Het probleem van DE GRATIE NIEUW PROBLEEM VOOR DE U.N.O. ff gunstbetoon, Concerten Haendelver. voor Fonds Oud-verpleegsters 'JxziX'i DRAGLINES HELPEN BIJ DIJK DICHTEN Toekomst in Wat anderen èr van denken daar ni='in- En vo°ra' VOETBALPRIJSVRAAG VOOR HAAGSE KANTONRECHTER door prof. mr. J. M. VAN BEMMELEN HET VRAAGSTUK van de gratieverlening heeft cle laatste tijd nieuwe actualiteit gekregen door het geval van de jonge Engelsman Derek Bentley, die onlangs in ver hand met het doodschieten van een politie-agent ter dood werd gebracht. En uit Ame rika komt thans het bericht dat president Eisenhower ge weigerd heeft de atoomspion nen Ethel en Julius Rosen berg gratie te verlenen, zodat zij Maandag a.s. op de elec- trische stoel het leven zullen laten. Een van de vraagstukken wel ke zich bij de gratie voordoen, is in hoeverre deze „redress" (her ziening) moet bieden tegen rech terlijke uitspraken. De vraag is in het geval van Derek Bentley zeer scherp gesteld omdat de jury zelf, die hem had veroor deeld, hem had voorgedragen voor gratie. Ook in ons land is sedert 1945 het gratieprobleem, vooral ten aanzien van de politieke de linquenten, bij tussenpozen regel matig aan de orde van de dag ge weest. Iedere keer blijkt, waaróm het een moeilijk vraagstuk is. Het twijfelpunt bestaat voornamelijk hierin, of, als de rechter in hoog' ste instantie zijn oordeel heeft ge- geven, toch nog het opperste uit voerend gezag in de Staat de mo gelijkheid moet hebben in de be slissing verandering te brengen. t RATTE is geen V-' docli een onmis- baar instrument van l wijze staatkunde. En telkens wanneer eeu heel volk in diepe be- wogenheid geraakt, zo- wel van blijdschap als smart, kan cr aanleiding I zijn dat middel te han- I teren. Zekerheid HET VERSTGAANDE stand punt is in dezen reeds door Beccairia ingenomen. Hij giing in zijn boek over Misdaad en Straf van 1764 uit van de stelling, dal niet de strengheid en hardheid van de straf de be'. mgrijkste mid delen waren ter voorkoming van misdaad, maar de zekerheid, dat straf zou worden opgelegd. De straf moet gematigd maar onvermijdelijk zijn Zij zal dan meer indruk maken dam de vage vrees voor een verschrikkelijke kweilling, gepaard aan een kans op straffeloosheid. Daarom was hij tegen iedere vorm van gratie. „Clementie", zo schreef hij, „be hoorde gebannen te worden uit iedere wijze wetgeving, waarin de straffen op zichzelf mild zou den zijn". „Het recht van gratie", aldus vervolgde hij, „is zonder twijfel Ihet schoonste prerogatief van de kroon; het is het kostbaarste at tribuut van de macht van de sou- verein, maar het is tegelijkertijd een stilzwijgende afkeuring van de bestaande wetten". Dus wél milde straffen, maar geen recht van gratie. Niet onmisbaar T N BEGINSEL heeft Beccaria 1 met deze stelling gelijk. Latere schrijvers hebben ech ter aangetoond, dat ook de meest volmaakte strafwet het gratie- recht van de kroon niet onmisbaar maakt. In ons land is 't vooral een on zer grootste strafrechtdeskundi gen geweest. Simons, die dit in 1900 duidelijk heeft gemaakt. Het principe - daarop wees ook Si mons blijft echter dat als de reohler, eenmaal schuld en straf baarheid aannemende, de straf maat. heeft, bepaald, als regel die straf moet worden ondergaan. ..Gebeurt dit niet, de rechtsveilig- heid wordt ondermijnd, de zeker heid van de rechtsorde in gevaar gebracht". Uitzonderingen MAAR ER ZIJN vier uitzonde ringen. Ten eerste de gevallen waarin een strikte toepassing van de wet tot onbillijkheden aanlei ding zou geven. Ten tweede, wamneer een rechterlijk gewijsde achteraf on juist blijkt en herziening niet mo gelijk is. Dit kan zich nog steeds voordoen. Zo is bijv. herziening ten onrechte nog steeds niet toe passelijk indien achteraf blijkt dat de rechter krankzinnig of dement was toen hij het vonnis wees. Ook bij latere wetswijziging, waardoor een feit dat oorspronkelijk straf baar werd geoordeeld, straffeloos wordt verklaard, kan de reeds op gelegde straf slechts via de weg van gratie ongedaan worden ge maakt. In de derde plaats is gratie de enige mogelijkheid om reke ning te houden niet een volkomen veranderde gezindheid van de gevangene. Enten s 1 o t te en dit is misschien het belangrijkste kan en mag gratie worden verleend „op gronden uitsluitend aan het staatsbelang ontleend". Zo kan de Koning gratie geven aan per sonen, veroordeeld wegens oproe rige handelingen, als jaren later de politieke rust een zware straf niet meer eist. „Het is waar", zegt. Simons, „dat op deze wijze de staatkunde een stem krijgt bij de uitoefening van -het recht van gratie. Doch wanneer men staatkunde maar niet opvat als „partijpolitiek", doch ais een letten op de zo on derscheiden en veelvuldige belan gen van de gemeenschap, dan is het gratierecht „geen kwaad maar een onbetwistbaar goed". Geen gunstbetoon UIT DIT ALLES vloeit voort dat gratie n i e t is een gunst betoon, maar een onmisbaar staatsrechtelijk instituut, dat door de Koningin onder verantwoor delijkheid van haar minister van Justitie wordt uitgeoefend. Van dat gratierecht wordt daarom ook terecht gebruik gemaakt bij ge wichtige staatkundige en maat schappelijke gebeurtenissen, bijv. bij d-e geboorte van een troonop volger, de benoeming van een president. Telkens wan neer een geheel volk in grote be wogenheid geraakt zowel in vreugdevolle als in smartelijke emotie, kan er aanleiding zijn om duidelijk te maken dat de verbondenheid van het volk aan zijn staatshoofd of d-e eenheid van de ganse gemeenschap zo hecht is en zo ver gaat, dat men een streep wil zetten onder al 't vroe gere le-ed en onrecht en met een schone lei wil beginnen. Ook dat kan een daad van wijze staatkun de zijn. Hetzelfde kan zich zelfs voor doen naar aanleiding van een be paald geval. Wanneer zoals in het geval van Derek Bentley een groot gedeelte dies volks, zelfs de jury die hem veroordeelde, medelijden met hem heeft op grond van zijn leeftijd en zijn blijkbaar niet 9terke geestvermo gens, kan deze gezamenlijke be wogenheid aanleiding geven tot gratie. Ook thans ONS VOLK beleeft ook op dit ogenblik een gemeenschap pelijke en smartelijke bewogen heid. Wellicht kan hier een aan leiding gevonden worden, die ge vangenen, die reeds in de ge vangenis getoond hebben tot een gewijzigde karakterinstel ling te zijn gekomen, mede te la ten werken aan de herstelarbeid aan de dijken en dan tevens een streep te zetten onder oud leed en oude grieven. Door heel ons volk vaart op dit ogenblik een wil om eendrachtig onze oudste vijand het water te bestrij den. Laat hen, die daaraan wil len meewerken, dit ook mogen doen. AMSTERDAM, 13 Febr. „Laat de concerten, welke de Haendelvereniging op 6 en 7 Maart i.n de Grote Kerk te Naar- don gaat geven, ten bate van het Eerefonds voor Oudverpleeg- sters", voor dat doel door gaan". Dit is de wens, die alge meen onder de Zeeuwen blijkt te leven en welk verzoek de eniging van officiële zijde is overgebracht. De treffende geste van het ge teisterde Zeeland, om de op brengst der concerten dus niet te onttrekken aan de oorspronke En de oplossing zal ieder bevredigen lijke bestemming, hulp aan de oudverpleegsters, voor wie Ne derland eveneens in de bres was gesprongen, is stellig moedgevend voor het Erefonds. Ook dit prachtige streven blijft immers steun verdienen. Juist de provincie Zeeland tel de, dank zij de grote hulp van de echtgenote van de commis saris -der Koningin, vele plaatse lijke actie-comité's van het Ere fonds, welke thans door de na tionale ramp geen activiteit meer kunnen ontplooien. Dit werk zal op verzoek van Zeeland door andere plaatselijke comité's in het gehele land worden overge nomen. In overeenstemming met de Zeeuwse wens heeft het bestuur van de Haendelvereniging thans de volgende gedragslijn gekozen: (Advertentie) Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met de opbrengst der concerten op 6 en 7 Maart in Naardens Grote Kerk komt ten goede aan het Erefonds voor Oud-verpleegsters doch cp de entree-prijzen wordt een kleine toeslag geheven welke naar het Nationaal Rampenfonds gaat. De solisten Dora v. Doorn Lindeman, Aafje Heijnis, Leo Larsen, David Hollestelle, Jan- ny van Wering en Valentijn Schoonderbeek hebben hun be langeloze medewerking toege zegd, evenals het Radio Kamer orkest en het koor der Haendel- verenigin.g. Het tekenen van een bijzonder fraaie affiche door de Naardense kunstschilder J. A. W. von Stein en hel drukken daar van door de Ned. Rotogravure Mij., Leiden, geschiedde even eens belangeloos. Het kan niet anders, of Naar- den gaat op 6 en 7 Maart een invasie beleven. Jhr. J. P. W. van Doorn t (Van onze correspondent) HEEMSTEDE, 13 Febr. Op 68-jarige leeftijd is Donderdag middag na een langdurig ziekbed te zijnen huize overleden jhr. J. P. W, van Doorn, oud-burge meester van Heemstede. Op 1 Juli 1949 legde jhr, Van Doorn zijn ambt neer, na 33 jaar de gemeente te hebben bestuurd. Defensie van Z.O.-Azië WASHINGTON, 12 Febr. Amerika, Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië en Nieuw- Zeeland zullen een „militaire ver- bimdingsgroep" vormen ter ge meenschappelijke bestudering van de vraagstukken der verdediging in Z.O.-Azië, aldus wordt hier verklaard in welingelichte krin gen. - (Reuter). BONN, 12 Febr. Een West- duitse handelsmissie, onder leidi ng van dr. Kurt Darnel, is gister avond naar Djakarta vertrokken om besprekingen te voeren over eer. nieuw handelsverdrag tussen beide landen. Indonesië heeft speciaal belangstelling voor Duitse leveringen voor de uitbreiding van het Indonesische verkeersnet. (ANP) AAN de grote hoofddijk van Bergen op Zoom naar het eiland Tholen, waar een enorm gat is geslagen, wordt hard gewerkt. Met behulp van draglines zijn militairen en burgers reeds een eind ge vorderd bij de mmdichtina Het zal evenwel nóg geruime tijd duren alvorens ae situ atie hier veilig is. v Zukiwski gaat in Leiden studeren DEN HAAG, 12 Febr. Zu kiwski. de bekende Canadese ijs hockeyspeler, die zich in enkele maanden üids door zijn uitstekend en sportief spel, een goede repu tatie heeft verworven, heeft van de regering toestemming gekregen aan de Leidse Universiteit te stu deren. HIJ zal de colleges in de geologie gaan volgen. Zijn dagelijks programma be staat nu uit studerep, ijshockey'en en oefenen van en met de Haagse spelers. Na afloop van het seizoen gaat Zukiwski naar Canada voor een korte vacantie, tevens voor het regelen van zijn zaken. Voor het nieuwe studiejaar zal hij ech ter terug zijn. Het ware te wensen, dat Zukiwski enige jaren in ons land kan verblijven, want het tel kens wisselen van coaches doet het peil van ons ijshockey geen goed. President Wereldbank NEW YORK, 12 Febr, De president van de Wereldbank, Eugene. R.. Black, is vandaag uit New York vertrokken voor een reis van 7 weken naar het Na bije Oosten, om zich op de hoogte te stellen van de economische problemen, waarmede de Arabi sche landen hebben te kampen. Black zal een bezoek brengen aan Egypte, de Libanon, Jordanië, Irak, Syrië, Ethiopië en Turkije. M VIEESWARENFABRIEK L MEESIER N.Y, WANNEER de Algemene Ver gadering der UNO 24 Fe bruari a.s. weer bijeenkomt om de in December afgebroken zit ting te hervatten, zal zij zich be halve voor het vraagstuk Korea, dat nog gecompliceerder is ge worden door de jongste besluiten van president Eisenhower, voor een nieuw, zorgwekkend probleem gesteld zien, nl. de breuk tussen de Sovjet-Unie en Israël. Zij zal zich daarbij niet kunnen en ook niet. willen onttrekken aan een bespreking van de golf van anti-semitisme, welke de laatste tijd door de Sovjet-Unie en de landen achter het ijzeren gordijn gaat. Want al moge dan de bom aanslag op de Russische legatie te Tel Aviv voor het Kremlin de directe aanleiding zijn voor het verbreken der diplomatieke be trekkingen met Israël, in feite is het een voortzetting van de anti- Joodse politiek, welke de Sovjet regering onder de naam van C Achtergrond j „anti-Zionistische actie" al se dert enige tijd heeft gevolgd en die uitendelijk toch op een breuk met de staat Israël moest uitlo pen, Niettemin is het gebeurde te Tel Aviv hoogst betreurenswaar dig. Men zal moeilijk scherper woorden kunnen vinden dan de Israëlische premier David Ben- Goerion bezigde om aan zijn af keuring lucht te geven: ,,De be drijvers van deze zinloze mis daad". aldus de premier in het Israëlische parlement, „hebben de eer van Israël bezoedeld. Zij zijn niet alleen haters van een mo gendheid, waarmede Israël nor male relaties heeft onderhouden bijna van het begin van zijn ge boorte af, maar vijanden van Is raël zelf". Toen hij deze beschuldiging uitsprak, heeft hij ongetwijfeld gedacht aan de 2V» millioen Jo den. die nog achter het ijzeren gordijn leven en wier bestaan thans stellig nog zorgvoller zal worden. Dat is motief no. 1 waarom de aanslag te Tel Aviv diep betreurd moet worden. MAAR er zijn nog ettelijke an dere motieven. Wordt de kwestie straks in de UNO aan de orde gesteld, dan zal men daar nieuwe tweespalt en een nieuwe verdeling in twee kampen ziien ontstaan, met als gevolg een ver scherping van de „koude oorlog". De Arabische landen, die nog steeds geen vrede met Israël ge sloten hebben, zullen zich zonder twijfel aan de zijde van Rusland scharen. En dat is juist, wat het Kremlin met zijn „anti-Zionisti sche actie" beoogt en de Westelij ke wereld met zorg vervult-, Een Russisch-Arabische toenadering toch zou een machtige versterking van de positie der Sovjet-Unie in het Midden-Oosten met zijn ont zaglijke olierijkdom betekenen en in het Westen de hoop, dat de Arabische Liga uiteindelijk toch voor het Westelijke kamp gewon nen zal worden, een gevoelige slag toebrengen. WAT nu de behandeling van de anti-semietische campagne der Sovjet-Unie in de UNO be treft, zou men er verkeerd aan doen grote verwachtingen te koesteren. Men heeft nu eenmaal te doen met een land, dat zich van revoluties en moties van af keuring weinig of niets zal aan trekken. Maar toch is het goed, dat de stem der wereld zien er tegen verheft. De man, die voornemens is de z'aak bij de Veiligheidsraad aan hangig te maken, is generallssi mus Rafael Trujillo, de ex-presi dent van de Dominicaanse repu bliek, die als leider van de Domi nicaanse delegatie op de a.s. al gemene vergadering zal optreden Wel is zijn land geen lid van de Raad. doch volgens het reglement is eik der 60 UNO-landen be voegd kwesties aan de orde te stellen. „Ik weet niet", aldus verklaar de Trujillo dezer dagen op een persconferentie, „of de Verenig de Naties in staat zullen zijn een halt toe te roepen aan de ver volging der Joden door de com munisten. Maar er moet in ieder geval toch iets aan gedaan wor den". LAS VEGAS, 12 Febr. Aan de Amerikaanse atoom-proeven, die de volgende maand nabij Las Vegas in de staat Nevada plaats vinden, zullen 18.000 man van leger, vloot en luchtmacht deel nemen. DAT ZIT. En daar zijn redenen voor. Tien dagen is de heer Weidman met de IJ-veren in het ramp gebied van Goeree-Over- flakkee geweest. Honderden mensen konden dank zij het prachtige werk van de Am sterdammers naar de veilige evacuatie-oorden worden ge bracht. Woensdag kwamen zij terug in de Ponthaven, waar vrouwen en kinderen wacht ten. Voor de heer en mevrouw Weidman was dit weerzien een dubbel feest. Over enkele weken zijn zij 12V2 jaar ge trouwd de bruidsdagen waren net ingegaan. gen, dat dit geen precedent was. Het werd wèl een precedent en zelfs zo, dat ondanks de Duit se overwinning in de oorlog van 1870/71 het vredesverdrag van Frankfort in het Frans werd op gesteld. Het teken aan de wand IN haar woning te Ooster- was Versailles, waar in 1918 de hppk dp villa Wnrians- vredesbesprekingen in het En- n i "Woaans ge]s werden gevoerd. Wilson, WOUd tl eft mevrouw ELI- evenals de Eng. onderhandelaar SABETH TEIXEIRA DE Loyd George, sprak niet of MATTOD dp laatstp vnnrhp- nauwelijks Frans, terwij! „Le 1V1A1 lUb ae laatste "VOOlDe- Tigre.. Clemenceau het Engels in reidmgen voor haar vertrek voldoende mate beheerste, naar Moskou „Frans is, diplomatiek gespro- Zij gaat er heen met haar man, ten- ee" -dode taal," constateert Een. toekomst vol onbekende factoren wacht mevrouw Elisabeth Tclxeira de Mattos, de echtgenote van onze nieuwe ambassadeur in Moskou. In de villa „Wodanswoud" te Oosterbeek, waar zij nu woont, sprak ik met haar en werd deze foto genomen. Zie: Toekomst in Moskou. onze nieuwe ambassadeur in Rus land, en haar jongste dochter Elisabeth (8). Zoon Albert (18) blijft in Engeland studeren, Eduar-d (16) gaat. naar Den Haag, Claire (13) komt in een meisjes-pensionaat in Ubbergen. Het leven van mevrouw Teixeira de Mattos was altijd vol veranderingen. Haar vader, baron de Bassompierre, was een Belgisch diplomaat (o.a. gezant in Tokio). Zij woonde dan hier, dan daar. Zij trouwde met een diplomaat en het zwerven ging door. Maar zelden was de toe komst zo vol mogelijke verras singen als nu. Een mooie woning „Wij krijgen in Moskou een mooie woning", vertelde zij mij. Dat is vrijwel het enige waar van zij volkomen zeker is. En dat zij haar liefhebberij, het zelf maken van kleren, zal kun nen voortzetten. Mevrouw Teixeira de Mattos is een blijmoedige vrouw. „Het zal in Moskou in het be gin wel vreemd zijn", zei zij, „maar dat went wel." Zeker als zij er naar hartelust en voor zover haar plichten dat toelaten, zal kunnen tennissen. In Canberra (Australië), de laatste standplaats van de am bassadeur, was het echtpaar Teixeira de Mattos zeer be vriend met premier Menzies, en er was een prettige band met de 500 Nederlanders in die stad. Hoe het met het een en het ander in Moskou gesteld zal zijn? Daarop is nog geen antwoord te geven. Dode taal Nobelprijswinnaar FRANCOIS MAURIAC heeft kortgeleden in een hoofdartikel in de „Figaro" vastgesteld, dat er in de diplomatieke wereld geen plaats m-ee-r is voor de Franse taal. „De tijd is geweest, dat de beheersing van het Frans een teken was van cultuur en educatie", schrijft hij. En even eens, dat het de ambtelijke taal was bij 't internationale verkeer. Als ooi-zaken ziet hij de ach teruitgang van de politieke betekenis der Westeuropese landen, de opkomst van ('t Engels spre kende) Amerika en het grote zelfbewust zijn van de kleinere volken. Spanje stond er b.v. in de jaren van de Volksbond op, dat ook het Spaans als officiële taal kon worden ge bezigd. Het eerste verdrag, dat geheel in het Frans werd opgesteld, was het verdrag van Rastatt tussen Frankrijk en Oostenrijk. Hoewel, hierbij werd door de Ween-se diplomaten uitdrukkelijk bedon- Franqois Mauriac spijtig. Das met stippen HET HUWELIJK van de film acteur en amateur jockey EDWARD UNDERDO WN (42) met ROSE GRIMSTON (23), dochter van een Lagerhuislid, in de oude Romeinse vestingstad St. Albans ten Noorden van Lon den, was een grote gebeurtenis. De mannen van de Royal Wiltshire Yeomanry lieten hun trompetten schetteren, toen het paar de kerk verliet. De bruid 1 uur verdienste Daar het bedrag van de eerste inza melingen slechts een klein percentage Is van hetgeen de getroffenen verlo ren, moet er veel meer steun komen. Het grootste deel van de bevolking is echter niet in staat op korte termijn voldoende steun te geven en daarom, stel ik voor. dat alle werkende land genoten in 1953. te beginnen met 1 Maart en eindigende op 31 Dec., iedere week 1 uur verdienste afstaan voor de slachtoffers. Den Dolder G J. KOLHOFF Toeslag op entreegelden Als wij nu eens een jaar lang op alle entreegelden voor openbare vermake lijkheden een toeslag legden van 5 ct. Ik neem aan, dat dan een bijdrage van ieer grote omvang voor het Rampen- locids bijeen zou komen. 2/Utphen. CHR. TRU'HER. Stootkracht golfslagen Bij de berekening en constructie van zeedijken wordt, in het. algemeen onvoldoende rekening gehouden met de „opstuwin-gs-stootkracht" d.w.z, met de hydraulische druk en het arbeids vermogen der stormgoLfslagen. De hoogte der zeedijken dient min stens 4 a 5 meter boven de gewone vloedstand te bedragen. terwijl ver schuiving en doorbraak tegengegaan moeten worden door ijzeren beton- palen, die diep in den ondergrond ver ankerd zijn. Zo mogelijk dient een brede voor dijk aanwezig te zijn, die goed in de ondergrond verankerd dient te zijn Bekleding aan fle zeekant dient te bestaar) uit gecementeerde basaltste- nen of met. asfalt beklede steenblok ken, om erosie te voorkomen. Dat er zovele dijkdoorbraken zijn voorgeko men, bewijst m i. dat bij de constructie onvoldoende rekening is gehouden met de stootkracht der golfslagen bij storm en de verscbuivin-gskrachten die op de onvoldoend verankerde zeedijken wer ken. Den Haag. Ir. A. J. GENTIL. Bezuiniging noodzakelijk De vele giften, hoe indrukwekkend ook. zijn uiteraard ontoereikend voor het herstel. Rijk, provincies en ge meenten zullen elike begrotingspost nauwkeurig moeten bezien en die. welke betrekking hebben op zaken die ook maar enigszins kunnen worden uitgesteld, moeten laten vervallen. Dit systeem is beter dan het verhogen van de belastingen of de afgifte van 2% van de omzet door winkeliers, die het geld niet kunnen missen. W. VAN WULFFTEN PALTHE. Wierden. Voorstel Waarom zouden wij de uitga-ven voor de wederopbouw van de getrof fen gebieden niet in mindering bren gen op onze defensie-uitgaven?. Aalsmeer. G. S. JEL.L.EMA. Millioenenplan Het plan om voor plaatsbewijzen voor een wedstrijd van het Nederland se elftal tegen Nederlandse beroeps spelers uit het buitenland prijzen van zeg f 100 te vragen voor de eretribune vind ik onjuist. Er zouden te veel ge wone mensen zijn, die het geld van het huishouden zouden afnemen, Zo mag geen geld verzameld worden voor da slachtoffers van de watersnood, Amsterdam. J. G. SAMPIiMON. Schalderijen^vloed ER wordt wel eens gezegd, da-t kunstenaars buiten de maat- schappij staan. Maar ik geloof toonbeeld van onberispelijkheid tOP„tand 7oal<; zich thane in het in zijn als gegoten zittende ^oegtanct zoals, zien mans in net voorgedaan, mensen als in zijn ais geguven ziinenuc ramr>«PKiPH heeft jacquet met streepjesbroekzelfs het uit de borstzak stekende deel t-nooff,i«i n™ de pochette scheen met het kunstenaars prachtie tverk deen. -• - - En dat doen ze dan ook. Dit zei burgemeester d'AILLY die gistermiddag in het Stedelijk Museum de tentoonstelling open de, waarop kunstenaars van alle richtingen werken hebben ge- exposeerd om door middel van een grote loterij deze aan de man te brengen. De baten zullen aan het Nationaal Rampenfonds wor den afgedragen. In totaal zullen 200.000 loten tegen f 1.per stuk worden ver kocht. Reeds zijn 824 werken bij elkaar gebracht. Ook de buiten landse schilders en beeldhouwers hebben zich niet onbetuigd gela ten. In zo overvloedigen getale hebben de kunstenaars werken aangeboden, dat het onmogelijk is die alle in één keer te expo seren. Een deel van de afgestane werken zal van 12 t.m. 24 Fe bruari worden tentoongesteld in het Stedelijk Museum. Openings uren. van 1022. Wie bij deze expositie naar de openingsrede van mr. d'Ailly luisterde moest f 0.50 betalen Niemand maakte hiertegen be zwaar. Ook dit geld is voor het Rampenfonds. Keisfeest DE AMERSFOORTERS gaan op 22 Juli de mouwen eens extra opstropen. Zij zullen het kei-trekken beoefenen met meer overgave dan ooit het geval was.. Alles ter ere van De Kei. die dan vijftig jaar ligt waar hij ligt. Op het feest zal nóg een kei aanwezig zijn: EVERARD aio wvtu MEYSTER, die lang ge-leden de de-re jockeys een voorliefde voor stenen kei oppikte op de Leusder kleurtjes. Maar de filmacteur h.ei en Amersfoort iets gaf om Under down had beter moeten zich op te beroemen, weten. EN PASSANT bij dit geheel een (bovendien scheef gestrikte) stropdas met grote lichte stippen droeg (zie inzet), is een vraag, waarop geen bevredigend antwoord is te geven. De jockey Underdown heeft m-issahien, als zoveel a-n- Vrijspraak voor directeur Het Binnenhof" VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 Febr. Na „De Telegraaf" en „De Courant Nieuws v. d. Dag" is het Katho. lieke dagblad „Het Binnenhof", dat in Den Haag verschijnt, in de persoon van zijn directeur, de heer C. M. Drabbe, voor de kan. tonrechter aldaar gedagvaard, daar deze door het uitschrijven van een voetbalprijsvraag over treding van de loterövvet ten laste was gelegd. De heer Drabbe verkreeg vrij spraak op grond van de overwe ging, dat hij krachtens de statu ten van „Het Binnenhof" als d:- recteur niet verantwoordelijk is voor de redactionele gang van za ken bij het dagblad. De ambtenaar van het O.M. had voor elke overtreding 10 boete Bloemlust gaat door LISSE, 12 Febr. De derde grote wintertentoonstelling van Bloemlust gaat door. In verband met de nationale ramp zal de ope ning op 17 Februari zonder enig vertoon geschieden, evenals de sluiting op 21 Februari. De Bloemlusttentoonstellingen kunnen worden beschouwd als de inleiding van het Bloemenfestlval 1953, waarbij Keukenhof en Flora de hoofdrollen vervullen. De expositie bevat de mooiste producten van winterbroei der beste bollenkwekers. geëist subs. 5 dagen hechtenis. In totaal heeft „Het Binnenhof" de lezers tweemaal een voetbal prijsvraag gepresenteerd. Het ver schil met de voetbalprijsvraag van onze bladen bestaat hierin, dat de deelnemers aan de prijsvraag van „Het Binnenhof" geen waardeze- gels behoeven te plakken of op enige andere wijze een bedrag aan geld behoeven „in te zetten". Voorts kan aan de voetbalprijs- vraag van „Het Binnenhof" een ieder meedoen. Aan de prijsvraag van onze bladen kan men slechts deelnemen, indien men abonné is. Zuster Anna in Z.-China SINGAPORE. 12 Febr. Vliegtuigen van de Chinese natio nalisten hebben de afgelopen nachten millioenen strooibiljetten met het bericht over de deneutra- lisering van Formosa en een boodschap van maarschalk Tsjiang Kai-sjek uitgeworpen boven het gebied van de Zuidchinese kust. Een guerilla-afdeling seinde daar op radiografisch naar Formosa: „Gaat de aanval al beginnen?" Antwoord: „Nog niet". (Van onze correspondent) ROTTERDAM. 12 Febr. B. en W. hebben voorgesteld voor het bouwen van een rioolwater zuiveringsinstallatie in Schiebroek een crediet van f 3.067-500 toe te staan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5