STILLE VENNOTEN Vroege kuikens geven de meeste winst Neem geen risico en laat Uw percelen waarop U bieten wilt verbouwen eerst onderzoeken op bieten-cystenaaltjes. U loopt dan geen risico van een misgewas door bietenaaltje. Vraag assistent R.L.V.D. Als men kuikens heeft besteld, dient men tevens op te geven welk ras of welke kruising men wil ontvangen. Hierover dient men zelf een oordeel te kunnen vellen en moet dit niet aan de kuiken broeder overlaten. Het gras kan in de zomer een tekort aan natrium bevatten. Wanneer de koeien in de grond krabben en gaan likken wijst het er op, dat er een tekort aan na trium is. Gebruik daarom op Uw grasland Kalizout 20 in plaats van Kalizout 40 Met Kali 20 geeft men de viervoudige hoe veelheid aan natrium. Ja, Klara moet nu toch maar eens worden drooggezet, zij moet immers begin April reeds kalven en een lange droogstand is van grote betekenis. Als men één of twee dagen het saprijk voer gaat onthouden, behoeft men voor uierbezwaren niet te vrezen. Daarna weer gaan voeren alsof het dier nog 7S kg. melk pro duceert; het ongeboren kalf moet immers groeien en dat gaat niet vanzelf. Geef in 2e helft van Febr. reeds stikstof aan wintergranen, karwij en koolzaad. Uitstrooien wanneer gewas droog is. Geef aan winter tarwe niet te veel; aan dit gewas kan zonder bezwaar eventueel in April nog een tweede gift worden gegeven. Toch is het niet beslist nood zakelijk krachtvoer te geven. Is Uw ruwvoedervoorraad echter zeer klein en de kwaliteit niet al te best, dan zal het er niet zonder kunnen. Wilt- U een rantsoen? Hier volgt er eentje voor een volwassen koe: vre ZW 6 kg. goed hooi 360 2040 15 kg. goede koude kuil 330 1800 10 kg. bieten 70 1000 verder stro ras of kruising veranderen, nóch van leverancier. Onderzoek alles maar behoud het goede. Maar als U weinig ruwvoer hebt en de kwaliteit te wensen overlaat, wordt het geheel an ders. Laat het een lering zijn om straks beter ruwvoer te winnen. Hier volgt een geheel ander rant soen. vre ZW 5 matig hooi 220 1515 15 kg. warme kuil 225 1800 5 kg. bieten 35 500 li kg. B-mengsel 300 1000 verder stro. 780 4815 760 4840 Indien de boekhouding heeft uitgewezen dat men het afgelopen jaar goed heeft geboerd met de kippen, dan moet men niet van Alle kruisings hennen waarvan de vader een Witte Leghorn is, voldoen goed. Men heeft dan een witte hen met een enkele zwarte veer of soms iets meer geel ge vlekt bij een paring van een Witte Leghorn haan met Red of Neio Hampshire hennen. Als men witte kruisings hennen heeft, heeft men ook wille kruisings hanen, die voor de slacht een betere prijs op brengen. Bij gunstig weer dient in de 2e helft van Februari of begin Maart dê-'Stikstof op de rogge te worden gestrooid. De te geven hoeveelheid ligt tussen 200 en 300 kg. kalk- ammonsalpeter per ha. Ieder weet uit ervaring wel ongeveer hoe ver hij gaan kan zonder het gevaar voor legeren te groot te maken. Hebt U het benodigde aantal kuikens reeds besteld? Zo niet, dan wordt dit de hoogste tijd, want alleen vroegbroed kuikens geven het grootste rendement, omdat zij reeds in de nazomer be ginnen te leggen, op het tijdstip dat de eieren duur zijn en dit ge durende de herfstmaanden blij ven. Wees voorzichtig met te hoge giften kali op het grasland. Er zijn n.l. aanwijzingen dat een hoog kaligehalte in het gras, na delige gevolgen kan hebben voor de gezondheidstoestand van het vee. Vooral op bedrijven waar kopziékte onder het vee optreedt zal men met de kalibemesting de nodige voorzichtigheid moeten betrachten. We hebben in Januari een belang rijke daling der eierprijzen gezien, tengevolge van een verminderde vraag door het buitenland. Ook de vraag in het binnenland is thans abnormaal laag. Hoge eierprijzen hebben een on gunstige invloed op de binnenlandse afname. Daalt de prijs, clan duurt het toch enige tijd voor het binnenlandse verbruik zich weer herstelt. Wij Nederlanders eten toch al wei nig eieren; ongeveer 100 per persoon per jaar. Er zijn Europese landen waar men het dubbele verbruikt en in Amerika is het verbruik zelfs bo ven de 400. Nu komen de Amerikanen wat ge makkelijker aan de eïei-en dan wij. Een arbeider in Amerika moet ge middeld 25 minuten werken om een doosje met 12 eieren te verdienen, "Veel gekruisten. De keuze is thans groot. Tot voor enkele jaren ging het tussen Witte Leghorns of Reds. Thans bestaat de grootste helft onzer dieren uit ge- kruisten. Kiezen we dieren, die tot de lichte rassen behoren, dan moeten deze kuikens de eerste helft van April op ons bedrijf aanwezig zijn, terwijl de kuikens van de meer zwaardere rassen niet later dan half Maart onder de kunstmoeder moeten lopen. Neemt men zijn kuikens later, dan zal men niet ten volle het profijt van de hoge eierprijs trekken. Wanneer men dikwijls op bedrij ven komt, ondergaat men vaak de teleurstelling, dat er nog steeds pluimveehouders zijn, die him bedrijf zoveel beter konden voeren. Het is niet voor de aardigheid, dat de Pluim- veevoederfabrieken Opfokvoer I en II en Overgangsvoer fabriceren. Op de juiste tijd moet men geleidelijk van het één op het ander overgaan en het Overgangsvoer mag men niet overslaan zoals nog te vaak gebeurt. Dit Overgangsvoer bevat minder ei wit, waardoor de kuikens zich eerst normaal kunnen ontwikkelen. Het is nu eenmaal een kleine kunst zijn dieren erg vroeg aan de leg te krijgen, maar dit is een fout die zich wreekt in onze portemonnaie. Als de leg begint vóór het lichaam voldoen de is uitgegroeid, krijgen we niet al leen erg kleine eieren, maar ze hou den deze leg zeker niet vol. Om deze fout te voorkomen moet men op onge veer 12 weken geleidelijk overschake len op het Overgangsvoer en tevens zorgen dat minstens evenveel graan als meel wordt verbruikt. Voorbereidingen. Welke kuikens men kiest is niet zo heel belangrijk. Is men tevreden met de soort, die pluimveehouders, die in het geheel niet de beschikking hebben over een apart opfokhok. Nog veel te vaak ziet men, dat even voor de kuiken- tijd een deel der overjarige dieren wordt opgeruimd, waardoor de mo gelijkheid bestaat dat een deel van het kippenhok wordt afgeschermd met gaas en in gereedheid gebracht als kuikenhok. Deze oplossing lijkt wel practisch maar is volkomen fout en mag daar om nergens meer voorkomen. Het is onmogelijk om op deze wijze de kui kens gezond te houden. Het is om deze reden, dat voor Vermeerderings- bedrijven de eis geldt een apart op fokhok te hebben. Het wordt steeds moeilijker de kuikens ziekte-vrij op te fokken. Wil men met voordeel pluimvee houden, dan moet het begin goed zijn, d.w.z. dat onze kuikens zonder besmetting met coccidiose of wonnen worden opgefokt. Deze eis is zwaarder dan we zo den ken, want er zullen weinig terreinen zijn, waar de coccidiose-besmetting niet aanwezig is. De veroorzaker van deze ziekte, de coccidiën zijn zeer taai, alleen een 10 ammonia-oplossing en zonlicht is in staat ze te doden, een reden om het gras in de kuikenren 's zomers zo kort mogelijk te houden. Ieder deskundige is overtuigd van de noodzaak een apart opfokhok te hebben met voldoende ruimte. Zelf bouwen. We zien het pluimvee het meest op de kleine, gemengde bedrijven en daar moet men de uitgaven zo laag mogelijk houden; daarom gaan we zelf dit opfokhok bouwen. In mijn omgeving zijn veel hokken voor kip pen en voor kuikens, die de eigenaar zelf gebouwd heeft, soms met behulp van een rietdekker, omdat men niet alleen het dak, maar ook de wanden nieuwe methoden in de pluimveehouderij terwijl de Hollandse arbeider daar heel wat langer voor moet werken. Ieder jaar zien we, dat zo tegen het eind van September de eierprijzen oplopen. Dit is goed te begrijpen. De overjarige dieren zijn dan door de rui uitgeschakeld, terwijl de jon ge hennen nog lang niet algemeen leggen. Hierdoor ontstaat op de we reldmarkt een tekort aan eieren, wat de prijs doet oplopen. Deze keer bleef die hoge eierprijs langer gehandhaafd en gelukkig de pluimveehouder, die daar volop van heeft geprofiteerd. Iedere pluimveehouder dient te zorgen vóór October zijn jonge hen nen volwassen en aan de leg te heb ben. Dit kan alleen als men de kui kens vroeg krijgt. Welke tijd daar voor de beste is hangt af van de soort kuikens die men wenst. Zal hij winst geven? men had, dan moet men niet veran deren. Nu men de kuikens vrij kan kopen zou het mogelijk zijn, dat er straks veel vraag is. De nodige af spraken met de kuikenbroeder zullen zeker al gemaakt zijn. Maar hoe staat het met Uw opfokhok? Als straks de voorj aars werkzaam heden op het land weer alle tijd vra gen komt deze vraag te laat. Nu is er nog de tijd het opfokhok eens na der te bekijken. Op vele bedrijven is het veel te klein. In het begin gaat het nog wel, maar men vergeet dat de kuikens groeien en het hok niet. Vroeger kocht men ongesexte kui kens, dus na enige tijd gingen de haantjes er uit, dat is nu niet meer het geval. Helaas zijn er nog heel wat voor het grootste deel van stro maakt. Nu is er nog de tijd dit in orde te maken vóór de kuikens er zijn. Als ge daartoe de gelegenheid hebt, moet ge eerst zo'n zelf-gebouwd hok eens bekijken. Maak het vooral niet te klein. Het mag de eerste weken al gauw groot genoeg zijn, het moet be rekend zijn op kuikens op het mo ment dat ze het kuikenhok verwis selen met de zomerliokjes of later met de leghokken. Het is gelukkig niet meer nodig de zomerhokjes te verdedigen. Ze komen steeds meer in gebruik. Die ze heb ben, zullen ze ieder jaar weer gebrui ken, omdat ze gezien hebben hoe mooi de kuikens opgroeien in zo'n luchtig hokje, geplaatst op onbesmet terrein.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 37