OOK DUITSE T.V. Russische hardrijders goed beslagen ten ijs D Voortreffelijk nieuw bij Strassburger 1 programma Wereldkampioenschappen te Helsinki BEHEER EFA-PRODUKA WAS NIET STOFVRIJ lijdt aan kinderziekten JUNCKER AGENTEN Een I 0 Broekman's kans: sterke 500 m Alma Ata geliik aan Davos De Russen van Helsinki Hun Leste prestaties in 1952 Springbokken overmeesterden Australische aanval Courses ten bate van hot Nationaal Rampenfonds 4 DE TELEGRAAF VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Het publiek vindt de programma s te primitief; het Wil meer afwisseling, actualiteiten, goed variété, liefst met een pikant tintje, muziek met veel show, boeiende reportages en spannende sportgebeurtenissen, HAMBURG, Febr. Als hoogst merkwaardig trof mij, dat men blijkbaar in alle lan den, die het met TV proberen, onafhankelijk van elkaar (want aan uitwisseling van ervaringen schijnt men ner gens te denken), met precies dezelfde onderwerpen begint, waarvan men naderhand ten dele terugkomt: kleine show orkestjes, cultuurfilms, mode shows en marionetten. Overal schijnt men eerst door schade en schande te leren, dat het te tonen TV-object ruimtelijk liefst niet te beperkt moet zijn, daar het beeldaspect anders wel dra verveelt. Zo gaf het Augsbur- ger Puppenspiel een aardige ver toning van Prokofiew's „Peter en de wolf", maar zeer goede televi sie kon ik dit, in tegenstelling met het oordeel van mijn Hamburgse gastheren, niet vinden. Evenals bij ons, riekt menig programma te zeer naar radio; zo zat men ook hier te geeuwen bij „mchtendenwollende" liedjeszan gers-met-een-strijkje; maar al heel't ook onze TV dergelijke faux pas gekend, ik moet zeggen, dat men bij ons van meet af meer ge voel heeft gehad voor beeldrhyth- me en afwisselend camerawerk. De verlichting in de Hamburgse studio's moet, zo vertelden mij de technische vaklieden van de Nord- westdeutscher Rundfunk, aanvan kelijk zó veel te wensen hebben gelaten, dat het merendeel der ..experimentele" programma's on genietbaar was. Zij is thans be vredigend, ofschoon beslist niet beter dan bij ons. Ik vond haar nogal stug, sfeerloos en eentonig. Degelijkheid AAN DE „kulturelle Grundlage" zal het overigens bij onze Oosterburen niet mankeren. Heeft niet dr. Soundso (namen zijn ha telijk), de grondigste „Fernseh- journalist" van Centraal-Europa, 'alle experimentele TV-program- ma's van Berlijn en Hamburg be keken, beschreven, gerubriceerd, geanalyseerd en gecatalogiseerd? Hij houdt er thans lezingen over in het hele land en verbluft zijn hoorders met uiteenzettingen over de fundamenten van „Theorie und Systematik des deutschen Fern- sehens". Maar de nuchtere Ham burgers laten zich door die diep zinnigheden niet intimideren en verlangen voor hun dierbare Mar ken bokswedstrijden en blotebe- nenparades, genre Reeperbahn (het vermaakscentrum in de ha venwijk St. Pauli), die de TV 'hun naar hun smaak nog in on voldoende mate biedt. Kinderziekten HET MINST slechte van de ver scheidene door mij geziene Duitse TV-programma's begon met een „Tagesschau", bestaande uit tweederangs buitenlands film- nieuws, waarna twee winnaars van de Lessingprijs erg stijfjes en vormelijk in de studio werden ge ïnterviewd en tot wanhoop van het auditorium ellenlange gedich ten voorlazen. Er volgde een historisch over zicht van de dans in' 2000 jaar (excusez du peu) van Pythagoras en koning David af; weer met veel gesproken toelichtingen. Een goed onderwerp overigens; maar het dansen en de beeldregie ge tuigden van weinig fantasie; bo vendien waren muziekbegeleiding en décors ten dele hinderlijk ana chronistisch. Vastgekleefd VAN DE toch betrekkelijk flin ke studioruimte werd merk waardig weinig profijt getrokken; zo bleven de dansparen tien mi nuten en langer als vastgekleefd op enkele vierkante meters vlak vóór een achterdoek. De toelich- ter zat na elke dans in dezelfde houding en op dezelfde plaats in het beeld. De verlichting was, al die 20 eeuwen door, star en on veranderlijk. Regiefouten, die in ons land scherpe critiek zouden uitlokken en ook door het intel ligente Duitse publiek slechts hoofdschuddend worden aan vaard. Wil de Duitse TV haar kij kers boeien, dan zal ze die kin derziekten snel moeten overwin nen. Een fout leek mij ook, dat spe lers en omroep(st)ers soms te zwaar geschminkt waren, zodat zij in dat harde, koude licht de in druk maakten van acteurs in zeer ouderwetse films. Enige verademing bracht een goede documentaire film over Libye, waarvan het effect voor mij enigszins werd bedorven door een Mussolini-freundliche, of schoon geestig en goed gesproken tekst. De beste indruk van alles wat ik te Hamburg aan TV heb gezien gaf een Faschings-modeshow uit de studio onder de titel „Ik heb niets om aan te trekken". Deze werd in grappige décors onder houdend en vlot, hoewel weinig elegant, gebracht. Een verdienste lijk amusementsprogramma van ongeveer drie kwartier. MAAR: geen gepraat en GEEN demonstraties! IT IS HET LAAT STE van een serie van drie - artikelen, welke onze radio- en TV-redac- - teur, dr. J. A. Lcerink, I sehreef over de huidige j stand van de televisie in Duitsland. het gehele zendgebied. Maar na een veelbelovende openingsvoor stelling stelden de programma's weldra teleur. Er werden zelfs toestellen door kopers teruggege ven, en de handel neemt thans een meer sceptische houding aan. Te primitief DE SCHULD van de snelle te ruggang sinds begin Januari jl. geeft men in die kringen aan de programma's. Het publiek vindt deze te primitief; het wil meer afwisseling, actualiteiten, goed variété liefst met een pikant tintje, muziek met veel show, boeiende reportages en spannen de sportgebeurtenissen; géén ge praat en géén demonstraties. Speelfilms komen in Duiisland evenmin in aanmerking als bij ons; korte televisiespelen met in gelaste filmfragmenten worden op prijs gesteld. De reacties van kerkelijke (Prot. en R.K.) zijde waren eerst streng afwijzend, maar beginnen zich nu ten gunste van het nieu we medium te keren. Reclame in televisie wordt door de Duitse pers in meerder heid onwenselijk geacht. De om roep neemt géén absoluut afwij zend standpunt in en heeft deze aangelegenheid in studie. Stiptheid IN ÉÉN opzicht is de Duitse TV de onze zeer beslist voor uil: men houdt zich stipt aan de vooraf bekendgemaakte program ma's en tijdschema's. Dit is bij dagelijkse uitzendingen ook ab soluut noodzakelijk omdat geen normaal mens elke avond twee uur voor zijn TV-toestel gaat zit ten, maar, evenals bij de radio, wil kiezen, wat hem interesseert. Rechtstreekse buitenreponages zijn in dat opzicht natuurlijk „on der en boven de wet". Gematigd optimisme IN DUITSE groothandelskrin- 1 gen op het gebied van radio- artikelen zijn thans de verwach tingen voor de verkoop van TV- toestellen gematigd optimistisch, Juist vóór mijn vertrek uit Ham burg was een conferentie van de grootste bedrijfsleiders in die branche gehouden. Daar werd de te verwachten omzet in ontvang apparaten voor de eerste helft van 1953 getaxeerd op ongeveer 15.000. Voor het gehele jaar 1953 lopen de ramingen uiteen tussen 35 a 100.000. Buitenlandse voetbalbonden steunen Rampenfonds DEN HAAG. 12 Febr. De KNVB deelt mede: Ten behoeve van het Na tionaal Rampenfonds zullen de vol gende bedragen aan de KNVB worden overgemaakt ter overdraging aan ge noemd fonds; Franse voetbalbond Fr. fr 247.900 (ongeveer 2500 gld zijnde de opbrengst, van een door het Rode Kruis gehouden collecte tijden een Franse bekerwedstrijd te Pa rij: West.duiitse voetbalbond10 000 mark tongeveer 9000 gild Italiaanse voet balbond: 1.000 000 Ure (ongeveer 6000 gld). Nederlands kampioenschap tweede klasse klein biljart APELDOORN. 12 Febr In Apel doorn is Donderdagmiddag een aan vang gemaakt met de wedstrijden om het Nederlands kampioenschap twee de klasse kloin-tailjart kader 38 2. In plaats van J. Groeneveld uit Amster dam, die oorspronkelijk zou deelne men, speelt R. Lunenburg (Haarlem). De uitslagen van de mlddagpartijen waren: Van d. Lem (A'dam) 300 37 58 8 10 Lunenburg (H.lem) 204 37 58 7.94 v. Bracht (W.wjjk) 300 31 46 9.67 Agema (Haarlem).. 252 31 73 8.H2 Van Veen (Tie!).. 300 27 67 11.11 Weckseler (K'rade) 165 27 31 6.11 v. d. Horst (Epe).. 300 20 71 15.00 Koppel (L'warden) 221 20 42 11.05 Wij roepen alle geëvacueerde op, hun adres aan ons op te ge ven, voor overleg over mogelijke hulp, in zake beschadigde voor raad Juncker-rijwielen. Juncker Rijwielfabriek N.V. Apeldoorn. HET AMUSEMENTSLEVEN HERSTELT ZICH De ramp had een gevoelige terugslag op de amuse mentsbedrijven, doch thans vindt het publiek schoor voetend de weg terug naar de ontspanning, die even noodzakelijk is als bezinning en arbeid. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 12 Febr. Het dagelijks leven gaat door. Zelfs na de grote ramp die ons land trof. Het moet doorgaan, wij moe ten voortgaan met werken om te blijven bestaan en het herstel te betalen. En, wij moeten na die ar beid ook weer ontspanning kun nen vinden. Men kan niet bij de pakken gaan neerzitten. Onder de middelen, die ons daartoe ten dienste staan, nemen de amusementsbedrijven een voor- Teleurstelling EEN IJER voornaamste contact personen tussen de groothan del en de Duitse radiodetaillis ten vertelde mij, dat in het na jaar van 1951 de handelaren gro te voorraden televisie-ontvangers hebben ingeslagen, waarvan zij na het teleurstellende debuut van de experimentele periode vele heb ben teruggegeven. De reportages van de Olympische Spelen te Hel sinki brachten opleving, Enige honderden apparaten waren in de zaken opgesteld en de populari teit der TV nam merkbaar toe. Reeds tien dagen vóór het aan gekondigde begin van de „officië le" TV op 25 December 1952 met dagelijkse programma's kwam er een zó grote omzet, dat men tegen de Kerstdagen amper aan alle aanvragen kon voldoen. De Duit se Philipsfabriek te Krefeld, de enige in Duitsland, die thans TV-ontvangers in serie produ ceert, leverde via haar bureau te Hamburg in 14 dagen ongeveer duizend toestellen aan particu lieren, restauranthouders enz. in MADAME T AN IK A's ver richtingen op de schuine draad zijn fenomenaal; zij is de'enige in Europa die het presteert langs die draad naar boven te klauteren en zich weer naar beneden te laten glijden. name plaats in. Het trof ons van daag, hoe deze zich herstellen, zij het langzaam. De eerste dagen stelden zij zich in dienst van de liefdadigheid, de leniging van de eerste noden. Menige recette werd aan het Rampenfonds afgedragen, maar dat kon niet doorgaan. Ook zij moeten weer verdienen om te blijven bestaan. Eerst bleven trouwens de klan ten weg of kwamen slechts schoor, voetend, nog onder de indruk van de ramp en daardoor ook tot so berheid geneigd. Maar ook dat begint (gelukkig) weer te veranderen, Vanmiddag bijvoorbeeld troffen wij bij Strass burger in Carré een half bezet huis. De middagen en avonden te voren was het echter nog niet voor een kwart bezet. Om bekende redenen. Doch om eveneens be kende redenen het leven her neemt zijn rechten is de be langstelling allengs weer gaan groeien. Het was bovendien een tech nisch zeer verzorgd en ongemeen kleurig programma. Onze kinde ren hebben op deze matinée ge noten. En wij met hen. En het enorme gebouw daverde van de lach, en de artisten, gevoelig als deze zeer emotionele mensen zijn voor bijval en behoorlijk bezette rangen, deden met kennelijk ple zier hun uiterste best. Goede nummers HET GEHEEL vernieuwde pro gramma - (met ingang van Fe bruari) bevatte zoveel goede num mers, dat men nauwelijks weet wat het eerst te -noemen. Ons trof vanmiddag vooral het paarden- nummer, waarmee Adolf Strass burger in de piste komt. Bonte Deense paarden, die hetzelfde doen als andere bonte circuspaar- den zij draven rond en houden hun volgnummer in de gaten maar hier gebeurt nog meer. Nog iets heel uitzonderlijks. Want telkens laat de man met de lange zweep, die wel aait maar niet striemt, een zij-ner discipelen bij zich komen. En die doet dan iets. Bijvoorbeeld met gestrekte voorbenen het publiek bedanken. Hetgeen men zelden ziet. Of de voorbenen om elkaar heen draaien, totdat ge denkt.: wat moet dat wor den, en de baas wegduwen, d.w.z. ;oed wegduwen, en soortgelijke tunstjes meer. Een nummer, dat afwijkt van het traditionele. Waterkomieken ONZE KINDEREN gierden ech ter van de lach en wij, grote kin deren, hikten mee, toen de „Vier Bentos", wier nummer het pro gramma een „oerkomische water- entrée" noemt waar halen zij de woord-en vandaan aan het werk gingen. Het .was inderdaad dolkomiek en ongelofelijk, wat twee zotten, een heer in frak en een dwerg, met een emmertje water kunnen bereiken. De schuine draad MAAR TOEN| kwam er een nummer, waar bij de keurige „Stallsprech- meister" de enige van onze kennis, die een rok kan dragen zich tot het HooggeëcrdcPu- bliek moet rich ten. Wat wil men? Madame Tanika is de! enige antipode werkster in Eu- Madame Tanika ropa, die het presteert bij een schuine draad op te klauteren met geen andere steun dan twee zeer krachtige tdnen aan elke voet, en een para sol in haar handje. Dat doet een gedresseerde aap ook, zult u zeg gen. Maar zij komt er ook langs terugglijden. Met bliksemsnelheid. En dat kan een aap niet. De Sameda's DAT KAN alleen een lid van de troep der Saweda's. die inder tijd bij Sarassani optrad en daar mee naar Zuid-Amerika ging. Een geweldig ensemble. Wij her inneren ons de huidige madame Tanika als een der beide knapste jonge meisjes uit dat gezelschap. Nu is zij moeder van een lief kind, waarmee zij in het buitenland op treedt het circus laat niemand los want hier te lande mag dat niet voor een bepaalde leeftijd gebeuren. Hier zit zij ook polilievoor- schrift aan een staaldraad vast;, die langs haar klimdraad glijdt. Zulks overigens ter bescherming van de toeschouwers, over wier hoofden zij heengaat, CTRASSBURGER's paarden- p materiaal heeft, over de hele linie m.aar één cijfer kunnen krijgeneen 10 voor dressuur, uiterlijk en verzor ging. De eerste twee kunt n in de piste controleren, de andere in de stallen. Dat laat ste deed de Nederlandse Ara bierenclub 0.1.15. de enthou siaste fokker dr. Houtappel in Laren, die bij een bezoek aan Carré niet verder kwam dan de stallen. Bij leden van deze club had Strassburger jaren cfeleden 'n achttal Arabische hengsten van verschillende zeer goe de stammen aangekocht. En nu kumm men en corps eens kijken, hoe die het maakten. Het schijnt de heren niet. te gen te zijn gevallen. Zij lieten een enveloppe met inhoud voor het personeel achter. Hetzelfde zouden de leden van ..Het Friese Padrd" kun nen doen. Strassburger's kool zwarte hengsten zien er tiptop uit. ook bij een onverwacht bezoek. En dat doen de Denen, de Noren en zelfs de eenvou dige cowboypaarden. Uit al les blijkt de liefde van de baas voor zijn dieren, zijn oog houdt ze glad. Japanse evenwiohtsartisten van voor de oorlog. Wij zijn gebleven tot de pauze. Toen hadden wij nl. iets anders te doen. Maar de kinderen kwamen opgetogen thuis. Zij hadden zich na de pauze „een aap gelachen" om die chimpansé's van Wilkie. en om Kossmayers ezel, die alle andere ezels in het circus, die hem de baas menen te kunnen worden, de baas blijft. „Sensatie, -kunst en vrolijkheid", staat op het nieuwe programma. De heer Strassburger had er -bij kunnen zetten „dfe gezonde apo theek". En het is jammer, dat hij 2 Maart al weer weggaat. Door Jan Blankers WANNEER Zondagmiddag a.s. in het Olympisch Stadion te Helsinki het laatste paar hardrijders op de 10 km na het passeren van de eindstreep als steeds met welbehagen de vermoeide ruggen strekt, zal ook de internationale schaats wereld het antwoord weten op de vraag, die sinds een twee tal jaren in alle schaatslanden ter wereld tot vele discussies en polemieken aanleiding heeft gegeven. Want deze wereldkampioenschappen schaatsenrijden zullen voor alles uitmaken, welke waarde moet worden gehecht aan de fenome nale prestaties, die de Sovjet-hardrijders de laatste twee seizoenen in het Russische Davos, het ijsparadijs Alma Ata, hebben geleverd. Naar mijn opvatting niet meer en niet minder waarde dan ook aan de schaatsprestaties te Davos moet worden toegekend. In welk Zwitsers wintersport-centrum de weersomstandigheden, de kwali teit van het ijs en. de ijle lucht het eveneens mogelijk maken, dat hardrijders tot verrichtingen zijn gekomen, die zij op lager gelegen banen vrijwel nooit benaderen. Zodat voor dit soort banen van geflatteerde resultaten kan wor den gesproken, die als wereld records zijn erkend, maar die vele schaatslanden, waaronder ook Noorwegen, niet als nationale re cords accepteren. Een bewijs, dal men altijd terdege heeft beseft, dat deze records onder bijzonder gunstige verhoudingen zijn ge vestigd. Het doet daarom niet sportief „an, dat speciaal schaats-Noorwe. gen de laatste jaren heftig ageert tegen de prestaties van de Rus sen te Alma Ata, die misschien onder nog perfecter omstandighe den zijn gemaakt. De Noren heb ben bij hun critiek sleohls in één opzicht gelijk en wel, dat wed strijden te Davos voor elke hard rijder van welke nationaliteit ook openstaan, maar dat Alma Ata tot nu toe alleen gereserveerd is gebleven voor de Russische hard rijders. Een situatie, die zoals de vice- voorzitter van de I.S.U., de Zweed Sven Laftman, mij te Hamar heeft verteld nog twee jaren zal duren, daar zowel Medeo als Alma Ata niet over de accommodatie beschikt om hier grote internationale wedstrijden te organiseren. Het enige dat klaar is, is de ijsbaan, maar tot nu toe ontbreken tri bunes, kleedgelegenheden cn ho tels om de gasten te herbergen. Regeling wereldrecords D o Alma Ata heeft echter opnieuw de wenselijkheid aangetoond, dal de leiders van de I.S.U- zich eens ernstig moeten beraden over hun wereldrecords. "Waarvoor de beste oplossing vermoedelijk is een soortgelijke regeling als in de biljartsport be staat. dat wereldrecords alleen kunnen worden gevestigd tijdens Europese en wereldkampioen schappen. Een dergelijke regeling zal het niet nodig maken de we reldrecords te- splitsen in twee groepen voor laag en hoog ge legen banen, daar alle hardrijders bij deze regeling, voorzover de schaatssport dit toelaat, gelijkp kansen krijgen. Dat de Russische hardrijders be halve op de Alma Ata-baan ook op andere banen tot verbluffende prestaties in staat zijn, heeft hiin landenwedstrijd tegen Zweden te Moskou aangetoond. Zij plaatsten zioh op alle nummers een tot en met vier, behoudens op de 10 km., waarop de 22-iarige Sigge Erics son, die in de landenwedstrijd te gen Nederland twee nummers won. de tweede plaats bezette. Maar deze wedstrijd bewees ook, welke enorme vooruitgang de Russische schaatssport de laatste jaren heeft gemaakt. Niet alleen aan de top, maar ook in de breed te, want zelfs op de bijnummers tijdens deze wedstrijd, slaagden hebben verdiiend. Het mag worden verwacht, dat behalve drie klasse ment-rijders een plaats wordit inge ruimd aan de beste sprinter Jury Sergeyev, diie te Alma Ata in 1952 41.2 sec.' heeft gereden en d'lt jaar deze prestatie tot 40.9 sec. heeft te ruggebracht. Vermoedelijk zullen star ten Boris Shilkov, de Russische kanv pioen, Oleg Gonchavrenko, een elec- tricien uit Moskou en Valentin Chai kin, die de drie eerste plaatsen heb ben bezet in de landenwedstrijd tegen Zweden. Met respectievelijk 194,93 194.947 en 197 402 punten. In een wedstrijd, die op keihard ijs plaats vond- met beide dagen tien graden vorst en de tweede dag met hevige sneeuwbuien. Waardoor hun prestaties (Shilkov: 44.8, 2.18.5. 8.26,3. 3 7.46.8 Gonchavrenko; 45.3, 2.19.3, 8.27 3, 17.29 - en Chaikin 44,3, 2.20.9, 0.26.3. 18.08.3) nog meer aan waarde Als vergelijking moge dier vele Sovjet-hardrijders er in be tere 1i.jden dan de Zweden te maken. Rijke schaatstraditie Waarover men niet verbaasd behoeft te zijn, daar Rusland net als Nederland een rijke schaats traditie heeft en dit land door zijn ligging en klimaat, alsmede de ruime keuze in mensenmateriaal voorbestemd is het leidende schaatsland te worden. Wie bovendien iets weet van de grondigheid, waarmede de Rus sen de sportbeoefening aanpak ken, verwondert zich helemaal niet. De ontdekking van Alma Ata was hiervan het resultaat maar ook de warm-waterbehan- deling van hun ijsbanen op lager niveau en een geheel afwijkende stijl van rijden. Met een opzien barende korte streek, een arm beweging voor de borst langs en een „zit', die haast zo diep is als die van de Japanners- „Wat mij opviel", vertelde Sven Laftman, „was hun fenomenale zekere bochtentechniek en de grote beweeglijkheid in hun bek. ken, waardoor zij hun van alle theorieën afwijkende armbeweging compenseerden- Armen, die zo laag zwaaiden, dat de handen bijna het ijs raakten." Sterke afvaardiging Het staat, dan ook wel vast, dat de Russische hardrijders dit keer 1e Helsinki veel beier voor' de dag zui len komen dan in 1948. toen hun rij ders niets bijzonders hebben gepres teerd. Hun ploeg is nog niet. de finitief samengesteld, maar in de ploeg zijn een achttal rijders opgenomen, die als klassement-rijders hum sporen BORIS SHILKOV. de Russische kampioen 1053, een va.n de rieuze candidaten voor de 1 reldtitel schaatsenrijden. Voor het Rampenfonds Fevenoord-Heerenveen en Racing Mechelen-Xerxes ROTTERDAM, 12 Febr Ten be hoeve van het Nationaal Rampenfonds hebben Feyenoord en Heerenveen, die beide Zondag vrij zijn van de com petitie, besloten te Rotterdam in hel, Feyenoordstaddon een wedstrijd te spelen. Feyenoord zal haar leden en dona teurs tot deze wedstrijd geen gra is toegang verstrekken, terwijl voorts a'jle andere bondsdiplomas evenmin geitlig zullen zijn Heerenveen voegde daaraan het ge baar toe de voor haar aan deze wed strijd verbonden reis- en verbliifkos- ten geheel voor eigen rekening te nemen. Zondag zal tevens ten bate van de slachtoffers van de watersnood in België en Nederland een voetbalwed strijd te Meehelen worden gespeeld tussen Raoinig Meohelen en Xerxes Deze wedstrijd kon tot stand komen doordat de K.N.V.B toestemming ver leende. de competitiewedstrijd Xerxes D H.C. (eerste klasse D), welke voor Zondag op het competitieprogram stond, uit te stellen tot. 21 Maart. D.HC. ging hier eveneens mee ac- Kees Broekman het Europees kam pioenschap met 199.650 punten won. De enige hardrijder, die te Helsinki ontbreekt, is de beste Russische stayer Manovov, die met zijn 8.03.7 van Alma Ata 'nog steeds aanspraak maakt op het wereldrecord 5000 Voorspelling moeilijk Het is in de schaatssport moei lijk zich aan voorspellingen te wagen, daar de loting en de tijd van rijden beslissende factoren voor een eindresultaat kunnen zijn. Het ziet er naar uit, dat deze wereldkampioenschappen een duel worden tussen Nederlandse en Russische hardrijders. Broek man is op dit moment zeker de sterkste Westeuropese hardrijder, maar hij heeft een Achil'les-hiel in zijn 500 meter. Faalt hij op dit ALMA ATA-baan wordt over twee jaar opengesteld voor rviet-Russische hard rijders. nummer, dan is hij kansloos te genover de Russen, die niet voor niets hun sprinter Sergeyev heb ben ingezet om de mogelijkheid van het winnen van de titel door drie persoonlijke overwinningen zo klein mogelijk te maken. Veel zal overigens afhangen hoe onze hardrijders, die aan zeer veel wedstrijden, waaraan lange reizen waren verbonden, hebben meege_ daan hun vorm hebben bewaard Broekman heeft al over vermoeid heid geklaagd cn ook Anton Huis- kes maakte tijdens zijn laatste wedstrijd op de kortere afstanden een minder frisse indruk. Van der Voort kan in dit opzicht wel eens voor een verrassing zorgen. Voor al onze rijders draait het echter hoofdzakelijk om wat zij oo de 500 meter zullen presteren. Slagen zij er in op dit nummer niet te veel puntenachterstand te krijgen, dan hebben zij kans op de andere, nummers puntenwinst te scoren, want de resultaten van de Russen hebbeij ook uitgewezen, dat zij op de 5 en 10 km beslist geen super-hardrijders zijn. Valentin Chaikin Boris Shilkov Oleg Gonchavrenko Jury Golovchenko Vladimir Proshin Dmitri Sakunenko Victor Zaharov Jury Sergeyev 1500 m 2.12.0 2.13 8 2.13.1 2.14.3 2.15.3 8 28 6 8.21.8 8.18.4 8.22,6 17.41.3 17 42.4 17.18.8 17.37.- 17.39.4 17.29.- VIJFDE TESTMATCH VOOR ZUID-AFRIKA MELBOURNE, 12 Febr. De vijfde en laatste testmatoh tussen Australië cn Zuid-Afrika te Mel bourne is in een grote on fraaie overwinning voor de Zuid-Afri kanen geëindigd. Nadat zij Woensdag de tweede innings met 94 voor 1 hadden ge opend, wisten de Springbokken op de laatste dag de zwakke Australische aanval vollkomen te overmeesteren en de score op 297 Advertentie) DRAVEttSBAAN HILVERSUM WEKELIJKS WINTER DRAVERIJEN Zondag 15 Februari 1.30 'uur VERWARMDE TRIBUNE TOT A LIS AT OR RESTAURANT ENTRÉE (r.l.): DAMES 1-50 HEREN 1 3.— AnlipodemveTk EN HET is fenomenaal wat zij doet. Bij haar entree al, als zij met die klimtenen op een paar hoge bamboestelten klautert en er al klimmende mee vooruitkomt. En haar antipodenwerk, zoals dat heet ze ligt daarbij op een arinka is ook zeer merkwaardig. Het her innert aan de stoutste stukken der AMSTERDAM, 12 Febr. „Het komt mij buitengewoon leugen achtig en ongeloofwaardig voor wat u hier staat te vertellen", zei de president. „Het spijt mij", zei de ver dachte, „maar het is toch zo". Een brokstuk van een dialoog tussen de president van het Am sterdams gerechtshof, mr. F. L. Neppcrus en de 54-jarige J. A. Ch. M., beherend vennoot van de in 1949 gefailleerde Efa-Produka stofzuigerfabrieken aan de Omval te Amsterdam. Deze fantastische carrière in stofzuigers, die zoveel stof zou doen opwaaien, begon ruim 20 jaar geleden. Toen slichtte M. als on bemiddeld man in een zijstraat van Amsterdam-West een stof zuigerfabriekje. Zijn opzet slaagde en hij ont wikkelde een éénmansfirmaatje tot het millloenenbedrijf van de Efa-Próduka. Failliet Doch eenmaal „captain of in dustry" geworden, beheerste hij de stof niet meer. Efa-Produka werd publiek verkocht en M. verscheen voor de rechter. De aanklacht luidde, dat hij, het faillissement voorziende, ongeveer 5000 stofzuigers aan de boedel heeft onttrokken en deze tegen lagere prijs (f 65) aan de Belgi sche NV Hobelux en de Zwitser se NV Elhag heeft verkocht, waarvan hijzelf directeur was. De rechtbank achtte het bewijs niet geleverd en sprak M. vrij, van welk vonnis de officier van Justitie, die 10 maanden met af trek had geëist, in hoger beroep kwam. 2 Vrouwen Voor het Hof ging het allereerst om het directeurschap van de NV Hobelux. Pres.: ,,U ontkent dus, dat de „Hobelux" een creatie van u was?" „Inderdaad", zei verdachte, die rustig en zelfverzekerd optrad. Pres.: „Maar u bent toch wel tot directeur van „Hobelux" be noemd". Verd,: „Geheel buiten mijn me deweten om, mijnheer de presi dent". Pres.: „Maar er werden twee vrouwelijke relaties van u als be heersters van de „Hobelux" aan gesteld. Wilt u zeggen, dat u daar ook niets van wist?" Verd.: „Inderdaad". Ook de scherpe uitval van de president over de ongeloofwaar digheid dezer verhalen bracht verdachte niet uit zijn evenwicht. „Een der beheersters was de Zwitserse mej. B, Zij had toch immers niets met stofzuigers te maken?" wilde de president we ten. „Toen u haar leerde kennen, was zij immers ijsdanseres?" Verd.: „Welnee, mijnheer de president. Haar vader deed zaken in stofzuigers. Daardoor leerde ik haar kennen". „Zuinig" man Een der raadsheren: „U kon met deze verkoop nagenoeg niets ver dienen. Waarom leverde u die stofzuigers dan?" Verd „Ik wilde een markt ver overen". Raadsheer: „Maar niet u ver overde de markt, maar de firma, waaraan u leverde, want die ver kocht de stofzuigers voor wel 2700 frs." Verd.; „Daar zaten hoge kortin gen tussen. Wij kregen er dan toch een cliënt door en het was om export begonnen". Ondervraagd in zake de grote sommen, die hij herhaaldelijk voor zichzelf had opgenomen, zei ver dachte: „Niet voor mijzelf. Ik was erg zuinig. Met dat geld hielp ik anderen, Bovendien keerde ik et- premies en extra-lonen van uit". „Dat staat niet in de boeken". Ook die opmerking verontrust te verdachte niet. „Het waren zwarte premies en zwarte lonen", legde hij uit. „Ik keerde die uit om zo snel mogelijk de productie flink te verhogen. Tijdens het beheer, dat ovet mijn zaak was gesteld, is het bedrijf ernstig achteruitgegaan". De gehele middag bracht het Hof te midden van cijfers door. Er verschenen tal van accountants als getuigen-deskundigen, die ver klaringen in zake het beheer van Efa-Produka en Hobelux aflegden. Een verre van benijdenswaardige taak om zich uit deze warwinkel van cijfers, staten, boekingen, dossiers, notities, kwitanties etc. een algeheel beeld omtrent de vele financiële manipulaties te moe ten vormen. Deze bleken zó in gewikkeld, dat het Hof en de des kundigen zelf er nu en dan even de draad van kwijtraakten. De stofzuigers moeten met ver lies aan Hobelux zijn geleverd. Waar zijn de winsten van Hobelux gebleven? In de boeken van deze N.V. kwamen posten voor van uit betalingen aan een' zekere M., hetgeen dan de een of andere mijnheer Meier zou moeten zijn. cn aan een zekere v. d. V., die een figuur der verbeelding is geble ken. Later zijn de posten met M verwijderd, Er werden bladen uit. het kasboek gescheurd. Ook kwa men posten voor van betaling van provisies aan „de directeur". Pres.: „Die provisies heeft u dan toch wel ontvangen, niet waar?" Verd.: „Welnee, mijnheer de president, ik was immers de direc- ;eur niet. Ik heb noch geld, noch de boeken van de Hobelux gezien." Pres.: „De beheerster, mej. L., zegt van wel." Verd.: „Mej. L. is een onbe trouwbaar mens". Pres.: „Nu ja, u stelt uw eisen in dat opzicht misschien wel erg hoog 2]/> Millioen Verd.: „Het bedrijf had niet failliet behoeven te gaan. Ze heb ben hel kapot gemaakt. De fabrie ken en de inventaris hebben 2Vz millioen opgebracht." Een der raadsheren wierp tegen, dat de crediteuren dan toch niet meer dan 10% hebben gekregen. Verd,; „Dat is buiten mij om gegaan. Twee en een half mil lioen! Ik zou wel eens willen we ten wal er met al dat geld is ge beurd." Pres.: „U bent wel de laatste, die hier beschuldigineen mag uiten. Er is vóór die tijd zoveel geld ve-dwenen, In uw zak, neem ik aan." Verd.: „Ik bezit niets meer. Ik heb hier geen bankrekeningen." Pres.: „I-I i e r misschien niet Verd.: „Ook niet in het buiten land. Onderzoekt u de kluizen maar Er zullen waarschijnlijk nog twee zittingsdagen aan deze zaak. waarvoor meer dan 20 getuigen zijn opgeroepen, worden gewijd. Voortzetting 19 Februari. voor 4 te brenven, hetgeen ruim schoots voldoende was voor de zege. Vooral het werk van Herley Keith (40 not out) en Roy McLean (76 not out), die aan het vijfde wicket een stand van 106 opzetten, heeft belangrijk tot de overwinning bijgedragen. De eindstand luidde: Australië le innings 520. 2e innings 209. Zuid-Afrika le innings 435, 2e in. nings 297 voor 4. In de serie van 5 wedstrijden hebben Australië en Zuid-Afrika ieder twee ontmoetingen gewon nen, terwijl een wedstrijd een draw opleverde. W est-IndiëIndia Open strijd in 2e lest BRIDGETOWN. 12 Febr. In de tweede testmalch tussen West-Indië en India te Bridgetown zijn de West indiërs op de vierde dag kort voor de theepauze voor een totaal van £28 runs voor de tweede inrj'ngs aan de kant gezet. Aan het. einde van de speeltijd had India 54 voor 2 in de tweede innings gescoord. Jeff Stolimeyer was met 54 top scorer bü de Westindiërs. (Advertentie) Bestuur van de „Zwaluwen" DEN HAAG, 12 Febr. In liet be stuur van de Algemene Nederlandse Voetbalvereniging „De Zwaluwen" zijn enkele beslaande vacatures aan gevuld. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer H. A, J Bock- meulen, is voorzien door de heer J, W, J. Panis te Tilburg. Tot penning meester werd benoemd de heer N J. Twisterllng te Haarlem. Tot dusver was deze functie waargenomen door de voorzitter, mr A van der Wilde. De oudvoor/a 'Ier van de Zwaluwen, de heer L. F. Verweerd is tot erelid benoemd Op de laatst gehouden be stuurs ver gadering van de A N.V ,,De Zwalu wen" is besloten een bedrag va» r 2u00Le schenken aan het Natio nale Rampenfonds,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4