Breuk met Israël begin van feller campagne Bi •es (65 m.) over 14 dagen dicht? Valentijn-dag Reactie op Moskou s besluit BOMAANSLAC „WELKOME UMKIDIM," Nu ook Polen en Tsjechoslowakije? Wapensmokkel in V.S. ontdekt HARDE ARBEID IN DELFT F-lid','] Hl Hersteller van verbroken contact „Stop de jeugd niet te vol" Kolenprijzen na 1 April geleidelijk hoger Slag voor Nederl. transito naar Oostenrijk Nieuwe lasten op bedrijfsleven? Generaals en luitenants Int. Rode Kruis kreeg 10 mill. f 17.95 f18.95 f19.95 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 3 TEL AVIY, 12 Febr. Zowel in Israël als in het Westen vraagt men zich af, welk doel Moskou voor ogen staat met het vandaag genomen besluit, de diplomatieke betrekkingen met Israël te verbreken op grond van de bomaanslag op de Russische legatie te Tel Aviv. Dit motief werd vanavond door het Israëlische ministerie van Bui. tenlandse Zaken met verontwaardiging verworpen. Een woordvoerder noemde Moskou's besluit „de climax van een campagne vol openlijke vijandschap en kwalijke laster". Israël zal nu bij de op 24 Febr. aan vangende UNO.Assemblée het gehele vraagstuk van het anti-semi. tisme in Oost-Europa ter sprake brengen. Waarnemers (ook in het Westen) zien in de stap van Rusland een welkom voorwendsel voor een heftiger campagne tegen de Joden in Oost-Europa, terwijl in de Westelijke hoofdsteden bovendien gedacht' wordt aan een verscherping van de „koude oorlog" tussen Oost en West. Waarbij men dan als tweede doel van Moskou's stap het ver beteren van de Russische betrekkingen met de Islamietische landen in het Nabije Oosten ziet. een groep opgeschoten jongelui een soort van „koude oorlof" woedt en dat men in deze zaak zijn kans schoon zag om een rel tegen de politie te ontketenen. Uitspraak over 14 dagen, aantal jonge Israëlieten gearres teerd. Vermoedelijk zal Zwitserland of anders Argentinië de Israëlische belangen in de Sovjet-Unie gaan behartigen. Overigens geloven diplomatie ke kringen te Moskou, dat Tsje choslowakije en Polen weldra het Russische voorbeeld zullen vol gen, waarbij deze landen dan als voorwendsel zullen grijpen naar hun verzoek voor de terugroeping van de Israëlische gezant te Praag en Warschau, Arieh Kubovy. Tij dens het proces in Praag tegen Slansky c.s. werd nl. beweerd, dat Kubovy mede zou hebben ge- spionneerd beschuldigingen, die door Israël in December jl. werden verworpen. Ket besluit van het Kremlin werd de Israëlische gezant, Sa muel Eliahsiv, kort na midder nacht door minister Wysjinsky meegedeeld. Wysjinsky las de ge zant een nota voor, waarin het heette, dat „in Israël de funda mentele voorwaarden voor de normale diplomatieke activiteit voor de vertegenwoord.gers van de Sowjet-Unie ontbrekenzodat de Russische regering derhalve besloten had, haar gezant en het legatiepersoneel uit Tel Aviv terug te roepen en de Israëlische gezant te verzoeken onmiddellijk Rusland te verlaten. „Leugen" De betuigingen van spijt van de Israëlische regering over de aanslag werden volgens de Rus sische nota beschouwd als „leu gens, die bedoeld zijn om de sporen van de misdaad te verdoe zelen". En verder werd de beschuldi ging uitgesproken, dat de Israë lische pers, de leden van het parlement en van de regering zich herhaaldelijk te bu ten gin gen aan „provocerende uitlatin gen", waarbij in het bijzonder de rede van minister Sjarett van 19 Januari genoemd werd, omdat deze „openlijk" zou hebben aan gespoord tot „vijandige daden tegen de Sowjet-Unie". Export gestaakt Toen kon de Israëlische gezant het bureau van Wysjinsky weer verlaten, terug naar zijn legatie waar de bewoners acht volwas senen en een kind reeds aan het pakken zijn. hetgeen trouwens ook in de zwaar bewaakte Rus sische legatie (50 personen) in Tel Aviv het geval is- Inmiddels is als eerste gevolg de verzending van citrusvruchten uit Israël naar P.usland de eni ge export van Israël naar dat land stop gezet. Een schip, dat te Haifa 30.000 kisten aan het laden was. zal niet uitvaben. Het on derzoek naar de bomaanslag duur' nog voort: vandaag is weer een Paartje hardhandig gestoord? (Van onze correspondent). ARNHEM, 12 Febr. Tegen de opperwachtmeester van de Rijkspolitie, A. H. K. uit Veldho ven, die te Zevenaar de manne lijke helft v*i een vrijend paartje een Hap zou hebben gegeven, werd Donderdag voor het Ge rechtshof te Arnhem vrijspraak gevraagd wegens gebrek aan be wijs. In eerste instantie was K. ovr- oordeeld tot f 2.50 boete. Op een stormachtige winter avond had het jeugdige paar be schutting gezocht op het erf van de woning van K.'s ouders in Ze venaar. De liefkozingen werden kennelijk nogal luid uitgewisseld, want de vader van de op;Vr- wachtmeester kon wegens het lawaai niet slapen en verzocht zijn zoon eens te gaan kijken. K. ging naar buiten en vroeg wat er aan de hand was. „Dat gaat jou niets aan", luidde het antwoord. Volgens K. had hij toen zijn hand uitgestoken om de beide minnenden van het erf te zetten, waarbij hij per ongeluk de wang van de jongeman raakte. De jongeman verklaarde op zijn beurt, dat hij een behoorlijke klap had gekregen, terwijl het meisje beweerde te hebben gezien, hoe de opperwachtmeester zijn hand uithaalde om de slag te geven. De raadsman merkte op, dat er in Zevenaar tussen de politie en GLADDE PRAATJES Weduwe opgelieht (Van onze correspondent) ARNHEM, 12 Febr. Negen maanden gevangenisstraf hoorde Donderdag voor het Arnhemse ge rechtshof de „beroepsopiichter" G. T. W. v. d. L. uit Den Haag te gen zich eisen, ter zake van op lichting van een weduwe voor een bedrag van f 5300. „Mijn geld, f 100.000, is belegd in hypotheken, die ik op het ogen blik niet kan opzeggen. Van de schade-enquêtecommissie heb ik nog f 14.000 te goed en ik voer op het ogenblik 'n proces om f 12.000 tegen een dame, die mij heeft be stolen. toen ik in een concentra tiekamp zat. Daarvoor heb ik geld nodig. Kunt u mij dat niet even voorschieten?" had verd.. een 56- jarige assuradeur aan de 68-jarige wed. Van D. uit Berg en Dal ge vraagd. De gladde praatjes van de man. die met een deftige (geleende) wagen kwam voorrijden, maar geen cent bezat, vonden weer klank bij de bejaarde dame. Zij leende hem eerst f 2.000 en later nog eens f 1800 en f 1500. Van al dit geld heeft ze geen oent te ruggezien. Uitspraak over 14 dagen. BIJNA 900 ARBEIDERS NAAR ZEELAND GOES. 12 Febr. Bijna 900 arbeiders van buiten Zeeland, werken thans bij het herstel der dijken in Zeeland, in hoofdzaak op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland. Zij zijn ondergebracht in kam pementen op Walcheren. De ar beiders komen voornamelijk uit Noord-Brabant, doch ook uit Zuid-Holland. Het is tot heden nog niet mo gelijk ook werkkrachten van buiten Zeeland te laten werken op SchouwenDuiveland. Het vinden van onderdak levert na melijk enorme moeilijkheden op. Niettemin wordt er aan gewerkt, want er zullen hier vele honder den arbeiders nodig zijn. Enig overzicht van het aantal Zeeuwse arbeiders, dat thans aan de dijken werkt is nog niet te verkrijgen. Men neemt aan, dat het er duizenden zijn. Munitie naar Mexico WASHINGTON, 12 Febr. Het grootste wapensmokkelcomplot sinds 1939 is thans door de Ame rikaanse autoriteiten opgerold, is vandaag officieel bekendge maakt. Dit complot hield zich sinds vijf jaar bezig met de ille gale uitvoer naar Mexico van ge weren, revolvers en munitie met een waarde van ten minste 250.000 dollar. Acht Amerikanen en drie Mexicanen zijn al in staat van beschuldiging gesteld wegens overtreding van de neutraliteits- wet van 1939, die de uitvoer van wapens aan strenge banden legt. De voornaamste beschuldigden zijn' de twee compagnons van een wapenfabriek in Dallas (Texas), die duizenden geweren en revol vers en -.nillioenen patronen ver kochten aan r.egen personen, die od hun beurt de wapens over de Mexicaanse grens smokkelden. Daar zou een Mexicaanse firma de wapens hebben overgenomen, doch hun uiteindelijke bestem ming is nog niet achterhaald. De directeur van het Amerikaanse bureau voor de contróle op mu nitie-export. Elliott, wilde niet zeggen, of Je smokkelwaar soms bestemd vas voor ondergrondse acties tegen de Mexicaanse of een andere Zuidsmerikaanse rege ring. (Reuter). Caissons naar HeUevoelsluis (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 1.3 Febr. Het totale aantal dykgaten in Zuid-Holland wordt door Provinciale Waterstaat geraamd op een tiental grote en een 100-tal kleinere. De 65 m. brede en 5 m. diepe bres beoosten Hellevoetsluis op Putten zal, na het dijkgat van de Alblasserwaard, het tweede zeer belang rijke gat vormen, dat zal worden gedicht. Rijkswaterstaat en het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, welk laatste opdracht kreeg een model van de situ atie bij Hellevoetsluis te maken, „werken" op 14 dagen. Dit gat zal o.a. worden gedicht met behulp van de enige twee betonnen caissons, die Nederland thans nog rijk is. OOK ELTEN HELPT (Van onze correspondent) ARNHEM. 13 Febr. De in woners van het bij Nederland ge voegde plaatsje Elten hebben voor de slachtoffers van de wa tersnood een belangrijke som gelds ingezameld. Ook zijn voor dit jaar alle Car navalsfestiviteiten afgelast. DEZE betonnen caissons liggen te Tilburg. Hier worden zij aan elkander gehecht en daarna naar Hellevoetsluis overgebracht. De caissons zijn oorspronkelijk vervaardigd als reserve-sluit stukken voor de afsluiting van de Brielse Maas. Het dichten van het gapende gat bij Hellevoetsluis zal beteke nen, dat Putten spoedig daarna geheel watervrii kan worden ge maakt. Hetzelfde geldt voor het eiland Usselmonde. waar men nog deze week de laatste zware dijkbres hoopt te kunnen herstel len. De werkzaamheden van Rijks waterstaat, Provinciale Water staat. aannemers en arbeids krachten worden in een al leszins lofwaardig tempo ver- Luit.-gen. b. cl. B. Alons, directeur van het Nationaal Rampenfonds, de man die iedere dag zorg draagt voor meer millioenen. Advertentie Van „luchtjes" gesprokenBaby wedijvert met Moeder's keukengeuren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. EE» SM DEN HAAG. 12 Febr. De luitenant-generaal b.d. KNIL, P. Alons, die thans als directeur van het Nationaal Rampenfonds op treedt, wordt de volgende maand 60 jaar. Zjjn militaire loopbaan eindigde in December 1950, na dat hij te voren korte tijd com manderend generaal van de Kon. Landmacht in Indonesië was ge weest. Zijn geboorteplaats is Sappe- meer (Gr.); na zijn officiersoplei ding bij de K.M.A. doorliep ge neraal Alons alle rangen. Voor de belangrijke diensten, die hij het land heeft bewezen, werd hem bij het verlaten van de dienst de rang van luit.-generaal toege kend. - DEN HAAG. 12 Febr. Na een aanrijding op de Dr. Lelykade in Scheveningen is de 62-jarige bak ker J. v. d. B, met een zware her senschudding en verwondingen Maandag in een der Haagse zie kenhuizen opgenomen, waar hij Woensdag is overleden. richt. Gelijktijdig met het dichten van de gaten bij Nieuwerkerk en Ouderkerk a.d. IJssel zijn ook de dijken van het eiland Roozen- burg (2 flinke gaten) in eerste aanleg hersteld. Op Overflakkee heeft men „de waterleeuw sUik voor stuk de tanden uitgetrok ken" dobr in een snel tempo een groot aanital binnendijken te dichten. Onder leiding van Rijkswater staat is men Donderdag begon nen het reuzengat bij Den Bom mel een der belangrijkste dijkpunten van de Zuidhollandse herstelwerkzaamheden dicht te maken. Er zijn echter gaten (o.a. Herkingen), met het dichten waarvan zeker een maand is ge moeid. Veel zal in de herstelperiode worden geëist van de voortreffe lijke staf van het Waterloopkun dig Laboratorium te Delft, dat vorig jaar September 25 jaar be stond. De grote hal, waar reeds zovele modellen van binnen- en buitenlandse waterprojecten wer den gebouwd, wordt thans geheel vrijgemaakt. Begin volgende week zal men de dijksituatie bij Hellevoetsluis in een dergelijk model (schaal 1 op 40) recon strueren. Op het Waterloopkundig labo ratorium weet men nog niet. wat het volgende object zal zijn. Ze ker is. dat elk belangrijk sluitgat afzonderlijk zal moeten worden bekeken, omdat diepte, stroom snelheid, mate van uitschuring en grondsoorten uiteraard verschil len vertonen. De grootste puzzles zullen waarschijnlijk de dijkga- ten van Schouwen en Duiveland opleveren. Dank zij het labora torium zal men de risico's beter kunnen overzien. Ook de deskundigen van dit la boratorium zijn van mening, dat men de zee-armen van Zuid-Hol land en Zeeland niet eerder kan afsluiten dan nadat men alle aanwezige dijken heeft hersteld. De zienswijze, dat de afsluiting van de Brielsp Maas ongunstig moet hebben gewerkt in de ramp nacht, wordt door de deskuhdi- gen als nonsens gekwalificeerd Integendeel: indien de Brielse Maas niet was afgesloten, zou het eiland Voorne er ten dele mis schien minder goed zijn afgeko men dan thans. Esperanto op school? (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 13 Febr. „Men wil de jeugd volstoppen, zoals de slager de worst", verzuchtte gis termiddag de heer J. M. Peters (KVP) iin de Tweedie Kamer, toen de facultatieve opneming van Es peranto en Fries op het lagere schoolprogramma ter sprake kwam tijdens de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de L.O.-wet. Het hoofddoel van het ontwerp is onderwijzers gelijk te stellen met rijksambtenaren wat betreft de vacantieregeling en om ook de regeling van het smartegeld voor nabestaanden een wettelijke basis te verschaffen. Veel enthousiasme voor invoe ring van het Esperanto was er niet in de Kamer. Alleen mevr. Fortanier de Wit (VVD) en de heer Gortzak (CPN) waren er voor. De heer Peters memoreerde de klacht, dat er toch al te veel huiswerk wordt gegeven. Wat het Fries in de eerste twee jaren van het lager onderwijs in Friesland betreft, zeide de heer Peters, dat evt. invoering de na tionale eenheid niet in gevaar mag brengen. De heren De Loor (Arb.) en Roosjen (AR) en mevr. Fortanier de Wit wilden het on derwijs in het Fries liever in een aparte wet geregeld zien. Zij drongen bovendien aan op spoe dige oplossing van de Friese kwestie. Datum Frankrijk—Ned. nog niet bepaald DEN HAAG, 11 Febr. In verband met het drukke interna tionale programma, dat het .Ne- AMERIKA HANDHAAFT DUITSE VERDR AGEN BONN, 12 Febr. De verkla ring van president Eisenhower, dat Amerika zich niet meer ge bonden acht aan de geheime ver dragen uit de 2de wereldoorlog, slaat niet op de geallieerde over eenkomsten voor Duitsland, daar deze niet geheim waren, zo heeft de rnieuwe Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, James B. Conant, vandaag op zijn eerste persconferentie in Bonn verklaard. Conant wees er echter op. dat het vraagstuk van de Duitse gren zen ter sprake zal komen bij de onderhandelingen over een defi nitief vredesverdrag, waarbij ook aan Duitsland een stem zal wor den toegekend. (DPA). OUD-ALBLAS eerste bewoners in hun huizen terug. Ook de post bode is weer aan het bezor gen. Zijn benen in een paar stevige rubberlaarzen ge stoken waadt hij de wijk door en betekent zo voor velen de hersteller van een contact dat ruim een week geleden zo driest werd verbroken. BUFFETJUFFROUW WAS BESTE KLANT AMERSFOORT. 12 Febr. In een hotel alhier is een 34-jarige buffetjuffrouw gearresteerd, die zich ten nadele van de hotelhou der o.m. flessen met dranken, linnengoed, lepels, enz. had toe geëigend. Bij een onderzoek in haar wo ning werd alles teruggevonden. Ze zal worden voorgeleid. Dag der Vriendschap-Dag van DEN HAAG, 13 Febr. prijzen van de Nederlandse kolen zullen vermoedelijk stijgen, door dat thans de overgangsperiode van maximaal 5 jaren van de Kolen- en Staal-Gemeenschap is inge gaan. Dit zal echter een geleide- derlands elftal nog te wachten I lijk proces zijn. De Hoge Autori- staat heelt de K.N.V.B. zich ge-1 te„ h„f, NederUnd „ameiUk toe- gezegd, dat het egalisatiesysteem, noodzaakt gezien de Franse tatie tot het spelen van een FrankrijkNederland-wedstrijd ten bate van het Rampenfonds aan te houden. De bpide bonden houden even wel contact, teneinde de ontmoe ting op een geschikt tijdstip te doen plaatsvinden. dat thans van kracht is, tot 1 April zal blijven gehandhaafd. Na 1 April zal de egalisatie waar schijnlijk geleidelijk verdwijnen. Tijdens de besprekingen in Lu xemburg tussen de regeringen en (Advertentie) Deze K.W.F. Lucifers worden thans verkocht ten bate van hèt NATIONAAL RAMPENFONDS, welke instelling 5 cent per pak ontvangt. Bovendien geeft de fabrikant 10°/0 extra van de toeslag voort- dit doel. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 12 Febr. Bij e rijkshavencommissaris is zo juist bericht binnengekomen, dat Duitsland de z.g. NOES-taricvein Duitse spoortarieven voor trausitogoederen die via Benelux- havens naar Oostenrijk gaan en die aan België en Nederland een redelijk aandeel in het verkeer op Oostenrijk verzekeren heeft ingetrokken. Aldus een mededeling van de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam tijdens een hedenmid dag gehouden vergadering. „De Duitse maatregel maakt de positie van de Nederlandse ha vens niet gemakkelijker", voeg de de voorzitter hieraan toe. En hij besloot: „Er zijn weinig din gen, die op het ogenblik in de Nederlandse havens zo grote ver ontwaardiging hebben gewekt als de intrekking van de slechts sinds kort bestaande NOES-tarieven. Met niet genoeg nadruk, aldus de voorzitter, dienen wij aan de regering te vragen te bevorderen dat de besprekingen over deze zaak, waartoe Duitsland zich heeft verplicht, binnen de kortst moge lijke tijd zullen plaats vinden. De heer Rehbock, voorzitter van de commissie voor verkeer en vreemdelingen-verkeer van de Ka mer van Koophandel heeft Don derdagmiddag een ver-klaring af gelegd in de vergadering van de Kamer over deze zaak. Hij herinnerde er aan, hoe mi nister Algera, met de minister van Verkeer van West-Duitsland uitvoerig over de transitospoor- tarieven heeft gesproken met als gevolg, dat van Duitse zijde werd toegezegd aan de Bundesbahn het opnemen van nieuwe onderhan delingen aan te bevelen. „Het is verdrietig en het geeft niet veel vertrouwen," aldus de heer Reh bock, „dat 21 dagen na 't ministe riële onderhoud de Spoorwegen nog steeds geen uitnodiging heb ben ontvangen tot een bijeen komst met de Bundesbahn." De Commisie voor Verkeer en Vreemdelingenverkeer is over de situatie verre van gerust en op haar verzoek heeft de Kamer con tact opgenomen met de zuster- kamer te Rotterdam, met het doel zich gemeenschappelijk te bera den over de te ondernemen sm pen. In-middels is door deze Ka mers gezamenlijk een telegram gezonden aan minister Algera, waarin wordt aangedrongen op het nemen van stappen, die er toe kunnen leiden, dat een spoedige heropening der onderhandelingen wjordt bereikt. (Van onze Haagse redactie)- DEN HAAG, 13 Februari. Moeten er weer nieuwe retributies op de bedrijven gelegd worden in deze tijd van zware belastiiiRdruk en wel jaarlijks voor een bedrap van f 330.000.en zullen vooral kleine bedrijven niet voor te gro te moeilijkheden komen te staan? Dit was het kernpunt van discussie bij de behandeling van het ontwerp Stoom wet in de Tweede Kamer, die gistermiddag begon. Vrijdagmiddag zal op verzoek van mr. Beernink (CH) gestemd worden over artikel 9. dat de heffingen voor de keuring van en vergunningen voor stoommachines regelt en daarna over het gehele wetsontwerp. Aanvankelijk rezen bij de he ren Beernink (CH). Verkerk (AR). Ankersmit (VVD). Wijffels (KVP) en ook bij de heer Gort zak (CPN) ernstige bezwaren te gen de verzwaring van druk voor al op de kleine bedrijven met stoom toestellen. Mr. Beernink wees op de jongste ramp. die vooral in Dordrecht vele bedrijven heeft getroffen- Enigszins tegemoet aan de wen sen kwam staatssecretaris Van Rhijn door te beloven met de minister van Economische Zaken na te gaan. of het retributiesche ma voor kleine zelfstandigen eerstdaags verbeterd kan worden Vrijdag zal de Kamer over het wetsontwerp beslissen. de Hoge Autoriteit werd vastge steld, dat de maximum-prijsrege ling der verschillende landen door de Hoge Autoriteit zal worden ge handhaafd tot 1 Maart. Daarna treedt een gezamenlijke maxi mum-prijsregeling vcor het ge hele gebied in werking. Omtrent het niveau van deze prijsregeling is nog geen beslissing genomen, maar vast staat, dat de kolen- prijzen zullen worden gesynchro niseerd met de prijzen van het Ruhrbekken. Daardoor wordt voor de toekomst een vaste prijsschaal voor alle kolen uit één bekleen van kracht. Transportkosten bui ten beschouwing gelaten, zullen de kclenprijzen dan in alle gebie den hetzelfde z(jn. Tot I April blijft nog een kwan titatieve regulering voor de leden der K.S.G. onderling van kracht. Wat na deze datum zal gebeuren, staat nog niet vast. Eén stroming stelt zich op het standpunt, dat bij een behoorlijke prijsregeling de kwantitatieve regulering niet meer noodzakelijk is, terwijl een andere stroming van mening is, dat door de schaarste aan kolen naast een maximum-prijsregeling ook een kwantitatieve regulering noodzakelijk is. De Nederlandse regering stelt zich op het laatste standpunt. De prijzen der kolen, die uit gebieden buiten de Kolen- en Staal-Gemeenschap moeten wor den ingevoerd, zijn hoger dan de kolenprijzen binnen het gebied der K.S.G. Het Nederlandse stand punt is, dat het een gemeenschap pelijke taak is dit op te vangen. België is het enige land, dat zich hiertegen verzet. Bij de vaststelling der maxi mum-prijzen vormen de Duitse kolenprijzen het normatieve ele ment. Tot nu toe werkte Duits land met een systeem van dub bele prijzen, waarbij de prijzen voor exportkolen hoger waren dan de prijzen voor het binnen land. Nederland had gehoopt, dat Duitsland een eenheidsprijs voor kolen zou vaststellen, die zou lig gen tussen de twee vroegere prij zen. Men heeft echter de kolen prijzen in het binnenland verhoogd en de exportprijs als richtlijn ge kozen. De Duitse exportkolen kosten thans IQ per ton meer dan de Nederlandse kolen. Dit be drag wordt thans door de egali- satiekas opgevangen. Andere fac toren buiten beschouwing latende, moet men in Nederland dus 10 per ton naar boven, binnen een periode van maximaal 5 jaar. Op den duur wordt het in Ne derland zó, dat er verschillen zul len komen in de binnenlandse kolenprijzen. Deze verschillen worden veroorzaakt door de trans portkosten. Op het ogenblik is in Nederland een systeem van kracht, waardoor een gelijke kolenprijs franco huis wordt betaald. DEN HAAG. 12 Febr. Bij K. B. is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud, aan J. F. Barends, te Amsterdam, erevoor zitter van de Amsterdamse Ver eniging voor Detailhandelaren in Aardappelen. Groenten en Fruit „Algemeen Verbetering". DE Amerikaanse luchtmacht is boos heb ik gelezen, omdat er in verschillende kranten on juiste berichten hebben gestaan. Hoe vreselijk dat is behoef ik u niet te vertellen, vooral niet als het b.v. een gezagsdrager geldt die je, naar je dacht op goede gron den en op juiste informatie, be schuldigd hebt van laksheid en het blijkt dan de volgende dag dat hij juist met grote voortva rendheid en niet zonder gevaar ergens heel ver uit Scandinavië naar zijn provincie is komen snellen. Enfin, die bladen vertel den dan, dat er in de Amerikaan se luchtmacht op twee tweede luitenants één generaal komt. En dat was niet zo. Want er zijn maar 366 generaals en dus komt er één op elke 71 tweede-luitenants. En dat is óók nog niet helemaal juist, doch waarom weet ik niet. Laten wij ons voor de securiteit houden Han die éne generaal op 71 twee de-luitenants. En wat dan nog? Het vervelende is dat wij niet weten of dat nu te veel dan wel te weinig is! Als die ene generaal moet zorgen dat de jongelui be hoorlijk hun tanden poetsen, 's avonds op tijd in de kazerne zijn, geen rijksvliegtuigen gebrui ken om met hun meisje te gaan toeren, dan heeft zo'n generaal een dagtaak. Ik heb in dienst tweede-luitenants gekend die aan zés generaals de handen vol zou den hebben gegeven. Heeft de ge neraal echter niets anders te doen dan iedere morgen en iedere avond zjjn luitenants te tèllen, dan behoeven wij er niet verder over te praten, want dat is geen „full job." Dat kan een gewone sergeant-majoor óók wel af. Nu is het in een leger en een luchtmacht, zó: je kunt nooit te veel generaals hebben, op condi tie dat er werk aan de winkel is. Men mag toch wel aannemen, dat een generaal meer van zijn business weet dan een tweede luitenant, hoe vlijtig zo iemand ook studeert en vliegt en al zulks meer. Ik ben er persoonlijk hele maal niet op gesteld, doch als ik dan in de lucht vliegen moet, kan ik aannemen, dat dit met een generaal deskundiger gebeurt dan met een tweede-luitenant, hoe veel maarschalksstaven die ook in zijn ransel heeft. Op den duur komen generaals toch zuiniger uit dan tweede-luitenants, ook al omdat onder generaals het ver liescijfer, in alle oorlogen, veel lager lag dan dat van de tweede luitenants. Intussen is dit een zaak die de Amerikaanse luchtmacht zelf best zal kunnen opknappen, zoals alles wat zij doet, doch prijzen wij ons kleine land gelukkig dat wij niet zoveel generaals hebben. Het le ger zou de hele dag aan het sa lueren kunnen blijven en wij kunnen onze mannen wel beter gebruiken.. Hetgeen bewezen is. PASQUINO Voor drie getroffen landen GENÈVE, 12 Febr. De lande lijke Rode-Kruisorganisaties over de gehele wereld hebben reeds een bedrag van 10 millioen dollar aan contanten ingezameld voor de hulpverlening aan de slachtoffers der overstromingen in Nederland, België en Engeland. Dit is door het Internationale Rode Kruis in Genève meegedeeld. Daarenboven is voor een bedrag van meer dan 1 millioen dollar aan goederen naar de getroffen gebieden verzonden. DOOR BRANDKAST DOODGEDRUKT (Van onze Haagse redactie.) DEN HAAG. 12 Febr. De 45- jarige expediteur A. W. de H.. die bij het vervoer van een brandkast in een perceel aan het Noordeinde daaronder beklemd geraakte, na dat hij over een gladde vloer was uitgegleden, is in het ziekenhuis aan de Zuidwal aan de bekomen zware inwendige kneuzingen over leden. f (Advertentie) De door de Ramp onderbroken 500 paar Herenschoenen uiterst lage prijzen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3