r ré GELEZEN -- \chtste lijst van slachtoffers IHRPPliHRHffülP en gewogen j Z -Afrika biedt hulp voor getroffenen aan - jrcitic "«F Toeroed, ten Noord-oosten van Teheran van de kaart gevaagd. De eerste berichten spreken van vijf honderd doden. Maar in het rap port van de gouverneur van de pro vincie waarin het getroffen dorp ligt wordt het cijfer 1500 genoemd. Als dit cijfer juist is, zijn er van de hele bevolking in Toeroed nog slechts vijftig mensen in leven. Advertentie l.M.) Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw banden DE jaarlijks terugkerende „Tuin- bouwglds", 'n uitgave van de afd. Tuinbouw van't Ministerie van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening, viert met de uitgave voor 1953 een kroonjaar. Het is de tiende keer dat dit jaarboek verschijnt.' Bij hen. die de tuinbouw be roepshalve beoefenen, zal een aanbe veling van deze gids niet nodig zijn. Voor hen zouden wij kunnen volstaan met. de mededeling, dat bij de behande ling van de verschillende plantenziek ten de tekst ditmaal voor het eerst wordt ondersteund door zeer goede re producties in kleuren, van door ziekten aangetaste planten. Ook zal het hen in teresseren dat de tekst op vele plaatsen is uitgebreid en herzien Deze tuinbouwgids ls echter ook een boek en nog wel een zeer omvangrijk, 651 pagina's waarin de leek b.v. de amateurtuinder veel nieuws zal aantref fen dat hem interesseert. Er is om maar een enkel voorbeeld te noemen een ru briek over de weerkunde, die in kort bestek, dat. geeft wat een leek hiervan behoort te weten. Er is een uitvoerig overzicht van verschillende plantenziek ten. Er zijn uitvoerige rubrieken waaruit de amateurtuinder, of hij zich nu toe legt op voedingsgewassen of op de bloementuin tal van wetenswaardig heden kan opsteken Al deze onderafde lingen. evenals de vele die wij hier on genoemd laten worden verduidelijkt door een overvloed aan statistieken voor een deel uitgevoerd als beeldsta tistieken. Kortom een boek. waarmee j men vele uren bladerende en lezende i kan doorbrengen Hierbii kom* nog dat de prijs wel bijzonder laag is: de luxe- I uitgave kost. f 7.— de gewone zelfs niet meèr dan 5.—. Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wjjziging achteraf noodzakelijk zal blijken. BRUINISSE Echtgenote van v. d. Bregt. BURGH (Z.) Van Loozen, Johannes, geb. 2.2.1859 te Burgh; Nikesk, Jozina Sara, geb. geb. 30.3.04 te Rotterdam, echtgeno te van Marinus van Diest; Barendse, Elisabeth Jacoba, geb. 21.3.14 te Burgh, echtgenote van Willem van Dongen; Van Dongen, Cornelia Pie- ternella Jacoba, geb. 3.11.44, dochter van Willem van Dongen en Elisa beth Jacoba Barendse: Van Dongen. Stoffel, geb. 28.2.46 te Burgh, zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse; Van Dongen, Mari nus. geb. 28.11.48 te Burgh. zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse; jonker, Adrianus. geb. 12.5.80 te Duivendijke, weduw naar van Janna Metselaar; Renters. Janna, geb. 16,8.1868 te Burgh, wedu we van Adriaan Fondse; Fondse. Arnoldus Josephus, geb. 23.12.91 te Burgh: Van Loozen, Neeltje, geb. 12.6.1886 te Burgh. 'S-GRAVENDEEL Van Soest, Margaretha, geb. 18.5.98: Kranendonk. Maaike, geb. 27.12.40; Smitshoek, Willempje Teuntje Adri- ana. geb. 6.6.99. Aanvulling van vijfde lijst: Van den Berg. Hendrik, geb. 1.8.1887. voorlopig begraven in Dubbeldam. Aanvulling van eerste lijst; Groot, Jacob, geb. 18 12.98: Appeldoorn. Jan geb. 30.12.99. 'S-GRAVENPOLDER De Witte. Geertje. Jacoba. geb. 17.7.95 te Duisburg, echtgenote van Kornelis van der Weele. HONTENISSE Van de Velde, Jacobus, ca. 66 jaar. KAPELLE (Z.) Nijsse, Foort,, geb. 24.11.37 te Ril land Bath. KORTGENE Dierkx, Bernhard, geb. 24.9.46 te Djakarta, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs; Verburg, Jan, geb. 21.7.95 te Kats. echtgenoot van Adriana Verhulst; Van Hoorn, Jan Etje Pieternella, geb. 22.10.85 te We- meldinge: Platschorre, Levina, geb 16.4.1869 te Kortgene, weduwe van Johannes Verwei. KRUININGEN Aanvulling van vijfde lijst: Saa- man, Arie. geb. 25.7.04 te Kruinin- gen. echtgenoot van Cornelia Poel man: Poelman, Cornelia, echtgenote van Arie Saaman, laatste adres Spar- damme; Saaman. Jan, geb. 30.12.32, zoon van Arie Saaman en Cornelia Poelman MHDDELHARNIS Appel, Hendrik, geb. 23.10.26 te Middelharnis. NIEUWERKERK Van de VeldeEvéraert, Magda- lena Stephanie Aloisa, geb. 18.2.13 te Amsterdam: Van de Velde, Maria Aloisa. geb. 12.8.34 te Stoppeldijk; Van de Velde, Petronella Paulina, geb. 9.3.40 te Capelle; Van de Velde, Nicolaas Jacobus Maria, geb. 13.11.47 te Capelle; Van de Velde, Rosalie, geb. 8.3.52 te Nieuwerkerk. STELLENDAM Geïdentificeerd: Van Lonten, Aren- tje, geb. in 1882: Koese. Lodewijk. geb. in 1941: Koese, Jan Marius, geb in 1952; Tanis. Claartje, geb. in 1877; Kieviet Martha, geb. in 1925. beschikking aantal hulpbronnen. Allereerst zal het nodig zijn voor de persoonlijke hulpverlening, dat alle evacué's door maatschappelijke werksters worden bezocht, opdat men een beeld krijgt van de grote en kleine individuele problemen, waarmee deze van huis en haard verdreven gezinnen te kampen heb ben. Die problemen kunnen liggen op tal van vlakken: van zorg om goede scholen voor de kinderen en h"n godsdienstig" oovoeding in een streek waar de heersende gods dienst vaak een andere is, zorg om familieleden die elders vertoeven, inwoningsmoeilijkheden. Maar ook het simpele feit. dat een boeren vrouw, die altijd gewend is geweest zwart te dragen, nu van het Rodé Kruis een bruine japon kreeg, kan aanleiding zijn dat zij zich onge lukkig voelt. In de tweede plaats stelt de Stichting zich voor verzorgsters aan te trekken voor hulp in gezinnen, waar de moeder door ziekte of an derszins uitvalt Vooral als de ge zinnen weer terug gaan naar hun eigen streek zal aan dergelijke hulp grnt.e behoefte ziin. De sociale zorg voor de achter gebleven mannen in de getroffen gebieden dio aan de dijkpn wer ken. heeft de Stichting zich even eens aangetrokken. Het is van het grootste belang dat zij goed worden verzorgd nu vrouw en kinderen weg zijn en zii in moeilijke omstan digheden moeten werken. Daartoe heeft de Stichting een aantal vrouwe!jike vrijwilligers op- geroeDen. die in kleine hulpcolon nes voor ten hoogste veertien dagen achtereen naar de rampgebieden worden gestuurd om daar te zorgen voor de mannen uit. de streek Er zullen aan deze meisjes zeer strenge disciolinaire eisen worden gesteld. Zii gaan altijd met een leidster en worden gezamenlijk ondergebracht f AdvprtPvUp I M HUIDKLACHTEN zoals puistjes, vetwormpjes en mee* eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk Op- betten (deppen) met Z 0n(ftrsïtu^l 1 OS*'"9** 1 u!2Hi?U DÈBRAI I.NT. (heldere vloèisiofl bij de evacuatie is, de onderbren ging van grote gezinnen, speciaal van a-sociale gezinnen. Verstrek king van barakken en noodwonin gen voor zulke gevallen, waaronder ook valt de zorg voor zeer ouden van dagen, die hulpbehoevend zijn, zou uiterst welkom zijn. muziek verenigde organisaties be sloten een inzameling te organiseren van muziekstukken en -instrumen ten voor dat deel van de getroffenen van de watersnood „hetwelk gewend was een deel van de vrije tijd te besteden aan het maken van mu ziek". (Advertentie l.M.) (Eigen berichtgeving KAAPSTAD. Ook de bevolking van de Zuidafrikaanse Unie is opgeschrikt door de ramp, die Nederland, Engeland en België heeft getroffen. De Engels sprekende bevolkingsgroep interesseert zich be grijpelijkerwijs in de eerste plaats voor de Britse getroffenen, de Afrikaans sprekenden voelen zich meer verbonden met Nederland. Foto's van de overstromingen in Nederland hadden tot gevolg dat'van alle kanten aanbiedingen voor hulp kwamen. Afrikaanders die gisteren nog overgevoelig waren voor critiek van Nederlandse zijde klampen van daag het Nederlandse consulaat aan met het verzoek giften in ontvangst te nemen. Kerken organiseerden bidstonden, na afloop werden inzai melingen gehouden. Zondag bracht de offerande na de dienst, die in Pretoria werd geleid door dr Gravemeyer. een bedrag van 140 pond op (ruim 1400,—). Kinderen van Afrikaanstalige scholen schudden op het consulaat hun spaarpotten leeg en namen in tekenlijsten mee. Een aantal kleur lingen (een Zuidafrikaanse versie van Indo-Europeanen) boden 25 procent aan van hun inkomen. Deze mensen,* werkzaam in een hotel, zijn niet rijk. Een bantoe, die op een staalfabriek werkt en daar 14 pond per maand verdient, stortte vier pond voor Nederland. „Holland is zwaar getroffen", zei hij, ,.en toen ons dorp door een tornado werd verwoest, heeft het ons ook ge holpen." Een groepje van tien Nederlan ders, die in een visserijbedrijf bij Saldanah werken, gaven duizend gulden de man. De directeur vroeg of dat niet veel was. ..Dit is geen tijd om te praten", zei een van hen. „Wij moeten iets doen." Als dit zo doorgaat, zeggen inge wijden hier, wordt een millioen gulden ingezameld. regering bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat de rech ter bevoegdheid geeft speciale rege lingen voor schuldenaren te treffen. De nieuwe wet zal. als zij door het parlement is goedgekeurd, een tij delijk karakter hebben. KVP-Tweede Kamerlid Roolvink heeft zitting genomen DEN HAAG. In de vergade ring van de Tweede Kamer van Donderdagmiddag is als lid ge ïnstalleerd mr Roolvink uit Almelo, die volgens het bestuur der KVP niet gerechtigd is om zitting te ne men. omdat de zetel van de tot staatssecretaris benoemde mej. De Waal een zg. kwaliteitszetel was. De KVP-ers in de Kamer onthiel den echter mr Roolvink, die reeds eerder Kamerlid was, hun geluk wensen niet. CAdvertentie l.M.) De beste Tip op dit moment Is. dat een ieder xeer veel zendt Aan het Rampenfonds, Dus gireer aanstonds Op negen vijf-zeven vijf, wel bekend. WÜ danken de Hr. A. S. te A'dam voor deze in zending. 'n TIP VAN BOOTZ Militair omgekomen bij auto-ongeluk in ramp gebied DEN HAAG. Tengevolge van een auto-ongeluk in de nabijheid van Terneuzen is op 10 Februari j.l. de dienstplichtig soldaat M. Blok, legernummer 31.08.06.033, in gedeeld bij het. regiment veldartil lerie Prins Frederik te Bergen op Zoom, om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit de gemeente Vierpolders op het eiland Voorne. Hij was ongehuwd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3