Zeeuwse binnendijken zijn in een zeer slechte conditie In Fonds ruim 38 millioen Kolenprijs zal in April wel stijgen VERPAPT EN SOPPERIG, ALS THEEZEEFJES.... In Brielsche Maas hield de dam het Ramp bestond niet voor De Clercq „Als springtij komt dan gaan we..." Hollanders helpen Britse dijkwerkers pbR ïS^BEIUCH' Moe, betrokken Uitvloeisel van K.S. G. A.V.R.O. -actiecomité klaagt aan Water teistert nu ook lava Velen zijn wantrouwend: Gevecht met de tijd langs het Voornse Kanaal Candidaten aan lijst gebonden Weerzien na elf dagen Engeland vraagt zandzakken Boudewijn weer naar de Rivièra Democratisch-socialistisch dagblad Het Vrije Volk HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Vrijdag 13 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2363 UIIG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. V. KUILENBURG en C. V. d. WAERDEN. PRIJS 47 ct. per week, 6.10 per kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 ct. - GIRO 28333. BUREAU JACQ. PERKSIR. 9, ROTTERDAM TEL. 111030 - REDACTIE 28693, 113949, 24412 ADVERTENTIES: 28446 28513, 28302. (Van een speciale verslaggever) MET angst in het hart wachten de Zeeuwen elke storm die komen kan af. Het heeft niet de minste zin, de mensen op Schouwen en Noord-Beveland te vertellen, dat er geen enkele reden tot bijzondere ongerustheid is. Zwijgend wijzen ze op de dijken, de verpapte- sopperige binnendijken, die doorsijpelen als theezeefjes. Illlllllllllllllllllinillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tweede Kamer voor radio „Hij spreekt beter als hij er bij loopt." (Van een onzer verslaggevers) De dam in de Brielsche Maas, die nog geen twee jaar oud is, heeft het geweld van storm en golven door staan. Het had niet veel langer moe ten duren, want dan was ook die moderne geweldenaar onder de ver woestende kracht van de samenspan nende elementen bezweken. In het midden, tussen Rozenburg en Voome, vraten de aanstormende golven de zware dijk tot over de helft door. Reeds waren zij het hoogste Ïiunt gepasseerd. De fundamenten ieten zij echter onaangetast, maar de kruin had het zwaar te verduren. Het heeft geen zin te overwegen, wat de rampzalige gevolgen zouden zijn geweest, als de zee zich een weg gebaand had door de Brielse Dam. Prettiger is het te kijken naar de onbeschadigde kusten van Rozenburg en Voome langs de Brielsche Maas. De dam heeft zijn plicht gedaan! Intussen zijn de herstelwerkzaam heden in volle gang. Schepen voeren rijshout aan, dat in de wonde wordt gelegd. Ander materiaal is onderweg en de mannen storen zich niet aan sneeuw en koude. Zij werken door en over enkele weken zal de Brielse Dam weer even hecht zijn als te voren. Het water van de ondergelopen polders beukt er links en rechts tegen aan, en af en toe spoelt het er over heen. Trucks en Rode-Kruiscolonnes beuken er langs en slaan er diepe gaten in. Boven de tien ondergelopen polders van Noord-Beveland hangt een inktzwarte lucht. Een felle wind zwiept het water hoog over de geteisterde dijken. Het maakt diepe wonden. Ze zijn in een zeer slechte conditie, die binnendijken. De Zeeuwen zeggen het ook zelf: er mag niet veel meer gebeuren. Er is hier al zoveel gebeurd gis teren hebben ze in Kortgene op Noord-Beveland weer enkele doden geborgen. Het officiële cij fer ligt tegen de veertig. Er wor den nog steeds mensen vermist Op de Torendijk, waar vijftig huisjes gewoon in elkaar geklapt zijn, liggen de brokstukken. Tussen die brokstukken lopen mannen en vrouwen naar hun eigen dommen te zoeken: een radiotoestel, een naaimachine, kleine kostbaar heden. Ergens steekt een hand om hoog, midden uit de vette, grauwe brij, tussen al die planken en arm zalige resten. Daar ligt een verdron ken vrouw, die nog niet geborgen kon worden. LUGUBERE WACHT Op de dijk staan de houten dood kisten. Ze vormen een lugubere wacht. Een Rode-Kruisploeg uit Goes heeft hier een tent opgeslagen en doet prachtig werk. Geen huis, geen winkel, geen in woner van Kortgene is voor het water gespaard gebleven. Het zie dend geweld heeft dit dorp afschu welijk verminkt. Een kwart van de vierhonderd huizen is weggevaagd Noord-Beveland, een van de rijkste Zeeuwse eilanden, is in één nacht verarmd. Feest was er Zaterdagavond 31 Ja nuari. Feest, omdat het nieuwe raad huis in gebruik genomen was. Nog wappert de feestvlag van de gevel van de gemeenteschool. Maar uit dat gloednieuwe raadhuis spoelt nu het vuilgele water. De ruiten zijn open gaten. De klok is op het fatale uur blijven staan: vijf minuten voor halfvijf in de ochtend. MOED! In de straatjes proberen de Kort- geners de resten van hun huisraad te fatsoeneren. Him hele hebben en houden staat op straat. Ze boenen en poetsen, vegen en scheppen, ho zen en spijkeren. Waar deze mensen de moed vandaan halen is onbegrijpelijk. ,.We blijven aan de slag", zegt een gemeenteraadslid, „want an ders ga je helemaal kapot." „De hulp die wij krijgen is gewel dig. Dat houdt er de moed in". De vrouwen uit de naburige dorpen, die niet zo geteisterd zijn, komen in Kortgene helpen. Vrouwen uit Kam perland, Wissekerke en Colijnsplaat. Meer dan honderd DUW-arbelders uit de omstreken van Nijmegen zijn hier aangekomen om de ontelbare gaten in de dijken te helpen dichten Bij het Nationaal Ram penfonds was tot Donder dagavond een bedrag van 38 millioen gulden binnen gekomen. Gisteren was dit ruim 34 millioen. Een heel moe en betrokken uit ziende Koningin heeft met eigen ogen de rampspoed gezien, die over Zierikzee is gekomen. Daarna vloog zij met dit hef schroef vliegtuig naar St. Annaland op Tholen. (Van onze sociaal-economische redactie) OP OF KORT NA 1 APRIL zullen de kolenprijzen in Neder land waarschijnlijk omhoog gaan. Hoewel de verhoging naar wordt verwacht, „matig" zal zijn, kan niemand in Nederland op dit ogenblik vertellen, wat er precies zal gaan gebeuren. In zaken van kolen en ijzer ligt het zwaartepunt van de be slissingen sinds deze week nu eenmaal niet meer in Nederland, maar bij de Hoge Autoriteit (het bestuur) van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap in Luxemburg. 'insdag 10 Februari is de „over gangsperiode" van de Kolen- en Staalgemeenschap ingegaan, 'n pha se die volgens het verdrag ten hoog ste vijf jaar zal duren. Daarna zullen de prijzen van kolen, staal, ijzererts en schroot in alle zes bij de gemeen schap aangesloten landen gelijk moe ten zyn. Nu zijn de Nederlandse kolenprij- zen aanzienlijk lager dan die in an- Zie verder pag. 3 -m DE VOORZITTER VAN DE A.V.R.O., de heer G. de Clercq, wilde op 3 Februari met alle geweld de Bonte Dinsdagavond- trein laten doorgaan. Gebrek aan medewerking van de kant van het personeel zou dit hebben voorkomen. De Snip en Snap- tournee-avonden gingen door. De lieer De Clercq zou voorts het A.V.R.O.-personeel verboden hebben deel te nemen aan een geldinzameling ten bate van het Nationale Ram penfonds. Aldus een circulaire van het lan delijk comité van A.V.R.O.-leden. waarin bijzonderheden worden ver strekt over de houding, die volgens het comité de heer De Clercq in de rampweek zou hebben aangenomen. De circulaire is gericht aan de ge westelijke besturen van de A.V.R.O. en is ondertekend door de secretaris- penningmeester van het comité. Duizenden bedankten Geen wonder, zo zegt de circulaire, dat duizenden en nog eens duizenden A.V.R.O.-leden vol verontwaardiging ogenblikkelijk hun lidmaatschap heb ben opgezegd en verschillende AVRO- medewerkers mededeelden niet langer in A.V.R.O.-programma's te willen optreden. I In West-Java zyn door zware regens Bantam en Rangkasbitoeng onder water gelopen, waardoor de verbinding met andere gebieden is verbroken. In de stad Solo in Mid- den-Java, is het water in de onder gelopen wijken nog gestegen. In een naburig dorpje staat het tot de daken van de huizen. Aan de Noordkust van Midden-Java zijn 8500 personen ge- evacueerd. (Van een speciale verslaggever) D~" BEWONERS in het geteisterde gebied vrezen de springvloed, die omstreeks Zondag het water zal doen rijzen. Velen hebben zich voor genomen hun dorpen en stadjes te verlaten en ergens, waar het zeker veilig is, de gevolgen af te wachten. Zij zijn bang voor het water en zullen het nooit meer vertrouwen. ,,De minister en alle geleerde men sen kunnen me nog meer vertellen", zegt mevrouw Steenbeek m Zuidland. „Ze beweren nu wel. dat het geen kwaad kan. maar als ze het dan zo goed weten, waarom hebben ze ons dan op 31 Januari niet gewaar schuwd? Nee, het zyn allemaal maar profeten, die brood eten", besluit ze en ze volhardt in haar plan om met haar kinderen veiliger oorden op te zoeken. i zy is de enige niet. De dijkgraaf Dirk Blaak vindt altijd nog wel even tijd om de verontruste mensen dui delijk te maken, dat een springvloed alléén geen kwaad kan. En als hij spreekt, geloven ze ook wel in hem, maar zodra hij zijn hielen gelicht heeft, steekt het wantrouwen de kop weer op. Meer dan ooit zijn ze over tuigd van de onbetrouwbaarheid van het weer en het water. „Ik gok niet. .,Ik gok er niet op", zegt een jonge boer en hij lacht verlegen, omdat hij zich bewust is, dat hy zijn angst voor het water toont. Maar wie zal die mensen hun vrees voor het vernieti gend geweld van de zee kwalijk ne men? De gruwelijke beelden van die rampnacht staan hun nog te scherp in het geheugen geprent! Niet allen zijn bevreesd. Zy, wier leven nauwer met de bewegingen van de zee betrokken was, kennen de springvloed en vrezen hem niet. Vooral niet, omdat de wind op het ogenblik in de „goede hoek zit". De sneeuwvlagen komen uit het Noord oosten. Maar ook zij kunnen de ver ontrusten niet tot andere gedachten brengen. Zaterdag geen RVB Alle voor Zaterdag vastgestelde wedstrijden van de Rotterdamse Voetbalbond zyn afgelast. (Van onze streekcorrespondent) Honderden mannen op Voome en Putten voeren een meedogenloos ge vecht tegen de tijd. Voor dat de springvloed komt, moeten de dijken langs het Voorase kanaal verhoogd zijn. Militairen van het 112e Pioniers bataljon maken op de YVcstdyk een kistdam, die een meter hoog en tien kilometer lang is. De Oostdijk is ver hoogd met zandzakken. Die kistdam bestaat uit twee planken schuttingen, waartussen klei wordt gestort. De vrachtwagens rijden af en aan, En ondertussen versterken de soldaten de dam met palen. Op de dijk komt een nieuwe dijk, smal. maar sterk. De Oostdijc moet in het ergste ge val de eerste stoot opvangen en is daarom (vorige week al door vrij willigers) zo hoog mogelijk gemaakt. Het tempo, waarin men de kistdam maakt, moet verhoogd worden en daarom zoekt men nu naar een tweede kleiput, omdat men nu uit sluitend is aangewezen op een put bij het Rijswaartse Veer, waar een dragline de vrachtwagens vult, De Ver. Staten hebben elk van de 60 leden van de V.N. een exem plaar ter beschikking gesteld van het rapport van de Congrescommissie, die verleden jaar een onderzoek heeft ingesteld naar de massamoord van Katyn. Dit was de Torendijk van Kort gene op Noord-Beveland met z'n vijftig huisjes... Nog elke dag lopen de mensen tussen deze arme tierige resten naar dingen van waarde te zoeken. Tussen de wrak stukken moeten nog vier vermis ten liggen. (Van onze parlementsredactie) Minister Beel heeft enkele wijzi gingen in de Kieswet 1951 voorgesteld. De minister wil in de wet vastgesteld zien, dat een candidaat by of na de inlevering van de candidatenlijst zyn verklaring tot bewilliging niet kan intrekken, zodat een goede gang van zaken by de candidaatstelling verze kerd wordt. De minister wil bovendien geen straf invoeren voor 'n gevolmachtig de, die niet de stem van zijn op drachtgever gaat uitbrengen. De ge volmachtigde is dan nl. niet in strijd met de verschyningsplicht van de kie zer. maar schend.; een verplichting, die hij tegenover die kiezer op zich heeft genomen. (Van onze speciale verslaggever) Op de pier van het Katsche Veer (op Zuid-Beveland) stond Woensdag een boer uit Nieuwer- kerk. Naast hem, aan de lijn stond een grote zwarte hond, die geen oog van z'n baas afhield. Deze boer was naar Nieuwer- kerk op Schouwen teruggegaan, om te kijken wat er van z'n boerderij over was. Hij zag alleen nog maar het dak. Op dat dak stond de hond. Elf dagen heeft die hond op dat dak staan wach ten. Toen de boer met z'n bootje naderbij kwam, nam het beest een sprong en viel in de armen van z'n baas. Toen heb ik gehuild, meneer", zei de boer. Robert Sprague, die door Eisen hower was voorgedragen als onder minister voor de Luchtmacht, heeft de benoeming niet aanvaard: hij wil zyn aandelen ter waarde van vijf millioen dollar niet verkopen. Engeland heeft acht Europese landen gevraagd zo mogelijk binnen 24 uur tien millioen zandzakken te sturen ter bestrijding van de watersnood. Koning Boudewyn van België is vanochtend per vliegtuig w.eer naar Zuid-Frankrijk vertrokken. De artsen hebben hem aangeraden naar het Zuiden te gaan, daar hij uiterst ver zwakt is door de griep die hij veer tien dagen geleden opliep. Frankrijk, België, Italië. West- Duitsland. Zwitserland. Noonvegen, Denemarken en Portugal hebben al geantwoord, dat zij doen zullen wat zij kunnen. België zal vóór Zaterdag een millioen zakken leveren, Italië stuurt er 175.000. In Frankrijk zyn fabrieken van jutezakken dag en nacht aan het werk getrokken. Tien Nederlandse diplomaten te Londen en een aantal Nederlandse journalisten zullen in dit weekpind Britse troepen en vrijwilligers in het Oostcngclse rampgebied helpen zand zakken vullen uit dankbaarheid voor de Britse hulp aan Nederland. dere landen. Dit is enerzijds het ge volg van de lage kostprijzen van de Nederlandse kolen en anderzijds van het feit. dat de Nederlandse af nemer de hoge prijs van ingevoerde kolen niet ten volle behoeft te be talen. Immers op de in Nederland gepro duceerde kolen wordt een heffing ge legd en de opbrengst daarvan wordt gebruikt als subsidie op dure ge- importeerde kolen. Op den duur zullen de Nederlandse prijzen echter gelijk worden aan de buitenlandse. Onze prijzen zullen omhoog gaan. andere omlaag. Waarschijnlijk zullen deze verho gingen geleidelijk worden ingevoerd, om ongewenste schokken in het eco nomische leven te voorkomen. Zie verder pag. 2 HET RODE KRUIS heeft op voor treffelijke wyze gezorgd dat de evacué's die in het paleis Het Loo zijn ondergebracht, alles aantroffen wat ze nodig hadden. Zelfs meer dan dat. Toen de evacué's, mensen van 60 tot 80 jaar, aankwamen, stonden in één van de gangen netjes tien wiegen op een rij. \cg By één van de vele partijen goed, die al dadelijk na de ramp uit Deventer werden ver zonden, bevond zich een overjas met zevenhonderd gulden in de zakken. Uit het zwaar getroffen Halsteren, waar de jas terechtkwam, is het geld bij de offervaardige Devente- naar teruggekeerd. Dit jaar be staat Waalwijk 650 jaar als stad. Er zal feest worden gevierd op 15, 16 en 17 Augustus. \c? De vereniging Ne derlands Fabrikaat heeft onder de leerlingen van de derde en vierde klassen van middelbare scholen een opstelwedstrijd uitgeschreven over Industriële onderwerpen. Als prijzen worden gemeenschappelijkè reizen uitgeloofd. Woensdag is de Stich ting „Dierenrampenfonds" opgericht. De stichting heeft tot doel gelden te verzamelen voor de leniging van de nood der dieren. De stichting is ge vestigd te 's-Gravenhage en het gironummer is 154. vq? De „Dutch Swing College Band" is teruggekeerd van een tournée door Zwitserland met de vermaarde sopraan-saxofonist Sidney Bechet. Bij deze concerten zijn inzamelingen gehouden voor het Rampenfonds, EEN BLOK HUURHUIZEN van twintig stuks, die per jaar 2700 gulden huur opbrengen, is door de eigenaar, D. Rosie uit Edinburg, voor een stui ver aangeboden aan een Arbeiders afgevaardigde, William Reid. Rosie wil Reid in de gelegenheid stellen na te gaan of huizen met de huidige hui-en onderhouden kunnen worden. Pepe Martin, een Argentijnse radio-acteur, gaf dezer dagen een zo uitstekende weergave van een schurk in een hoorspel, dat hij na afloop bij de studio werd opgewacht door een woedende menigte, die hem bewus teloos sloeg. De 20-jarige June Waite uit Colwyn Bay in Engeland is in het huwelijk getreden met Alfred Pickles uit Preston. Pas op haar hu welijksreis vernam Alfred het geheim, dat June altijd bewaard had: zij bezat 325.000 gulden, haar op haar veertiende jaar nagelaten door een eenzame, bejaarde weduwnaar Wil liam Richmond, wiens laatste levens jaren June met haar opgewekte glim lach had opgevrolijkt. Advertentie LM. besteld Aanhoudend koud De Bilt verwacht van Vrijdagavond y tot Zaterdagavond: I Veranderlijke be- i wolking met voor namelijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvanke lijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt maar vannacht en morgenochtend in het binnenland hier en daar matige vorst. Zon Maan Feor. opk. ond. opk. ond 7.58 17.52 8.02 18.50

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1