Zuiderzeewerken zal Schouwen-Duiveland droog maken Zeeuwse binnendijken hebben haast geen weerstand meer 38 MOSKOU ISRAËL Opa beschouwt Pluto (II) als familielid Tholen werkt, maar te onsamenhangend In Fonds ruim millioen Kolen vermoedelijk in April duurder IN ISiifflPl 4 wBÉfl breekt met Tij verschil ruim drie meter K.V.P.-er op betwiste Kamerzetel 25000naarV.S.? Weerzien na elf dagen „Bonte Dinsdag- avondtrein moest doorgaan" JHB99RH^S- HH Een nieuwe fi°nd(iic veei &e- 1 ÜH PM 9 baar voor wat de mensen uit Den Koud weer 10 Vrijdag 13 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2372 Het Vrije Wk DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL (Van een speciale verslaggever) Met angst in liet hart wachten de Zeeuwen elke storm die komen kan af. Het heeft niet de minste zin, de mensen op Schouwen en Noord-Beveland te vertellen, dat er geen enkele reden tot bijzondere ongerustheid is. Zwijgend wijzen ze op de dijken, de verpapte, sopperige binnendijken, die doorsijpelen als theezeefjes. Tweede Kamer voor radio Het water van de ondergelopen polders beukt er links en rechts tegen aan. en af en toe spoelt het er over heen. Trucks en Rode-Kruiscolonnes beuken er langs en slaan er diepe gaten in. Boven de tien ondergelopen polders van Noord-Beveland hangt een inktzwarte lucht. Een felle wind zwiept het water hoog over de geteisterde dijken. Het maakt diepe wonden. Ze zijn in een zeer slechte conditie, die binnendijken. De Zeeuwen zeggen het ook zelf: er mag niet veel meer gebeuren... Er is hier al zoveel geheurd. gis teren hebben 7,e in K o r t g e n e op Noord-Beveland weer enkele doden geborgen. Het officiële cijfer ligt tegen de veertig. Er worden nog steeds mensen vermist. Op de Toren- dijk. waar vijftig huisjes gewoon in elkaar geklapt zijn, liggen de brok stukken. Tussen die brokstukken lopen mannen en vrouwen naar hun eigen dommen te zoeken: een radiotoestel, een naaimachine, kleine kostbaar heden. Ergens steekt een hand om hoog. midden uit de vette, grauwe brij. tussen al die planken en arm zalige resten. Daar ligt een verdron ken vrouw, die nog niet geborgen kon worden. Lugubere wacht Op de dijk staan de houten dood kisten. Ze vormen een lugubere wacht. Een Rode-Kruisploeg uit Goes heeft hier een tent opgeslagen en doet prachtig werk. Geen huis. geen winkel, geen in woner van Kortgene is voor het water gespaard gebleven. Het zie dend geweld heeft dit dorp afschu welijk verminkt. Een kwart van de vierhonderd huizen is weggevaagd Noord-Bevel and, een van de rijkste I Zeeuwse eilanden, is in één nacht verarmd. Feest was er Zaterdagavond 31 Ja nuari. Feest, omdat het nieuwe raad huis in gebruik genomen was. Nog wappert de feestvlag van de gevel van de gemeenteschool. Maar uit dat gloednieuwe raadhuis spoelt nu het vuileAe water. De ruiten zijn open gaten. De klok is op het fatale uur blijven staan: vijf minuten voor half vijf in de ochtend. In de straatjes proberen de Kort- geners de resten van hun huisraad te fatsoeneren. Hun hele hebben en houden staat op straat. Ze boenen en poetsen, vegen en scheppen, ho zen en spijkeren. Waar deze mensen de moed van daan halen is onbegrijpelijk. „We blijven aan de slag", zegt een ge meenteraadslid. „want anders ga je helemaal kapot." ,De hulp die wij krijgen is gewel- j. Dat houdt er de moed in." De vrouwen uit de naburige dorpen, die niet zo geteisterd zijn, komen in Kortgene helpen. Vrouwen uit Kam perland, Wissekerke en Colijnsplaat. Meer dan honderd DUW-arbeiders uit de omstreken van Nijmegen zijn hier aangekomen om de ontelbare gaten in de dijken te helpen dichten. (Zie verder pagina 3) (Van een onzer verslaggevers) Er zijn teveel bazen en baasjes, zeggen de Tholenaren. Als zij dat zeggen bedoelen zij het niet kwaad: zij zijn alleen maar bezorgd, dat de dijkgaten rond Sint Annaland en Stavenisse niet snel genoeg dicht zullen zijn. En als zij dat zeggen weten zij bovendien, dat al die „bazen en baasjes" zélf óók niets liever willen. Bij duizenden zijn de hulptroepen naar Tholen gekomen: Nederlandse, Eelgische, Franse en Engelse militai ren, arbeiders en technici. Al die men- Ben willen werken, zo hard zij kunnen. Allen hebben zij maar één gedachte: die dijken moeten dicht, vóór het Zondag weer springvloed wordt. Daarom sjouwen zij dag in dag uit de dijken op, onder dikwijls haast onbeschrijfelijk moeilijke omstandig heden. Dat het op Tholen toch niet gaat, zoals het zou moeten gaan, is niet hun schuld. Het is voorgekomen, dat zij 'smiddag om één uur bij een ge vaarlijk gat in de buitendijk boven Sint Annaland moesten zijn, om met het herstel te beginnen. Om half twee kwam er een tegen-order: bijna een uur ver lopen verderop moest er gewerkt worden aan een dam in de binnendijk. Toen zij daar aankwa men, ging ook daar het werk niet door en de hele middag was ver loren. Coördinatie De oorzaak van deze gang van zaken is. dat al deze hulptroepen onder verschillende leiding staan, en dat maakt het werken zeker niet doel matiger. Dat zegt niets van welke leidinggevende groep dan ook: elk op zijn beurt wil zoveel mogelijk helpen. Slechts coördinatie van de ver schillende groepen kan de zekerheid geven, dat alle krachten zo doeltref fend mogelijk worden ingezet. Dat zulk een samenbundeling snel zal plaats vinden daarop hopen de Tholenaren vurig. Want hun grote doel is. het eiland zo sterk mogelijk te hebben vóór de komende Zondag. Bij het Nationaal Rampen fonds was tot Donderdagavond een bedrag van 38 millioen gulden binnengekomen. Giste ren was dit ruim 34 millioen. De Sowjet-Unic heeft de diploma tieke betrekkingen met Israël ver broken „wegens de bomaanslag van Maandag op de Russische legatie te Tel Aviv", zo is Donderdag in Mos kou medegedeeld. De Russische ge zant en het personel der legatie in Tel Aviv zijn teruggeroepen naar de Sowjet-Unie en op een spoedig vertrek der leden van de Israëlische legatie In Moskou is aangedrongen. Donderdagavond heeft het Israëli sche ministerie van Buitenlandse Za ken gezegd dat Rusland de betrek kingen niet verbroken heeft omdat er een aanslag op de legatie in Tel Aviv was gepleegd. „Het besluit van Moskou is de cli max van een vijandige lastercampag ne. Deze campagne is de laatste maanden gevoerd tegen het Zionis me. het Joodse volk en Israël met de bedoeling de Joodse gemeenschap in Sowjet-Rusland te isoleren." Volgens de door het Russische persbureau Tass uitgezonden offi ciële verklaring hebben „op 9 Fe bruari misdadigers, kennelijk met medeweten van de politie, een bom doen ontploffen in de Russische le gatie, waardoor de echtgenote van de gezant, mevrouw Versjow, de echtgenote van een beambte, me vrouw Sysoyew, en een ambtenaar. Grisjin. werden gewond en een deel der legatie werd vernield". De verontschuldigingen, door de Israëlische regering aangeboden, worden „in tegenspraak" genoemd met „talrijke andere verklaringen van vertegenwoordigers van Israël, in het bijzonder met een redevoe ring van 19 Januari van de Israëli sche minister van Buitenlandse Za ken, Mosje Sharett." Deze had zich geuit tegen de aan klacht van Moskou, dat negen art sen. van wie de meeste Joden zijn, aanslagen zouden hebben beraamd en gedeeltelijk uitgevoerd op hoog- geplaatste Russische leiders. I In Moskou wordt verwacht, dat ook Tsjechoslowakiie en Polen de be trekkingen met Israël zullen ver- I breken. (Van een onzer verslaggevers) De herovering van Schouwen-Duiveland op de zee zal moeilijker zijn dan die van Walcheren destijds. Zuiver technisch gezien ten minste. Het spreekt vanzelf, dat wij thans veel beter geoutilleerd zijn en ook minder met allerlei andere moeilijk, heden te kampen hebben dan in 1945. Daarom wanhoopt er niemand, ook onder de mannen van Waterstaat niet. Schouwen-Duiveland ls „toegewezen" aan de dienst der Zuiderzeewerken, die een twintigtal van zijn mensen naar het hoofdkwartier Zierikzee stuurt (Zij zijn net aangekomen als u dit leest) en die naar behoeven ook aannemers met groot materieel aan het werk in het IJselmeer zullen onttrekken. De groei van Flevoland zal hier door wellicht worden vertraagd, doch met stil gelegd. De dagelijkse leiding van het werk op Schouwen-Duive land zal berusten bij ir M. Klasema. de hoofdingenieur der Zuiderzeewer ken. die tot nu toe de dijkbouw van de Oosterpolder in de practijk leidde. Nabij Schelphoek. ten westen van Zierikzee. zal binnendijks terrein wor den opgespoten om er barakken voor arbeiders op neer te zetten. Indien klei onvoldoende voorradig mocht zijn, gaat men eerst in het verdron ken land een kleine polder maken en droogmalen. Waarschijnlijk zullen tijdens de herovering van het eiland enige „grenscorrecties" worden toegepast. In die 7,in, dat inhammen worden afgesneden, zodat zelfs enige land- winst ontstaat (onder andere bij Dreischor). Het eerste streven zal er op ge richt zijn te voorkomen, dat de dijk aan de noordkant van het. eiland verder wordt beschadigd. Niels zou erger zijn dan twee tegenover elkaar gelegen diepe gaten, waardoor hel dwars over het eiland zou gaan „tochten". Schelphoek dat is de naam die even bekend, zo niet bekender zal worden dan Rammekens het was in de spannende'tijd van Wal- cherens droogmaking. Daar, onder Serooskerke, aan Schouwens zuidkust zit de lelijkste bres, die de stormvloed van 1 Fe bruari in ons nationaal dijkenbezit heeft geslagen. (Zie verder pag. 2) parlementsredacteur) Mr E. G. M. Rooi vink (k.v.p.) is gistermiddag geïnstalleerd als lid der Tweede Kamer als opvolger van mej. De Waal, die staatssecretaris is ge worden. Het zitting nemen door mr Rool- vink geschiedde tegen de wil van het KVP-bestuur. Volgens een interne regeling van de KVP zou nl. mej. mr J. C. H. H. de Vink uit Utrecht mej. De Waal moeten opvolgen. Mej. De Waal was gekozen op een zgn. kwaliteitszetel, voor Buitenlandse Zaken. Mej. De Vink was daarvoor als reserve op de lijst geplaatst en zij zou derhalve voorrang genieten boven de heer Roolvink, hoewel diens naam op de lijst boven de hare staat. De heer Roolvink, die reeds eerder lid der Kamer was, heeft het verzoek van het k.v.p.-bestuur om zich aan de gemaak te afspraken te houden, afgewezen. Hij heeft geweigerd voor zijn benoe ming te bedanken en aangekondigd bij de partijraad van de KVP in be roep te gaan. Inmiddels heeft hij hangende dit beroep, alvast zitting genomen in de Kamer. In het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden is Donderdag een voor stel ingediend om 25.000 slachtoffers van de overstromingen in Neder land toe te laten tot het Ameri kaanse staatsburgerschap. Dit was de Torendijk van Kort gene op Noord-Beveland met z'n vijftig huisjes... Nog elke dag lopen de mensen tussen deze arme tierige resten naar dingen van tvaarde te zoeken. Tussen de wrak stukken moeten nog vier vennis- ten liggen. - Prins Bernhard heeft Donder dagavond voor de BBC een dank woord gesproken tot het Engelse volk, dat Nederland, ondanks een cata strophe in eigen land. zo spontaan heeft geholpen. (Van onze speciale verslaggever) Op de pier van het Katsche Veer (op Zuid-Beveland) stond Woensdag een boer uit Nieuwer- kerk. Naast hem, aan de lijn stond een grote zwarte hond. die geen oog van z'n baas afhield. Deze boer was naar Nieuwer- kerk op Schouwen teruggegaan, om te kijken wat er van z'n boerderij over was. Hij zag alleen nog maar het dak. Op dat dak stond de hond. Elf dagen heeft die hond op dat dak staan wach ten. Toen de boer met z'n bootje naderbij kwam, nam het beest een sprong en viel in de armen van z'n baas. Toen heb ik gehuild, meneer", zei de boer. Het Landelijk Comité van Actie van AVRO-leden heeft een circulaire gericht aan de gewestelijke besturen van de AVRO. In deze circulaire, ondertekend door de secretaris-pen ningmeester van het comité, de heer G. C. Lanclé, worden aan de bestu ren bij- onderheden verstrekt over de houding, die volgens het comité de heer G. de Clercq, voorzitter van de AVRO, in de rampweek zou hebben aangenomen. De heer De Clercq wilde aldus de circulaire met alle geweld de Bonte Dinsdagavondtrein van 3 Februari laten doorgaan Gebrek aan medewerking van de kant van het personeel zou dit hebben voor komen. De Snip- en Snaptoumeé- avonden gingen doo., de heer De Clercq zou zegt de circulaire het AVRO-personeel verboden heb ben deel te nemen aan een geld inzameling ten bate van het Natio naal Rampenfonds. „Geen wonder aldus de circu laire dat duizenden en nog eens duizenden AVRO-leden vol veront waardiging ogenblikkelijk hun lid maatschap hebben opgezegd en dat verschillende AVRO-medewerkers meededeelden niet langer in AVRO- programma's te willen optreden (Van onze sociaal-economische redactie) Op of kort na 1 April zullen de kolenprijzen in Nederland waarschijnlijk omhoog gaan. Hoewel de verhoging naar wordt verwacht, „matig" zal zijn. kan niemand in Nederland op dit ogenblik vertellen, wat er precies zal gaan gebeuren. In zaken van kolen en ijzer ligt het zwaartepunt van de beslissingen sinds deze week nu eenmaal niet meer in Nederland, maar bij de Hoge Autoriteit (het bestuur) van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap in Luxemburg. (Van een onzer verslaggevers) „Opa" Jan Coenraads uit Stellendam heeft zijn draai weer gevondenzo nu en dan komt er een nieuwe Pluto bij hem staan en hem aankijken. Ih dat opzicht is de schade door pf# ^*9iiFMp$ÈjÊÊÊÈSÊÊ^'Ê fl de overstromingsramp voor de HHËaIjggMESBraMi Êt-m 92-jarige eilandbewoner dus WpjjÉr Ü9 weer hersteld. |9É lijkenis vertoont met het oude H H trouwe dier van de uit zijn W jWB- m kleine huisje verdreven baas. is Egn Woensdag op clubhuis te Werve ■r' SaWmÊ IBSl V BH in Rijswijk aangekomen. rJi mUm'i J W'. 3&1 De oude Coenraads is heel dank- w £fcgS| Haag en omgeving allemaal voor hem tf- Wf <«|j1II gedaan hebben om hem aan een IJ-vA JBBB Wy ..'jfM- MsËm; ?£oBI andere hond te helpen, nu zijn Pluto - d ;i^Sflüa frfPWi tijdens de watersnood om het leven is gekomen. Een -'s,s./'i-naar was met een meisje van de Marva naar Amsterdam gegaan. om- Jan Coenraads met zijn nicht en Pluto II. Zijn nicht is met enkele dames dat zij gehoord had, dat daar in het meegeweest om de hond in Amsterdam uit te zoeken. Het was haar eerste asyl net zo n hond was als Pluto ge- bezoek aan de hoofdstad des lands. weest moet zijn. Opa Coenraads had het nadrukke lijk gezegd: Als jullie een hond voor me zoeken, dan moet hij, net als Pluto, zestig centimeter hoog zijn, witte voetjes hebben en slappe oren. cn het moet een reu zijn. Hij moet zo mak wezen, dat ik 'm bij wijze van spreken zijn poten kan uitdraaien, die zet ik er dan later wel weer aan." Nu, Pluto II is zo tam als een lam, precies wal opa moet hebben. ..Ik heb altijd een hond gehad", zegt hij ons. ..altijd rashonden. Voor één heb ik vierhonderd gulden be taald. Pluto beschouwde ik als een lid van de familie. Wij waren altijd sa men, mijn nicht, Pluto en ik. Die nieuwe hond lijkt sprekend op hem en tam dat hij is... ik ben erg dankbaar voor alles wat de mensen hier voor ons doen. Zij zijn eigenlijk veel te goed voor ons." Wij geloven graag, dat de mensen van clubhuis te Wervc en de Rode Kruiszusters daar in Rijswijk, opper best zorgen voor het groepje door het water verjaagde oudjes. Het mankeert hen aan niets. Zondag wordt Pluto 11 officieel, dat wil zeggen: met strikken aan opa aangeboden, want dan wordt opa 93. Dinsdag 10 Februari is de „over gangsperiode" van de Kolen- en Staalgemeenschap ingegaan, een fase die volgens het verdrag ten hoogste vijf jaar zal duren. Daarna zullen de prijzen van kolen, staal, ijzererts en schroot in alle zes bij de gemeen schap aangesloten landen gelijk moe ten zijn. Nu zijn de Nederlandse kolenprij zen aanzienlijk lager dan die in an dere landen Dit is enerzijds het ge volg van de lage kostprijzen van de Nederlandse kolen en anderzijds van het feit. dat de Nederlandse af nemer de hoge prijs van ingevoerde kolen niet ten volle behoeft te beta len. Immers op de in Nederland gepro duceerde kolen wordt een heffing gelegd en de opbrengst, daarvan wordt gebruikt als subsidie op dure geïmporteerde kolen. Op den duur zullen de Nederlandse prijzen echter gelijk worden aan de buitenlandse. Onze prijzen zullen omhoog gaan. andere omlaag. Waarschijnlijk zullen deze verho gingen geleidelijk worden ingevoerd, om ongewenste schokken in het eco nomische leven te voorkomen. (Zie verder pag. 2) De weersverwachting van het KNMI te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond luidt: Overwegend zwaar bewolkt met enkele verspreide sneeuwbuien. Ma tige noordoostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vries punt Zaterdag: zon op 7.58. onder 17.52; maan op 8.02, onder 18.50.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1