Minister ir Witte in Maastricht ctifral-10 z® IN VOGELVLUCHT Stads- praat Grote belangstelling voor saneringsplannen „Via Lissabon" voortreffelijke opvoering Geëvacueerde P.v.d.A.-leden Hulpverleningsregeling voor kwartiergevers en geëvacueerden KYP eist in Heerlen vierde wethouderszetel Jules Verschuuren schilderde in Spanje DE TIJD VAN DE DURE VITAMINEN IS VOORBIJ Cs Twee wagens vliegen op elkaar Anderhalf jaar geëist tegen plunderaar BRABANTS HOEKSKE HET VRIJE VOLK - VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 Een zware „drie-daagse'' is achter de rug. De Eindhovense gemeente raad heeft de begrotingsbehandeling voor 1953 achter de rug en als trou we toehoorder moet het Stadsprater van het hart, dat er deze drie dagen met hun bijna twintig vergaderuren, groot en goed werk is verzet. De algemene beschouwingen stonden over het algemeen op een hoog niveau. De wijze, waarop de heer Diesber- gen de financiële aangelegenheden inleidde en waarop de wethouder deze beantwoordde, mag met ere worden genoemd. Het was een waar college in gemeentefinanciën. De manier waarop Van Deelen en na hem de heren Basteanen en Van Eupen optraden als pleitbezorgers voor onze jeugd, geeft een volledige reden tot tevredenheid De strijd die mevrouw Van der Molen ontketende voor de talloze belangen die juist op het terrein van de vrouw liggen, kunnen niet onderschat worden. Ze waren uit het hart gegrepen. De woorden die Diebrink, en na hem ook Van Zon, sprak over het sociale wel zijn van onze bevolking waren behar- tcnswaardig. evenals het antwoord dat wethouder Van Lieshout gaf. Opmerkelijk knap uas de redevoe ring die mr Cammelbeeck hield over de algemene cultuurbehartigmg in de wijdste zin van het ivoord. Dus ook ten aanzien van de stedebouwkunde en architectuur. Om dan het waar schuwende en grijzende woord van de P.v.d.A.-fractieieider Van Lienden niet te vergeten. En buiten deze genoemden, hebben ook enkele anderen een lovenswaar- dig streven aan den dag gelegd om de algemene beschouwingen op een hoog niveau te houden; om met elkaar de richtlijnen vast te stellen, waarlangs dit jaar de gemeente bestuurd zal worden. Natuurlijk waren er links en rechts verschillen. De P.vd.A.-fractie liet op enkele punten een ander ge luid horen dan de meer gematigden, doch het moet gezegd, dat de poli tieke tegenstanders elkaar in deze vergaderingen met over futiliteiten zijn gaan aanvallen. Een slipper maakte helaas de heer Bakker, toen hij meende te moeten zeggen, dat de P.v.d A. de tanden zijn uitgetrokken en de P.v.d.A. in de fuik van de K V.P. is getippeld. Erger was het nog. toen hij de partij in haar totaliteit aanviel. Maar het mag met ere gezegd worden, dat de fractie secretaris. Diebrink, hierop een dui delijk antwoord klaar had. Het doek is gevallen De begro tingsbehandeling is achter de rug en als lid van het geheel, kan Stads prater vaststellen, dat zijn mensen, de P.v.d.A.-afgevaardigdcn, op hoog niveau hun aandeel hebben gehad in de algemene beschouwingen en de behartiging van de gemeentezaken. Kerkdiensten Nederl. Herv. Gemeente: Schootse- straat, 10.30 uur: ds Van Gelder. 19 uur; ds Locher. „De Lichtbron", 9 uur: Jeugdkerk (12-17 J.) o.l.v. de heer Beugelink; 10.30 uur: ds Lan- geveld; 17 uur: ds Baas. Ten Hagc- straat. 9 uur: ds Van Gelder: 10.30 uur: ds Locher: 19 uur: Jeugddienst, onderwerp „Moeten wij alles nemen, zoals het komt?". Ontspanningsge bouw. 10 30 uur: ds Den Engelse uit Rilland-Bath VOJ-gebouw. 9 uur: Jeugdkerk (12-17 j.) o.l.v. de heer Bot: 10.30 uur: ds Baas: 19 uur: ds Alkema uit Klarenbeek. Roostenlaan, 10.30 uur: ds Alkema uit Klaren beek: 19 uur: ds Langeveld. Lorentz Lyceum. 10.30 uur: ds Jonker uit St Oedenrode. Remonstr. Gemeente: Dommelhoef- straat. 10.30 uur: ds De Kievid. Doopsgezinde Gemeente: Jan Lui kenstraat, 10.30 uur: ds Sipkema. Baptisten Gemeente: Wattstraat. 10 uur en 16.30 uur: prediking: 19.30 uur: Jeugdsamenkomst. Voorganger ds Zijlstra. Varia Woensdag 25 Februari houdt de af deling Eindhoven van „Mercurius" in een der zalen van „Atlanta", in gang Vestdijk, haar vergadering. De wielerclub „Het Zuiden" organi seert aanstaande Zondag met wel willende medewerking van de clubs Wilhelmina, Buïtenlust, de Kersen- landers en Het Zuiden een wieler wedstrijd, met deelneming van profs, amateurs en nieuwelingen. De baten zijn geheel voor het Rampenfonds. Het, startsein wordt om drie uur ge geven. De wedstrijd wordt gereden op een nieuw parcours: de Acht van de Bonifaciuslaan, St Gerlachstraat, Enettenstraat en Tivolilaan. De Philips' Hengelsportvereniging be sloot in de jongste ledenvergadering ƒ250 voor het Rampenfonds beschik baar te stellen. Voorzitter Eggebeen deelde mee dat op Tweede Pinkster dag het eigen viswater opengesteld zal worden. Duizenden kilogrammen vis zijn reeds uitgezet. Het terrein zal bmnenkort met een aanplant van 10.000 bomen en heesters worden ver fraaid. De vereniging van afge studeerde MTS-ers houdt Vrijdag 20 Februari in het Spoorwegbouwbureau nabij het station een lezing over „Een spoorwegplan en het Eindhovense Spoorwegplan m het bijzonder". Duitse televisie in Maastricht goed ontvangen De uitzending van de Duitse tele visiezender Langenberg wordt sedert Woensdag zonder storing ontvangen in Maastricht Het. beeld is zelfs aan zienlijk duidelijker, dan dat van de zender Eindhoven. Met één der eerste ontvangtoestel len. die door Philips werden omge bouwd, zijn proeven genomen in chalet „Bergrust" op de St Pieters berg Was tot nu toe het frequentie- bereik met vier kanalen alleen ge schikt voor de Nederlandse zender, thans werd de capaciteit verhoogd tot tien kanalen. Ook de antenne werd In overeenstemming gebracht met het. afstpnV'anaal van Langen berg, nl. kanaal 6 Dp televisiezender Langenberg zendt iedere avond van 8 tot 10 uur uit. (Van een onzer verslaggevers) De grootscheepse saneringsplannen, die de gemeente Maas tricht met de Stokstraat heeft, spreken niet alleen tot de verbeelding van de gemiddelde Maastrichtenaar, maar ook en Maastricht is er blij om! tot die van de regering. Voor de derde maal heeft dit millioenenproject ministeriële belangstelling gehad. Gistermiddag heeft het stadsbestuur ir H. B. J. Witte, minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, in dit schilderachtige maar zeer vervallen stadsdeel rondgeleid. „Mooi om te zien, beroerd om te wonen!" was al spoedig het oordeel van de bewindsman. Donderdag was de eerste dag van een tweedaags bezoek aan Limburg, ter bestudering van de provinciale volkshuisvestingsproblemen. Die eer ste dag was geheel aan Maastricht gewijd. De minister werd vergezeld door mr G. van der Flier, chef Algemene Zaken ter Centrale Directie en de heer W. Dam. het hoofd van de Voor lichtingsdienst. De directeur-generaal, dr IJ. Z. van der Meer was door ziekte verhinderd. Nadat de minister door de burge meester was ontvangen, maakte men een uitgebreide rondrit door de stad. Ook de wethouders waren daarbij tegenwoordig, alsmede de stadsarchi tect ir F. Dingemans en het hoofd van de Dienst Stadsontwikkeling ir A. van de Weijer. De tocht voerde eerst naar de Stokstraat. De minister werd speciaal gewezen op de monumentaliteit van deze wijk, die hem overigens niet helemaal onbekend was. omdat hij enige jaren in Maastricht heeft ge woond. Over het bijzonder fraaie huis van de architect J. Huijsmans was de minister enthousiast. Hier kreeg hij aanschouwelijk voorgesteld, wat men van de Stokstraat maken wil. „Als de hele wijk zo wordt", zei hij. „dan zal men straks vechten om er in te mo gen wonen!" Pleidooi De heer Huiismans, die de minister rondleidde, nam natuurlijk de gele genheid waar. een pleidooi te houden voor Maastricht- „We zouden heel graag zien. dat er een beetje meer schot in kwam!" Na een kort bezoek aan de Dienst Stadsontwikkeling ging het naar de flat op liet Koningsplein, waar de minister door de architect, ir F. Din gemans. werd rondgeleid. Vervolgens reed men naar de uit- breiding Nazareth in het Geu&selter- veld, waar 910 woningen in aanbouw zijn. het grootste complex, ooit in Maastricht gebouwd. Daar werd de minister ontvangen door het bestuur van de woningvereniging „Sint Ma- tias" en voorgelicht door de ontwer per. ir F. Swinkels. Na een in aanbouw zijnde flat te hebben bezichtigd, legde de minister een „eerste steen". Het zilveren trof- feitje, waarmee hij de plechtigheid verrichtte, werd hem door de aan nemersfirma overhandigd. Op het stadhuis werd daarna een kopje koffie gedronken. De burge meester overhandigde daar de minis ter liet herinneringsboek van Maas tricht In zijn dankwoord noemde minis ter Witte de Stokstraat het meest klemmende probleem van Maas tricht. „De Stokstraat, een der oud ste binnensteden van ons land. een levend museum", zei hij. „Jammer, dat juist dit stadsdeel eigenlijk aan het verrotten was", vervolgde de minister. En jammer ook, dat men er in welvarender jaren niet al het mes heeft ingezet." Brede allure Het Koningsplein noemde de mi nister een greep, de brede allure van Maastricht waardig. Hij hoopte ech ter dat die brede alhire. die eigen charme van Maastricht, niet zal ver loren gaan. nu men zich door de tijdsomstandigheden in de buiten wijken en de uitbreidingen zoveel beperkingen moet opleggen. „Van onze directie krijgt u alle mogelijke medewerking. Wij zullen trots zijn, ons steentje bij te dragen aan de oplossing van de problemen van Maastricht." 's Avonds heeft de minister bespre kingen gevoerd met de Gouverneur. Vandaag brengt hij een bezoek aan de mijnstreek. EINDHOVEN Donderdagavond was de toneel groep Nederlandse Comedie in Eind hoven. waar voor het Kunstcentrum het toneelspel „Via Lissabon" werd opgevoerd. Een spel. dat de Engelse auteur Charles Morgan schreef naar aanleiding van het werk, dat vele illegale xuerkers in de jongste oorlog hebben bedreven: het via een goed verzorgde organisatie terugvoeren van neergeschoten piloten en gedropte geheime agenten. Morgan gtng verder in zijn spel. Hij liet een der piloten door een werkster in de grote illegale schakel doden, omdat men het vermoeden had, dat deze man een spion was. Later krijgt een deel van deze groep, die de moord uitvoerde, contact met een halfzuster van de vermoorde, maar inmiddels weet men, dat deze man een Brits officier was en geen spion. De auteur stelt tal van problemen in zijn spel. maar komt uiteindelijk tot de conclusie, dat geen mens hier voor schuldig kan worden gesteld, maar dat het een uiting is van de tijd waarin wij leven Een conclusie, die misschien een kern van waarheid kan bevatten, doch niet iedereen zal kunnen bevredigen, want wie zijn het die deze tijd beïnvloeden? Voor de meer dan duizend bezoekers een probleem, waarover men nog weieens kan nadenken Het moet gezegd worden dat de Nederlandse Comedie het spel op voortreffelijke wijze heeft gebracht. Sterke krachten als Ank v. d. Moer, Ellen Vogel, Mien Duymaer van Twist, Han Bentz van den Berg. Fons Rademakers, Ton Lutz. Allard van der Scheer en Philippe la Cha- pell, acteurs, die hun beroep volko men verstaan, gaven liet geheel ge stalte. J. v. G. De leden van de Partij van de Arbeid uit de getroffen gebieden, die thans in Noord-Brabant zijn geëvacueerd en zich om advies, hulp of medewerking met de al- delingen in verbinding willen stel len. kunnen op de navolgende adressen terecht: Den Bosch: JH Jansen. Ar nold van Gelderstraat 45. EindhovenC. H. van Maanen, Boschdijk 455. Breda: A. Mendcs, Juliana- laan 97. Roosendaal: IV. Rcinalda, H. G Dirckxstraat 15. Tilburg: J. v. d. Veer, Daen- delsstraat 52. Oss: G. Litsenburg. Ruwaard- straat 23d. Bergen op Zoom: W. H. Hoek. Faurestraat 15. De minister van Maatschappelijk b voor huisvesting zonder voeding: Werk heeft op 7 Februari ten behoeve 1 persoon f 0 50 per dag2 personen van de rampslachtoffers een gelde lijke hulpverleningsregeling vastge steld. Wat betreft de vergoedingen aan kwartiergevers en geëvacueerden gel den de volgende bepalingen: 1. Aan degene, die aan rampslacht offers kwartier verleent, kan desge wenst een kwartiergeld worden ver strekt tot een maximum van: voor huisvesting met voeding f 0.90 per dag: 3 personen 1.25 per dag: 4 personen 1 55 per dag: o per sonen ƒ1.80 pei dag: voor iedere vol gende persoon ƒ0.25 per dag meer. c. voor voeding zonder huisvesting: 1 persoon 2 per dag; 2 personen ƒ3.60 per dag: 3 personen ƒ5,— per dag: 4 personen 6.20 per dag: 5 per sonen 7.20 per dag: voor iedere vol gende persoon f 1— per dag meer. Aan liet rampslachtoffer kan persoon ƒ2.50 per dag 2 personen j bij gebleken behoefte een zakgeld ƒ4.50 per dag; 3 personen 6.25 per ;WOrden loegekend ten bedrage van dag: 4 personen 7.25 per dag. 5 per- 3,— per persoon en per week voor sonen ƒ9.— per dag: voor iedere vol gende persoon 1,25 per dag meer. Door de beëdiging van mevrouw persoon van de nieuwe wethouder, M. M. A Routenv. d. Heuvel maar wel tegen de manier waarop (k.v.p.) werd Donderdagavond de ge- de benoeming is tot stand gekomen meenteraad van Heerlen weer voltal- Ook deze keéi is er namelijk geen lig. De Hecrlense raad telt nu drie overleg geweest tussen de fracties PallJ)Sen zullen ten behoeve van de in KmnliALvn nnrl prff pnra r-> r- pppv n- rouwen. iets wat in de geschiedenis en heeft de KV.P. als sterkste partij van de Heerlense raad nog nooit is wederom alle vier wethouderszetels voorgekomen. opgeëist. Ook de vacante plaats van wet- 1 Het was zelfs zo aldus de heer houder werd aangevuld. Op voorstel Derks. dat hij uit één van de Lim an de K.V.P. werd dc lieer C. H. J. burgse bladen, vernam, dat de heer Putters benoemd met 25 stemmen voor, drie tegen en een blanco. De nieuw benoemde wethoudei zal woningtoewijzing. Volkscredietbank en marktwezen onder zijn beheer krijgen, terwijl wethouder Schutccrs (k.v.p.) financiën en gemeentebedrij ven krijgt. De hec-r Derks (arb.) verklaarde dat hij geen bezwaar had tegen de IN Nieuwe burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe Bij K.B. is Donderdag benoemd tot burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe dr C. Vlak. oud-assistent- resident. thans leraar Staatsinrich ting aan een lyceum te Utrecht. Dr Vlak woont in Maartensdijk bij Utrecht. Zijn benoeming gaat lö.Fe- bruari in. 'T GEVELTJE Een paar jaar geleden exposeerde pater Schouten bij Pijnenborg. Spaan se landschappen. Nu doet de Vughtse kunstenaar Jules Verschuuren het zelfde in ,.'t Geveltjete Eindhoven. Legde de eerste de nadruk op de som bere zwaarmoedige ernst van het Spaanse lajidschap. Verschuuren zoekt het licht en de kleur. Gaf pater Schouten in zijn schilde rijen vooral de stemming weer. de schilder uit Vught bereikt in de gouaches (waterverfschilderingen in dekkende kleur), vooral decoratieve effecten die soms aan tapijten doen denken. Het gebruik van een witte omtreklijn werkt dat decoratieve effect nog in de hand. evenals een combinatie van witte en zwarte con touren, waardoor een schilderij als nummer 12 op treffende wijze wordt verlevendigd. Toch moet de schilder dit effect niet te vaak toepassenhet dreigt hier en daar een maniertjes te worden. De tentoonstelling als geheel maakt een bijzonder prettige Indruk, want Jules Verschuuren beschikt over een fijn ƒ3.per persoon personen van 18 jaar en ouder en f2 per persoon en per week voor personen beneden 18 jaar. met dien verstande, dat met het eigen en ge zinsinkomen volledig rekening wordt gehouden. Dit betreft hier een algemeen lan delijke regeling, met de uitvoering waarmee de plaaiselijke diensten voor sociale zaken zijn belast. Hier mee dient men zich dus in verbin ding te stellen. In Eindhoven Aan de hand van bovenstaande be- in Eindhoven ondergebrachte geèva cueerden vergoedingen worden ver strekt door de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken. St Catharina- straat- 13. Deze vergoedingen worden t er hand gesteld aan de geëvacueerden in gaande volgende week, op Donder dag tussen 2 en 5 uur ten kantore van de Dienst. St Catharinastr 13. Mochten zich ten aanzien van de verrekening van deze vergoedingen tussen kwartiergever en geëvacueer de. moeilijkheden voordoen, dan kan de kwartiergever zich hieromtrent wenden tot de Dienst voor Sociale Zaken, telefoon 4925. In het begin van deze week (Maan dag en Dinsdag) zijn door de Dienst reeds vergoedingen aan geëvacucer- ontwikkeld kleurgevoel. Hij gaat meestal van een of twee hoofdkleuren uit en past de overige kleuren op een zeer gevoelige en be schaafde wijze daarbij aan. zodat het gei ingspolitiek. Bovendien beloopt wel kleurig, maar nooit hard of bont wordt. Let eens op. hoe de schilder met slechts enkele kleuren een grote rijk dom weet te bereiken, zoals bijv. op nummer 2 met een tweetal gelen, roodbruin en blauwgroen. IS iet sterkste stuk Het schilderij Espana. dat een sa menvatting wil geven van Ver- schuurens Spaanse reis is toch niet scnuureiiö opitanse ieis is uuen ""-u om hiervoor nieL van ulan te het sterkste stuk vat, de tentoonstel. Sn »Sn de teïïa?. de principes. Putters zou worden benoemd. Hij vindt deze gang van zaken niet juist en ten sterkste af te keuren. Drs F. A. Kraayeveld (c.h.u.» had geen bezwaar tegen deze benoeming, hetgeen niet impliceert, dat zijn fractie bij een volgende keer genoegen zal nemen met deze gang van zaken, waarbij de K.V.P. alle zetels opeist. Het voorstel van B en W tot hot invoeren van een progressieve kin dertoeslagregeling voor hei gemeen- tepersoneel luidde voor de eerste -. drie kinderen 3 pet van de jaarwed- £cn verstrekt, welke afweken de per kind, voor het vierde, vijfde bovenstaande bedragen Dit vindt en zesde kind 4 pet. en voor het oorzaak in het feit. dat toen zevende en ieder volgend kind 5 pet. bovenbedoelde circulaire \an de minister nog niet bekend Mevrouw PaulenGerritsz (arb.) 1 --- - - - - liet ten aanzien van dit voorstel een waarschuwend 'geluid horen. Zij is van mening dat hierdoor de loon- en prijspolitiek van de regering wordt doorkruist en zou het verstandiger vinden om het advies af te wachten van de Sociaal Economische Raad, die dit onderwerp in studie heeft. Ir, Raedts (k.v.p.) gelooft niet een doorkruising ïgs politiek. Bovei het gehele bedrag slechts wat ae gemeente bij doorvoering van dit systeem, meer zou moeten be talen. Beslissing uitlokken Ook de heer Kraayeveld (cJi.u wil een beslissing uitlokken en het voorstel zien aangenomen alhoewel hij van mening is. dat het luttele bedrag dat er mee gemoeid is wel aanleiding kon zijn voor de ling, evenmin als de kinloze vrouw koppen, die men tegenwoordig wat al te veel van modern geörienteerde kun stenaars ziet. Ook is het werk een en kele keer wat oppervlakkig. Maar. zo als reeds gezegd, het mooie, en in de kleur het heel mooie, overheerst zo sterk, dat we deze tentoonstelling als een heel goede mogen kenschetsen N. Th. R. Advertentie l.M. N.V. PHIUPS-ROXANE P H A R M AC EU TIS C H C H E M I S C H E INDUSTRIE „DUPHAR" AMSTERDAM - OLST - WEESP Op een gisteren te V e n 1 o gehou den studiedag voor fruittelers deelde de voorzitter van de Limburgse Fruit- telersorganisatie kring Venlo mede dat plannen om bij de Venlose Vei ling ren koelhuis voor het bewaren van fruit in te richten in een verge vorderd stadium van voorbereiding verkeren. De harmonie Unitas en Fedelitas te Gennep herdenkt dit Jaar haar 135-jarig bestaan. Bij deze gelegen heid wordt een internationaal mu ziekfeest gehouden. De plannen hier voor zijn reeds uitgewerkt. Tijdens de Woensdagavond gehou den raadsvergadering deelde burge meester mr Pesch van T e g e 1 e n mede. dat de inzameling voor het Rampenfonds in de gemeente Tegelen een bedrag van ƒ50.000 opleverde. Een pracht resultaat in een gemeente met slechte ruim 15.000 inwoners. In Oss zullen padvinders, gidsen en verkenners een beroep doen op de inwoners om een karweitje te mogen opknappen. Op deze wijze willen deze jongeren hun aandeel leveren in het lenigen van de grote nood. die door de watersnood is ont staan. De actie wordt gevoerd onder het motto „mouwen omhoog" en wij zouden er aan toe willen voegen „en de beurzen open!" In Helmond belegt de VARA op 21 Maart in „De Beurs" een grote Diopaganda-feestavond met medewer king van Accordeola. Max van Praag, Tini Visser. Eddy de Jong en ande ren. Hiervoor kan worden gespaard. Men kan zich daarvoor melden aan de bode van de Radiogids: A. Moote, Burgem. Van Houtlaan 149. In Boxtel zal volgende week Vrijdag Bernard Verhoeven voor het Provinciaal Genootschap van Kuns ten en Wetenschappen en de Heem kundige studiekring Boxtel e.o., in het raadshuis spreken over „De ziel van Brabant". In Valkenswaard viert de heer P van Daal, Holleweg 49, Za terdag een merkwaardig jubileum. Hij is dan namelijk dertig jaar scheidsrechter van de K.N.VB. De scheidsrechtersvereniging Valkens waard e.o., waarvan de heer Van Daal voorzitter is, heeft voor deze ge legenheid een receptie belegt, die van 35 uur wordt gehouden in hotel Riche. Te Breda herdacht, de heer J. v. Nispen, chef van de drukkerij H. Engelbert, de dag. dat hij voor veer tig jaar in dienst van dit bedrijf trad. Wethouder Meys speldde hem de zil veren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst. Voor het buitengewoon concert te Breda, dat aanstaande Maandag in de Grote Kerk door het Brabants Orkest wordt gegeven, bestaat een grote belangstelling. Uitgevoerd wordt de 4de Symphonie van Bruckner, wat over 't algemeen als hoogtepunt van dit seizoen wordt beschouwd. Te Zevenbergen raakte Woens dagmiddag het zesjarig dochtertje van de firma M. uit dc Prins Hen drikstraat bij het spelen onder een achteruitrijdende vrachtauto. Het kind werd op slag gedood. De afdeling Hoensbroek van de Partij van de Arbeid hield een zeer geslaagde ledenvergadering, waarin de congresvoorsteilen werden behandeld en de groslijst voor de ge meenteraadsverkiezing werd vastge steld. De vergadering stelt voor ook nu de heer G. van Berghem weer tot lijstaanvoerder te benoemen. De ge westelijk secretaris, Kees Blokland uit Heerlen, sprak een opwekkend woord en zette nogal wat. gevallen recht, die kwaadwillige politieke tegenstanders tegen beier weten in. krom hadden getrokken. In Heerlen belegde het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling Woens dagavond een voordracht-bijeenkomst in de Stadsschouwburg. De Rotter damse voordrachtkunstenaar Jac. v. Elsacker oogstte een groot succes. Het instituut gaat op deze wijze voort. Op 18 Februari spreekt de heer Van Eyck in „Ruto" over „Herman Heijermans" en op 26 Februari zal F Rippen de figuur ..Troelstra" na der bespreken. Voor évacué's De Stadsverkecrsdicnst heeft een bijzondere regeling getroffen voor de in Eindhoven vertoevende évacué's. Zij kunnen gratis van de stadsverkeersdienst gebruik maken op vertoon van de évacuatie-kaart Kinderen van évacué's kunnen van deze gelegenheid alleen gebruik maken indien ze in gezelschap van een der ouders vertoeven Onder de évacué's bevindt zich een groot aantal landarbeiders Zij, die aangesloten zijn bij de A.N.A.B., of een andere bij het N.V.V. aange sloten organisatie, kunnen zich voor hulp dagelijks in verbinding stellen op Paradijslaan 44. van 10.30 tot 12 en van 14.—16.30 uur. Tel. 2451. De kledingverstrekking wordt in de toekomst op volgnummer gere geld. Vandaag Vrijdag zijn de nummers 1 tot en met 75 aan de beurt. Zaterdag is het kledingbureau gesloten. Dinsdag en Woensdag is het mogelijk dat ontvangen kleding, die niet past, kan worden geruild. De uitreiking voor verdere nummers wordt verder bekend gemaakt. Naar het kledingdepot rijden spe ciale bussen, die van de Ten Hage- straat vertrekken. De kleding be vindt zicli in het Philips' Ontspan- ningsgebouw. De in Eindhoven wonende Zeeu wen hebben een contact-commissie in het leven geroepen, die zich ten doel stelt de geëvacueerden met raad en daad bij te staan. Het ligt verder in het voornemen contactmiddagen met. de évacué's te organiseren. De adressen van het contact-comité zijn: Hazeloop 17. tel. 9763: Willem de Zwijgerstraat 67. Julianastraat 67. Biesterweg 53 en Opzomerstraat 14. In het belang van hun alge mene verzorging, wordt de in Eind hoven verblijvende geevacueerden aangeraden van elke adresverande ring, hetzij wegens vertrek of ver huizing binnen de gemeente, ten spoedigste, onder overlegging van de hun uitgereikte legitimatiekaart. aan gifte te doen aan de afdeling Bevol king c.s„ Stadhuisplein 1. Regionale Omroep Zuid ZATERDAG: 18.00 Nieuws; 18 05 de wekelijkse felicitatie-rubriek „Op de Icretribuun"; 18.20 Breeve vaan Noonk Pie oet Amerika: 18.30 muzi kaal intermezzo; 18.45 uur „Op 't land". (Van een onzer verslaggevers) Op het kruispunt Bcmelcrwcg Schoolstraat in Heer is Donderdag morgen omstreeks elf uur een ernstig ongeluk gebeurd. Een volkswagen met twee inzittenden uit Den Haag en een volkswagen met één inzittende uit Heerlerheide reden daar met grote vaart op elkaar. De eerste wagen kwam uit de richting Maas tricht: de tweede uit dc richting Amby. De botsing was zo hevig, dat beide wagens een halve slag draaiden. Een der Hagenaars werd uit de wagen geslingerd. De auto uit. Heerlerheide kwam tot stilstand tegen de gevel van het café-restaurant. Erkamp Dp deur en de muur van het perceel werden vernield. Het gebouw moest later worden gestut. Met breekijzers heeft men een der inzittenden uit de ernstig gehaven de wagens moeten bevrijden. Ernstig gewond werden de vertegenwoordi gers L. R. uit Heerlerheide en de econoom B. D. uit Den Haag. De tweede Haagse passagier werd licht gewond. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis Sint-Annadal te Maas tricht overgebracht. Voetbalvelden in West-Brabant Het. valt met de ondergelopen voet balvelden in West-Brabant, nog al mee, ofschoon diverse clubs uit de lagere afdelingen van de K.N.VB. gedu peerd zijn. De terreinen te Roosen daal en Bergen op Zoom zijn echter alle goed bespeelbaar. R.B.C. speelt nu Zondag in Roosendaal tegen Stormvogels ten bate van het Ram penfonds. Voorlopig kunnen de verenigingen te Wil'emstad. Dinteloord. Steenber gen, Halsteren, De Heen en Nieuw Vosmeer niet spelen. Het terrein van Odio te Ossendrecht is wel bespeel baar, het is evenals Ossendrecht zelf. hoog gelegen. Wethouder Beenen (k v.p.) deelt mede. dat het niet zo zeer om de knikkers gaat. maar wel om het spel. Wij moeten een daad stellen om een definitieve uitspraak te krij gen. Nadat de heer Kraayeveld nog maals betoogde, dat het voorstel op deze manier ingediend, de kans loopt geen goedkeuring te krijgen bij de regeringsinstanties, antwoordde de voorzitter, dat het beter was het voorstel in te trekken en opnieuw te bezien, waarmee de raad accoord ging. Met spoed zal een nieuw voorstel komen. Ruim 4000 évacué's in Roosendaal De ruim vier duizend évacué's, die Roosendaal herbergt, overstelpen de vertegenwoordigers van de gemeen tebesturen uit St Philipsland. Nieuw Vosmeer, Willemstad en Fijnaart met vragen. De vraag die bijna ieder een stelt is: Wanneer kunnen we terug? Hierop kan voorlopig echter nog geen definitief antwoord worden gegeven, omdat veel hectaren nog onder water staan en bovendien eerst ook dc springvloed van 16 Februari moet worden afgewacht. Ten overvloede is de sociëteit. Ami- citia nog ingeschakeld als inlichtin genbureau. Hier worden nu alle éva cué's geregistreerd en symboliseert de rangschikking naar gemeente en letter van het alphabet de orde die er thans in het. noodgebied heerst na een week van ingespannen dag- en-nacht arbeid. In Roosendaal is men thans zo ver. dat tot opheffing van de nacht dienst op de secretarie kon worden overgegaan. Fel on onverbiddelijk heeft de of ficier van Justitie hij de Bredase rechtbank, mr Temmink, gisteren tegen de koopman H. I„ uit Breda, die zirh schuldig gemaakt had aan verduistering van goederen bestemd voor evTcué's. li jaar gevangenis straf geëist. Het was de eerste maal. dat een meervoudige Kamer in Nederland een plundergeval inzake de overstro mingsramp behandelde Tot nu toe waren alle verdachten berecht door een politierechter, die maximaal 6 maanden gevangenisstraf kan op leggen. Palates-frites voor Rampenfonds Vandaag vindt, in Venlo een Ita liaanse patates-fritest-actie voor het rampenfonds plaats Een tweetal Italiaanse Venlonaren, die reeds ongeveer twintig jaar een jjssalon in Venlo exploiteren, hebben besloten een steentje bij te dragen tot leni ging van de nood. Zij hebben ge durende de wintermaanden twee Eatates-friteskramen in gebruik en ebben nu in overleg met het Rode Kruis besloten heden alleen voor het Rampenfonds te verkopen De twee kramen in de Klaasstraat en bij de brug te Blerick zijn open van vier uur 's middags tot twaalf uur 's nachts. Prins Bernhard is Donderdagmid dag omstreeks kwart voor een per helïcoptèrc in Klundert geland. De Prins werd ontvangen door de bur gemeester en maakte een rondgang door het ondergelopen deel der ge meente. Na een uur is hij vertrok ken. Ouze adressen Redactie en Administratie: Wll- lemstraat 10. Eindhoven. Telefoon Redactie 2453, Administratie 2083. Na kantoortijd tel. redactie 4535. Redacteur voor Zuid-Limburg: J. C. F Berggren. Sint Maartenspoort 3, Maastricht, telefoon 3195 Administratie Hekelveld 15, Am sterdam telefoon 38811 Postgiro 21876. Amsterdam Abonnementspt ut 44 cent per week. 5.70 per kwartaal Losse nummers 13 cent. i 7 eeje, ons durpke /V/ hee van den ellendi- v ge waotersnood niks geleje. Gin drupke wao- ter staot er meer in de slootjes as gewoonlijk en ge schaomt oe cigc soms tegenover de vluchtelin gen, die er oolc in ojis durpke zitten, da ge daor mar staot mee strooi in oc klompen en al. oe brakskes veilig om oe henen, terwijl zullie soms niks hebben kun nen redden dan 'f geen wa ze aon hebben om van de verdere ellende nog mar nie te praoten. Da witte gullie zo goed as ikke, want verdikke ik geloot nie dat er ooit zoveul naor de radio is geluisterd en zo gretig naor de kraant is ge pakt as sjuust in dees daogen en plaatsen en plaötskes, waor ge nog nooit van geheurd het, daor wordt over gedele- breerd of ge der weke lijks te markt komt. Ook mijn gedoeike was overstroomd mee vluchtelingen uit Zee land of daoromtrent en op 't vrouwmens dat er bij was mee der bizon- dere muts op. kwamen men mannek.es nie uit gekeken en hoe droevig de situatie ook eigen lijk was. ge moest soms lachen as ge zag hoe de mèskes van men gezel schap der best dejen om van ouwe kaanten tafel- kleekes zo'n mutske te vouwen. O, t gmg allemaol even goed mee de braks kes van weerskaanten alleen 't slaopen zie de, da was een temtaosie en ik liep stad en laand af om kinderbedjes te lenen zonder da me da trou wens lukte, want heel ons durpe waor opge propt mee evakuwees en al wa de gedaonte had van metras of bed was in gebruik 't Was Kooske Haver- mans, zeil een kot mee brakskes van wa heb ik jouw daor. die mee raod op de proppen kwam. Tjéjong", zee ie.swiils ie veurzichtig aon een vleselijk sjekske likte, zet es een advertentie in de kraant ge zul zien dat er ivat op at komt. Motverkoifiel Da waor nou wir zo'n blinkend ge dacht waor alleen Koos ke Haovermans mar op kon komen. Daor wier seffens een advertentie opgesteld en verdikkeme den aanderen dag rge zult 't wel gelezen heb ben) stond mennen noodkreet al in de kraant. De volgend-t daogen wachtten we In spanning at mar d'r kwam nie 't minste op daogen. Eindelijk kwam er een brie/ke van den burge meester waorin stond, da'k op 't durpshuis twee bodies kon komen haolen. Daodelijk zao- delde ik den handwao- gen van boer Knillesse en 't. duurde gin uur of ik trok huis op aoii glunderend mee twee zo goed as nieuwe kinder- ber'scs op de waoqen. Mar wa s da nou? Al uit de verte zag ik hoe nen grote vrachtwaogen kinderhrdies at laaide en nog mar aamper waren we van de schrik beko men of daor arriveerde een bakfiets mee vijf kinderbedjes. gevolgd deur ven boer mee kar en pëerd die 't er tien afleverde. Athjn eer 't aovend was zaten we op nen staopel van twee en tachtig kinrt»rh'dis Ge kon oe. eiae nie meer keren of wennen in men gedoeike mar daor was toch leut. leut en dankbaarheid en hier openlijk gezeed, ik schaom men eige da'k nog wel es kwaod van de mensen heb gezeed, mensen die as 't er op non komt 20 aocd vur mekanren km<"cn v» dat 't Rooic Kruis de overtollige hcdies ar>- hno'dr. die kérels wden ze wél te plaotsen. Tjé.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4