Tweede Kamer keert terug tot Brandweerauto gestolen uit Moskouse fabriek Algemeen Dagblad Alg. Dagblad-post Heden melden wij Steekspel om de lopende zaken amendement WATERSCHAPPEN WILLEN ZELF BEVOEGD BLIJVEN Vruchteloze speurtocht naar de twee ontvoerde jongens DRAVERSBAAN HILVERSUM H. Andersen gaat weer rijden lijdt Indonesië van liet water Vergoeding door het Rampenfonds Brand te Amsterdam Prins Bernhard voor de BBC Staking bij tram te Antwerpen hervat Vrijdag 13 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD f»g. 3 Het lager orgaan M*n H je woon een onderscheid te Maken tussen hogere en lagere orga nen, met behulp waarvan de staat, waarin wij leven, wordt bestuurd. De gemeentebesturen zijn lagere organen en ook de polderbesturen en water schappen worden als lagere organen beschouwd. Boven deze lagere orga nen zijn dan de provinciale besturen werkzaam en op de hoogste sport staan de departementen van algemeen bestuur, de ministeries zoals men te genwoordig zegt. Er moet tussen al deze organen een goede samenwerking zijn en het is vooral nodig, dat de hogere organen toezien, dat de lagere organen geen maatregelen treffen, welke andere belangen, dan de hun toevertrouwde, zouden kunnen scha den. Naarmate de activiteit van de over heid op vele gebieden toenam, kwamen de lagere organen meer en meer on der toezicht van „Den Haag". Men kent de telkens weer oplaaiende te genstellingen tussen de gemeentebe sturen en de departementen, zoals dat het geval is bij de organisatie van de politie. Nu is er weer een nieuw ele ment in de verhouding tussen hogere en lagere organen gekomen en wel met betrekking tot de polderbesturen en waterschappen. Men heeft stem men vernomen, welke aandringen op centralisatie en vooral op meer depar tementale invloed. Het stemt tot voldoening, dat de minister van Verkeer en Waterstaat daartegen in de Tweede Kamer stel ling heeft genomen. Men kan nu wel met een breed gebaar beweren, dat de lagere organen op waterstaatsge bied niet bij machte zouden zijn, de hun tot nu toevertrouwde taak ver der te vervullen, maar het bewijs voor deze stelling moet nog worden gele verd. Met meer grond kan worden gevraagd, of juist de hogere organen hier niet tekort zijn geschoten. Daar om is het besluit van Schieland, om zelf voor de kosten van het herstel op te komen, lofwaardig. Het zou gevaarlijk zijn. wanneer met een betaling uit 's Rijks kas als lokmiddel, de taak van de polderbe sturen en waterschappen zou worden beperkt. Er is in ons land al veel te veel gecentraliseerd en daardoor ge bureaucratiseerd. Het zelf doen van de betrokkenen moet eerder worden geprikkeld en bevorderd, dan dat las ten worden overgenomen door de centrale organen in Den Haag, die maar al te gemakkelijk putten uit 's lands geldmiddelen. De souvereiniteit in eigen kring geldt waarlijk niet alleen in aange legenheden, waar geestelijke waarden In het geding zijn, zij geldt evenzeer bij het bestuur des lands. In dit ver band mag ook herinnerd worden aan hetgeen de minister-president in de Tweede Kamer zeide. De gemeenschap Is niet uitsluitend de staat. Wat ons volk uit eigen vrije wil bijeenbrengt voor de slachtoffers van de ramp Is evenzeer gemeenschapswerk als het geen de overheid uit de belastingen put. Laten wij oppassen, dat wij met betrekking tot de waterstaat geen oude schoenen wegwerpen, voordat wij er van overtuigd zijn, dat wij beter nieuw schoeisel hebben. Yan onze parlementair* correspondente. DEN' HAAG. De Tweede Kamer is gistermiddag teruggekeerd lot de orde van de dag en begonnen aan de afwer king van een indrukwekkend lange agenda. Deze eerste „normale" vergade ring na het Kerstreces werd letterlijk ingeluid, doordat vele malen achter een de schellen, waaraan het Kamer gebouw zo ryk is, secondenlang rinkel den om de leden tot stemmingen betref fende de vervulling van enige vacatures op te roepen. De wat lusteloze sfeer, die deze»vergadering kenmerkte, zo typisch voqj- elke hervalling van het dagelijkse leven na feestelijke en na droevige ge beurtenissen, scheen ook invloed te hebben op de stemmingen, die alles behalve vlot verliepen. Maar men kwam er tenslotte toch. Ook in de behandeling van de wetsontwer pen kwam geen vaart. De weinig belang rijke ontwerpen, die aan de orde kwamen, kostten toch nog veel tjjd. Dr. Munten dam, staatssecretaris voor de volks gezondheid. raakte ook nog slaags met ds. Zandt (s.g.p.) over de wijziging van de Inentingswet, hetgeen overigens heider meningen geen haarbreed tot elkander bracht. Tenslotte diende dit kamerlid een amendement in, dat plotseling ver warring deed ontslaan, omdat sterk werd betwijfeld of het amendement wel rechtstreeks verband hield met de inhoud van het wetsontwerp. Het was voor dc staatsrechtelijke fijnproevers een inte ressante onderbreking van de middag. Prof. Oud liet zich dan ook deze gelegen heid niet ontgaan om zyn stokpaardje te bestijgen en zijn mening over dit dilemma te zeggen, waarop de. Zandt het antwoord niet schuldig bleef. - Wat is er nu tegen? vroeg hjj zich af. Als klap op de vuurpijl kwam de voor zitter tot de conclusie, dat het gehele voorafgaande debat eigenlijk buiten de orde was geweest en hy voorzag de meest „griezelige" gevolgen, als een en ander als een precedent zou worden beschouwd. Na veel heen en weer gepraat, dat belang wekkende gezichtspunten opende op staatsrechtelijk gebied, werden dc be raadslagingen over dit ontwerp geschorst, zodat men over kon gaan tot bet derde agendapunt, dat wonder boven wonder zonder meer onder de hamer doorgleed. Ramp en belastingen De heer S. P. te Bj Er worden bereids allerlei suggesties gedaan om de kosten van de ramp te gaan bestrijden. Daarbij gewagen som migen van nieuwe belastingen en lang lopende leningen. Vooral die belastingplannen zijn fu nest. Men vergete niet, dat tal van be drijven indirect zwaar door de ramp worden getroffen en dat in vele geval len de omzetten van overigens niet di rect door de ramp getroffen onderne mingen kuilen dalen. Dat de aangekondigde belastingverla ging nog eens nader bekeken wordt on der de huidige omstandigheden, kunnen wij begrijpen, mjjar om nu direct over belastingverhoging te gaan praten, komt mij niet juist voor. Geen vlotte bemiddeling De heer K. te G.l Er Is grote behoefte aan vakbekwame arbeiders om de tractors voor de land bouwbedrijven in de rampgebieden in orde te brengen. Herhaalde oproepen via de radio hebben dat bevestigd. Mijn vriend en ik hebben ons als spe- aiaie vaklieden op dit terrein direct ge meld bij het arbeidsbureau ter plaatse, maar daar wist men van niets en deelde men ons mede, dat wij maar moesten wachten. Ons dunkt, dat dit weer bureaucratie op zijn slechtst is. Hebben die ambtenaren wel begrip voor hun taak? ft AT: ruim honderd boeren, onder wie Zweden, Zwitser* en Belgen, hebben meegedaan aan liet Europese kampioen schap ploegen dat te Saintfield in Ier land is gehouden. Winnaar werd de Zweed Erik Wallstrom, die de grootste indruk maakte op de Ierse boeren. Het volgende jaar zullen ook de Zuidameri- kaanse landen aan deze wedstrijden, die dan waarschijnlijk om de wereldtitel gaan, deelnemen. DAT: ©en Deens amateur-archeoloog, de huisschilder Jes Peters, bij opgravingen m de buurt van Randers op Jutland een vreemdsoortig voorwerpje van vuursteen vond, dat veel op een vis geleek. Hy vond nog zes van die steentjes en nadat a© waren schoongemaakt, bleek dat het ■eer nauwkeurig vervaardigde imitatie- visje* waren, voorzien van inkepingen voor het vasthechten van het snoer, zodat wel vast staal, dal ze in het stenen tijd perk als kunstaas werden gebruikt. Dr. Glob, professor in de archeologie aan dc universiteit van Aarhuus, heeft verklaard, dat deze vuurstenen visjes de eerste zijn die ooit gevonden zyn. DATt Britse televisiekijkers Woensdag avond door de B.B.C. zijn onthaald op ••n spookprogramma. dat werd uitge- Aantal wetsontwerpen vlot behandeld DEN HAAG (ANP). In de vergadering van gisteren heeft de Tweede Kamer besloten tot toe lating van de heer mr E. Roolvink (kvp), die daarop de voorgeschre ven eden heeft afgelegd. Tot twee de plaatsvervangende voorzitter in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer mr J. Terp stra werd gekozen de heer Ger- brandy (a.r.). Bij de behandeling van het ontwerp- stoomwet, welke wet het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen regelt, opperden de heren Beernink (c.h.). Ankersmit (v.v.d.i. Verkerk (a.r.). Gort zak (c.p.N.l en Wijffels (k.v.p.) bezwa ren tegen het vragen van vergoedingen voor keuringen aan de kleine onder nemers. Alleen de heer Posthumus (p.v.d.a.) betuigde volledige instemming met het ontwerp. Wil men kleine be drijven tegemoetkomen, zo was hij van mening, dan zou dat op andere wijze kunnen geschieden. De heer Van Rhijn, staatssecrertaris van sociale zaken, meende dat er geen reden was om verschil te maken tussen grote en kleine bedrijven. Ook voor uit zonderingen zag hij geen aanleiding. Na re- en dupliek werd besloten de stemming aan te houden tot vanmiddag. Inenting Bij de behandeling van het wetsont werp tot wijziging van de inentingswet 1939, opperde de heer Zandt (s.g.) be zwaren tegen inenting. Hij diende ten slotte een amendement in dat beoogde artsen verplicht te stellen om bij het vermoeden of vaststellen van gevallen van postvaccinale encephalitis daarvan onverwijld bericht te geven aan de ge neeskundig inspecteur van hun pro vincie. Ziekenfondsbesluit De Kamer heeft vervolgens het wets ontwerp tot wijziging van de wet tot uitbreiding van de toepassing van het ziekenfondsbesluit z.h.s. goedgekeurd. De werkingsduur van de voorzieningen •ten aanzien van officieren en reserve officieren der Koninklijke Landmacht werd opnieuw met een jaar verlengd. Lager-onderwijsivet Bij de behandeling van het wetsont werp, dat een wijziging van de Lager- onderwijswet beoogt, merkte de heer Peters (k.v.p.) op geen voorstander te zijn van esperanto op de lagere school, al was hij wel voorstander van esperanto Als de Friezen door hetzelfde artikel willen bereiken, dat er een officiële er kenning van het Fries als taal, gelijk waardig aan het Nederlands komt. gaat de betekenis daarvan uit boven een incidentele wijziging van de l.o.-wet, meende spreker. Dat zou anders gere geld moeten worden. De heer De Loor (p.v.d.a.) bepleitte de wenselijkheid van gelijke behande ling bij schorsing van een onderwijzer van het openbaar en het bijzonder on derwijs. Hij zeide voorts aat het gewenst zou zijn het onderwijs in het Fries apart in de wet op te nemen, ook in het be lang van het „algemeen beschaafd". Mevrouw FortanierDe Wit (v.v.d.) verheugde zich erover, dat de rechts positie der onderwijzers nu eindelijk wordt gelijkgemaakt aan die der amb tenaren. Zo mogelijk moest haar inziens het esperanto op de lagere school wor den ingevoerd. Met de oplossing van de Friese kwestie moet grote spoed worden gemaakt, al wilde zij het onderwijspro bleem gelicht zien uit het gehele com plex van het Friese vraagstuk. De heer Tilanus (cJi.) zeide afwijzend te staan tegen het openen van de mo gelijkheid in het leerplan een niet in artikel 2 der l.o.-wet genoemd vak op te nemen. De heer Gortzak (c.p.N.) meende dat de Friezen er recht op hebben, dat hun jeugd de Friese taal onderwezen krijgt. De vergadering werd daarna verdaagd tot vanmiddag één uur. Centralisatie bij Rijk ongewenst I Bezuinigingen zijn uit den boze Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ZES JAAR WEGENS POGING TOT MOORD WEESP (A.N.P.) In hoger beroep is de 43-jarige bankwerker H. ter H. uit Weesp, gisteren wegens poging tot moord op de 45-jarige evangelisatielei- der J. Z. van V. door het Amsterdams gerechtshof veroordeeld tot zes jaar met aftrek. Tegen hem was veertien dagen geleden zeven jaar geëist met daarop volgend terbeschikkingstelling van de regering. ROTTERDAM. Mr J. W. W. van der Hoeven, de voorzitter van de Zuid- Hollandse Waterschapsbond heeft op een informele bijeenkomst van die bond verklaard, dat de zorg voor het herstel en het onderhoud van de dijken in de eerste plaats behoort te berusten bij de waterschappen. De bijeenkomst was belegd ter be spreking van de ramp en haar gevolgen. Na begonnen te zijn met diepe deernis uit te spreken met de slachtoffers, con stateerde de heer Van der Hoeven, dat de waterschappen in de dagen na de overstroming hebben getoond volledig te zijn opgewassen tegen de taak, hun door de wet op de schouders is ge legd. Mr Th. J. F. A. Dolk. directeur van d* Unie van waterschapsbonden, .achtte d* centralisatie van bevoegdheden bij Rijkswaterstaat welke de leiding c en de uilvoering van het herstelw*rk in handen zal krijgen, ongewenst. aangekondigde noodwet mag de positie van de waterschappen niet verstoren. De heer Dolk heeft met enkele leden van het bestuur der Unie een onderhoud gehad met de minister van Waterstaat. Daarbij is gepleit niet alleen voor het herstel maar ook voer de verzwaring Advertentie Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Nachtelijke inval in meisjespensionaten Nieuwsdienst Algemeen Dagblad PARIJS. AUe naspeuringen naar1 de verblijfplaats van Robert en Ge rard Finaly zijn tot dusverre vruch teloos gebleven, doch blijkbaar is de politie ervan overtuigd, dat zij in de buurt van Bayonne bij de Spaanse grens verborgen worden gehouden. Tot hevige ontsteltenis van de nonnen heeft zij een nachte lijke inval gedaan in twee katholieke meisjespensionaten zonder succes. De bisschop van Grenoble heeft een op roep gericht tot alle katholieke of lekeninstellingen, die inlichtingen kun nen geven over de verdwenen wezen, zich zonder vrees voor weerwraak te melden bij de autoriteiten. Gisteren heeft de rechter van instructie de bis schop van Bayonne gehoord. Deze prelaat heeft vlak voor de ontvoe ring een ijlbezoek ontvangen van de moeder-overste van het liefdewerk van Sion te Grenoble, waarmee de gear resteerde ex-verzorgster van de ver misten nauw contact onderhield. Van de getuigenverklaring van de bisschop zal het afhangen of de moeder-overste strafrechtelijk zal worden vervolgd. Jacob Kaplan, de opperrabbijn van Parijs, heeft ter kalmering van de gemoede ren een verklaring afgelegd, die in alle delen overeenstemt met onze publicatie van gisteren. Hij betwist echter, dat juffrouw Brun zich persoonlijk het lot van de twee Joodse, op haar last ge doopte, kinderen heeft aangetrokken. Zij zou ze slechts een of twee maai per jaar hebben bezocht in het tehuis, in de buurt van haar woonplaats Gre noble. waar zij hen had ondergebracht. In dat geval blijft er van de these van haar moederlijke zorg niet veel over. Om het leven van de Rosenbergs NE|W YORK (Reuter). Emanuel Bloch, de verdediger van het ter dood veroordeelde echtpaar Rosenberg, zal nog een laatste poging doen om zijn cliënten het leven te redden. Hü wil een her nieuwd beroep doen op het Opperste gerechtshof om uitstel van executie te verkrijgen. Als reden voor het uitstel zal hy opgeven dat bij revisie aanvraagt van het vonnis. In October heeft Bloch een dergeRjke poging ondernomen, maar toen weigerde het Operste gerechtshor de zaak opnieuw in behandeling te ne men. Boeren hadden vrachtwagen nodig... MOSKOU ReuterOp klaarlichte dag hebben dieven een brandweer auto van een Moskouse fabriek naar buiten gereden en verkocht aan collectieve boeren die een vracht auto nodig hadden. De Prawda, die dit vertelteist de Advertentie Wekelijks Winter Draverijen ZONDAG 15 FEBRUARI 1.30 uur Courses ten bate van het Nationaal Rampenfonds Zuid-Afrika won de vijfde testmatch MELBOURNE. De Australiërs, dl* met vlag en wimpel een overwinning tegemoet schenen te gaan in hun vijfde en laatste cricket-testmatch tegen Zuid-Afrika, heb ben deze door een catastrofale tweede in nings verloren. Nadat de Zuid-Afrikanen met 435 runs de follow-on op de 520 runs van de Australiërs ruimschoots waren ontlopen, zetten zij de Australiërs voor 209 runs in de tweede innings aan de kant. Daarna scoorden zij zelf 297 voor vier, waarmee de overwinning binnen was. H. Kramer wint tweekamp WINTERSWIJK. Te Winterswijk werd een tweekamp gespeeld tussen H. Kramer, kampioen van de Friese Schaakbond, en Th. de Jong, kampioen van de Oostelijke Schaakbond. Kramer won de eerste, derde, vierde en vijfde partij, en maakte de overige partijen remise. De eindstand werd dus 62 m het voordeel van de Friese kampioen. Een jaar geleden heeft Th. de Jong een tweekamp gespeeld tegen J. H. Don- ner. Hij verloor toen met 5>£2V4. zonden uit een zes eeuwen oud spook huis in de buurt van Londen. Vóór de uitzending waarschuwde de omroeper dat dit geen programma was voor kin deren en mensen met zwakke zenuwen Daarop volgden schokkende ogenblikken. Men zag de „dame in het grys" die vol gens de legende in het bouwwerk rond waart en hoorde gegil en gekreun in de koude donkere gangen van het kasteel en er verscheen nog een ander spook, dat het hoofd niet op zyn schouders maar in zyn handen torste. Waren de spoken echt? wilde het publiek met alle geweld weten. De B.B.C. heeft daarop geen antwoord gegeven, maar geweien op het feit dat het niet toevallig was dat die avond zeven bekende occultirten zich in het pand bevonden. OSLO. In een interview, dat de Noorse schaatsenrijder Hjalmar Ander sen aan het blad Sportsmanden toe stond. vertelde hij, dat hij in ieder ge val het volgend seizoen weer aan wed strijden en kampioenschappen zal deel nemen. Andersen, die 30 jaar is, zei, dat hij er niet aan twijfelde of hij zou gemakkelijk de vorm hervinden, die hem tussen 1949 en 1952 onverslaanbaar maakte. Bestuur van Zwaluwen weer volledig DEN HAAG. De algemene Neder landse voetbalvereniging „De Zwalu wen" heeft haar bestuur gecompleteerd. In de vacature ontstaan door het over lijden van de heer Bockmeulen werd de heer J. Panis uit Tilburg benoemd. Penningmeester een functie, die ad interim door de voorzitter, mr A. v. d. Wilde, werd waargenomen werd de heer N. Twisterling uit Haarlem. De oud-voorzitter, de heer L. Verwoerd, werd benoemd tot voorzitter. CHICAGO. De Cubaan Kid Gavilan behield zijn wereldtitel boksen in hel weltergewicht, in een gevecht tegen Chuck Davey. Deze was na de negende ronde niet meer in staat het gevecht voort te zetten. Het Engelse paar, Jean Westwood en Lawrence Demmy wonnen ook dit jaar het wereldkampioenschap ijsdansen. dat te Davos werd gehouden. Het Ne derlandse paar Boon-v. Dam eindigde als zesde en het echtpaar Odink op de tien de plaats. Broekman en Maarse wonnen te Stockholm STOCKHOLM. Gerard Maarse won gisteravond in het oude, ongezellige, Olympische stadion te Stockholm de 500 meter. En Kees Broekman bleef dit sei zoen nog steeds ongeslagen op de 5000 meter, zy het. dat hij slechts met 0,1 seconde verschil over Anton Huiskes. die na onze Europese kampioen reed, zegevierde. Vertrokken op een schema van 8 min. 24 sec. voor de 5000 meter bleek deze tijd voor Broekman al spoedig voor da gegeven omstandigheden te snel te zijn, zodat Broekman binnenkwam in de tijd van 8 min. 34,5 sec. In de laatste rit kwam Huiskes tegen Van 't Oever uit. Hij bleef een halve tot een volle seconde boven de overeen komstige tijden van Broekman. In de laatste ronde viel de beslissing cn da chronometers wezen uit, dat Huiskes juist 0,1 sec, meer voor zich had laten afdrukken. 500 meter: 1. Maarse (Ned.) 44,2 sec. 2. Jonsson en Stroem (Zweden) 44,4, 4. Lars- son (Zweden) 44.9, 5. Wim van der Voort iNed.) 45,0, 7. Samuelsson (Zweden) en Keest Broekman (Ned.) 45,5, 9. Anton Huiskes (Ned.) 46,1, 10. Egbert van 't Oever (Ned.) 46.2. 5000 meter-- 1. Keest Broekman (Ned.) 8 min. 34,6 sec.. 3. Offenberger (Oostenr.) 8 min. 37.7 sec., 4. Ericsson (Zweden) 8 min. 39.0 sec.. 5. Asplund (Zweden) 8 min. 39.5 sec., 6. Henk Schuier (Ned.) 8 min. 43,8 sec.; 7. Van der Voort (Ned.) 8 min. 46,4 sec.; 8. Egbert van 't Oever (Ned.) 8 min. 51,7 sec 12. Gerard Maar se (Ned.) 9 min. 02.6 sec. Aan G. C. D. d'Aumale baron van Har- denbroek te Leersum, is met ingang van 1 April op zijn verzoek eervol ontslag vreleend als hoogheemraad van het hoogheemraadschap van de Lekdijk bovendams (prov. Utrecht). strenge bestraffing van de leiding van de fabriek, die blijkbaar zo laks is geweest dat het mogelijk was onder haar neus een brandweerauto te stelen. Ook de leiding van de collectieve boer derij moet gestraft worden wegens het kopen van een autowaarvan zij gemakkelijk had kunnen inzien dat deze gestolen was. DJAKARTA (A.P. en Aneta). Sinds Dinsdag zijn verscheidene ge bieden op midden-Java tengevolge van de zware regenval onder water komen te staan. De overstromingen in Soerakarta ne men een ernstig karakter aan. Volgens berichten, die gisteren in Djakarta wer den ontvangen, stijgt het water in de stad nog steeds. Op sommige plaatsen reikt het tot de daken van de huizen en de top van de dijken. Uit de bedreigde streken zijn 2500 mensen geëvacueerd. Ook het regentschap Sragcn (midden- Java) is door bandjirs geteisterd. Min stens duizend hectare sawah is hier over stroomd. In het regentschap Soekohardjo (midden-Java) is zelfs een oppervlakte van 2000 ha overstroomd. Moeilijkheden in het onderhouden van de verbindin gen maken het onmogelijk de schade vast te stellen, evenmin is thans bekend, of hier slachtoffers te betreuren zijn. Intussen worden behalve in Djakarta, ook m Bandoeng. Medan en andere plaatsen steunacties voor de overstroom de gebieden in Indonesië opgezet. Het personeel van het Nederlandse hoge commissariaat in Djakarta heeft hier voor reeds 10.000 rupiah bijeengebracht. De veiling van fruit en groente uit Is raël en Italië, gisteren te Rotterdam ge houden ten behoeve van het Rampen fonds, heeft 137.000 opgebracht. Gisteren werd te Rotterdam met militaire eer ter aarde besteld de kapitein HB. Borst van het Regiment Limburgse Jagers. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Het Nationaal Rampen fonds zal de vergoeding op zich ne men van de door de watersnood ge leden schade in de zogenaamde per soonlijke sfeer. Dat betekent, dat de millioenen van het fonds zullen wor den besteed aan herstel van de schade aan kleding, dekking, schoeisel en huisraad, alsmede voor levensonder houd van de getroffenen. Met deze schadevergoeding zal het fonds een begin maken, zodra de mensen weer in hun huis terug zijn. Wel deel de luitenant-generaal b.d. P. Alons, directeur van het Nationaal Rampen fonds mede, dat de eerste nood ie gelenigd. Degenen, die niet behoefden weg te gaan, zijn voorzien van kle ding, dekens, voedsel en allerlei an dere dingen, die zij nodig hadden. De geëvacueerden zijn nu in allerlei plaatsen ondergebracht en hebben daar hun verzorging. Hiervoor heeft het fonds 1,2 millioen gulden ter be schikking gesteld, waarvan een mil lioen aan het Roode Kruis en twee ton aan het r.k. huisvestingscomité, dat voornamelijk in Brabant heeft ge werkt. Intussen bereidt een commissie de scha devergoeding van huisraad voor. een andere commissie is bezig met het probleem van de maatschappelijke zorg en een derde voor de overige schade, uiteraard voorzover die ligt binnen de grenzen van het werkge bied van het fonds. Rampenschade- bureau's zullen de aanmeldingen van schade behandelen- AMSTERDAM. Gisteravond brak brand uit op de bovenverdieping van het perceel Ringdijk 59 te Amsterdam- Oost. In het kleine huisje woonden drie gezinnen, waarvan zes mensen in het huds aanwezig waren toen de brand uit brak. Allen konden zich in veiligheid brengen. De bovenverdieping brandde geheel uit. de rest van het huis kreeg water schade. De brandweer was spoedig het vuur meester. van de dijken. Of die verzwaring ook zal gebeuren staat nog niet vast. De jongste watersnood heeft in leder geval geleerd, dal in ons land de waier- schapssorg op de eerste plaats moet slaan. Bezuinigingen op de begroting van waterstaat zijn uit den boze. Voor de naaste toekomst behoort, volgens de heer Dolk, het overheidsbeleid te zijn gericht op het feit. dat de waterschap pen een fundamentele taak te VMvuIleu hebben. De plannen voor een waterschapsbank, die al anderhalf jaar oud zijn en dus niet zijn ontsproten aan de noodtoestand van nu. zijn. zei mr Van der Hoeven, thans acuut geworden. Te verwachten is dat vele waterschappen in de komen de tijd grote investeringen moeten doen. Een beroep op d© kapitaalmarkt misschien wel op de regering zal on vermijdelijk zijn. De aanwezigen bleken overtuigd van de wenselijkheid een watersohapsbank op te richten. Ir D. C. Pleyte heeft meegedeeld dat technisch geschoold personeel en ma terialen van het technisch bureau der Unie aanstonds na de ramp zijn gezon den naar Goeree en Overflakkee, Voorne en Putten en het Noordweste lijk deel van Noord-Brabant. De water schappen zijn ingeschakeld bij de op richting van noodgemalen, die door de provinciale waterstaat zijn besteld voor rekening van de waterschappen. Op de bijeenkomst werd ook bespro ken de klacht, dat het onderhoud van de dijken de draagkracht van de water schappen te boven gaat. Mr Van der Hoeven achtte twee mogelijkheden aan wezig: Of de waterschappen dragen de kosten zelf of ze vragen overheidssub sidie aan. Hij voelde er het meeste voor de tijdelijke moeilijkheden die er zijn zelf te overwinnen, opdat ook de auto- Dankwoord tol Britten SOESTDIJK. Gisteravond heeft Prins Bernhard via de BBC het Engelse volk dank gebracht voor de hulp die het Ne- derland heeft gegeven, niettegenstaande de catastrophe die het zelf tegelijkertijd heeft getroffen. Het is thans, 10 zeide de Prins, onze laak voorwaarts te zien, en daarbij twee aspec ten van het werk te onderscheiden: in de eerste plaats de hulp aan de slachtoffers en in de tweede plaats het herstel van de dijken en het droogleggen ran het land. Het Nationale Rampenfonds heeft trt taak de geëvacueerden maatschappelijk weer op de been te brengen en ze op alle mo gelijke manieren te helpen als sy weer naar hun woningen terugkeren. Het fonds heeft grote bedragen aan geld en grote hoeveelheden goederen ontvangen. Niet alleen van mensen in Nederland maar ook uit het buitenland. Het is ontroerend te zien hoe onder deze omstandigheden grenzen verdwijnen en hoe internationale solidariteit en vriendschap zich mani- festeren. Ik ben echter overtuigd, zo vervolgde Prins Bernhard, dat het Nederlandse volk, dat een zo grote ervaring heeft in de etryd tegen zyn oude vyand, de zee, in stast zal zyn al deze technische problemea op te lossen. We zyn reeds begonnen met de grootst mogelijke energie, waarbij w® het motto in het wapen van Zeeland voor ogen houden: „Luctor et emergo" „Ik wor stel en kom boven", zo besloot de Prins zijn toespraak. Anderhalf jaar geëist wegens diefstal van ingezameld goed Nieuwsdienst Algemeen Dagblad BREDA. Anderhalf jaar gevange nisstraf eiste de officier van Justitie van de meervoudige kamer van de rechtbank te Breda tegen de koopman L. uit Breda. L. had zich vergrepen aan goederen, ingezameld door het hulp comité. Te Eygelshoven had L., die over een auto beschikte, getracht de goede ren te verkopen. Maar een kruidenier waarschuwde de politie. Een walglijke zaak, noemde de pre sident de verduistering. De officier van Justitie verklaarde bij zijn eis rekening te hebben gehouden met het feit, dat de man arm is en gehandeld heeft in een zwak ogenblik. Uitspraak over acht dagen. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad BRUSSEL. De staking van het trampersoneel te Antwerpen duurt nog steeds voort. Begin vorige week was zij een paar dagen onderbroken om de maatregelen tegen de gevolgen van de watersnood in Antwerpen te bevorderen. Daarna is men maar weer gaan staken. Besprekingen, vandaag gevoerd, heb ben tot geen resultaat geleid. Alleen besloten de stakers Zaterdag enkele uren te rijden om het bezoeken van de voetbalwedstrijd ten bate van de slacht offers van de watersnood mogelijk te maken. Britse expeditie naar de Everest LONDEN (Reuter) Voorzien van de laatste snufjes op het gebied van alpi- nistische hulpmiddelen, zijn zes Britse bergbeklimmers gisteren over zee naar Indië vertrokken voor een nieuwe po- van de ervaringen van de Zwitserse van vorig jaar en de berg aan dezelfde kant aanvallen als de Zwitsers. - Het is nu meer dan dertig jaar gele ging om de Mount Everest te overwin- den. dat er voor het eerst een expeditie nen Hun leider, de zevende man. is wek werd uitgezonden om te onderzoeken of achter gebleven in Londen, maar h.j zal het mogeUjk zou zijn om de Mount zo spoedig mogelijk per vliegtuig vol- j Everest te beklimmen. Sinds 1921 zijn er 3 niet minder dan tien expedities De Britse expeditie zal gebruik makenweesl. Handcl-concerten toch voor erefonds oud-verpleegsters BUSSUM (A.N.P.). Uit het zwaar getroffen Zeeland is het verzoek geko men de concerten, die 6 en 7 Maart door de Handelvereniging in de Grote Kerk te Naarden zouden worden gegeven voor het erefonds voor oud-verpleegsters, te doen doorgaan voor de hulp aan oud verpleegsters, die in nood verkeren. Het bestuur van de Handelvereniging heeft besloten hieraan gehoor te geven, doch op de entreeprijzen voor de twee con certen een kleine bijslag te heffen, wel ke ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds wordt gesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3