N ationaal Rampenfonds lenigde eerste ndöd Goed debat VOOR HET KRUIS met adopties MILLIOEN RODE Men wachte Soedan zal over eigen toekomst beslissen KOLEN DUURDER SNELLE HULP IS DUBBELE HULP Prins Bernliard weer in rampgebied CONTACT MET REGERING 125 Maal rond de aarde KONINGIN GEEFT VOORBEELD Brits-Egyptische overeenkomst NAY 0-vlootoef ening „Buffet" S.O.S. UIT ENGELAND OM MILLIOEN ZANDZAKKEN Storm teisterde in Schotland tal van bossen Koning Boudewijn terug naar Nice Schrootprijs waarschijnlijk met 50 procent omhoog LICHTE VORST Neguib wil onderste uit de Duitse kan Het weer in Europa VRIJDAG 13 FEBRUARI 1933 Redaotlc en Adinx Ni. Voorburgwal 223, Amsterdam BanlkJer: Twentsche Bank, Amsterdam. Telefoon 37900—39222 (10 UJuen) Postbus 859 Gem .-Giro Amsterdam T 500 Postgiro no. 412739. Abonnementsprijs 49 cent per week; 6.85 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks. TurUM* ELFDE JAARGANG No. 2389 (Geldig tot Vrijdagavond). LICHTE VORST. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk nu en dan harde wind tussen Noord en Noordoost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen: Zon op 8.00 Maan op 7.43 Onder 17.50 Onder 17.16 UITGAVE: N.V. DAGBLAD TROUW Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT HET debat in de Tweede Kamer over de watei'snood, over de oor zaken daarvan en over wat er gedaan werd en wordt, heeft een goede indruk achtergelaten. De regering heeft op royale wijze opening van zaken gegeven, voor zover zij dat kon. Voor zover zij dat kon, want de zaak is nog steeds, niet m alles te overzien. En de Kamer heefr, bij het bespreken van de Nota der regering, ook de no dige reserve in ad.it genomen. Men kan bij een ramip van zo grote omvang niet alles direct precies be- oordelen, Maar het was zeer duidelijk dat de Kamer waardering had voor de energie, die door allen die bij de watersnood betrokken waren, door regering en allerlei andere autoriteiten, door bur gers en militairen, door landgenoten en vreemden, is ten toon gespreid tot leni ging van de nood eu tot redding en be houd, waar dat mogelijk was. De regering is ook van mening dat er hier en daar wel het een en ander heeft ontbroken. Maar was dat mense lijkerwijze anders mogelijk geweest? Dat de ramip op Schouwen niet eerder tot de buitenwereld doorgedrongen is, werd door de regering betreurd. Over al deze dingen is thans nog geen oordeel mogelijk. Evenmin als over het grootscheepse plan, de afslui ting van de zeegaten, dat op den duur een dergelijke ramip wellicht onmoge lijk zou kunnen maken. Minister Algera, die reeds als Ka merlid voor dit plan grote belangstel ling koesterde, heeft het voornemen een commissie in het leven te roepen om deze zaak te bestuderen. Wij hopen dat dit plan te verwezen lijken zal zijn. Het is goed voor ons volk om een groot werk te beginnen, dat voor Nederland zegen en wel vaartsvermeerdering kan betekenen. Het is duidelijk dat door deze ramp dit plan, dat al jaren in vage lijnen be stond, in de actualiteit is getrokken. Het zal er, dunkt ons, niet meer u;t verdwijnen. Het zal verwerkelijkt wor den, tenzij de onmogelijkheid er van zou blijken. HET Kamerdebat heeft de nationale solidariteit eens te meer aange toond, zoals die steeds bij nationale rampen in Nederland boven komt Er was een goede verstandhouding tussen Kamer en regering. Beide toonden zich op haar best. Alleen de communisten sloten zidhizelf daar buiten. Naast de nationale solidariteit moet toch nog wel eens weer gewezen wor den op de internationale solidariteit, die op zo verrassende wijze aan den dag trad. Tal van landen bleken tot grote offerbereidheid genegen. Onlangs noemden wij reeds de namen van ver scheidene landen die de helpende hand uitstaken. Thans willen wij nog Zwe den en Denemarken noemen, die vele millioenen guldens schonken voor de getroffenen. Bij al het slechts dat wij' in de we reld zien en waarbij oraze aandadht zich maar al te veel en al te gemakke lijk bepaalt, is het een verademing om deze goede .en goed-menselijke gulheid waar te nemen en daar dankbaar voor te kunnen zij:n. Ook dit is een symptoom van de internationale toenadering en van het stijgend internationaal gemeenschaps gevoel in de Westerse wereld. Men zou wel een erge nurks moeten zijn om deze creditpost van de interna tionale ontwikkeling niet met blijd schap te constateren. (Van onze Haagse redacteur). Het Nationaal Rampenfonds heeft ter leniging van de eerste nood, die de overstromingen teweeggebracht hebben, tot nu toe een bedrag van 1,2 millioen gulden uitgegeven. Aan het Ned. Rode Kruis werd een millioen verstrekt, o.m. voor voeding en verzorging van gered den en geëvacueerden, voor verstrekking van laarzen enz., transport, noodhospitalen en noodverblijven en verzorging van hulpcolonnes en dijkwerkers. Het Rooms-Katholiek huisvestingscomité ontving f 200.000, lerwül aan de Middenstandsbank voor eenzelfde bedrag een garantie werd verleend voor te verlenen credieten voor rehabili tatie van middenstandsbedrijven. Deze garantie kon echter inge trokken worden toen een regeringsmaatregel op dit gebied bekend gemaakt werd. De kosten, die gemaakt zijn voor de leniging van de eerste nood, zijn echter belangrijk groter dan dit bedrag van 1,2 millioen, zodat hét Nationaal Rampenfonds nog aanzienlijke bedragen zal moeten uitkeren, wanneer de rekeningen worden ingediend. OMMEN: 57 MILLE OMMEN - Voor het Rampenfonds werd aan geld ontvangen 54.279.03 (hieronder is begrepen de opbrengst van de collecte in de interkerkelijke dienst van 5 Februari, ten bedrage van 1154.20); hierbij komt nog een toege zegd bedrag van enige landbouwers ten bedrage van 3.533; in totaal dus 57.812.03. Door de landbouwers wer den de volgende toezeggingen gedaan: 30.000 kg aardappelen; 71.700 kg hooi; 29.000 kg bieten; 63.750 kg stro; 12.890 kg haver; 11.065 kg rogge of in tótaal 218.605 kg aan veevoeder.' In Ommen zijn thans dertien personen uit het rampgebied ondergebracht. Snelle hulp is dubbele hulp, luidt het devies van het Nationaal Rampenfonds. Maar het gaat er teveus van uit, dat de hulp verantwoord moet zijn. Dagelijks wordt nog onderzocht waar en in hoe verre nieuwe hulp nodig is. Over het algemeen blijkt, dat de eerste nood thans gelenigd is. De geredden, die in hun woonplaat sen zijn achtergebleven, zijn voorzien van de eerste noodzakelijke kleding en oeding. de geëvacueerden genieten een liefderijke behandeling in hun tij delijke verblijven. Ook de geëvacueer den. die. r'iewiA'iaai* bun woonplaatsen kunnen térusKGten, worden, indien no- d.g, geholpen.' Hulpverlening in de vorm van verdere verstrekking of ver goeding van huisraad en woninginrich ting is in het algemeen op dit ogenblik dan ook niet opportuun. Deze hulpver lening zal eerst in groot verband aan de orde komen, wanneer de getroffenen in hun woningen terugkeren. Welke bedragen met deze hulpver lening gemoeid zullen zijn. is nog niet bü benadering te zeggen, maar het staat wel vast, dat er alle aanleiding is de inzamelingen met kracht voort te zet ten, wil het Nationaal Rampenfonds straks in alle behoeften kunnen voor zien. Drie commissies Het fonds heeft, ,ter voorbereiding van de schadevergoeding, een drietal commissies in het leven geroepen en wel een commissie die op korte termijn het vraagstuk van de schadevergoeding voor huisraad zal bestuderen, een com- Zie verder pag. 3, 4e kol.) Prins Bernhard heeft gisteren in een Amerikaanse helicopter een bezoek gebracht aan een groot aantal plaatsen in het getroffen geibied. Hij landde onder imeer te Poortvliet, Scherpe- nisse, St. Maartensdijk. St. Annaland, Nieuw-Vossemeer, Oolbgensplaat, Klundert en Moerdijk. De Prins heeft dit bezoek voornamelijk besteed aan een oriëntatie omtrent de vorderingen die zijn gemaakt met het herstel van de dijken, zulks vanwege de komende springvloed. In Klundert. had Z.K.H, o.m. con tact met de Italiaanse brandweerlie den. die hier behulpzaam zijn bij het versterken van dé dijken,. De Prins prefereert een helicopter van Amerikaanse makelij, omdat deze is uitgerust met de z.g. skids, waar door het toestel op zeer beperkte ruiimten kan landen, hetgeen met de Nederlandse en Engelse hefschroef- vliegtuigen, die weliswaar groter zijn, doch landen op wielen, niet het geval VIRULY C.OMMANDORE K Adriaan Viruiy 'is tot com modore op de Noordatlanti- sche routes van.de K.L.M. benoemd. Deze rang geeft het recht tot. het dragen van een gouden ster boven de galons. Commodore yiruly, die meer dan 25 jaar de stuur- knuppel han teert, is één van de be- kéndste KLM- vliegers. Se- dert April 1927, toen hij zijn F.l.A.-brevet verwierf, heeft hij meer dan 17.000 vlieg uren op zijn naam gebracht, waarbij hij bijna 5 millioen kilo meter aflegde ofwel 125 vluch ten rond de aarde. Tijdens deze vluchten maakte hij kennis met 58 landen en vervoerde hij meer dan 60.000 passagiers en 4 mil lioen kilogram vracht. Als algemeen chef-vlieger van de KLM heeft hij op alle routes van deze maatschappij gevlogen Tijdens de laatste wereldoorlog werd de heer 'virvly, die voor 1940 bijna ~20 vluchten naar In- die had gemaakt, in het bezette Nederland op non-actief gesteld. Hij slaagde er echter spoedig in naar Zweden uil te wijken en vandaar naar EngelandHij werd daar vlieger op de bekende „Life Line" van de KLM. die met, on bewapende toestellen een nacht dienst tussen Bristol en Lissa- bon/Gibrultar onderhield, en la ter kwam hij bi„hei „Air Trans porComni a Grote bekc-ilheid verwerf Viruly als auteur van lucht vaar/boeken. Zeventien heeft, hij er reeds op zijn naam staan. Ook als schrijver van luchtvaartar tikelen en als spreker geniet hij in binnen- en buitenland be kendheid. Koningin Juliana zal in 4e naaste toekomst alleen de getrof fen gebieden bezoeken en verder sociale werkbezoeken afleggen, zo vernemen wij van gezaghebbende zijde. Alle bezoeken, die een enigszins feestelijk karakter dragen, heeft H.M. voorlopig afgezegd, mede in verband met het feit, dat men daarvoor misschien gelden zou uittrekken, die thans beter op andere manier besteed kunnen wordeïi. r Koningin Juliana heeft giste ren de Amerikaanse journalist Roderick Mac Leish ontvangen. De heer Mac Leish bezoekt ons land als lid van het comité „The flood of dollars", dat opgericht is door Boston Radio en dat zich ten doel stelt gelden te verzamelen voor de slachtof fers van de watersnoodramp in Nederland. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, deed gisteren in het Lagerhuis mededeling van de overeenkomst tussen de Britse en Egyp tische regeringen betreffende de toekomst van de Soedan. In een witboek, dat door de Britse regering is uitgegeven, wordt bekendgemaakt, dat de overeenkomst voorziet in een zo spoedig mogelijk zelfbestuur van de Soedan en het recht opi binnen drie jaar zelf over de toekomstige status te beslissen. De Soedanezen hebben de keuze tussen onafhankelijkheid, aansluiting bij Egypte of het lidmaatschap van het Britse Gemenebest. De huidige overeenkomst erkent dat deze overeenkomst een nieuw tijd- speciaal het recht van het Soedanese volk om zelf te beslissen en voorziet in maatregelen die het mogelijk sna ken deze beslissing zonder invloed van buitenaf te gelegener tijd te nemen. Eden zei nog, dat zo spoedig moge lijk verkiezingen gehouden zullen worden voor een Soedanees parlement roegde hieraan toe: „Het ligt in de bedoeling terstond te beginnen aan de O onbereid ingen voor deze verkiezin gen. Verder ligt het in de bedoeling, dat gedurende de overgangsperiode de perk inluidt van wederzijds begrip voor onze beide landen. In de eerste plaats wens ik de Soedan geluk, want deze overeenkomst betekent voor het Soedanese volk de eerste stap op de weg naar een eigen beslissing over de toekomstige status van zijn land." Neguib verklaarde: „Wederzijds ver trouwen en wederzijds begrip zijn de grondslagen geweest waarop deze overeenkomst is tot stand gekomen." De politieke adviseur van generaal Neguib verklaarde later nog aan Ass. dat in principe overeenstemming souverejniteit van de Soedan onaange- is bereikt met Engeland over de eva- tast zal blijven, totdat de Soedanezen zelf over hun toekomst -hebben beslist.' Genoemde ontwikkelingen zijn dooi de Soedanezen met groot enthousias me ontvangen." Zowel generaal Neguib als de Britse ambassadeur Stevenson, onder wiens leiding de besprekingen zijn gevoerd, uitten hun tevredenheid over het ver loop en het resultaat der onderhande lingen. Tegenover verslaggevers ver klaarde de Britse ambassadeur, terwijl Neguib naast hem stond: „Als een ,-riend van Engeland. Egypte en de Soedan begroet ik deze overeenkomst van harte. Ik ben er van overtuigd, H.M. rle Koningin voert besprekingen natie van de Britse troepen uit de Suez-kauaalzone en dat ;afleen over de technische details nog n»d.ere bespre kingen gevoerd moèterr worden. 1 Bij Oude Tonge drijven, nu B het water begint te zakken, m grote hoeveelheden wrak- H hout aan,.afkomstig van door wind en water verwoeste m huizen, schuren en inboedels. illimilHIIIIIURItillllll De Amerikaanse, Canadese en Neder landse zee- en luchtstrijdkrachten zul len op 16 Februari een gezamenlijke onderzeebootbestrijdingsoefening be ginnen, die vijf dagen zal duren en zal worden gehouden nabij de Oost kust van Florida en de Carollnen. Deze oefening, aangeduid als „Oefe ning Buffet", waaraan boven- en onderwaterstrijdkrachten en lucht strijdkrachten zullen deelnemen, is de eerste van deze aard, die wordt ge houden in het Westelijke deel van het Atlantische gebied. De deelnemende eenheden zijn een squadron „Lancasters" van de „Royal Canadian Air Force", twee Nederland se escorteschepen, een Amerikaans aanvalssmaldeel, bestaande uit het vliegkampschip US „Palau", zes tor- pedobootjagers en drie onderzeeboten, voorts een squadron Amerikaanse patrouillevliegtuigen, <fci'« öp de wal zal zijn gebaseerd, en ver Amerikaanse fregatten. H.M. de Koningin gisteren in het paleis Lange Voorhout te 's-Gravenhage voor het voeren van besprekin gen. Zij ontving achtereenvolgens de ministers Luns, Mansholt, Al gera en Beyen. Engeland heeft gisteren naar acht Westeuropese landen een S.O.S.-bericht verzonden om de toezending van acht millioen zandzakken om dreigende springvloed van de eerstvolgende 24 uur te keren. Van zes landen heeft het de toezegging van de toezending van vijf millioen zakken gekregen. De eerste vertoefde I vliegtuigen zijn rieds van Rome met 12.271 zakken op weg. aan het Het Engelse ministerie van Buiten- i maand jplol'n en het gedeelte van het aansluitende Over- ijssels kanaal tot het porbiersfouis der N.V. Katoenmaflitschappij Gebr-s, Schotten zijn gedempt. Waar mensen zijn terug ge- g keerd in het rampgebied, j g verschijnt natuurlijk ook de jj postbode. Als hij klaar is a B. met zijn taak, zal hij wel jj naar een paar warme pan- m toffels verlangen. OP DRINGEND ADVIES VAN ZT.IN ARTSEN Koning Boudewijn van België gisteren opnieuw naar het Zuiden van Frankrijk (Nice) vertrokken, op drin gend advies van zijn dokters. De koning zag er bleek en vermoeid uit, toen hij op het vliegveld afscheid nam v-an premier Van Houtte. Tegelijkertijd werd het volgende bulletin van de behandelende genees heren gepubliceerd' „Zijne Majesteit is zeer verzwakt door een aanval van influenza, :die hij twee weken geleden ondergaan heeft. Zijn normale herstel werd verhinderd en wij achten het absoluut noodzakelijk, dat hij voor herstel van gezondheid naar het Zui den van Frankrijk gaat." De critiek op koning Boudewijn is in sympathie omgeslagen, nadat het nieuws zich verspreidde, dat de jonge monarch twee etmalen, nadat hij van een vacantie die tot herstel diende was teruggeroepen, zich weer niet goed gevoelde. ALMELO Het Bestuur der Kamer van Koophandel en. Fabrieken voor Twente en Sail and stelde f 5000 ter 'beschikking van 'heit Nationaal Rampenfonds. Dinsdag 10 Februari is de gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot in werking getreden. Die voor staal nog niet. Met betrekking tot de Nederlandse kolenprijs zal dat tot 1 April van dit jaar nog geen verandering betekenen. Wat er na 1 April gaat ge béuren, is nog niet vastgesteld. Men mag echter aannemen, dat de Nederlandse kolenprijzen daarna naar boven zullen moeten. Ook ten aanzien van de prijs van het schroot zal de Nederlandse prijs zeker naar boven gaan. Een krachtige Noordoostelijke luchtstroming voert momenteel koude lucht uit het Oostzeege bied naar onze omgeving. Ver wacht moet. worden dat de tem peraturen in het gehele land tor enkele graden beneden het vries punt zullen dalen, meldt hei KNMI Een krachtig gebied van hoge luchtdruk strekt zich van Voord-Rusland via Scandinavië naar Schotland uit. Boven het Middellandse Zeegebied daaren tegen blijft de luchtdruk laag zodat zich over grote delen van West- en Midden-Europa een krachtige Noordoostelijke lucht- :troming handhaaft De eerst f naar dagen za) voortduren a koude lucht nam onze omgeving worden getransporteerd. In dollars uitgedrukt bedragen de prijzen voor het schroot in ons land 20,65, in Frankrijk 31,85, in Italië 46, in België 40, in Luxem burg 42 en in Duitsland 37. Men verwacht, dat de schroot prijs op het Franse niveau zal komen te liggen op de gemeen schappelijke markt, hetgeen een verhoging van de Nederlandse schrootprijs met 50 zal be tekenen. In Hoogezand kiwam giste.mmdag het 17-jarige meisjes P. Glas met aar fiets te vallen in een sneeuwhoo 1_ is de weg. Het meisje werd over tv' m door een juist uit tegenovergesial 'e richting komende GADO-bus en wok gedood. landse Zaken heeft dit dringende ver zoek met voorbijgaan van alle andere departementen en autoriteiten gericht tot Frankrijk. België, Italië, West- Duitsland, Zwitserland, Noorwegen, Denemarken en Portugal. Gisteravond hadden alle landen op Portugal na be loofd, zakken te sturen. De Franse jutevoorraden. zijn uitgeput en daarom zal men in de jutefabrieken overwer ken. In de Britse bladen van gisteren werd behalve aan de overstromingen ook aandacht besteed aan de verwoes tingen, die de storm vorige week in de Schotse bossen heeft aangericht. Naar schatting is in Schotland meer, dan dertig millioen kubieke voet aan pijnbomen omgewaaid, dat is ongeveer het dubbele van de hoeveelheid hout van alle soorten welke het vorige jaar in Schotland geveld mocht worden. Het betreft hier voornamelijk oudere bos sen van ongeveer vijftig jaar in par ticulier bezit en het omgewaaide hout zal door verrotting waardeloos worden wanneer het niet snel naar de zage rijen kan worden gebracht. Het feit, dat de bomen veelal kris kras door elkaar gevallen zijn, zal de opruimings werkzaamheden zeer bemoeilijken. De Canadese regering heeft reeds aange boden, ervaren houthakkers te zenden. De regering overweegt aankoop van de omgewaaide bomen voor voorraad- vorming. Het gevaar zou namelijk be staan, dat de prijs van het hout bij massale aanvoer zodanig zou zakken, dat de particuliere bezitters onherstel bare verliezen zouden lyden. HOLTEN: RUIil 32 MILLE HOLTEN Voor het Rampenfonds is thans ruim 32.000 bijeengebracht. De inlevering van voor de noodgebieden beschikbaar gesteld hooi zal vermoe delijk in het begin van de volgende week moeten geschieden. Enter: ruim 32 mille WIERDEN. De opbrengst van de gehouden collecte in het dorp Enter (gemeente Wierden) is bekend gewor den. De lijsf-~"'ecte bra-' op "1 400, de collecten in de «erschillende kerken op "mdag I. 3.119 terwijl aan klompen en hooi werd ingezameld een totaal bedrag van 1^.050. Totale op brengst dus 32.569,60. „Oost" krijgt de kans na „West" Een Oostduitse delegatie is gisteren reeds besprekingen met de Egyptische regering begonnen nadat de Westduitse handelsmissie de onderhandelingen met de Arabische staten voor onbe paalde tijd heeft geschorst. De West duitse delegatie heeft laten weten, dat Egypte een reeks plannen voor natio nale wederopbouw had voorgesteld, die een „astronomisch bedrag" ver tegenwoordigen en waarvoor een stu die door de regering te Bonn nodig was. De leider van de delegatie, dr. Ludger Westrick, zeide, dat de kapi- taaLkrachtigheid van West-Duitsland in het Midden-Oosten werd overschat. Een woordvoerder van hel Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de besprekin gen met de Westduitsers „tot vruch teloosheid waren gedoemd". De Duitse regering heeft kennelijk gehoopt Egypte te kunnen overhalen zün invloed in de Arabische wereld aan te wenden om de dreigende boycot van Duitse producten in dit gebied te voor komen. De Arabische landen hebben gedreigd met een boycot wanneer Westduits- !&nd de herstelbetalingen aan Israël door zou zetten. Win o- cm Max temp. Steden Weer iar C en sneiheid neerslag Oslo onbewolkt NNO 2 —9 0 Stockholm sneeuw NNO 4 7 1 Kopenhagen sneeuw NO 13 —3 0,1 Londen sneeuw N 6 Amsterdam sn.bui NNO 12 1 Brussel NNO 7 Parijs sneeuwbui N 7 4 2 Bordeaux zw bew NNW 5 5 2 Nice zw bew ONO 2 11 0 Warschau misi OZO 2 —0 2 Berlijn geh bew. ONO 2 —1 0,5 frankfort regen N 2 4 0,2 VIvinehen zw bew WZW 2 4 0 Ziirich sneeuw WZW 4 4 3 Wenen motregen OZO 2 1 0

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1