C s s Neo Destour is voor Afrika een slechte democratische school Van de hak Britten vragen tien millioen zandzakken Vrijgeven benzine veroorzaakt concurrentie-slag in Engeland Commentaar en critiek Kwaliteiten kwestie Dictatoriale organisatie is op communistische leest geschoeid Voor nationaal rampenfonds LAATSTE NIEUWS Voor komend springtij Maatschappijen geven matten, potloden en zakdoeken cadeau OpenCngjkaah.san VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is als Ka merlid beëdigd mr. E. G. M. Roolvink, die ook in de vorige periode reeds zitting had in de Kamer en die thans door het Centraal Stembureau benoemd verklaard is als opvolger van mej. dr. De Waal, de nieuwe staats- gecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Er is over de aanvaarding de- ïer benoeming enige deining in de KVP; sterker, er is, speciaal in Overijssel, dat mr. Roolvink als zijn candidaat de laatste jaren trouw candideerde, ontstemming over de loop van zaken met deze Kamerzetel. Wat is het geval? Mej. dr. De Waal, die door haar benoeming tot staatssecretaris moest bedan ken, bezette -in de Kamer een z.g. kwaliteitszetel en wel als deskun dige voor buitenlandse aangele genheden. Als zodanig heeft zij - buiten haar wil natuurlijk, want het is de Verkiezingsraad die de kwaliteitszetels aanwijst - bij de laatste Kamerverkiezingen het Tweede Kamer-lid mr. Rool vink verdrongen. Nu is de zetel van mej. dr. De Waal vacant geworden en mr. Roolvink komt als eerste op de lilst als opvolger in aanmerking. Maarhet Partijbestuur heeft hem, krachtens art. 31 lid 2 van het Kiesreglement, uitgenodigd het lidmaatschap NIET te aan vaarden, omdat het meent, dat mej. mr. De Vink, die destijds als plaatsvervangend-deskundige op de lijst werd geplaatst, voor het lidmaatschap in aanmerking moet komen. Mr. Roolvink heeft echter aan de uitnodiging van het Partijbestuur om zijn zetel ten behoeve van mej. mr. De Vink ter beschikking te stellen, niet voldaan en heeft, hangende een door' hem ingesteld bèroep bij de Partijraad, intussen het Kamerlidmaatschap aanvaard. Naar wij vernemen zou mr. Roolvink zich o.a. beroepen op artikel 16 lid 3 van het Partij- reglement. Dit lid bepaalt, dat voor een kwaliteitszetel slechts in aanmerking mogen komen personen, wier verkiezing ver eist is om de samenstelling van de Tweede Kamer-fractie te doen beantwoorden aan het gestelde in art. 8 lid 1 sub b en c van het Kiesreglement, m.a.w. de kwa liteitszetel moet worden toege kend aan een persoon, die wer kelijk op het betreffende gebied deskundig is. Welnu, aldus is, naar wij vernemen, de redene ring van mr. Roolvink, op het terrein van buitenlandse zaken ben ik o.a. door mijn optreden in de Europese beweging zeker niet minder deskundig dan mej. dr. De Waal, die één keer een ver gadering van de UNO heeft bij gewoond en dan mej. mr. De Vink, van wie slechts bekend is, dat zij gepromoveerd is op een dissertatie, verban'd houdende met het Volkenrecht. Aldus staat, naar wij vernemen, de kwestie Roolvink, waarover de Partijraad zich straks zal moe ten uitspreken. In afwachting van deze uitspraak willen wij wel verklaren, dat ons de ontstem ming, die door deze kwestie is gewekt, niet onbegrijpelijk voor komt. Door de Verkiezingsraad zijn voor de kwaliteit: Buitenlandse Zaken, enige dames naar voren geschoven, wier deskundigheid op dit gebied nu werkelijk niet zó sprekend is. Men begrijpe ons goed: wjj willen in respect voor de betrokkenen voor niemand on derdoen, maar hun antecedenten zijn niet zodanig, dat zij op het betrokken terrein als all round- deskundigen kunnen gelden. Wanneer een eerste klas spe cialist naar voren geschoven wordt, wat de buitenlandse aan gelegenheden betreft bijv. iemand, die zijn sporen* in de diplomatie werkelijk verdiend heeft, dan accepteren de kiezers dat. Maar in het gegeven geval accepteren zij het maar moeilijk en wij kun nen dan ook de ontstemming der kiezers, die een verdienstelijk oud-Kamerlid voor de tweede maal gewipt zien, niet onbegrij pelijk vinden. Na val uit raam Tweede kind overleden SCHIEDAM, 12 Febr. Het tweejarige zoontje van de familie den B. uit Zierikzee, die naar Schiedam is geëvacueerd, is over leden. Zoals gemeld werd het ventje samen met een baby in een vlaag van waanzin door de moeder van een 12 meter hoog balcon op straat geworpen. De baby is reeds overleden. Mevr. den B., die zich ook van het balcon op straat wierp, ver keert nog in zorgwekkende toe stand. Een wereld in wording; een continent in de smeltkroes (V) (Van onze Parijse redactie) TUNIS, Februari De partij, die de Bey bewoog de Franse Hervormingsplannen en bloc te verwerpen, noemt zich officieel: „Liberale Constitütionalistische Tunesische Partij". De ge bruikelijke naam Is „Neo-Destour." De oude Destour, die als nationalistische partij sedert geruime tijd bestond, werd in 1934 door een groep jongeren „verburger lijkt verklaard; zij scheidden zich af van de oude Destour en stichtten de nieuwe of Neo-Destour. Deze intellectuele jongeren hadden voor het merendeel hun academische studiën in Parijs gedaan, waar zij vrijwel uitsluitend in uiterst linkse kringen hadden verkeerd. De organisatie van de Neo-Destour werd dan ook door hen geschoeid op communistische leest. De Partij heeft een centraal bestuur, het zg. Politieke Comité, voorts regionale federaties en een menigte van cellen, die geheel het land bestrijken. De cellen dienen in hoofdzaak de orders van het Politieke Comité ten uit voer te leggen, en op deze wijze de bevolking min of meer onder leiding van de Neo-Destour te stellen. Elke cel, speciaal in de «stedelijke centra, heeft naast zich een z.g. „Jeugdsectie", waar in Destourianen van 18 tot 35 jaar gegroepeerd zijn. De samen stelling dezer Jeugdsecties ge schiedt celsgewijs, waarbij grote voorkeur getoond wordt voor stu denten en voormalige verkenners, die in hun vroegere groeperingen een vorming ontvangen hebben, die voor de politieke actie zeer gewenst is. De politieke en paramilitaire formatie van deze Jeugdsecties is goed georganiseerd: tot vijfmaal per week hebben er bijeenkom sten plaats, waarop de jonge Des tourianen politieke instructie krjjgen en verder geoefend wor den in het handhaven van wape nen, het werken met zend- en ontvangtoestellen en in de laat ste tijd zelfs in het fabriceren van bommen en explosieven van het soort „Molotov-cocktail." De instructeurs worden geko zen in de gelederen van de Tune- siërs, die tijdens de oorlog door de Duitsers geoefend werden met het oog op hun incorporatie in het „Arabische Legioen.'' Indruk De Jeugdsecties, die min of meer ge-uniformeerd zijn, treden bij publieke manifestaties als éen soort ordedienst op, waardoor op de bevolking diepe indruk ge maakt wordt. In een tijdperk van agitatie zijn de Jeugdsecties de uitvoerende macht van de partij, en zij organiseren de uitvoering van stakingen, aanslagen, sabo tage. Behalve over deze Jeugdacties, die een min of meer intellectueel karakter hebben (hetwelk in een land als Tunesië makkelijk be reikt is, het nog zeer veelvuldig voorkomende analphabetisme in aanmerking genomen), beschikt de Neo-Destour over zg. „Stoot troepen", welke gerecruteerd worden temidden van de Tunesi sche Vakbondcentrale (UGTT), waar syndicalisme en politiek zeer sterk met elkander verbon den zijn. De UGTT groepeert binnen haar vakverbond vrijwel uitsluitend: bootwerkers, havenar beiders, lastdragers, karrevoer- ders en ongeschoolde arbeiders. Terwijl de „intellectuele" Destourianen onder leiding ston den van hun thans verbannen chef Habib Bourguiba, had de vermoorde vakbondleider Ferhat Hached de proletarische massa Tiende verantwoording Bruiloft van T. R., Lent f 37,—; Overgebleven van mijn vacantie in Nederland - mr. C. R. C., En geland f 4,50; N.N., Berg en Dal f 1,Personeel Albert Heyn fi liaal, L. Burchtstraat Nijmegen f 50,Biljart-club ,,'t Haasje" Nijmegen f 33,65; Kaartclub „OH KAY", café B. v. Hees, Nijmegen f 25,Bridge-drive Pays Bas f 351,45; K.A.V. Malden f 50,—; Van de arbeiders Sociale Werk voorziening, Composteringsbedrijf en Zandzeven, Nijmegen f 35, J. T., Nijmegen f 2,50; Bezor gers De Gelderlander Nijmegen f 102,50; Erkende Nijmeegse schillenophalers met grossiers f 200,—; Th. Sch. Arnhem f 10,—; Th. v. Aalten, Arnhem f 100, H.H., Arnhem f 10,—; J. W. K., Arnhem f 4,J. B., Arnhem - Van onze Zwitserse vrienden f 25,86; Uit een kaartpot, Arn hem f 25,N.N., Kaartclub Arnhem f 7,H. A., Zevenaar f 2,75; Kaartclub „De Piekers", Druten f 7,79; RKTV Vrienden trouw, Langel f 25, Te Amsterdam is een gewetenloze gearres teerd. Hij gaf voor, een blad te verkopen ten bate van het rampenfonds. In wer- weer probeert het dier te redden door het weer in zee te werken, maar het is nog niet gelukt door de omvang en het kelijkheid had hij daartoe geen op dracht van de uitge ver. die hem slechts had aangesteld om het bewuste blad op straat voor de gewone prijs te verkopen. O Een Amsterdamse dame. die in de Ko ningslaan liep, werd beroofd van haar tas. Een man op de fiets ontrukte haar de tas, waarin een porte feuille met 45.- en een portemonnaie met klein geld zaten. O Op het strand van Salerno is een leven de walvis aange spoeld. De brand- gewicht van deze oceaanreus. O Kwam iemand zeer ontsteld politiebureau van Amerikaanse stad Kalamazoo binnen rennen. Hij stamel- dreggen. Terwijl en kele agenten dit deden kregen hun in het bureau gebleven col lega's bezoek van een opgewonden man, die riep„Het is een schandaal! Ik heb helemaal geen zelf moord gepleegd en ik vind het geen manier om me een haveloos gekleed persoon te noemen". De man had zijn handkar slechts op de brug gepar keerd om vlak bij in een cafetaria wat te gaan eten. O Het enige, dat in Egypte de. dat een haveloos gekleed persoon op een brug een hand kar had laten staan en in het water was gesprongen. De poli tie ging meteen nog aan de koning (Faroek!)" herinnert, is de postzegel, die zijn portret draagt. Dat komt, omdat de voorraad ervan nog niet op is. van de Neo-Destour via u_- UGTT vast in de hand. De houding van de Neo-Des tour tijdens de Duitse bezetting van Tunesië was een houding van profiterende collaboratie, nauwe betrekkingen werden onderhou den met de Groot-Mufti van Je ruzalem. De partij raakte na de oorlog zijn cohesie H^engevolge van de vele -*■ plaatsruimte, die ons blad aan de ramp in Nederland be steed heeft, hebben wij de voortzetting van de artikelen serie over Tunesië enige tijdi moeten stop zetten. Te begin-1 nen met het verhaal van he-| den zal deze reeks echter spoe dig worden voltooid. faires, welke zijn advocaten bureau behandelt, berecht wor den in de zin, die hij wenst. In tussen is hij verwikkeld in het wolschandaal en het suikerschan daal, waarmede tientallen mil- lioenen gemoeid zijn, en waarvan ook de zoon van de Bey, Chedli- bey, koninklijk profiteert. Ben Youssef, wiens benen de Ministeriële weelde niet dragen kunnen vergeet zijn dictatoriale druk op het Ministerie bijtijden uit te oefenen. Dan komt Habib Bourguiba in Januari 1952 naar Tunesië terug. Hij dwingt de ministers het be roep op de UNO te ondertekenen, doordat hij de ministers bedreigt en de Minister-president Chenik tot tweemaal toe te lijf gegaan is, eenmaal bij hem thuis en een- grotendeels maal in het Beylicale Paleis. Ove- 1 rigens heeft Bourguiba dit geens- „souks", de typische winkeltjes in de Medina van Tunisdie de vermaardste der Arabische wereld zijn. kwjjt, maar hervond deze met zins ontkend: in zijn redevoering het aan de macht komen van de Secretaris-Generaal, Salah Ben Youssef, die in Augustus 1950 Minister van Justitie werd in het Kabinet-Chenik. Vanaf dit ogenblik kreeg de partij de vrij naïeve indruk ge consacreerd te zijn, en meende haar macht aan de bevolking te kunnen opdringen. Via stakingen, welke bevolen werden, via con fiscaties, via chantages, via sim pele verduisteringen, via aansla gen, via vergiftigingspogingen (op 23 November 1951 poogden Des- touriaanse Zitounianen (Koran studenten) 200 van hun niet-Des- touriaanse medestudenten te ver giftigen), via aanslagen begon de Neo-Destour een ware terreur op de bevolking uit te oefenen. Voorproef Intussen kreeg het land een voorproef van wat het te wach ten stond, indien de Destour wer kelijk aan de macht zou komen: Salah Ben Youssef oefende op zijn mede-ministers een ware dicta tuur uit, en als Minister van Jus titie (gij leest goed:'Justitie) stelt hij in zijn Ministerie een systeem van bevoorrechting of terreur in, naargelang de onder hem staande magistraten vóór of tegen de par tij zijn. De Destourianen worden be vorderd; de anderen simpelweg opzijgeschoven, als zij tenminste de losprijs niet betalen, waar mede de kas van de Destour of de beurs van de Minister gespekt moet worden. Ben Youssef heeft zijn eigen advocaten-practijk be houden en intervenieert direct bij de rechtbanken, opdat de af- van 9 Januari 1952 in Manostir verklaarde hij, dat hij de mi nisters een ultimatum van 41 uren gesteld hacLpm zijn bevel (dus het bcvt' '3n een partij leider. die generlei officiële func tie had) uit te voeren. Totalitair Het totalitarisme van de Neo- Destour komt tot uitdrukking in de doelstelling der beweging, die zich keert tegen de religie, tegen de intellectuelen en natuurlijk tegen allen en alles wat een vol komen zelfstandigheid van Tune sië onder Destouriaanse leiding in de weg staat. En „met alle mid delen" wil de Neo-Destour zijn doelstellingen verwezenlijken. Onnodig te zeggen, dat 'de gelo vige Tunesiërs. althans de practi- serende, weinig sympathie heb ben voor de extremistische par tij, speciaal sedert hpt grote en de gemoedei'en beroerende con flict tusen de Neo-Destour en de Zitouna van Tunis. De Zitouna is de grootste religieuze universiteit, die in geheel de Mohammedaanse wereld beroemd is. De gematigde Islamitische pers, die steeds het bloedvergieten, waarvoor de Des- tour niet terugschrok, veroordeeld heeft, keerde zich in uiterst felle termen tegen de provocatieve houding van de partij. Als gevolgd van de steeds toe nemende aanslagen, de terreur en de chantage, welke de Destour uitoefende op Regering en Bevol king, zagen de Franse autoriteiten zich genoodzaakt het kabinet- Chenik te ontb'nden. Habib Bour guiba en enkele andere leiders van de Neo-Destour werden ge- tonderdag heeft h.M. de Koningin in Den Haag een Amerikaanse radioverslaggever ontvangen, de heer Law Roderick Macleish. Deze bood H.M. een brief aan, waarin de gouverneurs van de zes staten in New England en de burgemeesters van Boston en Lawrence hun medeleven met de ramp betuigden. isoleerd, voor zover ze niet al, gelijk Salah Ben Youssef, ge vlucht waren. De regering-Chenik, die onder Destouriaanse dictatuur stond, werd opgevolgd door het kabinet- Baccouche en Habib Bourguiba bevindt zich thans onder bewa king op een klein rotsachtig eilandje voor de Tunesische kust, La Galite. Hached Na Bourguiba's verbanning, begon de vakbondleider Ferhat Hached, die de „intellectuele ont hoofding" van Destour met wel gevallen gevolgd had, zijn invloed op de partij door middel van de UGTT uit te breiden. Zijn poging om de Bey het ministerie gevan gen te laten nemen, waarop de Bey de onafhankelijkheid zou moeten uitroepen, hebben wij enige tijd geleden uitvoerig in een artikel beschreven. Als gevolg van zijn revolutionnalr plan kwam Hached met de Bey in conflict, en werd zoals men weet 's anderen daags „door onbekenden" vermoord. Nadat intussen duidelijk vast was komen te staan, dat het Destouriaanse vakverbond UGTT de terreur met alle middelen wilde voortzet ten, werd een aantal kopstukken van deze bond naar afgelegen oasen in de Zuid-Tjmesische woestijn verbannen. Na de moord op Ferhat Hached en na de verbanning der overige vakbondleiders heeft er in geheel Tunesië nauwelijks meer een aan slag plaats gehad. Het verwijde ren van een 30 tot 40-tal indivi duen, bleek voldoende om de orde en rust te herstellen. SPORT VOOR RAMPENFONDS De kaarten voor de interland wedstrijd Vederland-Denemar- ken, die op 7 Maart te Rotterdam wordt gespeeld, zijn uitsluitend bij het bureau KNVB te Den Haag verkrijgbaar. Voetbalclubs, ingedeeld bü een afdeling, moe ten zich bij hun afdelingsbestuur vervoegen. Zoals bekend, is de gehele op brengst voor het Rampenfonds. Daar komt nog bij, dat aan nie mand een gratis entrée-biljet wordt verstrekt. Zelfs de jour nalisten, die beroepshalve aan wezig zijn, dragen een steentje bij, door een entrée-biljet te kopen, Feijenoord-Heerenveen Ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds hebben Feijenoord en Heerenveen, die beide a.s. Zondag vrij zijn van de competi tie, besloten te Rotterdam in het Feijenoordstadion een wedstrijd te spelen. Racing Mechelen Xerxes Zondag 15 Februari zal ten bate van de slachtoffers van de wa tersnood in België en Nederland een voetbalwedstrijd te Mechelen worden gespeeld tussen Racing Mechelen en Xerxes. Deze wedstrijd kon tot stand komen doordat de K.N.V.B. toe stemming verleende, de compe titiewedstrijd Xerxes-DHC uit te stellen tot 21 Maart. Bijdragen uit buitenland Ten behoeve van het Rampeiv- fonds zullen de volgende bedra gen aan de KNVB worden over gemaakt: Franse voetbalbond: Fr. frs 247.990 zijnde de op brengst van een door het Rode Kruis gehouden collecte tjjdens een Franse bekerwedstrijd te Parijs. Westduitse voetbalbond 10.000 mark. Italiaanse voetbal bond: 1.000.000 lire. BERN, 13 Febr. (Rtr.) Sneeuwlagen van meer dan drie meter dik hebben in Jura de be langrijkste spoorlijnen afgesne den van Parijs naar het Zuiden via Vallorbe. De Oriënt-expres en andere internationale treinen worden over andere lijnen om geleid, hetgeen een vertraging van zes tot tien uur met zich me debrengt. Een trein van Parijs naar Lausanne bleef nabij Ande- lot in de sneeuw steken en kan niet meer voor- of achteruit. De sneeuwval duurt voort. 's-GRAVENHAGE, 13 Febr. De helicopter van de Marine luchtvaartdienst is vanmorgen omstreeks 9.45 uur van het vlieg veld Valkenburg vertrokken voor een vlucht over de geteisterde gebieden. Aan boord berinden zich de minister van Binnenland se Zaken, Prof. Dr. L. J. M. Beel, de staatssecretaris van marine, vice-admiraal H. W. Moorman en de chef van de marinestaf vice-admiraal A. de Booy. Zij zullen waarschijnlijk een bezoek brengen aan Zierikzee en Zijpe. DE KONINGIN NAAR TEXEL DEN HELDER, 13 Febr. Te 10.40 uur zijn vanochtend H.M. Koningin Juliana, haar particu lier secretaresse mevr. N. Smitt- Avis en haar adjudant luit. ter zee eerste klasse J. G. Stegeman in 2 hofauto's aan de haven van Den Helder gearriveerd op hun reis naar het door de watersnood getroffen eiland Texel. De overtocht over het Mars diep werd in de auto's ge maakt met de veerpont van de normale dienstregeling. Ter begroeting waren aanwezig de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester C. de Koning van Texel, en de hoofd ingenieur van de directie Noord- Holland van de Rijkswaterstaat, Ir. J. H. van der Burgt, die zich met Hare Majesteit aan boord begaven. De Koningin onderhield zich bij het uitvaren met de haar begeleidende autoriteiten. Door ramp niet onderbroken Ned. leveranties aan Amerika in Duitsland LONDEN, 12 Februari (Rtr) Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft acht Westeuropese landen, namelijk Frankrijk, België, Italië, West-Duitsland, Zwitserland, Noor wegen, Denemarken en Portugal dringend gevraagd in de komende 24 uur tien millioen zandzakken te sturen, ter verster king van de Engelse zeeweringen i.v.m. het komende springtij. Zes der gevraagde staten hebben bevestigend geantwoord en de levering van ruim 5.000.000 zakken in de gevraagde tjjd toegezegd. In Rome is het vervoer per vliegtuig reeds begonnen. België zegde de levering van een millioen zakken vóór Zaterdag a.s. toe. In Zwit serland zijn ongeveer 350.000 zakken bijeengebracht. Frankrijk zal Zaterdag a.s. 250.000 zandzakken uit Duinkerken verschepen. Alle landen zullen de zandzakken gratis ter beschikking stellen. (Advertentie) ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde HET OUWELCACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EM F GEMAKKELIJK INNEMEN Rolschaatsmeisjes bedienen! (Van onze redacteur) LONDEN, Februari De twee jaar voorbereide oorlog om de binnenlandse benzinemarkt is deze maand eindelijk be gonnen. Het startsein moest gegeven worden door de regering. Bijna veertien jaar lang mocht er alleen naamloze benzine met een laag octaangehalte verkocht worden. Concurrentie tussen de benzinemaatschappijen had al deze tijd weinig zin. Ook maakte het personeel van de ruim dertigduizend pompstations zich over het algemeen niet druk. Er wordt per jaar omstreeks vijf milliard liter brandstof voor personenauto's verkocht. De klanten kwamen wel en kregen het anonieme product ge woonlijk nogal landerig toegemeten. geven. Garagehouders konden zelfs over een architect en over de financiën Leschikken, om hun bedrijf te laten herbouwen, mits ze maar de verplichting op zich namen, straks alleen de benzine te verkopen van dk ene welwil lende firma, welker gunsten ze aanvaardden. Geschat wordt, dat minstens acht van de tien pomp stations in het Verenigd Konink rijk zien nu aan éen bepaalde le verancier hebben gebonden. Of ze er goed aan hebben gedaan. Maar ongeveer twee jaar gele den gingen de benzinemaatschap pijen er zijn vier grote concur renten de tijd voorbereiden dat de klant weer een keuze zou kun nen doen uit verschillende mer ken en soorten. Voor het eerst in Engeland werd op grote schaal geprobeerd, de pompstations ex clusief voor het ene merk of het andere te winnen. De maatschap pijen boden aan, de stations op te knappen, het personeel gratis in overalls (met reclame) te steken en het een speciale opleiding tei hun vrijheid zo te laten beperken, wordt betwijfeld. Geen prijzenoorlog Het volgende punt was, de auto mobilisten over te halen, alleen te stoppen bij benzinepompen met die of die naam. Een van de mach tigste maatschappijen heeft al sinds lang in geestige advertenties het publiek verteld, wat voor voortreffelijke bemine ze ooit w: zou kunnen leveren: non- pinking, anti-knock! Maar voorlo pig kon er niet veel meer gedaan worden dan dat. Nu echter is de concurrentie weer werkelijk gaande. Een paar weken voor het officieel zover was, werden grote reclamecam pagnes geopend. Redactioneel droeg de pers hiertoe bij, door in vaak zeer uitvoerige proeven de benzine op het regeringspeil (die v kocht zal blijven worden) te vergelijken met de vrije, betere soorten, natuurlijk zonder de mer ken te noemen. Alle benzinemaatschappijen brengen twee kwaliteiten in de handel, de als „pool" bekende benzine en een soort van onge veer tachtig octaan. Plotseling kwam hter één bedrijf met drie kwaliteiten: „pool", een soort van plm. 78 en eei van waarschijnlijk ongeveer 83 octaan. Alle maatschappijen begonnen potloden, scheermesjes, sleutelrin gen. stofdoeken, matten en zak doeken cadeau te geven. Maar aan concurrentie door prijsverlagingen is nog niemand begonnen. Kwali- teitsbenzine kost iets meer dan eer. halve guide per liter (waar van ongeveer drie dubbeltjes voor de schatkist zijn). De „pool" is een paar centen goedkoper. Opeens is de bediening weer op vooroorlogs peil geb -.cht. Onge v ugd krijgt de automobilist zijn voor- en achterruit schoonge veegd. Hebben zijn banden lucht, heeft zijn radiator water nodig? Hoe is het oliepeil? Na de oude gang van zaken is deze ijver ver bluffend. Veel pomphouders hebben vrou we' k personeel aangenomen. Er is een garage in Birmingham, waar bij goed weer de meisjes dienst doen op rolschaatsen, om de kostbare tijd van de klant geen ogenblik langer in beslag te ne men dan nodig is voor het tanken en gelijktijdig afrekenen en vol- br ïgen van de nieuwe plichten der hoffelijkheid. Nieuwe vrijheid Intussen is in Februari ook de handel in chocola en suikergoed vrijgegeven. Rantsoenering ei prijzencontröle zijn plotseling ge schrapt, deze keer voorgoed (in '49 is er eens een mislukte poging gedaan). Er wordt nu gesproken over de mogelijkheid, suiker ook weer een vrij artikel te maken. En zelfs heeft de handel voorgesteld, deze zomer de vleesrantsoenering af te schaffen. De beste kwaliteit spek is sinds een paar weken vrij. Ook zal er dit jaar weer wit wittebrood gemaakt mogen worden. Labour. DEN HAAG. 13 Febr. Des gevraagd heeft het departement van landbouw, visserij en voed selvoorziening tegengesproken geruchten als zouden de Neder landse leveranties aan het Ame rikaanse leger in Duitsland na deel hebben ondervonden van de watersnood. Slechts ten aanzien van de aardappel-leveranties zijn de berichten juist. Uit voorzorg voor de binnenlandse voorzienin gen is de export van aardappelen voorlopig stopgezet. Met melk en zuivelproducten, grognten- en fruitl everanti es is totaal niets aan de hand geweest. heden van 167* 166* 155 186* 184* 162 f 162* 313* 313 93 92 138 J 138 129 129* 103 102* 83* 82 FONDSEN 42 42 53 53 66* 66* 77 77 45* 45* 40* 88* 40* 89 69* 69| 23 22* 12/2 13/2 OBLIGATIES Ned. '47 (3-%) 95* 95* Ned. '47 (3) 3 ten. AANDELEN A.K.U. Cert. Hoogovens Lever. Br. en Unil. Gew. Phil. Gl. G. B. Kon. Petr. A'dam Rubber Kn. N. St. My. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli maatsch. AMERIKAANSE Anaconda Bethleh. Steel Gener. Motors Kennecott Copper Rep. Steel U. S. Steel Cities Service Shell Union Tide Water Sportpaleis Brussel Wedstrijden voor rampenfonds BRUSSEL, 12 Febr. In het zeer goed bezette sportpaleis zijn Donderdagavond wedstrijden en demonstraties gehouden in vier takken van sport wielrennen, athletiek, boksen, basketball ten bate van de slachtoffers der overstromingen. Op het program s'.ond o.m. een wieleromniumwedstrijd tussen een Belgische ploeg, bestaande uit van Steenbergen, Gosselin en Glorieux en een Nederlands team, gevormd door Schulte, van Vliet en Derk- sen. Er waren drie manches, pun- tenrace, ploeg-achtervolging en 1 kilometer a l'Italienne. De Belgen zegevierden in alle onderdelen. Wereldkampioen Dolf Verschue- ren won een stayerwedstrijd, ver- rede., als achtervolging, óver 10 kilometer tegen Wout Wagtmans. Hongaarse gezanten niet gearresteerd PARIJS, 12' Febr. (AFP) In aansluiting op een bericht van gisteren, waarin melding werd gemaakt van arrestatie van de Hongaarse gezanten te Washing ton en Parijs, beiden Joden, na hun terugroeping naar Boeda pest, wordt thans gemeld dat de gezant te Parijs, Zoltan Szanzo, die zich nog steeds te Parijs be vindt, heeft medegedeeld dat hij niets van een terugroeping naar Boedapest weet. Ook uit Washington wordt ge meld dat de Hongaarse gezant zich nog in de Amerikaanse hoofdstad bevindt. De eerdere berichten waren ge geven door de onder Amerikaanse muuui, SC«tu uuui UI1IU1J.OI in oppositie, k .nkert over zoveel j leiding staande Oostenrijkse wilde vrijheden. 1 dio „Rot-Weiss-Rot"»

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3