-U.S.A. TABAK Steeds meer bressen worden gedicht Maar nog niet overal is liet gevaar geweken Brits SOS om tien millioen zandzakken Zo wordt een dijk gedicht Vrouwelijke vrijwilligers gaan nu aan de slag Accoord over de Soedan KOUD WEER Tot 1 April nog geen verhoging van kolenprijs uit Nederland Alleen Koninklijke werkbezoeken Zware eis tegen autobestuurder Rechter moest beslissen in probleem van astronomen Delfland zal zelf schade dragen Koning Boudewijn naar Zuid-Frankrijk LITTERAIR PROEFPROCES Londen en Parijs bestuderen tezamen Amerika's politiek Prince Albert f 1.50 Half and Halff 1.25* Edgeworth f Grangerf A. v. d. HEIJDEN, Coolsingel A 4, R'dam Postorders onder rembours Telefoon 24300 Algemeen Dagblad Hoofdredacteur: Dr J. RATTÊ Vrijdag 13 Februari 1953 74ste Jaargang No. 37. Prijs 13 cent 46 cent per week Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Met man enlaten- Wel zij macht wordt aan de dijken in de noodgebieden gewerkt om door braken zoveel mogelijk te hebben hersteld vóór de springvloed van Maandag a.s. Op Tholen hoopt men Zondag het laatste gat in de buitendijk bij Sint Annaland door middel van noodvoorzieningen te hebben gedicht. De zogenaamde eerste dijk bij het dorp Sint Maartensdijk op Tholen is de vorige nacht weer doorgebroken. Gisterochtend is men er in geslaagd het gat weer te dichten. De tweedui zend mensen in het dorp werden slechts beschermd door deze dijk, die ter plaatse zeer zwak was en met zandzakken was versterkt. Het water stroomde door een gat In deze ver sterking en stroomde reeds de polder koningin Julianu heeft zich op haar tocht door hel rampgebied door lal van autoriteiten laten inlichten over de. enorme verwoestingen, die het water over het rijke land bracht. Ook sprak de koningin met vele bewoners van de getroffen plaatsen en steden en gaf van huur diep medeleven blijk. LONDEN (Reuter). De Britse re gering heeft gisteren een dringend S.O.S. aan acht Westeuropese lan den moeten zenden met het verzoek om binnen 24 uur tien millioen zandzakken te zenden. Binnen een etmaal verwacht men weer zeer hoge vloeden, extra hoog opgestuwd door de stormen en voor het zo ver is moeten'de gaten in de zeeweringen hersteld zijn. De acht landen hadden binnen een paar uren al geantwoord, dat zij onmiddel lijk met de verzending zouden begin nen. Tezamen beloofden zij meer dan zes millioen zakken geheel gratis. De landen die het verzoek hebben ont vangen zijn: Frankrijk, Italië, België. Wesl-Duitsland, Zwitserland, Noorwe gen. Denemarken en Portugal. Toen de duisternis was gevallen begon nen de eerste vliegtuigen vol jutezak ken hun tocht naar Engeland. Omdat de Britse regering alleen maar gebaat is bij zeer spoedige hulp worden de zakken uitsluitend door de lucht ver voerd. Alleen België en Frankrijk verzenden hen per schip. De tocht over het Nauw van Calais duurt slechts een paar uur. Gisteren al kwam de vloed aan de Oost kust" van Engeland bijzonder hoog. Men Was zeer bezorgd voor de zwaar be schadigde zeeweringen van het eiland Canvey in de monding van de Theems, maar zij hebben het gehouden. Twaalf dagen geleden werd dat eiland bijna geheel overstroomd door het zeewater, dat door veertig bressen in d,e dijken binnenkwam. Een storm uit het Noorden joeg gisteren het water hoog tegen de dijken op, maar er werd geen nieuwe schade aangericht. Het gevaar is nog lang niet voorbij. Tot in het midden van de volgende week worden de vloeden steeds hoger. Wan neer de stormen aanhouden, is het niet onmogelijk dat er zich nieuwe over stromingen zullen voordoen. e Zuidoostelijke dijk van Voornse kanaal dreigde Woensdag c te breken. Met spoed werden hier veel mogelijk Nederlandse militairen naar toegestuurd. )p Noord-Beveland Behalve de Stadspolder bij Kortgene, de Oud-Kortenepolder, de Westpolder, d« Willempolder, de Willem Adriaan- polder, de Geersdijkpolder, de Annapol- der, de Catspolder, de Onrustpolder en de Oostpolder, lopen thans de andere polders op Noord-Beveland ook schade De waterleiding van de polders op het eiland is voor een groot deel bui ten werking. Met man en macht is men er op Noord-Beveland reeds in geslaagd, enkele binnendijken te dichten, zodat gedeelten van de ondergelopen polders weer droog liggen. De dijk van de Willem Adriaanpol- der is voor een groot gedeelte wegge slagen. Het herstel van deze dijk zal, naan men voorlopig heeft geraamd, een millioen kosten. Er gaan zelfs stemmen op dat men alleen de binnendijk van de polder wil versterken en de polder aan het water wil prijsgeven, totdat het drie-eilandenplan zijn beslag heeft ge kregen. Een beslissing hierin is echter nog niet genomen. Ook de situatie in de Annapolder is niet gunstig. Op Westschouwen zijn vele evacué s teruggekeerd naar de omgeving van Burgsluis. Amerikanen blijven De Amerikaanse militairen zullen hun hulp blijven verlenen tot de Nederland se regering verklaart htm diensten niet meer nodig' te hebben, Met het oog op de springvloed van Maandag is er nog geen beslissing genomen over het tijd stip waarop de Amerikanen en andere buitenlandse militairen ons zullen ver plannen gemaakt om aan het eind van de volgende week de hulpverlening te doen beëindigen. Een beslissing zal pa na Maandag worden genomen. Op onze vraag of Nederland de be schikking zal houden over het zware materieel als bulldozers en draglines', die de Amerikaanse eenheden naar ons land hebben gebracht, antwoordde onze Ame rikaanse zegsman, dat de Nederlandse regering hier nog niet om had gevraagd. In het Noorden Op Texel is men druk bezig met het herstel van de buitendijk bij Oosterend en Oostersluis. Het werk wordt echter gestagneerd door de slechte weersom standigheden. De burgemeester van Den Burg is men van mening, dat tijdens de springvloed van Maandag de toestand -- precair zal worden. Weliswaar wordt Men verwacht, dat de schrootprijs de binnendijk van de Eendrachtspolder versterkt, maar de buitendijk van deze polder kon tot nog toe niet worden ge dicht. DEN HAAG (A.N.P.). Met betrek king tot de Nederlandse kolenprijs zal de vorming van een gemeenschappelijke markt voor kolen tot 1 April van dit jaar nog geen verandering betekenen. Tot die datum heeft de Nederlandse regering de goedkeuring van de Hoge Autoriteiten verkregen ons egalisatie-systeem te hand haven. Wat er na 1 April te gebeuren staat, is nog niet vastgesteld. Men mag echter aannepien, dat de Nederlandse kolen- prijzen daarna naar boven zullen moeten. Ook ten aanzien van de prijs van het schroot zal de Nederlandse prijs zeker naar boven gaan. In dollars uitgedrukt bedragen de prij zen voor het schroot in ons land 20,65. Frankrijk 31,85, in Italië 46. in België Luxemburg 42 en in Duitsland 37. verwacht, dat de schrootprijs op het Franse niveau zal komen te liggen in de Gemeenschap, hetgeen een verho ging van de Nederlandse schrootprijs met 50 pet. zal betekenen. VOORSTEL IN HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN WASHINGTON (A.P.) Francis E. Walter, democratisch lid van het Huis van afgevaardigden voor de staal Penn- Vrijwillig opgesloten in een onderzeeboot WASHINGTON (A.F.P.) Se dert 15 Januari zijn 23 vrijwilligers opgesloten in de Amerikaanse duikboot Haddock voor de rede van het arsenaaal te New London. Het geldt hier een proef om de grens van het menselijk uithou dingsvermogen te bepalen, met het oog op het gebruik in de toekomst van atoomduikboten, die een vrij wel onbeperkte actie-radius zullen hebben. De manschappen, die onder ge regeld dokterstoezicht slaan, willen de proef nog een maand of langer volhouden. sylvamë, heeft een wetsontwerp inge- Staten toe te laten en staatsburger te maken. opzichte van Nederland en tev tastbaar bewijs zal zijn van de band die beide .landen verbindt. De wet, aldus Walter, heeft vooral ten doel Ne derlandse boeren te helpen en Neder landse familieleden van Amerikaans burgers. Zoals bekend zijn vele inwoners va; Pennsylvanié van Nederlandse afkoms' Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De Koningin heeft besloten dit jaar geen bezoeken af te leggen, welke met feestelijkheden ge paard gaan. Zij is voornemens alleen werkbezoeken te brengen bij voorkeur in de door de watersnood getroffen ge bieden. Steun aan het Rampenfonds j Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampenfonds, Staten- laan 81, 's-Gravenhage. 75 millioen - -70 millioen 1 65 millioen - -60 millioen 55 millioen - p.. - "50 millioen 45 millioen - 1 - - "40 millioen 35 millioen 1 "30 millioen 25 millioen i "20 millioen 15 millioen - -10 millioen 5 millioen - - Gisteravond werd op het bureau van het Nationaal Rampenfonds at- gesloten op ruim 38 millioen gulden. Dit is hierboven aangegeven met een volle zwarte lijn Aangenomen mag worden dat thans rond f 15.000.000 onderweg ol in verzameling is, het geen is aangegeven niet een gearceerd blok. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROERMOND. Tegen de filmope rateur F. K., dre op 13 December, op weg naar een bijeenkomst te Spekhol- zerheide, te ''Weert met zijn auto een jonge vrouw aanreed, die met haar kinderwagen en twee kinderen op weg was naar huis, werd voor de rëchtbank te Roermond een jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van rijbewijs geëist. Het slachtoffer van de aanrij ding overleed onmiddellijk. .Verdachte K. was. niet grote snelheid doorgereden. Is de zon bewoonbaar of niet Sociale zorg op de eilanden Huishoudelijke hulp voor de mannen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Nu men gedu- uit Berkenwoude naar Middelharnis. f.Ongeveer 120 meisjes en jonge vrouwen rende een week ervaring heelt op- hebben zich verder aangeboden voor dit I gedaan op het terrein van de werk, dat voornamelijk bestaat uit het -i verrichten van huishoudelijk werk. De SOCiale ZOIg VOOr de onaeveer co]onnes die onder vrouwelijke leiding 20.000 evacué's, die in 122 gemeen- staan en zich aan strikte aanwijzingen tpn in 7iiirl-HnUanH viin nnderPe- hebfaen te onderwerpen, worden om de ten in Auia nonana zijn onaerge ertien da„en afgei0st. Het liefst stelt bracht, is het Zuidhollandse op-! men de colonnes samen uit vrouwelijke bouworsaan, de stichting voor vrijmlliEers van het platteland. Doe ,5 6. arbeid is vrijwillig en belangeloos. De maatschappelijk werk, bezig met|C0lonnes krijgen hun uitrusting, voeding, het voorbereiden van de sociale onderdak, dekens, en^ van het opbouw- orgaan en een rijksdaalder per week hulp aan de m de getrotien ge-voor kleinere uitgaven, bieden nog aan het werk zijnde mannen. Vóór de terugkeer Maar straks zullen er ook vrouwe- Hulpcolonnes van vrouwelijke vrijwil-.,.., ligers,waarvan er al een uit Alphen aan vrijwilligers moeten komen voor de Rijn in het verlaten Klaaswaal aan; het voorbereiden van de terugkeer van het werk is gegaan, zullen binnen en- de geëvacueerden. De huizen moeten kele dagen in verscheidene dorpen op d schoongemaakt en ingericht, de de eilanden beginnen. Zo gaat ei vol-! gende week een groep van 32 meisjes terugkerende bevolking moet worden geholpen aan al die dingen, waaraan in die eerste ogenblikken behoefte bestaal. Aan de organisatie hiervan is men nu ook bezig. OSNABRüCK (Reuter) Bij rechtèrlijk vonnis is hier gisteren een ein de gekomen aan een merkwaardig geding over de vraag of de zon be woonbaar is, met een in zet van 25,000 mark. De ze aanzienlijke som, ver meerderd met vier pro cent interest sedert 1 April 1952, is nu'toege wezen aan de Westduitse vereniging van astrono men. die de vraag ont kennend beantwoord. De prijs was jaren ge leden uitgeloofd door Gottfried Büren, een 70- jarige amateur astro noom, die op grond van foto's van de zón beweert, dat er op een koelere plaats in het centrum een plantengroei bestaat, die menselijke bewoning mogelijk maakt, Ieder die het tegendeel be wees, kon 25.000 mark van hem krijgen. De vereniging van astrono men nam de handschoen op, en bewees voor een geleerd gezelschap dat deze theorie onzin was. Maar Büren, een ge acht en welgesteld bur ger van Osnabrück, nam geen genoegen met deze uitspraak, en legde de zaak aan de rechter voor. Deze heeft in de loop van het proces driemaal een gen, bedolven als hij werd onder een lawine van bewijsmateriaal en mondelinge argumenten over en weer. Hij heeft er zich dan ook aan ge houden, alleen een uit spraak te doen over de vraag of Büren moest betalen, en niet of de zon bewoonbaar was. De vereniging, die heeft aangetoond dat de donkere vlekken op de zon weliswaar iets koe ler zijn dan de omgeving maar toch nog altijd 34 millioen graden Fahren heit, zal van het geld een dankbaar gebruik maken voor verdei' wetenschap- zenuwinstorting gekre- pelijk onderzoek. DELFT (A.N.P.) Het Hoogheem raadschap Delfland heeft besloten de schade aan het buitenverloop van de zeewering en die aan de strandhoofden, die respectievelijk worden geschat op 100.000,— en 15.000,—, tot een bedrag van 100.000,Voor eigen rekening te nemen. Tijdens een buitengewone verenigde vergadering, welke gisteren te Delft w.erd gehouden, heeft de dijkgraaf, mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, een overzicht gege ven van de'gebeurtenissen in de nacht van de ramp. Delfland is dankbaar dat de dijken het hoge getij en de storm konden doorstaan, ofschoon in de dui nen wel belangrijke gaten zijn geslagen. De aanwezigheid van bunkers heeft een aanmerkelijke schade aan de zeewering toegebracht. Van een noodtoestand be hoeft niët te worden gesproken. Uit het gebeurde is de les te trekken, aldus spreker, dat de waterschapszorg een eerste vereiste is. Afgerekend dient te worden met het schromelijk tekort aan begrip voor waterschapskundige werken en waterschapkundige zorg. Zo wordt een dijk hersteld: duizenden zakken zand één voor één mei de hand gestapeld moeten de dijkbreuk bij Rillarid-Bath op Zuid-Beveland dichten. De mannen van de 41ste afdeling Veldartillerie wei ken wat ze kunnen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad BRUSSEL. Gisteren is er te Brussel een communiqué gepubliceerd, onder tekend door twee geneesheren, waarin verklaard wordt, dat koning Boude wijn zeer verzwakt is door een aanval van griep, die hem twee weken gele den overviel. De dokters achten een verblijf in Zuid-Frankrijk dringend noodzakelijk. Koning Boudewijn, zo verneemt men verder, is daarom gisterochtend op nieuw naar het Zuiden vertrokken, ditmaal per vliegtuig. Er was geen plaats voor hem gereserveerd in het volgeboekte vliegtuig, doch één der passagiers heeft zijn plaats afgestaan, 's Konings adjudant moest echter op het vliegveld Meisbroek achterblij ven. Men weet hoezeer de publieke opinie onthutst was, toen koning Boudewijn vorige week na slechts enkele uren te hebben doorgebracht in de geteis terde gebieden, naar Zuid-Frankrijk vertrok. Proces-verbaal na tivintig jaar Nu is het opbouworgaan in het bij zonder werkzaam met de sociale zorg van de geëvacueerden. Er zijn beroeps krachten van allerlei organisaties aan het werk op het terrein van de gezins verzorging en maatschappelijk werk. Men zorgt voor allerlei dingen, voor de bijbel en voor gezellige ontmoetingsbij- eerlkomsten, voor luiers en voor zwarte sajetten kousen, voor brei-pakketten opdat de vrouwen wat te doen hebben en voor dekens. Het werk van het opbouworgaan, dat nu onder leiding staat van mevrouw mr Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw, lid van (maakt, indien deze avonden voortgang Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, zouden vinden, valt uiteen in vier groepen: de persoon- Nieuwsdienst Algemeen Dagblad UTRECHT. De heer C. Leeflang, directeur van Broese's Boekhandel te Utrecht houdt reeds langer dan twintig- jaar z.g. litteraire avonden in zijn zaak, uitsluitend toegankelijk voor invité's, avonden waarop geen boeken worden verkocht. Ongeveer tien dagen geleden kreeg hij een inspecteur van politie op bezoek die hem kwam mededelen dat proces-verbaal zou worden opge- lijke zorg voor de geëvacueerden, vraag baak en hulpcentrum in de provincie, sociale zorg in de noodgebieden voor de- Toen nu Nijhoff onlangs werd her dacht, stuurde de heer Leeflang ook de SUkUcUC iuip 111 wc llUUUttKttUSlI Vk/C'l wc - achtergebleven mannen en tenslotte de t bewuste inspecteur een uitnodiging, die deze heeft aanvaard. Hij zal wel vreemd hebben opgekeken, toen hy onder het auditorium ook de commissaris van de Koningin opmerkte, twee hoogleraren bij terugkeer van de geëvacueer den. Daar er nog geen financiële regeling is getroffen door het Nationaal Ram penfonds, heeft het provinciaal bestuur een crediet verstrekt. Het Rode Kruis zorgt voor de kleding en dergelijke goederen, veel hulp heeft men ook van de Amerikaanse „care-mission". die al 1400 nieuwe, grote dekens, breipakket- ten en voedselpakketten leverde. ste geweigerd, omdat zoals hij zei daar mee schuld zou worden erkend. De heer Leeflang wil de aangelegen heid tot in hoogste instantie laten uit zoeken, dus tot de Hoge Raad, vooral ook omdat elders in het land eveneens dergelijke avonden worden gehouden en men de jurisprudentie dus niet kan mis- Binnen drie jaar de keus tussen Egypte Engeland of onafhankelijkheid LONDEN (Reuter en AP). Egyp-i de Nijl zijn oorsprong heeft, gezamen- te en Groot-Britahnië zijn tot over-1 lijk bestuurd. In het begin van October eenstemming gekomen over de toe-: zegde de f el-nationalistische rege- komst van de Soedan, terwijl men hetj ï7fi!Lvan-Nahas,P:?s-ja z?wel bet Soeda»- volgens Associated Press ook in prin- - cipe eens zou zijn over de evacuatie van de Britse troepen nit de zone van het Suezkanaal. Volgens de overeenkomst zal de Soe dan zo spoedig mogelijk zelfbestuur krijgen en het recht hebben om binnen drie jaar zelf te kiezen tussen de vol gende mogelijkheden: aansluiting bij Egypte, onafhankelijkheid of opneming- in het Britse Gemenebest. In de over gangsperiode zal de Bi'itse gouverneur- generaal er op toezien, dat alle groepen der bevolking zowel de nog primi tieve negerstammen in het Zuiden als de Mohammedanen in het Noorden ■echtvaardig zullen worden behandeld. Zodra het Soedanese parlement zich zal hebben uitgesproken voor onafhanke lijkheid, zullen de Britse en Egyptische troepen uit het land worden teruggetrok ken. De ontwikkeling van de Soedan zelfbeschikking zal onder toezicht staan van een internationale commissie. Nadat generaal Nagoeib en de Britse ambassadeur Ralph Stevenson het accoord getekend haddenomhelsden zij elkaar en klopten elkaar op de schouder. Nagoeibs rechterhand It. kolonel Nasseur zei: „Laten v)ij het verleden nu laten nisten. Wij zien nu alleen nog naar de toekomst". Generaal Nagoeib deelde ambassadeur Steven son mee, dat hij nu de kwestie van het Suez-kanaal te berde zou brengen en de Brit antwoordde glimlachè'ad. dat zijn land. bereid was de zaak aan te pakken. Egypte cn Engeland hebben meer dan vijftig jaar de Soedan, het gebied waar verdrag op als het verdrag, dat voorzag in de legering van een Brits garnizoen het gebied van het Suez-kanaal. >e verhouding tussen Engeland en Egypte werd uiterst gespannen en begin vorig jaar kwam het tot ernstige bot singen. Na de verdrijving van koning Faroek en het aan de macht komen van generaal Nagoeib werd het duidelijk, dat Egypte tot een-redelijk accoord zou komen, zonder evenwel zijn eis tot be ëindiging van de bestaande verdragen op te geven. Verlenging van Atlantische pact tot Maan op 7.43— Verwachting Vrijdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met enkele verspreide sneeuw buien. Matige Noord oostelijke wind. Lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt. Miesje: 't Kan wel weer. k Zon op 8.00—17.00. 17.16. N.M. 14 Febr. Advertentie Tearo om-restaurant Gwi&ai aan de voet van de Beurstoren te Rotterdam Het weer in Europa Rapporten van gisteravond 7 uur: LONDEN (Reuter). De Franse pre mier Rene Mayer, George Bidault, in de Nederlandse taal, de secretaresse |Fra"se minister van buitenlandse zaken, van de Koningin, de dichters Bloem en ?°ber' Bui EnSelT, Ken proces-verbaa, *erd twee dagen daarop betekend. waar beide landen mee te maken heb- Later kwam de inspecteur opnieuw .('c. memve Amerikaanse politiek noo r^te >lbpm i rife/en "n"f Stf}df Het mcesl urgente^nderwerp is het voole bemiddelen. Dit heeft de iaat-l Europese leger. Volgens Reuter heeft de Britse regering reeds haar steun toege zegd aan het Franse streven naar ver- Londen lenging van de duur van het Atlantische £.'dam pad van t»-in!it tot vijftip jaar. rodat dit duur du. tpordt «dijk jtnuakl aan dit SSdMux van het Europese leger. Nice Frankrijk wenst die verlenging van Warschau het Atlantische pact, omdat het vreest, Berlijn dat Duitsland ondanks het gemeenschap- "itei"dCu-ik_ ,toch Tcer de Züi"chCn - Wenen onbew. Stockholm sneeuw Kopenhagen sneeuw sneeuw temp. gist. wind m/s gr. C. i NNO 2 —9 NNO 4 —7 NO 13 —3 sterkste militaire macht zal worden. 'hui NNO 12 w NNO 7 sneeuwbui N 7 zw. bew. NNW 5 zw. bew. OZO 2 mist OZO 2 geh. bew. ONO 2 regen N 2 zw. bew. WZW 2 sneeuw WZW 4 motregen OZO 2

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1