Hebt u niet een paar van zulke hokjes, ga ze dan zo spoedig moge lijk maken. Ze zijn zo eenvoudig, dat het zelf bouwen voor niemand een bezwaar kan zijn. Uw Rijkspluïm- veeteellconsulent zal u gaarne op uw verzoek een werktekening zenden. De toepassing van de dikstrooisel- methode neemt meer en m,eer toe. In de gemeente Gramsbergen hebben een aantal pluimveehouders 50 ton VA.M.-compost gekocht, om deze te gebruiken als dikstrooiselbed in het kuikenhok. Het V.A.M.-bedrijf heeft het vorig jaar op enige tientallen be drijven. die zwaar besmet waren met de smetstof van coccidiose en wor men. proeven genomen met een 10 a 15 cm. dikke compost-laag in de kui- kenhokken. thans wordt deze proef in Gramsbergen genomen. De com post moet vrij droog zijn. Is ze dat niet, dan moet enige dagen voor de kuikens komen, de kachel aan. Wel moet men er voor zorgen dat de kui kens de eerste 4 dagen niet bij de compost kunnen komen. Dit is niet moeilijk te bereiken, immers we heb ben juist die 4 dagen een kartonnen scherm om de kunstmoeder en als we de bodem binnen die rand bedekken met zakken of papier, hebben we ons doel bereikt. Na die 4 dagen gaan scherm en zakken weg. Over de resul taten van deze proef hoop ik u te zijner tijd in te lichten. Als we zo het terrein der Pluim veehouderij eens overzien, ontkomt men niet aan de indruk dat we thans in een overgangsperiode verkeren. Om de grote uitval tengevolge van infecties met darmparasieten, waar onder ook de coccidiën moeten wor den gerekend, te beperken, wordt thans reeds aanbevolen de kuikens gedurende de eerste 8 weken binnen te houden en daarna over te brengen naar de zomerhokjes die in het wei land worden geplaatst, waar ze een vrije uitloop hebben op onbesmet terrein. Ze blijven hier tot ze enige weken voor de leg worden overge bracht naar de leghokken, waarin ze verder binnen worden gehouden. Bij toepassing van deze vorm van pluimvee houden behoort ook de dikstrooisel-methode. Hierover later meer. Dat in deze omstandigheden de huisvesting en vooral de ventilatie aan hoge eisen moet voldoen, is dui delijk en evenzeer dat er niet meer dieren in het hok mogen zijn dan 3 per mJ. bodemoppervlakte. Hardenberg. J- B. Maximumprijzen consumptie-aardappelen Om ongemotiveerde prijsopdrijving van consumptie-aardappelen waar voor naar de mening van deskundigen geen aanleiding bestaat tegen te gaan. heeft het Bedrijfschap voor Aardappelen op 3 Februari 1953, een verordening afgekondigd, waarin maximumprijzen voor consumptie aardappelen zijn vastgesteld. Deze prijzen, die in overleg met de organisaties van belanghebbenden zijn tot stand gekomen, worden over de gehele linie redelijk geacht. Van de producenten en de handela ren wordt in de huidige omstandighe den de nodige zelftucht verwacht. Zij mogen onder geen beding de maxi mumprijzen overschrijden, waarop scherp zal worden toegezien. Hieronder volgen de maximumprij zen, zoals deze in de verordening voorkomen. I. Maximum verkoopprijs aan consu menten per 100 kg. by levering af winkel: a, Klei-aard. Zand-aard. Februari 1953 18.16. Maart 1953 - 18.50 -16.50 April 1953 - 19.— - 17.— Mei 1953 -19.50 - 17.50 Na 31 Mei 1953 - 20.— - 18.— b. Bij thuisbezorging aan de consu ment mogen deze prijzen met ten hoogste ƒ1.per 100 kg. worden ver hoogd. c. De maximum verkoopprijzen aan consumenten op de Waddeneilanden bedragen 1.per 100 kg. meer dan de onder a genoemde maximum ver koopprijzen. II. Maximum verkoopprijs per 100 kg. bij levering aan een kleinhandelaar. a. Klei-aard. Zand-aard. Februari 1953 ƒ15.— ƒ13.— Maart 1953 -15.50 - 13.50 April 1953 -16.— -14.— Mei 1953 -16.50 - 14.50 Na 31 Mei 1953 - 17.— - 15.— b. Deze prijzen gelden bij levering franco bedrijf van de kleinhandelaar. c. De onder a genoemde maximum verkoopprijzen aan kleinhandelaren op de Waddeneilanden gelden bij le vering franco schip in de vertrekha- ven op het vasteland. III. Maximum verkoopprijs per 100 kg. bij levering aan een grossier. a. Klei-aard. Zand-aard. Februari 1953 ƒ12.25 10.25 Maart 1953 -12.75 -10.75 April 1953 -13.25 -11.25 Mei 1953 -13.75 -11.75 Na 31 Mei 1953 -14.25 -12.25 b. Deze prijzen gelden bij levering franco in of op het vervoermiddel op de laadplaats, waar de teler gewoon lijk zijn aardappelen aan levert. IV. Maximum verkoopprijs per 100 kg. bij levering door een teler aan een landhandelaar. a. Klei-aard. Zand-aard. Februari 1953 11*50 9.50 Maart 1953 -12.— - 10.— April 1953 -12.50 -10.50 Mei 1953 - 13.— -11 Na 31 Mei 1953 -13.50 - 11.50 b. Deze prijzen gelden bij levering franco aan of langszij het vervoermid del op de laadplaats, waar de teler ge woonlijk zijn aardappelen aan levert. V. Voor de aardappelen, die gewas sen zijn mogen de maximumprijzen met ten hoogste 1.per 100 kg. wor den verhoogd. Korte mededelingen INZAMELING VAN HOOI EN ANDER RUWVOEDER. Over het gehele land, o.a. in N.- Holland, worden inzamelingen voor bereid van hooi en ander ruwvoeder ten behoeve van het geëvacueerde vee. Naar het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, zullen spoedig regelingen worden getroffen om de over het ge hele land voor het geëvacueerde vee aangeboden hoeveelheden ruwvoeder, hooi, voederbieten, enz., op georgani seerde wijze ter beschikking te stel len van hen die het vee hebben op genomen. Over enige dagen kunnen aanvra gen om voeder worden gericht tot de Bureaux van de Provinciale Voedsel- commissarissen, die belast zijn met de leiding van deze op de evacuatie van vee aansluitende maatregelen. UITBREIDING VAN HET AANTAL VRIJE VARKENSMARKTEN. Het gunstige verloop van de var kenspest maakt het mogelijk het ge bied, waarin vrijelijk varkensmarkten mogen worden gehouden, verder uit te breiden. Blijkens een beschikking van de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening a.i. in de Nederlandse Staatscourant worden met ingang van 31 Januari 1953 de beper kende bepalingen t.a.v. het houden van varkensmarkten opgeheven in de provincies Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en het gedeelte van de pro vincie Noordholland benoorden het IJ en het NoordzeekanaaL In het centrale en Westelijke deel van ons land, begrensd door Noord- zeekanaal, het IJ, het IJsselmeer, het Keteldiep, de IJssel, de Rijn stroom afwaarts, de Lek, de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg, blijft het hou den van markten voor fok- en opfok- varkens verboden. Het vervoer van varkens uit het ge bied waar de vakensmarkten geschorst zijn naar het „vrije" gebied blijft ver boden. Het marktverbod geldt niet voor slachtvarkens met een levend gewicht van ten minste 75 kg., even min als de verbodsbepaling ten aan zien van het vervoer naar het „vrije" gebied, voorzover de slachtvarkens rechtstreeks naar een slachterij wor den vervoerd. lil Oproep aan de werkgevers en de arbeiders in de landbouw Enkele dagen geleden is door de Stichting voor de Landbouw mede gedeeld, op welke wijze naar haar oordeel aan de in de Stichting van de Arbeid voorgestelde maatregelen, om als gezamenlijke werkgevers en arbeiders een eerste bijdrage te leveren ter voorziening in de ont stane nood, voor het agrarisch bedrijfsleven uitwerking zou moeten wor den gegeven. In aansluiting hierop deelt het Dagelijks Bestuur der Stichting het volgende mede. Aan alle in de agrarische bedrijfstakken werkzame vaste en losse arbeiders wordt aanbevolen, om de waarde van één vacantiedag ter be schikking te stellen van de slachtoffers. Deze arbeiders kunnen dus hun werkgever, die volgens de CAO of loonregeling vacantiedagen door moet betalen, mededelen, dat zij thans een der vacantiedagen, waarop zij recht hebben, wensen op te nemen. Zij blijven echter aan het werk, doch verzoeken hun werkgever om het bedrag waarop zij recht zouden heb ben, aan het Nationaal Rampenfonds over te maken. Het is gewenst om het bedrag, dat op zichzelf wisselend is. af te ronden op tien gulden; daarmede wordt aangesloten aan het advies van de Stichting van de Arbeid om eerst een uurloon en later een dagloon ter beschikking te stellen. De werkgevers, die vaste arbeiders in dienst hebben, wordt aan bevolen om eenzelfde bedrag daaraan toe te voegen en het totaal aan het Rampenfonds over te maken. Losse arbeiders zijn in het huidige seizoen niet in belangr. ke aan tallen in de landbouw werkzaam. Zij beschikken echter nog over een bedrag aan vacantiebonnen, waarvan eerst met Pasen weer een deel zou kunnen worden verzilverd. De Stichting voor de Landbouw roept nu de losse arbeiders in de landbouw op, om met eenzelfde bedrag aan vacantiebonnen 10.—) aan deze hulpactie deel te nemen. In overleg met het Vacantiefonds voor de Landbouw is besloten, dat de bonnen daartoe tussen 11 en 18 Fe bruari op de gewone wijze kunnen worden ingeleverd bij de plaatselijke penningmeesters der drie in de Stichting voor de Landbouw samenwer kende landarbeidersbonden. De tijdstippen zullen plaatselijk bekend worden gemaakt. Het Vacantiefonds zal te zijner tijd de ontvangen bon nen verzilveren en het bedrag afdragen aan het Rampenfonds. De werkgevers bij wie momenteel nog losse arbeiders werkzaam zijn of die, voorzover dit niet het geval is, in de zomermaanden vele losse arbeiders in dienst plegen te hebben, kunnen bij de bepaling van het bedrag, dat zij aan de door hun vaste arbeiders afgestane bijdrage toevoegen, met deze omstandigheden rekening houden. Het Dagelijks Bestuur der Stichting voor de Landbouw vertrouwt uiteraard, dat alle bedrijfsgenoten naar hun vermogen hebben bijgedra gen aan de algemene hulp- en inzamelingsacties die plaatselijk zijn ge organiseerd en op deze wijze him burgerplicht hebben vervuld. Er is echter zeer veel nodig. Daarnaast acht het Stichtingsbestuur het dan ook noodzakelijk, dat, in aansluiting aan de oproep van de Stichting van de Arbeid, ook door onderlinge samenwerking van werkgevers en ar beiders in de agrarische bedrijfsgemeenschap een daad wordt gesteld. Daarom roepen de in de Stichting samenwerkende organisaties alle be drijfsgenoten op, om op de hiertoe aangegeven wijze aan deze bedrijfs- actie deel te nemen, opdat ook vanuit het agrarisch bedrijf als zodanig een bijdrage wordt geleverd aan de algemene nood. WEEKOVERZICHT van de Stichting voor de Landbouw. Week van 2 tot en met 7 Februari '53. Nationaal Rampenfonds. Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw heeft besloten een bedrag van 100.000.aan het Natio naal Rampenfonds over te maken. Ontvangen betuigingen van deelneming. Bij de Stichting voor de Landbouw kwamen hartelijke betuigingen van deelneming met de nationale ramp binnen van de voorzitter van de In ternationale Federatie van Agrarische Producenten (I.F.A.P.), van de C.E.A. (het Verbond van de Europese Land bouw), van de Franse Landbouw Organisatie, van de Italiaanse Land bouw Organisatie en van de Griekse Landbouw Coöperaties. MEDEDELING. Namens de beide Centrale Boeren leenbanken (Utrecht en Eindhoven) wordt medegedeeld dat geëvacueer- den op hun spaarboekjes van de Boerenleenbank 250.per week kunnen opnemen bij alle plaatselijke Boerenleenbanken, aangesloten bij een der beide genoemde Centrales. Indien ook het spaarboekje ont breekt, kan door de desbetreffende Boerenleenbank zo nodig een bijzon dere regeling worden getroffen in overleg met de Centrale Bank, waar onder deze Boerenleenbank ressor teert. Giften voor het Nationale Rampen fonds kunnen worden overgemaakt via de Boerenleenbanken. Tenslotte worden ook geëvacueerde kassiers van Boerenleenbanken uit de noodgebieden verzocht hun adres aan stonds op te geven aan hun Centrale Bank. Districtsagenten voor de uitvoering der sociale verzekeringen der Land bouw die geëvacueerd zijn, worden eveneens verzocht hun tijdelijk adres aanstonds te melden aan het Lande lijk Coördinatie Orgaan te Den Haag. VERLENGING INTERNATIONALE TARWE OVEREENKOMST. Besprekingen te Washington hervat. De besprekingen over de eventuele verlenging van de op 1 Augustus 1953 beëindigende Internationale Tarwe Overeenkomst worden op 30 Januari a.s. te Washington hervat. De Neder landse vertegenwoordiging staat hier bij voorlopig onder leiding van de voorzitter-directeur van het Hoofdbe drijfschap voor Akkerbouwproducten, Ir. T. P. Huisman. Verschillende voorafgaande bespre kingen brachten nog geen voor de contracterende partijen bevredigende oplossing van enige punten, van essen tieel belang voor verlenging van de overeenkomst. In de eerste plaats zal overeenstem ming moeten worden bereikt over de hoogte van de maximum- en minimum prijzen. De in de thans nog lopende overeenkomst genoemde maximum prijzen zijn naar het oordeel van de tarwe-exporterende landen: Amerika, Canada, Australië, Frankrijk, op te laag niveau gesteld. Voorts zullen di verse technische kwesties die in de huidige overeenkomst niet bevre digend werkten moeten worden bezien. Tenslotte worden in Washington enige problemen van meer admini- stratieve-juridische aard aan de orde gesteld, waarbij o.a. de duur van de nieuwe overeenkomst voor alle par tijen van groot belang zal zijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 38