMEGEN In samenwerking met de Koninklijke Marine organiseert de Stichting „Nijmeegs Museum voor Beel dende Kunsten" van 14 Februari tot 8 Maart a.s. een tentoonstelling van het werk der schilders, die gedurende 1952 op schepen van de Marine hebben mee- gevaren. Deze expositie onder de titel „Schilders ter zee" wordt a.s. Zaterdag middag 14 Februari te 4 uur in het Waaggebouw geopend door de wnd. garnizoenscommandant majoor T. Bies- ma. De lult. ter zee le kl. H. J. Noppen, hoofd van de Marine Voorlichtings dienst, zal de tentoonstelling inleiden. Kijk uit aan Me men geeft HELLENDOORN Van bevoegde zijde meldt men ons het volgende: De ramp die ons land getroffen heeft, ls overal aanleiding geweest tot spontane offervaardigheid. De mogelijkheid be staat echter, dat onverantwoordelijke lieden van deze bereidheid misbruik maken door te trachten, onder de dek mantel van het Ned. Rode Kruis of het Nationaal Rampenfonds, zichzelf te be voordelen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft zich in deze gemeente een derge lijk geval voorgedaan. By twijfel aan de goede bedoeling wende men zich ten spoedigste tot de politie. (Advertentie) De floor fle Ramp onderbroken verkoop -van f 17.95 f 18.95 f 19.95 schi:ii.i:ki:\s KALVERSTRAAT 18G, HOEK HEILIGEWEG, AMSTERDAM. Tel. 31627 NIEUWE DIJKGRAVEN IN ZEELAND Bü koninklijk besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland, met ingang van 7 Februari tot dijkgraaf van de Jacobpolder: J. W. van Nieuwenhijzen te 's-Heerarendskerke; met ingang van 5 Maart tot dijkgraaf van de polder Vier Bannen van Duiveland: H. C. van de Zande, te Nieuwerkerk; met ingang van 7 Maart tot dijkgraaf van het wa terschap De Vrije Polders onder Tho len: C. Bierens, te Tholen, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Collega met gloeiende staaf ijzer gestoken Colporteur gearresteerd (Van een onzer verslaggevers.) In Amsterdam-West is de 54-jarlge colporteur P. H. uit Haarlem gear resteerd. De man wordt er van ver dacht de geldinzameling voor het Na tionaal Rampenfonds misbruikt te hebben voor de verkoop van het blad „Goed Nieuws", het orgaan van de evanigelisatievereniging „Immamuel De aangehouden colporteur vroeg Am sterdammers of zij iets te missen had den voor het Rampenfonds. "Gaven zy hem geld, dan kregen ze van de col porteur een exemplaar van „Goed Nieuws", zonder dat de gevers daar om gevraagd hadden. Het stimuleren van de verkoop van „Goed Nieuws", waarvan de minir mum,prijs tien cent bedraagt, door het Nationaal Rampenfonds daarbij te be trekken, heeft de recherche aanleiding gegeven de man te arresteren. Enige weken geleden liet de hoofd commissaris van politie te Amsterdam een waarschuwing uitgaan tegen de evangelisatievereniging „Immanuei omdat op de verantwoording van de door de colporteurs ingezamelde gel den niet voldoende controle kan wor den uitgeoefend. Boeken worden bij de organisatie niet bijgehouden. PAARDEN EN VEE. HOOGEVEEN, 12 Febr. Aanvoer 440 stuks, waarvan; 22 Vette koeien f.8101020, 43 -Neurende koeien f 925:1125; 34 dito vaarzen f 800900; 18 Winterdr. koeien f 705830;27 Versaf^ök, koeien f 840— 1060; 93 Guste koeien f 580750;- 14 Dr. pinken f 400—5757 Graskalveren f 180 345; 75 N'Udht. kalveren f 3040; 4 Dr. zeu gen f 275350: 104 Biggen f 3550. VISSERIJBERICHT SOHEVElNINGEN12 Febr. Vargs(be richten udt zee; Soh 2 17 k (ligt bij Silverspit), Söh 35 lk uit V2 vL, Sch 236 1 Ik u, Va v, Sc>h 249 3 k u, \'i v., Soh 310 2 Ik uit 10 netten, Soh 242 2 k uit 10 netten, Sch 81 gering, Son 42 gering. Sch 196 niet gehoord. Met verse vis kwamen aan de markt Sch 314 en Soh 23, Prijzen: lap tong f 2.30, groot middeltong f 2.30. kl. middellong f 2.39. tong I f 1.95, tong II f 1.49, tarbot I f 2, tarbot XI f 1.25, tarbot UI f 1.25, tarbot TV f 1.10 alles per kg, grote sohol f 20, groot middelschot f 30—32.50, zetschol f 60, schol II f 27.50 —29, sohol IH f 2126.50, wijting f 26,50 —29.50. schar f 30 alles per 40 kg. Loggers verse vis: SCH 314 met f 8600, SCH 23 met f8400. (Van onze correspondent) De jeugdige metaalbewerker A. v. d. P- uit Meppel is door de politierecht ter te Assen wegens ernstige mishan deling van zijn collega L. tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld Op 2 December jl. werkten beiden in een ijzergieterij te Ruinerwold. Van de P., die aanmerkingen kreeg op ziln werk, dat bestond uit het roodgloeiend maken van staven ijzer, liet zich dit niet zeggen, maar begon een vecht partij. Plotseling greep hij een gloeiende staaf ijzer en stak daarmede naar zijn collega L. De staf ging dwars door diens kleding en L. werd ernstig ge wond. Door ingrijpen van andere ar beiders kon worden voorkomen, dat hü nog meer brandwonden opliep. VISSERIJBERICHT. URK, 12 Febr. Door 20 vaartuigen werd aangevoerd: 1490 p. snoekbaars fu.Gi 0.67. 196 p. rode baars f 0.850.95, 1047 p. blei 0.10. Alles per pond- KUSTVAART ALBATROS U/2 v. St. Nazaire; ANNA HENNY U/2 te Savona; ALJA 10/2 te Ant werpen; ALBERGEN 10/2 te V.issingen; ARBO p. 11/ 2 Vlissingen n. Oscarshamn. BILL S. U/2 te Antwerpen; DIANA V. 10/2 te Antwerpen; EUROPA p. U/2 Vlissingen n. Londen; EEMS U/2 v. Ostende; EEM- STROOM U/2 v. Amst. n. Bristol; FXDU- CIA 11.2 v. Maassluis 11 Boston (L). FRIEDI 12/2 ite Amst.; HOOGEZAND U/2 te Antwerpen; JACOBA CATHERINA 11'2 v. Port Lyautey n R'dam; JONGKIND te Casablanca; JOSIEN U/2 te Antwerpen; JANTJE EPP1ENA U 2 te Harburg. LI BELLE U/2 te Genua; LYDIA 11/2 ,e Antwerpen; MADZY U/2 te Porsgrunn; MARTIN S 10/2 te Malta; MARIA THE- RESIA p. U/2 Brunsbuiitel n. Gothenburg; MARTHA U/2 v. Goole n. Boston (L); MARIS STELLA H/'2 te Amst.; NEZO U/2 te Leith; OLIVIER VAN NOORT 11/2 te Burriana; OCEAAN 12/2 te Londen; PONZA 11/2 te Sunderland, bijlegger; PONTO 11/2 te Bordeaux, bijlegger; PRIMA 11/2 v. Londen n. Nakskov; PATRIA 12 /'2 te Harllngen: RAPID U r~ te Amst.; RIJNHAVEN 13/2 te Kopenha gen verw.; RANSEL 12/2 te Amst.; iSTRIJPE U/2 v. Amst. n Hamburg; SCHOKLAND U/2 v IJmuiden n. Hel siwgborg; SERVUS U/2 te Caen; ST. WAL- BURG 12/2 te Boston (L); TIMOR U/2 v R'dam n. Dublin; THEANO 12/2 te R'dam TIDE U/2 te Cardiff; TINDA p. U/2 Hoitenau n, Goole; TEUNA 10/2 te Guern sey, bijlegger; TRUDE K. 11/2 v. Barrow n. Dublin; VLXEll 12/2 te Oporto; VIO LETTE ERICA 10 '2 v. Castellon n. Liver pool; WESTLAAN .12/2 te Hamburg; WESTBRMARKT U/2 v. Louden n Ham. burg; WOTA U/2 v. Swansea n. Amst.; IJ'SEL 111/2 te Ipswicji; ZWERVER U/2 v. Amst, n. Kopenhagen,- ANNA SYLVIA pass. U/2 Portsmouth n. Workinton; ARTIC p. U/2 Start Point n. Cork; ARUBA p. 12/2 Burlins n. Mar seiMe; CAPELLA n. 12/2 Holitena.u n. Ant werpen; DILLIGENTIA p 11/2 Start Point n. Cardiff; DOKLAAN p. 11./2 Scilly n. Westonpoinit; ERNA p U/2 Dungeness n. Waterford; IN SP. MELLEMA p. 12/2 Kaap de Gata n. Tunis; INGEBORG 12/2 te Zwijndrecht; JASON p. 12/2 Burlins n, Casablanca; LIBERTY p. 12/2 Brunsbuiitel n. Kalundborg; MARATHON p 12/2 Wight n. Dublin; MATTHEW U/2 v. Grange mouth n. Dundee; METRO'POLE 1)2/2 te Hamburg; MICHEL SWENDEN 10/2 te Ant werpen; MARAAT V. d. 10/12 Vlissingen n. Queensboro; NOACH p. 12/2 Casquets n. Huil; PELIKAAN U/2 v. IJmuiden n Halmstad; SANTA MARGHERITE p. 12/2 Texel n, Liverpool; TEXEL 12/2 v. R'dam n. Esbjerg; SANDETTIE 11/2 te R'dam; TOM VAN DER HEIDE 12/2 v. Bordeaux n. Casablanca. NED. HERV. KERK Beroepen. Te Middelburg, dr. H. v. d. Linde, secr. van de Oecumenische Raad, te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Hengelo (O.) (vac.-F. Vroon), L. Slofstra te Hijlaard (Fr.). Beroepbaar: De Classis Haarlem heeft met gunstig gevolg geëxamineerd cand. J. P. Dondorp, Koeóiefslaan 78, Heemstede. GEREF. KERKEN (Onderhoudende Art, 31 K.O.) Beroepen: Te Ulrum, cand. Z. G. van Oene te Kampen. Te Doetinchem- Doesburg, cand. G. v. d. Brink te Voor burg. WITTE VEEN-CONFERENTIE. De Witteveen-vereniging houdt op Zater dag 28 Februari en Zondag 1 Maart a.s, een oeoumenisoh weekend op ..Lindenheuvel" te Overveen. Het thema van deze conferentie is „Jezus Christus, de gekruisigde Heer. de hoop der wereld", ontleend aan de komende Conferentie van de Wereldraad van Kerken. De conferentie staat onder leiding van de voorzitter, dr, J. H. Steima. Als sprekers treden op prof. dr J, C. Hoekendijk, dr. H, v. d. Linde en prof. dr. G. C. van Niftrlk. BENOEMING HOGER ONDERWIJS Bij K.B. is aan ir. A. A. van Douwen opgedragen gedurende het. tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Augustus 1953 in de afdeling der weg- en waterbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft onderwijs te geven in de staalconstructies. PROMOTIE. Op een proefschrift, getiteld „Radio en Volksontwikkeling" is bevorderd tot dootor in de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuni versiteit te Groningen, de heer K. van Dijk, geboren te Meppel. BENOEMINGEN CIIR. ONDERWIJS Tot leraar (AVO); Kollum (Chr. Lagere Techn. School, dir. P. Leenman). H. de Jong te Nleuweroord (Dr.). Tot onderwljzer(es): Amstelveen (hoofd G. J. van Goudoever), mej. C. A. P. A. v. d. Enden te Amsterdam. Jutphaas (Verl. Hoogr.w.), mej, J. de Haan te Waalwijk, DIES NATALIS SSR De Societas Studiosorum Reformatorum hoopt haar 67e die? natalis te vieren door het houden van een Unie-congres op 26 en 27 Februari a.s. Als gastvrouwe zal dit jaar de afdeling Wageningen optreden. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (Gem. Univ.). Geslaagd voor. doet. ex, rechten: mej. H. J. v. d. Mei en de heer Th. v d Vijver, belden te Amsterdam; ex. wis- en natuurkunde: A. G Hilvers te Haarlem; bevorderd tot arts: J. Roffelsen, G Nugteren en Tan Bian Kim, allen te Amsterdam; geslaagd voor artsex. le ged. mej. I Weldink cn de heren H. J. v. Dongen. H. Wolvetang. J. de Voldere. S J v. Coevorden, Th M. H. H. Koot en A, I. v. Kreveld, allen te Amsterdam. LE1DBJN. Gestaagd voor doet. ex, Neo. recht: D. A. 1. J. v. d. Oever te Den Haag en F. A. R. Barge te Leiden; cand .ex. wis-en natuurkunde 'Ljde dames Kwee Hwie Hiang en Lo Gwat Nio. beiden te Oegstgeest. Prof. mr. dr. S. van Brakel overleden In de ouderdom van 73 jaar is te Utrecht overleden prof. mr. dr. S. van Brakel, oud-hoogleraar in het burger lijk recht en het internationaal pri vaatrecht aan de Rijksuniversiteit al daar. Prof. Van Brakel, die na de oorlog o.a. als promotor optrad bij de toeken ning van het eredoctoraat aan me vrouw Roosevelt, was ridder in de or de van de Nederlandse Leeuw. In 1949 op zeventigjarige leeftijd legde hij het hoogleraarschap neer. Prof. Van Brakel studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam en promoveèrde daar in 1908 op een proefschrift over de Hollandse Handelscompagnie in de 17e eeuw. In 1907 werd hij benoemd tot secretaris van het college van curatoren der Gem. Universiteit van Amsterdam. In 1915 werd hij rechter en in 1927 vice-presi- dijt bij de arrondissementsrechtbank te Utrecht. In 1929 volgde zijn benoeming tot hoogleraar. In de bezettingstijd toonde prof. Van Brakel zich een goed vaderlander en na de bevrijding werd hij benoemd tot' Lid van de Bijzondere Raad van Cas satie. Behalve zijn dissertatie heeft de thans overledene nog verscheidene bij dragen voor binnen- en buitenlandse vaktijdschriften gepubliceerd. Verder verscheen van zijn hand een leerboek over het Nederlandse verbintenissen recht en „Grondslagen en beginselen van het Internationaal privaatrecht". (Advertentie) VEREENIGDE NACHTVEILIGHEIDSDIENSTEN - VÖSSIUSSTRAAT f In 1952 werden 54601 woningen gebouwd In het gehele jaar 1952 werden 54.601 woningen voltooid, waarvan er 1968 als duplexwoningen werden ge bouwd, zodat in 1952 voor 56.569 ge zinnen nieuwe woonruimte werd ge- stleht. Sedert de bevrijding, gerekend tot en met 1952, werden 250.974 nieuwe woningen gebouwd, waarvan er 12.983 als duplexwoningen zijn ingericht, zo dat voor 263.957 gezinnen nieuwe woonruimte is beschikbaar gekomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2