HOOPT Tweede Kamer weer aan normale werk De Soedan krijgt zelfbestuur JS Hortend en stotend verliep de dag Deviezendijk „Kameradschaft Fortuintje Trotskisten Engeland en Egypte zijn 't eens Maar herenmoet ik U Hogere prijs voor kolen P ABDUSIROOP K.V.P.'er op betwiste Kamerzetel Meestér Spreeu icenpraa t HET VRIJE VOLK VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 De jongste weekstaat van de Nederlandsche Bank toont aan, dat het tegoed van de Schatkist van de Bank in de afgelopen week het milliard heeft overschreden. Tevens blijkt, dat de goud- en devie zenvoorraad weer verder Is gestegen en nu ruim 3,8 milliard gulden beloopt. Dit zijn twee gegevens, die onder de huidige omstandigheden Iets meer aandacht verdienen dan anders. Dinsdag wezen wij er op, hoe moeilijk de economische problemen zijn, waar de watersnood ons voor stelt. Tegenover de harde feiten, waar wij voor staan, zijn de bovenstaande cijfers in zekere zin steun punten. Wij willen uiteraard niet betogen, dat de staat zijn saldo nu maar zonder meer kan gaan uitgeven, of dat de deviezenvoorraad onmiddellijk en geheel zou kunnen worden „ingezet". Maar wel kan worden opgemerkt, dat we mede dank zij de „devie zendijk", zowel tegenover de gevolgen van de watersnood als ook tegenover de blijkens de jongste cijfers weer iets gestegen werkloos heid krachtig kunnen optreden zonder de vrees, dat we onmiddellijk aan de grond zitten en zeker krachtiger dan enige jaren geleden het geval zou zijn geweest. Het is mede daaraan te danken, dat dr Drees in de Tweede Kamer kon opmerken, dat de gevolgen van de ramp voor ons land „wel ernstig, maar niet verpletterend" zijn. A an het einde van de eerste wereldoorlog kwam de Duitse cineast j[\ Pabst met zijn film „Kameradschaft". In het mijngebied aan de Frans-Duitse grens is een ongeluk gebeurd: een aantal delvers is door een ontploffing ingesloten. Dan snellen reddingbrigaden toe van beide zijden van de grens. Zij die elkaar op leven en dood in de loop graven hebben bestreden, werken nu als goede kameraden samen met het enige doel: mensen te redden van een afschuwelijke dood. Is het wonder dat deze film, vlak na een bittere oorlog, tienduizenden men sen tot tranen heeft geroerd en dat zij een krachtige steun gaf aan gevoelens die zich uitten in de kreet: „Nooit meer oorlog"? Het is nu geen film, maar een stuk harde werkelijkheid: storm en vloed sloten vijf en zestigduizend mensen in en er moest snel en spon taan geholpen worden om te verhinderen dat het aantal slachtoffers nog veel groter zou worden dan het in de eerste noodlottige aanloop al was. En weer heeft het gegeven van de toenmalige film zich, nu op veel groter schaal, herhaald. Over al onze grenzen is hulp toegestroomd en soldaten maakten er een groot deel van uit. Met hun vliegmachines, hun helicoptères en hun amphibie-voertuigen dienden zij het schoon ste doel, dat men zich denken kan: ze redden duizenden mensen van de ondergang door koude en uitputting. Het is nu niet vlak na de tweede wereldoorlog; we zijn er al haast acht jaar vandaan. Maar die oorlog heeft nooit helemaal willen ein digen. Ze heeft zich voortgesleept in de koude oorlog. En zover ons oog reikt, zien we daar geen einde aan. We durven er zelfs niet voluit naar verlangen: het einde van de koude zou wel eens het begin van een warme oorlog kunnen zijn. Is het wonder dat de kameraad schap der vrije volken ons in 1953 even diep ontroert als die na de loopgraven-oorlog van veertien tot achttien? Ook nu weer zijn soldaten mensen met een warm hart, spontaan be reid om hun macht te tonen in dienst van hun medemensen, ongeacht van welke landaard. En daarachter zijn overal in vrij Europa de „thuis fronten" lp de weer om door het bijeenbrengen van geld en benodigd heden de nood in de lage landen te lenigen. Het is of de wereld door de ramp in Nederland zich even heeft kunnen losworstelen van de grauwe sfeer van dagelijkse zorg over de Internationale toestand om eens van heler harte zich te kunnen onderdompelen in het geluk, anderen te kunnen helpen Wat een veel rijker en warmer gevoel geeft dit werk dan het nood» zakelijke en toch zo miezerige gevecht van alle dag tegen de lis tig gecamoufleerde valkuilen en boobytraps van de dictatuur! Hiei nopen ze tot voortdurende waakzaamheid tegen bedrog, ginds dwingen ze tienduizenden jonge mensen om zware offers te brengen aan een ons opgelegde collectieve waakzaamheid. Een waakzaamheid tegen een gevaar, dat evenzeer verstoppertje speelt aan de internationale als binnen de nationale grenzen. Een gevaar dus, dat koel verstandelijk doordacht moet worden en dat toch voeren moet tot daden, die alleer door een sterk gevoel gedragen kunnen w.orden. Een zware belasting van ons vrijheidsideaal in het slepende conflict van de koude oorlog waarvan de mentaliteit meer herinnert aan uit de verte scheldende straatjongens dan aan de worsteling van twee ideeën. Maar dat toch de hele vrije wereld in de ban houdt van bittere noodzakelijkheden. De vrije wereld heeft er zich even aan onttrokken om te tonen dat de „Kameradschaft" veld gewonnen heeft sinds 1918, al is ze dan ook nog uitgebannen in die landen waar de volken de gevangenen zijn van „hun" regeringen. Het door Stalin geconstrueerde antl-semitisme is bestemd vooi binnenlands gebruik het dient de strijd tegen het „cosmopoli- tisme" zowel als voor buitenlands gebruik: het maakt de Sowjet- politiek aantrekkelijker voor de Duitse nazi's en hun geestverwanten in het Midden-Oosten, die in de moefti van Jeruzalem, oud-strijd makker van Adolf Hitler, hun geestelijke leider zien. Het ligt dus in de normale ontwikkeling van deze politiek, dat de Sowjet-Unie de aanslag op de Russische legatie in Tel Aviv onmiddel lijk heeft aangegrepen om de diplomatieke betrekkingen met Israël te verbreken. Een dergelijke goedkope reclamestunt voor de grootgrond- bezitters-regeringen van de Arabische Liga. Moskou moet er de bedrij vers van de aanslag dankbaar voor geweest zijn. De onverantwoordelijke lieden, die de Russen dit fortuintje verschaf ten, hebben him land en hun volk een slechte dienst bewezen. Temeer waar een deel van dit volk nog verblijven moet binnen het machts gebied van de Russen. Natuurlijk zijn die niet om propaganda materiaal tegen „het Zionisme" verlegen. Ze vinden des te gemakke lijker stof voor aanklachten, omdat deze aan iedere objectieve con trole onttrokken is. Jammer dat ook aan de andere zijde heethoofden werden gevonden, die meenden het recht in eigen hand te moeten nemen. jj „De Waarheid" van 10 Februari jl. geeft een lijst van spionnen, in de Sowjet-Unie ontmaskerd en gevangen gezet. Nommer één van die lijst is S. Goerewitsj, wiens zondenregister aldus wordt omschreven: „een oude trotskist. Hij was in 1914—1917 in Amerika en was aldaar be vriend met trotskisten. Teruggekeerd in de Sowjet-Unie werd hij lid van een Sowjet-vijandige trotskistische groep." Nu waren tussen 1914 en 1917 alle bolsjewieken nog „trotskisten" en zeker was Lenin het. En in de periode na 1917 is het Trotski die dï contra-revolutionnaire legers uit het land drijft. Als de vrienden var Trotski toen reeds „verraders en saboteurs" waren, dan is het vooi Lenin maar gelukkig, dat hij overleden is. Anders kwam hij ook nog op het verraderslijstje te staan wegens zijn oude vriendschap met Trotski! W Deze K.W Lucifers worden thans verkocht ten bate van het NATIONAAL RAMPENFONDS, welke instelling 5 cent per pak ontvangt. Bovendien geeft de fabrikant 10°/0 extra van de toeslag voor dit doel. Engeland en Egypte hebben Donderdag een overeenkomst ondertekend, waarin zelfbestuur wordt verleend aan de Soedan, het Nijlgebied ten zuiden van Egypte, dat de twee landen 53 jaar samen hebben bestuurd. Op grond van het verdrag zullen de Soedanezen binnen drie jaar moeten kiezen tussen volledige onafhankelijkheid of een band met Egypte. Premier Nagoeib en ambassadeur Stevenson ondertekenden het verdrag in Cairo na jarenlange onderhandelingen. In de overgangsperiode van drie jaar zullen de acht millioen inwoners van het rijke katoenland Soedan zich zelf besturen, maar buitenlandse zaken en defensie zullen door de (Britse) gouverneur-generaal worden geleid. Egypte had als voorwaarden ge steld, dat de gouverneur-generaal geen speciale bevoegdheden zal be houden voor het zuidelijke (meest primitieve) deel van de Soedan en dat Britse en Egyptische troepen weggetrokken moeten zijn voor een volksstemming wordt gehouden. Beide voorwaarden zijn in het ver drag opgenomen. Volgende maand zullen al ver kiezingen voor een parlement in de Soedan gehouden worden. Redelijk De gouverneur zal in zijn werk worden bijgestaan door drie com missies (controle, verkiezingen en bestuursoverdracht), waarin ook Pakistani, Indiërs en Amerikanen zitting hc-bben. Deze overgangstoestand zal af lopen onmiddellijk nadat het Soe- danese parlement zulks in een reso- Adverrentle Enige weken geleaen brach ten wij nu eens géén aan bieding Nylons maar één van linksgeweven kousen voor al die huismoeders, die in hun dagelijkse bezigheden tóch geen Nylons dragen, maar in hun werk kousen nodig heb ben, die een stootje kunnen velen. De belangstelling was zo groot, dat wij onmogelijk aan alle aanvragen konden vol doen en daar wij bij elke aanbieding voorop stellen, dat al onze klanten ervan moeten profiteren wordt deze bijzondere aanbieding nog eenmaal herhaald. Linksgeweven dameskousen. 1200 paar Starker van Idfi 1100 paar Esda van 2v5*tT 1000 paar Welker van 2drfj Bekende vooroorlogse mer ken, ragfijn in 48-51 -54 en 57 gauge, de enige kous die 't wat fijnheid betreft tegen Nylons kan opnemen, maar een soliditeit, die van deze Bemberg-zijden kousen over bekend is. si Zaterdagmor- gen om 9 uur begint de verkoop van deze linksgeweven kousen, eerste keus, geheel geminderd (ope ning in boord) versterkte hiel en teen in 8V2.9-9V2-10 en 10'/2 in diverse modekleuren, alle drie soorten door elkaar Posiordert onder rembours WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 23180 President Perón zendt een com plete televisie-installatie en 40 ont vangtoestellen naar Santiago, zodat de 'inwoners van Chili zijn bezoek op 20 Februari per televisie kunnen gadeslaan. Een gemaskerde bandiet, die zich in een bank in Darmstadt mees ter maakte van 17.000 mark, heeft pech gehad: de kassier rukte zijn masker af en herkende hem. Of schoon de bandiet de benen wist te nemen, werd hij later toch, met de buit. gearresteerd. Een werkloze Poolse emigrant, Meiczyslaw Wiaderny heeft een gla zen deur in het Australische parle ment ingeslagen en de hele nacht gewacht om „de baas" te spreken te krijgen. Hij is veroordeeld tot een boete van 75 gulden en de kosten van het glas, 30 gulden. lutie verzocht heeft. In uitzonde ringsgevallen kan de gouverneur tot dan toe nog de macht aan zich trekken. Minister Eden noemde de over eenkomst in het Lagerhuis „redelijk". Ook de oppositie hoopte dat nu de betrekkingen met Egypte verbeterd kunnen worden. Nagoeib zinspeel de er op dat nu spoedig besprekingen over de Kanaalzone gehouden kun nen worden. nu vertellen wat de beste sigaret voor Uw gezondheid is? Natuurlijk (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren haar door de nationale ramp onder broken normale werkzaamheden hervat. Het werd een rijkelijk gevarieerde middag, die slechts weinig resultaten opleverde. De beslissing over het ontwerp-Stoomwet moest worden aangehouden tot heden, de beraadslagin gen over de voorgestelde herziening van de Inentingswet 1939 moesten eveneens tot vandaag worden geschorst en tenslotte kon er nog slechts een begin worden gemaakt met de behandeling van een voorstel tot wijzi ging van de Lager Onderwijswet. Het ging dus nogal met horten en stoten. Twee wetsontwerpen werden zon-, der debat en zonder hoofdelijks stemming voortgeholpen op hun weg) naar het Staatsblad. Een voorstel van minister Suurhoff tot herzie ning van de regeling omtrent de toe passing van het Ziekenfondsbesluit en een ontwerp van minister Staf ter verlenging van de tijdelijke rege ling voor officieren en reserve-offi cieren van de Landmacht. Het door staatssecretaris dr Van R h ij n verdedigde ontwerp-Stoom wet is een gemoderniseerde vervan ging van de oude „Regeling van het toezicht op liet gebruik van stoom- toestellen". welke van 1896 dateert Het 'voorstel werd over liet alge meen met - Waardering ^ontvangen, maar er rezen bezwaren op één be paald punt. De heren Beernink (c.li.u), li Verkerk (a.r.). Wijffels (k.v.p.) en Ankersmit fv.v.d.) vonden het nl. niet juist, dat de eigenaren van stoom- en damptoestellen een vergoeding verschuldigd zullen zijn wegens de krachtens de wet voor te schrijven of door hen zelf aange vraagde keuringen van die appara ten. De heer Beernink bijv. zei, dat de bedrijven toch al zoveel kosten hebben en de heer Verkerk sprak van een „geruisloze vermeerdering van de lasten op het bedrijfsleven" De heer Ankersmit scheen de ver goeding eigenlijk niet onredelijk te vinden, maar wegens de moeilijk heden welke speciaal de kleine be drijven daarvan zouden kunnen on dervinden, wilde hij haar toch maar helemaal doen vervallen. Incidenteel" Tegen deze opvattingen kwam ir Posthumus (arb.) in verzet. Hij achtte het onjuist, indien men in moeilijkheden verkerende bedrijver^ 9> Vervolg van vu rpag Er zijn verschillende redenen, waarom de eerste verhoging in Ne derland al vrij snel zal moeten ko men. In de eerste plaats is een egalisa tie (het maken van een mengprijs dus) tussen dure ingevoerde en goedkope binnenlandse kolen in prin cipe niet toegestaan. Nederland heeft echter van de Hoge autoriteit toe stemming gekregen, voorlopig tot 1 April, toch door te gaan met zijn egalisatie. Verwacht wordt, dat het systeem ook daarna nog wel zal mogen wor den gehandhaafd, maar het is niet onwaarschijnlijk, dat de Hoge Auto riteit zal bepalen, dat de mengprijs hoger zal moeten zijn, dan hij nu ls. Steun aan Belgen Daar komt bij, dat er voor de duur van de overgangsperiode een zgn. perequatie wordt ingevoerd. Kolen mijnen, die een lage kostprijs heb ben (Nederland. Duitsland) moeten een heffing betalen en die heffing wordt als subsidie verstrekt aan mij nen met een hoge kostprijs (de Bel gische). De subsidie moet worden gebruikt voor modernisering van ouderwetse mijnen. Ten slotte is er nog de belasting, die enige tijd geleden door de Hoge Autoriteit is gelegd op alle in de ge meenschap geproduceerde kolen Gerbrandy is tweede ondervoorzitter (Van onze parlementsredacteur) Prof. mr P. S. Gerbrandy (a.r.) ls gistermiddag gekozen tot tweede ondervoorzitter van de Tweede Ka mer. Daarmee is voorzien in de vacature, die ontstaan was door het overlijden van mr Terpstra. Er wer den 76 stemmen uitgebracht, waar van 42 op prof. Gerbrandy. Zijn fractiegenoten Roosjen en Stapel kamp kregen er resp. 28 en 5. Eerste ondervoorzitter der Kamer is, zoals bekend is, de socialist Jan Schilthuls. op deze incidentele wijze zou willen helpen: daar zijn andere middelen voor. En vooral de redenering van de heer Ankersmit achtte hij wel zeer wonderlijk. Dr V a n R h ij n kon zich bij Pos thumus' betoog gevoeglijk aanslui ten. Hij wees er op, dat de keurin gen niet alleen terwille van de veilig heid in het algemeen geschieden, doch stellig ook in het belang van de afzonderlijke ondernemers. Boven dien zijn de vergoedingen zeer be scheiden. Een tariefsverlaging voor de kleine ondernemingen wilde hij overigens wel in overweging nemen, indien nader overleg met het departement van Economische Zaken daartoe vol doende reden zou opleveren. Na deze toezegging kon ook de heer Wijffels zich met het ontwerp ver enigen. doch de heer Beernink vroeg stemming over de bepaling inzake de vergoedingen En die stemming moest tot hedenmiddag worden aan gehouden. Ds Zandts stokpaardje Ook staatssecretaris dr Munten dam, dr Van R h ij n s collega op het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, kreeg daarna met stagnatie te kampen. Zijn voor stel tot wijziging van de Inentings wet 1939 zou er zonder twijfel met vlag en wimpel zijn doorgekomen, wanneer ds Zandt (s.g.p.) geen roet in het eten had gestrooid. De bedoeling van dit zeer nuttige ontwerp is, een ruimer gebruik te bevorderen van de gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken, door een verbetering van het waarschu wingssysteem. Voorts bepaalt het dat in gemeenten met meer dan vijftigduizend inwoners eenmaal per maand gelegenheid tot kosteloze in enting moet worden gegeven. Ds Zandt, wiens partij aan de aan de Bijbel principiële bezwaren tegen elke inenting meent te kunnen ontlenen, liet zich de kans om zijn stokpaardje te berijden niet ont nemen. Hij ging stellig ver buiten de orde van het in behandeling zijnde ontwerp, door nog eens in den brede zijn bezwaren tegen de vaccinatie uiteen te zetten Ontoelaatbaar Daarbij verkondigde hij. als gebrui kelijk, ook, dat de inenting tegen pokken wetenschappelijk in het ge heel niet verantwoord is, ja, gevaar lijker dan de pokziekte zelf. Dr Muntendam moet dit verhaal van de oude prediker wel kunnen dromen, evenals het verweer, dat'hij er zelf weer goedsmoeds tegenover stelde. Ds Zandt had echter ook een amendement ingediend, dat buiten het strikte terrein van het wetsont werp viel en derhalve door de Kamer voorzitter als ontoelaatbaar moest worden beschouwd. Aangezien ds Zandt dat nogal sneu vond, gaf mr Kortenhorst hem in overweging, van zijn amendement een motie te maken. Daarover im mers zou wel gestemd kunnen wor den. Vervolgens schorste hij groot moedig de beraadslagingen, teneinde de nestor van de Kamer de gelegen heid te geven, zijn wensen opnieuw te formuleren. En daarin had de staatssecretaris slechtste berusten De wijziging van de L.O-wet. waar mee de Kruner zich ten slotte bezig hield, heeft o.m. op het oog, de rechtspositie van de onderwijzers op één lijn te stellen met die van de ambtenaren voor wat de verlofrege ling en het aan nabestaanden uit te keren „smartegeld" betreft, Voorts wordt een regeling gegeven omtrent een verplichte keuring van onderwijzers en voorzien in een aan tal technische wijzigingen van de Minister Cals luisterde achtereen volgens naar de Kamerleden Peters (k.v.p.). De Loor (arb.).mevr. For- tanier de Wit (v.v.d.), Roosjen (a.r.), Til an us (c.h.u.) en Gort zak (c.p.n.). Zij waardeerden algemeen dat de onderwijzers op de bovengenoemde punten thans eindelijk niet meer achtergesteld worden bij de ambte naren, maar betreurden tevens, dat het wetsontwerp een groot aantal andere wensen t.a.v de L.O.-wet on vervuld heeft gelaten. Daarover zal mr Cals hedenmiddag het zijne kunnen zeggen en dan is ook voor ons de gelegenheid gunsti ger, op deze zaken terug te komen. Regeling Fries Wel dient nu reeds vermeld, dat verschillende prekers aandrongen op een bevredigende regeling voor het onderwijs in het Fries op de scholen in Friesland. De Loor achtte het bijv. nood zakelijk, dat er een duidelijke re geling komt voor het gebruik van het Fries zowel als van het Neder lands op de betrokken scholen. De Loor verzocht de minister, met het provinciale bestuur van Fries land in overleg te treden omtrent de oplossing van het Friese vraagstuk in de culturele sector. Voorts is er ook aandacht besteed aan de mogelijkheid, op de lagere scholen onderricht in het Esperanto te doen geven. Het wetsontwerp opent de weg daartoe, maar daarover waren niet alle sprekers geestdriftig gestemd. Er waren opvoedkundige bezwaren, o.a. van de heren Peters en Tilanus. De laatstgenoemde vond het vreemd, dat een vak als Frans op de lagere school niet onderwezen zou mogen worden en Esperanto weL Mevr. FortanierDe Wit achtte net'Esperanto daarentegen juist een goede voorbereiding voor het onder wijs in het Frans. Advertentie l.M. PAS OP UW KUL! In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste J» klacht, zoals kriebel, 4»J A, heesheid ol gezwollenheid ^.*1 C*V de snelwerkende v akkers 's werelds beste hoestsiroop (Van onze parlementsredacteur) Mr E. G. M. Roolvink (k.v.p.) is gistermiddag geïnstalleerd als lid der Tweede Kamer als opvolger van mej. De Waal, die staatssecretaris is ge worden. Het zitting nemen door mr Rool vink geschiedde tegen de wil van het KVP-bestuur. Volgens een interne regeling van de KVP zou nl. mej. mr J. C. H. H. de Vink uit Utrecht mej. De Waal moeten opvolgen. Mej. De Waal was gekozen op een zgn. kwaliteitszetel, voor Buiten landse Zaken. Mej. De Vink was daarvoor als reserve op de lijst geplaatst en zij zou derhalve voorrang genieten boven de heer Roolvink. hoewel diens naam op de lijst boven de hare staat. De heer Roolvink, die reeds eerder lid der Kamer was, heeft het verzoek van het KVP-bestuur om zich aan de gemaakte afspraken te houden, afgewezen. Hij heeft geweigerd voor zijn benoeming te bedanken en aan gekondigd bij de Partijraad van de KVP in beroep te gaan. Inmiddels heeft hij hangende dit beroep, alvast zitting genomen in de Kamer. - De Staatssecretaris van Finan ciën heeft bepaald, dat geen omzet belasting behoeft te worden betaald over de entréegelden van de vóór 2 Maart 1953 gehouden sportwedstrij den en gegeven concerten en theater voorstellingen, van w elke ten minste 5o percent van de bruto-recette aan het nationaal rampenfonds is afge dragen. Advertentie l.M VIEESWAKENFABRIEK V. MEESIER N.V. „Plunderaars ver grijpen zich aan de goed.eren van wa tersnoodslachtoffers. Hun misdaad is eigenlijk ie min om er over te praten. Veel beter kon men deze individuen ter plaatse doodschieten. Wat dacht Pieter van een soort stand gerecht? En zijn die vonnissen van d.e po litierechters niet veel te mild?" Aldus de vragen van een lezer uit Rotterdam, die hier mee de tolk is van velen die er eigen lijk precies zo over denken. Niet pra ten met die plunderaars: geef ze met de meeste spoed de zwaarste straf, die er bestaat. Inderdaad, lezers, plunderaars zijn bijzonder nare mensen. Zij maken grof misbruik van de nood van an deren om zich zelf te verrijken en wanneer je hoort hoe sommige lieden onder 't mom van spontane hulpver lening het dievenpad hebben bewan deld, zijn er geen woorden genoeg om je afschuw over dergelijke delicten uit te drukken. Flinke straffen zul len nodig zijn, want de duizenden en duizenden vluchtelingen moeten kun nen rekenen op het latsoen van hun landgenoten. De justitie ziet in diefstallen ten tijde van rampen (watersnood, bom bardement) zeer verzwarende om standigheden. De straf voor diefstal by watersnood kon verhoogd worden tot maximaal zes jaar. Zo'n vonnis kan echter alleen gewezen worden door de meervoudige kamer van een rechtbank. Het onderzoek van de zaak duurt dan echter weer wat lan ger, zodat van snel recht, heet van de naald, eigenlijk geen sprake meer is. Snel recht kan wèl de politierech ter leveren en de meeste plunderaars en anderen die zich op de een of andere wyze ten koste van de slacht offers hebben verrijkt, zijn tot dus ver voor deze magistraat verschenen. Een politierechter mag echter niet meer dan zes maanden gevangenis straf vonnissen en deze straf heeft u dan ook in de krant kunnen lezen. Ten tijde van de ramp is er dus al recht gesproken en dit was misschien een afschrikwekkend voorbeeld voor vele anderen. Is een straf van zes maanden te licht voor plunderaars? Pieter durft dat niet beweren. Feit is, dat de jus titie dit soort zaken met spoed en kracht heeft aangepakt en dat menig plunderaar met een bevel van onmiddellijke inhechtenisneming naar de cel werd overgebracht. Zes maanden is overigens een lange tijd, briefschrijver. En dat „slandgerecht"? Hoeven wij daarover elgenlyk wel te praten? „Standgerechten" hebben wij tijdens de oorlog verafschuwd. Laten wij dat nu nog doen. Iedereen, zelfs de ver werpelijke plunderaar, heeft recht op een nuchtere objectieve behande ling van zijn zaak. En er ls altijd nog een kans, dat hij zijn les leert en voortaan zijn handen thuis houdt. Dank facteur „Beste, ge vindt hierbij een „Tien tje". We zouden het kunnen sturen aan het Rampenfonds, maar wij den ken, dat u wel een getroffen familie- kent en wij veronderstellen, dat het voor deze mensen een troost zal zijn, dat er ook in Gent aan hen wordt ge dacht. Zo u niemand kent, dan zal er icel een Komiteit van Partij of Vatc- bond zijn, die zich met de inzame ling belast. Het is niet veel, maar toch zal dit een traan drogen van de noodlijdende". Aldus schreef Oscar Millecaen, facteur (postbode) te Gent, aan zijn Rotterdamse makker G. van Male van de Korte Kromhout. Die Komi teit is Pieter en de Hollandse Spreeuw zal de gift van facteur Os car onmiddellijk naar het Rampen fonds sturen. Gasrekening Het geld blijft binnenstromen. Mevr. N. uit Rotterdam betaalde haar gasrekening en hield 8.25 overvoor het Rampenfonds. De toneelvereniging De Vlam vergaarde op een repetitieavond maar liefst 21.79. Andere bedragen: 1 van Van D. uit de Van der Sluysstraat, 0.50 van mevr. H. van de Zaagmolenstr. 1 van B. van het Burg. Hoffman- plein, 10 van J. van E. uit de Gr. Visserijstraat en 0.75 van S. uit de Sint Andriesstraat. En vergeten wij ten slotte niet Corrie de Groot uit de Hr. Vrankestraat, die met haar vriendinnetje door de regen stapte om Pieter speelgoed te brengen. „Voor de getroffen kindertjes", zei ze Inkeer? In de nacht van 10 op 11 Februari zijn uit een P.T.T.-auto, die voor het pand Mathenesserdijk 59-61 stond, enkele kostbare instrumenten en te keningen gestolen. De P.T.T.-techni- cus, die deze zaken miste, is er bij zonder door gedupeerd. Juist in deze moeilijke dagen waren tekeningen en instrumenten dringend nodig. Laat de man, die ze meenam, tot inkeer komen en alles netjes naar Pieter brengen. Aanbod Een zeer groot aanbod vandaag: kle ding en schoeisel van M. uit de Wapen- straat, van N.N., van H. uit de Prins Hendrikstraat, van S. uit de Erasmus- straat, van B. uit de Claes de Vrleselaa'n, van W. uit de Bonaventurastraat, van Van der W. uit de Spanjnardstraat (ook nog een kacheltje) en van S. uit de Obreenstraat. Voorts twee matrassen van De M. uit de LIJsterbestaau, een kinder ledikant en een eenpersoons Ledikant van R. uit de Hydenstraat. een ledikant en een nachtkastje van S. uit de Slaghek- straat, een kinderledikant van G. uit de Verschoorstraat, fornuizen van W. uit de Oranjeboomstraat (plus schoenen), van K. uit de Mr Arendstraat, van V. uit de' Telllngerstraat, een kachel van Van H. uit de Tldemanstraat, een krui wagen van Van T. uit de Slonstraat, capsules van Bernard van M. uit de Ketenstraat, zilverpapier en postzegels van N.N., zilverpapier van B. G. van de Kat. Lagedijk en postzegels van R. de G. uit de Gallleïstraat. Onze dank 1b groot gelijk het aanbod. Verlies Een polshorloge met leren bandje is 9 Februari In bus A verloren door A. Nisman, Bootsmanstraat 9. Tussen tun nel en Parkhaven raakte de heer Ver sluis. Urkerslngel 33. Maandag een bruine glacé handschoen kwijt. Gaande van Vlnkenstraat naar Crooswljksestraat ver loor mevr. Varlk. Pijperstraat 60, Zondag een zwart damestasje met bruine porte- monnale 1.30), zakdoek en sleutels. Gerda Kwadljk, Overljselsestrnat 95, mi6te Zondag tussen Randweg en Beukelaar straat een aluminium schakelarmband met hoefijzer (geschenk van Oma). Een grijze vulpen en bijpassend vulpotlood ls vorige week Zaterdag tussen 's-Gra- vendijkwal en huls verloren door J. O. Klelnbloesem. Zaagmolenstraat 59. Gaan de van Ebenhaezerstraat naar Carnlsse- slngel raakte R. Kleingeld, Ebenhaezer straat 124c, Maandag een grijze dames- portemonnaie kwijt. Op 2 Februari miste de fam. Bot. Urkerslngel 22c, tussen huls en Kouterstraat. een kin der schouder - tasje. Afd. dieren Mevr. Lie, Brede Hllledijk 58a. zoekt een goed tehuis voor een poes met drie Jongen. Door omstandigheden ls mevr Voogt, Westerbeekstraat 73, verplicht een ander tehuis te zoeken voor haar trouwa twee en half-jarlge wolfsherder (teef),

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2