PERSPECI n E] lG] :nnen i ,Een afschuwelijke ramp", zeggen Fransen Eerste nood is nu wel gelenigd Niet afwachtenBE jÖ J0> H =- -i voor de jongeren ond er ons Mr Directeur Rampenfonds „Ommelanden" weer gestraft Brits schip aangevallen Achtste verlieslijst Er is werk aan de winkel Geweten wordt klankbord HEÏ VRIJE VOLK VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Vervolg van voorpag. Op de dijk bij Kats staan twee Noren. Ze kijken verb"st°rd naar het enorme gat, dat het water in de wering geslagen heeft Een luitenant en een sergeant van het Noorse Rode Kruis. Luitenant Thorbjom Moe (28) en sergeant Bjom Berger (22) zijn met 25 walkie-talkies West-Nederland te hulp gekomen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft deze twee Noren rondgeleid. Luite nant Moe heeft zijn ogen en oren goed de kost gegeven. Aan de Noor se regering en aan zijn eigen Rode Kruis zal hij rapport uitbrengen Bovendien zal hij adviseren waar mee nog meer geholpen kan worden Om te beginnen heeft hij alvast nog eens 25 walkie-talkies laten komen. Met een dubbel stel reserve-mate riaal voor elk apparaat, waarde vijf honderd gulden Negen van deze walkie-talkies zijn bij Kats en Kortgene in gebruik. Ze zijn absoluut onmisbaar op deze afgelegen plek. waar elk ander con tact met de buitenwereld uren kost. Heeft U ooit een karpet kun nen kopen met garantie? Is er ooit een fabrikant geweest die zo overtuigd was van de soliditeit van zijn product dat hij een schriftelijke garantie durfde geven Neen, welke prijs U ook wilde betalen, een garantie heeft U nooit gehad. Maar een Tarzan karpet is de enige uitzondering, want een Tarzan bouclé karpet van honderd vijf en zestig gulden met op elk karpet de originele garantiekaart, is gemaakt van de beste haar- garens, daardoor kleurecht en zó solide dat ongeacht hoe groot Uw gezin ook is, de fabrikant elk karpet ten volle 5 jaar garandeert. Zo'n karpet is een bezit, één bonk soliditeit, een uitkomst voor de grote gezinnen van onze klanten. Maar U moet het nü kopen, (omdat door vertraging een exportzending niet tijdig ge reedkwam) dan koopt U het méér dan goedkoop. Zaterdag morgen koopt U voor het eerst van Uw leven een karpet met garantie, vol 200x300 cm. in 6 moderne dessins, een Tarzan met 5 jaar garantie, niet voor .1-65" gulden maar voor Ook In extra grote maten (250 x 350) te leveren. Postorders onder rembours WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel291 GO Sjouwende Fransen Bij Kortgene werken veertig Franse militairen. Eerst hebben zij doden geborgen later aan het her stel van de dijken meegewerkt Nu vullen en versjouwen ze zandzak ken ..Een afschuwelijke ramp", zeggen deze Fransen, die deel uitmaken van hel bezettingsleger in Duits land. En zij wijzen hoofdschuddend naar ae tientauen cadavers op de dijk: pracht exemplaren van de Ne derlandse veestapel. Een afschuwelijke ramp. Ergens in het water staat nog een half ingezakte schuur overeind. Tach tig beesten hebben hier een onder dak gehad. Zij zijn verdronken. In de schuur liggen, hangen en drijven aan kettingen en touwen nog ruim vijftig beesten. De rest is geborgen. Een koe hangt over een balk, waar het beest in doods nood op geklommen moet zijn. Het bergen van deze schuur alleen kost al minstens een week, omdat elk cadaver aan een lang touw achter een bootje naar buiten ge sleept moet worden. De lijven van deze verdronken beesten staan af schuwelijk bol Over enkele dagen gaan de Fran sen en Noren weer naar huis. „We zullen het verder zelf kunnen doen", zeggen de Zeeuwen, „en met vak mensen. Zo gauw als het maar kan". In elk geval voor de veertien de, als het springtij gecombineerd met harde wind neg dubbel gevaar lijk kan rijn Die springvloed van de veertiende maalt hun door het hoofd. Hoe moeten die tientallen gaten in enke le dagen gedicht, worden? Hoe moet die papzachte. afgebrokkelde dijk het water houden? Angstig is de toestand op Noord- Beveland. benauwend angstig. In het Oostduitse staatssecre tariaat voor Steenkool zijn drie departementshoofden wegens grove nalatigheid ontslagen. Zij worden verantwoordelijk gesteld voor het steenkooltekort. Met dc „Modjokerto" van de Kon. Rott. Lloyd zijn Woensdagmid dag 1800 sierlijke rijstvogeltjes van Java naar Nederland aangebracht. Advertentie Neem ter bestrijding van KOU enGRIEPfl j de speciaal samengestelde HET OUWEl-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK INNEMEN (Van onze parlementsredactie) HET NATIONAAL RAMPENFONDS heeft tot nu toe een be drag van 1,2 millioen uitgegeven als bijdrage in de kosten van de eerste hulpverlening. Maar voor de leniging van de eerste nood zullen beslist grotere bedragen nodig zijn, aldus de direc teur van het fonds, It.-generaal P. A1 o n s op een perscon ferentie in Den Haag. Allerlei organisaties moeten nog hun eerste onkosten bekendmaken. Het bedrag van 1,2 millioen is ter beschikking gesteld aan het Rode Kruis (een millioen) en het Nederlands Rooms-Katholiek Huisvestingscomité. Terugki eer evacue s na bekendmakingen Pas, nadat de commissaris van de Koningin algemeen heeft doen be kendmaken, dat evacué's naar hun woongebied kunnen terugkeren, is wederbevolking toegestaan. Deze regeling is getroffen door de minister van Binnenlandse Zaken. Vroegere terugkeer is dus niet toe gestaan. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft Donderdagmorgen arrest ge wezen in de zaak tegen de Coöpera tieve Melkproductenfabriek „De Om melanden" te Groningen, die door de politierechter aldaar was veroordeeld tot betaling van een boete van f 67.500 ter zake van het verzwijgen bij het doen van een opgaaf aan het Be drijfschap Zuivel van een hoeveelheid van 430.000 kg suiker. Deze suiker werd verkocht, waarna tegen lagere prijs een iets geringere hoeveelheid werd teruggekocht. Die transactie leverde een winst op van f 60.000. Het vonnis van de politierechter werd bevestigd, doch de op te leggen straf werd gewijzigd ijl f 5.000 boete en betaling aan het Landbouw- Egalisatiefonds van een bedrag van f 60.000. De assistent-directeur D. S. die opdracht tot de verkoop had ge geven, werd overeenkomstig het von nis van de politierechter veroordeeld tot een boete van f 750.of 3 maan den hechtenis. Een Brits schip van ruim 3500 ton, de „Incharran". is in de Straat van Formosa aangevallen door een on bekend schip, waarschijnlijk een Chi nees-nationalistisch sihip. De „In charran" wist aan de aanval te ont komen. Het NedL Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. BUINISSE: Echtgenote van v. d. Bregt, BURGH (Z.)Johannes van Loozen, 1859; Jozina S. van Diest— Nikerk, 1904; Elisabeth J. van Dongen—Barendse, 1914; Cornelia P J. van Dongen, 1944; Stoffel van Dongen. 1946; Marinus van Don gen. 1948; Adrianus Jonker. 1880; Janna Fondse—Kenters, 1868. Amoldus J. Fondse. 1891; Neeltje van Loozen. 1886. •s-GRAVENDEEL: Margaretha van Soest. 1898; Maaike Kranen donk. 1940: Willempje T. A. Smitshoek, 1899; aanvulling van perso nalia 5e lijst d.d. 9.2.'53 Hendrik van den Berg. 1887, overleden en voorlopig begraven in Dubbeldam; aanvulling van personalia le lijst d.d. 4.2.'53 Jacob Groot, 1898; Jan Appeldoorn, 1899. 's-GRAVENPOLDER: Geertje J. van der Velde—Witte. 1895. HONTENISSE: Jacobus van de Velde, ca 66 jaar. KAPELLE <Z.): Foort Nijsse, 1937. KORTGENE: Bemhard Dierkx, 1946; Jan Verburg, 1895; Jannetje P. van Hoorn, 1885; Levina Verwei—Platschorre, 1869. KRUININGEN: Aanvulling van personalia 5e lijst d.d. 9.2.'53: Arie Saaman. 1904; Cornelia Saaman—Poelman; Jan Saaman, 1932. MIDDELHARNIS: Hendrik. Appel, 1926. NIEUWERKERK: Magdalena S. A. van de Velde—Everaert, 1913; Maria A. van de Velde, 1934; Petronella P. van de Velde. 1940: Nicolaas J. M. van de Velde. 1947; Rosalie van de Velde, 1952. STELLENDAM: Geïdentificeerd: Arentje van Lenten, 1882: Lodewijk J. Koese, 1941; Jan M. Koese, 1952; Claartje Tanis, 1877. Martha Kieviet. 1925. De heer Alons kon op deze perscon ferentie nog geen klaarheid geven over wat nu precies het Nationaal Rampenfonds gaat doen en hoe de taakafbakening tot de overheid, ten aanzien van schadevergoeding, zal zijn. Behoudens in incidentele gevallen is de eerste nood thans wel gelenigd. Directe verdere hulp op grote schaal is op dit ogenblik veelal niet verant woord te achten, fwldus de directeur van het fonds. De verstrekking of vergoeding van huisraad en woninginrichting zal echter in groot verband aan de orde komen, wanneer de getroffenen in hun woningen kunnen terugkeren. Het rampenfonds zal daarvoor grote bedragen nodig hebben. Deze hulp verlening wordt thans voorbereid door een drietal commissies. a. voor het vraagstuk van de scha devergoeding van huisraad; b. voor maatschanpelijk werk; c. voor alle uitgaven, waarvoor ver der geen verantwoordelijke op drachtgevende instanties kunnen worden aangegeven. Dagelijks bijeen Het dagelijks bestuur van het Ram penfonds vergadert iedere dag onder voorzitterschap van prins Bernhard. De heer Alons vestigde er de aan dacht op. dat het niet gewenst is aan de giften een bestemmingsvoorwaar- de te verbinden. Aan zulke voorwaar den kan moeilijk worden voldaan. Het werkend apparaat van de stichting is op geheel vrijwillige basis ingezet. Zij, die zich daarvoor in spannen krijgen hiervoor geen ver goeding uit de gelden van het fonds. Er is een adviescollege ingesteld, bestaande uit acht vooraanstaande bankiers, dat door het bestuur voor bet beheer van de gelden wordt ge raadpleegd. De financiën van het fonds staan onder controle van de Rijksaccountantsdienst. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds wordt, zoals bekend is, voorts bijgestaan door secretarissen- generaal van Binnenlandse Zaken en van Maatschappelijk Werk. Deze fi guren maken echter geen deel uit van het bestuur, maar hebben een advi serende stem. De luitenant-generaal Alons ver telde, dat het in de bedoeling ligt alle giften uit het buitenland ook aan het rampenfonds te doen toekomen. Er zijn veel toezeggmgen. Tot nu toe is een bedrag van i 450.000 uit het buitenland in de boeken vastgelegd. De Stichting het Nationaal Ram penfonds is officieel opgericht in 1935. Het bestuur bestaat uit verte genwoordigers van het Nederlandse Rode Kruis, de Koninklijke Nationale Bond het Oranje Kruis, het Neder lands RJC. Huisvestingscomité en het Watersnoodcomité. De wijze van be steding der gelden zal worden ge publiceerd. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië; „Willem Ruys" (2 Maart); Ned. Nw. Guinea: „Amstelbron" (5 Maart)Ned. Antil len: „Willemstad" (17 Febr.); Suri name: „Cottica" (18 Febr.); Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: „Stirling Castle" (14 Febr.); Canada: „Groote Beer" (18 Febr.)Australië en Nw. Zeeland: „Himalaya" (19 Febr.); Zd.-Amerika (niet Brazilië)„Andes" (28 Februari); Brazilië: „Alioth" (24 Febr.). I P- HET IS WEER BIJNA als twee weken geleden: we draven 's morgens met véél moeite en wei nig overtuiging naar school, kantoor of fabriek waar de baas van achter de wijzers van de klok gluurt of we wel op tijd zijn; we durven ook weer eens aan leuke dingen te denken en schrikken niet meer van onze eigen lach; we hangen niet meer uren aan ons radiotoestel, waaruit nu zonder enige schroom swingklanken opborrelen en we doen allemaal weer die kleine plichten en taken, die al zoveel eeuwen lang juist op óns hebben lig gen wachten Ja, het is weer oijna als twee weken geleden, bijna! Er i s wat veranderd. Niet alleen voor de getroffenen ;n verdreve..en, maar ook voor ons in het veilige en rustige deel van ons land. Wij ziin tot uiterste krachtsinspanning geprikkeld om de geweldige tegenslag van twee weken geleden te overwinnen. We zullen enorm moeten aanpakken, want wij zullen tezamen een nieuwe huishouding moeten opbou wen voor onze getroffen me demensen. GOED zeg je dat, doen we. We zullen hard werken. Oké. Maar verder? Ja, wat verder. Col lecteren? Geld inzamelen? Zakgeld offeren? Dat spreekt vanzelf. Maar er is meer. We hebben de laatste Ja- -Jon. svee- Naast de plaatselijke activiteit worden ook een aantal landelijke acties besproken. Eén er van is, dat boerenzoons nu een jong stuk vee extra aan houden, en dat zo lang verzorgen, totdat het kan worden overgedragen aan een jonge boer in het dan drooggelegde gebied. Zij zouden dan ongeveer een jaar lang een dier moeten verzorgen voor een geëvacueerde land genoot. Een voorbeeldig plan. Is het te verwezen lijken? ren zo vaak de kreet ge hoord, dat wij jongeren in deze tijd zo weinig konden doen, en dat we juist zo graag wilden. Dan kun je nóu terecht. O nee, het gaat niet om heldendaden, het gaat niet om levensgevaar lijke karweitjes. Het gaat om dóódsimpele dingen. Trom mel je vrienden öf vriendin nen eens bij elkaar Je mak kers uit buurtr of zangver eniging. uit sport- of jeugd clubs, en ga eens rustig pra ten Probeer je eens voor te stellen (het lukt je niet, maar probéér het) wat het betekent om al je spullen kwijt te zijn. En maak met elkaar een plan. Zou een jongen of een meisje in Zee land bijvoorbeeld zonder fiets kunnen? Onmogelijk. Als je nou een club hebt van een man of tien. zou je dan niet met elkaar een pri- e ouden spreken: „Toch T\z>jn ze anders dan wij, U die jongelui van te genwoordig. Misschien ligt 't wel aan onszelf, hoor, mis schien hebben wij 't ze wel een beetje te gemakkelijk ge maakt. Kijk 'ns, toen wij jong waren..." En dan volgt een exposé van moeilijkheden, waarmee die jeugd van toen te kam pen had en dan blijkt wel zonneklaar, dat ze „toen" al vroeg geconfronteerd werden met de nukkigheden van een keiharde maatschappij, die hen dwong op hun veertien de. vijftiende al de handen uit de mouwen te steken. Veel tijd om jong te zijn moet er in die jaren niet ge weest zijn Goed, er zal wel iets van waar zijn. De jeugd van 1953 is anders dan de jeugd van 1903. dat staat als een paal boven water. En hoogst waarschijnlijk hebben de lui van nu het ook wel wat ge makkelijker gehad dan die van toen en 't is wel zeker, dat ze voor heel andere din gen warm lopen dan 't illus tere voorgeslacht, dat van High Noon", Stan Kenton en het existentialisme geen weet had, dat allerlei organi satievormen niet kende en de wereld aanmerkelijk klei ner zag dan de mensen van vandaag. Allemaal best. Je kunt de Museumbezoek in Amerika kampioen" van de ANWB; „In Nederland ls men al blij als een kind in zijn ge hele schooltijd eenmaal in een museum komt, in New York is het voorschrift, dat alle kinderen twee- of drie maal daarheen gaan. De medewerking van de onder- wijsautoriteiten is in de V.S. fantastisch, daar kan men zich in Nederland nauwelijks een voorstelling van maken In het Cleveland Museum of Art krijgen de kinderen les in tekenen, muziek, dan sen en wat niet al meer. Ze leren :n en doen veel meer dan bij ons. waar het onder wijs nog steeds zo sterk „ver baal" is afgestemd. Om een groep studenten een idee te geven van de kunst in India of China worden muziek, let terkunde, folklore, schilder en beeldhouwkunst verge leken, alles aan de hand van materiaal, dat het museum bezit. Soms volgt er dan nog een dansprogramma in na tionale klederdracht of er wordt een kleurenfilm ver toond van religieuze feesten en dansen tegen een achter grond van tempelarchitec tuur en -beeldhouwkunst. nou eenmaal niet wegdenken uit het decor van de maatschappij, waarin ze bestaan. Laten we maar toe geven, dat de jeugd van van daag vele voorrechten heeft boven die van toen en dat ze. als de omstandigheden wat meezitten, de kans heeft lang „jeugd" te blijven. Maar dat is dan helemaal geen reden, om die jeugd niet voor vol aan te zien. De afgelopen weken heb ben getoond, dat de „bevoor rechte jongeren van van daag" hun plaats in de maatschappij en hun plich ten kennen. Ze hebben er zich niet met een Jantje van Leiden" afgemaakt, maar ze zijn tot hun oksels in het water gestapt om te helpen, ze hebben daar ge staan, waar het gevaar het grootst en waar hun hulp het dringendst nodig was. Daarom verdient die jeugd van nu onze dank en de rui terlijke erkenning, dat ze, bij alle voorrechten, niet week geworden is. Die jongeren zullen zich evenwel niet op de borst slaan. Maar toch zetten wij van daag „op 't schavotje",J)E JEUGD VAN NEDERLAND" ma fietsje in elkaar kunnen krijgen? MET ENIG NADENKEN kom je gemakkelijk tot vele andere dingen. En het hoeft heus niet alleen tot jongensactiviteit beperkt te worden. Ik hoorde bijv dat een groep meisjes in Amsterdam een aantal étui- tjes met naaigerei hebben gemaakt voor de geëvacu eerde vrouwen. Daar was be hoefte aan! Meisjes zijn trouwens in deze dingen vaak bijzonder logisch en practisch. Het lijkt me vanzelfspre kend, dat de jeugdorganisa ties zelf hun programma's wel wat zullen omschakelen. We mogen toch we! veron derstellen, dat talrijke clubs aan het werk zullen tijgen om de getroffen afdelingen aan nieuw materiaal te hel pen. En we mogen toch ook wel aannemen, dat vereni gingen m plaatsen, waar groepen geëvacueerden sa men zijn, zich in overleg met de leiding op de meest uiteenlopende manieren ver dienstelijk maken. NDG ÉVEN iets over dat „overleggen". Het is na melijk aan te bevelen, dat je eerst even gaat pra ten met de plaatselijke in stanties. Maar als ze je daar met direct de weg kunnen wijzen, ga dan niet zitten afwachten. Als je iets wilt doen, begin dan En dan zal er héél misschien iets dub bel gebeuren, maar ik geloof niet, dat we op dit terrein te veel kunnen doen. Ja, er is werk aan de win kel, voor stedelingen en plat telanders, voor Middelbare Scholen en Ambachts-, Huis houd-, en Landbouwscholen. Kruip niet weg achter; de regering moet voor de slachtoffers zorgen. Want ten eerste hébben ze dat geld nog niet, ten twee de moeten velen alles op nieuw aanschaffen en ten derde blijkt uit onze activi teit onze solidariteit. En dat is toch wel het minste wat wij bevoorrechte jonge men sen kunnen doen: bewijzen dat we onze vrienden niet in de steek laten. GABRI DE WAGT. TON BOOMS Vrijwel elke week dwar relen een reeks brieven op ons Perspectief bureau. Meestal zijn het commentaren op wat er m onze rubriek heeft gestaan, soms zijn het kreten voor de „Moordkuil". Maar behalve deze gewone post zijn er toch bijna altijd een aantal brieven van lezers, die zich diep verbonden voelen met Perspectief en die zich uit sloven om ons te helpen, die herinneren aan allerlei jeugd- nieuws en komende gebeur tenissen, enons de les lezen! We beschouwen her. zo'n beetje als het geweten van Perspectief! Een gewe ten, dat zo af en toe scherp kan knagen... Toch willen we dat gewe ten niet sussen! Integendeel! We gaan er een klankbord van maken. We hebben nl. uit die groep vijf trouwe lezers gevraagd om ons elke week een oordeel te geven over Perspectief, en deze vijf „vonnissen" zullen wij dan in een aantal cijfers plaatsen in de daaropvolgen de rubriek. Zo onder het motto van „Voor vlijt en gedrag"... We willen onze vijf „criti casters" even aan jullie voor stellen. Je weet toch waar het plaatsje Graft ligt? Nee? Jammer, want daar woont de 24-jarige Hilly Schoon. Ze zit in hel olaatselijk bestuur van de P.J.G.. de Plattelands Jonge ren Gemeenschap, ze volgt een cursus over rundvee en ze werkt in de huishouding. Het andere meisje van „Onze Grote Vijf" woont in Groningen. Zij heet Rietje Bakker, is secre taresse, 19 jaar en ze schreef: ..Ik voel me gevleid door jullie uitnodiging, maar heb geen grote verwachtingen van mij." Dat is de ware bescheiden heid! Nu de Nico Kalden is 20 en is be diende op „Nijenrode" in Breukelen. Hij hoopt, dat „Perspectief niet van voorbijgaande aard zal zijn. maar zal dienen tot een op bouw van de democratisch- rlENK DE VRIES En dan de laatste: Ton Booms, 23. en die vindt dit „echt een kolfje naar mijn hand". Was twee jaar in dienst, waarvan een jaar als sergeant-instructeur bij de Geneeskundige Troepen. Hobby's lezen, (veel), foto graferen. film. toneel en radio; studie: boekhouden. Zo dat zijn ze dan. Vijf, die we te vrind moeten houden! We zullen reuze ons best doen, alle-vijf! En we wachten in spanning op de eerste cijfers „Voor vlijt en Under vier ogen Eerlijk gezegd ben ik een beetje geschrokken van de reacties op „Onder vier ogen". Is het nu werkelijk zo geworden, dat mensen, die Perspectief lezen, alleen maar perspectief zien in een on derhoud met onze prominen te sportslieden? Zou een ge sprek met een vertegenwoor diger van de Europese Raad te Straatsburg niet meer perspectieven openen? Want wat is een jeugd zonder toe komst? J. J. DE B„ Utrecht. [Als eerste kozen de lezers Koos Vorrink. Misschien komt na de sport iemand uit Straatsburg. Red. P.] Krantenkoppen Bij het zien van de 2- duimsletters in HW van 2 Febr., waarmee de' ramp werd ingeleid, bekroop me een ge voel van afgrijzen. Het is toch niet zo, dat de bij ziendheid van de Nederlan ders van die orde van grootte is geworden, dat alleen der gelijke letters nog uitkomst vermogen te brengen. Even min lijkt het me gerecht vaardigd te denken aan een tegemoetkoming van de haastige mens. WIL THIJSEN, Arnhem [Daar staat tegenover, dat de krant over de watersnood van 1825 onleesbaar is door het ontbreken van koppen. Red. P.] V erpleegsters-lonen Mag Ik even Iets rechtzet ten uit Perspectief van 30 Jan. jL? Verpleegsters ver dienen direct na het be halen van hun diploma in de gewone ziekenhuizen mi» nimum f 183, max. 202, per maand. Eerste jaars leer- 1 i n g-verpleegsters verdienen 32 tot 40 gulden per maand, plus vrije kost en inwoning, plus vrije bewassïng, dokters hulp, cursusgeld etc. Met el kaar een eind over de ƒ100 per maand. Waarmee niet gezegd wil rijn, dat verpleegsters en leer lingen te veel zouden ver dienen. J. H. KRUIDHOF, Hengelo. [We willen die laatste zin graag onderstrepen. Red. P.] Onderwijswet De Onderwijswet is al weei geruime tijd in behandeling. Steeds weer moet zij wach ten op de volgens de agen da-samenstellers, dringender zaken. De salarissen der onder wijzers en leraren blijven nog steeds belachelijk laag in vergelijking met die in an dere beroepen -net even lange opleidingstijd. Beseft men dan niet, dat het onderwijs van nu de basis is voor de toekomst van Nederland? GONNY v. d. BIEZEN, Rotterdam. School en leven Het Vormingscentrum „De Vonk" organiseert van 9 Fe bruari tot 4 Apnl weer een cursus „tussen school en le ven" voor niet meer leer plichtige meisjes van 1416 jaar De kosten bedragen f 4, ƒ6, 10 per week. naar draagkracht. Inlichtingen en opgaven aan de administratie van vormingscentrum „De Vonk" te Noordwijkerhout. RIETJE BAKKER ...ik ben heel anders, hoor! socialistische jeugd, en die pere inzichten zal geven in diverse problemen". De tweede man is al een beetje bekend in deze ko lommen, Hij heeft al heel wat stof doen opwaaien met zijn „Moordkuil-kreet" over werkende meisjes, en hij heet... inderdaad. Henk de Vries. Hij is negentien en magazijnbediende op een atelier. En nu... het museum in (VIII) Wat moeten wij eigenlijk nog meer in het museum doen? Wie een beetje moe wordt in de heupen, mag op het bankje gaan zitten. Ik moet opeens weer denken aan Lodewijk Snets, die zat daar ook altijd. Hij maakte vrijwel dagelijks een modelscheepje, ze staan nu allemaal op zolder, want ze werden lek met de jaren. Zei ik al dat we in het Museum voor de Scheep vaart zijn? Dat komt er nu van. Welaan, die kom passen hier kunnen we een volgend maal wel eens be kijken, maar dat anker van Hendriksz. Oorlam staat er toch maar stoer bij. Op het verschietlood kim Je zien, dat het meer dan twaalf vademen diep moet heb ben gelegen, voordat zandzuigers het opzogen. Ooit beter gezien dat rust roest? Kijk dan maar eens goed. Wij gaan inmiddels naar boven, waar de oude zee kaarten liggen van voor de voor-vorige oorlog. Ze zijn een beetje stoffig, maar op zee waaien ze wel weer uit. Hoezee dan maar weer! BERT

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2