VOORAL VOOR DE VROUW Engelsen leven sterk mee met de ramp, die ons land teisterde -Meest?-- Meestér /WOL\ BAAL \jYESpf Onder vleugels van Britse vrouwen (1) Van niemand Stel je voor: die verstijfde waterval ontdooit ineens... De bitterballen bedreigd! Klokslag 6 wordt slagerswinkel keuken voor de automaat ZAKEN, DIE DE ÏSIEE®E E"'£r^ ,edere BONTGARNERINGEN hsjcpdmcdtiq Üdvrüibisüi W. RIJSSEMUS LOCKWELL V y Vrijdag 13 Februari 1953 - SPANNENDE SPEURTOCHT DOOR OUDE BOEKEN OVER VROUWENLEVEN OP het Head Quarter van de Na tional Council of Women het hoofdkwartier van de Nationale Vrouwenraad namen ze me on der hun vleugels, de Britse vrou wen Als bezorgde kloeken omring den ze het vreemde kuiken en eis ten allemaal hun deel van de zorg op. Ik geloof, dat ze zich verbaasden, dat ik mijn land, dat juist door zulk een ramp was getroffen, had wil len verlaten. Ik had zelf eerst niet willen gaan, maar iedereen zei: „Je kunt immers toch niets doen", en daarvoor was ik gezwicht. Of ik familie had in het over- stroomde gebied? Nee? O,, gelukkig Hun nieuwe cook had alles verlo ren op Canvey Island. En ze gingen over tot de bespreking van het pro gramma, dat ze met zoveel zorg voor me hadden samengesteld: „Wou ik dit graag zien? Stelde ik daar belang in?" en ik antwoordde gehoorzaam „Oh yes, I would like it" en „I think it is very interes ting" en keek tersluiks rond, of er een radio was, maar ik zag er geen. En ik dacht: „Als het van nacht maar niet weer gaat waaien." De kleine, grijze vrouw, die me in de gezellige, warme bibliotheek ontving, betuigde me haar deelne ming. Maar de kamer was zo zon nig, zo stil en veilig, dat het op eens ongelooflijk leek. dat mensen zich met hun laatste krachten vast klemden in bomen en op daken. „Ik weet niet, wat u precies in teresseert", zei miss Douie. „Ik zal u maar iets laten zien." En met zulke liefdevolle handen legde ze me hagr eeuwenoude boe ken voor, met zoveel humor ver telde ze me ervan,'dat ik voor het eerst in al die dagen het water even vergat. r)E kostbare antiquarische boe- ken stapelden zich voor me, op de glanzende tafel, op; een Duits boekje uit 1527, waarin een (zeer zonderlinge) uitleg van de openba ringen van St. Hildegard wordt ge geven „The Lawes Resolutions of Women's Rights" uit 1632, waarin een onbekende schrijver (I.L.) schande spreekt over de positie van de vrouw, waarin naar zijn mening zo gauw mogelijk verbetering moet \7 ERLEDEN week had ik de voor het water gevluchte kinderen gezien en het vertellen van dikke zusje en d'r broer, die veilig thuis - waren, ging me niet afr Zebësef- fen het nauwelijks, dacht ik. Maar daarmee heb ik hen verkeerd ge schat. Niet alleen zoontje en z'n vrienden, maar ook het kleine wijfje. dat de ganse week alleen maar luisterde. Ze bracht wel kleertjes naar school, ér was haar door de juffrouw ook wel wat ver teld, maar ze vroeg niets. Nu op eens wil ze niet slapen omdat ze bang is voor 't water „waar beesten in drijven" en waar ze je induwen als je niet kijkt. „Dat wa ter waar de mensen in vallen." zegt ze verdrietig, „nou dat diep." „Ze moet maar eens een dagje met me mee," zegt een vriendin, die het weten kan. „Ze mag es fijn naar Margootje „Wil je dat wel," vraagt ze dik ke zusje, ,,'t ls een heel lief meisje net zo groot als jij Ja, dat wil ze wel Dus krijgt dat wijfje een gespik kelde strik in het haar, ik poets d'r witte kaplaarzen schoon en die morgen stapt ze blij het hek uit. Laat in de middag, 't is al don ker, wordt ze terug gebracht. Een beetje stil en mat, maar dat kan van vermoeidheid zijn. Eten wil ze nauwelijks, dus breng ik haar gauw naar bed. Daar ligt ze in het gebloemde pyamaatje. Bibi links, het konijn rechts en het nieuwe poppetje met het speentje, zit ach ter op 't kussen. „Was 't fijn bij Margootje," praat ik, „vertel nou es wat." Ze kijkt me aan, tobberig en triest: ,,'k Moes twee keer hui len," piept ze, „zo naar was 't daar." Nu ze zo veilig ligt trekt het verdriet wat weg en wordt ze boos. ,,'k Moes sommen maken," zegt ze kwaad, „hele erge sommen en als ik die niet kun, dan kun ik die niet. Maar Margootje was de juffrouw en die zei dat ik moes." Ze frunnikt met d'r vingertjes. „Toen moes ik huile en toen hoef de niet," zegi. ze „maar later moes ik weer „Sommen": Hoe kan dat dan?' troost ik. „Jullie kunnen nog geen eens schrijven." „Margootje niet. maar ik wel,' piept dikke zusje helemaal ont daan. „Ik kun Pappa en Mam ma en ze schrapt met d'r wijs vinger krassen in de lucht. „Zo, zo zo, dat is Pappa en zo, zo, zo dat is Mamma." Ze knikt, ondanks de narigheid, toch wel voldaan. Maar als ik vraag van wie ze dat ge leerd heeft, lacht ze een snel, ge heimzinnig lachje en zegt: „Van niemand tuurlijk BIBEB worden ge bracht. Maar, als zoveel an dere, latere voorstanders van de vrou wenemancipatie raadt hij zijn lezeressen aan geduld te heb ben en de le gale weg te bewandelen. „Of domestical duties". (Over hui selijke plichten) geschreven door William Gouge; daar scheen nogal wat belangstelling voor te bestaan: de 3de druk, 1634. De vrouwen moe ten zich, aldus mr. Gouge, niet ver beelden, dat zij de gelijke van de man zijn en tot hun eerste deugden behoort de erkenning van de supe rioriteit van de man. Toch was die mr Gouge de kwaadste nog niet, want hij schreef zich niet te kun nen voorstellen, dat enig man zijn vrouw (in dit verband betiteld als „zijn eigen vlees") zou tuchtigen. Een boekje, waarin, samengebon den, het geschrift over de ijdelhe- den van de vrouw, in 1615 versche nen, en de scherpe repliek, die een vrouw daar twee jaar later, in 1617. op publiceerde. U ziet: de strijd tussen de sexen is al eeuwen aan de gang. al waren het in 1600 nog slechts voorpostgevechten. I aar lag net eerste, toneelstuk, ooit door een Engelse vrouw geschreven en opgevoerd in het theatre Royal; „Marcelia or the treacherous friend" door mrs F. Boothby (1669). Het is merkwaar dig, maar kwaliteiten heeft het v-rder niet. Zomin afc „The round heads of the Good old cause" (1689). Het werd geschreven door mrs. A. Behn, die in haar tijd niet bepaald om haar brave levenswan del werd gewaardeerd. Ze was o.a. spionne voor de Engelse regering in Nederland, en toen de Engelsen haar diensten niet betaalden, begon ze te schrijven om den brode. En dan legt miss Douie met zorg zame gebaren de albums voor me, waarin brieven van beroemde vrouwen worden bewaard: van ko ningin Victoria, van Florence Nigh tingale (met zoveel eerbied spreidt zij de plattegrond uit, die Florence Nightingale zelf tekende voor het hospitaal in Scutari, dat ik het do cument nauwelijks durft aanraken), brieven, waarin dr Elizabeth Gar rett Anderson aan Emily Davies en andere meisjes schreef, die arts wilden worden, en die zij raadde en aanmoedigde. lar. waarschijnlijk voelt u meer voor onze moderne af deling", zegt miss Douie met een glimlach, alsof ze zich wil veront schuldigen. dat ze me zo lang met het verleden bezig hield De moderne afdeling is in de Public Library van Westminster ondergebracht, vertelde ze. Deze kamer kan de 10.000 boeken en 3000 pamfletten van de Women's Libra ry niet bevatten. Het prachtige ge bouw, waarin de bibliotheek in 1930 werd gevestigd, is in 1940 ge bombardeerd. Gelukkig was de collectie veilig in Oxford onderge bracht. Daar bleef hij tot Septem ber 1949. Toen bood het bestuur van Westminster deze ruimte aan,, waarin de antiquarische afdeling werd ondergebracht, terwijl de rest naar de Public Library ging. „Voor lopig voor vijf jaar", zegt miss M" Rpdactrice rubriek Vooral voor de Vrouw"in Engeland De redactrice van onze ru briek „Vooral voor de Vrouw" is vorige week voor twee maan den naar Engeland vertrokken. Zij heeft nl. een studiebeurs gekregen van „The British Council" en zal zich, tijdens haar verblijf in Engeland, op de hoogte stellen van wat de Britse vrouwen-organisaties doen. Zij zal onze lezeressen in haar briepen van haar ervarin gen vertellen. Zij vertrok per vliegtuig op die sombere Zon dag. waarop Nederland vernam welke ramp het. had getroffen. Haar eerste brief is dan ook doordrenkt van de bezorgdheid om het lot van zovele van haar landgenoten. Douie, „wat er daarna gebeurt, weten we nog niet." De zon is verdwenen. Er is hier ook geen radio. Als het maar niet t waaien, laat het alsjeblieft niet gaan waaien. Italiaanse broodjes: heerlijk en snel klaar te maken Deze week 'n1 spekje voor het bekje van hen, die wèl graag lekker eten, maar die niet graag veel tijd besteden aan de bereiding er van. U smoort een fijngehakt uitje gaar in wat boter (vooral niet fruiten, de bruine kleur zou het aanzien van het ge recht bederven).. Intussen klutst u evenveel eieren als er eters zijn met evenveel kleine lepels melk als er eieren zijn, vijftig gram oude geraspte kaas per persoon plus een snufje peper. Vervolgens snijdt U voor ieder twee dunne sneetjes oud brood, ontdoet die van de- korstjes- en bakt ze in slaolie. Terwijl de bo terhammetjes licht bruin worden, giet U de geklutste eieren bij het gesmoorde uitje en maakt er roer eieren van. U legt op elk (liefst verwarmd) bordje twee sneetjes, verdeelt er het roer-ei strikt eer lijk over, en versiert ze met een plukje gehakte peterselie. En dan dient u ze op onder de naam van Italiaanse broodjes. VACANTIE IN DE EEUWIGE SNEEUW Kinderdorpen brengen jongens en meisjes tot elkaar Van verschil in ras of godsdienst bleek niets Als allé kinderen vgn de hele wereld een kring zouden vormen, dan zouden zij, eenmaal volwassen, nog een kring vormen. En er zou geen oorlog meer zijn. Om dit doel te bereiken, bestaan er internatio nale kinderdorpen. Hiertoe heeft de Amerikaanse psychologe, Doris Al len, het. initiatief genomen. Het eerste experiment van deze internationale opvoeding werd in Cincinnati gehouden. Hierop volg de in 1952 meteen Frankrijk, en >n het kasteel Sainte-Colombe, (Cöte- d'Or) werd dank zij de Franse schrijfster Germaine Kellerson, dit dorp eveneens een groot succes. Wat is nu onder meer gebleken7 In de eerste plaats, dat het kind van nature zijn eigen groep graag verlaat om vriendschappen aan te knopen met de vreemdeling. De taal was hiervoor geen bezwaar, kinderen begrijpen elkaar ook zon der woorden. Van neimwee was geen sprake, en het verschil ln ras of godsdienst was eveneens geen probleem. Amerika had bijvoor beeld als afgevaardigden expres een negertje, een protestant, katholiek en joods kind gezonden. Toch kwamen er uiteindelijk twee groepen tot stand, geheel spontaan overigens, namelijk een van de zui delijke en een van de noordelijke landen. Dit was ook reeds het geval in Cincinnati geweest, en daarom hebben de leiders ln Frankrijk alles gedaan om meerdere toenadering tussen deze groepen tot stand te brengen. Maar de vijf aaanwezige De Rhatische Bahn, een goeïg treintje, een gemoedelijk sliertje wagentjes, sjokt door tunnels en langs afgronden door het be sneeuwde Engadin. Het schemert al, van links en rechts staren de ber gen met spierwitte gezichten door de beslagen coupéraampjes naar binnen. Ik doe mijn uiterste best de vervaarlijkesneeuwklompi-otsen niet au sérieux te nemenIk denk aan de wintersportaffiches in Amsterdam, waar de warmte en de zon letterlijk afdropen; ik overleg met mezelf welke trui ik morgen ochtend zal aantrekken, de blauwe of de gele; ik neem een nieuwe si garet en kijk met een gezicht of 't niets bijzonders is naar een bleek- bevroren stroom, eindeloos ver in de diepte. Het geeft geen snars. Het winters Engadin in de schemer is niet vrolijk of leuk, -het staat-in drukwekkend, hoog en star tegen de donkere lucht, Een Engelse dame over me. wijst naar een verstijfde waterval. Ik kijk even, schichtig. Stel je voor, dat zo'n ding ineens ontdooitAlles in èèn plens naar beneden, over de Rhatische Bahn, over de Engelse dame, over Annabelle en mij Annabelle zit tussen uitpuilende rugzakken, rieten manden en netjes met brood en sinaasappelen in haar stampvolle derde klasse coupé, en ik zit hier in weelde te baden met een onnozele Engelse. Een schrijnend verschil, nietwaar? Nu ja. ook weer niet zo schrijnendIn Annabel- le's coupé, waar geen plaats meer was voor mij, zingen ze liedjes bij een soort mandolien. Hier is het doodstil, In een bocht zie ik ons locomo tiefje rustig voor de wagentjes uit wandelen. Zo'n locomotiefje lévert 't hem toch maar, als een gooche laar. die de moeilijkste toeren uit haalt zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. Langs een afgrijselijk smal weg getje balanceert een vrachtauto het dal in. We stoppen voor de zo veelste keer bij een dorpje: wat hotels en winkels om een kerkto ren. Op het perron staat een foto graaf met een Sint Bernardshond. Later za] ik leren begrijpen waar om er hier zoveel fotografen met Sint Bernardshonden rondlopen. Een foto ,.mit Bernardiner" is duurder dan een gewone kale foto met alleen maar jezelf en een alp er op. Een klein meisje zeult een boodschappentas het besneeuwde trappetje op naar een hotel-peru? sion In de verlichte winkeltjes achter het station zie ik helle kleu ren van mutsen en wantenWe rij.den weer. Een vlaag dansmuziek waait voorbij over de rotsen Een biervatenslee zwoegt tegen een hel ling op. Een autobus met een la ding ski's achterop verdwijnt om de hoek van de kerk. De Engelse dame over me eet suikerklontjes, wat goed schiint te zijn tegen het „hoogteverschil" Ze zegt. dat St Moritz op 1800 M. ligt. wat vèèl schijnt te zijn. Ik tracht iets van eerbiedige verbazing in mijn knikken te leggen ..Awfully high„Yes," zegt de dame. .ratherEn als U geen suiker klontjes eet. bent U morgen dood ziek". Ik ben hier niet gekomen om doodziek te worden. Ik eet dus suikerklontjes. Door het gangetje passeert een gezelschap bruinverbrande mensen: een meisje met verwaaide krullen en een roodgeruit windjacket, een knalgele jongeman met skistokken onder zijn arm. een heer, die een vreemd sportinstrument. dat op een psychologen waren van mening dat één maand kinderdorp toch niet lang genoeg is. om aangeboren voor oordelen te niet te doen. Toch heb ben alle kinderen gewonnen aan zelfvertrouwen en belangstelling. Het verwijderd zijn Van hun vader land en de diverse moeilijkheden hieruit voortspruitend hebben geen nieuwe problemen gebracht. Inte gendeel, zeggen de psychologen. In 1953 zullen er waarschijnlijk vijf dorpen worden geopend en wel in Hamburg. Stockholm, in Frank rijk. Mexico en Turkije, waarvan een drie a vierhonderd andere kin deren weer veel zullen léren, even als hun leiders! MONIQUE. (Advertentie l.M.) WZtP VIEESWARENFABRIEK J. MEESTER HVJSgg, WINKELSL UITINGS-PERIKELEN Voor de economische politierechter te Rotterdam, mr P. Hazendonk, stond Donderdagmiddag de slager C- J. V. terecht wegens overtreding van de Winkelsluitingswet. Hy zou namelijk zyn slagerswinkel aan de Walen- burgerweg 108 na zes uur 's avonds geopend hebben gehad, doordat er in de toegang van die winkel een verkoopautomaat stond, die gevuld was met croquette», ballen gehakt en bitterballen. Deze automaat werd regel matig vanuit de winkel bijgevuld. Deze zaak, waarin de raadsman van de slager, mr A. Allard, een zeer uitvoerig pleidooi hield, droeg een prin cipieel karakter. De officier van justitie eiste slechts 1 gulden boete, maar volgens mr Allard wachtten ruim 1500 houders van automaten in den lande in spanning op de uitspraak van de politierechter, waarvan het voortbestaan van hun zaken afhing. Zij zullen nog even geduld moeten hebben, want de politierechter hield de zaak tenslotte aan tot 5 Maart. Het werd aan de gemeentebesturen overgelaten om bü verordening bij vulling toe te staan. In Rotterdam was deze echter nog niet uitgevaar digd. Nu adviseert men de betrokkenen wel gehele automatiek-inrichtingen te laten bouwen, die niet onder de betreffende bepalingen vallen, maar deze vereisen een veel grotere ac commodatie en service, die de ex ploitanten voor onmogelijke finan ciële offers plaatsen. Mr Allard achtte het tenlastegeleg- de niet bewezen en drong bij de po litierechter op èen uitspraak aan, welke de juiste interpretatie van deze materie zou behelzen. Noch in de Staten-Generaal, noch bij de an dere overheidsinstanties heeft men deze kwestie ziiiver gezien, aldus mr Allard. v zeilwrijver lijkt, met zich mee voert Nog mèèr meisjes, bonte sjaals en truien, iemand met een valhelm; een regelrechte Olympiade-optocht trekt voorbij in de richting van de eetwagen. De Engelse dame heeft een Man chester Guardian uitgespreid op de bank tegenover zich en daarop lig gen nu haar voeten. Ze draagt ka meelharen pantoffels. Waar ze haar schoenen heeft, weet ik niet. Ik maak me wat ongerust over die afwezige schoenen. Als dat. mens nu straks die dingen niet vindt, wat dan? Op pantoffels in St Moritz. aankomen lijkt me zo onwaardig, en zo koudIk kijk tevreden haar mijn skibroek-benen, die eindigen in de twee enorme, vetleren berg schoenen. die ik aanvankelijk al leen had aangetrokken omdat ze niet meer in mijn koffers konden. Maar nu voelt 't wel veilig en warm. De kruier in Chur zei. dat het hier boven twintig graden gevroren heeft. Annabelle heeft zich nog boog gemaakt op die kruier in Ghur. Nadat de man de koffers van neef Antoine in de Rhatische Bahn had gezeuld, en nadat hij ons over die twintig graden vorst had gesproken, bleek bij de afrekening, dat hij ook Annabelle's netje met sinaas appels had -verviperd. Dus: drie col li! Annabelle. die zuinig yan aard is, kookte. E&n netje met sinaas appels over èèn kam te scheren met die varkensleren gevaarten! Ik zei, dat we nog blij mochten zijn. dat hij niet iedere sinaasappel apart voor een collo had gerekend, maar ze was niet voor rede vatbaar en verdween woedend in haar coupé. Ik begreep, dat ze doodmoe moest zijn van haar nachtelijke reis Amsterdam-Bazel. Terwijl ik heerlijk in mijn luxe-slaapwagen had gelegen, was zij met een mee gebracht kussentje aan het rond hangen geweest op een houten bank. Er was een scherm voor het licht getrokken en de passagiers zaten als sardines in een blikje, om en om, met hun voeten op de bank naast hun overbuur. Het nare was geweest, dat Annabelle's overbuur een geparfumeerd Fransmannetje. zo nu en dan aan haar voetzolen zat te kriebelenNadat deze dartele figuur 's nachts vier uur in Arlon, waar een marktbijeenkomst was, was uitgestapt, werd zijn plaats ingenomen door twee vrou wen, die ruzie hadden over een koffer en een man, wat Annabelle's rust ook niet ten goede kwam. De stakker! Ik zal maar weer eens naar haar gaan kijken. Maar er is niets stakkerigs meer aan Annabelle, als ik haar na een tocht door het treingangetje zie zitten. Alle mensen in haar coupé schijnen elkaar nu te kennen. Ze eten sinaasappels. De jongen van de mandolien leert een meisje jode len, en een oude heer in een geiten- wolvest is bezig met een spiritus- stelletje en een blikken pannetje thee te brouwen voor het gezel schap. Als een paria ben ik teruggeslo pen naar mijn eenzame weelde. De Engelse dame zit nog maar steeds met pantoffels aan; het mens taalt niet naar haar schoenen En over een half uur zullen we het eindsta tion hebben bereikt. St. Moritz. HENPIETTE VAN EIJK. Luilekkerland voor de kleine man De officier meende, dat art. 2 van de Winkelsluitingswet was overtre den, omdat de ruimte, achter de automaat gelegen, wel degelijk als een winkel moest worden aange merkt; in die ruimte waren elke avond 2 mensen aan het koken, bak ken en braden om de automaat ge vuld te hóuden. Mr Allard. die een ware studie bleek te hebben gemaakt van deze materie en hierover in veelvuldig contact heeft gestaan met Kamerle den en gemeentelijke overheid, zette daartegenover uiteen, dat die ruimte, overdag tot 6 uur als slagerij in ge bruik, na dit tijdstip door het op komen van geheel ander personeel en het verrichten van andere werk zaamheden tot een keuken metamor foseerde. De automaat vormde een geheel apart bedrijf, dat als zodanig i ook apart in het Handelsregister was ingeschreven. Bij een vroegere pro cedure voor de rechtbank was deze ruimte wel degelijk als keuken er kend. Mr Allard schetste een aandoenlijk beeld van de kleine man, die zich voor een luttel bedrag bij deze auto maten van een hartversterkende de licatesse kan voorzien en hij legde grote foto's over, van uit automaten heerlijk smikkelende eenvoudige lui den; er stond zelfs een likkebaarden de hond op. Lacune in wetgeving De raadsman wees op de lacune ii de wetgeving, die bijvulling van automaten na 'sluitingstijd Verbiedt, hetgeen speciaal bij deze warme -en niet lang houdbare kokswaren een onmogelijke situatie schiep-. Uit een brief van het kamerlid Schilthuis bleek dat de minister in zijn wets ontwerp met deze moeilijkheid reke ning zou houden, maar later, in de Eerste Kamer, was de minister op zijn voor de automaten-exploitanten gunstige interpretatie teruggekomen. Dek gescheurd van het Amstelpark ROTTERDAM. Het stoomschip Amstelpark van de reederij Amster dam te Amsterdam is gistermiddag van Rotterdam te St. John (New Brunswick) aangekomen met schade ontstaan door slecht weer. Ter hoog te van Luik III zijn de dekplaten over de gehele breedte van het schip ge scheurd. Op 10 Februari maakte de gezagvoerder radiografisch, melding van de averij er aan toevoegend, dat de toestand van zijn schip niet onge vaarlijk was in verband met zeegang en wind. Op halve kracht varend werd toen de reis voortgezet en de haven van St, John veilig,bereikt. Het is noodzakelijk de schade eerst afdoende te herstellen. De Am stelpark (Hugo de Groot) is een libertyschip van 7254 ton bruto, dat in 1944 in Amerika werd gebouwd. Met de Belgische Clervaux en de Amerikaanse Mormacmar behoort nu ook de Amstelpark tot de schepen die in de laatste tijd tijdens slecht weer scheuren in de gelaste romp constructie hebben opgelopen. Ouderkerk a. d. IJssel. Vlak voor de dijkdoorbraak lanceerden wij een berichtje over de slechte toestand van het wegdek van de Tiendweg-Oost. Nu deze weg se dert een halve week weer boven water is. is ze door de overspoeling van de vloedgolf absoluut voor alle rijverkeer onbegaanbaar geworden. Het is nu vrijwel een aaneen schakeling van puin, puttèri en kuilen, terwijl ook hier en daar de berm in de sloten is weggesla gen. Overleden: Geertje Rijkaart, 63 jaaar; Neeltje van de Linde. 84 jaar, weduwe van Johannes v. Vliet. Moderne muziekmethoden Ondanks het slechte weer waren gisteravond nog vele ouders en be langstellenden naar het Charloise Vólkshuis aan de Katendrechtse La- gedij k gekomen om te luisteren naar een inleiding over „Moderne mu ziekmethoden" door de heer H. Slagter, leraar aan de Volksmuziek school. De voorzitter .de heer J. Mourits heette alle aanwezigen har telijk welkom en leidde met een kort woord de spreker van deze avond in. In vogelvlucht gaf de heer Slagter een overzicht van de ver schillende muziekmethoden. die in de afgelopen eeuwen in gebruik zijn geweest. Zo is men van de do-re- mi-methode in de 16e eeuw via de cijfermet hode- "ln 'de 18e eeuw o.a. gepropageerd, door Jean Jacques Rousseau, gekomen tot de moderne methode van Gehrcls. Een van de kenmerkende eigenschappen hier van is de hand-zang-methode. Me lodie, harmonie en rhythme zijn de drie steunpunten waarop de moder ne methode gebaseerd is. Door een muziekklasje o.l.v. de heer P. Hoe- neveld werden enkele versjes ge zongen. Alle aanwezigen hebben zeèr zeker genoten van deze bijeen komst. Advertentie l.M.) 9 van de 10 vrouwen zeggen „Ja" als U ze vraagt of ze wél MAÏZENA DURYEA ge bruiken. Maar er zijn er onder, die zich vergissen. Die vroegen wel - en welbe wust - MAIZEN A DURYEA, maar zij waren te goedge lovig en letten niet op de naam DURYEA, die beslist op 't pak moet staan. Jawel - uit de resultaten bleek'tgaüw genoeg. Wat 'n verschil'! Niet zö maar is MAÏZENA DURYEA wereldvermaard geworden als het ideale bind middel voor groenten, soepen en sausen. Vrddg dus niet alleen MAÏZENA DURYEA, maar let op dat U ook DURYEA krijgt. Clief-vlieger Viruly is commodore geworden DEN HAAG. Gezagvoerder Viruly is met ingang van 6 Febru ari j.l. tot commodore op de Noord- Atlantische routes van de K.L.M. benoemd. Deze rang geeft het recht tot het dragen van een gouden ster boven de galons. De titel van alge meen chef-vlieger, welke de heer Virüly sinds het einde van'..de oor log voerde, is door deze benoeming komen te vervallen. De heer M. T. Hut, inspecteur handelsagent van de Ned. Spoorwegen te Rotterdam, herdenkt op 23 Februari de dag, waarop hij 40 jaar ge\eden in dienst van de N.S. trad. In verhand met de rampspoedige gebeurtenissen is de receptie tot een nader te bepalen datum uitgesteld. PERSIANER, IND. LAM, YEMEN, OCELOT. SEAL, BIBERETTE, ENZ. ENZ. DOORNINK 3e Pijnaekerstraa» 9. Noord, Telef. 43528 Plelnweg 222, Wereldhaven Zuid Telef. 79024 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Sta- en Smy'mawvl gratis Onderricht gratis patronen grootste sortering betere kwaliteiten) nieuwste kleuren le KLAS BANKET-, LUXE BROOD- EN BESCHUITBAKKERIJ NWE BINNENWEG 50 TEL. 50168 BENTINCKLAAN 22 TEL. 44215 U KOOPT TOCH LIEVER BIJ Hebt U reeds kennis ge maakt met de belangrijke voordelen van deze moderne methode van watergolven? natuurlijker golvingen langer houdbaar een coiffure, die U gemakkelijk zelf kunt uitkammen. ACADÉMIE Wi CÉBCAUTd WESTERSINGEL 18, TEL. 28129 JUIST NU ADVERTEREN Van Dam's Naaimachinehandel DE Speciaalzaak van Rotterdam Vierambaehtsstraat 67 Telefoon 52116 Beijerlandselaan 184 Telefoon 70799 Beneden Oostieedijk 95 Telefoon 20424 vrij staal. p. doos. v. 6 st. 1.95 A. BERKHOUT NOORDMOLENSTR. 36 - TEL. 46069 MATHENESSERPLEIN 13 - TEL. 38702 SCHIEDAMSEWEG T43-TEL.502T3 KOFFIE PERCOLATOR prima aluminium 3.95 inhoud 114 Ltr. Pastel kleur KOP EN SCHOTELS 1.48 nieuw model met goud oor

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7