HILLESHOG VAL DA Derdex petroleumhaven komt in 't Oostelijk deel van Rozenburg WEK DE GAL IN UW LEVER OP Verkoudheid TWIJNDERS' MANUFACTUREN Pag. 2 Nieuwe Brielse Courant van Vrijdag 13 Februari 1953 GEMEENTERAAD VAN ROZENBURG Daar het hier de eerste vergadering in 't nieuwe jaar betrof, gaf de voorzitter een overzicht over 't afgelopen jaar. De bevolking is in 1952 met 19 zielen toegenomen, niettegenstaande 7 personen, 4 mannen en 3 vrouwen, emigreerden, van wie 1 man naar Californië, 1 man en 1 vrouw naar Canada en 2 echtparen tegelijk naar Nieuw-Zeeland. In het afgelopen jaar werden bouwver gunningen afgegeven voor 4 schuren, garages (inbegrepen 1 voor de gemeente), 16 woningen (inbegrepen 6 woningen voor de gemeente); 2 pootaardappelbewaar- plaatsen, 1 groenvoederdrogerij6 ver bouwingen; 1 kerkgebouw, 1 bemalings installatie; 1 loswal en 1 warenhuis. In 12 raadsvergaderingen, 44 vergade ringen van burgemeester en wethouders en 9 van de woningcommissie zijn alle ge meentelijke belangen en die van de in gezetenen naar beste vermogen behartigd. In de laatste raadsvergadering is helaas wel een bepaald belang over het hoofd gezien. Ik wil hierover nu niet verder uit weiden, omdat het mij persoonlijk betreft. Toch hoop ik dat de raad in September na de verkiezingen van dit jaar in de zelfde samenstelling terugkomt, omdat continuïteit gewenst is in verband met de ervarjng,'«die men nu eenmaal moet heb- f ben» om iViteen politiek college steeds de juiste weg 'Veten te vinden om over eenkomstig \le afgelegde eed of belofte getrouw het algemeen belang te dienen. In verband met de dreigende oorlogs- omstandigheden moet er veel gewerkt 'worden aan de bescherming bevolking. De Ösandweer is in het afgelopen jaar be langrijk uitgebreid, zodat het corps thans uit 18 man bestaat, waaronder 3 bevel voerenden. Dit jaar moet gewerkt wor den aan de zelfbescherming der bevol king. De werving van de blokploegen in het kader van deze bescherming begint in Maart a.s. Ik hoop dat dan de burgerij zich spontaan tot het nodige aantal zal aanmelden. In het afgelopen jaar zijn er geen bran den geweest. Er wordt in het westelijk deel van het eiland Rozenburg een twee de bluseenheid geplaatst. De gemeente raad van Rotterdam heeft 25.000,ge voteerd voor een brandspuit en een brandspuithuis. Wanneer deze uitgaaf door Gedeputeerde Staten wordt goedge keurd, is er behoorlijk brandbestrijdings- materieel op het eiland. De medewerking aan het Instituut Steun Wettig Gezag, de Nationale Reser ve en de Reserve Rijkspolitie is voldoen de, hoewel 6 man van de Nationale Re- serve hun verbintenis niet verlengd heb ben. In het komende jaar kunnen belang rijke beslissingen tegemoet gezien wor den in verband met de naderende indu strialisatie in het kader van het Botlek plan van de gemeente Rotterdam. Er zijn stappen ondernomen om intensief met Rotterdam te onderhandelen. Toegezegd is dat de gemeente Rozenburg zo goed mogelijk op de hoogte zal worden gehou den van de plannen, welke uiteraard nog al eens gewijzigd worden. De derde pe troleumhaven van Rotterdam zal in het Oostelijk deel van Rozenburg komen. Van belang is het dan ook dat Rozenburg daarom op de hoogte is van de plannen. C tuil 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die Uter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal t* doen stromen. Eist Carter's Leverpllletles. (LM De belangen van de Oost- Rozenburgers In de reeds op hoog niveau gehouden besprekingen zijn ook de belangen van de Oost-Rozenburgers ter sprake gekomen. Ik verwacht, dat het contact met Rotter dam zo tot stand zal komen, zoafs ik mij dat had voorgesteld. Er zal naar gestreefd worden, dat de betrokken inwoners van het Oostelijk deel van onze gemeente zo goed mogelijk schadeloos gesteld zullen worden. Ik hoop dan ook dat de bespre kingen tot een goed resultaat mogen lei den, zowel voor de betrokkenen als voor de gehele gemeente. Ik wil eindigen met de opmerking, dat de toestand van de gemeentefinanciën niet onbevredigend is. De toekomst dient echter ingegaan te worden met veel be leid en voorzichtigheid. Het accres der uitgaven is namelijk meer toegenomen dan het accres der inkomsten. De nieuwe noodwet financiële verhouding zal wei nig verandering in de financiën brengen. Ik hoop dan ook dat de raad de wijsheid moge vinden om de gemeentelijke belan gen te dienen met behoud van onze fi nanciële zelfstandigheid. De nestor van de raad, de heer van Se- ters, beantwoordde deze rede. Spr. dankt de burgemeester voor de goede wensen en wenst hem wederkerig Gods zegen toe. Een verzoek van de bewoners van de zgn. „woning" om een lichtpunt te plaat sen op de toegangsweg werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Op het verzoek van de Nederlandse militaire bond Pro Rege om een jaarlijkse subsidie werd 20,toegekend. Nadat de raad daarvoor toestemming had gegeven kwam in behandeling een in terpellatie van de heron J. P. Westdijk en J. Molenaar over het beleid van B. en W. ten aanzien van de busdienst van J. van der Hout. Deze heren hadden daartoe een zeven tal vragen gesteld: n.L of het juist is, dat de busdienst van J. v. d. Hout met ingang van 1 Februari moet worden gestaakt en vanaf die datum door de R.T.M. zal wor den geëxploiteerd. Waarom van den Hout nooit antwoord had ontvangen op zijn brief van 11 November 1952 waarin hij om subsidie vroeg terwijl door B. en W. wel een bedfag aan subsidie op de begro ting werd geplaatst. Wordt door de R.T.M. aan van der Hout geen oneerlijke concurrentie aangedaan: achten B. en W. het niet onbillijk zonder verdere onderhandelingen met van der Hout deze voor een fait accompli te stel len door plotseling de R.T.M. in te scha kelen; tenslotte vragen zij of B. en W. zich nader op het vraagstuk willen bera den en onderhandelingen met van der Hout aanknopen om deze kwestie naar recht en billijkheid te regelen. In het ant woord van B. en W. dat evenals de gestel de vragen door de voorzitter werd voor gelezen kwam o.m. het volgende voor. Het algemene standpunt van B. en W. is dat het niet gewenst is om hangende een bij een hogere instantie i.e. bij Ged. Staten, lopend beroep, in het openbaar op de on derhavige zaak vooruit te lopen. Debat wordt ontoelaatbaar, althans onnodig acht. Vervolgens werden puntgewijze de vra gen beantwoord. Het groepsvervoer van schoolkinderen en arbeiders door van der Hout is door hemzelf opgezegd. Van moe ten staken is dus geen sprake. De beant woording van het subsidievraagstuk van J. van der Hout is gelegen in de beperkte vergunningverlening tot 1 Februari 1953. Daaruit viel te concluderen, dat B. en W. geen vrijheid kunnen vinden om een sub sidie van 30,per week aan de raad voor te stellen, als zonder deze subsidie Hoog water te Hellevoetsluls 13 Febr. Ie getij 2.52 u.; 2e getij 3.28 u. 14 Febr. Ie getij 3.43 u.; 2e getij 4.18 u. 15 Febr. Ie getij 4.26 u.; 2e getij 5.06 u. 16 Febr. Ie getij 5.08 u.; 2e getij 5.46 u. 17 Febr. Ie getij 5.48 u.; 2e getij 6.30 u. 18 Febr. Ie getij 6.32 u.; 2e getij 7.11 u. 19 Febr. Ie getij 7.14 u.; 2e getij 7.54 u. Zonsopgang en zonsondergang 15 Februari: op 7.56 uur; onder 5.53 uur. Standen gedurende de maand Februari N.M.: 14 Februari v.m. 2.10 uur. E.K.: 20 Februari n.m. 6.44 uur. V.M.: 28 Februari v.m. 7.59 uur. Z.h.s. werd het ophalen van het huis vuil voor de jaren 1953 en 1954 weer on derhands verpacht aan A. N. van Balen. Aan het bestuur van de Stichting tot Instandhouding van 'n Christelijke Vorm school voor kleuteronderwijzeressen te Vlaardingen, werd op haar verzoek, over 1952 een subsidie toegekend van 40, voor elke uit Rozenburg afkomstige leer ling. Ten aanzien van de door Ged. Staten gestelde nadere voorwaarde bij de ver- icoop van de gemeentegrond ten behoeve van de bouw van een verenigingsgebouw door de kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk, meende de heer van Seters, dat de kerk hier niet op in kan gaan. De voorzitter deelde mede, dat wanneer er ƒ5000, uitgetrokken wordt voor dit doel, de ge hele gemeente toegang moet kunnen heb ben. De heer Herweijer was van oordeel, dat deze sanctiebepaling ook inhoudt, dat wanneer de kerkvoogdij met 5000,in de hand de grond aankoopt, de gemeente niets meer te zeggen heeft. Volgens de voorzitter zal het zover niet komen. Theo retisch is het mogelijk, practisch niet. Het voorstel werd daarna aangenomen. Voor de invoering van het vak handen arbeid op de le o.l. school werd eveneens z.h.s. en bespreking een crediet van 150,verleend. Vervolgens werden B. en W. gemach tigd alle voorbereidende maatregelen te treffen om te komen tot de bouw van 2 premieregeling woningen op de hoek van de Julianastraat en de Prins Bernhard- straat. Deze bouw is daar geweest ten einde een aaneensluitende bebouwing te krijgen; het ligt namelijk in de bedoeling deze 2 woningen te bouwen tussen een zeer waarschijnlijk door een particulier te bouwen woning en de 6 thans in aanbouw zijnde huizen. De beëdiging van de waarnemend se cretaris kon niet doorgaan wegens ziekte van de heer Kuiper. De behandeling van de gemeentebegro ting zal vermoedelijk plaats hebben op 12 of 19 Februari a.s. van neus. keel of borst, snuift en wrijft U weg met het vervoer kan worden bestendigd. Het subsidiebedrag op de begroting 1953 is al leen voorgesteld en aanvaard voor het geval onverhoopt geen overeenstemming met de R.T.M. over vervoer zonder sub sidie zou worden verkregen. De gedachte dat deze subsidie was bestemd voor van der Hout moet dan ook op een misver stand berusten. Er is geen sprake van on eerlijke concurrentie i.v.m. de beantwoor ding van vraag 1. Evenmin is er geen sprake van een fait-accompli t.a.v. van der Hout door de inschakeling van de R.T.M. Uit de gehouden besprekingen heeft deze kunnen begrijpen, dat aan ver voer zonder subsidie de voorkeur moet worden gegeven. Hier liggen bovendien de persoonlijke belangen van van der Houte terwijl het gemeentebestuur de algemene belangen beeft voor te staan. B. en W. kunnen zich dan ook niet aan de gedachte onttrekken dat de vragenstellers zich met deze vragen op een verkeerd pad hebben begeven, o.a. door het algemeen belang over het hoofd te zien. Bovendien is deze interpellatie in een openbare raadsverga dering onnodig daar het persoonlijke be lang van v. d. Hout reeds door hemzelf wordt gediend door het krachtens de wet Autovervoer Personen ingestelde beroep. Nu er door betrokkene beroep is inge steld krachtens de wet, heeft een ander beraad van de kwestie door B. en W. geen zin, evenals het aanknopen van nieuwe onderhandelingen met van der Hout, waartoe B. en W. zich dan ook niet be reid kunnen verklaren. De heren Westdijk en Molenaar waren over het antwoord van B. en W. niet vol daan en hielden zich het recht voor, daar er thans geen discussie werd toegelaten, in een volgende vergadering of schrifte lijk op deze kwestie terug te komen. (Deze vergadering vond plaats Donder dag 29 Januari. Door de ontstane vertra ging van de postverbindingen wordt eerst heden geplaatst. Red.) Ten bate rampenfonds De secretaris van de A.N.A.B., afdeling Vierpolders verzoekt ons het volgende te plaatsen: De werknemers in de agrarische bedrij ven worden verzocht hun vacantiebonnen ten bate van het rampenfonds af te staan. Inlevering kan geschieden Zaterdag 14 Februari tussen 21 uur bij P. v. d. Meer, Rattendijk, Vierpolders. Gerekend wordt op aller medewerking. Niet geïdentificeerde slachtoffers te Zuidland Dirkje van der Velde, geb. 14.7.T0 (Kerkweg 324). Teunis van der Velde, geb. 5.7.'43 (Kerkweg 324). Pieter Wolters, geb. 2.4.'91 (Kerkweg 323). Geertruida Jacoba Wolters, geb. 4.11.'34 (Kerkweg 323). Cor nells Wolters, geb. 24.9.'38 (Kerkweg 323) Frans Wolters. geb. 4.7/42 (Kerkweg 323). Saartje Wolters, geb. 2.12/43 (Kerkweg 323). Pieter Wolters, geb. 11.3/49 (Kerkweg 323). J. Breederland—Reytenbagh (Kerk weg). G. van Eersel (Breedeweg). H. van EerselWeeda (Breedeweg). Twee kin deren van de familie Van Eersel, namen nog niet bekend. G. Mïnekus (Drogendijk). B. Minekus-Blom (Drogendijk). Minister Mansholt heeft de organisatie van het herstel landbouw ter hand genomen Minister S. L. Mansholt heeft tijdens een tweedaagse inspectiereis in het getroffen gebied, waarbij hij zich op de hoogte heeft gesteld van de omvang van de ramp en zich heeft georiënteerd omtrent de mo gelijkheden van het herstel van de land bouw, de voorbereiding ter hand genomen van de organisatie van het herstel en van do uitvoering der werkzaamheden, „Zo snel mogelijk beginnen" zal het devies zijn voor de herstelwerkzaamheden, waarbij steun gevonden wordt in de wetenschap, dat bepaalde gedeelten van het getroffen gebied, b.v. Zuid-Beveland en grote delen an West-Brabant, vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst kunnen opleveren. Daar staat tegenover, dat voor andere gedeelten in het getroffen gebied rekening moet worden gehouden met een latere aanvang van de herstelwerkzaam heden en met een langduriger proces van herstel van de grond. De minister noemde, wat dit betreft, b.v. Schouwen en Duive- land een tweede Walcheren. Tijdens de reis heeft Minister Mansholt contact gehad met agrarische voormannen uit het getroffen gebied en hij heeft op ruime schaal overleg gepleegd met amb telijke deskundigen en landbouwtechniek ook op de gebieden van het herstel van de grond en de cultuurtechniek. Bij het overleg zijn de richtlijnen voor het werk aangegeven en is de eerste phase van de voorbereiding afgesloten. Een nieuw organisatorisch apparaat wordt snel geschapen, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de met de Rijksdienst voor Landbouwherstel opgedane ervaringen en van de verdere mogelijkheden, die de or ganisatie van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening biedt. Ook de schaderegeling voor de landbouw en het ontwerpen van de ver dere financiering van het landbouwherstel zijn ter hand genomen. Noodbehandeling van trek kers en landbouwwerk tuigen De Instituten voor Landbouwtechniek en Rationalisatie. Tuinbouwtechniek, de Landbouwhogeschool en het Consulent schap voor Landbouwwerktuigen te Wa- geningen 'hebben onderstaand advies uit legeven aan landbouwers in de nood- gebieden voor de voorlopige noodbehan deling van trekkers en landbouwwerktui gen onmiddellijk na droogkoming. A. Behandeling trekkers en land- bouwmotoren 1) In géén geval motoren aandraaien. 2) Ter voorkoming van vorstschade alle water en olie aftappen. 3) Uitwendig met water, desnoods zout water, schoon spoelen. Na zout water be dekken met roestwerend middel. 4) Zo mogelijk inwendig met zoet water schoon spoelen. Daarna inwendig behan delen met roestwerende middelen. Bij ont breken van zoet water direct roestwerende middelen toepassen. B. Andere landbouwwerktuigen 1) Schoon spoelen met water, desnoods zout water. 2) Bedekken met roestwerende mid delen. Roestwerende middelen met gebruiks aanwijzing zijn verkrijgbaar bij de depóts der grote aardolie-maatschappijen. Op genoemde wijze behandelde trekkers en werktuigen zijn gedurende enige tijd beschermd. Vóór gebruik van de trekker is grondige deskundige behandeling noodzakelijk. SUIKERBIETENZAAD HILLESHÖC HILLESHÖC .R. STANDAARD de vroegrijpende E biet vroegrijpend-hoog gehalte N V. HOllANDSCH ZWEEDSCHE ZAAD MAATSCHAPPfJ KONINGSl AAN ?6 AMSTERDAM - Z Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Bericht aan rampslacht offers De burgemeester van Brielle deelt aan de geëvacueerden (kwartiernemers), mei verzoek aan de kwartiergevers er even eens goede nota van te nemen, het volgen de mede 1) Voor inlichtingen 'over schade-uit keringen aan alle rampslachtoffers (dus ook aan die van andere eilanden dan Voorne en Putten), wende men zich tot de schade-cnquête-commissie (zetel: Ge bouw Voorstraat 31, le verdieping); 2) Voor wekelijkse uitkering voor le vensonderhoud (en zakgeld) ten 'behoeve van de rampslachtoffers is- een lokaliteit in liet stadhuis (le verdieping) ingericht; 3) Mej. C. G. Schuurmans Stekhoven, s door de stichting voor maatschappelijk werk voor Brielle aangewezen om de ge- evacueerden met raad en daad bij te staan. Het ligt in haar voornemen de gezinnen op korte termijn te bezoeken, terwijl zij elke dag van half twee tot half drie spreekuur houdt in het stadhuis (le ver dieping) 4) In overleg met de hoofden der scho len kunnen de leerplichtige kinderen van evacués, voor zover de plaatsruimte het maar enigszins toelaat, als leerling op een der drie lagere scholen worden opgeno men. Zo nodig zullen buitengewone maatregelen getroffen worden. (School met de Bijbel, Schoolstraat 3, hoofd de heer H. A. Stemerding: r.k. pa rochiale lagere school, Venkelstraat 18, hoofd zuster M. Enste; openbare lagere school, St. Catharijnehof 6, hoofd de heer M. H. Koning). Hetzelfde geldt voor de kinderen van de kleuterleeftijd (gemeente kleuterschool. Venkelstraat 4, directrice mevr. C. M. de Bruin, geboren De Graaff; r.k. kleuter school, Venkelstraat 18, directrice zuster M. Enste). Terwijl voor kindJeren die moeilijk le ren; plaatsruimte is op de school voor buitengewoon lager onderwijs, St. Ca tharijnehof 8, hoofd de heer H. A. Bakker. De burgemeester wekt de ouders op, van de geboden gelegenheid in het belang van de kinderen, maar eveneens in dat der ge zinnen gebruik te maken. Het leven moet zoveel mogelijk weer in normale banen worden geleid. Rijkspluimveeteeltconsu- lentschap voor Nd.-Holland Zuid-Holland en Zeeland De directeur-generaal van de landbouw heeft, te rekenen van 1 Januari 1953, de ingenieur bij de voorlichtingsdienst ten behoeve van de landbouw, Ir B. H. van der Zanden te Leidschendam, met behoud van deze gemeente als standplaats, belast met het rijkspluimveeteeltconsulentschap voor de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Zeeland. Ir van der Zanden was sinds 1 Januari 1950 met de waar neming van het consulentschap belast. Nog 550 evacué's in Oostvoorne Te Oostvoorne verblijven momenteel nog ruim 550 evacué's. Ruim de helft hiervan is afkomstig van Flakkee, de an deren merendeels van Putten. De verdeling is als volgt: Stellendam 80; Sommelsdijk 30; Ooltgensplaat 31; Middel- harnis 46; Bruinisse 4; Nieuwe Tonge 11; Oude Tonge 3; Oosterland 2; Oudenhoorn 79 Heenvliet 21 Geervliet 1; Nieuwen- hoorn 38; Abbenbroek 61; Zuidland 67; Hellevoetsluis 2; Nieuw-Helvoet 3; Si- rr.onshaven 1 en Goudwaard 1. Verder verblijft er nog een vrij groot aantal evacué's, dat zich nog niet heeft aangemeld en daardoor nog niet kon worden geregistreerd. De premieregeling dienst kleine boeren en het borg stellingsfonds voor de landbouw In een uitzending, voorbereid door de Afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, zal de heer Ir J. van Bueren, Rijkslandbouwconsulent, op Maandag 16 Februari 1953. des avonds van 19.4520.00 uur over de zender Hilversum I, een uit eenzetting geven van het doel, dat ten op zichte van de premieregeling Dienst Klei ne Boeren wordt nagestreefd, terwijl in deze causerie tevens nader zal worden in gegaan op de betekenis van het Borg stellingsfonds voor de Landbouw. bij keelpijn .«pastilles Predikbeurten Zondag 15 Februari 1953 Ned. Herv. kerk. Brielle, v.m. 10 uur ds. Jansen; n.m. 7 uur ds. Alers (Jeugddienst). Geervliet, v.m. 10 uur ds. W. Lourens. Hellevoetsluis, v.m. 10 en n.m. 5 uur ds. de Leeuw. Nieuw-Helvoet, v.m. 10 u. ds. v. Dingstee. Nieuwenhoorn, v.m. 10 uur ds. A. A. de Bruijn. Oostvoorne, v.m. 10 uur ds. C. Brinkerink; Rozenburg, Immanuelkerk, v.m. 9.30 uur ds. Glashouwer van Vlaardingen; n.m. 6.30 uur ds. C. A. Evelein. Westerkerk, v.m. 9.30 uur ds. Evelein. Scheurpolder, v.m. 9.45 uur ds. Caze- mier van Schiedam. Rockanje, v.m. 10 uur ds. J. de Bruijn. Vierpolders, n.m. 6 uur ds. van Dijk. Zuidland, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur ds. J. Mortier. Zwartewaal, v.m. 10 uur ds. van Dijk. Ned. Herv. Evangelisatie Nieuwesluis, n.m. 6 uur dhr. de Wilde. Oostvoorne, v.m. 10 uur ds. Heeringa. Rockanje, v.m. 10 uur de heer den Boer. Vierpolders, v.m. 9.30 uur dhr. de Wilde. Geref. kerk Brielle, v.m. 10 _en n.m. 5 uur ds. W. A. Zwaan. Oostvoorne, v.m. 10 en n.m. 3 uur ds. L. de Nood. Rockanje, v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur ds. J. H. Zelle. Rozenburg, v.m. 9.30 en n.m. 2.30 uur ds. K. W. Dercksen van Maassluis. Zwartewaal, v.m. 10 en n.m. 3 uur ds. van der Lugt Chr. Geref. kerk Rozenburg, v.m. 9.30 en n.m 3 uur lees- diensten. Geref. kerk (art. 31 K.O.) Rozenburg, v.m. 9.15 en n.m. 3 uur, stu dent Ohmann te Meppel. Ned. Prot. Bond. Brielle, n.m. 7 uur ds. H. W. Meihuizen doopsgez. pred. te Den Haag. R.K. kerk Brielle, v.m. 7.30 en 10 uur H. Missen. Leger des Heils Spükcnisse, v.m. 10 uur en n.m. 7.30 uur dienst in 't kerkgebouw a. d. Molen laan; n.m. 6.45 uur straatRrediking hoek Voorstraat—Noordeinde. Zaterdagmid dag 2.30 uur straatzang door het Leger des Heils in de buitenwijken, 's Avonds 7 uur in de Voorstraat enz. Hllid- Krabben en peuteren maakt de iHfrW. kwaal steeds erger De helder UIlSmQ vloeibare D.D.D. dringt diep In u.xj.u. uringt aiep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. Tm. GE NEE S MIDDEL TEGEN Jp p J p (IM.) ucntcsniuLitL l t&cN HUIDAANDOENINGEN door T. LODEWIJK 7) Lastman was in zijn element. Zo was hij op z'n best, in een noodtoestand, waar in alles aanlkwam op snel en zelfstandig handelen, verantwoordelijkheid dragen. Dat meneer Twijnders hem geen volmacht iiad kunnen geven, deerde hem niet. Hij zat al lang genoeg in de zaak, was er altijd bij wanneer er werd ingekocht. Hij zou geen kromme sprongen maken en zijn hoofd niet verliezen. En als straks de baas weer zover was, dat hij zich met de zaken bemoeien kon, zou. hij merken dat die gewoon doorgedraaid hadden. Nie mand was tenslotte onmisbaar. Toen Van Driel weg was, sloop juffrouw Nederpelt het kantoortje binnen. Me neer moet absoluut rust hebben fluis terde ze. We mogen hem met niets lastig vallen. En er moet een telegram naar de jonge meneer. Wat zullen we doen, meneer Lastman Gewoon doorgaan, juffrouw zei de jongeman. meneer Twijnders zou het niet anders willen, denkt U niet? Er niet met de klanten en de reizigers over pra ten, meneer is ongesteld, niet van ernstige aard, daar blijft het bij. Stuurt U juffrouw Rietje maar niet het telegram naar de post. die heeft wel een beetje frisse lucht nodig, ze schrok zich een hoedje. En als U het in de winkel kunt rooien, bemoei ik me wel met de inkoop, met het magazijn en de expeditie. We zullen dit samen moe ten opknappen Juffrouw Nederpelt was opgelucht, nu iemand de verantwoordelijkheid had over genomen. In tegenstelling met Lastman, kon zij alleen fungeren in een geordende wereld, waar alles op rolletjes liep. En r.u het er naar uitzag dat dit zo zou blij ven, ging ze getroost weer aan haar werk, en weldra hoorde Lastman haar wat scherpe stem in druk gesprek met een juist binnengekomen dame. Jochems zei hij waar waren we met die facturen O, juist. Nu gauw, man, ik heb nog meer te doen vandaag. En wil jij dan in mijn plaats een extra oogje houden op de expeditie, en me alleen dén roepen als het strikt noodzakelijk is Hel is vandaag offerte-dag en meneer Twijn ders is niet ter beschikking, dus ik weet wél wat ik te doen heb En tevreden oogde hij naar de verdwijnende rug van de betrouwbare, ofschoon wat langzame Jochems, en verheugde zich in het besef van de grote verantwoordelijkheid die hij voorlopig zou moeten dragen. Vader ziek kom direct over - Lastman. Met grote ogen staarde Rolf Twijnders naar het telegram dat zijn hospita hem overhandigde. Is er iets meneer vroeg die dame met nieuwsgierige belangstelling toch geen narigheid thuis Neeweerde Rolf af maar ik moet wel direct weg, juffrouw. En ik weet nog niet wanneer ik terug kom. Enfin, ik heb de maand vooruitbetaald en tegen die tijd ziet U me wel weer. Mocht er post 'komen, stuur me die dan na het adres weet U, in Zuidhoek De juffrouw knikte bedrijvig en nam een aanloopje tot het verkrijgen van na dere bijzonderheden, om die straks aan de andere pensiongasten te kunnen mede delen, maar Rolf deed beleefd maar na drukkelijk de deur van zijn kamer dicht en ging terstond aan het pakken. Bij de taxistand op de hoek nam hij een taxi naar het Centraal Station en weldra zat hij in de coupé, gingen zijn gedachten al vooruit naar huis, waar zijn vader nu ziek lag. Het telegram zei hem niet veel. Maal ais ze een telegram stuurden was het toch vast wel erg. Waarom had hij niet even getelefoneerd vanuit Amsterdam Maar nee, dat was allemaal maar oponthoud ge weest; Zuidhoek was nog niet automatisch bereikbaar. Hij moest zorgen er zo gauw mogelijk te zijn. Zo reizend naar zijn zieke vader, was Rolf niet geheel vrij van gewetenswroe ging. Hij had het al eerder gemerkt, naar mate vader ouder werd, viel de leiding van de zaak hem zwaarder. Hij was al meermalen 's avonds vroeg naar bed ge gaan, tegen zijn gewoonte; had soms slaap poeders nodignee, dat zat helemaal niet goed. Het werd tijd, dat vader een flinke, be trouwbare hulp naast zich kreeg, en Rolf kreeg nu opeens een geheel ander licht op zijn vader's wens, dat hij, de enige zoon, in de zaak zou komen. Die zaak was vader's levenswerk, en dat werk zou hij het liefst in handen geven van zijn eigen jongen, natuurlijk. Het was niet allemaal koppigheid en eigenwijsheid van vader geweest, dat verzet tegen die studie. Nee, het was misschien wel veel meer koppig heid van hem, Rolf, geweest, dat hij niet had gewild. Rolf Twijnders was, bij al zijn Uiterlijke zekerheid en rustig optreden een kwets bare, een uiterst gevoelige jongeman. Als kind reeds had hem getroffen de verhou ding tussen zijn vader, de koopman en de klanten, vooral de dames. Ondanks alle verschillen hield Rolf veel van zijn vader en zag geweldig tegen hem op. Wouter Twijnders had niet meer dan lager onder wijs genoten, was meteen bij zijn vader, toen nog een „lapjeskoopman", in de zaak gekomen; en had in zijn spaarzame vrije tijd aan zijn eigen ontwikkeling ge werkt. Zo had hij zieh opgewerkt, niet alleen tot een groot zakenman, maar ook tot een goed ontwikkeld en scherpzinnig mens, met veel mensenkennis en een zeke re wijze bedachtzaamheid. Een man, die ieders respect ten volle waard was. Rolf wist hoe de reizigers over zijn vader dachten, hij merkte het aan him respect volle en, bij de ouderen, vriendschappelijke houding. Hy wist, hoe hoog zijn vader aangeschreven stond 'bij zijn leveranciers, bij de collega's uit de vakgroep. Zijn druk. ke werkzaamheden hadden hem verhin derd een aandeel te nemen in het maat schappelijk leven te Zuidhoek en dat was jammer, want anders, dacht Rolf, had va der het zeker tot raadslid, misschien wel tot wethouder gebracht. Vooral in die eerste tijd in Zuidhoek, toen Twijnders er nog „in moest komen" en alles op alles was gezet om de klant koning te doen zijn, had de jonge Rolf zich dikwijls onuitsprekelijk geërgerd om de toon, die sommige klanten zich niet alleen tegenover het personeel, maar ook tegen zijn vader veroorloofden. Vooral de dames waren daar sterk in, de mannen waren gemoedelijker, zagen in Twijnders veel meer de succesvolle zakenman dan de leverancier. Meermalen had Rolf het mee gemaakt, dat zijn vader sussend en voor komend tussenbeide trad, wanneer een dame met bijzonder veel noten op haar zang, zich ontevreden toonde over be diening, kwaliteit of prijs. Rolf had dan nuchter de maatschap pelijke status van zijn vader, zowel als diens persoonlijkheid, vergeleken met die van de gewichtige klant, en was dan tot de conclusie gekomen, dat alléén het feit, dat vader échter de toonbank stond en.de klant ervoor, haar blijkbaar aanleiding gaf zo op te treden tegen een man, die in alle opzichten haar meerdere was. Sindsdien had Rolf een afschuw van de toonbank gekregen. Die toonbank, die scheiding bracht, die de mensen verhinder de hem of haar die er achter stond, te schatten op de juiste waarde. En in jeug dige overmoed had hij besloten, nooit „lapjenkoopman" te zullen worden, niet te zullen buigen als een knipmes voor klanten, die alleen omdat ze „klant" wa ren, meenden hun haan koning te laten kraaien. Zijn vader kon er achteraf om lachen en zeggen dat het er alleen maar om ging wat je zelf was, dat men zich hierboven moest kunnen verheffen (wat hij dan ook deed) maar Rolf was zover nog niet. De toonbank, zo besloot hy, zou hém niet degraderen. Hij zou studeren, een titel halen. De handel trok hem sterk aan. Economie zou zijn vak zijn. Wanneer hy dan toch later wellicht in de textiel te recht kwam, zou het zyn op het kantoor van een grote fabriek of maatschappy, waar hij wellicht „Drs R. Twijnders" zou zijn en als academisch gevormd man, de gelijke of de meerdere zou zyn van hen, die nu met zoveel poeha zijn vader's win kel binnenstapten. Rolf had nog te veel oog voor de schijn; dat had hem groten deels tot zijn beslissing gebracht Nu, in de trein naar huis, drong het langzaam-aan tot hem door, hoeveel ver driet zijn vader gehad moest hebben van dit alles, welk offer hij had gebracht, toen hij zijn zoon tenslotte toch liet studeren, hoe eenzaam deze man stond in zijn be drijf, zonder iemand die hij volkomen in vertrouwen durfde nemen. Ja, daar was Lastmanmaar Rolf had het helemaal niet op Lastman begre pen. Die man was hem te veel een „Stre ber", die ging over lijken, als 't moest. Die dacht altijd en overal het allereerst om zichzelf. Hij was een goede kracht, een prima kracht, geer. man van twaalf-in-een- dozijn, en hij zou het misschien nog ver brengen. Maar hij kende geen loyaliteit, hy zou nooit een offer brengen, hij streef de alleen maar zijn eigen eerzuchtige plannen na, ten koste van wie ook. Zo'n man in de zaak opnemen zou het zelfde betekenen als een koekoeksei in een vogelnest, dacht Rolf bitter. Hij wist, dat zijn vader daarvoor evenmin blind was, en dat het die overwegingen waren geweest, die hem tot-nog-toe verhinderd hadden, eens met Lastman te gaan praten over samenwerken. Trouwen^ wist Rolf, vader had nog de hoop niet opgegeven dat er weer een Twijnders in de zaak zou staan. Met piepend' geknars van remmen stopte de trein. Rolf haastte zidh over het perron, blij dat hij na de lange, eenzame reis in de boemel, zyn benen weer eens kon strekken. (Wordt vervolgd).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 16