DE VALSE VLAG QCftttAmerikaans roken roken iDQDERMA v/m/M/m (Uot AUchc Codiss Flint van de Vliegende Brigade 212 Geef export een kans wiiiiim wiimm Na t Roken t VICKS bonIons PUZZLE DE TELEGRAAF VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 STALEN DEUR HET was een van die appar tementen op Sutton Place, hoog boven New Yorks East River gelegen, en waar men uit de lift recht streeks in de foyer stapt. Met vijf of zes andere gasten mee lopend, ging Dave Malfrey snel een gang door, die in de zit kamer uitkwam. Het was een lange, smalle kamer met fraaie meubels en was op dit ogenblik gevuld met kleine groepjes goed geklede mensen, die vrijwel schouder aan schou der stonden, cocktailglazen in de hand geklemd en met hoge, geanimeerde stemmen snel pratend in een atmosfeer van warrelende sigarettenrook. Het appartement werd be woond door een jong stel men sen, die Wilder heetten en die Dave geen van beiden ooit ont moet had. Maar zij waren vrien den van Bill Isham en Bill had hem verzekerd, dat zij het in het geheel niet erg zouden vin den, als hij daar ongevraagd kwam binnenlopen. „Trouwens", zei Bill, „laat ik je dit zeggen: als het daar gaat, zoals gewoonlijk op hun partij tjes, kun je er heen gaan en Roger ontmoeten, zonder dat George of Marion zelfs maar ge weten hebben, dat je er geweest bent." En zo was hij nu hier, maar waar was Bill? En nu hij er eens beter over dacht, waar was Roger Gilmore? Stel je voor, dat Gilmore per slot van rekening niet kwam opdagen? Stel je voor, dat hij wel wat beters te doen had vanmiddag dan op deze lawaaierige en veel te vol le cocktailparty te verschijnen? Stel je voor, dat hij op het laat ste ogenblik besloten had toch maar naar een ander partijtje te gaan of het helemaal ver geten had, daar hij hard aan het werk was aan zijn nieuwe boek? Een kellner in een gesteven wit jasje bleef met een blad cocktailglazen voor Dave staan en hij nam er een af. De kellner liep door en een meisje, dat •kleed was in een lange jurk de kleur van viooltjes had en die gracieus uitwaaierde, wan neer zij liep, glimlachte tegen hem en zei: „Hallo. Is dit even tjes een gezelschap?" „Ja", zei hij, „dat is het zeker." Hij zag. nu hij haar eens beter bekeek, dat zij niet alleen zeer knap, maar ook nog zeer jong was. Haar gezichtje zag er schoon en goed gewassen uit, in tegenstelling tot menigeen uit hun entourage, en had in het geheel geen make-up, behalve haar mond. die zacht rose aan gezet was. Heur haar, dat kort êeknipt was, was lichtbruin en aar ogen, die u van tussen don kere wimpers aankeken, waren van een helder delphinium- blauw. Dave kwam plotseling tot de conclusie, dat zelfs wanneer Bill niet zou komen opdagen, of «elfs wanneer hij Roger Gil more niet zou zien, het toch geen slecht idee van hem was geweest om naar dit partijtje te gaan. „Kijk eens hier", zei hij, „ik moet u een bekentenis doen. Ik ken mijn gastheer en gastvrouw niet. In feite heb ik ze zelfs nooit onder ogen gehad." „Werkelijk?" Zij glimlachte eens geruststellend tegen hem. „Wel, daar zou ik me maar niet druk over maken als ik u was. Ik ken ze nl. ook niet. Dat wil zeggen, niet goed. Ik kwam hier om iemand te ontmoeten. „Dat is nogal grappig", zu Dave. „Want dat is dezelfde reden waarom ik hier ben. Ik heb er allang naar verlangd om die man hij is een schrijver eens te ontmoeten. En toen dus die jongeman, die aan de overkant in de hall van mijn flat woont, Bill Isham, ontdek te, dat ik er zo op gesteld was hem eens te ontmoeten, hij „Hij zei toen zeker: waarom zoudt u niet eens meegaan naar dit partijtje, dat vanmiddag ge geven werd en dan kon hij u aan hem voorstellen." ,.Ja. Het leek op dat ogenblik een prachtidee, maar nu ben ik er met zo zeker van Hij zweeg plotseling en toen hij weer begon te sprsKen, was er een klank van opwinding in zijn stem gekomen. „Daar is hij", en onwillekeurig stak hij de hand uit en sloten zijn vingers zich zacht om haar pols. „Wie?" vroeg het meisje. „Bill Isham?" „Neen", zei Dave, „Roger Gil more. Daar" voegde hij er aan toe. „komt hij juist uit de foyer". Een ogenblik bleven zij stil naast elkaar staan, terwijl hun beider ogen gevestigd waren or de man. die juist de kamer bin nengekomen was en die met en thousiasme begroet werd door een groepje mensen, dat vlak bij de deur stond. Toen zei het meisje zacht: „Hij is erg kn hè? Hij ziet er zelfs knapper in werkelijkheid dan op zijn foto's, hetgeen maar uiterst zel den het geval is." Het was inderdaad zo. Lang. blond en met een aantrekke lijke glimlach stond Roger Gil more daar aan het andere einde van de kamer en zag er jonger en zelfs meer jongensachtig uit dan zijn 35 jaar. Hij had een uiterlijk, dat met een zekere achteloosheid welverzorgd en succesvol kon worden genoemd en was alleen een heel klein beetje verstrooid. HET is niet alleen het feit. dat hij zo knap is", zei Dave, ofschoon hij dat ook inderdaad is. Maar het is zijn manier van schrijven, die mij zo fascineert. Er is volgens mij momenteel feen schrijver, hier of in het uiienland, die ook maar aan hem tippen kan. Er komt in de lente een boek van hem uit. Daar werkt hij nu aan." „Ja", zei het meisje. „Dat weet ik." En toen ging zij voort: „Als u kennis met hem zoudt willen maken en uw vriend komt niet opdagen, dan kan ik u wel aan hem voorstellen." Dave Malfrey wendde zyn blikken van Roger Gilmore at', keerde het hoofd om en staarde haar aan. „Bedoelt u", vroeg hij een beetje ongelovig, „dat u hem kent?" „Is dat zo vreemd?" Zij lachte eens tegen hem, maar op een prettige, vriendschappelijke ma nier. „Tenslotte kent Roger heel wat mensen. Hij leeft net zo min in een vacuum als u of ik." „Neen", stemde Dave toe, ter_ „Hallo. Is dit eventjes een gezelschap?" wijl hij eveneens tegen haar lachte, „dat veronderstel ik ook niet. Het is alleen maarwel. ik kan maar niet wennen aan het idee, dat mensen hem kennen en gewoon naar hem toe kunnen gaan en zonder meer een ge sprek met hem kunnen begin nen. Als u alles gelezen hebt, wat iemand ooit geschreven heeft en wanneer alles, wat u gedurende jaren en jaren ge daan en gedacht hebt, min of meer door hem is beïnvloed, dan is dat iets, dat hem wel een beetje apart doet staan." bedoelt, dat het zo met u is gegaan?" Hij lachte even. „Ja, eigenlijk wel. Ik was zeventien en als jongen op kostschool, toen ik zijn eerste boek las. U weet wel.Een meer geschikt sei zoen. Dat was acht jaar ge leden en dat heeft ik weet wel, dat het een beetje absurd en kinderachtig klinkt, om het te zeggen maar het heeft tot op zekere hoogte mijn gehele leven veranderd." Zij stond hem nadenkend aan te staren, terwijl zij naar on derlip losjes' tussen haar tanden vasthield. „Dus gebeuren dergelijke din gen inderdaad", zei zij met een uitdrukking van verwondering op haar gezichtje. „Reken maar", zei Dave, „ik geloof niet. dat hij ooit een woord geschreven heeft, dat ik niet gelezen heb." Plotseling kreeg hy over haar schouder Bill Isham in het oog. die er een beetje verveeld en enigszins verfomfaaid uitzag; net of hij hier tegen beter weten in heen gekomen was. Maar in ieder geval had hij het dus niet vergeten en was hij toch ge komen. „Excuseert u mjj even", zei Dave, „daar komt Bill aan." En voegde er toen plotseling onwillekeurig aan toe. „Blijf, waar u bent. Ik kom ♦orug." Het volgende ogenblik drong hij snel door de menigte heen: in de richting van zijn vriend. Nadat Bill hen aan elkaar had voorgesteld, ging hij voort: „Dave heeft een boek geschre ven, Roger. Een roman. Ik heb hst ding niet gelezen en dat heeft trouwens nog niemand, maar hij schijnt te denken, dat het nogal goed is. Onderweg hierheen schoot mij door het hoofd, dat jij misschien bereid zou zijn er eens een snelle blik in te werpen." Oh, neen maar, dacht Dave, hoe kon Bill zoiets doen? Wist hij dan niet, dat beroemde schrijvers, zoals Roger Gilmore, zich niet korden occuperen met jonge, onbekende schrijvers zo als hy? „Is dat juist?" vroeg Gilmore, hem strak aankijkend. „Heb je inderdaad een roman geschre ven, Malfrey?" „Ja", zei hy, „ik vrees van wel, mr. Gilmore. Maar ik had er geen idee van, dat Bill daar 9ver zou spreken. Ik bedoel dat is niet de reden, dat ik 'hem vroeg mij aan u voor te stellen. Geloof me, dat is niet de reden geweest." .„Oh, toe zeg", zei Bill. „Doe niet zo nederig. Het zal Roger heus geen kwaad doen, als hij eens even datgene, wat je ge schreven hebt, doorkijkt. Hij zal heus dat hele prul niet behoeven door te lezen om te weten of het goed is of niet." Bill had met Roger op de kostschool samen op een kamer gewoond. Hij had hem gekend, toen hij nog volkomen onbekend was en was er helemaal niet van onder de indruk, dat hij nu veel geld verdiend had met drie of vier boeken en een flink aanta! short stories. Goed. hij Md veel geld verdiend en de jongelui. die de literaire critieken schre ven, namen hem zeer au sérieux en waren zeer vrijgevig met al lerlei vleiende bijvoeglijke naamwoorden maar wat zou dat? Hij was nog altyd Roger Gilmore, die in die vroegere dagen eeuwig krap zat en geld leende en die tenslotte maar van school moest zonder zijn graad gehaald te hebben, omdat hij altijd naar dure en chique week ends ging en zich eenvoudig niet concentreren kon. „Bill heeft gelijk", zei Roger snel. „Ik behoef het gehele boek niet te lezen om te weten of het goed is of niet, Malfrey. En het zal me een genoegen zijn een vriend van hem dit pleziertje te doen." „Maar ziet u", biechtte Dave eerlijk op, „ik ben eigenlijk in het geheel geen speciale vriend van hem. Ik woon alleen maar aan de overkant van de hall." „Hoor eens even", zei Bill met een vermoeide uitdrukking op zijn gezicht, „je zult toch wel met my eens zijn. dat als je iemand ziet sterven van de dorst, dat je bsm dan een beetje water geeft, nietwaar? Tenmin ste als je het bij de hand hebt. Wel, 20 stond het ongeveer met Dave hier, Roger, toen het er om ging om aan jou voorgesteld te worden." „Het is alleen maar ,dat ik u een groot schrijver vind, mr. Gilmore," zei Dave, sprekend met een jeugdige, maar toch on verwachte waardigheid. „Ik ben alleen maar van mening, dat alles wat de critici van u heb ben gezegd nog ver beneden de werkelijkheid gebleven is." Roger Gilmore keek de jonge man eens aan, zoals die daar voor hem stond in zijn goed ge sneden, maar toch betrekkelijk goedkope flanellen pak. Hij keek naar zijn kort geknipte bruine haar en zijn magere, ge voelige, enthousiaste, jonge ge zicht. En hij dacht: „Grote he mel, ben ik ook ooit zo jong ge weest? Zo intens, zo oprecht, zo enthousiast? Ja, dat zal wel, denk ik maar dat is dan lang geleden." Om het maar precies te zeg gen: vier boeken geleden en wie weet hoeveel short stories. Drie dure wagens en een motor jacht en een mislukt huwelijk geleden. Het huis in Connecti cut en de plaats in Bermuda en het appartement in Beverley Hills met andere woorden een eeuw geleden. Maar zelfs toen al, in den beginne, had hij een zekere wereldwijsheid gehad, die deze jongen nooit krijgen zou. Bill zei, dat de jongeman binnen een paar dagen naar Korea ging. Als reserve-officier van de luchtmacht, teruggeroe pen in actieve dienst. Maar op de een of andere manier had hij tussen de vorige oorlog en deze de tijd gevonden om een boek te schrijven en nu wilde hij, dat iemand het eens las. Neen, hij wilde niet, dat iemand het las, maar dat Roger Gilmore het zou lezen. Wel, waarom niet? Het zou na tuurlijk toch niet deugen en dat zou hij hem moeten vertellen. Hij zou een voorzichtig, tactisch briefje moeten schrijven om het product van deze jongeman zo zacht mogelijk af te kraken. Maar intussen was het toch wel erg plezierig om iemand eens eerlijk en oprecht tegen ie te horen zeggen, dat hij je als een groot schrijver beschouwde. Het was niet alleen heel pret tig, maar tevens een beetje ge ruststellend. Drie jaar zonder een boek geproduceerd te heb ben is te lang. Dat zeiden ze allemaal herhaaldelijk. Rollo Dewart, zijn literaire agent, en Wiley Scofield, zijn uitgever, en zelfs onlangs nog Sybil Patter son, die zich verbeeldde, dat zij verliefd op hem was. (Wordt vervolgd) Voorlopig geven de drie het op. Maar het is een uitstel, dat nauw verbonden is met de woorden „van executie". Het blijkt niet zozeer uit de woorden, die er worden gesproken (al zijn die ook veelbetekenend), alswel uit de sfeer, die er heerst, de zijde lingse blikken, de half verborgen glimlachjes. Ten slotte zegt Lauri: „Jullie kunnen mij hier niet vasthouden. Ik heb vrienden, die zich over mijn afwezigheid ongerust zullen maken." „Vrienden van de Vliegende Brigade, niet", merkt Chloë Gay venijnig op. En Gurd houdt triomfantelijk een sleutel omhoog. „Zij hebben weinig kans om je te vinden.... Ik heb alleen de sleutel van deze stalen deur. En om je even te oriënteren: je bent od de achtste verdieping en het gebouw is buiten ons verlaten.." Lauri doet, alsof het haar koud laat, maar het is maar goed, dat er geen toestelletje is uitgevonden, waardoor men gedachten zou kunnen lezen. En dan laat ook Pa Jongg zich horen: „De juffrouw is op een gevaarlijk pad gegaan en nu Is zij van. de bewoonde wereld afgedwaald". Het zijn vooral de quasi-diepzinnige opmerkingen van Pa «jongg, die Lauri een gevoel van paniek geven. Tegen hoest verkoud. heid. Tege^^^B^pelpyn en ver koudheid. TegeïrEoest. keelpijn en verkoudheid. Tegen hoest, keelpijn en verkoudheid. Tegen hoest, keel- ZWITSERLAND ZENDT MATRASSEN (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 12 Febr. De Zwitserse gezant, de heer D. Se- cretan, heeft vanmorgen op Ka- tendrecht voor de loods Venus II twee wagons matrassen symbo lisch' overgedragen aan jhr Bee- laerts van Blokland, de vertegen woordiger van het Ned. Rode Kruis. Het zijn de eerste wagons van de 20, die Zwitserland zendt ten behoeve van de rampslacht offers. Bij de eenvoudige plechtigheid waren aanwezig de Zwitserse con sul in Rotterdam, de heer G. Isler en de heer P. J. Kanter namens de minister van Buitenlandse Za ken. Vervolg van pagina 1 tot steun-acties over te gaan, bleek uit de gelegenheid, die mij (ongevraagd) werd geboden, in een drietal radio-uitzendingen van voor Amerikaanse begrip pen lange duur (in de Ameri kaanse radio betekent tijd let terlijk geld) en in een televisie show te pleiten voor de Neder landse zaak en op te wekken tot steun aan de in New York op gerichte „Holland Flood Relief Inc.", die de steunverlening in geordende banen leidt. Die oproepen leidden tot geld zendingen naar New York en tot de stichting in Cincinnati van een centraal comité, dat de inza meling van vooral geld energiek ter hand gaat nemen. Belangrijker echter was, de leidende journalisten van Cin cinnati's drie grifte dagblacjen contact zochten met de Neder landse persman, niet alleen om feitelijk beter geïnformeerd te zijn, maar ook om van hem te horen, welke invloed de ramp zou hebben op Nederlands bereid heid en capaciteit te blijven vol doen aan zijn NATO- en EDG- verplichtmgen. Mensen-„export"? Detze problemen kwamen ook ter sprake na een discussie avond met de leden van de NATO-groep. Joseph Segman, KERKNIEUWS Gercf. Kerken. Beroepen te Hai stede—Zuidbroek: W. v. d Zwaan, ca: naar indijk: denzondlng, Den Haag. Gercf. Kerken, onderh. Beroepen te Zuidbroek: t. Kampen. 1 /ineen Amusement Haarlem, 13 Febr. Ml'ZIEK Concertgebouw, Atta (piano). H.O.V., solist Hayat BIOSCOPEN Rembrandt 2, 4.15, 7, 8.15: Tot Inkeer, 18 J.; Cinema Palace Zo. 2, 5, 8. dag. 2, The De kleii earth. 14 j.. Luxor t.io. 7, 9.15. dag. 2. 7. 9.15: wereld van Don Camillo. al, ---- -—5. 7. 9.15: De verboden vrucht, 18 J.: City 2 15, 4 30. 7. 9 15: Angelica- Serenade, a l Trans Hals 2.30. 7. 9.15: De verboden vrucht. 18 j.. Spaarne 2.30 7 9 15: Carson City. 14 Minerva-Theatcr (Heemstede) Za 2.30. 7. 9 15. Zo 2, 4.15. 7 9.15. Vr. en Ma. 2.30, 8 15: lt s in the air. 14 J. Den Haag, 13 Febr. THEATER. Kleine Comcdle, 8 u.: Toevallige onti) Phoenix (Comedle). Yerma (Haag- Ion. Schouwburg sche Comedle). TENTOONSTELLINGEN, em. Museum t/m 22 Febr.: Kerstgroepen uit Italië. Zuld-Duitsland. Tirol en .Ne derland. t/m 15 Mrt.: Herman Kruyder, schilderijen en aquarellen, unsthandel Nieuwcnhuiicn Secaar t/m 14 Febr.: Ned. en Franse kunst. Kunsth. Marl. Licrnur t m 21 Febr.: ~.r Torday en A. M. Bolleurs. MUZIEK. Geb. v. K. en. W. 8 u.: Kon Zang „Excelsior" (Messiah van Handel). lichtekooi, 18 Asta Za. 6 45. 9 15, Zo. 1.30, 4. 6 45, 9.15, dag. 2.30. 6.45, 9,15: Viva Zapata. 14 1. apitel Za 2 6 45, 9.15, Zo. 1.30, 4. 6.30. 9.15. dag. 2. 8: La Ronde. 18 1. entrum 1, 3. 5. 7, 9.15: De zonen van de musketiers. 14 J. incac van 9. Zo. van 11.30 al doorl. voorst., a.l. City Za en Zo. 2. 4.30, 6 45. 9. dag. 2.15, 7. 9.15: Ivanhoe 14 J. >rso Za 2.15, 6.45, 9.15, Zo. 2, 4.30, 15, dag. 2.15, 8.15, t/m Zo.: Kinderen DL: Dltte, een en Do.: Lajla - Ma. nensenklnd, 18 J„ Wo. i i. 4.30, 7, 9.15, l/m Zo.: Met geheime Do.: Het zwaard Zo. 2. 2.30, 7, 9.15. t/J ructies. 14 t/ Woestijn, 18 j. Kriterion Zo. 1.30. 3.30, 7.15, 9.13. dag. 2.30, 7.15, 9.15: De Dood van een Han delsreiziger 18 j. Metropole Za. 2 15. 6.43. 9 15. Zo. 2. 4 15. 6 45. 9 15. dag 2.15. 8.15: Carrie. 18 J. Mnsica Za. 7.15. 9.30. Zo. 2 30. 4 45. 7.15. 9.30. dag. 2.15 8: Circus Arena, a.l Odeon Zo. 2. 4 30. 6 45. 9. dag. 2 15. 7. 9.15: Ivanhoe. 14 j. Olyropïa Zo. 2. 5. 8. dag. 2. 8: Er kan nog meer bij. 14 j. assagc Zo. 1,45. 4.15, 6 45, 9.15. dag. 2.30. 6.45, 9.15: Sterren stralen overal, a.l. 6.45, 9. dag. 2.15, 7, Rembrandt Za. 6.45. 9.15, dag. 2. 8: Rex Q-30—^9 30. Zo. 11.30—9 30' t/rr 15: De raadselachtige Mr, dag. 2.15, 8.13; Do. 2.30. 7. 9. Moto. 14 J. Seinpost Zo. 2.15, 5. 8.15, The conspirators. 14 J. Studio 2. 4, 7. 9.15: Operette, a.l. Thalia Zo. 2.45. 4.45, 7. 9.15, dag. 2.30. 4.30, 7. 9.15, t/m Wo.: Actie in do Stille Zuidzee 14 J„ Zo. 1: Ingerukt m,arf: 5'a Do-: De zeehavik, 14 j. West End Za. 2.15. 6.45. 9. Zo. 2, 4.: „6.45. 9, dag. 2.15. 8.15: Limelight. uitkijk Zo. 1. 3.15. 7, 9.15, Vr. Za. Ma. 2.15, 7. 9.15: Alles op een kaart. Rotterdam, 13 Febr. TENTOONSTELLINGEN. Inst. v. Scheep- en Luchtvaart: Werk ln de wolken Jeugd-luchtvaarttentoonstel- llng). Kunstkring: Geheimen van de grond Schielandshuls t/m 1 Maart: Prenten van Elenbaas. BIOSCOPEN. Arena: Sterren stralen overal, a.l Capllnl; Captain Scarlett, 14 j.; Cineac: De verbo den vrucht, 18 j.: Colosseum: Blanke Hal lam. 18 J.: Harmonie: Levend begraven. 14 j.r Lutusca: Het barre Noorden, 14 L: Luxor: Anna. 14 j.: Prinses: Vrouwen In de nacht. 18 j.; Rex: The magic carpet 14 t enster: La Rondo. 18 J Victoria: Blanxe Ballast. 13].: Passage (Schiedam). De Ranch der verdoemden, 18 J.Monopole t Ma.: De terugkeer van Do.: Het gc- Faust. 18 J. heimzinnlge leven s Hilversum, 13 Febr. THEATER Gooiland 8 u.: De appels van Eva (Gez Joh. Kaart. TENTOONSTELLINGEN Gebouw Kerkbrink: Perm. Verkoopexpo- ïlle Het Gool8 Scheppend Ambacht. BIOSCOPEN Churchill Cinema: Abbott en Costello In A:aska. a. 1., 2.30. 7. 9 13: Zo. 2, 4 13. 7. 9 15: Rex: Operatie Cicero. 14 J.. Vr. en Zat 2 30. 7. 9.15: Zo 2, 4,15. 7. 9 15; Ma t/m Do. 2 30, 8: City: De misstap van dr Talbot. 18 2.30. 7. 9 15: Zo. 2. 4.15. 7. 9.15: Casino: Aladdin en zijn wonder lamp, 18 2.30. 7. 9.15; Zo. 2. 4.15, 7, 9 15: Ma. 2.30 u.: Jeugdconccrt; Do. 2,30. 7, 9.15: De vader van de Bruid, a. 1. Bussum, 13 Febr. BIOSCOPEN Novum: De arend van Madagascar, 14 J Vr. 2. 8: Zat. 2. 7. 9; Zo. 2, 4. 7, 0; Geld als water. a. Ma. t/m Wo. 2. 8; Thuiskomst. 14 J.. Do. 2. 8: Concordia: The Crimson Pirate. 14 J 2 30, 8: Zo. 2. 4 30. 8: Flora Bio: We gaar. naar Monte Carlo, a. 1„ 2. 8 Zat. 2. 7. 9.15: Zo. 2. 4.15. 7. 9.15: God heeft de mensen nodig. 14 j.. Do 2. 8. Laren, 13 Febr. MUZIEK Zaal Ecmn.wcg 8 u.: (Kunstkring Concert). Leon Flelsher Arnhem, 13 Febr. THEATER Schouwburg 8 u.: Het Hemelbed (R'dams Toneel. TENTOONSTELLINGEN Korenbeurs t/m l Mrt.: Tentoonstelling Limburgse schilders; Gemeentemuseum t/'m 16 Mrt.: Tentoonstelling Franse wandtapijten. BIOSCOPEN Luxor: De geluidsbarrière 14 j.; Snskln: Othello de Moor van Venetië ,18 J.; Pala ce: Bureau Zedenpolitie 18 j.; Arnhems Theater: De Duivelsbrlgade. 14 J.; Corso t/m Ma: De tijger Akhbar. 14 J„ t.m Do De zoon van Dr. Jekyll, 18 j.. Za Zo. en Wo.midd De ondergang van Mu- Nijmegen, 13 Febr. TENTOONSTELLINGEN Waaggebouw t/m 8 Mrt.: Schilders ter MUZIEK Vereniging 8 u.: Abt. Concert H. G. O. BIOSCOPEN Vereniging Za. t/m Do.: Tranen ovb. Johannesburg 18 j.: Asta: Captain Blood, 14 j.. Do.: De dood van een Handelsrei- ziger, 18 j.; Centrum: Geen medailles voor spionnen. 18 j.; Corso: Abbott er Costello In Alaska, 14 Scala: D< Straat. 18 J. Den Bosch, 13 Febr. BIOSCOPEN Luxor: The Crimson Pirate. 14 j.; Royal' Starlift, a.l.; Concertgebouw t.m Zo Mora 14 j.ut/rn Wo.: Misdaad op bestel- my heart. 14 J ling, 18 j Do.: Always Utrecht, 13 Febr. MUZIEK Nicolaikerk, 8 u.: Johannes Passion (Utr. Stud- koor en orkest). TENTOONSTELLINGEN Oranjehuis: Wereld Kanarie-Show; Unl- versiteitshuis: Werken van Jan de Leeuw; Kunstliefde: Werken van mevr. E. Adrl- aniHovy; Utr. Kring: Werk van Ion Meyer; Centraal Museum: Stedelijke col lecties. BIOSCOPEN. Camera. 2.30. 6.45, 9: Het is middernacht Dr. Schweitzer, 14 j.; City. 2,30, 6.45. De eerbiedige lichtekooi, 18 i Filmnc, doorl voorst. 9.3020.00. Binnen- en documentaires. Olymplu, 5.45, 8.45: VrijZo.: De avon- Casanova. 14 J.; Mo.Dc banneling van de eilanden, 18 Palace, De triomph van Zorro, 14 J.; Kcm- ndt. 2.30. 6.30, 9.15: The greatest snow earth. 14 J.; Scala 2.30. 6.45. S' De duivel in de fles. 14 J Spoorbio. doorl. voorst. 8—22.30: Nederlands en Wereld nieuws. tekenfilms, a 1.; Vreeburg. 2.30. 6.45, 9: Singing in the rain, a l. Eindhoven, 13 Febr. BIOSCOPEN. Chicago: Anna, 14 j Rembrandt: Too young to kiss; Cinema Pnriricn; Jungle Jim in het verboden land; Plaza: Das Land des LSchelns; City: De moordzaak Bcntry. Radio-agenda ZATERDAG 14 FEBRUARI HILVERSUM L 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.18 Gram. 8 55 Kookpraatjc. 9.00 Gram, (Om 9.35 Waterstand.VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor arbei ders in continubedrijv. 11.30 Cello en piano 12.00 Gram. (12 3012.33 Land- tuinbouwmoded. 13.00 Nieuws en conin taar. 13.20 Accordeonmuz. 13 50 Radio- weekjournaal. 14.15 Hawaiianmuz. 14.35 West-Fries progr. 15.00 Amateursprogr 15.30 „Eerst denken, dan doen", causerie 15.45 Gram. 16.15 Radio Philo. ork 17 00 Voor de Jeugd. 17-45 Wcreldkamploensch schaatsenrijden. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varla. 18 2' Filmprogr. 16.40 Reg.ultz.: „Zoeklicht op West. Defensie". 19.00 Artist. Staalkaart. VPRO: 19 30 „Passepartout", caus, 19 40 „Het Oude Testament in deze tijd", caus 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20 ut Nieuws. 20,05 Gevar. progr. 22,00 Socia listische commentaar. 22.15 Weense muz 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23 01 Nieuws. 23 1524 00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7 15 Gymn. 7 30 Ge wijde muz. 7.45 Gebed en liturg, kal. 8 00 Nieuws cn weerber. 8 15 Gram 9.00 Vooi de huisvrouw 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram. 11.00 Voor zieken 11.45 Gram 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12 30—12.33 Land- en tuinbouwmeded.) 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws 13 20 Amusem.muz, 14.00 Boekbespreking 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Da meskoor. 15 00 Kroniek van lett. en kun sten. 15 40 Harmome-ork. 16.00 Pianospel 16.20 Luchtvaartcaus. 16.30 Gregoriaans 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek 18.15 Journalistiek wcekoveri 18 25 AccoideonspeJ. 18 45 Buitenl corresp. 19.00 Nieuws. 19 10 Gra 19 20 Partem overz. 19-30 Gram J Lichtbaken, caus. 20.40 „100 jaar kromstaf". 21.00 Gevar progr. 21.50 Ac- tualit 22.00 Lichte muz. 22.30 „Wij lulden de Zondag inI" 28.00 Nieuws. 23 15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. pende handen; weerbericht; pauze,',,Ga Jr even moe naar de kelder?": dagsluiting ZATERDAG 14 FEBRUARI Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 BBC Welsh Orchestra. 12.55 Gevar progr. 13.55 Weerber 14 00 Nieuws. 14 10 Gram. 14.55 Arbeiders- en mijnwerkers- orkest. 15.30 Lichte muz. 16 00 Schots orkest 16 40 Sport. 17 35 Gram. 18.no Voor kinderen. 18.55 Weerber. 19 00 Par- lom.overzicht 21.00 Gevar progr. 22.00 Nieuws. 22 15 Hoorspel. 23.45 Gebeden 24.000 03 Nieuws land. UBC light programme, tsut- m. 12 00 BBC Welsh Orchestra 13.00 Partem.overzicht. 13.15 Lichte muz hoofdredacteur van de „Cincin nati Post" vro-eg mij, hoe men in Nederland zou denken over de suggestie, door inwoners van de Amerikaanse plaats Sealand aan het State Department gedaan, om de immigratiebepalingen voor Nederland tijdelijk te verzach ten, opdat enkele duizenden door de ramp getroffen boeren tijde lijk in de V.S. onder dak zouden kunnen wo-rden gebracht. Ik heb hem geantwoord, dat het uiteraard aan de Nederland se regering moest worden over gelaten, of een dergelijke maat regel stel dat Washington daartoe bereid bleek wense lijk was. Maar dat men onge twijfeld in Nederland liever tij delijk meer producten dan men sen zou willen exporteren. Het is opmerkelijk met hoe veel instemming deze gedachte, die ook met andere leidende journalisten en commerciële kringen werd besproken, werd begroet. Opmerkelijk, omdat Cincin nati de stad is van senator Ro bert Taft, Eisenhower's grote te genstander. Wie Taft's denkbeel den over Amerika's buitenlandse politiek kent, begrijpt, dat Cin cinnati het bolwerk van 't isola tionisme is. En nu moge dat isolationisme mede door de zege van Eisenhower een in de ijs kast opgeborgen standpunt zijn, het lijdt geen twijfel, dat het nog nawerkt en van zekere in vloed is op de denkbeelden over Amerika's buitenlandse politiek en handelspolitiek. ..Saeck voor Neerland" Wanneer nu uit een aldus ge oriënteerd milieu stemmen op gaan, om voor Nederland in de Amerikaanse handelsbarrières bressen te slaan, wanneer men dus nu bepleit, dat de storm, die onze dijken doorbrak, nu ook voor ons die barrières moet doorbreken, dan geloof ik, dat het goed is, wanneer men in Ne derland daaraan aandacht schenkt en in die richting gaat werken. Vandaar, dat ik Hessler's uit muntend gedocumenteerd arti kel in die Nederllandse belang stelling wil aanbevelen. Hessler zet in zijn artikel al lereerst uiteen, wat er nu pre cies bij de ramp is gebeurd en hoe het proces van herstel van dijken en ontzilting zal moeten verlopen. Dat is een kostbaar proces, be toogt hij. en nog kostbaarder is het, al die drie of vier jaar, dat het zal duren, voor de mensen te moeten zorgen, die van huis en hof verdreven zijn. Er is voor de Nederlanders geen ernstiger probleem dan een bestaansmoge lijkheid te vinden voor deze boe ren en kleine ambachtslieden. Na in dit verband gewezen te hebben op het Nederlandse be volkingsvraagstuk. zegt Hessler: „Om zijn sinds 1900 verdubbel de bevolking arbeid en en voed sel te geven, moet Nederland grote bedragen investeren in nieuwe industrieën of uitbrei dingen van bestaande bedrijven. Daarom ook is Nederland een veel grotere handelsnatie gewor den dan zijn omvang zou doen vermoeden. Na 1951 bereikte het een op merkelijk herstel, wat wel bleek, Oplossing vorige OVERSPANNEN N+ROTEREN 1 L*N»G«KV POSTEL»E Verzacht Uw keel. Veriris Uw mond cn adem met dc smakelijke radiojournaal. 20.25 18.30 Sport ui Caus, 20.00 Nieuws Sport. 20.30 Hoorspel. 21.30 Concertorltcst Nieuws. 23.15 "561.00 22.15 Hoorspel). lusem.muz. 24.00 Gram. Nieuws. 12.3' 32-1 m 1 Nieuws. 13 15 Vlaamse orkest 14 45 Gram. 15.00 Idem. 15 15 Éïhn muz. 16.00. 16 15 en 16.30 Gram 16.45 Eng. les. 17.00 Nieuws 17.10 Gram. 17.30 Orgelconcert. 18.30 Voor soldaten. 19 00 Nieuws 19 40 Gram. 20 00 Omroepserenade 21.15 Accordeonmuz. 21.30 Gram 21 45 Accordeonmuz 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz- muz. met commentaar. 22 45 Gram. 23 00 Nieuws. 23 50—24.00 Gram. BBC European Service. Uilzendingen v Nederland. 17.00 —17.15 Engelse les -|gg--- - 22.00 D IJ E A R P S I T E A G A NOT D O B O KAM E I R 1 L NTOMEN^L S^E^N^HE ♦ANP#UOR A^F♦MARE NNODI G N' D N S E T ♦ADE6NUD BI S O N K R kruiswoord HORIZONTAAL 2 deel van week 9 uitroep van pyn 11 baby gerei 12 medevennoot (alk.) 13 por 15 visnet 16 deel van dobber 17 sterkedrank 18 geluid 19 heiblok 20 Haarl. voetbalclub 22 vriend (Frans) 24 overstromen 25 Eng. bier 26 voorzetsel 26 zat 34 deel van naald 35 boom 37 hoogste deel 38 koning-keizer (alk.) 39 grauw 41 voorzetsel 42 vissen (naar) verticaal 1 soort televisie 3 lengtemaat 4 vogelziekte 5 sociale bijslag 6 deel van schip 7 slede 8 leesteken 10 tijdmaat 12 ondernemingsvorm (alk.) 14 loopje 16 kenmerken 20 schort .21 Noorse munt 22 zangstem 23 Europeaan 27 esdoorn 29 bouwgrond 31 zoogdier 33 ontkenning (Eng.) 35 Eng. telwoord 36 insect 39 de oudere (afk.) 40 pers. v.n.woord (Advertentie) SPÉCIAAL VOOR DE HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. toen het drie dagen voor de ramp kon verklaren de Amerikaanse economische hulp niet meer van node te hebben." Handel vóór hnlp „Nu natuurlijk zullen de Ne derlanders hulp nodig hebben om te voldoen aan wat vereist wordt door een gigantisch steun en herstelprogramma en op lan gere termijn voor de restauratie van de geïnundeerde polders. Doch wat zy veel meer van node hebben dan directe hulp van Amerika is een ruimere markt voor hun groeiende industrie." „Op het ogenblik gaat slechts vier procent van Nederlands ex port naar de Ver. Staten en Ca nada, ongeveer evenveel als voor de oorlog. Om te kunnen voort bestaan met een dragelijke le vensstandaard, moeten de Ne derlanders meer grondstoffen importeren uit gebieden met een harde valuta. Dat betekent dat zij miser aan Amerika moeten verkopen." „Bij ons in de V.S. vormt de buitenlandse import slechts een klein deel van ons handelsvo lume, en wij zijn altijd geneigd da>t op te offeren, wanneer enig deel van on.s enorm binnenlands handelsverkeer wordt bedreigd. Maar wanneer wij onze markt sluiten voor de producten van een land als Nederland, dan be tekent dat een ramp voor de Ne derlanders, zonder dat het voor ons, op welke wijze dan ook. van veel belang is." En daarom besluit Hessler met een warm pleidooi, het Neder landse volk een betere kans 'e geven zijn producten in Amerika te verkopen. „Voor Nederlands welvaart zijn de uitvoermogehjK- heden naar gebieden met harde valuta van groter betekenis dan het herstel van de dijken. De Nederlanders kunnen echter met de hoogte van Amerika's tarief muren beheersen, maar deze zijn voor hen even belangrijk als de dijken rond hun poldiers." Dit pleidooi had door een Ne derlander geschreven kunnen zijn. Maar Hessler is een Ameri kaan, cn niet de enige, die zo denkt. Dat biedt, lijkt het, Ne derland een betere kans dan ooit door vergroting van zijn handel met de V.S. de natuur ramp te boven te komen, en toch te voldoen aan zijn NATO-ver- plichtingen. EXAMENS AMSTERDAM. (Gcm Univ.) Be vorderd tot arts J Roffelsen, G. Nugte- ren en Tan Blan Kim, Amsterdam; arts examen lc gedeelte mcj. I. Welfllnk cn de heren H. J. van Dongen. H. Wolve- tan-, J. de Voldere, S J. van Coovorden, Th M H. H. Koot en A. I. van Kreveld, AMSTERDAM: (Gem. Univ.) Doet. ex rechten: me] H. J. v. d. Mei en da heer Th v d. Vijver, Amsterdam: eend. ex in dc wis- en natuurkunde dc heer A. G. Hllvcrs, Haarlem. GRONINGEN. Geprom tot doctor In de rechtsgeleerdheid op proefschrift ..Ra dio cn volksontwikkeling" K. van Dijk, geb. te Meppel LETDEN. (Rijksuniv.) Doet. ex. recht D A I J. van den Oever, Den Haag; F. A. R. Barge, Leiden; cand. ex. wis- en natuurkunde (L) de dames Kwee Hwie Hiang, cn Lo Gwat Nlo, Oegstgcest. DEN HAAG. 13 Februari. Zonder stemming of discussie heeft de Tweede Kamer zich gis termiddag verenigd met het wets ontwerp tot verlenging van de werkingsduur der tijdelijke nade re voorzieningen in zake de rechtspositie en bevordering van officieren en reserve-officieren der Kon Landmacht. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Vrouwe Anna Petronella Alide van Marken, douairière Jhr. ir. Hugo Loudon, in do ouderdom van 76 jaar. Valkomswaard': J. W. Loudon M. C LoudonOsieck Londen J H. Loudon M. C. Loudonvan Tuyli van Serooskerken '6-Gravenhage: H A. van HardenbroekSnouck Hurgronje en kleinkinderen Wassenaar, 12 Februari 1953. Buurtweg 91. Geen bezoek. De begrafenis zal plaats vinden Zaterdag a.s. op de begraafplaats Oud Eik en Duinen tc 's-Gravenhage te twaalf uur. Vertrek van het sterfhuis te e!f uur. Volstrekt enige kennisgeving Vrouwe Anna Petronella Alide van Marken, douairière Jhr. ir. Hugo Loudon, in de ouderdom van 78 jaar. Wassenaar: J. C. van Marken Haarlem: F. Teding van Berkhout J. Teding van BerkhoutTutein Nolthenius Cannes: J. Loudon L. E. LoudonEustis Nichten en Neven Wassenaar, 12 Februari 1953. Buurtweg 9'1. Volstrekt enige kennisgeving.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2