Waar eens de kinderen spelende de straat opliepen moeten nu de dode dieren worden verzameld. Indrukken uil een veranderde wereld Het hoofd omhoog. Een bezoek aan de getroffen ge bieden toont ons de harde werke lijkheid. Radio en dagblad doen ons het hoofd in de schoot leggen. Ellende en nood aanhoren zonder iets te kunnen doen, breekt de weerstand. Wat wij U wilden zeggen, lezers op het droge, is dat de bevolking uit deze gebieden, deze getroffen en berooide mensen, gebeukt en geslagen zijn. Zij zijn echter niet gebroken en verslagen. Een volk om trots op te zijn, deze polderbe woners. Zij hebben het moeilijk in hun leed, maar zij- richten zich weer op in een groot Godsver trouwen. Laten wij, die via deze gebieden alleen economisch ge troffen zijn, in ons medeleven de pit niet verliezen. Alleen een vast beraden achterland lean deze ramp in redelijke perken terugdringen. Onze hulp. Wanneer ons pas drie maanden getrouwd lid van de C.J.B.T.B. ons vertelt hoe hij al zijn nieuwe spullen heeft zien ondergaan, om dat hij natuurlijk zijn vader hielp op de boerderij, dan begint hij direct over de grote hulp en het medeleven. Een steun in de rug, zei hij. Op het ernstig getroffen eiland Schouwen-Duiveland, waar de hulpverlening vertraagd op gang kwam, verzocht men ons de lezers mede te delen dat er prach tig werd geholpen. Deze mensen mopperen op zijn tijd, maar zij weten zich niet gebaat bij allerlei Honderdduizenden zandzakken, duizenden soldaten en burgers zijn doende om de gaten te dichten. discussies over zaken, die reeds geschied zijn. Onze hulp wordt een beetje goedkoop verdiend, wanneer wij ons beperken tot het bespreken van wat niet en wel had gemoeten. Laat deze getroffe nen voelen dat wij blijven door gaan, bij goede organisatie of chaos, vloed of eb, tegenslag of voorspoed. Wij zijn roetende dat er meer hulp nodig is, trots op de hulp, die reeds werd geboden. Hulp in geld en natura. Hulp door het herber gen van evacué's en vee. Dank baar dat ons volk nog zo kan rea geren. De helpers. Hoe stelt U zich de hulp aan zo'n gebied voor? Die duizenden helpers, wat doen zij. Denkt U dat zij allen met bootjes langs de hui zen varen en de voldoening sma- kan van tijd tot tijd iemand echt te redden? U weet dan niet wat deze helpers eigenlijk presteren. Een klein gedeelte doet het eigen lijke reddingswerk. De grote meerderheid doet eenvoudig werk dat helemaal niet op de foto's komt. Studenten sjouwen met hun on geoefende schouder kilometers van de dijk verwijderd zandzak ken op de vrachtauto. Uur aan uur in de kille waterwind en sneeuw. Zij hebben het gat in de dijk hooit gezien. Soldaten maken ergens van zandzakken een weer berijdbare loeg om het herstelwerk mogelijk te maken. Het is daar alleen maar koud. Vrijwilligers uit de steden ha len hout en balken uit het water Alle hoop is gericht op het herstel van de dijken. Zodra het water enigszins gezakt was, werd aan het redden van de inboedel gedacht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 35