DERMA Amerikaans roken C F,n ten slotte... Ongerustheid over houding Duitse spoorwegen lot uit de loterij. sa 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 (Ingez. med,-advertentie) Minister Witte bezocht Maastricht De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Maastricht, om zich op de hoogte te stellen van de wedcropbouwplannen voor Maastricht en in de provincie Limburg. Het gezelschap bezocht o.a. de Stok straat en omgeving en het oude studs- centrum, waarvoor de gemeente na de oorlog belangrijke saneringsplannen heeft ontworpen. Ook bezichtigde de minister de flatbouw aan het Konings plein. Vervolgens plaatste de minister tijdens een sneeuwbui een gedenksteen aan een woning in een complex van 800 wonin gen. ale worden gebouwd onder verant woordelijkheid van de bouwvereniging Matthias, De minister uitte zijn grote waar dering voor de wijze, waarop Maastricht zowel de saneringsplannen als dc nieuw bouw ter hand heeft genomen. VAN DAK GEVALLEN Hedenmorgen waren enige arbeiders van de firma Werkspoor op het dak van de watergasfabriek van de Mekog, nevenbedrijf van Hoogovens, met mon tagewerkzaamheden bezig. De plaats waar deze werkzaamheden werden ver richt was afgeschermd door een zeil, dat over een houten bók was gehangen. Door verplaatsing van het werk moest ook de bok worden verzet. Dit zou de 35-jarige arbeider H. van Riemsdijk uit Haarlem doen. Hij tilde de bok daarbij boven ztfn hoofd. Ten gevolge van een windvlaag verloor hij zijn evenwicht, stapte achteruit en viel van het dak van ongeveer 16 meter hoogte. Het slacht offer overleed vrtfwel onmiddellijk. Nieuwe wethouder voor Heerlen (Van onze correspondent) Heerlen, 13 Februari De gemeenteraad van Heerlen heeft gisteren in de vacature, ontstaan door het overlijden van drs J. G. C, Koelman, tot vierde wethouder van Heerlen de heer C. H. J, Putters gekozen. De nieuwe wethouder is lid van de K.V.P. en voorts bestuurslid van de Kamer van Koop handel voor de Mijnstreek. Overijsselse boeren helpen (Van onze correspondent) Zwolle, 13 Febr. Tot op heden hebben de boeren In Overijssel de voedselcommissaris toege zegd het volgende ter beschikking van de getroffen gebieden te stellen: 1.578,155 kilo hooi, 1.240.650 kilo stro, 881.000 kilo voederbieten, 7320 kilo krachtvoer, 179.225 kilo voederaard appelen, 3000 kilo consumptie-aardappe len, 16.440 kilo haver, 95,275 kilo kuil- voer, 1770 kilo gedroogd gras, 12.532 kilo rogge, 500 kilo witlofwortelen, 180 runderen en 20.500 om de vervoers kosten te betalen. Verduistering van f 18.000 Een 29^jarlge boekhouder uit Bussum wordt op het ogenblik door de recherche gezocht wegens verduistering van een bedrag van rond 18.000 ten nadele van een Hilversumse rywielfabriek. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de man zich in de loop van 1952 aan frauduleuze handelingen heeft schuldig gemaakt. Zo heeft hij onder meer cheques vervalst. De afrekening van de bank ging uitslui tend door zijn handen, zodat de fraude eerst kortgeleden werd ontdekt. Tegen het einde van 1952 nam de boekhouder ontslag en sindsdien is hij spoorloos verdwenen. BADSEIZOEN IN DOMBURG KAN DOORGAAN In de gisteren gehouden vergadering rvan de Stichting Badplaatsbelangen DomJburg werd vastgesteld, dat de kern van Domburg geen noemenswaardige schade heeft geleden, zodat de mogelijk heid tot het opnemen van badgasten on aangetast blijft. Wel werd- de duinstrook ernstig beschadigd en gingen de bad- cabines en het stranidrestaurant geheel verloren, doch het is mogelijk deze sohade door samenwerking van het ge meentebestuur met de plaatselijke V.V.V en de polder Walcheren te herstellen en de baricabines op doeltreffende wijze te vervangen. Geconcludeerd werd, dat het komende seizoen een normaal verloop zal kunnen hebben. Nederlander stond te Djakarta terecht wegens hamsteren De officier van Justitie van de recht bank te Djakarta heeft naar Antara meldt een gevangenisstraf van drie maanden en een boete van 45.000 ruplahs geëist tegen de heer T., benevens het in- beslagnemen van een grote partij haver mout ter waarde van 260.000 mpiahs. De heer T. van de Borsumij, wordt be schuldigd van het opslaan en vasthou den van een aanzienlijke partij haver mout met de bedoeling om deze partij later tegen hogere prijs te verkopen. De uitspraak zal de volgende week volgen. Deze zaak is een nasleep van de inval len, die de politie te Djakarta, na het bekend worden van nieuwe handelsvoor schriften, in Augustus 1952 bij verschil lende grote maatschappijen ondernam. Een 32-jarige man, werkzaa/m als vertegegnwoordiger van een Haarlemse uitgeverszaak, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van aan zijn werkgever toekomende gelden tot een aan zielen] ijk bedrag, en daarmee voort vluchtig was, heeft zich bij de politie te Haarlem gemeld. Hij is in arrest gesteld- Tot directeur van de Chr. H.B.S. te Zet ten is de heer J. C. van Dorssen te Utrecht benoemd. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Getrouwd: A. Hulsman en M, Bouwman, Rotterdam. Bevallen: WehrmeyerBol. d., Rotterdam; BoshoffVan Wijnsbergen, d., Antwerpen; BijlooHannema, z„ Wagenlngen; ManseMinderhoud, d., 's-Gravenhage; WerkmanSpanjaart, d, Amsterdam: Strick van LI inschoten Van der Jagt, z., idem. Overleden: E. C Perizonius Derksen, 85 j,, 's-Gravenhage: A. C. J v. Pernis, m, k., 11 d„ Cologny-Genève M. van Hiltenvan Leeuwen, 88 j. Uithoorn; M. Looii, m., 80 j.. Rotterdam M. S. HuerSchiermann, 79 j., Heem stede. Abonnementsconcert door Rott. Kamerorkest Ook het Rotterdams Kamerorkest voerde als inleiding tot het programma van het vijfde abonnementsconcert ter herdenking van door de jongste ram pen omgekomenen een stemmig stuk Uit: een deel van de Suite Rakastava van Sibelius, dat door enige ogenblik ken van stilte werd gevolgd. Het Gon- cert bracht ons werken van Telemann; een Suite voor strijkorkest en cembalo, van Mozart: de onvolprezen Haffner- symphonie, van Haydn de Symphonle Concertante voor hobo, fagot, viool, cello en orkest en Ravel: de vier door hem zelf georchestreerde delen uit de Pianosuite Le Tombeau de Couperin; alle werken, die in kamerorkestbezet ting gespeeld voortreffelijk tot hun recht komen. De verrukkelijke stukken Ravel in zijn meesterlijke geraffi neerde instrumentatie kwamen in een zeer geslaagde uitvoering hulde aan de blazers uitstekend tot hun recht. Hier werd ook de grote schouwburg ruimte, die het musiceren van het ka merorkest dikwijls wat veraf doet klin ken, een winstfactor. Deze stukken vragen om ijlheid, om doorzichtige broosheid, om echo-achlige klankvor ming: de soepele timbrewisselmgen ge ven de tere melodische lijnen de melan cholische speelsheid van het verlangen naar het onbereikbare. Minder gunstig werkte de schouwburgruimte by Tele mann, waar het clavecimbelspel van Lilly van Spengen vrijwel geheel ver loren ging. De cembalo-partij in dit werk is niet concertant, het clavecimbei voegde stellig aan de strijkersklank wat glans toe; men hoorde echter te weinig, wat niet aan de dirigent Ketting of de strijkers te wijten was: de klank- dosering hier was juist. De solopartijen in de concertante symphonle van Haydn werden gespeeld door de concertmees ter van het orkest Berthe Kaiff, Jaap Stotijn, Louis Stotijn (fagot) en Martin Zagwijn (cello). Zij gaven een verzorgd muzikale uitvoering en oogstten terecht veel bijval. Van de svmphonie van Mo zart bleef ons vooral de boeiend ge speelde finale in herinnering. G. v. d. S. MEISJE TE LEIDEN VERONGELUKT Hedenmorgen half negen is de 17- Jange Wilhelmina van de Pol uit de Spieghelstraat te Leiden bij het over steken van het Noordeinde bij de Gijse- laarsbank door de gladheid uitgegleden. Zij kwam juist met het hoofd voor het achterwiel van een passerende brand- stoffenauto en was onmiddellijk dood. OTHELLO VOOR RAMPEN FONDS TE ROTTERDAM Het Rotterdams Toneel zal Zaterdag avond 21 Februari in de Rotterdamse schouwburg een bijzondere voorstelling geven van Othello ten bata van het Nationaal Rampenfonds. Een erecomité onder voorzitterschap van burgemeester G. E. van Walsum en een comité van aanbeveling zijn gevormd. Chr.-Geref.'Kerk geïnstitueerd Te Den Haag-Roerwyk is gisteravond een Chr. Geref. Kerk geïnstitueerddr L. S. den Boer uit Den Haag-West be vestigde daarby vyf ouderlingen. Onder de sprekers waren mr J. van Aartsen als wethouder, prof. L, H. van der Mei den uit Apeldoorn, die van 1927 tot 1938 Chr. Geref. predikant te Den Haag is geweest, benevens afgevaardigden van de Ned. Herv. gemeente en de Geref. Kerk ter plaatse. f Ingez. med.-advertentie) PAS OP UW Kin! ^In de keel beginnen enkele der ti gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende Muzikale opdrachten van N.R.U. voor Holland Festival 1953 Psa'lmensymphonie van Badings Ten behoeve van het Holland Festival 1953 heeft Henk Badings een opdracht van de N.R.U. aanvaard om voor sym- phonisch orkest en koor een Psa.lmen- symphonie te componeren, waarin de psalmen 88, 70. 67 en 150 vervat zul len zijn. De tijdsduur van het werk zal ca 30 minuten bedragen. De orkestbe zetting zal dusdanig zijn, dat later ook de kleinere stedelijke orkesten het werk binnen hun normale omvang zullen kunnen uitvoeren. Met acht Nederlandse componisten voert de N.R.U. onderhandelingen om gezamenlijk op een Nederlands thema acht variaties te componeren, eveneens ter uitvoering in het Holland Festival 1953. Sem Dresden heeft de opdracht aan vaard om voor de Prix Italia 1953 een radiophonisch muziekwerk met tekst te componeren, waarvan de tijdsduur ten minste 25 minuten zal bedragen. Oefening-Buffet begint 16 Februari Het hoofdkwartier van de opperbevel hebber der Noordatlantische strijdkrach ten in het gebied van de Atlantische Oceaan admiraal Lynde D. McCormick maakt bekend, dat Amerikaanse, Cana dese en Nederlandse zee- en luchtstrijd krachten op 16 Februari een gezamen lijke onderzeebootbestrijdingsoefening, de oefening-Buffet, beginnen, die vijf dagen zal duren en zal worden gehouden nabij de oostkust van Florida en de Carolinen, Van Nederlandse zijde wordt aan deze oefening deelgenomen door de mjjnen- legger Willem van der Zaan en het fre gat Ceram. Vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen K. v. K. te Amsterdam dringt aan op verlaging hi de openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, gistermiddag in het Beursgebouw gehoudenis een aan B. en W. van Amsterdam gericht verzoek behandeld tot verlaging van de verma kelijkheidsbelasting voor de Amster damse bioscopen. Het bioscoopbedrijf maakt krachtige bezwaren tegen de discriminatie, welke zijns inziens ligt in een heffing van 35 procent vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen, tegen 20 procent voor alle andere soorten van vermakelijkheid, zo schi'ijft de kamer in deze brief. Naar haar mening zijn de bioscopen in een bezwarende uitzonderingspositie ge plaatst. De kamer acht het onjuist de bedrijfsresultaten in een beoordeling van de gerechtvaardigheid van de 35 procent vermakelijkheidsbelasting te betrekken. Het bioscoopbedrijf zal in de komende jaren een groot aanpassingsvermogen en grote reservekracht moeten bezitten om b.v. de gevolgen van de ontwikkeling dei- televisie op te kunnen vangen; een uit zonderlijk hoge heffing als de huidige vermakelijkheidsbelasting kan in dit op zicht slechts een funeste werking heb ben, meent de Kamer. In Amsterdam als vreemdelingencen- trum van de eerste orde vormt een bio scoopbedrijf een essentieel onderdeel van de uitrusting, die de stad In staat stelt haar taak in dezen naar behoren te ver vullen. Daar de Nederlandse taal voor buitenlandse bezoekers van ons land het by'wonen van toneelvoorstellingen weinig aantrekkelijk maakt, zyn deze aange wezen op het bezoeken van bioscopen. Voorts wijst de Kamer er op, dat bijna 200 gemeenten intussen het heffings percentage „tot een redelijk peil" hebben teruggebracht. De Kamer spreekt tot slot met het oog op „gewichtige alge mene belangen van de hoofdstad" de hoop uit, dat B. en W. de heffing zullen brengen op 20 procent, het voor andere vermakelijkheden geldende percentage. Te Sneek is overleden, 86 jaar oud, de heer G. J. F. Avenhorn van Nauta, die van 18921934 burgemeester van Hindelopen is geweest. Het geslacht Avenhorn van Nauta, dat oorspronke lijk op het slot, dat later het Hindeloper stadhuis werd, heeft gewoond en van grote betekenis voor het stadje is ge weest, is thans uitgestorven. Slappen van Kamers van Koophandel (Van een onzer verslaggevers) IN de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa. brieken te Amsterdam heeft de heer Rehbock, voorzitter van de Commissie voor Verkeer en Vreemdelingenverkeer een verklaring afgelegd inzake het NOES tarief op de Duitse spoorwegen. Hij herinnerde er aan dat de Neder landse minister van Verkeer en Water staat op 21 en 22 Januari een bespre king heeft gehad met de Westdeutsche Verkehrsminister, waarbij uitvoei-ig de transit-spoortarieven door Duitsland ten behoeve van het Oostenrijkse goederen verkeer werden besproken. Van Duitse zijde werd toegezegd, dat aan de Bundes- bahn het opnemen van nieuwe onder handelingen zou woi'den aanbevolen, teneinde een oplossing na te streven, die aan de Benelux-havens een billijk aan deel in het Oostenrijks verkeer verze kert. Het is verdrietig en geeft niet veel vertrouwen in de waarde van deze toe zegging. dat 21 dagen na het ministe rieel onderhoud in kwestie de Neder landse Spoorwegen nog geen uitnodiging hebben ontvangen tot een bijeenkomst met de Bundesbahn, aldus de heer Reh bock. De „Deutsche Bundesbahn", lid ener Conventie met Franse, Belgische, Lu xemburgse en Nederlandse Spoorwegen met gelijke tarieven over de rechts- en links-Rijnse routes ten behoeve van het Overzeeverkeer met Zwitserland over de Westelijke zeehavens, doorkruiste als eerste deze afspraken met een tarieven politiek, die leidde tot protectionisti sche lagere tarieven over Hamburg en Bremen (S.D. 2). Uiteraard volgden de Franse en Belgische Spoorwegen ten be hoeve hunner eigen havens. Het is niet te verwonderen, dat velen zich beginnen af te vragen, of onderhan delingen bij een dergelijke geestesge steldheid van de partner nog wel doel hebben. Een, alhoewel wat zwak licht punt is hierbij, dat ook in sommige Duit se kringen een zekere onbehaaglijkheid over deze wijze van handelen niet wordt verheeld. Ook is het begrijpelijk, dat twijfel wordt geuit, of de toezegging van minis ter See,bohm aan minister Algera loyaal zal worden uitgevoerd. De Commissie voor Verkeer en Vreem delingenverkeer is over de onderhavige situatie verre van gerust en op haar ver zoek heeft de Kamer contact opgenomen met de zusterkamer te Rotterdam, met het doel zich gemeenschappelijk te bera den over de te ondernemen stappen. In middels is door deze Kamers gezamen lijk een telegram gezonden aan minister Algera, waarin wordt aangedrongen op het nemen van stappen, die er toe kun nen leiden, dat een spoedige heropening der onderhandelingen wordt bereiktzo besloot de heer Rehbock. Bij de Rijkshavencommissaris, aldus deelde de voorzitter der Kamer de heer Delprat vervolgens mede, is juist bericht binnengekomen, dat de Duitsers met België zouden zijn overeengekomen de N.O.E.S.-tarieven te verlengen. OLLE KAPOEN EN HET HART VAN GOUD DE eerste minister stond briesend van woede naar Olie en Uil te kijken. „Laat hem het hart zien!" fluisterde Uil. Olie stapte op de eerste minister af en liet hem trots het hart zien, dat nu weer van goud was. „Dat had je niet gedacht, hè?" riep Uil. „Het was hele maal niet van jou! Een elfje heeft het aan mijn vriend Olie Kapoen gegeven „Wel heb ik ooltl" zei de eerste minister met een vuurrode kleur van woede. „Het ls allemaal tovenarij! Ziet u dan niet, dat dit ventje met zijn toverkunsten dat hart weer van goud heeft gemaakt? Het ls mijn hart!" „Dit is een zaak, die de rechter zal moeten uitmaken!" zei de koning. „Dat lijkt me het beste. Desnoods moet het elfje zelf er bij worden gehaald!" „Een verzonnen leugen van dat elfje!" riep de eerste minister. „Een elfje... bah! Ik ben er van overtuigd, dat de rechter dit ook zal Inzien!" Algemene verkiezingen in Zuid-Afrika Dr Malan, de Zuid-Afrikaanse eerste minister heeft Donderdag in de volks' raad medegedeeld, dat op 15 April al gemene verkiezingen zullen worden ge houden. Het huidige parlement wordt op 4 Maart ontbonden. Prins Bernhardt bezocht Klundert Prins Bernhard Is gistermiddag om streeks kwart voor een per helicopter in Klundert geland. De Prins werd ont vangen door de burgemeester en maakte een rondgang door het ondergelopen deel der gemeente. Nominatie lidmaatschap algemene rekenkamer (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 12 Februari Door het eervol ontslag per 1 Januari 1953 van haar voorzitter, de heer Th. Sanders, is een vacature ontstaan in de algemene rekenkamer. Aa.n de hand van een lyst van zes, ingezonden door de rekenkamer zelf, heeft de Tweede Kamer thans de vol gende voordracht opgemaakt, welke aan de Koningin zal worden toegezonden 1. L. van der Tempel, secretaris van de alg. rekenkamer (52 van de 71 stem men); 2. Ch. J. M. Hens, plaatsvervan gend secretaris van de alg. rekenkamer (na herstemming met 33 van de 64 stemmen); 3. D. J. Gerritsen, directeur van de rijksbegroting (44 van de 67 stemmen) SCHILDERIJ VAN WOLTER VOOR RAMPENFONDS Op de herinneringstentoonstelling van werken van wijlen prof. H. J. Wolter zal een groot pastel van de hand van deze schilder worden verloot ten bate het Nationaal Rampenfonds. Ver kocht zullen worden 150 loten k ƒ10 per stuk, en de gehele opbrengst wordt aan het Rampenfonds afgestaan. Dit werk wordt geëxposeerd op ge noemde tentoonstelling van 14 Februari tot en met 8 Maart in „Arti et Amlci- tiae", Rokin hoek Spui Amsterdam, waar tevens de loten verkrijgbaar zijn. Zware straffen voor stelen van pakjes sigaretten De Krijgsraad voor de Luchtmacht- West heeft gisteren in een bijzon dere zitting drie leden van het lucht- machtpersoneel een beroepskorporaal en twee dienstplichtige militairen veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes maanden. De drie militairen hebben Zaterdag jl. op het vliegveld Valkenburg tezamen zestien pakjes sigaretten ge stolen, die bestemd waren om per con tainer te worden afgeworpen boven het rampgebied. De beroepskorporaal werd bovendien gedregradeerd tot de laag ste soldatenrang en ontslagen uit de militaire dienst. (Ingez. med.-advertentie speciaal voor de handen Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. jks feuilleton door MANNING COLES He i HOOFDSTUK I. Een lek in het ruim ET Centraal-Amerikaanse repu- bllekje Esmeralda ziet de zon op komen boven de Caraïbische Zee, langs een kustlijn, die zeker niet lan ger is dan zestienhonderd kilometer. Deze kuststrook bestaat uit een allu viale laagvlakte, die afwisselend tot een diepte van tien tot twaalf kilome ter overwoekerd wordt door tropisch oerbos vol papegaaien, doorsneden door modderige stroompjes en diep land waarts indringende zeearmen, waaruit in de warme tropennachten de krab ben te voorschijn kruipen om gulzig te verslinden wat hun maar voor de reusachtige scharen komt. Achter deze laagvlakte stijgt het heuvelland vry steil omhoog. Het ont plooit zich tot een landschap van on gekend natuurschoon, een schoonheid even fel als van een orkaan. De diepe, grillige ravijnen lijken van zee uit op kreukel plooien ln de groene wade van het oerwoud. Maar in feite zyn het peilloos-diepe afgronden, waarin brui sende bergstromen zich met donde rend geweld loodrecht omlaag storten. Achter deze hoogvlakte torenen de met sneeuw bedekte kartel-toppen der Cordilleras, die in het wazige azuur verdwijnen. In de rimboe van de laagvlakte be vinden zich hier en daar tamelijk uit gestrekte open vakken, waar een blij moedig, doch indolent landvolk zyr minimum aan arbeid presteert orr bananen, peper, sinaasappels, cacao bonen en koffie, maar vooral toch wel bananen tot rypheld te krijgen. Deze open stukken zijn uit het oerbos uit gehakt, dat elders onmiddellijk aan zee reikt, waardoor kleurige slangen en schetterende apen aan de takken kunnen bungelen, tot vlak boven het gele strand, dat blikkert in laaiende zonnegloed Er liggen dorpen ln deze open vak ken. Soms zijn het niet meer dan le men hutten, met bananenblad gedekt. Soms ook wat men stadjes zou kunnen noemen, met enkele twee-verdleping- huizen, een smoezelig hotelletje, een kerk en een gevangenis. Met inwoners, die soms schoeisel dragen en een zo slap koffiekleurig aanschijn vertonen, dat men ze voor blanken kan aanzien. San Martin heet de hoofdstad van dit republiekje. Het ligt aan zee, op een plaats waar het oerwoud enkele tientallen kilometers ls teruggeweken. Het stadje ziet er van de havenkant niet onaantrekkelijk uit. Er staan tal van witte gebouwen in fraaie tuinen, waarvan het Hotel der Verenigde Na ties een der grootste is, de grijze kathedraal met zijn vierkante toren natuurlek niet medegerekend. De stad houdt or een zekere trots op na. Men duldt bijvoorbeeld niet, dat er gras groeit tussen de stenen van de Calle del Libertador Straat van de Bevrijder welke een trottoir be zit van een meter breed, alsmede zegge vilf winkels met spiegelruiten, De politie draagt uniformen, die niet aan Europese opvattingen voldoen, doch alle van een fraai zilveren in signe zijn voorzien, voorstellende Sint Maarten, zijn mantel ln tweeën snij dende ten bate van de voor hem neer knielende bedelaar. Ditzelfde embleem treft men ln geëmailleerde uitvoering op de deur van het postkantoor aan, het stedelijk ziekenhuis en de brand weerwagen. Llnea recta leidt de Calle del Liber tador van de zeekant naar de kathe draal. waar het plaveisel echter plotse ling ophoudit en overgaat in een ver harde weg, vol onkruid en diepe karre- sporen. Trouwens op elke hoek van de Calle del Libertador ontwaart men zij wegen van ditzelfde rustieke genre. Zij voeren van het stadscentrum naar steeds nederiger behuizingen en lopen aan de buitenwijken ten slotte dood te midden van verspreide adobe hutten, waarin de halfbloed Indianen en Caraïben wonen, die zo zwart zien als de kaohel. Over heel dit primitieve toneel hangt de hele dag de vochtige, loodzware hitte der tropen, die slechts voor de plotseling invallende schemering wijkt. De nacht brengt niettemin aan deze laaggelegen kust slechts weinig verkoeling, aange zien Esmeralda binnen vilftien breedte graden van de evenaar is gelegen. De Doramine, een dekjaeht met hulp- motor. koerste juist onder volle zeilen naar deze kust. Het was opweg van Pa nama naar Florida. Het zeiljacht volgde daarvoor de kustlijn, omdat de eigenaar niet de minste haast had thuis te komen en bovendien op zyn vijftig tons scheep je te weinig ruimte had om veel pro viand dn te laden. Hij kocht telkens onderweg liever verse groente en andere leeftocht. Het geval wilde, dat men voor dat doel de haven van San Martin niet be hoefde aan te doen. Niettemin koerste men zo dicht mogelijk onder de wal, voor voor zover dit tenminste zonder te groot risico met het oog op de riffen geschie den kon. Het schip had namelijk ln het ruim een lek gekregen. Aan wal lag de Amerikaanse consul op zijn betrekkelijk koele veranda naar zee te kijken, toen hij het jacht ont waarde. Hij zette zijn glas wlhlöky-soda neer en pakte zijn verrekijker, die zijn enige troost vormde in ziln voortdurende eenzaamheid. Het consulaat verhief zich namelijk wijls schadeloos voor ziln volstrekt iso lement. Zijn vriend en Britse collega, die naast hem zat, kreeg langs telepathische weg blilkbaar de lucht van 's mans belang stelling, want hij ontsloot een slaperig dichtgevallen oog en vroeg: „Wat zie je daar?" Zijn Amerikaanse collega braoht hem op de hoogte en zei: „De schuit verkeert ln moeilijkheden. Ze staan aan de pom pen. Ik kan het water langszij van boord zien lopen." „Schuit gebeten door haai", opperde de Britse consul. Hij maakte van deze helderheid van geest gebruik om een slok te nemen uit zijn glas, D.it schonk hem voldoende energie om overeind te komen en naar zee te turen „Ze zijn kennelijk niet van plan binnen te lopen", luidde zijn deskundig oordeel. „Nee, ze varen door. Hun averij kan dus nooit heel ernstig zijn", stemde de Amerikaan toe. „Kielwater in het ruim", was de En gelsman van oordeel, wederom de hori zontale houding aannemende. Z(jn ogen vielen weer dicht. Maar de averij van de Doramine vond haar oorsprong allerminst ln het ruim. Zy beschikte, zoals reeds gezegd, over een hulpmotor, die op de gebruike lijke manier met zeewater werd gekoeld. Daarvoor was onder de waterlijn een opening in de huid aangebracht, het water circuleerde langs de motor en verliet door een uitlaat ter hoogte van het dek wederom het schip. Dat was het waterstraaltje, dat de Amerikaanse consul in zijn kijker had ontdekt. Maar by de opening onder de water- U1n was averij ontstaan, zodat er nu meer water naar binnen liep, dan voor de koeling strikt noodzakelijk was. De motor moest voortdurend draaien om de hoospomp aan 't werk te houden. Eer de dag om was werd het duidelijk, dat men er op die mander toch niet in zou slagen het hoofd boven water te houden. „Het water wint het", constateerde de machinist. „Wel niet ernstig, maar we houden het niet!" „Ik vertik het San Martin aan te doen", protesteerde de eigenaar. „Zy villen ons daar levend met hun haven gelden. We zouden het schip daar moe ten verkopen om onze schulden te be talen, inclusief de reparatie. Vier dollar per dag per ton „Nee, nee... je bent de Engelse ma rine niet", zei de roerganger die zich over het stuurrad boog om aan het gesprek te kunnen deelnemen. „En we zyn hier ook niet op Cuba!" „Dat is anders verdraaid vlakbij", bromde de jachteigenaar. „In deze streek kruipen de haaien de wal op, wandelen op twee benen weg en zetten een zaak je op „Maak Je niet dik", klonk het ge ruststellend uit de mond van de machi nist, „Waarom zouden we niet doen als de zeerovers? Een van die baaien binnenlopen, de schuit bij hoog water neerzetten op de modderbank en een voudig opkalefateren uit onze eigen fereedschapskist? Er zit van alles in: operbeslag, geplozen touwwerk en de rest. Ik zie best kans het ln m'n eentje te lappen tussen hoog en laag water." „Jij bent m'n reddende engel!" riep de eigenaar, die hem geroerd op de schouder klopte. „Geef me de kaart! We kiezen de eerste de beste baal, die we zien. We ligigen nu dwars van San Martin. Hier zo heb Je die begroeide punt, met die pluk bómen er op. We tibge (Wordt vervolgd ONDER DE KEIZERSKROON DAMPALE1S |B Tot 21 Februari 1938 heeft 1E|H voor alle belangstellenden steeds de mogelijkheid bestaan het Koninklijk Paleis op de Dam te bezichtigen. In verband met de toen ondernomen restauratie kon het Paleis niet langer voor het publiek worden opengesteld. Na de voltooiing van de restauratie is geregelde bezichtiging van het gebouw, dat thans vrij dikwijls ln gebruik is, niet mogelijk geweest. Wel werd bij aanvraag gezelschappen de gelegenheid gegeven het Paleis te bezoeken, Deze wijze van bezichtiging vereiste steeds enige voorbereiding en daarom verheugt het ons bijzonder te vernemen, dat de Koningin Haar wel willende toestemming heeft gegeven tot openstelling van het Paleis voor het publiek als vanouds ondanks de bezwaren, die hieraan zijn verbonden. Zo vertelt (mej. dr) I. H. v. E(eghen) in Am^telodamum. In ver band met het gebruik van het Paleis zal deze openstelling beperkt moeten blijven tot de zomermaanden. De peri ode, gedurende welke bezichtiging mo gelijk zal zijn, zal leder jaar opnieuw worden vastgesteld. Zij zal dit jaar lopen van midden Mei tot midden Sep tember. Bezichtigd zullen worden: de burgerzaal, de galerijen, die zoals men zich van de excursie van 1945 zal her inneren van de schotten zijn ontdaan en daardoor In hun oude luister zijn hersteld, de vierschaar en de Mozes- zaal, STRASSBURGER ;fpra Nu alom de normale toestanden C&Él terugkeren, ls langzamerhand xSiS' ook de belangstelling voor het nieuwe programma van Strass burger in Carré, dat op 2 Februari be gon, teruggekeerd. Enige nummers waren door de storm niet tijdig ter première aanwezig, maar nu is het ge hele programma compleet. Tot en met 2 Maart blijft dit tweede programma. Gisteravond is het circus bezocht door Albert Schumann uit Kopen hagen, een oudere broer van de in Amsterdam en in Caré bekende Max Schumann. Albert Schumann, die was vergezeld van zyn jeugdige vrouw Paula, die een dochter is van de grote clown Rivels. en die ook met paarden optreedt, heeft in Tom Arnold's circus in Harringay (Londen) gewerkt tot j.l. Zaterdag. Door het slechte weer kon den zijn paarden pas nu de overtocht maken naar het vasteland. Albert Schumann was opgetogen over de dres suur van de Deense paarden, die in dit programma debuteren onder Adolf Strassburger, maar hij vond de twaalf Friese hengsten toch het mooist. INVALIDEN EN KUNST FE~1 Invaliden en wij denken hier- |Q| by inzonderheid aan hen, die niet HEP' kunnen lopen blijven in het algemeen verstoken van het aan schouwen van de kunstschatten in het Rijksmuseum. Het is moeilijk de, soms vrij grote invalidenwagens, in de zalen toe te laten. Nu is daar een op lossing voor gevonden. Dank zy de Nederlandse Centrale Vereniging voor Gebrekkigenzorg beschikt het Rijks museum thans over een kleine inva lidenwagens, welke het hun, die moeilijk ter been zijn, mogelijk maakt een be zoek te brengen aan het museum. Voor aanvragen rlchte men zich tot de In tendant van het Rijksmuseum. OPGEWARMDE PYTHON [ri|jjj| De python van vyf meter lengte, lai die een paar maanden geleden nQ)/ uit Singapore in Artis aankwam, heeft tot nog toe hardnekkig ge weigerd iets te eten, wat overigens niet ongewoon is, omdat slangen Bijzonder lang buiten voedsel kunnen en vaak maanden vasten als ze pas zijn binnen gekomen. Al te lang1 mag dit echter niet duren en men wil in Artis nu toch proberen de eetlust van het dier op te wekken en wel met een straallamp. Bij koude wordt een slang volkomen inactief. Men kan haar dan opgerold vervoeren als een compacte beweging loze massa. Dit is trouwens practisch de enige mogelijkheid om haar te ver voeren. Stygt daarna de temperatuur, dan begint de slang te ontdooien en leeft helemaal weer op. Door bestraling hoopt men dus de activiteit van de python te prikkelen en hem honger te laten krijgen. JEUGDHUIS liBjW De wtfkgemeente Landlust der |Q| Ned. Herv. Gem. te Amsterdam wr zal op 3 en 4 Maart in het ge bouw Westerwij k, Admiraal de Ruytcrweg 148, een bazar ten bate van het stichten van een Jeugdhuis voor allerlei kerkelijk en cultureel werk (ook onder volwassenen) houden. Daaraan zal men een verloting ver binden; bijdragen in geld of in natura zijn zeer welkom. Ds J. J. H. van der Ree, giro 263140, neemt gaarne bijdra gen in ontvangst. KALENDER De vereniging voor Heemkennis „Ons Amsterdam", afd Oost, zal Zaterdag middag half drie een rondleiding houden over de tentoonstelling ..Kunst en Smaak" in het Waaggebouw, Nieuwmarkt. Gele genheid wordt geboden tot het aanschou wen van „koekvergulden", Zondag a.a. te 14 u. zullen de kinderen van de operette- en balletbcJubs van de speeltulnafdeling Hoofddcvrpkwartier in de grote zaal van Krasria.polsky het kin- der toneelspel met zang en dans „Mlschka de zigeunerjongen", door de heer en me vrouw J, UrttienWadman, opvoeren. Op Zondag 15 Februari te 10,30 uur zal mr A. Borger in het Beursgebouw aan het Damrak voor de Studiekring voor Wijsbegeerte spreken over: „De Dood ln het Hart" door J. P. Sartre. De Amsterdamse Loge der Theosophi- sche Vereniging geeft Maandag 16 Febr. 20 uur in gebouw „Isls", Tolstraat 158 A, een openbare lezing, getiteld „Astrologie en Karakterontwikkeling". Spreker le de heer H. Merens uit Naarden. UITGAAN laureaten Par(js ee; Dagelijks Circus Strassburger Elke avond Morgen om 8 uur geven an het Conseivatorium van uitwisselingsconcert; Carré: 8 uur. morgen ook om 2 uur, Centraal Theater: speelt de Ned. Comedie U spreekt met Uw Moordenaar; Concertgebouw: Vanavond om 8.15 uur concerteert het U.S.O.; in de kleine zaal speelt om 8 uur de violist Henryk Szeryng, begeleid door Tasso Janopoulo; Ballet Recital o.l.v. Sonia Gaskell geeft morgen om 8,15 uur een voorstelling in de grote zaal: in de kleine zaal treedt morgen om 8.15 uur het Wiener Konzerthaus Quartet op; Kleine Komedie: Dagelijks om 8 uur Potasoh en Perlemoer; Leidse- plein Theater: Elke avond om 8 uur Bibeloniö door het ABC-cabaret; Nieuwe de la Mar: Elke avond om 8 uur Het Meisje met de Grote Voeten; Stads schouwburg; Morgen om 8 uur speelt de Ned. Comedie Vla Lissabon. FILMS Alhambra: De ernst van Ernst, a.1.; Apollo: Ik heet Nik], 14 j.Astoria: Anna, 14 j.Blo: Don Camlllo, a.l.Capitol: Bureau zedenpolitie, 18 j.Ceintuur: The greatest show on earth, 14 j Cineac Damrak: Ivanhoe, 14 j.: Cineac Reg. Bree: Volledige Polygoonfilm van' de overstromingsramp, de rede van H.M. de Koningin, en beelden van de algemene gedenkdag, a.l.; City: Mylord steelt juwe len. a.l.; Corso: Operatie Cicero, 14 j, Cultura: Storm over Malakka, 14 j. Desmet: Hartstocht zonder liefde. 18 j.; Edison: Godin der jungle, 14 j.Hallen: De geluidsbarrière, 14 j. Hollandla (H. dijk): Muiterij op het goudschip, 18 j,; Hollandia (Nwe. H. gr.):Vlammen over Kansas, 14 j.Krlterlon: Le plalsir, 18 i De Liefde: Muziek voor millioenen, s Luxor: Carson City, .14 j.Natloi Doorbraak, 18 j Nöggerath: De gouden poort. 18 j.Nova: Zo jong... zo slecht?, 18 j.: Odeon: Mandy, 14 j,Olympia: New Mexico, 14 j,Parlsien: De verdwenen vrouw 18 J.Passage: Verlaten eiland. 14 j.; Plaza: Ivanhoe, 14 j.Rex: Zo zijn we niet getrouwd, 18 J.Rialto: Zo z(jn we niet getrouwd, 18 j.Roxy: Het ge vaar klopt aan, 18 j.Royal: Café „De rode engel", 18 j.Van Swinden: Klok slag 12, 14 j.Tuschlnsky: Sterren stralen overal, a.1,; Uitkijk: The galloping major, a.l.; Victoria: De zonen van dé musketiers, 14 j.West End: Jungle goud, 14 j, IN zo'n ouderwetse fijne banketbak- kerij-annex-theesalon, waar op min der onrustige dagen dan deze winke lende dames 's middags plegen te ver pozen, zat een moeder met een doch tertje van een jaar of negen. Het meisje had een groot glas limonade voor zich staan en zoog verrukt aan haar rietje, onderwijl opmerkzaam rondkijkend naar het bedrijvig heen en weer lopen van de diensters en vele vragen stellend. Het type van een in telligent, alert kind, dat alle emoties van het leven gretig ondergaat. Aan een belendend tafeltje kwam een echtpaar te zitten, een grote forse vrouw met een ontevreden gezicht en een tengere, timide man, die al tien tallen jaren geleden had opgehouden te luisteren naar de op- en aanmerkin gen van zijn echtgenote. Het meisje liet haar rietje in de steek en bekeek de vrouw enige tijd aandachtig. De moeder, die voelde dat er iets ging komen, wilde de belangstelling van haar dochter afleiden, maar zij was te laat. Het kind wendde zich plotseling tot haar en zei luidop: „Mam, vind je dat een aardige mevrouw?" De moeder zat in een moeilijk par ket. Zij deelde de onuitgesproken ge voelens van haar dochter namelijk ten volle en wilde het meisje niet afvallen. Zij wachtte even tot de vrouw aan het tafeltje naast haar, die zich verstoord had omgedraaid, weer in gesprek was en fluisterde toen haar dochter in het oor: „Stil, je mag het niet zeggen, maar ik vind die mevrouw niet zo aardig." Het gesprek aan het andere tafeltje stokte toevallig weer op dit ogenblik. In die stilte zei het meisje duidelijk: „Ik óók niet." Het volgende incident deed zich een kwartier later voor. De moeder had wyselijk verder geen enkele aandacht meer besteed aan het tafeltje naast haar en was de ptjnlijke situatie alweer helemaal vergeten. Maar de hersenen van het kind hadden blijkbaar op dit thema doorgewerkt. Want ineens vroeg het meisje: „Mam, kiezen mannen vrouwen of vrouwen mannen?" De moeder, die de adder, welke onder het gras schuilde niet bemerkte, ant woordde argeloos: „Meestal kiezen de mannen de vrouwen, liefje." Toen wees het meisje met haar vinger naar haar huurlieden. En zei ten slotte verbaasd: „Mam, heeft die meneer die mevrouw uitge kozen?"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 12