Solidariteit NIEUWS VAN HIER EN DAAR Collecte Sliedrecht Nationaal Rampenfonds 14 Februari 1953 OPWEKKING Gemeente Sliedrecht Gemeente Sliedrecht Gemeente Giessendam Gemeente Giessendam VRIJDAG IJ FSBRUART 1S5J „DE MERWESTREEK- PAGDTA 1 Sliedrecht Voor het Rampenfond* De kinderen van de Prinses Juliana school in de Merwestraat hebben voor het Nationaal Rampenfonds het mooie bedra gvan 237.bijeengebracht. Baldadigheid. Zondagmorgen, toen de kerkgangers uit de Herv. Kerk kwamen, werden zij met sneeuwballen gegooid, Door kinderen? Neen, door wat opge schoten jongens van 1620 jaar. Het' rijn over het algemeen niet de snugger- sten die dit doen Dank. Zaterdagavond hebben B. en W. êen aantal personen, die zich in hoofd zaak bij de evacuatie van ingezetenen uit Wijngaarden en de evacuatie van vee uit deze plaats verdienstelijk hadden gemaakt, ontvangen. Burgemeester Winkler en de voorzit ter van de afd. Sliedrecht van het Rode Kruis, dr. Sterkenburg, spraken harte- iijke dankwoorden. Oudst* inwoonster. De oudste inwoon ster mej. Wed. Gelderblom. 99 jaar, moest met zovele anderen met haar in wonende 67-jarige dochter uit haar wijk D staande huisje worden geëvacu eerd. Zij vond onderdak in het als nood ziekenhuis ingerichte lokaal van school III. Toen Vrijdag bleek, dat het inmiddels uitgevloeide water haar huisje niet had beroerd, kon zij weer terugkeren. Ze deed het wat graag, want eigen huis is goud waard, zo zei ze. We bezochten haar Zaterdagmiddag. Ze had een lichte kou opgelopen, doch vonden haar niet temin opgeruimd in de bedstee. Het was er niet bepaald warm in huis. Dat kwam omdat de keuken nog overstroomd was en onder de bedstee eveneens het water zich een weg had gezocht Men zou van gemeentewege trachten zo spoe dig mogelijk verbetering in de toestand aan te brengen. Van een voorlopig ver kassen naar ziekenhuis of rusthuis wilde het krasse oudje absoluut niets weten. Raadsvergadering. De raad zal ver moedelijk op Maandag 23 Februari *o de voorbereiding daartoe te kort blijkt, op Maandag 2 Maart a.s. voor afhandeling van lopende zaken bijeen komen. Het ligt in de bedoeling van B- en W. de raadsvergaderingen dan op een bepaalde Maandag van iedere maand te doen houden. Nederlandse Padvinders „De Merwe- groep" Sliedrecht. Onder het motto Mouwen omhoog Ons land moet droog! Landelijke actie, waaraan ook De Merwegroep te Sliedrecht deelneemt. Alle padvinders worden a.s. Vrijdag avond te kwart voor vijf in het Horde- hol/Troeplokaal verwacht, waar door de leiding nadere bijzonderheden zullen worden meegedeeld, instructies gegeven en legitimatiebewijzen uitgereikt. Zonder legitimatiebewijs kan niet aan de werkactie worden deelgenomen. Op Zaterdag 14 Februari a.s. zuilen wij stuk voor stuk voor het Nationale Rampenfonds tenminste één gulden ver dienen. Zaterdagavond 6 uur wordt in het Hordehol/Troeplokaal afgerekend. Werkjes, die in verband staan met de ramp, mogen niet tegen betaling wor den gedaan. Aan het publiek Zij die de padvin ders werkjes opdragen met de bedoe ling daarmede wat te laten verdienen, worden dringend verzocht eerst naar het door de groep afgestempelde legitima tiebewijs te vragen en vervolgens het loon op het legitimatiebewijs te willen invullen, liefst met naam en adres van de werkgever of werkgeefster er bij. De meeste jongens van De Merwe groep zijn nog niet in uniform, maar als zij in het bezit zijn van een legitimatie bewijs zijn zij padvinder. Wie dit bewijs niet kan tonen, behoort niet tot de padvinders. Wij hopen, dat het Sliedr. publiek er aan zal willen meewerken deze actie te doen slagen. Amateurs-avond. De ji. Vrijdag uit gestelde Araaceur-concoursavond, geor ganiseerd door de Toneelver. Onderling Genoegen, wordt nu gehouden op Vrij dag 20 Februari a.s. AARDIGE SUGGESTIE Een abonnee van ons blad doet de suggestie straks wanneer de Interland voetbalwedstrijd HollandDenemarken t b-v. het Rampenfonds zal worden ge speeld. allen die naar de radio-uitzen ding luisteren uit te nodigen, een gulden per gezin aan de K.N.V.B. over te ma ken, waardoor de opbrengst aanmerke lijk zal stijgen en men gelijktijdig een overzicht krijgt hoevelen thuis naar ra dioverslagen van Interland-voetbalwed strijden luisteren. Lijsten van slachtoffers „Watersnood* De van het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis ontvangen lijsten van sla'chtoffers van de watersnöod( niet ge controleerde opgaven) liggen bij de secretaris van de Afd. Sliedrecht ter inzage (adres Raadhuis) alsmede bij de redactie van „De Merwestreek", Ooster brugstraat 4, Sliedrecht. Opbrengst kerkcollecten. Ons werd mededeling gedaan van de navolgende opbrengsten van kerkcollecten, j.l. Zon dag gehouden t.b,v. het Rampenfonds: Ned. Herv. Kerk 4660.62 Geref. Kerk 6228.43 Chr. Geref. Kerk 2452.30 Herv. Geref. 314.67 Vrijz. Herv. 1612.60. Uitgesteld. De Zangavond welke ge houden zou worden j.l. Zaterdag in de Geref. kerk, m.m.v. Fijke Asma, is tot nader datum uitgesteld. Het ligt in de bedoeling dan de opbrengst te bestem men voor het „Rampenfonds". Zondagsdienst artsen en apotheken Sliedrecht Van Zaterdag a.s. namiddags 3 uur tot Zondag nam. 11 uur heeft dienst: dokter van Gangelen De andere artsen zijn gedurende die tijd niet te raadplegen. Geopend apotheek Hoogland Van a.s. Zaterdag tot en met volgende week Vrijdag is 's avonds na 7 uur ge opend apotheek Hoogland Spoed-autoziekenvervoer „Alg. Zie kenfonds Sliedrecht" Garage van der Stel, wijk D. Giessendam Hardinxveld Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maan dagmorgen 8 uur behandelt alleen dokter Pols ie spoedgevallen voor Hardinxveld en Giessendam en kunnen de andere artsen niet geraadpleegd worden. Bridgedrive t.b.v. het Rampenfonds. De Sliedrechtse Bridgeclub organiseert een bridgedrive ten bate van het Natio naal Rampenfonds op Dinsdag 24 Febr. a.s. in café Schalk. Het inleggeld be draagt 1.50 per persoon. Er wordt in twee klassen gespeeld en de prijswin naars in iedere groep zullen een gedenk penning ontvangen. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie in .De Merwestreek' van 20 Februari a.s. Promotie dr. F. Hartog Op Donderdag 5 Februari j.l. promo veerde onze oud-plaatsgenoot, de heer F. Hartog tot doctor in de economische wetenschappen aan de Nederl. Ec. Ho geschool te Rotterdam op een proef schrift getiteld „Problemen der moder ne economische politiek''. Te 3.15 uur opende de rector magni ficus, Prof. Dr J. H. Kernkamp, de open bare vergadering, waarna hij de aan wezigen verzocht staande een ogenblik de door de watersnood getroffenen te gedenken. Daarna werd het woord verleend aan de promotor Prof. Dr J. Tinbergen. Deze ging allereerst in op de 2e stelling, waarin de mogelijkheid en noodzaak van een kwaliteitsindex besproken wordt. De promotor vroeg in dit ver band om een nadere toelichting op de zin van een gewogen volume-index. Ver volgens opperde de promotor enige be zwaren tegen het begrip „ruimte in het ec. stelsel", zoals dit door de promo vendus ontwikkeld was. Hij meende, dat Hartogs „ruimte"-begrip alleen aan wezig was in de zin van een mathema tische onbepaaldheid van het ec. stel sel. Tenslotte had Prof. Tinbergen nog bezwaar tegen een conclusie in het proefschrift, dat in België de stijging van de salarissen ten achter gebleven was bij die van de lonen (in reële ter men) en tegen een passage, waarin ge sproken werd van een bijzonder sterke stijging van de winsten der agrariërs Engeland sedert 1945 l.o.v. vóór 1940. Prof. Tinbergen meende dit te moeten zien in het licht van de abnor male laagte van de winstvoet in de landbouw vóór 1940. De promovendus antwoordde hierop, dat de gewogen volume-index niet aitijd noodzakelijk was, doch in vele gevallen wel degelijk zin had, vnl. t.a.v. goederen, die wel physiek, maar niet ec. hetzelfde waren, bv. bij arbeid van verschillende geschooldheidsgraad, agrarische sei zoensartikelen en artikelen in diverse kwaliteiten. Hij wees er vervolgens op, dat in het ec. leven van een feitelijke onbepaald heid nooit gesproken kan worden, daar altijd, zij het soms ten koste van ver wringingen een oplossing bereikt wordt. .Ruimte" moet dan ook niet zozeer wis kundig gezien worden, als wel als een soort marge voor de overheid om, zon der storingen teweeg te brengen, in het proces te kunnen ingrijpen. T.a.v. België merkte de promovendus op, dat de stijging van het gemiddelde inkomen kleiner was dan die van het gemiddeld loonpeil, bij een gelijkgeble- ven aandeel van de arbeid in het totale inkomen en dat derhalve de stijging van de salarissen geringer moest zijn dan die an het gemiddeld inkomen. Hij meen de in Engeland wel degelijk van een bij zonder sterke stijging van de winsten in de agrar. sector te kunnen spreken. Eenzelfde verschijsel was in de U.SA., Nederland en Zweden op te merken. De promovendus zag dit vooral als een ge volg van de na-oorlogse ec. politiek. Het woord werd daarna verleend aan de hoogleraar Gonggrijp. Deze had be denkingen tegen het aanmerken van de liberalisering van het ec. leven als een irrationeel element van de West-Duitse ec. politiek. Hij zag dit juist als een natuurlijke reactie op 15 jaar dwang- eccnomie. De promovendus antwoordde hierop, dat de term irrationeel gehanteerd was in de zin vanniet door doelmatigheids overwegingen ingegeven. Zo is deze po litiek dan ook een reactie geweest, die achteraf grotendeels juist gebleken is. maar in oorsprong zeker niet ontstaan uit het streven naar een zo efficiënt mogelijke bereiking van de doeleinden der ec. politiek. Vervolgens kwam aan het woord Prof. Mr J. G. Koopmans. Deze ging in op enkele methodologische kwesties, met name op de definitie van de promoven dus van collectieve goederen en de clas sificatie der instrumenten van over- heidspolitiek. De hieruit voortkomende discussie, waarin de promovendus zich deed kennen als een voorstander van overheidspolitiek zonder dwang, werd afgebroken door het „hora est" van de pedel. Nadat de Senaat zich enige ogenblik ken teruggetrokken had, deelde de rec tor aan de promovendus mede, dat de Hogeschool besloten had hem de doc torstitel te verlenen. Daarna overhan digde de promotor, Prof. Tinbergen, on der het uitspreken van de gebruikelijke woorden, de doctorsbul aan de promo vendus en wenste hem geluk met de verkregen waardigheid. Prol Tinbergen hield hierna een bijzonder hartelijke toespraak, waarin hij zeide, dat Dr Har tog in zijn proefschrift enorm veel ma teriaal verwerkt had en blijk gegeven had over een scherp analyserend ver mogen te beschikken, waarmee hij dit feitenmateriaal critisch onderzocht had. Vervolgens had hij daaruit zijn conclu sies getrokken, die scherp geformuleerd waren er van een zeer realistische kijk op de zaken getuigden. Daarna gewaagde de promotor van het werk van Dr Hartog op het gebied van de Europese integratie in de Liga voor Europese Samenwerking. Hij sprak over de nota over West- Duitsland, door Dr Hartog samengesteld en over het belangrijke werk door hem verricht voor de regering op de confe rentie over de Duitse schulden te Lon den, waarvoor de minister van Finan ciën met zoveel woorden zijn dank had betuigd. Ook als publicist, zo zeide Prof. Tin bergen, nam Dr Hartog een vooraan staande plaats in onder de auteurs van „De Economist". Tenslotte wilde hij niet onvermeld laten het sympathieke gebaar om van het diner af te zien en in plaats daar van een bijdrage aan het Nat. Rampen fonds te geven. Na het uitspreken van zijn gelukwen sen, mede namens de Senaat, sloot de rector magnificus de openbare Senaats vergadering. Daarna volgde een drukbe zochte receptie. BAGGERMOLEN GEZONKEN. De baggermolen „Sliedrecht" van de Aannemersfirma Bos Kalis is Zondag nacht in de haven van Delfzijl gekap seisd. De bemanning kon zich nog bij tijds redden. Oorzaak onbekend. Ondergetekenden hebben zich gevormd tot een comité van aanbeveling voor een collecte ten behoeve van het NATIONAAL RAMPENFONDS. Zij weten weliswaar, dat ook Sliedrecht tot de getroffen gebieden behoortmaar zij weten ookdat grote delen van onze gemeente gelukkig gespaard zijn gebleven. Zij realiseren zich, dat honderden onzer inwoners zich buitenge woon hebben ingespannen bij het redden van mensen en vee, het dichten van de dijk, het opruimen van cadavers, het onder dak verstrekken aan gedupeerden en bij wat al niet. Maar zij realiseren zich eveneens, dat er nog velen zijn, die door een financieel offer te brengen hun bijdrage willen leveren in de spontaan opgebloeide milddadigheid. Laat het zó zijn, dat ieder kan zeggen zijn deel gedragen te hebben van de grote nood, die over ons gekomen is. Deze col lecte stelt U daartoe in de gelegenheid. GEEFT MORGEN RUIM B. A. W. VAN BEEST-KRAAIJEVELD J. BUDDING W. VAN EIJK S. HARTOG—DE JONG G. G. LANSER H. DEN OUDEN B. VAN REES G. C. STERKENBURG A. C. VOLKER-SCHUIJTEMAKER VOORHANDEN Verschillende geïllustreerd* bladen met foto's van de watersnood. Het boek „DE RAMP" kunt U bij ons bestellen. Boekhandel Van Wijngaarden, Telefoon 39, B 304 Sliedrecht Oproep. De Vrouwenbond van het N. V.V. doet de n.v. oproep aan haar leden: Zij, die wol beschikbaar willen stellen om sokken of andere wollen goederen te breien, ten behoeve van slachtoffers van de watersnood, kunnen deze bezorgen bij de dames Bergwerf, v. Lennepstraat 61 Mijnster, Julianastraat 74 en de Groot, Ypeystraat 7. Aan deze adressen kunnen zich ook breisters opgeven. Twee aanhoudingen inzake de inbraak bij H. Hartog Door de gemeentepolitie te Sliedrecht zijn een tweetal aanhoudingen verricht met betrekking tot de inbraak in het Meubel-magazijn „De Eikel" aan de Mid deldiepstraat, tijdens welke een bedrag van plm. 300.uit de kassa werd ontvreemd. Aangehouden werd zekere H. v. d. A., wonende te Sliedrecht, die een bekentenis heeft afgelegd. Voorts is gearresteerd C. T. H. N.. wo nende te Papendrecht en een zwager van eerstgenoemde. N. was vroeger te Sliedrecht woonachtig en heeft een lange straflijst. Volks-Universiteit. Blijkens een ad vertentie in dit blad is het piano-recital dat Piet Meijer op 17 Februari a.s. voor de Volks-Universiteit alhier zou geven, wegens omstandigheden tot nader order uitgesteld. DE KERK DANKT EN BIDT Toen Zondagmorgen v,an vele wonin gen de vlag halfstok woei en de' sneeuw in grote vlakken neerdwarrelde, togen drommen inwoners en geëvacueerden naar de diverse bedehuizen. Al de ker ken waren vol. zodat het bekende gezeg de „Nood leert bidden" waarheid bevat te. Ds. Langhout, die des morgens in de Herv. Kerk optrad, had tot tekst Jona 1 vers 6b en Ds. Verweijs preekte in de avonddienst over Joël 2 13 en 14. Ds. Oosterhoff, die in de Geref. Kerk voorging, sprak over Jesaja 26 8, 16 en 19. In de Chr. Geref. Kerk preekte Ds Smits in de morgendienst uit Jesaja 9 12 en 13 en des avonds uit Lucas 11 vers 32. Ds. J. van der Wal uit Ermelo die in de Geref. Kerk (art. 31) voorging, had zijn tekst gekozen uit Jesaja 1 vers 1620. Ds. Overduin preekte in het kerkgebouw der Geref. Gemeente n.a.v. Psalm 119 75. In het BVL-gebouw ging Ds Hovius uit Dordrecht voor bij de Herv. Geref.; zijn tekst was Psalm 42 en 43. Mej. Doets bediende het Woord voor de Ver. van Vrijz. Hervormden uit Ps. 121 vers 1 en 2. Gevonden voorwerpen. Te bevragen B 85, huissleutelMiddenstraat 42, zak mes Middenstraat 21, 2 sleutelsB 111 wantEmmastraat 20, wantTroelstra- laan 8, alpinomutsC 228, ceintuurA 457. paar handschoenen Ypeystraat 23. muts D 745, portem. met inh.D 499 brilC 41, damesportem.B 262, acte- tas met inh.Middeldiepstr. 61, heren hoed Adm. de Ruyterstr. 11, sleutel v. hangslotAdm. de Ruyterstr. 10, kin dersokje de Klopstr. 18, hoed Politie bureau, das, huissleutelC 313, zilver bon, D 111, p. handschoenenHavenstr. 56, kinderwantKroonstr. 36, sleutel; Oranjestraat 20. slippoverDrijberplein 48, sleutelJulianastraat 19, portem. de Klopstraat 1, portem. m. inh.Poli tiebureau, actetas m. inh.t.n.v. J. v. d. VlistP. Rijsdijkstraat 25, muts, 2 kin derwanten Oranjestraat 23, paar dam. wantenC 88, hond B 795, portem.B 753, handbeschermerAdm. de Ruyter str. 25, padvindersriem Wilhelminastr. I, zaklantaarn P. Rijsdijkstr. 4, sleutel; Trorapstr. 31, das Da Costastraat 14, parapluie Dwarsstraat 8, herenhoed Rijshoutstr. 4, ceintuurC 259, trap P. Hendrikstraat 8. portem. m. inh.A 640 stofzuigerzakA 1157, duimstok Adm. de Ruyterstr. 25, paar beenkappen B 525, waskuip Molenstraat 49, kinder tasje A 649, knipmes Havenstraat 27 paar sokken Merwestraat 21, wollen wantje Dwarsstraat 8, huissleutel: Mid- deldipstraat 14, kinderwantP. Rijsdijk straat 50, dameshandschoen Emmastr. 6, kindermuts C 63, wantAdm. de R. straat 11, p. kinderwantenWilhelmina- straat 55, jonge postduifJulianastraat 38, visfuik Stationsweg 2, jachthond Emmastr. 7 (pol. bur.) 4 dozen voor naai garensKleindiepstraat 3, kametui Oosterstraat 11, poederdoos Politiebu reau, parapluie B 308. damesovergooi- er A 646, 0.50 A 691, stuk plastic D 673, kinderwantD 373, herenhoed C 248, visnetten. Gilt voor Molenaarsgraaf In Molenaarsgraaf was een pien tere jongen, die echter niet stu deren kon, omdat er thuis nu een maal niet te nodige gelden waren. Maar deze jongen was zo taai als de boerengeslachten, die van eeuw op eeuw de gronden van Molenaarsgraaf bewerkt hebben. Hij werkte en studeerde in zijn vrije tijd. Een autodidact met energie t was hij. Hii behaalde de titel van Mr. in dé rechten.'Adri- aan Molenaar heette hij. Tegen woordig is hij dan Mr. A. Mole naar, directeur van de Palthe's Textielveredelingsbedrijven N. V. te Almelo. Burgemeester Brouwer ontving dezer dagen het volgende schrij ven van zijn vroegere dorpeling t „Edelachtbare Heren, In overleg met de ondernemings raad deelt de Directie van de N.V. Palthe U mede, dat zij om richting te geven aan de spontane wensen van het personeel aan de getrof fen gebieden hulp te verlenen, heeft besloten om namens het personeel van de onderneming Uw gemeente hulp aan te bieden bij de nazorg, welke straks vereist is om het door de nood ontwrichte leven weer in normale banen te leiden. Voor hulpverlening kunnen wij U in eerste instantie reeds 15.000.aanbieden. Gaarne van U vernemende, wan neer en waar wij U zouden kun nen ontmoeten om een en ander nader te bespreken, tekenen wij, Met de meeste hoogachting, Uw dw., Mr. A. MOLENAAR Giessendam Ds. J. van der Poel. Voor het eerst na zijn operatie zal Ds J. van der Poel, pre dikant van de Oud Ger. Gem. alhier, Zondag weer voorgaan in de dienst des Woords. Het eigen kerkgebouw staat on der water, maar de dienst zal Zondag middag om 2.30 uur gehouden worden in de kerk van de Geref. Gem. alhier. Naar school. In de o.l. school aan de Stationsstraat en die in G. Oudekerk kon Dinsdag weer onderwijs gegeven worden. De bijz. lagere scholen in Gies sendam en de Chr. ULO staan nog on der water. De lessen aan de Avondteken- school beginnen weer op Donderdag 12 Februari a.s. Aanbesteding. De uitgestelde aanbe steding voor de bouw van tien woningen in het Boorstoepplan wordt nu gehou den op Donderdag 26 Februari om 11 uur v.m. in het gemeentehuis. Bestekken kunnen nog aangevraagd worden. Voor het rampenfonds. In de Geref. Kerk te GiessendamNeder-Hardinx- veld is Zondagmorgen tijdens de bid stond 1043.87 gecollecteerd voor het Rampenfonds. Gevonden vulpen B 305; hoofd doek. C 91: witte zak met kleren, sleu tel. bijl met lange steel, paar rubber laarzen, glacé handschoen en herenrij- wiel, Rijkspolitie, Giessendam. Verloren koppelriem, C 246: da- raesportemonnaie met inh., C 266, grijze gebreide sjaal, C 72; herenpantoffel, B 32; zilveren armband en zwarte elastie ken ceintuur, B 332. GOEDE COLLECTE VOOR HET RAMPENFONDS Donderdag, om 12 uur waren alle 17 collectanten voor het rampenfonds nog niet klaar met hun werk, maar uit de 9 lijsten, die binnen waren, viel op te maken, dat het een goede collecte wordt. Er is al ruim 15.000.binnen en de verwachting, dat de 25.000. bereikt zal worden, is gerechtvaardigd. In dat geval maakt Giessendam een goede beurt. Vanmorgen deden ge ruchten de ronde, dat een koe voor deze inzameling geschonken was, maar van dat bericht kregen wij geen bevestiging. Gebleken is, dat ook de Giessendam- mers, die geëvacueerd zijn en zelf schade leden, hun steentje willen bij dragen. Zij. die in andere gemeenten zijn ondergebracht, worden echter niet bezocht. Notaris Dekker zal gaarne hun giften in ontvangst nemen. Vertrokken: F. Klomp van Frederik- straat 16 naar Goudriaan, no. 129. HardinxveldGiessendam Inzamelingen voor het noodgebied Het bestuur van de afd. G'damH'veld e.o. van het Ned. Rode Kruis verzoekt de inwoners van haar rayon, indien zij kleding, schoeisel, beddengoed enz. ter beschikking willen stellen van het Rode Kruis, dit schriftelijk op te geven bij één der bestuursleden. Geen goederen brengen dus, alleen maar opgeven, zo dat. indien er weer kleding enz. ge vraagd wordt, zij dit aan de opgegeven adressen kan afhalen. Geen bloedtransfusie. Het bestuur van de afd. G'dam Hardinxveld e.o. van het Rode Kruis deelt mede, dat de bloedtransfusie-avon den op 20 en 27 Februari en 6 Maart a.s. geen doorgang vinden. Zij, die zich reeds opgegeven hebben, blijven geno teerd en die het formulier nog niet in gevuld hebben, kunnen het alsnog doen, Bij de Spaarbank Hardinxveld Giessendam werd in de maand Januari j.l. ingelegd 15.364.en terugbetaald 12.217.—. Giessen-Nieuwkerk Op de vergadering van de Chr. Plattelandsvrouwenver. hield Mevr. Ko ning-Tolk, presidente van de afd. Zuid- Holland, een causerie over „Het vrou wenleven breekt zich baan, is het ten goede of ten kwade?". Spr., die het le ven der vrouwen in Canada een tijdlang had meegemaakt, vertelde interessante bijzonderheden over het verenigingsle ven aldaar en wekte de dames op ook hier de avonden trouw te bezoeken. Onder grote belangstelling werd de jaarlijkse ouderavond van de Chr. Schoolvereniging gehouden onder voor zitterschap van de heer van Tuil. Na schriftlezing van Psalm 78 hield het hoofd der school, de heer van Engen, een inleiding over „Veranderde strijd". Spr. schetste op duidelijke wijze de po sitie van het Chr. onderwijs in deze tijd en wekte op tot trouw. Hij wees tevens op de gevaren die dreigen, zowel van binnen als van buiten. De N.C.R.V. gaf een prachtige demonstratie van een schoolradioles over „Tussen hemelhoge bergen" met mooie opnamen uit Zwit serland. De leider van de schoolradio, de heer Weber, was persoonlijk tegen woordig. Tenslotte liet de heer Braber opnamen horen, die enkele weken ge leden in de hoogste klassen waren ge maakt. Verschillende leerlingen lieten zich horen in zang en declamatie. Ter afwisseling zong een klein koortje enige bekende liederen. In de pauze werd door de ouders het werk der leerlingen be zichtigd. Ook de prestaties van de kleu ters en de handwerkafdeling van Mej. van Wijngaarden trok veel aandacht. De gehouden collecte bracht ruim 104 op. De heer Van der Leun sloot de avond met dankgebed. Hardinxveld Bezorging in Boven-Hardinxveld Als bezorgster van ons blad in Boven- Hardinxveld fungeert tihans Mej. A. Rit meester, Rivierdijk A 208, alhier. Met wensen omtrent bezorging, plaat sing van advertenties, opgave van nieu we abonnees, kan men zich tot haar wenden. Zij wordt bijgestaan door de heer D. J. de Ruiter. Raadsvergadering Heden, Vrijdagavond, komt de raad om 8 uur in openbare vergadering bij een, o.m. ter behandeling van voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe verordening, regelende het presentiegeld voor de leden van de stem- bureaux; idem tot het verlenen van een tegemoetkoming in de kosten van de oudercommissies; idem tot het ver beteren van de Merwededijk, voorzover betreft het gedeelte Kromme Gat-Sluis; idem tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Rivierdijk A 187 en Rivier dijk A 573 idem lot het verlenen van voorschotten en bijdragen aan de Ver. „Volkshuisvesting" voor de bouw van 4 woningen in den Boutidem tot ver koop van grond aan „Volkshuisvesting" voor de bouw van deze woningen idem tot het verlenen van een schadeloos stelling wegens pachtontbinding aan de firma J. A. Egas idem aan J. Muilwijk; idem straatverlichtingidem om in principe te besluiten tot wijziging van het uitbreidingsplan „de Peulen" idem tot vaststelling van een plan van uit breiding, regelende de bestemming in onderdelen voor gronden, gelegen ten oosten van de Kon. Wilhelminalaan met bebouwingsvoorschriften idem tot het verlenen van een bijdrage in de kosten van een monument voor oorlogsslacht offers aanbieding rekening Maatsch. Hulpbetoon en gemeente-rekening, als mede benoeming commissie van onder zoek van deze rekeningen. Ouderavonden. Van één der ouder commissies is een verzoek ingekomen om te willen bevorderen, dat de kosten van de ouderavonden aan de gemeente in rekening kunnen worden gebracht. B. en W. stellen de raad voor dit be drag te bepalen op 15.— per commis sie en per jaar Verbetering wegdek. In de raadsver gadering van 15 Dec. j.l. is de behande ling van het voorstel tot verbetering van het wegdek Merwededijk (Kromme Gat - Sluis) aangehouden om een com missie uit de raad in de gelegenheid te stellen de zaak betreffende de verbete ring van dit weggedeelte, te bespreken met een vertegenwoordiger van de Pro vinciale Waterstaat. Dit onderhoud heeft op 5 Januari j.l. plaats gehad. In de vo rige vergadering werd verondersteld, dat de oorzaak moet worden gezocht in het uitzetten van de dijk en wanneer zulks het geval zou zijn, dan zou de aan te brengen asphaltlaag gaan scheuren. De technici hebben verklaard, dat in de laatste jaren gehouden metingen heb ben aangetoond, dat zetting practisch niet heeft plaats gehad. Zij blijven van mening, dat de zuiging van de auto's en de wind het zand tussen de stenen doen verdwijnen. Het gevaar van scheuren bij een asphaltlaag wordt niet groot ge acht. B. en W. delen de raad mede. dat zich verder geen nieuwe gezichtspunten hebben voorgedaan en stellen de raad voor dit gedeelte te asphalteren. Nog eens Het papieren leger .Nieuwe Rotterdamsche Courant", De HET NEDERLANDSE VOLK wordt sinds twee weken geconfronteerd met een huiveringwek kende ernst. Jaar in. jaar uit, ook wanneer er orkanen op onze kust stonden, gingen wij slapen met een gevoel van veiligheid. Natuurlijk dachten wij dan wel eens aan de schepen, die misschien wel in nood verkeerden op het moment, dat wij de drempel van het dromenland overschreden, maar voor ons persoonlijk leven behoefden wij geen angst te heb ben. Wij vertrouwden op „de Waterstaat" als op een god en achter onze dijken voelden wij ons geborgen als vogeltjes in het nest. Dat het enorm grote ver trouwen, dat wij koesterden van de Waterstaat te groot was, behoeven wij U niet te vertellen.'Natuur lijk, het samengaan van orkaan en springvloed heeft het gedaan. Maar het feit, dat onze dijken het be gaven, heeft ons geleerd dat het werk'van mensen toch feilbaar is. Deze les is een dure les. Misschien hebben wij te vaak gedacht de wereld met onze su perieure techniek wel baas te kunnen. Van alle din gen kenden wij de elementen. Geheimen konden wij analyseren. Met zielen gingen wij naar de kliniek om complexen te ontdekken. Plotseling kwam dan dat infernaal duet van orkaan en springvloed over ons heen om ons te leren, dat wij toch maar nietige schepselen zijn als de oerkrachten als een gericht over ons losbreken. Tegen de donkere achtergrond van dit tragische gebeuren zien wij éénlichtpuntde solidariteit der mensen. In ons eigen volk stonden plotseling weer krachten op, die wij sinds de oorlogsjaren voor on mogelijk hielden. We stonden allen weer eendrach tig in dezelfde hoek, daar neergeslagen door de vuist van de nationale ramp. De radio-omroepverenigingen, die, soms op het belachelijke af, gevochten hadden voor hun eigen zaakje, konden zich opeens gezamen lijk in dienst stellen van de vaderlandse zaak. Jam mer dat een omroepvereniging als de AVRO weer eens een spaak in het wiel dreigde te steken. Ook in het buitenland was er een solidariteit met de Ne derlanders, die nu en dan ontroerend was. Overal vandaan kwam er hulp. Vroegere vijanden kwamen met geld en goederen voor de dag alsof hel oude vrienden waren. Dit is winstondanks alle narigheid in^ djg wereld van de politiek gebeurt er plotseling iets, een hon gersnood, een conflict of een natuurramp, waardoor de volkeren ontdekken, dat zij niet langer mogen leven binnen de enge grenzen van hun eigen ge meenschap. hun eigen land. maar dat zij als mens zich gebonden weten met die mens, die toevallig slechts een andere taal spreekt. Een overstroming in de Po-vlakte roept onze beste gevoelens op en wij sturen dekens, kleding en geld. Een overstroming in Nederland roept overal in de wereld actie-comité's in het leven. Radio Boston or ganiseert een dollar-vloed. Dit het groeiend besef, dat wij allen bij elkaar behoren, welke taal wij ook spreken, zien wij als een lichtend verschijnsel in ons ontredderd vader land en in een vaak zo wanhopige wereld. die j.l. Zaterdag een gedeelte uit onze „Aantekening" SLAGEN EN FALEN heeft overgenomen, heeft een onder zoek in loco ingesteld naar de toedracht van de gebeurtenissen. Daarbij is een redacteur van dit blad in de eerste plaats terecht gekomen bij de chef van het Sliedrechtse politie korps. Deze vertelde hem, dat hij in de nacht van 1 Februari getracht had tele fonisch in contact te komen met de dijkgraaf, maar dat hij geen gehoor had gekregen. Hetzelfde was het geval met de technische ambtenaar van het hoog heemraadschap. Van het dijkleger had de politiechef in Sliedrecht niemand ge zien en ook was hem gebleken, dat er in deze gemeente geen magazijn met zand zakken en ander materiaal was. Of deze verschijnselen een rechtvaardiging be tekenden van de felle critiek in „De Merwestreek"? De politiechef zou dit niet gaarne willen beweren. Misschien is er by een dieper gaand onderzoek dan de journalist van het blad heeft ver richt, een heel eenvoudige verklaring voor te vinden, zo meende hij. Welnu, op het bureau van het hoog heemraadschap te Gorinchem had men die verklaring bij de hand. Men was daar Zaterdagmiddag gewaarschuwd, dat er hoog water te wachten was. Eu dus werden de vereiste maatregelen geno men. Dat wil zeggende technische ambtenaar, die in Papendrecht woont, werd gealarmeerd en deze zorgde er op zijn beurt voor, dat de dijkwachten wer den opgeroepen. Ook de dijkgraaf werd op de hoogte gebracht. Er gebeurde die avond echter niets bijzonders; storm en water gedroegen zich, zoals men dat van talloze vorige keren gewoon was. In de veronderstelling, dat er geen gevaar meer te duchten was, heeft de dijkgraaf zich ver na het middernachtelijk uur in zijn woning teruggetrokken, na zich voordien op verscheidene plaatsen van de situatie op de hoogte te hebben ge steld. De technische ambtenaar en de dijkwachten bleven in functie. Van die kant zijn dan ook de berich ten op het bureau van het hoogheem raadschap binnengekomen, dat er om streeks half vier een wending ten kwa de in de toestand was gekomen. Tegen elke verwachting in begon het water met zulk een vervaarlijke snelheid te stijgen, dat op een gegeven moment een stand werd gepeild, die bijna een halve meter hoger was dan bij enige vorige gelegenheid. Het bureau van het hoog heemraadschap heeft toen onmiddellijk het huis van de dijkgraaf gebeld, doch geen antwoord gekregen. Later is ge bleken, dat de telefoon defect was ge raakt. Men heeft hem toen door middel van een koerier laten waarschuwen, waarna hij terstond in volle actie is ge komen. De technische ambtenaar en de dijkwachten hebben die nacht geen bed gezien. Zij hebben in Papendrecht Sliedrecht gedaan wat de handen te doen konden vinden. En dat was, zoals men weet, meer dan die handen aankon den. De kwestie van de magazijnen? Van het Westen uit heeft het hoogheemraad schap nog maar zelden met overlast van het water te maken gehad. Men is hier meer naar het Oosten georiënteerd. In dit gebied ontstaat watersnood gewoon lijk bij een zware ijsgang in de grote rivieren. Het gevolg daarvan is, dat de materialendepots zich allemaal in de lijn Gorinchem- Leerdam- Schoonrewoerd - Everdingen bevinden. Alleen te Papen drecht en te ALblasserdam zijn zoge naamde hulp-depots. Uit de voorraden in het hulp-depot van Papendrecht is ge put zowel voor de bedreigde plaatsen te Papendrecht als te Sliedrecht. Het ligt echter voor de hand, dat die voorraden op geen stukken na toereikend waren om het hoofd te kunnen bieden aan de ontzaglijke moeilijkheden. De omvang van de ramp is buiten elke menselijke berekening gevallen. Straatverlichting. B. en W. menen niet te mogen ingaan op de suggestie onlange in de raad gedaan, om de 40 watt lampen van de straatverlichting te vervangen door 60 watt lampen. Dit zal jaarlijks 1000 meer kosten en de resultaten zul* len deze uitgave niet rechtvaardigen. De lampen moeten meer gezien worden als oriënteringspunten. Wel zijn B. en W. bereid om na te gaan of bijplaatsing van enkele lampen gewenst is, doch zij zul* len niet aangebracht worden op partici» liere terreinen. Gevonden metalen schuifmaat, to bevragen Sluisweg 67. Gevonden stropdas met drukker, B 397; herenhorloge, Sluisweg 15; rijks daalder, B 559. Advertenties Officieële Mededelingen Nogmaals wordt er op gewezen dat, voor zover dit nog niet ge daan is, alle evacué's kennis moe ten geven van hun adres aan de dienst voor Sociale Zorg, gemeen tehuis, kamer 2 (boven). Dringend wordt verzocht van alle veranderingen in de huisves ting der evacué's zowel binnen als buiten de gemeente terstond op gave te doen bij de dienst voor Sociale Zorg, gemeentehuis hamer 2 (boven). In verband met moeilijkheden in diverse gezinnen, waar teveel eva cué's zijn ondergebracht, zal het nodig zijn, dat nog verschillende gezinnen en personen opnieuw moeten worden gehuisvest. De Burgemeester doet een dring end beroep op hen, die nog geen evacué's hebbenhun huizen open te stellen. Spoedige opgave bij de dienst voor Sociale Zorg, gemeentehuis, kamer 2 (boven) is noodzakelijk. Noodzakelijke kleding, dekking, schoeisel, enz. moet worden aan gevraagd bij de dienst voor Socia le Zorg, gemeentehuis kamer 2 (boven). Slechts op een bewijs van deze dienst worden goederen uit het depot van het Rode Kruis in het C.J.M.V.--gebouw verstrekt. De volgende geldelijke hulpver leningsregeling ten behoeve van de slachtoffers van de ramp op 1 Februari 1953 is getroffen t Alleen zij, die tengevolge van da watersnood niet of niet voldoenda zelf in hun onderhoud kunnen voorzien, kunnen een uitkering ontvangen krachtens de bepalin gen van de regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers 19401945- Men kan zich aanmelden bij da dienst voor Sociale Zorg, gemeen tehuis kamer 2 (boven). BEKENDMAKING De Burgemeester van Sliedrecht maakt bekend, dat het behou dens aan hen die daartoe zullen worden aangewezen verboden is om in de polder Sliedrecht hout van bruggen, hekken of welke ma terialen of voorwerpen dan ook op te vissen en in bezit te nemen. Zij, die uit het watergebied af komstige materialen van welke aard ook in bezit krijgen of heb ben gekregen, moeten hiervan on verwijld aangifte doen bij de po litie. De burgemeester voornoemd, J. H. WINKLER De Burgemeester van Giessendam MAAKT BEKEND, dat bij zijn besluit van 11 Febru ari 1953 is vastgesteld de Verorde ning op het zich bevinden in het overstroomde gedeelte der ge meente Giessendam, alsmede in het drooglopende gedeelte van het uitbreidingsplan ten Noorden van de spoorlijn in de gemeente Gies sendam. Het is verboden zich zonder schriftelijke vergunning van de Burgemeester te bevinden in de voormelde gebieden. Deze verordening is in werking getreden op 11 Februari 1953. De Burgemeester van Giessendam, M. VAN DOMMELEN, Loco-Burgemeester De Burgemeester der gemeente Giessendam a. vestigt er de aandacht op, dat van het vinden van alle voor werpen in deze gemeente bin nen 24 uur aangifte gedaan moet worden ten gemeentehui- ze b. verzoekt van de aanwezigheid van alle cadavers in het over stroomde gebied, ongeacht of het grote of kleine cadavers be treft, onverwijld kennis te ge ven ten gemeentehuize. Giessendam, 11 Februari 1953 De Burgemeester van Giessendam, M. VAN DOMMELEN, Loco-Burgemeester

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2