Mededelingen uit Holland- Redacteur: JAN AANTJES. Adr. van Ostnde- plein 2, Heemstede. Telef. 35752. PLICHT. Luisterend naar de radio werd ons volk vorige week van dag tot dag, van uur tot uur, en practisch van moment tot moment geconfronteerd met een ramp, welke steeds veel ernstiger bleek dan men tevoren veronder stelde. Zelfs vandaag is nog niemand bij machte het leed te peilen, dat over tienduizenden werd uitgestort. Geen enkel mens zal daartoe trouwens ooit in staat zijn. Een rilling ging door ons land, toen er gesproken werd over enkele tientallen omgekomenen. Niemand kon toen vermoeden, dat dit aan tal zou stijgen tot de vreselijke hoogte, waarop het zich thans bevindt. Zelfs moeten we vrezen, dat het nog toenemen zal. Wat moet er zijn omgegaan in de harten dergenen, die van ons heengingen. En van de duizenden, die voor de poorten van de dood hebben verkeerd, doch op het laatste moment nog gered werden. Dan spreken we nog maar niet over de massale vernietiging van aardse goederen. Niet van goederen zonder meer, maar vaak van iets, dat onder de Zegen van Boven in een mensenleven of geslachtenlange noeste arbeid werd opgebouwd. Wij agrariërs vooral kunnen ons zo gced voor stellen wat het betekenen moet have en goed verloren te zien gaan en slechts het vege lijf te kunnen redden. Ve: slagen en met gebogen hoofd aanschou wen we de gevolgen van de ramp. Staren we naar hetgeen Gods slaande Hand over ons land bracht. Diep leefden en leven en innig baden en bidden duizenden in en buiten ons vaderland mee met hen, die zo zwaar getroffen zijn. Het kan niet anders of in veler hart moet een waarom opwellen. En dan herinneren we ons hoe we in het begin van vorige week aan tafel juist het boek Deuteronomium besloten en kort daarna Jozua 3 en 4 lazen, waarin Jozua's doortocht aocr de Joraaan en ter gedachtenis daaraan de oprichting der stenen te Gilgal worden beschreven. Evenals nu deed God toen grote daden met de wateren, opdat zo lezen we in Jozua 4 24 alle volken der aarde de hand des Heeren kennen zouden, dat zij sterk is en opdat gijlieden de Heere, uwen God, vreze te allen dage. Bij alle verlies, hoe groot ook, zou de watersnood ons rijke winst brengen, indien ze ons er toe bewoog te leven in de vreeze des Heeren. Moge ons volk daarom vragen. Bidden wij ook om het inzicht in en het volgen van de roeping tot oprechte naastenliefde jegens hen, die mede om onze zonden zo oneindig zwaar be proefd werden. Diep doordrongen van ons rentmeesterschap moge in het leveren van onze bijdrage tot de hulpverlening iets doorschemeren van het: Heere, wij geven U dit uit Uw Hand. Wij schreven al, dat ook om onze zonden God het nodig oordeelde Zijn Almacht op deze wijze te tonen. Mede daarom zeggen we, dat het plicht is te helpen. Niet zo, dat eerst en vooral elk eigen belang wordt veilig gesteld. Maar ruim en royaal. Onze getroffen collega's zullen aan vee behoefte hebben. De tuinders aan glas en plantgoed. De akkerbouwers aan werktuigen en zaaigoed. Dc veehouders aan vee, hooi en ruwvoeder. De georganiseerde landbouw is volop bezig in overleg met de daarvoor aangewezen overheidsorganen deze hulpver lening te organiseren en te verzorgen. Reeds werd een beroep op U gedaan en zo dit nog niet geschiedde, kunt U het elke dag verwachten. Wij rekenen er graag op, dat al onze leden hun plicht zullen verstaan. Straks moet ge zegd kunnen worden, dat de Nederlandse boeren- en tuindersstand in zijn geheel zijn taak vervulde. Voor deserteurs, lijntrekkers en de-kantjes-eraf- lopers is er als het om de hulpverlening nu en straks gaat, persé geen plaats. Ir. X. J. X. Loomans, over het onder werp: „Onze boekhouding en de fiscus bij onteigening". Dit uiterst actuele probleem zal velen interesseren. C.B.T.B.-ers .aangesloten bij welke af deling dan ook, zijn hartelijk welkom. OPROEP HULPVERLENING GETROFFEN TUINDERS. Aan alle tuinders wordt verzocht overschotten aan plantmateriaal be schikbaar te houden voor de getrof fen tuinders. Nadere berichten volgen. Z;tdagen Secretariaat In verband met de bijzondere om standigheden en vele daarmede sa menhangende vraagstukken hebben we gemeend de vaststelling der maan delijkse zitdagen even te maken uit stellen. Men verwacht ons Noord-Holland: Melkmachinedag, D.V. op Vrijdag 13 Febr. a.s. te 9.30 uur v.m. in „Het Gulden Vlies", Koor straat te Alkmaar. Lezingen wor den gehouden door de heren Ir. A. Trens en A. Struiving. Tevens wor den twee films over de melkwin- ning vertoond. Lekstreek: De op Donderdag 12 Febr. vastgestelde praatavond te Grooi- Ammers gaat niet door. Gouda e.o.: Rïngjaarvergadering, te vens praatdag, D.V. op Zaterdag 14 Februari a.s. van. in „Het Blauwe Kruis". Westhaven te Gouda. Haarlemmermeer: De linnen- en vlas dag te Hoofddorp gaat niet door. Weest op Uw hoede LEIDEN. Gedep. Staten van Zuid- Holland hebben op 21 Oct. hun goed keuring gehecht aan het bij raadsbe sluit van 9 Juni 1952 vastgestelde plan tot herziening van het uitbreidings plan voor de gemeente Leiden voor 1953, met betrekking tot een tei-rein, gelegen ten Noorden van de Wasse- noarseweg, hoek Rijnsburgerweg. Hes goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie. Be- langhebebnden, die zich met bezwa ren tot de gemeenteraad hebben ge wend kunnen gedurende een maand na 20 Januari hun bezwaren indienen bij de Kroon. NUMANSDORP. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeu ring gehecht aan het uitbreidingsplan regelende de bestemming van gronden in het landelijk gebied der gemeente in hoofdzaak. Het plan ligt ter secre tarie ter inzage. Belanghebbenden, die bezwaren bij de gemeenteraad hebben ingediend kunnen binnen een maand na 23 Januari beroep instellen bij de Kroon. WIERINGERMEER. Van 29 Januari t.m. 25 Februari ligt ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage het ontwerp van liet uitbreidingsplan in hoofdzaak der gemeente Wierin- germeer. Belanghebbenden kunnen gedurende deze termijn hun bezwaren indienen bij de Gemeenteraad. VELZEN. Vanaf 24 Jan. ligt gedu rende vier weken ter gemeentesecre tarie voor een ieder ter inzage een ontwerp-uitbreidingsplan aanwijzende de bestemming van de daarin begre pen grond in onderdelen voor de om geving van de rufne van Brederode te Santpoort. AMSTERDAM. Vanaf 27 Jan. t.m. 9 Febr. ligt ter gemeentesecretarie van Amsterdam, Stadhiuskamer 183, voor een ieder ter inzage het door de ge meenteraad op 21 Jan. vastgestelde uitbreidingsplan voor de gronden ter weerszijden van de Beukenweg hoek Vrolikstraat. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeente raad hebben gewend kunnen geduren de zes weken na afloop van boven- vermellde termijn bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. ONTEIGENINGEN RONDOM AMSTERDAM. De afd. Sloten houdt D.V. op Woensdag 1 Februari a.s., te 8 uur n.m. in hel Jeugdgebouw der Ned. Herv. Kerk te Sloten (achter de kerk) opnieuw een zeer belangrijke aan het onteigeningsvraagstuk gewijde verga dering. Spreker is ditmaal de heer Jaarvergadering Middagvergadering De namiddagvergadering voor de akkerbouwers en veehouders werd geopend met het zingen van „Een vaste burcht is onze God". Door de voorzitter werden hierop verwelkomd de heer Rooiakkers, sec retaris van de Stichting voor de Landbouw en de heer Buler, wethou der van Delft. Deze beide heren spra ken de vergadering toe. Hierna was het woord aan Mr. B. W. Biesheuvel, algemeen secretaris der Ned. C.B.T.B. Als onderwerp werd gekozen: „Economische en sociale as pecten van de landbouw". Hij begon met de opmerking dat de term algemeen-secretaris nogal moei lijk was. Hem bereikte eens de vraag: „Hoe te doen met een zieke geit, die jongen moest". Een jurist is echter nog geen verloskundige, zodat de vraag niet beantwoord kon worden. De heer Biesheuvel meende dat in tegenstelling tot enkele jaren terug er een zekere ongerustheid heerst in zake het landbouwbeleid. „Is er", zo vroeg hij zich af, „inderdaad reden de toekomst met vrees tegemoet te zien?" De rampzalige dertiger jaren zijn velen zich nog bewust. Op de internationale grondstoffen- markt is inderdaad een tendenz van daling aanwezig. De export van di verse producten ondervindt thans veel belemmeringen. Mede door het feit dat allerlei export-producten van Ne derland, ook in andere landen wor den voortgebracht. Een goede samenwerking in West- Europees verband wil nog niet best vlotten. Alles bijeen genomen is oorzaak dat er minder vertrouwen is in de orga nisaties. Hierbij komt echter ook wel wat gebrek aan activiteit. Ten opzichte van de P.B.O. staat men ook nog al wantrouwig, uit vrees voor een ingekapseld overheidsor gaan te worden- Hierbij komen zor gen op technisch terrein (o.a. bij ziektebestrijding) Om de vraag af er reden tot vrees is, te kunnen beantwoorden, achtte spreker het nodig om het landbouw beleid onder ogen te zien. Men zal dan moeten beseffen dat het agrarisch beleid een onderdeel is van het ge hele regeer-beleid. Verschillende phasen in het beleid van na de oorlog werden besproken. Het bleek uit de uiteenzetting wel dat men aanvankelijk de toezegging van de Minister had overschat. De Rege ring zocht naar een grondslag voor bestaanszekerheid voor werkgever en werknemer. De grondslag hiertoe werden door de organisaties aan vaard, maar allerlei nieuwe proble men kwamen weer naar voren, zodat alles niet zo goed liep, als men wel had gewenst. Een voorstel inzake de prijspolitiek bereikte de Minister, maar dit werd afgewezen. Het ge sprek zal weer- opgevat worden, maar de Minister heeft inmiddels een be langrijke principiële beslissing geno men. Wat de bestaansmogelijkheid be treft, meende de heer Biesheuvel, dat men deze in de eerste plaats bij de boer zelf moet zoeken. Hiertoe diene initiatief, verstand enz. De organisatie zal dan tevens van dag tot dag alles moeten volgen wat zich rond om de landbouw afspeelt. Daarbij zal het nodig zijn een gezond economisch, so ciaal en fiscaal beleid te voeren. Het verschaffen van enige zeker heid in de landbouw zal moeilijk zijn, gezien de grote afhankelijkheid van het buitenland. Het streven blijve dus gericht op een zo levendig mogelijk internatio naal verkeer. Spreker achtte het nodig, gezien de steeds weer gewijzigde omstandighe den, om een landbouwbeleid te voe ren met een zekere souplesse. Spreiding van export zal e.v. de kwetsbaarheid der export verminde ren. Men zal dus hiernaar moeten streven. De grondpolitiek stond volgens spreker in het middelpunt der belang stelling. De vraag is op dit punt: Beheersing door Overheid of vrije prijsvorming. Als motief voor af schaffing der overheidsbeheersing werd opgegeven de mogelijkheden tot ontduiking der voorschriften. De heer Biesheuvel noemde deze materie zeer moeilijk. Zijn aanvankelijke mening was, dat bij gebondenheid aan de ene kant, aan de andere kant de vrij heid niet zo eenvoudig ligt. Van groot belang werd het geoor deeld, dat men als organisatie met po sitieve denkbeelden komt. Ten aanzien van de P.B.O. be treurde de referent het, dat de pro ductschappen eerder tot stand kwa men dan de landbouwschappen. Men behoorde van onderaf te beginnen met de opbouw der P.B.O. In enkele grote lijnen werd de moeilijke weg der P.B O. getekend. Men behoort niet pessimistisch te zijn, maar hoopvol. Het is sprekers hart grondige wens dat het geen ambtelijk overheidsorgaan wordt, maar een lichaam uit en van de zes organisaties. Verschillende zaken maken de steun van organisaties, die zich on voorwaardelijk plaatsen op basis van Gods Woord, noodzakelijk. Op dit referaat volgde een discus sie, waarbij het de spreker niet moei lijk werd gemaaakt. Na deze discussie sprak Mr. Bies heuvel nog enkele woorden van ge lukwensen voor deze jaarvergadering namens de Ned. C.B.T.B. Het was hem een genoegen hier te kunnen spreken, mede om het feit dat zijn vader zovele jaren in deze afdeling had gewerkt. Een speciaal woord van waardering werd gericht tot de heer Joh. Verlcuyl, voor de goede samenwerking in de C.B.T.B. Spreker was blij dat de heer Ver lcuyl zijn werk voor de Ned. C.B.T.B. nog voort zal zetten. Nadat de tuinders weer met de ak kerbouwers en veehouders in de grote zaal waren verenigd, dankte voorzitter van Dijk voor de grote be langstelling. Hij hoopte dat allen ver sterkt huiswaarts zouden keren. De opmerkingen tot het bestuur gemaakt, zouden worden onder ogen gezien. Hierna verkreeg Ds. P. van Stricn het woord. (Ds. W. C. v. d. Brink was verhinderd.) Ds. van Strien meende dat er over allerlei bedrijfsschappen en dgl. was gesproken. Als laatste woordvoerder wilde hij spreken over het discipel schap in het bedrijf. Men dient het leven niet te splitsen. Ook in het maatschappelijk leven moet men dis cipelen van Christus zijn. Hierbij zal men allerlei afgoden uit het dagelijks leven moeten weg doen en bedenken, dat alles uitsluitend moet gaan om Gods eer. In het bedrijf en het werk liggen geweldige mogelijkheden tot zondigen aan de ene kant, maar aan de andere kant de mogelijkheid om te leven naar Gods wet. Bij al het doen en laten moet men kunnen zeggen: „Uw naam worde geheiligd!" Ds. van Strien besloot zijn vermanend woord met de opdracht, dat men zou leven en worstelen om te zien en te doen wat God vraagt. Na gemeenschappelijk zingen van Psalm 9 1, ging Ds. van Strien in dankgebed voor en werd deze zeer geslaagde toogdag gesloten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 42