KOOPT.' CHIEF WHIP Tweede Kamer weer aan normale werk Valentijn-dag Soedanaccoor d in Caïro getekend Dit Hortend en stotend verliep de dag Kolen m. Deviezendijk „Kameradschaft" Fortuintje Trotskisten Maar herenmoet ik u OP IEDERS LIP! Niemand wanhoopt aan herovering Nagoeibs eisen aangenomen Nieuw dijkgat snel gedieht HET VRIJE VOLK VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 De Jongste weekstaat van de Nederlandsche Bank toont aan, dat het tegoed van de Schatkist van de Bank in de afgelopen week het milliard heeft overschreden. Tevens blijkt, dat de goud- en devïe- ■envoorraad weer verder is gestegen en nu ruim 3.8 milliard gulden beloopt. Dit zijn twee gegevens, die onder de huidige omstandigheden iets meer aandacht verdienen dan anders. Dinsdag wezen wij er op. hoe moeilijk de economische problemen zijn, waar de watersnood ons voor stelt. Tegenover de harde feiten, waar wij voor staan, zijn de bovenstaande ciifers in zekere zin steun punten. Wij willen uiteraard niet betogen, dat de staat ziin saldo nu maar zonder meer kan gaan uitgeven, of dat de deviezenvoorraad onmiddellijk en geheel zou kunnen worden „ingezet". Maar wel kan worden opgemerkt, dat we mede dank zij de „devie- •endijk", zowel tegenover de gevolgen van de watersnood als ook tegenover de blijkens de jongste cijfers weer iets gestegen werkloos heid krachtig kunnen optreden zonder de vrees, dat we onmiddellijk aan de grond zitten en zeker krachtiger dan enige jaren geleden het geval zou zijn geweest. Het is mede daaraan te danken, dat dr Drees in de Tweede Kamer kon opmerken, dat de gevolgen van de ramp voor ons land „wel ernstig, maar niet verpletterend" zijn. Aan het einde van de eerste wereldoorlog kwam de Duitse cineast Pabst met zijn film „Kameradschaft". In het mijngebied aan de Frans-Duitse grens is een ongeluk gebeurd: een aantal delvers is door een ontploffing ingesloten. Dan snellen reddingbrigaden toe van beide zijden van de grens. Zij die elkaar op leven en dood in de loop graven hebben bestreden, werken nu als goede kameraden samen met het enige doel: mensen te redden van een afschuwelijke dood. Is het wonder dat deze film, vlak na een bittere oorlog, tienduizenden men sen tot tranen heeft geroerd en dat zij een krachtige steun gaf aan gevoelens die zich uitten in de kreet: „Nooit meer oorlog"? Het is nu geen film, maar een stuk harde werkelijkheid: storm en vloed sloten vijf en zestigduizend mensen in en er moest snel en spon taan geholpen worden om te verhinderen dat het aantal slachtoffers nog veel groter zou worden dan het in de eerste noodlottige aanloop al was. En weer heeft het gegeven van de toenmalige film zich, nu op veel groter schaal, herhaald. Over al onze grenzen is hulp toegestroomd en soldaten maakten er een groot deel van uit. Met hun vliegmachines, hun helicoptères en hun amphibie-voertuigen dienden zij het schoon ste doel, dat men zich denken kan: ze redden duizenden mensen van de ondergang door koude en uitputting. Het is nu niet vlak na de tweede wereldoorlog: we zijn er al haast acht jaar vandaan. Maar die oorlog heeft nooit helemaal willen ein digen. Ze heeft zich voortgesleept in de koude oorlog. En zover ons oog reikt, zien we daar geen einde aan. We durven er zelfs niet voluit naar verlangen: het einde van de koude zou wel eens het begin Yan een warme oorlog kunnen zijn. Is het wonder dat de kameraad schap der vrije volken ons in 1953 even diep ontroert als die na de loopgraven-oorlog van veertien tot achttien? Ook nu weer zijn soldaten mensen met een warm hart, spontaan be reid om hun macht te tonen in dienst van hun medemensen, ongeacht van welke landaard. En daarachter zijn overal in vrij Europa de „thuis fronten" in de weer om door het bijeenbrengen van geld en benodigd heden de nood in de lage landen te lenigen. Het is of de wereld door de ramp in Nederland zich even heeft kunnen losworstelen van de grauwe sfeer van dagelijkse zorg over de internationale toestand om eens van heler harte zich te kunnen onderdompelen in het geluk, anderen te kunnen helpen. Wat een veel rijker en warmer gevoel geeft dit werk dan het nood zakelijke en toch zo miezerige gevecht van alle dag tegen de lis tig gecamoufleerde valkuilen en boobytraps van de dictatuur! Hier nopen ze tot voortdurende waakzaamheid tegen bedrog, ginds dwingen ze tienduizenden jonge mensen om zware offers te brengen aan een ons opgelegde collectieve waakzaamheid. Een waakzaamheid tegen een gevaar, dat evenzeer verstoppertje speelt aan de internationale als binnen de nationale grenzen. Een gevaar dus. dat koel verstandelijk doordacht moet worden en dat toch voeren moet tot daden, die alleen door een sterk gevoel gedragen kunnen worden. Een zware belasting van ons vrijheidsideaal in het slepende conflict van de koude oorlog, waarvan de mentaliteit meer herinnert aan uit de verte scheldende straatjongens dan aan de worsteling van twee Ideeën. Maar dat toch de hele vrije wereld in de ban houdt van bittere noodzakelijkheden. De vrije wereld heeft er zich even aan onttrokken om te tonen dat de „Kameradschaft" veld gewonnen heeft sinds 1918, al is ze dan ook nog uitgebannen in die landen waar de volken de gevangenen zijn van „hun" regeringen. Het door Stalin geconstrueerde anti-semitisme is bestemd voor binnenlands gebruik het dient de strijd tegen het „cosmopoli- tisme" zowel als voor buitenlands gebruik: het maakt de Sowjet- politiek aantrekkelijker voor de Duitse nazi's en hun geestverwanten in het Midden-Oosten, die in de moefti van Jeruzalem, oud-strijd makker van Adolf Hitler, hun geestelijke leider zien. Het ligt dus in de normale ontwikkeling van deze politiek, dat de Sowjet-Unie de aanslag op de Russische legatie in Tel Aviv onmiddel lijk heeft aangegrepen om de diplomatieke betrekkingen met Israël re verbreken. Een dergelijke goedkope reclamestunt voor de grootgrond- bezitters-regeringen van de Arabische Liga. Moskou moet er de bedrij vers van de aanslag dankbaar voor geweest zijn. De onverantwoordelijke lieden, die de Russen dit fortuintje verschaf ten, hebben hun land en hun volk een slechte dienst bewezen. Temeer waar een deel van dit volk nog verblijven moet binnen het machts gebied van de Russen. Natuurlijk zijn die niet om propaganda materiaal tegen „het Zionisme" verlegen. Ze vinden des te gemakke lijker stof voor aanklachten, omdat deze aan iedere objectieve con- tróle onttrokken is. Jammer dat ook aan de andere zijde heethoofden werden gevonden, die meenden het recht in eigen hand te moeten nemen. „De Waarheid" van 10 Februari jl. geeft een lijst van spionnen, in de Sowjet-Unie ontmaskerd en gevangen gezet. Nommer één van die lijst is S. Goerewitsj. wiens zondenregister aldus wordt omschreven: „een oude trotskist. Hij was in 19141917 in Amerika en was aldaar be vriend met trotskisten. Teruggekeerd in de Sowjet-Unie werd hij lid van een Sowjet-vijandige trotskistische groep." Nu waren tussen 1914 en 1917 alle bolsjewieken nog „trotskisten" en zeker was Lenln het. En in de periode na 1917 is het Trotski die de contra-revolutionnaire legers uit het land drijft. Als de vrienden van Trotski toen reeds „verraders en saboteurs" waren, dan is het voor Lenin maar gelukkig, dat hij overleden is. Anders kwam hij ook nog op het verraderslijstje te staan wegens zijn oude vriendschap met Trotski! Advertentie IJi. Deze K.W.F. Lucifers worden thans verkocht ten bate van het NATIONAAL RAMPENFONDS, welke instelling 5 cent per pak ontvangt. Bovendien geeft de fabrikant 10°/o extra van de toeslag voor dit doel. Advertentie I.M, nu vertellen wat de beste sigaret voor Uw gezondheid is? Natuurlijk (Vervolg van pag. 1) Met echoloden heeft men reeds een diepte van 26 meter geconstateerd en de uitschuring gaat nog steeds verder. Toch ls het niet het gat zelf. dat de grootste moeilijkheden op levert. Daar legt men immers de nieuwe dijk eenvoudig met een boog je omheen. Waar het op aankomt, dat is de hoeveelheid water, die met elk tij door het gat in en uit stroomt. En nu wil het ongeluk, dat Schouwen een groot waterschap is zonder tus sendijken. Een grote plas dus van bijna 20 000 ha. En dit „vloedbek ken" staat bloot aan een tijverschil van ruim drie meter. Vooral als men aan de laatste sluiting toe is, zullen hier onbekende krachten en stroomsnclheden optre den. Noch bij de inpoldering van De Braakman, noch bij de redding van Walcheren (dat ten slotte bij ge deelten is drooggemaakt) heeft men met zulke geweldige waterinhouden te maken gehad. Bij de Afsluitdijk was het „vloed bekken", weliswaar nog veel groter. Maar daar was het tijverschil slechts tachtig centimeter en dit plantte zich met over de gehele op pervlakte voort. Een tweede zeer lastig gat op Sehouwen-Duiveland is dat bij Ouwerkerk. Verder heeft het onder zoek op Flakkee een lelijke breuk bij Herkingen opgeleverd en op Zuid- Beveland ten slotte zijn het vooral de gaten bij Kruiningen en Bath die zorg baren. Waterstaatdeskuridigen menen.'dat omstreeks Mei, Juni alles weer in orde kan zijn. Behalve Sehouwen- Duiveland, Goeree-Overflakkee en de westelijke punt van Tholen. Wat Sehouwen-Duiveland betreft zal het vechten worden om de dijk voor de winter dicht te krijgen. Andere eilanden Het herstel van Goeree-Overflakkee en de andere Zuidhollandse eilanden is aan de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland toegewezen, West-Bra bant aan de Provinciale Waterstaat in Noord-Brabant. Zeeland (met in begrip van Tholen en St-Philipsland) aan de staf van de hoofdingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat al daar. Op verschillende plaatsen springt voorts de directie Beneden Rivieren van de Rijkswaterstaat bij. Prof. P. Ph. Jansen treedt bij deze herstelwerkzaamheden op als alge meen adviseur. Wij vernemen nog dat de toewij zing van Sehouwen-Duiveland aan Zuiderzeewerken mede is geschied, omdat deze dienst gewend is te wer ken in een gebied zonder achterland. In feite is Zierikzee thans moeilijker te bereiken en meer „rimboe" dan het dijkreepje bij Lelystad in het midden van het IJselmeer. Het personeel van Zuiderzeewerken (vrijwilligers) is naar het verdron ken land vertrokken zonder vrouwen. Kamer kiest Gerbrandy tot tweede ondervoorzitter (Van onze parlementsredacteur) Prof. mr P. S. Gerbrandy (a.r.) is hedenmiddag gekozen tot tweede ondervoorzitter van de Tweede Ka mer. Daarmee is voorzien in de va cature, die ontstaan was door net overlijden van mr Terpstra. Er wer den 76 stemmen uitgebracht, waar van 42 op prof. Gerbrandy. Zijn fractiegenoten Roosjen en Stapel kamp kregen er resp. 28 en 5. Eerste ondervoorzitter der Kamer, Ls. zoals bekend is, de socialist Jan Schilthuïs. (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren haar door de nationale ramp onder broken normale werkzaamheden hervat. Het werd een rijkelijk gevarieerde middag, die slechts weinig resultaten opleverde. De beslissing over het ontwerp-Stoonnvet moest worden aangehouden tot heden, de beraadslagin gen over de voorgestelde herziening van de Inentingswct 1939 moesten eveneens tot vandaag worden geschorst cn tenslotte kon er nog slechts een begin worden gemaakt met de behandeling van een voorstel tot wijzi ging van de Lager Onderwijswet. Het ging dus nogal met horten en stoten. Twee wetsontwerpen werden zon der debat en zonder hoofdelijke stemming voortgeholpen op hun weg naar het Staatsblad. Een voorstel van minister Suurhoff tot herzie ning van de regeling omtrent de toe passing van het Ziekenfondsbesluit en een ontwerp van minister Staf ter verlenging van de tijdelijke rege ling voor officieren en reserve-offi cieren van de Landmacht. Het door staatssecretaris dr Van R h ij n verdedigde ontwerp-Stoom- wet is een gemoderniseerde vervan ging van de oude „Regeling van het toezicht op liet gebruik van stoom- toestellen", welke van 1896 dateert. Het voorstel werd over het alge meen met waardering ontvangen, maar er rezen bezwaren op één be paald punt. De heren Beerninle (c.h.u), ir Verkerk (a.r.). Wijffels (k.v.p.) en Ankersmit (v.v.d.) vonden het nl. niet juist, dat de eigenaren van stoom- en damptoestellen een vergoeding verschuldigd zullen zijn wegens de krachtens de wet voor te schrijven of door hen zelf aange vraagde keuringen van die appara ten. De heer Beernink bijv. zei. dat de bedrijven toch al zoveel kosten hebben en de heer Verkerk sprak van een „geruisloze vermeerdering van de lasten op het bedrijfsleven". De heer Ankersmit scheen de ver goeding eigenlijk niet onredelijk te vinden, maar wegens de moeilijk heden welke speciaal de kleine be drijven daarvan zouden kunnen on dervinden, wilde hij haar toch maar helemaal doen vervallen. Incidenteel Tegen deze opvattingen kwam ir Posthumus arb.) in verzet.Hij achtte het onjuist, indien men in moeilijkheden verkerende bedrijven Advertentie l M. Dag der Vriendschap-Dag van Bloemen! In de nacht van Woensdag op Donderdag is op het eiland Tlio'en weer een dijk doorgebroken de zoge naamde eerste dijk bij het dorp Sint Maartensdijk. Direct na de ontdekking, Dondar- dagmorgen vroeg, is mei: met de dichting begonnen en men slaagde er in het gat te sluiten. De dijk, die ter plaatse zeer zwak was en ver sterkt was met zandzakken, vormde de enige waterkering voor het dorp, waarin thans nog twee duizend men sen huizen. geen speciale bevoegdheden zal be houden voor het zuidelijke 'meest primitieve) deel van de Soedan en dat Britse en Egyptische troepen weggetrokken moeten zijn voor een I volksstemming wordt gehcuden I Beide voorwaarden zijn in het ver- Engeland en Egypte hebben Don- ërag opgenomen. dag een overeenkomst ondertekend. j Volgende maand zullen al ver- I waarin zelfbestuur wordt verleend j kiezingen voor een parlement in de aan de Soedan, het Nijlgebied ten i Soedan gehouden worden. zuiden van Egypte dat de twee lan den 53 jaar samen hebben bestuurd. Op grond van het verdrag zullen de Soedanezen binnen drie jaar moe ten kiezen tussen volledige onaf hankelijkheid of een band met Egyp te. Premier Nagoeib en ambassadeur Stevenson ondertekenden het ver drag in Caïro na jarenlange onder handelingen In de overgangsperiode van drie jaar zullen de acht millioen inwo ners van het rijke katoenland Soedan zichzelf besturen, maar buitenlandse zaken en defensie zullen door de (Britse) gouverneur-generaal worden geleid. Egypte had als voorwaarden ge steld, dat de gouverneur-generaal De gouverneur zal In zijn werk worden bijgestaan door drie com missies (controle, verkiezingen en bestuursoverdracht)waarin ook Pakistani, Indiërs en Amerikanen zitting hebben. Deze overgangstoestand zal af lopen onmiddellijk nadat het Soe- danese parlement zulks in een reso lutie verzocht heeft. In uitzonde ringsgevallen kan de gouverneur tot dan toe nog de macht aan zich trekken. Minister Eden noemde de over eenkomst in het Lagerhuis ..redelijk" Ook de oppositie hoopte dat nu de betrekkingen met Egypte verbeterd kunnen worden. Nagoeib zinspeel de. erop dat nu spoedig besprekingen over de Kanaalzone gehouden kun nen worden. op deze incidentele wijze zou willen helpen: daar zijn andere middelen voor. En vooral de redenering van de heer Ankersmit achtte hij wel zeer wonderlijk. Dr V a n R h ij n kon zich bij Pos thumus' betoog gevoeglijk aanslui ten. Hij wees er op. dat de keurin gen niet alleen terwille van de veilig heid in het algemeen geschieden, doch stellig ook in het belang van de afzonderlijke ondernemers. Boven dien zijn de vergoedingen zeer be scheiden. Een tariefsverlaging voor de kleine ondernemingen wilde hij overigens wel in overweging nemen, indien nader overleg met het departement van Economische Zaken daartoe vol doende reden zou opleveren. Na deze toezegging kon ook de heer Wijffels zich met het ontwerp ver enigen, doch de heer Beernink vroeg stemming over de bepaling inzake de vergoedingen. En die stemming moest tot hedenmiddag worden aan gehouden. Ds Zandts stokpaardje Ook staatssecretaris dr Munten dam. dr V a n R h ij n s collega op het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, kreeg daarna met stagnatie te kampen. Zijn voor stel tot wijziging van de Inentings- wet 1939 zou er zonder twijfel met vlag en wimpel zijn doorgekomen, wanneer ds Zandt (s g.p.) geen roet in het eten had gestrooid. De bedoeling van dit zeer nuttige ontwerp is, een ruimer gebruik te bevorderen van de gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken, door een verbetering van het waarschu wingssysteem. Voorts bepaalt het dat in gemeenten met meer dan vijftigduizend inwoners eenmaal per maand gelegenheid tot kosteloze in enting moet worden gegeven. Ds Zandt, wiens partij aan de aan de Bijbel principiële bezwaren tegen elke inenting meent te kunnen ontlenen, liet zich de kans om zijn stokpaardje te berijden niet ont nemen. Hij ging stellig ver buiten de orde van het in behandeling zijnde ontwerp, door nog eens in den brede zijn bezwaren tegen de vaccinatie uiteen te zetten. Ontoelaatbaar Daarbij verkondigde hij, als gebrui kelijk, ook, dat de inenting tegen pokken wetenschappelijk in het ge heel niet verantwoord is. ja, gevaar lijker dan de pokziekte zelf. Dr Muntendam moet dit verhaal van de oude prediker wel kunnen dromen, evenals het verweer, dat hij er zelf weer goedsmoeds tegenover stelde. Ds Zandt had echter ook een amendement ingediend, dat buiten het strikte terrein van het wetsont werp viel en derhalve door de Kamer voorzitter als ontoelaatbaar moest worden beschouwd. Aangezien ds Zandt dat nogal sneu vond, gaf mr Kortenhorst hem ln overweging, van zijn amendement een motie te maken. Daarover im mers zou wel gestemd kunnen wor den, Vervolgens schorste hij groot moedig de beraadslagingen, teneinde de nestor van de Kamer de gelegen heid te geven, zijn wensen opnieuw te formuleren. En daarin had de staatssecretaris slechts te berusten Onderwijzers De wijziging van de L.O.-wet, waar mee de Kamer zich ten slotte bezig hield, heeft o.m. op het oog, de rechtspositie van de onderwijzers op één lijn te stellen met die van de ambtenaren voor wat de verlofrege ling en het aan nabestaanden uit te keren „smartegeld" betreft. Voorts wordt een regeling gegeven omtrent een verplichte keuring van onderwijzers en voorzien in een aan tal technische wijzigingen van de wet. Minister Cals luisterde achtereen volgens naar de Kamerleden Peters (k.v.p.i, De Loor (arb.),mevr. Por- tanlerdeWit (v.v.d.), Roosj e n (a.r). Til an us (c.h.u.) en Gort zak (c.p.n.). Zij waardeerden algemeen dat de onderwijzers op de bovengenoemde punten thans eindelijk niet meer achtergesteld worden bij de ambte naren. maar betreurden tevens, dat het wetsontwerp een groot aantal andere wensen t.a.v. de L.O.-wet on vervuld heeft gelaten. Daarover zal mr CaLs hedenmiddag het zijne kunnen zeggen en dan ls ook voor ons de gelegenheid gunsti ger, op deze zaken terug te komen. Regeling Fries Wel dient nu reeds vermeld, dat verschillende prekers aandrongen op een bevredigende regeling voor het onderwijs in het Fries op de scholen in Friesland. De Loor achtte het bijv. nood zakelijk. dat er een duidelijke re geling komt voor het. gebruik van het Fries zowel als van het Neder lands op de betrokken scholen. De Loor verzocht de minister, met het provinciale bestuur van Fries land in overleg te treden omtrent de oplossing van het Friese vraagstuk in de culturele sector. Voorts is er ook aandacht besteed aan de mogelijkheid, op de lagere scholen onderricht in het Esperanto te doen geven. Het wetsontwerp opent de weg daartoe, maar daarover waren niet alle sprekers geestdriftig gestemd. Er waren opvoedkundige bezwaren, o.a. van de heren Peters en Tilanus. De laatstgenoemde vond het vreemd, dat een vak als Frans op de lagere school niet onderwezen zou mogen worden en Esperanto wel. Mevr. Fortanier—De Wit achtte het Esperanto daarentegen juist een goede voorbereiding voor het onder wijs in het Frans. (Vervolg van pag. 1) Er zijn verschillende redenen, waarom de eerste verhoging in Ne derland al vrij snel zal moeten ko men. In de eerste plaats Js een egalisa tie (het maken van een mengprijs dus) tussen dure ingevoerde en goedkope binnenlandse kolen in prin cipe niet toegestaan. Nederland heeft echter van de Hoge autoriteit toe stemming gekregen, voorlopig tot 1 April, toch door te gaan met zijn egalisatie. Verwacht wordt, dat het systeem ook daarna nog wel zal mogen wor den gehandhaafd, maar het is niet onwaarschijnlijk, dat de Hoge Auto riteit zal bepalen, dat de mengprijs hoger zal moeten zijn, dan hij nu ls. Steun aan Belgen Daar komt bij. dat er voor de duur van de overgangsperiode een zgn. perequatie wordt ingevoerd. Kolen mijnen, die een lage kostprijs heb ben (Nederland. Duitsland) moeten een heffing betalen en die heffing wordt als subsidie verstrekt aan mij nen met een hoge kostprijs (de Bel gische). De subsidie moet worden gebruikt voor modernisering van ouderwetse mijnen. Ten slotte is er nog de belasting, die enige tijd geleden door de Hoge Autoriteit is gelegd op alle in de ge meenschap geproduceerde kolen. Voor Rekenkamer voorgedragen (Van onze parlementsredacteur) De heer L. van der Tempel is gisteren door de Tweede Kamer als nummer één op de voordracht geplaatst voor de benoeming van een nieuw lid van de Algemene Reken kamer. De heer Van der Tempel ls thans als secretaris aan de Rekenkamer verbonden. De vacature waarin voor zien moet worden, is ontstaan door het aftreden van de voorzitter der Rekenkamer, de heer Th. Sanders. Nummer twee en drie van de voor dracht werden resp. mr Ch. J. M. Hens. afdelingschef en plaatsver vangend secretaris bij de Reken kamer; en D. J. Gerritsen, directeur van de rijksbegroting, oud lid van de voormalige Nederlands- Indische Rekenkamer. Deze voordracht stemt overeen met de aanbeveling, welke door de Alge mene Rekenkamer zelf was inge diend. Op het Nederlandse Hoge Com missariaat in Indonesië is tien dui zend roepiahs gecollecteerd voor hulp aan de slachtoffers van de Indone sische overstromingen. Echte mist Voor een Sherlock Holmes tentoonstelling. die in Ameri ka zou worden gehouden, wilde men ook een Hes vol échte Londense mist mee geven anders zou de ten toonstelling niet compleet ge acht worden. Maar als een lege fles in de buitenlucht wordt ont kurkt. zal de lucht er in bin nen' blijven en de mist niet binnendringen. Dus trokken de organisato ren met een karaf wijn een Londense straat binnen, dron ken de wijn op. de karaj vul de zich met mistige lucht, er werd een kurk op gedaan en zo kon de karaf worden ver zonden. Verhuisd per trein Een landbouwer uit de En gelse plaats Bicester. bij Oxford. K. Colquhoun. is per trein verhuisd naar Lif- ton in Devonshire, in Zuid- west-Engeland. De Britse spoorwegen had den gezorgd voor twintig wagens, waarin het huisraad gestapeld werd. met veertig stuks vee. kippen, tractoren, rieken en een auto Een personenwagen was aange haakt voor Colquhouns ge zin en personeel. De trein vertrok 's mid dags te zes uur en kwam in Lifton aan te 5.40 uur de volgende ochtend, zodat de koeien op tijd konden wor den gelost en gemolken. Voor een stuiver Een blok huurhuizen, van twintig stuks, die per jaar 2700 gulden huur opbrengen, is door de eigenaar, D. Rosie uit Edinburg, voor een stui ver aangeboden aan een Ar beiders-afgevaardigde, Wil liam Rcid. Rosie wil Rcid in de gelegenheid stellen na te gaan of huizen met dc hui dige huren onderhouden kunnen worden. Reeds eerder heeft Rosie hetzelfde blok voor niets aangeboden aan de stad Edinburg. Maar deze heeft het aanbod geweigerd en heeft ook geweigerd permis sie te geven de huizen om ver te halen. Een groot blok huurhuizen in dezelfde straat is verleden jaar voor 500 gulden ver kocht. Testament geldig Een jury heeft uitgemaakt, dat 't in November 1949 opge maakte testament van een 90- Jarige weduwe, mevr. Annie Smith uit Hampstead, die in December 1950 overleed, gel dig is. Zij had hierin 120.000 gulden nagelaten aan haar dokter. Het testament was betwist door een familielid, aan wie mevrouw Smith, volgens een testament van 1947, 120.000 gulden had nagelaten. ,,Sc/iur/c" Pepe Martin, een Argen tijnse radio-acteur, gaf dezer dagen een zo uitstekende weergave van een schurk in een hoorspel, dat hij na afloop bij de studio werd opgewacht «door een woeden de menigte, die hem bewus teloos sloeg. Geheim bewaard De 20-jarige June Waite uit Colwyn Bay in Engeland is in het huwelijk getreden met Alfred Pickles uit Preston. Pas op haar huwelijksreis vernam Alfred het geheim, dat June altijd bewaard had: zij bezat 325.000 gulden, haar op haar veertiende jaar na gelaten door een eenzame, bejaarde weduwnaar, William Richmond, wiens laatste levensjaren June met haar opgewekte glimlach had op gevrolijkt. Anti-sociaal „Anti-sociaal en niet ge schikt om vrij te zijn", zo luidde dc uitspraak van de kinderrechtbank in Leeds, waarvoor drie jongens van veertien en vijftien jaar terechtstonden. De Jongens, leerlingen van een middelbare school, had den met een staaf lood de eigenares van een snoepwin kel aangevallen met de bedoe ling haar te beroven. Zij zijn naar een opvoedingsgesticht gezonden. Wegens de ernst van het geval werden zelfs bij uitzon dering hun namen in de Engelse pers gepubliceerd Alexander Dromey, Peter Ar- mitage en Derek Anthony. yuii Een 25-jarige moeder, mevr. Winifred Hearn uit Plymouth is tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens verwaarlozing van haar baby- van vier maanden. Een inspecteur van de Volksgezondheid had op een schoorsteen kindervoedsel aangetroffen, vermengd met poeder, lippenstift en vuil. In een kinderwagen ontdekte hij opgedroogde melk met groene zwammen. CARIEN VAN DEN BERGH werkzaam bij de Neder landse V.N.-delegatie, en nu in Amerika actief pleitbezorg ster voor haar getroffen landgenoten, heeft over belang stelling niet te klagen. Er zijn dagen dat haar 30.000 brieven bereiken. Dit is de bestelling, die zij Vrijdag jl. met de post part 10 uur 's morgens kreeg. Aanpakken maar!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2