Zeeland herstelt zich energiek van de zware slag Valentijn-dag'*b Nieuwe organisatie opgebouwd W' Op Goeree en Overflakkee komt leven weer op gang het Vrij willige meisjes-hulpcolonnes zullen achtergeblevenen verzorgen ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 3 {van onze militaire medewerker) IN onze beschouwingen over de terri toriale verdediging hebben wij de aandacht gevestigd op de onvoldoen de bewapening, oefening en onvoldragen organisatie van de territoriale troepen. Van nauwelijks minder belang is de vraag, hce het met de sterkte en paraat heid van deze troepen staat. De Eerste Kamer heeft zich daarover eveneens zorgen gemaakt en met name geïnfor meerd naar de sterkte van de Nationale Reserve, het vrijwillige deel van de mo bilisabele territoriale troepen. Voorts drong zij naar analogie met de parate divisie van het veldleger ook op een paraat deel van de territoriale troepen aan. Uit het antwoord van de Minister blijkt, dat het met de Nationale Reserve nog steeds geen botertje tot de boom is. Zijne Excellentie zei daarvan het vol gende: „Ook de ondergetekende zal gaarne zien, dat de Nationale Reserve zo spoedig mogelijk de in uitzicht geno men sterkte bereikt. Hoewel dit thans nog niet het geval is, zijn de vooruitzich ten niet ongunsti g." Gezien dit weinig opwekkende beeld heeft de Mi nister zich niet gewaagd aan een toe zegging zoals door vele Kamerleden werd gevraagd voor een uitbreiding van de Nationale Reserve. Van deze plaats hebben wij reeds een jaar geleden twijfel uitgesproken aan het succes van de opbouw der Nationale Reserve op de toen nieuw opgestelde or ganisatiebasis en dienstvoorwaarden, ondanks de officiële juichtonen bij de aanvankelijk grotere toeloop. Thans, na een jaar, is de geringe noodzakelijke steikte nog steeds niet bereikt, terwijl men van de completering niets meer kan zeggen dan dat de vooruitzichten „niet ongunstig" zijn. Ons vroeger betoog, dat de opzet anders zou moeten zijn schijnt door de feiten bewezen. De 'noodzaak hiertoe is des te klemmender, daar de Nationale Reserve in de zin van een semiiparate locale organisatie enige potentiële vorm is, waarbij men aan de territoriale troepen de door de Kamer gewenste gedeeltelijke paraat heid zo goed mogelijk kan geven. Hoe de Minister thans over die paraatheid denkt en hoe het daarmede is gesteld mogen we eerst aangeven. Fr de Memorie van Antwoord kon men terzake lezen: dat naast het voor de strijd te velde bestemde leger korps een aantal territoriale troepen nodig zijn voor het handhaven van orde 'en rust zomede voor het beveiligen van vliegvelden, havens en ander belangrijke objecten o.m. tegen aanvallen door luchtlandingstroepen. De voor deze taak bestemde troepen worden, zodra internationale toestand daartoe noot en wel nog vóór de algemene mobilisabie, onder de wapenen geroepen... Ondergetekende acht het nuttig hier ter plaatse te verklaren, dat het behoudens voor een deel der lucht doelartillerie o n m o g e 1 ij k is dc voor de territoriale verdediging bestem de troepen reeds in vredestijd geheel of gedeeltelijk paraat aanwezig te doen zjjn... Het is overigens met in te zien, hoe voor parate territoriale troepen, in het bijzonder in het Westen des lands, legeringsruimte en oefenterreinen zou den moeten worden gevonden." Daarnaast vermeldde de Memorie ten aanzien van de paraatheid van het veldleger: ..De ondergetekende deelt de mening van de hier aan het woord zijn de leden, dat het van grote betekenis is. dat de parate troepen Inderdaad paraat zijn, met name op Zon- en feest dagen. Hij overweegt te komen tot een wijziging van de regelingen betreffende de bewegingsvrijheid, waarbij bepaald zal kunnen worden, dat een zeker ge deelte van de in werkelijke dienst zijnde militairen ook op Zon- en feestdagen in de garnizoenen aanwezig is." De aandachtige lezer zal in het voren staande een evidente tegenstelling in de paraatheidsopvalting omtrent veld leger en territoriale troepen opmerken. Het internationale gevaar acht de minister aan de ene kant zó groot, dat hij zelfs op Zon- en feestdagen aan een strategische overval langs de grond denkt waartegen dan een deel van de parate troepen moet waken -ter wijl hij aan de andere kant dit gevaar ook weer niet zó groot acht, dat hrj nog wel denkt voldoende tijd te hebben om de territoriale troepen op te roepen vóór de algehele mobilisatie. Is de internationale toestand inderdaad zó gevaarlijk, dat de parate troepen ook ten dele op Zondag in de garnizoenen moeten zijn we hebben bij de recente watersnood gezien in welk een korte tijd zij in hun garnizoenen terug kun nen zijn, doch dat is blijkbaar nog niet voldoende dan ls er ook geen sprake' van. dat cr dan nog voldoende tijd ruimte is om eerst de territoriale troe pen op te roepen en, mede onder be scherming daarvan, daarna de algemene mobilisatie af te kondigen. Bestaat in derdaad een gevaar voor een strate gische overval ook op Zon- en feest dagen. dan is deze eveneens door de lucht mogelijk en is op grond daarvan een gelijke paraatheidseis voor een deel van de territoriale troepen nodig. WIJ stemmen met de minister in, dat het bij ons huidige systeem van legervorming niet mogelijk is behalve voor de luchtdoelartillerie parate troepen voor de territoriale ver dediging uit de voor eerste oefening op komende militairen te betrekken. Deze worden nl. bijna geheel voor het veldle ger bestemd, terwijl de territoriale troe pen worden betrokken uit de oudste jaarklassen, die alleen nog mobilisabel zijn. Ook zien wij tot op zekere hoogte het bezwaar om in het Westen des lands parate troepen te legeren en regelmatig te oefenen. Doch voor de paraatheidseis is een middenweg te bewandelen. Voor de paraatheid in het algemeen tegen luchtovervallen beschikt de terri toriale verdediging over een paraat deel der luchtverdediging (vliegtuigen en luchtdoelartillerie). Wordt deze steeds in acht genomen en gecompleteerd door een paraat deel der radarorganisatie dan verkrijgt men reeds een zekere graad van veiligheid. Op de grond be staat deze op vele plaatsen door de aan wezigheid van het grondpersoneel van vliegvelden. Men heeft dus naast deze algemene gedeeltelijke paraatheid een aanvullen de nodig. Deze kan gevonden worden door locale krach ten. die snel volledig bewapend .kunnen aantreden. Daar de Nationale Reserve op deze basis is opgezet, behoeft zij slechts uitbreiding met organisaties op gedwongen basis dienstplichti gen) voor dit doel. Men vorme daartoe in de onmiddellijke omgeving van een be langrijk object (vliegveld e.a.) en mobi lisabele eenheid uit daar wonend, met groot-verlof zijnd dienstplichtig perso neel, dat zijn bewapening onmiddellijk bij de hand vindt opgelegd en dus binnen een paar uur mobilisabel is. Voor oefe ning kan deze eenheid regelmatig ter plaatse worden opgeroepen evenals de Nationale Reserve. Elke oefening is daarbij in feite een alarmerings- en daarmede een paraatheidsoefening. Men omzeilt aldus de bezwaren van legering en dagelijkse oefening. Men kan dus wel degelijk de paraat heid van de territoriale verdediging op voeren. Zij ligt in de uitbreidingsmo gelijkheden van de Nationale Reserve, hetzij op vrijwillig hetzij op gedwongen •basis. Doch dan moet de Minister ten aanzien van dit deel der territoriale ver dediging een ander geluid doen horen Op vete plaatsen op de Eilanden wordt onder leiding van de Rijkswaterstaat hard gewerkt aan dijkherstel en verbetering der verbindingen (Van een onzer verslaggevers) Middelburg, 13 Februari HET zwaarste werk slaat ons op Scliouwen-Duiveland te wachten", aldus de hoofdingenieur bij de afdeling Studiedienst van de Rijks waterstaat in Zeeland, ir H. A. Ferguson, met wie wij vanochtend een onderhoud mochten hebben ten aanzien van het herstelwerk aan dijken en waterkeringen in deze zwaar getroffen provincie. Ir Ferguson is een hoofdfiguur in de nieuwe organisatie, welke onder leiding van de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, ir Th. Hey- bloiu, thans bezig is het herstel van dijklichamen en alles wat daarmee erband houdt, ter hand te nemen. Schouwen-Duiveland IN het middengedeelte van het eiland Schouwen-Duiveland staat een stuk droog, zoals wij gistermiddag zelf hebben kunnen constateren, maar deze reep ligt te midden van een wijde opper vlakte zout water, dat door zeer grote gaten het land blijft binnenstromen. Vooral het gat in de z.g. Schelphoek, de bocht tussen Wester-Schouwen en Zie- rikzee, is bijzonder ernstig. Het gat is niet overal even diep, maar er is een •kom in van ongeveer 25 meter een exacte peiling zal uitmaken in hoeverre dit vermoeden jui3t is. Voorts zyn er grote gaten ontstaan in de waterkering van de Vier Bannen op Duiveland, langs het Keeten gaten ter diepte van circa 15 meter. De Rijkswaterstaat heeft zich. naar men weet. belast met het toezicht op het dichten van de buitendijken, welk werk door verschillende grote Nederlandse aannemerscombinaties zal worden uit gevoerd. De grootste moeilijkheid, aldus ir Ferguson, is de gaten in de dijk te bereiken, want er staat meestal een sterke stroom langs de kust en het is geen eenvoudige zaak er met zuigers dicht bij te komen. Dit vereist de grootst (elijke omzichtigheid, iet verscheidene aannemers, die in middels zijn begonnen het werk voor te bereiden, 'werd uitvoerig van gedachten gewisseld en reeds trekken werklieden van de firma Volleer uit Sliedrecht en Van Oort naar het eiland om de eerste voorzieningen te treffen. Tot die voor zieningen behoort ook het helpen van plaatselijke arbeidskrachten by het ver zekeren van de binnendijken. (Het moge namelijk als bekend worden veronder steld, dat de reparatie van binnendijken tot de competentie van polderbesturen enz. behoort. Op verschillende punten op Schouwen-Duiveland wordt thans reeds hard aan die dijken gewerkt, o.a. voor "e verbinding tussen Zierikzee en Brou wershaven. De verbinding is er. maar men moet niet vragen hoe! Een belang rijke voorwaarde voor het welslagen van deze ontzaglijke arbeid is dat men voldoende arbeidskrachten kan mobiliseren. Er is nu nog een tekort. r wellicht zal dit euvel verdwijnen wanneer er betere huisvesting voor de werklieden komt. In het hart van Zie rikzee zullen deze dagen barakken wor den opgericht. Een ervan is een ge schenk van Prinses Wilhelmina. Het gebouw zal aan 250 mannen onderdak bieden.) Ir Ferguson legde er de nadruk op, dat hier sprake ls van een ontzaglijke organisatie, die thans nog in het stadium van voorbereiding is. een stadium van aftasten en behoedzaam inlopen, een echte overgangstijd, waarover nu nog maar weinig te zeggen valt. Zeer bin nenkort zal zich dit alles ten volle kunnen ontplooien. De duinen van Schouwen, aldus onze zegsman, lopen geen gevaar, al zijn zij door het geweld der zee platgerameid. Het lelijke gat in de weg van Burgh- Haamstede naar Burgh-Sluis wil men nu het eerst aanpakken en waarschijnlijk nog deze week zal men het eerste stuk laten zinken. De weg van Renesse naar het belangrijke aanvoerhaventje Scha- rendijke wordt op het ogenblik ver zwaard. Wij kunnen daarbij nog aantekenen, dat de Langedyk tussen Scharendijke en Brouwershaven niet is doorgebroken. Verleden week dreigde daar een door- braakje. maar dank zij het onverwijld en moedig optreden van de mannen dei- Koninklijke Landmacht, van een deta chement Marinetroepen Johan Willem Friso, bleef het nieuwe onheil uit, Tholen en St. Philipsland 'OORDEN van lof sprak ir Fergu- op Tholen is gebeurd. De hoogst belangrijke samenwerking tussen pro vincie en plaatselijke waterschappen heeft belangrijke successen opgeleverd. De grootste prestatie was het dichten van het gat in de sluis van Strijenham. Door dit gat liep het gehele waterschap van Poortvliet onder water; 1500 man zijn dag en nacht bezig geweest in strie mende sneeuw- en hagelbuien onder de afschuwelijkste omstandigheden om het gat te dichten. En dat het hun gelukt is. mag als een wonder worden aange merkt. Het wonder voltrok zich op 5 Februari een belangrijke datum in de annalen van Tholen en van Poortvliet in het bijzonder. Het dorp is behouden en men heeft het nu ook weer aangeslo ten op het liohtnet van de P.Z.E.M. Rijkswaterstaat heeft naar alle eilan den een kern van middelbaar technisch geschoold personeel gezonden om waar nodig hulp .te bieden. Er is ook iemand naar St. Philipsland gegaan, waar men terstond aan het werk is getogen om met primitieve middelen (zandzakken en kistdammen) enige gaten te dichten. De Amsterdamse Ballastmaatschappij zit er nu met een aantal mannen voor het herstel van de buitendijken en er wordt gestadig materiaal aangevoerd. Beveland OVER de toestand op Noord-Beve land, waarheen Rijkswaterstaat eveneens zijn mensen heeft gezon den, kon ir Ferguson het volgende mede delen. Op verschillende plaatsen zijn Heidemaatschappij en Grondmaat- schappij begonnen mensen en materiaal bijeen te brengen ten einde allereerst de gemakkelijkste gaten te dichten. Weldra zal hier de aannemingsfirma Sanen Verstoep komen om het grote werk ter hand te nemen. Deze firma is tot nu toe bezig geweest bij Terneuzen, waar een dam werd gelegd door de ondergelopen Nieuwe Neuzenpolder. Op Noord-Beveland zijn nog gaten in de dijken van de Leendert Abrahampolder. Het gat in de dijk van de Onrustpolder in het noorden is al gedeeltelijk dicht. Op Zuid-Beveland onderscheidt men twee grote werkgebieden, namelijk de Reigersbergsepolder. waar de dijk één vilj groot gat en nog een aantal kleine gaten vertoont, en voorts het gebied rondom Kruiningen, waar vooral bij de Veerhaven grote gaten in het dijk- Expositie ten bate van Rampenfonds IN HET STEDELIJK MUSEUM te Amsterdam heeft burgemeester mr Arn. d'Aüly gistermiddag de tentoonstel ling Kunstenaars op de Bres geopend. Van links naar rechts tijdens de rond gang: de heer J. J. Voskuil, voorzitter van de Coördinatiecommissie, mej. G. ten Holte, die namens bet ministerie van O. K. en W. aanwezig was, en burgemeester d'Ailly. lichaam zijn geslagen. Deze twee objec ten worden door een combinatie van aannemersmaatschappijen stevig aange pakt. namelijk door D. Verstoep, Bos Kalis en Ten Breejen Van den Bout. De Grondmaatschappij is bezig in de zak van Zuid-Beveland bij Baarland en Ellewoutsdijk; ook de Heidemaat schappij en de firma Van Oort uit Utrecht hebben daar mensen heengezon den. Het werk verloopt vlot. maar de gaten in de dijk zijn daar ook niet zo ernstig. Evenmin ernstig staan de zaken op en bij de Sloedam. De Onrustpolder en de Oranjepolder zijn al dicht, ofschoon dat nog niet wil zeggen dat ze hoog-water- en stormvrij zijn. Zover is het nog lang niet en daarom hoopt men vurig, dat de springtydag a.s. Maandag geen onple zierige verrassingen zal brengen. De weg over de Sloedam heen kan nog niet worden gebruikt. Nog steeds hobbelen de autobussen van Goes naar Middelburg v.v. over de kuilen en putten van het wergetje dat om de nieuwe Sloepolder leidt. Tussen Zuid-Beveland en het vaste land van Noord-Brabant is de verbin ding nog steeds niet tot stand gebracht. Daar gaapt een wijde watervlakte. Walcheren OP Walcheren, aldus ir Ferguson, is de afgelopen week hard gewerkt aan de dijken van de Oranjepolder en de polder ten westen van Veere. „We zijn er een eind op de goede weg", zei hij. Bij Westkapelie liggen mannen van de Genie in de duinen. De toestand is daar niet ernstig, men kan zeggen: er dreigt geen gevaar op dat punt. Ten oosten van de nieuwe dijk, die in 1946 werd aangelegd, zijn weliswaar enige flinke happen uit de kust genomen, de nieuwe dijk heeft het geweld van de stormvloed goed doorstaan; trouwens, aldus ir Ferguson, alle nieuwe dijkwer ken hebben zich uitstekend gehouden. Ten oosten van Vlissingen, bij Ritthem zijn ter hoogte van het Fort Ranxme- kens beschadigingen geweest, maar ook hier is men op de goede weg. Wij tekenen hierbij weer aan, dat wij Dinsdagavond getuige waren van het dichten van een dier gaten door een aantal soldaten. Trots lieten de jongens ons zien wat zij in luttele dagen tyds hadden tot stand weten te brengen. De koude wind had hun gezichten en han den donkerrood gestriemd, maar met laaiende geestdrift vertelden ze van het met succes bekroonde werk. Rijkswaterstaat heeft zich voorts be moeid met het dichten van de Suzanna- polder. vlak achter Amemuiden en op het ogenblik wordt er onder zijn toezicht ijverig gewerkt aan het herstel van de Boulevarddijk te Vlissingen. Het be stuur van de polder Walcheren is doende het gebied rondom Oranjezon te her- stellen. Ook bij dit werk zijn militaix-en 'ngeschakeld. De zee heeft hier een deel (Ingez. med.-advertentie) VIEESWARENFABRIEK I. MEESIER N.Y. 'an de duinen weggeslagen en daardoor is de prise d'eau, waaruit Middelbui'f zijn drinkwater betrekt, onklaar ge raakt. Wat er nu px-ecies zal gebeuren om de toestand weer noi-maal te maken, is iets waarvan wij tot nu toe geen juiste mededelingen konden krijgen. Er schijnt een voorlopig plan te zijn om een (ordel van zand aan te leggen achter ie voorste duinenrij. Overigens is er in Middelburgs watervoorziening een kleine verbetexlng ingetreden. Tankboten brengen nu water aan dat vla een toren door het buizennet woi'dt gedistribueerd. Iedere ochtend komt er gedurende een uurtje wat water uit de kranen drup pelen. De uiterste zuinigheid is echter geboden en men moet het water koken voor consumptie. Dezer dagen bezochten wy het Pol- dei'huis Walcheren te Middelburg, waar ons de griffier, de heer Rutgers van Rozenburg zeide, dat Walcheren er in de rampnacht zo goed is afgekomen dank zij het feit. dat men er in ver band met de hei-verkaveling beschikte over de nodige mensen en de nodige moderne materialen. Ten slotte vroegen wij ir Ferguson nog naar de toestand in Zeeuwsch-Vlaan- deren. De Rijkswaterstaat en de pro vincie zijn er tezamen bezig met het her stellen van de dijken te Ossenisse en de Nieuwe Neuzenpolder. Bij Cadzand in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de duinenrij nogal wat schade opgelopen, maar over het algemeen mag men zeg gen dat de schade in dat deel van Zee land van geringe orde is, vooral verge leken by de noordelijk gelegen eilanden. Van andei-e zyde vernamen wy dat in West-Zeeuwsch-Vlaanderen de normale springvloed rustig onder ogen kan wor den gezien; snelle en doeltreffende werk zaamheden ter verdediging van de kust langs de zuidelijke oever van de Schelde- mond hebben het gevaar verminderd. Organisatie tot herstel T17TJ troffen ir Ferguson in een der VV gebouwen van het Middelburgse Abdijcomplex. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid zal binnen kort zijn bureau worden ingericht in het directiegebouw van de Rijkswaterstaat aan de St. Pieterstraat. De nieuwe orga nisatie. waarvan aan het begin van het verslag sprake was, heeft als volgt haar beslag gekregen: oorspronkelijk was de directie Zeeland van Rijkswaterstaat onderverdeeld in twee arrondissementen, namelijk Terneuzen onder hoofdingenieur P. A. 'van de Velde, en Vlissingen. onder hoofdingenieur A. Wiebes. Voorts in een afdc g Goes met hoofdingenieur J. G. Snip als leider en een afdeling Studie dienst voor de Zeeuwse stromen onder leiding van ir Fex-guson. In de nieuwe organisatie, die geheel onder leiding staat van hoofdingenieur T. Heyblom, krijgt ieder van deze heren een eigen taak in het rampgebied, dat daartoe in verschillende sectoren is inge deeld. Ir J. v. d. Kerk heeft daarbij de leiding gekregen over de sector West- Zeeuwsen-Vlaanderen. De ingenieurs worden geassisteerd door technische op zichters A, van wie er een, de heer Kant die indertijd zijn sporen verdiende bij de dijkbouw bij Westkapelie. gisterochtend per helicopter naar zijn nieuwe werk- ten-ein Tholen is vertrokken. Ir G. Slot boom. wan het ari-ondissement Maas tricht van Rijkswaterstaat, heeft Schou wen-Duiveland toegewezen gekregen. Hij zal zich in het Waterschapshuis te Zierikzee installeren. Als centrale figuur van de nieuwe organisatie, die waar schijnlijk Centrale Dienst Dijkherstel Nederland zal gaan heten (de naam staat echter nog niet vast) fungeert echter ir Ferguson. Literaard is veel nog vaag zolang het water nog over een onafzienbare opper vlakte over het land stroomt. Vele vraagstukken blijven onbeantwoord. Men hoort allerlei schattingen, o.a. wat betreft de schade aan boerderijen en ge bouwen in Zeeland: een raming van 75 millioen; daarby is 5 millioen inbegrepen voor de bouw van nood- boerderijen. De schade aan woonhuizen toegebracht zal 25 millioen bedragen. Het zijn slechts schattingen. Ook het aantal verloren gegane men senlevens staat nog niet vast. Men is nu bezig met het nemen van maat regelen. het ontlasten van Goes van te veel (4000) evacué's, het distribueren van goederen, die van wyd en zijd wor den toegezonden: hierixy is in Middel burg bijv. de U.V.V. weer ingeschakeld. Er komt al enige tekening in alles. De eerboten over de Westerschelde van VlissingenBreskens en Hoedekens- kerkeTerneuzen varen weer vrij ge regeld, ook de provinciale boot van. Katseveer naar Zierikzee en de boot van Veere naar Noord-Beveland. En nu de trein nog niet verder rydt dan van Vlissingen naar Arnemuiden gaan de Zeeuwen per bus van West naar Oost. Van Noord naar Zuid, zeggen de autoilteiten hier. want alles is er hun aan gelegen Zeeland als schakel tussen Holland en West-België weer zo gauw os-elijk bruikbaar te maken. Het liefst onbreekbaar, sterker dan ooit. Lof met lauwertakkenvoor de mariniers (Van een onzer verslaggevers) Middelharnis, 13 Februari F\E gure Noordooster jaagt de fijne jachtsneeuw voort, als met speldeprikjes de ruiten vegend. In de grauwe schemering blinkt in de verte een guirlande van lichtjes over het water, over dat eindeloze water, dat Overflakkee bedekt. Alleen wanneer men dicht ge noeg is genaderd valt te onderscheiden wat die guir lande van gloeipeertjes wel beduidt. Soldaten sjouwen bij dit licht zandzakken om het smalle dijkje te bescher men tegen de golven, die over het watervlak aan komen jagen. Het is een van de vele voorlopige voorzieningen aan de vele binnendijken van Flakkee, die, de een na de ander, zijn bezweken in de dagen, volgend op de ramp spoedige stormnacht. Het smalle dijkje, waarover het wegverkeer is hersteld met Den Bommel en zelfs met Oude Tonge, samengesteld uit enige duizenden zand zakken, kan die versterking best gebruiken. Soldaten van het Garderegiment Prinses Irene zijn paraat, ook wanneer de sneeuwbuien in de avond over het eiland scheren. MIDDELHARNIS IS WEER DROOG N Den Bommel liggen drie schepen met zand en onophoudelijk worden vla grijpers en trechters vracht auto's gevuld. De wegen over de dijken zijn In slechte conditie. Soms, zoals bij PROBLEMEN IN EEN RAMPGEBIED Kolen nodig voor het droogstoken van woningen bij terugkomst van evacué's (Van onze redactrice voor sociaal werk) BESTUUR en directie van de Stich ting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland, een van de provinciale opbouworganen die op het ogenblik be last zyn met de uitvoering van de hulp verlening aan mensen uit de getroffen gebieden, hebben mededelingen gedaan over het werk dat de Stichting op het ogenblik verricht. In de eerste plaats de behartiging van de persoonlijke belan gen der evacué's. Deze zijn nu onderge- dan thans in de Memorie: „Er zijn even wel nog geen oefeningen gehouden om de vrijwilligers der Nationale Reserve snel in onderdeelsverband bijeen te roe pen, zulks in verband met sociale en fi nanciële bezwaren". Voor de paraatheidseis van de territo riale troepen is dit echter de kern waar het om draait. Zo lang daaraan niet wordt voldaan noch de bewapening aan de te stellen eisen voldoet, blijft de terri- toilale verdediging de zwakke plek on zer defensie. bracht, maar vanzelfspi'ekend hebben zij talloze problemen. Om enkele te noe men: wat is er van familieleden gewor den, in wat voor staat bevinden zich huis en hof, hoe krijgt men de beschik king over noodzakelijke gebruiksartike len, kunnen de kinderen een school be zoeken, enzovoorts enzovoorts. Teneinde deze persoonlijke zorgen te helpen verlichten iets wat voor het moreel van de evacué's, die in grote on- zekei-heid leven, van het grootste belang is heeft men reeds 11 maatschappe lijke werksters gezonden naar plaatsen waar vluchtelingen zijn ondei'gebracht en naar geïnundeerde plaatsen: deze krachten zijn tijdelijk aan verschillende instellingen ontti'okken. Alle mensen krijgen bezoek en kunnen hun hart eens uitstorten: de maatschappelijke werk sters brengen hun wensen en verlangens over en maken rappoi-ten op, o.a. in verband met inkwartiering en uitkering van gelden, over dc situatie waarin iedere evacué zich bevindt. Er moeten kleren worden aange- vx-aagd via de Stichting bij het Rode Kruis, degelijke, warme, donkere kleren en dekens. Contact is opgenomen met C.A.R.E., de instelling" die pakketten verzorgt van mensen die in Ameiika een bepaald bedrag aan geld storten. De burgemeesters van de getx-offen plaatsen en de plaatsen met evacué's krijgen for- muliei'en, waarop zij deze pakketten kunnen aanvragen. Ook breipakketten zijn aangevraagd, om de geëvacueerde vrouwen iets te doen te geven. De tewei'kstelling van geëvacueerde man nen wordt zoveel mogelijk in overleg met de gemeentebesturen geregeld. En kele plaatsen hebben een sociëteit voor geëvacueerden geopend, wat een groot succes blijkt te zijn. Voor moeilijk plaatsbare gezinnen en gezinnen met veel kinderen bestaat behoefte aan ba rakken en noodwoningen. Zorgvuldige selectie DE Stichting voor Maatschappelijk Werk is het centrale punt van de sociale zorg. Het uitzenden van ge zinsverzorgsters. die eventueel de huis vrouw bij haar taak kunnen bijstaan, be vindt zich nog in een voorbex-eidend sta dium; twee zijn er tot nu toe uitgezon den naar interkerkelijke instellingen in Puttershoek. De Federatie Vrouwelijke Viijwilhge Hulpverlening heeft hulpcolonnes samen gesteld, bestaande uit meisjes van het platteland die de handen uit de mouwen weten te steken, welke naar het ramp gebied worden uitgezonden om de man nen die ginds aan het herstel werken de nodige verzorging te geven. Deze meis jes worden uiteraard zorgvuldig gese lecteerd en moeten zich in colonne- vei-band aan een sti-enge discipline on- dei'werpen. Wanneer sti-aks de bewo ners van de getroffen streken terugke ren, is het de taak van deze colonnes de vrouwen te helpen bij het schoon maken van de woningen. In vex-band hiermee wijst men er van de zijde van de Stichting op dat er straks behoefte zal bestaan aan kolen voor het droog stoken van de huizen. Gaarne ziet zy zendingen reeds nu tegemoet; haar adres is Laan Copes van Cattenburch 46. Den Haag, telefoon: 115656, 180502, 180358. Gisteren is een v lij willige hulpcolonne uit Alphen aan den Rijn vertrokken naar Klaaswaal en Dinsdag" gaan 32 meisjes uit Berkenwoude onder leiding van de burgemeestersvi'ouw naar Middelhai-nis. De Stichting voor Maatschappelijk Wei-k geeft haar in het rampgebied onderdak en voeding, alsmede een werkuitrusting; zij krygen voor haar ai'beif". geen loon, maar wel 2.50 zakgeld per week. Om de 10 14 dagen woi'den de ploegen afgelost. Bij voox-keur kiest men meisjes uit die de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. Meer dan 150 meisjes hebben zich voor deze arbeid spontaan gemeld. Voorts draagt de Stichting voor Maat schappelijk Werk zorg voor de ontspan ning van de werkers in de noodgebieden. die als de duisternis invalt hun arbeid moeten staken. Om de goede stemming er in te houden zendt men tafelspellen, sjoelbakken, biljarts enz. naar de ge- isoleerde streken. Zo wordt al het mo gelijke gedaan om zowel onder verdi-e- venen als onder achtergeblevenen de geestelijke en lichamelyke weei-baarheid sterk te maken. het kruispunt enige honderden meters voor het dorp. waar nu een slinger van lamplicht bx-andt, of bij Zuidzijde, waren er grote gaten in. Die zijn nu gedicht, vooral dank zij de mariniers, die ruim een week lang in Den Bom mel vertoeven, geen enkele opdracht hadden, maar met de adviezen van een paar Delftse studenten ln ditzelfde Den Bommel aangewaaid, aan het werk togen. „Lof met lauwertakken" hebben de mariniers verdiend, ver telde ons Iemand ln Den Bommel, ter wijl wij keken naar de geweldige bres. waar doorheen de vloedstroom met enorme kracht blnnendrulste, de nette Flakkeese polder in. De felle stroom schuurt aan de hul zen. rukt planken en battingen mee, ondergraaft fundamenten. Het gat was nog niet gesloten en scheidt het dorpje ln twee delen, waartussen een spido het contact onderhoudt. De zee is hier door de sluis gebroken, waarvan geen spoor meer te zien valt. Heftig breekt het water naar bxxlten, maar er moet meer in komen dan er uit gaat. De straatverlichting van Den Bom mel benoorden het gat brandt. Sterke lampen verlichten het haventerrein. Dicht b(j het huls aan de haven, waar de Rode-Kruisvlag uithangt en kapi tein Kreeftenberg van het garde regiment Fuseliers Prinses Irene zijn commandopost heeft, brandt het licht. Hier werkt een noodaggregaat van Schiphol, bestemd voor de verlichting van de startbanen, als de gewone stroomvoorziening mocht uitvallen. „Hij trekt 25 ampère per phase", licht de bedienende man toe. een Amster dammer met het gemeentewapen op de uniformpet. De Bommelse bakker heeft nu stroom om brood te bakken, al zyn er niet veel klanten meer in de gedeelte lijk geëvacueerde gemeente. De rijks politie bakt bij electrisch licht spek- pannekoeken en ln het felle schijnsel van de havenlampen ontwaart men brulngeverfde langwerpige kisten, op gestapeld op de weegbrug. LANGS de watertoren, voorbij Acht huizen, waar in de uren des gevaars een wachtmeester van de rijkspolitie, amper twee maanden op zijn standplaats, onverwachte leiders eigenschappen ontwikkelde, bereikten wij over de Tllsedyk Oude Tonge. De dykglooiing is bezaaid met de debris van het ongelukkige dorp. dat tien procent van zijn Inwoners verloor. Door de laag gelegen sti-aten, waar tal loze hulzen werden weggevaagd, gaan nog altijd de berglngsploegen. Van de molen waalt een witte vlag. Er is zojuist een zandschip ln het haventje gearriveerd: het eerste. Voor Oude Tonge moet er een nieuw begin komen. Matrozen vullen de zand zakken. Het is alles nog slechts voor de binnendyken die hier en daar sterk zijn afgekant. Grote gaten zyn ln het wegdek gevallen: op primitieve wijze heeft men de gevaarlijke gaten be- bakend: een aangespoeld fauteuiltje hier, een aardappelbak. een stoof, een paaltje daar. Men gaat die gaten nu opvullen het is nog maar een begin. Aan de zeedyken van Goeree en Over flakkee, waarin 60 80 gaten zitten, is men nog niet begonnen. Door drie gaten komt het water nog naar bln« nen: het gat by Goeree. dat by Her- klngen. en het ergst van alle, dat ln Den Bommel. Daar verwacht men Zaterdag echter groot materieel van het Zwolse Aannemingsbedrijf Boltje Zoon: baggermolens, zandzuiger», enz. Intussen is in een groot deel van Flakkee, (het eiland werd voor zeven tiende, d.i. 18.000 ha. overstroomd) het water zeer aanzienlijk gedaald. Ook de harde N.O.-wind van vandaag was niet onvoordelig voor de water stand. Ook Nieuwe Tonge is nu over de weg bereikbaar. Tal van polderf staan nog slechts dras. De Flakkees* boeren tonen zich nogal optimistisch. Na de inundatieperiode van de laat ste twee oorlogsjaren hebben zij grote ervaring opgedaan met verzilte gron den. Nog in het jaar 1945 werd er hier en daar geoogst. Ditmaal werd ook hier het land verzadigd met zoet water in de natte maanden, die aan de overstroming voorafgingen. jyïIDDELHARNIS is weer geheel 1 1 droog. In de bomen van de tuinen zijn de puien als goudreinetten bly- ven hangen. Nu het water is geweken rijst de vraag: zijn er niet te veel men sen geëvacueerd? Het is hier grotendeels een mannen maatschappij en gebrek aan huiselijk verkeer verhoogt de animo om aan te pakken bij sommigen niet. Ma/r and*r- zyds zouden veel vrouwen, hadden zij de toestemming, niet willen terugkeren aleer de dyken zijn hersteld. Anderen daarentegen zouden haar huizen wi)«n bevryden van de dikke zoute sliklap, die het water er heeft achtergelaten De smederijen staan vol roestende haarden en wasmachines, die hersteld moeten worden. Het is verbazingwek kend in welk een korte periode het zoute water dikke lagen oxyde heeft veroor zaakt op het metaal- Het dorpsbeeld van Middelharnis is, vergeleken met een week geleden, ge heel veranderd. De Voorstraat is schoon gespoeld, het verkeer is minder druk, de „wilde" periode is nu voorby. Engelse soldaten van de Royal Engineers wan delen rustig over de Westdyk, een jeep heeft wat minder haast dan een week geleden om Dirksland te bereiken, waar thans majoor Timmerman, van het garderegiment Prinses Irene, waarvan zojuist een bataljon uit Ermelo is ge arriveerd. commandant is. (Ingez. med.-advertentie Dag der Vriendschap^ Dag van Februari Bloemen!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 13