KOOPT! HENKES Hoe minister van Thiel de opbouw van maatschappelijk werk ziet Begroting Maatschappelijk Werk ingediend Gedetineerde v. d. Vaart Smit maakte misbruik van vertrouwen Ds Zandt weer ten strijde tegen inenting Rechtspositie onderwijzers en ambtenaren (eindelijk) gelijk Gemeente Emmeloord worclt binnenkort ingesteld j Vraagt prospectus nr 25 en adres van de I dichtstbijzijnde handelaar by: ACHTSTE LIJST VAN HET RODE KRUIS 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 13 FEBRL'ARI 1953 Schakel lussen de algemene sociale politiek en het individueel maatschappelijk werk Cf-itlrlmint" fpirpnnx'pr Af* Naar de mening van de minister is het Jianupunt tegenover ae noodzakelyk sociale ontwikkelingsplan- zorg voor de Ambonezen JN zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer betreffende de begro ting van zijn departement, deelt de minister van Maatschappelijk Werk mede, dat hy zo spoedig na. zijn op treden als hoofd van een nieuw depar tement niet in staat is de lijn van zijn beleid naar alle zijden duidelijk te trekken. Hij rekent het zich tot taak de bezinning op de methodiek en de wetenschappelijke basis van het maatschappelijk -werk mede te be vorderen. De minister is er zich van bewust, dat het bestaande maatschappelijk werk in Nederland thans nog niet in alle opzich ten in staat is de onderscheidene ver antwoordelijkheden voor zijn rekening te nemen, hoeveel waardering hij ook heeft voor de telkens weer naar voren komen de initiatieven. Hij hoopt door stimule rende arbeid bij te dragen tot een zoda nige ontplooiing van het maatschappe lijk werk, dat het zijn functie doeltref fender kan gaan vervullen. Daartoe stelt hij zich om voor bijzondere aan dacht te schenken aan het maatschappe lijk opbouwwerk, dat naar zijn mening het onderdeel is dat de schakel vormt tussen de algemene sociale politiek en het individueel maatschappelijk wei-k. Met het oog op het belang van de des kundigheid van de maatschappelijke werker (ster), stelt de minister zich voor met zijn ambtgenoot van Onderwas te stimuleren, dat het maatschappelijk werk zich meer zal gaan toeleggen op de preventieve taak, met name op het voor- komen van het ontstaan van individuele en gezinsnoden. Vele leden menen, dat de gezinsver zorging gezien moet worden als een ob- Èct.van verplichte sociale verzekering, e minister neemt het standpunt in, dat invoering van een verplichte sociale ver zekering thans geen aanbeveling ver dient en hij vraagt zich af of de tijd hier voor ooit zal komen. nen te ontwerpen voor de gebieden, waarvoor ontwikkelingsplannen op eco nomisch terrein reeds in uitvoering zijn. Hij stelt zich voor, dat zgn. Provinciale opbouworganen een belangrijke taak te vervullen zullen hebben bij de - voorbe reiding en opstelling van het sociaal plan. De minister merkt voorts op dat het in de bedoeling ligt dat het maatschap pelijk werk ten behoeve van studenten zal worden verricht door een sector van de eigen bureau's voor studentenbelan gen van de betreffende universitaire ge meenschappen. Teneinde de aanpak van maatschappelijk werk en de aanstel ling van een sociaal vertrouwenspersoon door de universitaire gemeenschappen te stimuleren en mede mogelijk te maken, is gerekend op een aanvullend subsidie ten bedrage van 40.000 in totaal. De minister werd terstond na zijn op treden geconfronteerd met vele en ernstige moeilijkheden met de hier te lande verblijvende Ambonezen, wier maatschappelijke verzorging bij zijn departement is ondergebracht. De minister ls er zich van bewust, dat het de ernstige plicht der regering is, om gedurende het tijdelijk verblijf in Nederland een menswaardig bestaan voor de Ambonezen mogelijk te maken. Hij zal dan ook niet nalaten hiervoor al het mogelijke te doen. Aan het ar beidsproces wordt door de Ambonezen slechts Incidenteel deelgenomen, hoofd zakelijk voor wat betreft werkzaam heden bij de landbouw. Hiertegen be staan in zoverre bezwaren, dat veelal gewerkt wordt tegen aanmerkelijk lagere lonen, dan ingevolge de betref fende loonregelingen dienen te worden betaald, terwijl tevens als regel van de verdiensten niet de voorgeschreven af dracht plaats vindt ter tegemoetkoming Ln de kosten van verzorging. Met de minister van Sociale Zaïken en Volks gezondheid is over een en ander overleg gaande, waarbij de Stichting van de Arbeid en de Stichting van de Land bouw worden betrokken. Overigens is hij van mening, dat, ge zien de toestand op de arbeidsmarkt, tewerkstelling in het vrije bedrijf slechts geringe mogelijkheden biedt. Zijn ge dachten gaan vooral uit naar het gever, van een ruime gelegenheid om zich te Ruim zestien millioen nodig voor woonoorden der Ambonezen igediend de Vfaatschap- Bij de Tweede Kamer is i ontwerp-begroting 1953 van pelijk Werk. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het merendeel van de artikelen van de onderhavige begroting ongewijzigd uit de ontiwerp-begrotingswetten van Binnenlandse Zaken, Sociale Zaken en Volksgezondheid, Unie-aangelegenheden en Uniezaken en Overzeese Rijksdelen is overgenomen. Het is niet uitgesloten dat de minister zich in de loop van het dienstjaar genoodzaakt zal zien alsnog enkele suppletoire verhogingen voor te stellen. Op de begroting van Unie-aangelegen heden voor 1952 was een bedrag van 1.500.000 als stelpost uitgetrokken, daar te dien tijde nog geen duidelijk in zicht bestond in welke mate de sociale voorzieningen voor Nederlanders in In donesië zich zouden ontwikkelen. Voor het dienstjaar 1953 is voor dit artikel een bedrag van 5.850.000 uitgetrokken, waarin begrepen een bedrag van 500.000 voor o<vertochtskosten naar Nederland. De algemene en specifieke uitgaven voor de woonoorden voor Ambonezen worden geraamd op 16.053.000. De ra ming van de specifieke uitgaven is geba seerd op 14.000 te verzorgen personen. Bij de thans gedachte opzet is reke ning gehouden met de aanstelling van een tiental sociale verzorgsters, waarbij o.a. wordt beoogd begrip voor de Ne derlandse verhoudingen bjj de Ambonese bevolkingsgroep tijdens hun tijdelijk ver blijf in Nederland bij te brengen. roor vergoeding aan de DUW is een bedrag van 7.854.800 geraamd. De kosten van de in eigen beheer geëxploi teerde woonoorden worden geraamd op 321.200. Wetsontwerp bescherming schuldenaren Naar aanleiding van noodtoestand Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „voorschriften ter be scherming van schuldenaren en met betrekking tot de burgerlijke en straf rechtspleging, alsmede het administra tieve recht, in verband met de bijzon dere omstandigheden, ontstaan door de op 1 Februari 1953 in enige delen vr~ Nederland ingetreden noodtoestand". De overstromingsramp, aldus de Me morie van Toelichting, maakt bijzondere maatregelen op het gebied van de rechtspleging noodzakelijk. Ten gevol- {re van de omstandigheid, dat duizenden andgenoten have en goed hebben ver loren, zal het velen moeilijk vallen, zo niet onmogelijk zijn, tijdig aan hun con tractuele verplichtingen te voldoen. In deze nood behoort naar het oordeel van de minister onverwijld te worden voor zien door het treffen van een regeling, krachtens welke de rechter aan schul denaren uitstel kan verlenen. De ramp heeft voorts tot gevolg, dat het in sommige gevallen onmogelijk is wettelijke termijnen op het gebied van de burgerlijke- en strafrechtspleging en van het administratieve recht m acht te nemen. De rechtvaardigheid gebiedt daaraan tegemoet te komen door de mogelijkheid te openen, dat deze termij nen buiten toepassing blijven, indien deze in redelijkheid niet konden of kun nen worden in acht genomen. Nog steeds Bandjirs op Java Bij Solo wordt toestand weer normaal Het wafer in de door de regens ge- wollen rivieren bij Solo (Midden-Java) is sterk gedaald. Onder wafer staande gebieden beginnen thans droog te vallen en personen, die uit lager gelegen delen van Solo waren geëvacueerd, beginnen terug te keren. De gaarkeukens hebben het verstrekken van voedsel aan de evacué's gestaakt. Intussen wordt uit Jepu (Midden- Java) gemeld, dat ten zuiden van die stad de rivier de Bengawan Solo ten gevolge van zware regens eveneens bui ten haar oevers is getreden. Het ministerie van sociale zaken heeft in die omgeving aan ongeveer 1300 vluchtelin gen rijst en geld verstrekt. Op talrijke plaatsen worden inzame lingsacties en hulpcomité's voor de slachtoffers van de overstroming opge richt. bekwamen in een of ander vak, waar door het mogelijk zal zijn oon te ge- legenertyd een goed bestaan te verwer ven in Indonesië of elders. Bijzondere aandacht zal worden geschonken aan voortgezette arbeid na beëindiging van de scholing, o.a. in de vorm van het ver richten van onderhoudswerken in de kampen en werkzaamheden ten behoeve van bepaalde rijksdiensten. De minister spreekt hierbij nog de hoop uit, dat van de zijde der Ambonezen een beter begrip zal v-orden getoond voor hun positie Nederland en meer medewerking worden geboden dan waarvan in het verleden is blijk gegeven. Met de minis ters van Binnenlandse Zaken en van Justitie is hij overeengekomen dat tegen ordeverstoringen krachtig zal worden opgetreden. Begroting Gemeentefonds Geen suppletie op uitkeringen wegens Ondernemings belasting In de memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van het Gemeentefonds voor 1953 delen de mi nisters van Financiën en van Binnen landse Zaken mede, dat zij het niet ver antwoord hebben geacht de zgn. gedu peerde gemeenten tegemoet te komen door middel van een suppletie op de uit keringen wegens Ondernemingsbelas ting. Zij hebben het juister geacht de gemeenten, die tengevolge van het toe gepaste systeem bij de vaststelling van de uitkeringen wegens Ondernemings belasting haar begrotingen niet sluitend konden krijgen, op dezelfde voet als de andere gemeenten, die in financiële moeilijkheden verkeerden, langs de weg van de bijzondere uitkering te helpen. Burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe assistent-resident, thans leraar aan een lyceum te Utrecht. Dr Vlak woont in Maartensdijk bij Utrecht. Zijn benoe ming gaat 16 Februari in. MINISTER DONKER ONTHULT: Ongunstige invloed op mede-gedetineerden dwingt tot eenzame opsluiting van het Tweede-Kamerlid icheps (arb.) over de aan de gedetineerde H. W. van der Vaart Smit verleende bewegingsvrijheid, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat deze gedetineerde in Maart 1952 in ver band met de naderende datum waarop een voorwaardelijke invrijheidstelling mogelijk werd, van de strafgevangenis Norgebhaven ls overgeplaatst naar de rijkswerkinrichting Bergveen, eveneens te Norg. De gerechtvaardigdheid van deze overplaatsing is reeds van het be gin af aan twijfel onderhevig geweest, voor de betrokkene gold tijdens zijn ver blijf op Bergveen uiteraard hetzelfde regime als voor de overige gedetineer den, hetgeen o.a. inhield, dat hij twee maal met week-end verlof in eigen milieu verbleven heeft en zich ook zon der bewaking eenmaal voor medisch onderzoek naar het Academisch zieken huis te Groningen heeft kunnen begeven. Hij heeft verklaard niet met de bus dienst langs de voorgeschreven route naar Groningen te zijn gereisd, doch een deel der reis liftende in een auto van' een kennis langs een andere route te hébben gemaakt. Na verkregen machtiging van het mi nisterie van Justitie heeft de directeur der rijkswerkinrichting Bergveen de ge detineerde Van der Vaart Smit daarop doen overbrengen naar de strafgevan genis te 's Gravenhage. Dit vervoer is van Norg naar Assen geschied te zamen met een andere gedetineerde, onder be waking. Bij dit transport is geen ge bruik gemaakt van boeien of van trans- portstok evenmin als bij het vervoer van Assen naar 's-Gravenhage. In de straf gevangenis te 's-Gravenhage is, zoals gebruikelijk, op de gedetineerde aanvan kelijk het cellulaire regime toegepast. De machtiging tot overplaatsing naar de strafgevangenis 's-Gravenhage is in de eerste plaats gebaseerd op de ambte lijke rapporten van de directeur, waar uit was komen vast te staan, dat be trokkene door zijn houding en gedrag, ongeschikt moest worden geacht voor het geheel op vertrouwen gebaseerd re- Toelaatbaarheid van amendement in het geding (Van onze parlementaire redacteur) 's-G ravenhage, 13 Februari DS ZANDT (st.geref.) was gister middag in de Tweede Kamer de enige spreker bij het ontwerp tot wijziging van de Inentingswet 1939 dat beoogt een ruimer gebruik maken van de gelegenheid tot kosteloze in enting te bevorderen. De bezwaren van ds Zandt en zijn aanhangers tegen de inenting zijn bekend, maar ds Zandt,, voor wie de strijd tegen de inenting een der voorname punten van zijn pro gram vormt, zette deze nog eens om standig uiteen. Inenting brengt naar de mening van ds Zandt gezondheid en leven in gevaar en dat is volgens.de Heilige Schrift de mens ten strengste verboden. Ds Zandt hield, ook tegenover de nadere uiteen zettingen van staatssecretaris dr Mun tendam, staande, dat de wetenschap er bovendien nog nimmer in was geslaagd, aan te tonen, dat de vermindering van pokkengevallen inderdaad aan inenting is toe te schrijven. Een amendement, door ds Zandt en zijn fractiegenoot ir Van Dis op het ontwerp ingediend, gaf aanleiding tot een staatsrechtelijke discussie, waaraan ook prof. Oud nog een ogenblik deel nam. Ds Zandt wilde namelijk een artikel in de Inentingswet inlassen, waarbij de artsen verplicht zouden wor den om bij het vermoeden of vaststellen van gevallen van postvaccinal encepha litis hiervan onverwijld bericht te geven zowel aan de geneeskundige inspecteur in de provincie als aan de geneeskun dige hoofdinspecteur, die dan de ge gevens ter beschikking moet stellen van de Encephalitis Commissie uit de Gezondheidsraad. Dr Kortenhorst, de Kamervoorzitter. Fraudezaak legerlevering terugverwezen (Van een onzer verslaggevers) Werd ter zitting van veertien dagen geleden een der zaken, die betrekking hebben op fraude bij de dienst van de kwartiermeester-generaal in Amster dam. reeds naar de instructie terug ver wezen, bij vanmorgen gewezen inter- locutair vonnis heeft de rechtbank be paald, dat ook de andere zaken voor nader onderzoek zjjn aangehouden en in handen van de rechter-commissaris ge steld. Deze zal in het bijzonder moeten nagaan, hoe de ambtelijke positie van de verdachten ligt en of bjj deze dienst speciale instructies voor inkopers, schat ters en controleurs bestaan. De zaken werden mitsdien voor on bepaalde tijd aangehouden. betwijfelde, of dit amendement staats- rechtelijk wel toelaatbaar was, daar het uitgaat buiten de doelstelling van dit ontwerp en prof. Oud (v.v.d.) kwam daarna betogen, dat hier zelfs geen twijfel bestond. Dit amendement is in derdaad, zo zei hij, wanneer men wil vasthouden aan de regel, dat het blijven moet binnen de opzet van het ontwerp, niet toelaatbaar. Ds Zandt beriep er zich slechts op, dat dit amendement althans naar zijn oordeel een verbetering was van de wet, maar het is duidelijk, dat hier mede het juridische bezwaar niet was weerlegd. Onder deze omstandigheden achtte dr Kortenhorst het maar beter, de verdere behandeling van het ontwerp tot hedenmiddag uit te stellen. Onder tussen kan deze staatsrechtelijke vraag, waarover de Kamer ten slotte zelf zal hebben te beslissen, dan nog eens nader worden bekeken. (Zie verder pag. 6 gime van een open gesticht. Voorts was inmiddels gebleken, dat een eventuele voorwaardelijke invrijheidstelling niet meer te verwachten was op grond van de afwijzende adviezen van de daarvoor in aanmerking komende instanties. Vooral dit laatste maakte een langer verblyf in het open gesticht onaanvaard baar. Ten overvloede kan de minister hier nog aan toevoegen, dat uit een later bij een andere gedetineerde te Norg in be slag genomen en ontcijferd dagboek is komen vast te stan, dat de gedetineerde Van der Vaart Smit op schromelijke wijze het gegeven vertrouwen tijdens zijn ver blijf in Bergveen heeft misbruikt en on geoorloofde contacten met oud-politieke delinquenten heeft onderhouden. Bovendien is in de strafgevangenis te 's-Gravenhage opnieuw gebleken, dat de gedetineerde Van der Vaart Smit, nadat enige mitigatie in de cellulaire afzonde ring was gebracht, ongeoorloofde con tacten met mede-gedetineerden trachtte te bewerkstelligen en een ongunstige in vloed op hen uitoefende, terwijl in zyn cel een fotografische afbeelding van wijlen ir Mussert is gevonden en in be slag genomen. Het blijkt noodzakelijk ook thans weer het cellulaire stelsel op hem toe te passen. Jhr Van Doorn overleden De oud-burgemeester van Heemstede, jhr J. P. W. van Doorn, is overleden. Met hem is een geziene figuur heen gegaan. Jhr Van Doorn werd in 1884 te Middelburg geboren. Hy bezocht de HBS en de Handelsschool in Den Haag en was daarna aanvankelijk werkzaam op de gemeentesecretarie van Voor schoten, later op de secretarie van Eg- mond-Binnen. Op 26 April 1910 werd jhr Van Doorn burgemeester van Scha- gen, op 8 Augustus 1916 verhuisde hij naar Heemstede om daar het burge meestersambt te gaan bekleden. Op 30 Juni 1949 ging hij met pensioen. Van Augustus 1942 tot 1945 is jhr Van Doorn als burgemeester ontslagen geweest. Hij was nog lid van de Raad van Toe zicht op de provinciale Bedrijven. Hy is voorzitter geweest van de Noordhol landse provinciale Brandweerbond en was jarenlang bestuurslid van de afde ling Noord-Holland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, alsook van de Vereniging van burgemeesters en secretarissen in Noord-Holland. Nota van de minister van Financiën De minister van Financiën heeft de Eerste Kamer een nota doen toe komen, naar aanleiding van vragen, ge steld door de heren Teuling.s en Helle- ma, tijdens de mondelinge algemene financiële beschouwingen over de Rijks begroting 1953. De opmerkingen van de heer Teulings betroffen resp. het opnemen in de begroting van de achterstand ln de belastingheffing en de overschrijding van de raming der kohier-belastingen voor het dienstjaar 1951. Wet Bedrijfsvergunningen Weinig waardering voor ontwerp Blijkens het voorlopige verslag van de Tweede Kamer betreffende de Be- drijfsvergunningenwet 1952, juichen zeer vele leden de indiening van dit wets ontwerp toe. Eveneens zeer vele leden kunnen zich echter niet verenigen met het ontwerp voor de Bedrijfsvergun- ningenwet Buitengewone Omstandig heden. Het begrip buitengewone omstandig heden, voorkomende in de considerans en in de naam van het ontwerp, wordt nergens nader omschreven. Op grond van het voorstel zouden derhalve bijkans onbeperkte bevoegdheden aan de rege ring worden verleend. Het kwam deze leden niet juist tor oorlogsomstandigheden op één lijn te stellen met betalingsbalansmoeilijk heden. In geval van oorlog of onmid dellijke oorlogsdreiging zal een geheel complex van maatregelen zijn vereist, terwyl thans slechts een partiële voor ziening wordt gevraagd. Anderzijds past zelfs bij ernstige betalingsbalansmoei lijkheden niet een procedure, waarbij 'e regering uitgebreide volmachten orden verstrekt tot het nemen van maatregelen, welke onmiddellijk grote repercussies zullen verwekken, terwijl de Staten-Generaal zich hierover eerst na ten minste twee weken zullen kun nen uitspreken. Enige leden, die goeddeels met het vorenstaande konden instemmen, waren desnoods bereid het wetsontwerp te aanvaarden, indien daarin zou worden bepaald, dat de wet slechts in werking kan treden, indien bij wet wordt ver klaard, dat hiertoe aanleiding bestaat. In een kruitfabriek bij Richmond Californlë) heeft zich een ontploffing voorgedaan, die 12 personen het leven heeft gekost. (Jngez. med.-advertentie W T Deze K.W.F. Lucifers worden thans verkocht ten bate van het NATIONAAL RAMPENFONDS, welke instelling 5 cent per pak ontvangt. Bovendien geeft de fabrikant 10°/0 extra van de toeslag voor dit doel. (Van onze parlementaire redacteur) 's - Gr a v e n h a g e, 13 Februari De Tweede Kamer heeft gistermiddag het ontwerp tot wijziging van de wet tot uitbreiding van de toepassing van het Ziekcnfonasbesluit, zomede het ontwerp tot verlenging van de werkingsduur van de tijdelyke, nadere voorzieningen ten aanzien van (de bevordering van) offi cieren en reserve-officieren der Konink lijke Landmacht zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. In de namiddag is nog een begin ge maakt met de behandeling van het ont werp tot wijziging van de Lager Onder wijswet. Hierbij worden de verlofrege ling voor de onderwijzers en het zgn. „smartegeld" gelijk gesteld met die voor de ambtenaren, waarmede, zoals mevr. Fortanierde Wit het uitdrukte, „de rechtspositie van de onderwijzers einde lijk en ten langen leste wordt gelijk ge steld met die van andere ambtenaren, een feit, waarop vele decennia moest worden gewacht Zij en de andere sprekers: de heren De Loor (arb.). Peters (k.v.p.), Roosjen (a.r.) en Tilanus (c.h.), juichten deze verbetering unaniem toe, maar deze een- In September 1954 raadsverkiezingen (Van onze correspondent) Emmeloord, 13 Februari. ONLANGS heeft de poldercommissie voor algemene belangen, die voor lopig zy het slechts in advise rende zin de taak van een gemeente raad in de N.O. polder waarneemt, ge adviseerd de gemeentelijke indeling het gekoloniseerde gebied van de N polder met ingang van 1 Januari 1954 te bevorderen. Een vooi-stel van deze strekking is op het ministerie van Bin nenlandse Zaken gunstig ontvangen, aldus deelt thans de landdrost mee. Instelling van de gemeente Emmel oord mag daarom binnenkort worden tegemoetgezien; zij heeft tot gevolg, dat evenals zulks pleegt te geschieden bij ingrijpende grenswijzigingen tussen ge meenten, een raad gekozen dient te wor den volgens de wettelijke voorschriften. Deze verkiezing zal naar verwachting in 1954 worden gehouden. Krachtens de kiesverordening 1951 eindigt de zit tingsperiode van de leden van de polder commissie op 4 September van dit jaar. Dit jaar behoort dus een verkiezing te worden gehouden. Als gevolg daarvan zou, tenzij een voorziening wordt ge troffen, in het tijdsverloop van een jaar het overgrote deel van de kiezers in de N.O.-polder tweemaal voor de samen stelling van hetzelfde representatieve gemeentelijke orgaan ter stembus wor den geroepen. Het wil de landdrost voor komen, dat aan het goede democrati- (Ingez. med.-advertentie) ontziet de huid.maar niet de haren! Prijzen van 69.50 tot l8l.— KOBLER-IMPORT, Laan Copes van Cattenburch 54 Den Haag. Slachtoffers watersnood HET Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis zendt ons de achtste lijst van slachtoffers van de watersnood. Het Rode Kruis kan, in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlies- lijst werden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouw baarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzake lijk zal blijken. BRUINISSE Echtgenote van y. d. Bregt, laatste BURGH (Z.) Johannes van Loozen, geb. 2.2.59 te Burgh, laatste adres: c 20 Nikerk; Sara Jozina, geb. 30.3.04 te Rotterdam, echt genote van Marinus van Diest, laatste adres: c 35; Elisabeth Jacoba Barendse, geb. 21.3.14 te Burgh, echtgenote van Willem van Dongen, laatste adres: c 19a; Cornelia Pietemella Jacoba van Dongen, geb. 3.11.44, dochter van Willem van Dongen en Elis. Jac. Barendse, laatste adres: c 19a; Stoffel van Dongen, geb. 28.2.46 te Burgh, zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse, laatste adres: c 19a; Marinus van Don gen, geb. 28.11.48, te Burgh, zoon v. Wil lem v. Dongen en Elis. Jac. Barendse, laatste adres: c 19a; Adrianus Jonker, geb. 12.5.80 te Duivendijke, weduwnaar van Janna Metselaar, laatste adres: c24; Janna Kenters, geb. 16.8.68 te Burgh. weduwe van Aariaan Fondse, laatste adres: c 17: Amoldus Josephus Fondse, geb. 23-12-91 te Burgh, gescheiden van Johanna Catharina Veldhuis, laatste adres: c 17; Neeltje van Loozen, geb.: 12.6.86 te Burgh, laatste adres: c 20. 'S-GRAVENDEEL Margaretha van Soest, geb. 18.5.98; Maaike Kranendonk, geb. 27.12.40; Wil- lempje Teuntje Adriana Smitshoek, geb. Aanvulling van personalia 5e lijst dd. 9.2.53: Hendrik van den Berg, geb. 1.8.87, dd. 6.2.53 overleden en voorlopig be graven in Dubbeldam. Aanvulling van personalia le lijst dd. 4.2.53: Jacob Groot, geb. 18.12.98, laat ste adres: Langestraax; Jan Appeldoorn, geb. 30.12.99, laatste adres: Molendijk 50. 'S-GRAVENPOLDER Geertje Jacoba de Witte, geb. 17.7.95 te Duisburg, echtgenote van Kornelis van der Weele, laatste adresSchool straat 13. HONTENISSE Jacobus van de Velde, ca 66 jaar, laat ste adres: Tasdijk 18 te Kloosterzande. KAPELLE (Z.) Foort Njjsse, geb. 24.11.37 te Rilland- Bath. KORTGENE Bernhard Dierkx, geb. 24.9.46 te Dja karta, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs, laatste adres: Toren- dijk 117; Jan Verburg, geb. 21.7.95 te Kats, echtgenoot van Adriana Verhulst, laatste adres: Torendijk 41; Jannetje Pietemella van Hoorn, geb. 22.10.85 te Wemeldinge, laatste adres: Torendijk 29; Levina Platschorre, geb. 16.4.69 te Kort- !;ene, weduwe van Johannes Verwei, aatste adres: Torendijk 31. KRUININGEN Aanvulling van personalia 5e lijst dd. 9.2.53: Arie Saaman, geb. 25.7.04 te Kruiningen, echtgenoot van Cornelia Poelman, laatste adres: Spardamme; Cornelia Poelman, echtgenote van Arie Saaman, laatste adres: Spardamme; Jan Saaman, geb. 30.12.32, zoon van Arie Saaman en Cornelia Poelman, laatste adres: Spardamme. MIDDELHARNIS Hendrik Appel, geb. 23.10.26 te Mid- delhamis, laatste adres: Voorstraat 51. NIEUWERKERK Magdalena Stephanie Aloisa van de Velde-Everaert, geb. 18.2.13 te Amster dam; Maria Aloisa van de Velde, geb. 12.8.34 te Stoppeldijk; Petronella Pau lina van de Velde, geb. 9.3.40 te Capelle; Nicolaas Jacobus Maria van de Velde, geb. 13.11.47 te Capelle; Rosalie van de Velde, geb. 8.3.52 te Nieuwerkerk. STELLENDAM Geïdentificeerd: Arentje van Lenten, geb. 1882, laatste adres: Molen kade 53; Lodewjjk Jacob Koese, geb. in 1941, laatste adres: Wijk 2 17a; Jan Marius Koese, geb. in 1952, laatste adres Wijk 2 17a; Claartje Tanis, geb. in 1877, laatste adres: Wjjk 2 8; Martha Kieviet, geb. in 1925, laatste adres: Mei- doornstraat 2. sche beginsel van periodieke verkiezin gen tekort gedaan wordt als van twee verkiezingen in één jaar voor hetzelfde college wordt afgezien, en dat de ver kiezing van de leden van de poldercom missie achterwege blijft. Daarmee zal tevens een belang worden gediend, als bedacht wordt dat de poldercommissie tot de eerste Dinsdag van September 1954 als raad van de gemeente Emmel oord zal moeten fungeren. In haar tegen woordige samenstelling heeft de com missie de ontwikkeling naar een zelf standig gemeentelijk bestuur meege maakt. De ervaring door de leden opge daan zal by de overgang van de be staande naar de nieuwe toestand van groot nut blijken te zijn. PRINS RERNHARD DANKT HET RRITSE VOLK IK ben zeer dankbaar enige woorden voor de B.B.C. te kunnen spreken, daar dit mij de gelegenheid biedt het Britse volk te danken voor de hulp die het Holland gegeven heeft, niettegen staande de catastrophe die het zelf tege lijkertijd getroffen heeft", aldus Prins Bernhard in zijn radiorede voor het En gelse volk. Na over de organisatie van het her stelwerk een en ander te hebben gezegd en gewezen te hebben op de manifestatie van de door de ramp veroorzaakte inter nationale solidariteit en vriendschap be sloot de Prins: „Ik ben overtuigd, dat het Neder landse volk, dat een zo grote ervaring heeft in de strijd tegen zijn oude vijand, de zee, in staat zal zijn al de technische problemen op te lossen. Wij zijn reeds begonnen met de grootst mogelijke ener gie, waarbij wij het motto in het wapen van Zeeland voor ogen houden: „luctor et emergo" - ik worstel en kom boven. BRITS MINISTER KOMT NAAR ONS LAND Besprekingen over maatregelen van herstel De Britse minister van Binnenlandse Zaken, sir David Maxwell Fyfe en lady Maxwell Fyfe zullen Zaterdag a.s. een bezoek aan ons land brengen. Zy zullen per vliegtuig reizen. Minister Maxwell Fyfe, die voorzitter is van het Engelse ministerscomité, dat zich met de na de overstromingen in Engeland te nemen maatregelen bezig houdt, zal in ons land een vlucht boven de rampgebieden maken. Hij zal zich op de hoogte stellen van de methoden, volgens welke hier te lande aan het herstel na de overstromingen wordt gewerkt. Ver der zal hij besprekingen voeren met regeringsautoriteiten. Ook de mogelijk heden van Engelse hulp aan Nederland zullen daarbij ter sprake komen. stemmigheid bestond niet ten aanzien van de tevens geopende mogelijkheid om in het leerplan van een lagere school bijvoorbeeld het Esperanto op te nemen. Mevrouw Fortanier kon zich ook daar» mede gaarne verenigen, maar de heren Peters (k.v.p.) en mr Roosjen (a.r.), toonden zich weinig enthousiast en de heer Tilanus (c.h.) was er bepaaldelijk tegen. Als men Esperanto wil onderwij zen. zo zei hij, laat men dat dan buiten schoolverband doen. De heer De Loor. mevrouw Fortanier en mr Roosjen drongen er op aan, thana spoedig tot een oplossing van de „Friese kwestie" te komen, opdat ook omtrent het geven van onderwijs in de Friese taal, bijvoorbeeld in de laagste twee klassen van de lagere scholen, die daar voor in aanmerking komen, een beslis sing zal kunnen worden genomen. Minister Cals zou vanmiddag ant woorden. Rampenfonds: Reeds 38 millioen Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag van 38 millioen gulden binnengekomen. Deze 38 millioen zijn als volgt binnen gekomen Particulieren: 10 millioen, Bedrijven en bedrijfspersoneel 15 mdl'lloen. Verenigingen, stichtingen en kerkge nootschappen 1.5 millioen. Overheid en overheidspersoneel 4 millioen. Scholen 200.000, Collectes 6 millioen. Buitenland 800.000. Inzameling door de pers 500.000. De veiling van fruit en groente uit Israël en Italië, gisteren te Rotterdam gehouden ten behoeve van het Rampen fonds, heeft 137.000 opgebracht. Toen een kist met twintig geconfijte vruchten- cakes uit Italië onder de hamer kwam, werd elke cake bij opbod ver kocht; zij brachten in totaal ƒ2322 op. Zaterdagavond a.s. van 20.15 tot C2.00 uur brengen de vjjf samenwerkende om roepverenigingen over beide zenders da tweede uitzending in de serie Beurzen open, dij'ken dicht. De Nederlandse Tele visie Stichting zal het gehele program ma uitzenden. Immigratie in V.S. Voorstel tot toelating van 25.000 Nederlanders In het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden is gisteren een voorstel in gediend om 25.000 slachtoffers van de overstromingen in Nederland toe te laten tot het Amerikaanse staatsburger schap. Het voorstel was afkomstig van Francis E. Walter, die samen met McCarran de naar hen genoemde immi- gratiewet heeft opgesteld. De heer Walter verklaarde, dat zijn wetsvoorstel uitdrukking geeft van de Amerikaanse goodwill ten opzichte van Nederland en tevens een tastbaar bewijs is van de band die beide landen verbindt. De wet, zo zei hij, heeft vooral ten doel Nederlandse boeren te helpen en Neder landse familieleden van Amerikaanse burgers. Medische hulp uit F.S. en uit Italië De ambassadeur van Nederland in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Roijen, heeft ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood een hoeveelheid van het geneesmiddel terramycine ontvan gen ter waarde van meer dan 10.000 dollar. Dr Charles A. Werner, medisch directeur van de Pfizer International Corp., welker geleerden dit geneesmid del hebben ontdekt, overhandigde het geschenk. Te Amsterdam is gisteravond aange komen de Italiaanse chirurg Enrico Bosetti uit Bergamo. Hij biedt zyn hulp aan het Nederlandse Rode Kruis aan ten, behoeve van de slachtoffers van da watersnood. Dr Bosetti had zijn auto vol medicamenten en chirurgische instru menten. Hij heeft de reis op eigen initia tief ondernomen en neemt de kosten voor eigen rekening. De helicopter van de Marine-Lucht vaartdienst heeft vanochtend een vlucht over de geteisterde gebieden gemaakt. Aan boord bevonden zich minister prof. dr L. J. M. Beel. de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moor man en de chef van de Marinestaf vice- admiraal A. de Booy. ACTIE VERKOOP WATERSNOODZEGELS Driehonderdduizend kinderen starten huis aan huis aan (Van een onzer verslaggeefsters) VIERDUIZEND scholen van alle ge zindten hebben na een telegrafisch aanbod van de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie aan het Rampenfonds om soholen, leerkrachten en leerlingen bij de verkoop van de Watersnoodpostzegels 1953 in te scha kelen hun medewerking voor deze ver koop toegezegd. Hun leerlingen, ln totaal driehonderdduizend, zullen mor gen ln het hele land met bestellysten langs de huizen trekken en onder het motto: „De nood aanpakken door zegels plakken" de bewoners in de gelegenheid stellen een of meer zakjes met vijf watersnoodpostzegels 1 per zakje) te bestellen. Aan leder adres waar de kin deren een bestelling hebben opgenomen. geven zy een gratis zegeltje af dat op raam of deur kan worden geplakt, zodat de volgenden niet weer aanbellen. Tijdens de actie, die tot en met Woens- dag 18 Februari duurt, verzamelen de kinderen alleen bestellingen; het geld wordt eerst bij de aflevering der post zegels ln ontvangst genomen. Vermoe delijk gebeurt dit in de week van Vrij dag 20 Februari tot en met Vrijdag 27 Februari. Het materiaal voor deze actie ls door de verschillende drukkerijen en firma's gratis geleverd voor de kleine zegels alleen al was zeseneenhalf ton papier nodig, het administratieve werk werd gedaan door de leerlingen van de Ge meentelijke Kweekschool en van de Vincent van Goghschool. Men wordt verzocht de kinderen vriendelijk te wil len ontvangen en niet te ontmoedigen: het is de enige manier voor hen om actief te zijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 14