<p Mfe WKÊÊÊÊÊSÊÊSÊIÊtlÊÊÊÊ DE VOETBAL gaat weer rollen tctn De grote revolutie ^ïëPe^l Zé Rampenfonds in volle actie Wijziging Kieswet IMP mui C0STUUMS TAILLEURS Wmm Peek Cloppenburg SPORTLIEFHEBBERS: Zondag de beurzen wi jd open Waf een Wonderüijke Wereld De Krachtproef TWEEDE BLAD VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 £)E nieuwe wereld, die ons in de oorlogsjaren en in de onmid dellijk daarop volgende periode be loofd is, komt niet zonder schok ken tot stand. En daarin is niets verwonderlijks. Grote dingen ko men zelden zonder pijn en moeite tot leven. Hoe zou dan die nieuwe grote gebeurtenis, die het nieuwe Europa heet, wel geruisloos gebo ren kunnen worden.' In deze maand zijn er weer en kele dingen gebeurd en zullen er nog gaan gebeuren, die de begelei dende verschijnselen zijn van de grote revolutie van het midden de zer eeuw, waarvan wij de getuigen zijn. In de allereerste plaats is er de verschrikkelijke ramp, die Neder land in het bijzonder zo zwaar ge troffen heeft. Wie zoals ik in het buitenland, de reactie van de niet- Nederlander daarop heeft mee gemaakt, constateert hoe uit deze verschrikking een stroom van Europese solidariteit ontstaat, die op de beste kwaliteiten van 't hart steunt en totaal vreemd is aan de belangenafweging, die in de offi- Advertentie) Boudewijn JN het linkse deel van de Belgi sche pers heeft men Koning Boudewijn lastig gevallen, omdat hij naar de Rivièra vertrok, ter wijl er in zijn land watersnood heerste. Hoe zijn echter de feiten? De Koning was al enkele weken koortsig en ziek, toen hem de be richten omtrent de watersnood bereikten. Toch wilde hij onmid dellijk naar het toneel van de 'ramp vertrekken ondanks het be zwaar der doktoren. Toen de vorst erop bleef staan, zou een der dok toren hem eerst een inspuiting geven. Op het moment dat dit ge- schiedde, viel de betrokken ge neesheer dood neer. Hoewel nog bijzonder geschokt door dit tra gisch gebeuren, vertrok Boude wijn toch naar Ostende, waar hij uren blootshoofdsvërbleel.ln re gen en wind. Ook bezocht hij het geteisterde gebied rond Antwer pen. Volslagen uitgeput en cp van de koorts kwam hij in Brussel te rug. De doktoren achtten een al gehele rust van twee weken aan de Rivièra noodzakelijk. De Ko ning vertrok erheen, doch wilde er slechts drie dagen blijven. Toen was hij in België terug en bezocht andermaal de streken der over stroming, Nu echter hebben de doktoren hem gelast deze bezoe ker te staken en verder hers'-M te gaan zoeken in het Zuiden. Zo ls de ganv van zaken geweest. Zou den de socialistische critici nu hun ongelijk willen bekennen? We vre zen van niet. Tegenover het Bel gische koningshuis kennen ze geen genade en fatsoen. Goed debat {TEN goed debat heeft, de Twee de Kamer geleverd over de stormramp. Er waren critische op merkingen, maar de toon bleef waardig en allen voelden zich ge bonden door één gevoel van saam horigheid en vastberadenheid. De antwoorden der regering klonken ook overtuigend. Dr. Drees gaf volledig opening van zaken en minister Algera deed zich kennen als een flink bewindsman. De ramp was ontstellend en de scha de groot. Maar ons volk kan dit aan! zei de minister-p1-- 'dent en in deze toonaard stLjidei. de dis cussies. Dat er aan de communistische zelfkant andere, wansmakelijke geluiden werden gehoord, kon de ze algemene karakteristiek van het debat niet deren; ciële betrekkingen tussen de staten en de volkeren, het geldende be ginsel is. In Frankrijk heeft zich op stad en land een sympathie en medeleven met het Nederlandse volk in de afgelopen dagen geuit, waarbij men zich nog eens leven dig bewust wordt, dat de grondslag van elke samenleving, groot of klein, de christelijke naastenliefde moet zijn. En dat deze niet bij landsgrenzen ophoudt, is dezer da gen weer eens gebleken. J-JOE groot de Europese solidari teit ook in Frankrijk is, de be zwaren tegen het ontwerp-verdrag van een Europese Defensie Ge meenschap worden daarmede niet weggenomen. De nieuwe Franse regering doet al het mogelijke om te proberen het verzet tegen deze plannen, dat bij een groot deel van de Kamerleden bestaat tegemoet te komen door nieuwe pi-otocollen aan het verdrag toe te voegen. Deze nieuwe protocollen moeten de band met Engeland verstevigen, want deze band duurt in de N.A.T.O. slechts 20 jaar, terwijl de Defensie Gemeenschap voor 50 jaar wordt aangegaan. Bovendien moet Frank rijk met het oog op de oorlog in Indo-China en eventueel denkend aan de spanningen in Marokko zekerheid hebben dat het zijn troe pen kan laten aflossen door de be schikking te hebben over troepen, die in het Europese leger zijn ondergebracht. Met deze twee voorstellen, die maar een gedeelte van de moeilijk heden opvangen, moet Frankrijk trachten de bittere pil van het ein de van het glorieuze nationale Franse leger op te vangen. De voorstellen tot een betere band met Engeland komen tege moet aan de bezwaren van de Franse socialisten, die steeds min der voelen voor het kleine Europa, dat in de maak is, en hardnekkig vasthouden aan een groot Europa met een beslist niet willig Enge land. De andere voorstellen beogen de tegenstand van de nationalistische Gaullisten iets tegemoet te komen. Hoe dit overigens zal uitpakken, kan vrijwel niemand zeggen. De eerste tekenen zijn niet gunstig. Twee tegenstanders van het Euro pese leger zijn door de Franse Kamercommissies, die het plan moeten bestuderen om aan de Ka mer verslag uit te brengen, als rap porteurs gekozen. Maar aan de an dere kant is Foster Dulles in Parys geweest, die te verstaan gegeven heeft, dat de liefde voor het ene Europa niet van één kant kan ko men. Amerika wil graag financieel nog een beetje helpen, maar dan moeten de Europese regeringen er ook iets voor over hebben. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. Vervolgens is er nog een derde feit van betekenis geweest in de af gelopen weken in Straatsburg. De Constitutionele Commissie, die op dracht had een ontwerp te maken voor een Europese Grondwet' 'heeft aan de Vergadering ad hoe verslag uitgebracht over haar werk. Deze Vergadering heeft zich met de voor stellen van de Commissie in grote trekken kunnen verenigen. Wel was er naar onze dat is Neder landse smaak te weinig aandacht besteed aan de economische inte gratie van Europa, maar dank zy een motie van de heer Blaisse, heeft de Constitutionele Commissie opdracht gekregen om dit nog eens nader onder het oog te zien en op dit stuk nieuwe voorstellen uit te werken. De Commissie is daar nu te Pa rijs weer hard mee bezig. "P EN SLOTTE is er het feit van grote betekenis, dat echter door zyn technisch karakter moei lijker te begrijpen is, nl. de in werkingtreding van de gemeen schappelijke markt voor kolen en staal, die dezer dagen door de Hoge Autoriteit voor Kolen en Staal be sloten is. De vraagstukken, die zich daarbij voordoen zijn zowel van technische als politieke aard en het feit alleen al dat de negen leden van de Hoge Autoriteit en de Bij zondere Raad van Ministers het over zulke vraagstukken met elkaar eons worden, is op zich zelf ver heugend. Het zal nog wel even duren, voordat we merken, dat ons zakje huisbrand goedkoper gaat worden, maar niemand kan ontkennen, dat we op de goede weg zyn. DR W. J. SCHUIJT I>smes! Vooral na Hamea-Gelei voor Uw handen Met adopteren kan men beter nog wachten VOORSCHOTTEN WOOR het beheer der gelden heeft het Rampenfonds zich verzekerd van de medewerking van een advies college, bestaande uit 8 vooraanstaan de bankiers, dat door het bestuur van het Rampenfonds regelmatig wordt geraadpleegd. De financiën staan on der controle van de Rijksaccountants dienst. Degenen, die thans reeds naar hun haardsteden terugkeren, kunnen in afwachting van een algemene rege ling voorschotten via de rampschade- bureaux krijgen. Het is niet de bedoe ling hen te laten wachten. Hulp voor bedrijfsschade valt uit drukkelijk niet onder de arbeid van het fonds. Dit is overheidszaak. De leniging van de eerste nood is geschied door het Rode Kruis en het R.K. Huisvestingscomité, waarvan de laatste actief is geweest in de Zuide lijke provincies AAN het Rode Kruis is tot nu toe een bedrag verstrekt van f 1000.000. De door middel hiervan verleende noodzakelijke eerste hulp had betrekking op voeding en verzor ging van gereddén en geëvacueerden, aanschaffing van 1 butagas, verstrek king van rubber laarzen e.d., tran sport van redders, geredden en le vensmiddelen e.d., inrichetn van noodhospitalen en noodverblijven, als mede voeding, verzorging en tran sport van hulpcolonnes en dijkwer kers. Het R.K. Huisvestingscomité heeft ter leniging van de eerste noden van het Rampenfonds een bedrag van f 200.000 toegewezen gekregen. GEEN BEPERKENDE VOORWAARDEN LTET is niet gewenst aan giften be- 1 perkende voorwaarden te verbin- BELEDIGING VAN DE PAUS rvE ITALIAANSE Kamer van Afge- vaardigden heeft de parlementai re onschendbaarheid van de com munistische afgevaardigde Mario Mantagna (een zwager van Togliatti) opgeheven, opdat hij vervolgd kan worden op beschuldiging van beledi ging van de Paus en de katholieke geestelijkheid in het communistische blad Rinascita. den. Hoezeer het Rampenfonds de be reidheid tot helpen op prijs stelt, meent zij toch die beperkende voor waarden niet onder alle omstandighe den in acht te kunnen nemen. Ook wordt het in het huidige sta dium beter geacht met het adopteren van getroffen gemeenten te «achten totdat omtrent de noodzakelijkheid of wenselijkheid van zodanige adoptie een duidelijker inzicht zal zijn verkre gen. Dit waren enkele mededelingen, welke luitenant-generaal Alons, di recteur van het Nationaal Rampen fonds in een persconferentie deed. TN EEN VOORSTEL tot wijziging van de Kieswet stelt minister Beel voor. dat intrekking van een op de dag der oandidaatstelling bij het hoofdstembureau overgelegde schriftelijke verklaring van bewilli ging niet mogelijk is. Zou men toestaan, aldus de minis ter, dat een verklaring van bewilli ging bij of na de indiening van de carJiidatenlijst wordt ingel okker., dan zou zulks er toe kunnen leiden, dat ook andere candidaten het gege ven voorbeeld volgen. Aangezien dit alles zich afspeelt op het ogenblik, waarop het partijbestuur de lijst niet meer kan aanvullen, zou dit voor het partijbestuur een hoogst onaangenaam gevolg kunnen hebben. Advertentie) naar maat Zuiver wollen kamgaren Exclusieve dessins Uitstekende pasvorm en toch goedkojterf Amrttrdam Dan Haag Rotterdam Groningen Leeuwarden «Jtrecht-Haarlem Lelden Arnham Nijmegen Eindhoven Breda IJS EN WEDER DIENENDE: T'EEN NOODCOMPETITIE DUS! De mededeling van het bestuur van District I, ten opzichte van de schade aan de terreinen in Zeeland en West-Brabant, en zijn vaststelling, dot géén noodcompetitie zal behoeven te worden ingesteld, moeten ais balsem op de geslagen won-\ den hebben gevloeid in de getroffen gebieden en de desbetreffende clubs. Zij zullen oolc grote voldoening hebben geschonken aan de rest van voet ballend Nederlanddat gespaard bleef ren de gesel van de watersnood, waaronder nu nog tienduizenden gebukt gaan. Het lijdt geen twijfel, dat al deze gespaarden van die voldoening bliik zullen geven in de-vorm van financieel medeleven, waarin de desbetreffende organisaties van hoog tot laag reeds met het goede voorbeeld voorgingen. Ook in voetbal kringen moet de roep blijven opklinken: gééf! Zoveel ge kunt en Iaat geen gelegenheid voorbijgaan om met de collectebus te rammelen, want veel. zeer veel is er reeds geneven, doch er blijft zo oneindig groot leed te lenigen, dat geen mogelijkheid om gelden in te zamelen ongebruikt mag worden gelaten. Wij scharen ons dus aan de zijde van de organisa- ties en vragen met haar clubbesturen: doe tvat ge kunt en gij. sportlief hebbers, doe op uw beurt hezelfde en gééf wat ge kunt. Als iedereen naar draagkracht offert de kleintjes maken ook een grote zal er komende Zondagavond, om te beginnen, een klinkend bedrag tezamen gebracht zijn. Komaan, toon uw goede hart enblijvend'.! ker niet gemakkelijk zijn, maar de mogelijkheid is ongetwijfeld aanwe- DE TWEEDE KLASSERS Gelukkig géén noodcompetitie LIET IS GEEN volledig programma, dat overmorgen afgewerkt wordt bij de eerste klassers, waarin, als alles doorgang vindt, totaal 18 wed strijden zullen worden gespeeld en daarvan vier in C en drie in D. We hebben dus weer eens met een in haalprogramma te doen. Sparta, niet meer zo glorieus aan de kop, sinds het enige klinkende ne derlagen te incasseren kreeg, heeft een niet gemakkelijke reis naar Ju liana. Hoewel deze Limburgers ge vaarlijk onderaan bengelen, zal het Sparta allerminst meevallen winst mee terug te brengen. Excelsior en Longa, die elkaar in Rotterdam ont moeten, lopen in kwaliteit weinig uit een, maar de jonge eerste klasser is op eigen grond wat men noemt een "kwaje", zodat een zege voor de thuisclub niet denkbeeldig is. BW reist naar Sittardi-a, dat, naar het ons wil voorkomen, niet tegen het „terug gekomen" BVV opgewassen zal zijn. Emma heeft MW te gast en hier verwachten wij een puntenverdeling. Xerxes krijgt vermoedelijk de handen vol aan DHC, maar staat toch gunsti ger voor de winst dan de Delftenaren. Hennes DVS. dit seizoen een blijven de zwakkeling, lijkt ons bij voorbaat verloren tegen het bezoekende ADO. Veler ogen zullen gericht zijn op de ontmoeting in Tiel tussen TEC en het Bredase NAC. De Tielenaren staan weliswaar nog altijd onderaan, doch in puntental staan ze gelijk met DHC, Hermes DVS, Maurits en Limburgia, al hebben deze een of meer wedstrij den minder gespeeld. NAC is twee punten meer rijk dan hun gastheren van morgen en reken maar. dat zij alles in het werk zullen stellen om dit aantal te vergroten. Dat zal TE VERWACHTEN IS, dat in 2 A koploper TOP uit zal lopen op Helmond, dat vrijaf heeft. Het komt ons namelijk voor, dat Woen- se' bij TOP geen winst weg zal kun nen halen. Kolping blijft eveneens in de rij, passeert zelfs Helmond, als van De Spechten wordt gewonnen, het geen niet uitgesloten is. Sarto heeft een kansje tegen RKTW, evenals DESK bij Schijnael, al is dat enige graden minder. SET zal er wel niet op rekenen Wilhelmina van het lijf te kunnen houien. In 2 B worden twee ontmoetingen waarbij Zeeuwse clubs betrokken zijn, in het Zeeuwse gespeeld: Mid delburgGoes en TerneuzenAxel. Op het ogenblik, dat dit overzicht geschreven wordt, is niet bekend, of beide wedstrijden doorgang zullen vinden, maar is dat het geval, het geen overigens wel voor "Ie hand ligt, dan geven wij de beide thuisclubs de beste papieren. Alliance heeft RAC op bezoek. Het wil ons voorkomen, dat de Roosendalers heel erg gebrand zullen zijn op revanche: is da* inder daad het geval, dan voorspellen wij een zege voor Alliance, dat daar mede zijn kans op de titel blijft be houden. Baronie opereert op eigen grond tegen MOC, dat doelman de Rijk weer onder de lat heeft staan. Dit impliceert, dat de groen-witlen goed op schot zullen moeten zijn, om te kunnen zegevieren; hetgeen ons in tussen als voor de hand liggend voor komt. DE DERDE KLASSERS (~)SS ZAL in 3 B heel weinig moeite met Blauw-Geel hebben, hetgeen van nummer twee op de ranglijst, Concordia, niet gezegd kan worden, nu het uit moet spelen tegen Zwa luw; het kon wel eens zijn, dat beide in puntenaantal gelijk komen te staan. Uno Animo zien we 2ijn kam pioenskansen consolideren contra Gu- Smith ENE ENGELSE Nationale Gezornl- heidsdienst die brillen en gebit ten moet verschatten aan bij ziende en tandeloze tïritien, ver keert in grote moeilijkheden Daar sommigen vergeten, hun nummer van het reeds lang vergeten per soonsbewijs in te vullen op hun Ge- zondheidskaart, ontstaan allerlei verwarringen, vooral onder de pa tiënten die Smith en Jones heten. Want een telling heeft uitgemaakt. dat er in Engeland en Wales 800.00Ü Smiths wonen en 550.000 Jonesscn. Duur spek EEN eigenaar van een var ken in een klein Deens dorp in Jutland wist niet hoe gauw hij zijn varken zou slachten. Het lieve dier had namelijk een portefeuille met duizend kronen inhoud (ong. 550 gld.) verslonden. Welaan, het varken werd geslacht, maar de kostbare papiertjes waren al verteerd Geadresseerde verhuisd TOEN EX-PRESIDENT Truman op 15 Januari j.l. voor de ra dio een afscheidsrede hield was Lesley Massey, een typograaf uit Memphis (Tennessee) zo en thousiast, dat hij spontaan een te legram stuurde van de votqende inhoud: Gelukwensen met uw bewind Dezer dagen ontving hij bericht terug van het Witte' Huis de ambtswoning van de Amerikaan se president waarin het vol gende: „Zeer oprechte dank voor uw bemoedigende boodschap Ondertekening: Eisenhower,. Even wrijven DIJ DE POLITIE van het Ameri kaanse Arlington verscheer, de hinkende 60-jarige Summerfïeld MoCarteney. Hij beklaagde zich er over, dat een hem onbekende dame hem de weg had gevraagd naar de Falls Kerk "en, opmerkende dal hij moeilijk liep, hem aanbood als te genprestatie te masseren. Toen het gewrijf was afgelopen miste Sum- merfield 256 dollar uit zijn binnen zak. Gewoon w£ hl; Te laat - Op tijd LJEEFT ALBERTO SILLER uit Monterrey in Mexico even ge boft! Hij moest lotjes verkopen, hield er een stel over en wilde die inleveren. Hij was 10 minuten over tijd en moest ze toen zelf maar hou den. Op cén ervan viel een prys ter waarde van 327.000 gulden. Dure neus MEVROUW DOUGLAS, echtgeno te van de voorzitter van de Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. heeft eergisteren het eerste vliegtuig van het type Viscount in gewijd met het stukslaan van een fles champagne op de neus van de .Viscount, Omdat die neus zo kost1 baar is en niet. mocht...warden be schadigd, was voor deze gelegenheid een champagnefles van uiterst dun glas vervaardigd. Weesjongen DOBERT KIRK, een weesjongen uit de Engelse stad Lincoln shire, w7s een eenvoudige let terzetter. Hij interesseerde zich voor de journalistiek terwijl hij zijn loden letterkolommeties ver zorgde van een krant in Notting ham. Het vlotte zo met zijn studie, dat hij aldra werd opgenomen in de redactiestaf en toen hij dezer dagen op 76-jarige leeftijd op zijn buitengoed te Cotgrave stierf, was hij eigenaar van een groep week bladen. Ploffen ver tracht ET ENGELSE Whitley Bay in opschudding. Een garage aldaar had per abuis aar. 12 klanten die om petroleum vroegen, benzine verkocht. De brandweer werd in alanntoestand gebracht, waarschu wingen verschenen op het scherm van de plaatselijke bioscopen: Wan neer men benzine in een petroleum- toestel gebruikt, zal de zaak ont ploffen Politie reed rond met luidspreker-auto's. Drie van de 12 klanten meldden zich en voor de 7 onbekenden houdt men nu zijn hart vast. Pantoffelslag LIEEL ZWITSERLAND heeft mee geleefd met de voorgestelde ge meente-verordening van Mei nier. De verordening hield in. dat kinderen uit hygiënische overwe gingen by het betreden van do scholen hun schoenen moesten uit doen en pantoffels moesten aantrek ken. De pantoffelaars verloren de slag, want met 54-52 stemmen werd het ontwerp verworpen, Geen wraak ENE TURKSE soldaat Fazil Akmus- tagaoglu van het Turkse deta chement in Korea verloor het leven in een mortiergevecht. Zijn 22-jarige broer Fahretti.a nam ter stond dienst om zijn broer te wre ken. Maar hij kreeg een administra tief baantje achter het front, om dat. naar men hem zeide, één dode in de familie al erg genoeg was. Toen Fahrettïn veilig achter de li nies in een jeep reed, sloeg de auto om en Fahrettin werd er dood on deruit gehaald. Niets gedaan IN HET ENGELSE graafschap Gloucestershire ontsnapte de 26-jarige John Baines. Hij kwam in een dichte mist terecht wist heg noch stegwerd volko men ontmoedigd en meldde zich twee uren later op een politiepost, 10 kilometer verderop. Op de klippen ENE WONDERLIJKE WERELD vin den wij niet ver van huis. Wan neer wij eens nagaan, welke staaltjes van heldendom en uithou dingsvermogen er zijn -geleverd in het rampgebied van ons land, dan zou men kolommen kunnen vullen. Maar toch mogen we wel enkele re gels wijden aan een 16-jarige En gelse knaap, Jeffrey Heath uit Bournemouth, die op zijn fiets was geklommen om een tocht langs de kust te maken. Hij liet zijn zak lantaarn vallen toen hij een hol in een klip bij Swanage onderzocht. In, het duister viel de jongen in zee. Hij trok ,\yat klerey, uit. terwijl hij het hoofd boven water hield en kon een uitstekende - richel bereikéfl, waar hij op ging zitten, te moe om de 18 meter hoge klip te beklimmen. Toen hij uitgerust was en een klim- poging waagde, viel hij opnieuw in zee. Weer kon hij op de richel ko men, waar hij het ochtendlicht af wachtte. Toen wist hij de top te be reiken en arriveerde, meer dood dan levend, in een nabijgelegen villa. dok, zelfs nu in Tilburg moet wor den gespeeld. Heusden heeft winst kansen contra Sint Michielsgestel. alsheel hard aangepakt wordt. Tenslotte is hier dan nog de plaatse lijke derby DKCWSC. Wet daarvan te voorspellen? Volgens ie ranglijst zou WSC moeten kunnen winnen, maar in een derby van deze aard spe len andere factoren mee. Dus? In 3 C opent VirtusBaardwijk de rij. Wy vrezen een nederlaag voor de lui in Zevenbergen. VES staat niet ongunstig voor de winst contra hel bezoekende BSC, evenals SCO tegen Roosendaal, doch WVO zal het niet kunnen halen tegen Hero. Zijn we niet heel erg zeker van het doorgaan van VirtusBaardwijk (we weten niet hoe het in Zevenbergen gesteld is), zeker is, dat BreskensMeto en BiervlietODIO geen doorgang zul len vinden, nu het bestuur van Dis trict I besloot, dat voorlopig ge durende vier weken de clubs re gionaal zullen spelen: Zeeuwse tegen Zeeuwse en West-Brabantss tegen West-Brabantse clubs. Blijven dus drie wedstrijden over: Vlissingen Zeelandia, Corn. BoysRCS en Nw. BorgvlietRKFC. Vrijwel zeker is aan te nemen, dat laatstgenoemde Advertentie) Advertentiei HET GENEEST VLUGGER EN BETER wanneei Gij er Akker s Kloosterbalsem 6gi doet. Deze heerlijke, zuiverende wond- balsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brandwonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid Maar ook als wrijfmtddel bij rheuma- tiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akker"» Kloosterbalsem al diie geslachten lang ge prezen met de bekende woorden; „Geen goud zo goed" doorgang zal virion, met de beste papieren voor RKFC; wat de beide andere betreft, zal nog even moeten worden afgewacht of spelen daarvan mogelijk is. DE VIERDE KLASSERS WAT DEZE REGIONEN aangaat, verkeren wij, wat sommige clubs betreft, voorlopig ook nog in het onzekere. Het zal het beste zijn na dere berichten van de KNVB af te wachten. Wij stellen ons voor zo mo gelijk in ons blad van morgen Zaterdag precies mede te delen, wat wèl en wat géén doorgang vindt. door Nico J. P. Smith "Het Dorstige Hert" past beter in het milieu van het straatje, In een verweerd, bouwvallig krot heeft Ve der lang geleden zijn kroeg gevestigd. Op het uithangbord, dat bij storm achtig weer in z'n roestige hengsels hangt te piepen, heeft vele jaren ge leden een mi schildering van een hert gestaan. Weer en wind hebben het moois al lang doen verdwijnen en of schoon Veder zijn zaak best had kiyi- nen opknappen, hij heelt het niet ge daan. Hij zal gek zijnDe klanten zouden denken, dat hij van liün cen ten beter was geworden. Nog een paar jaar, dan trekt hij er tussen uit. Veder heeft in z'n tapkast het ge zicht op het dikke gordijn, dat de kroeg afsluit. Eerst moet altijd de deur open en dan na het gordijn opzij te hebben geduwd, komen de klanten binnen. Op z'n hoge kruk naast de helblinkende bierkraan troont Veder als een vorst. De tapkast waarin od glazen platen de karaffen met kleurige dranken prijken, is zijn i'-oon Daar zit-ie heel de dag daar heeft hij het oog op de gaande en ko mende man en van zijn plaats af kan hij in een spiegel de hele zaak door kijken, tot in de verste uithoeken. Want ook deze zaak is groter dan je van buiten zou verwachten. Veder heeft een volledige vergunning, maar achter de bar proeflokaal staat or op de d:ar kom je over een trapje met een paar treedjes in de nauwe en kale biljartkamer. Het biljart zelf is goed, maar de ruimte er omheen is zo smal. dat de spelers nauwelijks plaats over houden om te zitten als ze niet aan stoot zijn. Ik begrijp niet, dat je er bezwaar tegen kan hebben, zegt Veder zacht, tcv wijl hij zich over de toonbank nr.. i- een man buigt, die op de hoge kruk aan de andere kant zit. Ik zou zeggen: het is opgelegd pandoer. Ik geef je Henk mee om uit te kijken. Die zoon van jeNogal een snuggere, antwoordt de bezoeker. De vent is lang en schraal. Terwijl hij spreekt' gaat z'n onnatuurlijk grote Adamsappel, heen en weer. Met glui perige spleetoogjes kijkt hij naar het lege glaasje voor hem op het zinken toonbankblad. Veder begrijpt de stille wenk. Hij neemt een karai' en schenkt voorzichtig, teder bijna, het glaasje' weer vol, dat de ander met een „pro- sies" snel achterover wipt. Vergis je met in Hendrik, waar schuwt de vader dan. Die jongen., daar zit meer in dan je denkt. Hij heeft in z'n eentje dat hele gevalletje uitgekiend en je hoeft niet te denken, dat hij iets zal loslaten als het mis zou lopen. Henk heeft nog nooit zoiets bij de hand gehad je weet niet, of je op hem aan kan, werpt de ander te gen. Met die andere knaap die Duintjer zou het vast goed gaan. Die knaap daar kon je op rekenen. Daarom zit-ie nou vast, ant woordt Veder. Doodgewoon een stommeling. Moet je nodig zeggen, meent Arie. Dat jong heeft pech gehad, maar als-ie had gesproken, dan waren we allemaal van een koude kermis thuis gekomenjij vooral. Veder doet of hij die llfetste opmer king niet heeft gehoord. Hij heeft al z'n aandacht nodig om het glaasje van de bezoeker opnieuw te vullen. Maar Arie kijkt er nu naar en raakt de consumptie niet aan. Waar zit die Duintjer nou? wil Arie weten. Weet ik veel? Die zaak is achter de rug. Hij is veroordeelddrie jaar ter beschikking gesteld. Ze zul len hem wel in het een of andere tuchthuis hebben gestopt. Over een jaar of drie zullen we wel eens ver der zien we hebben nu wel wat anders om over te piekeren. Maar ik zeg je. Arie, dat je nooit meer zo'n kans krijgt. De sleutel heb ik je hoeft alleen achterom te gaan, de deur te openen, een baal koffie mee te no men en hier te brengen. De hele zaak is in kannen en kruiken als ik er sterk genoeg voor was, had ik jou niet nodig dan haalde 'k dat vrachtje zélf even. Het is doodtoeval- lig, ddt die chauffeur me om koffie vroeg. Daar maken ze in Duitsland reuze zaken mee. Bohnenkaffee Ze doen er een moord voor. Dus smokkelwerk er ook bij? Mian, wat ben je zwaar op de hand. Dat zijn jouw zaken toch niet? Jij hoeft leen maar de wacht te ha len. Voor jou moet het voldoende zijn, dat de buit dadelijk wordt wegge werkt. Wat er verder mee gebeurt daar heb jij geen boodschap aan. Ik heb alleen het werk te doen met de rest heeft Arie niet te ma ken, strit de man-met-de-Adamsappel vast. Laa*. ik je zegger v,der. dat het hele zan>ie me niet ..-valt. hoe gemakkelijk het ook lijkt. Blankers is een beste kerel. Hij is eigenlijk één van ons en als ze in het straatje wis ten, dat ik.... Geen mens die er van weet. Henk heeft het hele zaakje in z'n dooie een tje uitgeknobbeld en ik had nooit ge dacht. dat je met zoveel smoesjes zou komen. Die chauffeur kan nu een heel baaltje gebruiken. Als het een paar pond was geweest, ton had mijn Henk er zelf wel mee aangekomen, maar hij kan moeilijk een baal tegelijk weg slepen. Als het Blankers niet was. Die is het nu toevallig wèl Blankers heeft ons er in de oor log aardig doorheen geholpen hij is eigenlijk de enige fatsoenlijke krui denier die ik ken. Dat lijkt zo, weerlegt Veder. Daardoor heeft-ie nu een pakhuis vol goed een beste kerel, maar ik zou wel eens willen weten, van wie z'n centen hij die verbouwing van z'n winkel betaalt. Ik zie er geen kans voor en niemand hier in de straat. Blaukers wel. Van wie z'n centen? Van de jouwe en van die van mij. Maar dat doet er allemaal niet toe dat moet een ieder voor zichzelf we ten. Wij hebben nu een baaltje kof fie nodig daar is wat aan te ver dienen Blankers heeft in z'n schuur ik weet niet hoeveel balen staan en hij merkt niet eens, dat er eentje pleite gaat. Pratende grijpt Veder weer naar de karaf, maar als hij ziet, dat het glaas je er nog onaangeroerd staat, vraagt hij schamper of Arie afschaffer is ge worden en schenkt dan zichzelf weer in. Ja, van lege glaasjes, antwoordt Arie. terwijl b i het glas zo vlug ach terover wipt. c. hij het nog kan bij houden voor Veder de karaf weer op z'n plaats heeft teruggezet. Dat het nu net Blankers moet zijn, zie je. Als jij niet wilt. vraag ik de schele. Je moet het zelf weten, verze kert Veder. Als je dan maar be grijpt. tot ik ook verder niks meer voor je doe dan hoef je hier niet meer te komen, voor je je schuld be taald hebt. En er staat nogal wat van je, zegt Veder rustig, terwijl hij onder do toonbank naar een beduimeld boek grijpt. Met dat ene karweitje kan je schoon schip maken. Met z'n waterige spleetogen kijkt de man op de barkruk de kastelein aan. En dan is er nog watenfin, dat weet je wel. Als jij te lammena dig bent om zo'n onnozel karweitje op te knappen, ton kon ik wel eens m'n mond voorbij praten, sist Veder, die zich nu ver over de toonbank buigt, hem toe. Er zijn altijd nog een paar akkevietjes, waai- de politie belang in zou stellen. Een enkel briefje kan wonderen doen. Langzaam schijnt de betekenis van de woorden, die de kastelein tot hem richt, tot Arie door te dringen. Hij wordt vuurrood en de Adamsappel gaat op en neer alsof de man iets zit weg te slikken. Veder leunt weer achterover en slaat met belangstelling de uitwerking van zijn woorden gade. Je bent een nog veel groter schoft dan ik tocht, fluistert de man hees. Het is goed. Maar ik verzeker je, als er wat van uit komt. dan zal je aan my niet zo'n gemakkelijke hebben als aan die Harry Duintjer. Ik ben niet van plan alleen voor jou de doos in te draaien. (Wordt vervolgd). ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953. HILVERSUM 1 402 meter VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gramofoormvuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.18 Gramo foonmuziek; 8.55 Kookpraatje; 9.00 Gra mofoonmuziek; (Om 9.35 Waterstanden): VPRO: 10.00 ..Tijdelijk uitgeschakeld-', causerie: 10.05 Morgenwijding: VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven: 11.30 Cello en piano; 12.00 Gramofoonmuziek; (12.30-12 33 Land. en tuinbouwmededelingenO13.00 Nieuws en commentaar: 13.20 Accorc'eonmuziek; 13.50 Radioweekjournaa:; 14.15 Hawaiian- muziek; 14.35 West-Fries programma; 15.00 Amateurprogramma; 15.30 „Eerst denken, dan doen", causerie; 15 45 Gra mofoonmuziek; 16.15 Radio Philharmo- ïvlsch orkest en solis't 17.00 Voor de jeugd: 17.45 Wereldkampioenschappen schaatsenrijden; 18.00 Nieuws; 18.15 VA- RA-Varia; 18.20 Filmprogramma; 18.40 Regen ingsu itzondi rug„Zoeklicht op de Westerse Defensie"; 19.00 Artistieke Staalkaart; VPRO: 19 30: „Passepar- tout", causerie: 19.40 „Het Ouce Testa ment in deze tijd", causerie: 19.55 „De ze week", causerie: VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd programma; 22.00 Socialistisch commentaar; 22.15 Weense muziek: 22.40 „Onder de pan nen", hoorspel: 23.00 Nieuws; 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n 298 meter KRO: 7.00 Nieuws: 7 10 Gramofoonmuziek; 7.15. Ochtendgymnastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische ka'.en- der: 8.00 N<.euws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek: 9.00 Voor de huts vrouw: 9.35 Gramofoonmuziek: 10.CO Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmu ziek; 11.00 Voor de zieken: 11.45 Gra mofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gra. mofoonmuzlek: (12.30-12.33 Land- en tuinbon u-mededelingen)12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en kathol.ek nieuws; 1320 Amusementsmuziek; 14.CO Boekbe spreking; 14.10 Gramofoonmuziek: 14.20 Engelse les; 14.40 Dameskoor; 15.00 Kro niek van letteren en kunsten; 15.40 Har monie-orkest; 16.00 Pianospel.. 16.20 Luchtvaartcauserie; 16.30 „De schoonhe.d van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de jeugd: 18.00 Lichte muziek; 18 15 Jour nalistiek weekoverzicht; 18.25 Accordeon- spel; 18,45 Buitenlandse correspondenties: 19.00 Nieuws: 19.10 Gramofoonmuziek; 1920 Parlementair overzicht; 19.30 Gra mofoonmuziek: 20.20 Lichtbaken, cause rie; 20.40 „100 Jaar Kromstaf": 21.00 Ge. varieerd programma; 21.50 Actualite.tcn; 22.00 Lichte muziek; 22.20 „Wij luir'en de Zondag in!" 23.00 Nieuws; 23.15 Nws. in Esperanto; 23.22-24.00 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL, VLAAMS, 324 nieter 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten: 12.34 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaamse muziek; 14.00 Symphoiv.e-orkest en solist: 14.45 Gramofoonmuziek: 15.00 Idem: 15.15 Ethnische muziok; 16.00. 16.15 en 16,30 Gramofoonmuziek; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws: 17.10 Gramofoonmu ziek; 17,30 Orgelconcert; 18.30 Voor de ooidaten: 19.0) Nieuws: 19.40 Gvumo- foonmuziek; 20 00 Omroepserenade-, 21.15 Accord eonmuziek: 21.30 Gramofoonmu ziek; 21.45 Acoordeonmuziek; 22.00 Nws.: 22.15 Jazzmuziek met commenuai; 22.45 Gramofoonmuziek: 23.00 Nieuws; 23.05- 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. FRANS. 484 metsr 11.45 Gramofoonmuziek; 12.05 Idem: 13.00 Nieuws: 13.10 Verzoekprogranin'.a: 14.05 Idem: 15.00 Gramofoonmuziek: 16.30 Ge- van eerde muziek; 18.30 Accotveonntu- 7f 19 40 GrsvncfoonmuzAek: 15.45 Nieuws; 20.C0 en 20.15 Gevrlieerde mu ziek: 20.30 Nieuwe chansons; 21.00 Gia- mofoonmuziek; 22.00 Nieuws: 22.10 Gra mofoonmuziek: 22.15 Jazzmuziek: 22.45 Gramofoonmuz e"<: 22 50 Nieuws; 23.90 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3