Brabant en Zeeland 'K WOU VLUCHTEN MAAR IK KON NERGENS HEEN Vele honderden in de getroffen ge bieden hebben met de rauwe realiteit van deze psalmregel kennis gemaakt. Het water was voor velen tot aan de lippen gekomen, vele woningen dreig- den door het gebeuk van de woeden de zee en de razende stormwind te bezwijken. De angst was groot, zou er ooit red ding komen opdagen? Daarbij nog honger en kou, klagend gehuil van kinderen en angstige beesten, bange nood! In deze bange omstandigheden is er gevloekt, echter ook heel veel ge beden en zijn er midden in de nacht psalmen gezongen, steeg het gebed op tot God in de hemel. Als G' in nood gezeten, geen uitkomst ziet. Wil dan nooit vergeten. God verlaat U niet. Neen. God verlaat ons nooit, wat een heerlijke wetenschap! Aangeno men mag worden dat de kokende zee velen in de veilige armen van Jezus heeft gebracht. God sprak op duidelijke wijze en dan wordt de mens stil, beeft voor de majesteit van zijn Schepper. Een diepe les voor ons die nog in het heden der genade verkeren. Ver geten wij deze roepstem nooit! Laten UITBREIDINGSPLANNEN. OOST- EN WEST-SOUBURG. Het gewijzigde ontwerp-uitbrei- dingsplan der gemeente Oost- en West-Souburg (plan in onderdelen) ligt voor een ieder ter inzage van 19 Januari tot en met 19 Februari. Belanghebbenden kunnen geduren de deze termijn bezwaren indienen bij de gemeenteraad. Luctor et Emergo Onze mooie provincie is zwaar ge troffen! Ongeveer 25 van onze kostbare cultuurgrond staat onder water, in totaal 30.000 ha. Voor. diverse gewesten zijn de cij fers ongeveer als volgt: Schouwen en Duiveland 14.000 ha. (bebouwbare oppervlakte 17.000 ha.). St. Philipsland en Tholen 6.500 ha. (bebouwbare oppervlakte 12.000 ha.). Oost Zuid-Beveland 4.000 ha. (be bouwbare oppervlakte 11.000 ha.). West Zuid-Beveland 2.500 ha. (be bouwbare oppervlakte 21.000 ha.). Noord-Beveland 2.000 ha. (bebouw bare oppervlakte 7.000 ha.). Walcheren 300 ha. (bebouwbare op pervlakte 16.000 ha.). Oost Zeeuws-Vlaanderen 2.500 ha. (bebouwbare oppervlakte 34.000 ha.). West Zeeuws-Vlaanderen 300 ha. (bebouwbare oppervlakte 27.000). Schouwen en Duiveland is wel heel zwaar getroffen. De eerste aandacht was natuurlijk gericht op het redden van de mensen levens, daarnaast van het vee. Hoe groot het aantal slachtoffers is, is nog niet bekend, wij hebben een vermoe den dat het niet mee zal vallen. Waarschijnlijk is meer van de vee stapel gered dan aanvankelijk ver wacht werd. Nog veel vee kon van de overgebleven dijkstukken worden af gevoerd, met name van Schouwen en Duiveland. De evacuatie geschiedt via Goes. Hier worden de beesten ge taxeerd, geschetst en doorgezonden, althans de t.b.c.-vrije. Het verlies op Schouwen en Duiveland wordt ge schat op 40 a 50 van de veestapel, de eerste verwachtingen waren 90 De georganiseerde landbouw heeft reeds enkele besprekingen gevoerd over het herstel van Zeeland. Zoals U reeds weet, is de Rijksdienst voor Landbouwherslel weer in het leven geroepen. De leiding hiervan is in handen gelegd van de in Zeeland wel bekende Ir. Ile/weyer. In de provin cie berust de leiding bij Ir, L. Eel- kema. wij alle kleinzielig gedoe opruimen en het in de grote dingen zoeken. Het Koninkrijk van God is aan het baan- breken. De nationale ramp staat daar mee in verband, staat in verband met de wederkomst van Christus! Wij denken aan de diepe rouw die een groot deel van ons volk heeft ge troffen, ook in de kring van de Zeeuwse C.B.T.B. zijn er slachtoffers gevallen. Een nauwkeurig overzicht daarvan ontbreekt ons nog. Ons meeleven gaat uit naar de achtergeblevenen. God trooste en bekrachtige hen! Wij denken aan onze vrienden die van huis en haard verdreven werden, die vaak alles achter moesten laten en ondergebracht werden bij vreem den. Gelukkig, God breekt ook de har ten en de huizen open, de hulpverle ning is enorm. De Zeeuwse C.B.T.B. zal zich tot het uiterste inspannen om de getrof fenen te helpen en bij te staan. Wij wekken onze niet-getroffen le den op hierbij in gesloten colonne achter het bestuur te staan. Laat de Christelijke organisatie ook hierin een voorbeeld zijn! Het spreekt vanzelf dat verdere be langrijke diensten bij het herstel zijn: de voedselcommissaris, de gezond heidsdienst voor dieren, en de cunsu- lentschappen. Bovengenoemde heren zijn Zater dagmiddag voor een bespreking met de georganiseerde landbouw bijeenge weest, onder leiding van de voorzit ter van de Stichting voor de Land bouw in Zeeland, de heer C. de Put ter te Axel. Tevens waren hierbij aanwezig enkele staffunctionarissen van de Stichting voor de Landbouw in Den Haag, n.l. Ir. Roy akkers, alge meen secretaris, Ir. de Ridder, secre taris veehouderijcomm., Ir. Smeenk, secretaris akkerbouwcommissie, Mr. Cerutti, secretaris Hoofdafdeling So ciale Zaken, Mr. Zijp, secretaris com missie Grondgebruik. Natuurlijk kan deze bespreking slechts als een voor lopige worden beschouwd. Het eerste woord is aan de Regering, n.l. om vast te stellen de richtlijnen voor het herstel en de vergoedingen. Aangezien het Hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw dagelijks overleg pleegt met regeringsinstanties, is het van belang dat dit Hoofdbestuur weet welke wensen en verlangens leven in Zeeland. Welnu, vanuit deze gezichts hoek gezien, was bovengenoemde be spreking uitermate belangrijk. Met genoegdoening kan worden ge constateerd dat de samenwerking tus sen de georganiseerde landbouw en de instanties die met de uitvoering der regelingen belast zullen worden, uitstekend is. De tijd van „over U, doch zonder U" is vooi'bij, ook hierin spreekt de land bouw zijn woord mee. Meegedeeld werd dat het herstel der dijken in handen is gelegd van de Rijkswaterstaat, in de gegeven om standigheden kan dat wel niet anders ook. Uitvoerig werd gesproken over het herstel der gebouwen, van de grond en van de veestapel. Het Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek te Goes zal worden ingericht voor het onderzoek van grondmonsters op zoutgehalte. Ook de invloed op het bouwplan werd be sproken. Een belangrijk gebied zal voor de teelt van suikerbieten en aardappelen dit jaar verloren zijn. Geadviseerd werd om de droogko- mende gronden zo gauw mogelijk in te zaaien, vooral in verband met de grondbemesting. Zoals U ziet, er wordt aan gewerkt. Laten wij hopen dat door noeste arbeid .en met Gods hulp onze zo zwaar geteisterde provincie weer spoedig haar oude welvaart krijgt. VERSLAG van de Jaarvergadering van de afd. Zeeland van de C.J.B.T.B., ge houden op 31 Jan. '53, te Oost burg, 's morgens in „De Vuyst", 's middags in het „Ledeltheater". Wegens ziekte van onze voorzitter, Drs. J. J. Knibbe, staat de vergade ring onder leiding van vr. G. Koole uit Souburg. De voorzitter opent de vergadering, laat zingen Ps. 103 1, leest Psalm 90 en gaat voor in gebed. In zijn openingswoord zegt onze voorzitter dat deze toogdag een feest dag voor de Christelijke Plattelands- jeugd is. Wij mogen weer samenzijn, elkaar weer ontmoeten, ons gezamen lijk bezinnen op onze taak. Onze taak moet zijn te arbeiden in het Konink rijk Gods. Om deze taak goed te kun nen vervullen, moeten we onze pijl koker goed gevuld hebben. Laten we ons dan opmaken en bouwen.' Bouwen in het vertrouwen: „Wat de toekomst brensen moge, mij geleid des Heeren hand". De aanwezige vrienden worden dooi de voorzitter hartelijk verwelkomd. Hij spreekt er zijn blijdschap over uit dat zo'n groot getai C.J.B.T.B.-ers aanwezig is. In 't bijzonder worden verwelkomd de volgende personen: Mr. B. W. Biesheuvel, de spreker voor van morgen, de heren Bool en van Ho ven, hoofd van de lag. landbouw school resp. te Axel en 's Heer Arends- kerke; de heer Ir. P. R. Bouman, Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuws- Vlaanderen: de heer L. van Dijk, Di recteur Rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke; de heer Risseeuw, afg. van de L.J.G. en de heer P. S. Mari- nussen, Directeur van het Boekhoud- bureau van de C.B.T.B. Uit het jaarverslag van de secreta ris, G. de Jager, blijkt, dat het leden tal 230 bedraagt; de penningmeester M. v. d. Maas deelt mee dat het kas saldo 496.90 bedraagt. Voorzitter Knibbe wordt nu bij ac clamatie herkozen. Mr. Biesheuvel spreekt nu over het onderwerp: „Landbouw, nationaal en internationaal". De spreker wijst er op dat bij de boeren, na de goede jaren die achter de rug zijn, zich een gevoel van onbehagen heeft meester ge maakt. De klant is weer koning, ook op het agrarisch terrein; de werkloos heid neemt weer toe en de prijzen op de internationale markt dalen. De af zet naar het buitenland wordt be moeilijkt door: a. belemmeringen door de importlanden; b. toenemende concurrentie (b.v. Denemarken); c. weinig toenemende internationale sa menwerking. Voegt men hier nog bij een zware post sociale lasten en een toenemende last op technisch terrein zoals mond- en klauwzeer, t.b.c„ aardappelmoeheid, vergelingsziekte en men heeft zo ongeveer de huidige situatie voor zich. Nu is het zo dat de regering na de oorlog meer beloofd heeft dan ze na kan komen. Het woord „bestaansze kerheid" moeten we nu maar schrap pen. We moeten ons inspannen om de huidige situatie zo veel mogelijk te verbeteren. En dan in de eerste plaats de inspanning van de individuele boer; het is de taak van de Overheid om hiervoor een gunstig klimaat te scheppen. We moeten produceren: veel. goed en goedkoop. 75 van de landbouwexportproducten worden op W.-Europese markten afgezet, en daarom is het wel duidelijk dat ons beleid gericht moet zijn op de inte gratie van de Europese landbouw. Doch daarbij moet het niet blijven. We moeten met de industrie en han del samenwerken om nieuwe produc ten en tevens ook nieuwe markten te zoeken. Hier liggen nog grote kansen. In het kort spreekt Mr. Biesheuvel nog over de P.B.O. Het is hard nodig om daarvan veel te weten. Lees daar om het boek van Mr. Dr. W. Rip. Bij de beantwoording van enkele vragen wijst de spreker er nog op dat boer en arbeider beiden schepsel Gods zijn. Redacteur: Drs. J. J. KNIBBE. Boudewtjn de Wittestraat 11. Goes, telefoon no 2574 (na 6 uur 's avonds telefoon no. 2641), gironum mer 347676. Adres Boekhoudbureau C.B.T.B.: St. Jacobstraat 15 te Goes, telef no. 2430. De voorzitter dankt de spreker heel hartelijk. Nadat we: „Wat de toe komst brengen moge, mij geleid des Heeren hand", gezongen hebben, schorst de voorzitter de vergadering. Des namiddags vergaderen C.B.P.B. en C.JB.T.B. gecombineerd onder leiding van vr. G. Koole. De voorzitter heropent de vergade ring; we zingen de coupletten 1 en 6 van ons volkslied; daarna worden de aanwezigen het Ledeltheater is propvol hartelijk verwelkomd. In het bijzonder geldt dit de navolgende personen: Mr. K. Hoeksema, burge meester van Oostburg en echtgenote; Mej. Lugtigheid, landelijk secr. van de C.B.PB.; Bondsvoorzitter Joh. de Jong; de spreker voor deze middag de heer J. W. Ocms te Soetdijk; Mr" B. W. Biesheuvel; de heren Booy en van Hoven: de heer Ir. W. L. Harmsen, Rijksveeteelt- en Zuivelconsulent voor Zeeland; de heer Ir. W. H. Ubbink, Rijksconsulent voor Grond- en Pacht zaken; de heer Mr. Hornstra van de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, de heer Risseeuw en de heer Marinussen. De voorzitter deelt mede dat de Commissaris van de Koningin heeft bericht niet aanwezig te kunnen zijn. Daarna leest hij een brief voor van onze voorzitter, Drs. Knibbe, waarin deze er op wijst dat de mens wikt, God beschikt. Er wordt besloten een telegram te zenden aan H. K. II. Prin ses Beatrix en aan Drs. Knibbe. De heer Ooms spreekt nu over het onderw.: „Plattelandsjeugd en kunst". Wordt vervolgd. N.V. AMSTERDAMSCHE MAAT SCHAPPIJ VAN ONGEVALLEN VERZEKERING TE AMSTERDAM. In een zeer sympathiek schrijven deelt de A.M.v.O. ons o.a. het vol gende mede: „Het is ons volkomen duidelijk, dat Uw tijd en aandacht voornamelijk nog steeds in beslag genomen worden door de ontzettende ramp, die Zeeland ge troffen heeft en wij verstaan zo mo gelijk nog beter, dat Uw leden voor alsnog zo ontzaglijk veel belangrijke ringen zich te realiseren en te verwer ken hebben, dat zij de eerste tijd aan het nadenken over hun assurantiën niet toekomen. Wij, die hier uiteraard met de getroffen gebieden en hun be volking intens meeleven, zijn er niet temin terdege op bedacht langs welke weg en in welke vorm de behulpzame hand kan worden geboden". Tot zover de A.M.v.O. De maat schappij zou gaarne inlichtingen ont vangen over de vraag of de betref fende verzekerde voertuigen al dan niet schade gekregen hebben. Is dit wel het geval, dan luidt het advies om bij belangrijke waterschade ten spoedigste, op kosten van de maat schappij, maatregelen te doen treffen, opdat auto of tractor schoongemaakt en roestvrij gehouden wordt. Zoveel mogelijk moet ook de bekleding wor den gedroogd. Dit geldt natuurlijk voor het geval zulks niet reeds ge schied is. Is het mogelijk om nog een stap verder tc gaan en kan van de kant van de maatschappij reeds op des kundige wijze overgegaan worden tot het vaststellen van schade, dan zal men te dienaangaande met spoed maatregelen treffen. Wij raden onze leden, welke een verzekering bij ons hebben afgeslo ten, dan ook met klem aan van even tuele schade zo spoedig mogelijk en liefst zo nauwkeurig mogelijk aangifte te doen bij ons Secretariaat, Boude- wijn de Wittestraat 11 te Goes.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 43