Dag van angstige spanning voor het kleine dorp St. Maartensdijk Reis van koning lokt felle aanvallen uit 2000 mensen kwamen door nieuwe dijkbreuk in het nauw Stijging Kolenprijs na 1 April verwacht Naguib tekent overeenkomst met Engeland over Soedanese kwestie De Ambonezen Gezinsraad Duizenden zwoegen in snerpende kou „Een lieve vrouw" zei een polderwerker.... voor het eerst van zijn leven Thans al 38 millioen voor rampenfonds Skikampioene te bezichtigen a 10 pfennig in Bacl Homburg Zo spoedig mogelijk verkiezingen voor zelfbestuur Geen enthousiasme voor Eden over zoveelste „nederlaag^ 105e JAARGANG No. 37 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Gelderlander Dagbl. t. Mijmeren TM Gelderlander Geereet. D*«rblad Arnhem» Dagblad De Oost-Gelderlander Telnwe- «n IJaeelbode De Noord-Oootee DagM. N.O. Brab. en K. Llmb. DE GELDERLANDER De Gelderlander-Pers: Directeur: G. H. J. BODEWK8 Hoofdredacteur: LOUIS FREQUIW DAGBLAD VOOR NIJMEGEN Abonnement: ƒ0.47 per week; I.M per kwartaal (Incaaeo 10 ct->j Per poet: ƒ4.60 per kwartaal. De» Vaderland Getrouwe 14-3—*42 1.5-'45 Kantoren; WtJmegen. Telefoon (K 8800) - 24641 (6 lijnen) alle afdelingen GIRO: 36674 's-GRAVENHAGE, 13 Febr. „De minister is er zich van bewust, dat het de ernstige plicht der Regering is, om ge durende het tijdelijk verblijf in Nederland een menswaardig bestaan voor de Ambonezen mogelijk te maken. Hij zal dan ook niet nalaten hiervoor al het mogelijke te doen", aldus ver klaart de minister van Maat schappelijk Werk, Mr. van Thiel, in zijn pas verschenen Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. De minister zegt verder, dat aan het arbeidsproces door de Ambonezen slechts incidenteel wordt deelgenomen, hoofdzakelijk voor wat betreft werkzaamheden, bij de landbouw. Hiertegen be staan in zoverre bezwaren, dat veelal gewerkt wordt tegen aan merkelijk lagere lonen, dan inge volge de betreffende loonrege lingen dient te worden betaald, terwijl tevens als. regel van de verdiensten niet de voorgeschre ven afdracht plaats vindt ter gemoetkoming in de kosten van verzorging. Met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is over een en ander overleg gaande, waarbij de Stichting van de Ar beid en de Stichting van de Land bouw, worden betrokken. Overigens is de minister van mening, dat, gezien de toestand op de arbeidsmarkt, tewerkstel ling in het vrije bedrijf slechts geringe mogelijkheden biedt. Zijn gedachten gaan vooral uit naar het geven van een ruime gelegen heid om zich te bekwamen in een of ander vak, waardoor het mo gelijk zal zijn om te gelegenertijd een goed bestaan te verwerven in Indonesië of elders. Bijzondere aandacht zal worden geschonken aan voortgezette arbeid na be ëindiging van de scholing, o.a. in de vorm van het verrichten van onderhoudswerken in de kampen 'en werkzaamheden ten behoeve van bepaalde Rijksdiensten. De minister spreekt hierbij nog de hoop uit, dat van de zijde der Ambonezen een beter begrip zal worden getoond voor hun positie in Nederland en meer medewer king zal worden geboden dan waarvan in het verleden is blijk gegeven. Met de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie is hij overeengekomen dat tegen ordeverstoringen krachtig zal worden opgetreden. 's GRAVENHAGE, 13 Febr. Minister van Thiel, de minister van Maatschappelijk werk, deelt ln zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede, dat hij de instelling van een gezins raad van grote betekenis acht. Naar aanleiding van de opmer king van vele leden, die de vrees uitspreken, dat de benaming ge zinsraad verwarring zal geven met de gezinsraad uit het wets ontwerp tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen, is de minister bereid de naam van de hierbedoelde raad bij de defi nitieve totstandkoming nader te overwegen. De nationale contactcommissie voor gezinsbelangen maakt een plan voor een gezinsraad gereed. De minister ziet dit plan met be langstelling tegemoet en hoopt na bestudering hiervan spoedig met voorstellen te komen. Bij auto-ongeluk Militair omgekomen tijdens hulpwerk DEN HAAG, 12 Febr. Ten- gevolge van een auto-ongeluk in de nabijheid van Temeu^en is op 10 Februari de dienstplichtig soldaat M. Blok, legernummer 31.08.06.033, ingedeeld bij het regiment veld-artillerie Prins Frederik te Bergen op Zoom. om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit de gemeente Vier- polders op het eiland Voorne. Hij was ongehuwd. DEN HAAG, 13 Febr. Op vragen van het kamerlid Scheps betreffende de aan gedetineerde van der Vaart Smit verleende bewegingsvrijheid, heeft de mi nister van justitie onder meer geantwoord dat over deze bewe gingsvrijheid verschil van me ning geweest is van de aanvang af. Van der Vaart Smit heeft van het in hem gestelde vertrouwen misbruik gemaakt. Hij heeft steeds, ook tijdens zijn detentie contacten onderhouden met oud- politieke delinquenten en zelfs na zijn overbrenging naar de straf gevangenis in Scheveningen is hij daarmee doorgegaan. Het is dan ook noodzakelijk gebleken gede tineerde cellulaire straf te geven. Jfoningin Juliana bezoekt elke dag een van de streken, die door de watersnood zijn geteisterd. Hare Majesteit bij haar aankomst in Zijpe. SOCIALISTISCHE „VERBIJSTERING IN BELGIë" PRINSES VAN RETIE IS DE ZONDEBOK (Van onze redacteur) BRUSSEL,, 12 Februari Koning BoudewiVn. die Zaterdag ju op aandringen- der regering terugkwam van de Rivièra, waarheen hij daags na de over stromingsramp van 1 Februari was vertrokken, is Donderdag per vliegtuig weer naar de Rivièra afgereisd. Een hofcommuniqué meldde Donderdagochtend, dat de ko ning op medisch advies dringend rust moet nemen aan de Middel landse Zee om te bekomen van een overspanning, waaraan hij na een griepaanval leed. Toen de koning Donderdag ochtend op het Brusselse vlieg veld aankwam, was er geen en kele plaats meer vrij in het toe stel voor Nice. De ordonnans officier van de koning kon dan ook niet mee, zodat de eerste piloot van het toestel onmiddel lijk tot speciale ordonnans-offi cier werd benoemd, aangezien de koning volgens het protocol niet zonder een dergelijk officier kan reizen-. Gedurende de hele vliegtocht heeft de koning in de cockpit van het vliegtuig gezeten. De overige passagiers zagen hem niet. In het begin van de week had koning Boudewijn nog een be zoek gebracht aan de Belgische watersnoodgebieden, doch voor Dinsdag waren alle audiënties afgezegd. Aanval Intussen deed het Belgische socialistische blad Le Peuple een heftige aanval op de prinses van Retie, die volgens het blad de voornaamste schuldige is van dit „afkeerwekkend incident". Le Peuple schrijft„Iedereen in België, ook de koning, weet, dat zijn vertrek naar de Rivièra (Van onze verslaggever) MIDDELBURG12 Febr. In de snijdende wind. soms doornat als ge volg van slagregens en sneeuwjacht, zwoegen duizenden mannen aan de dijken, die dicht moeten. Op sommige plaatsen vordert het herstel op bevre digende wijze, ■- 'nar elders lijkt het of de mensen vi,j'r een hopeloze taak MEER BREUKEN MET ISRAëL VER VACHT WASHINGTON. 12 Febr. (Reuter/AFP) In diplomatie ke kringen te Wenen verwacht men, dat Tsjecho-Slowakije en Polen alsmede de landen van het Sovjet-blok, binnenkort eveneens de diplomatieke be trekkingen met Israël zullen ver breken. Zoals gemeld heeft Rus land dit gisteren reeds gedaan. Waarnemers te Washington zijn van mening, dat de Sovjet-Unie slechts naar een aanleiding ge zocht heeft en dat de „koude oorlog" in hevigheid zal toene men. In Parijs meent men dat een en ander gevolgd zal wor den door een „versterking der antisemietische campagne in Oosteuropese landen". Retie de eerste reis van de ko ning op touw had gezet. Het voegt er aan toe, dat men niet twijfelt aan de noodzakelijkheid van een koninklijke rust in het buitenland, w£#:n^er die door de doctoren isv -^^geschreven. „Maar", aldus Ld Peuple, „hei lijkt toch alsof de wil van ma dame van Retie de overhand heeft gekregen op al de redenen, die voor 's konings terugkeer naar België golden". Le Peuple meent nog, dat de zonnige Rivièra-foto's van de koninklijke familie een ernstige fout waren en besluit met te zeggen, dat men geen nieuwe koningskwestie wil scheppen en de beste wensen uit voor 's ko nings spoedig herstel, maar dat de prinses van Retie „definitief op haar plaats moet worden gezet". staan. Het hardnekkige water onder mijnt dikwijlswat reeds hersteld was of zelfs nog niet bezweken. Zo is op Tholen een dijk doorgebroken nabij Sint Maartensdijk. Het was de laatste waterkering voor het dorpwaarin nog 2000 mensen huizen. Die van Sint Maartensdijk met de herinnering aan datgene wat tienduizenden anderen in het eilandenrijk hebben doorstaan, volg den in zenuwslopende spanning het werk. Een gevecht van de mens tegen de zee. En het klinkt vermetel, maar: de mens won ditmaal. Het gat werd gedicht, het geweld gekeerd. Toen pas hebben de werkers zich een ogenblik van rust gegund Elders helen zich de wonden, die in het dijkenstelsel geslagen zijn. be mannenmoed, die eeuwenlang ons volk bezielde in de strijd tegen de elementen is gevaren in de duizenden, die schouder aan schouder rond de gaten staan. Oudere en jonge ke rels, mannen, die bezeten zijn van de wil het gevecht te win nen. Van elke zandzak spoelt meer dan de helft onder hun handen weg. Versagen doen zij niet. Duizenden, tienduizenden zandzakken worden gevuld ter dichting van een dijkgat. De vloer, nieuw nog en weinig solide, gaat zichtbaar worden en het dichten gaat door. Meters hoge golven slaan bij vloed nieuwe bressen, maar als de eb het omringende land droogtrekt, herwinnen de werkers terrein. Bij St. Maartensdijk is het ge lukt, bij de Schone Waardin op Walcheren eveneens, zij het met veel risico's. Met de vlotheid, waarmee wij, die niet tot over de knieën in de blubber staan, schrijven over het herstel zou gezegd kunnen worden dat de SCHROOT VERMOEDELIJK HELFT DUURDER dijken op Walcheren binnenkort gedicht zullen zijn. Maar in die ene zin zou zulk een macht van noeste arbeid verdisconteerd lig gen, dat hij, die niet zelf de schop gehanteerd heeft zich geen voorstelling kan vormen van wat er gaande is, op dit zelfde mo ment in het eilandenrijk. „ZEG MAAR MEVROUW" De Koningin is op Goeree ge weest.. Nooit zullen de mensen, die haar rond zagen gaan temid den van ket verwoeste land, haar gezicht vergeten. „Een lieve vrouw", zegt een polderwerker, die zoiets hartelijks misschien nooit eerder in zijn leven uit sprak. Velen hebben haar verteld van wat er gebeurd is. Toen de helicopter pas was geland, be groette men haar met Majesteit. Zij wuifde even met haar hand: „Zegt U geen Majesteit nu, zeg maar Mevrouw!". Zo stelde zij haar mensen, haar volk hoe duidelijk was hier de verhouding moeder en kinderen tastbaar! gerust. Soldaten halen links en rechts door het water onder mijnde huizen omver. Zij kijkt er naar en huivert. Het is haar volk dat lijdt; zij lijdt mee en wil troosten, waar maar getroost kan worden. „Een fantastische vrouw" DEN HAAG, 12 Febr. De Nederlandse kolenprijs zal tot 1 April geen veranderingen ondergaan, ondanks het feit, dat de gemeenschap pelijke Westeuropese markt voor kolen, ijzererts en schroot op 10 Februari is ingesteld. Het in ons land geldende egalisatiesysteem mag tot 1 April worden gehandhaafd. Wat na 1 April met de kolenprijs gebeurt, staat nog niet vast, maar algemeen wordt verwacht, dat hij dan zal stijgen. Ook de schrootprijzen zullen vermoedelijk worden verhoogd. In dollars uitgedrukt bedragen de prijzen voor schroot in in de watersnoodweek een ge- ons jand 20.65, in Frankrijk 31.85. in Italië 46, in België 40. in voel van verbijstering en teleur- Luxemburg 42 en in Duitsland 37. Men verwacht, dat de schrootprijs stelling heeft verwekt". Het op het Franse niveau zal komen te liggen, hetgeen een verhoging van blad beweert, dat de prinses van I de Nederlandse schrootprijs met 50 zal betekenen. De 92-jarige J. Koenraad uit Stellendam, die werd geëva- cueerd naar het noodzieken- 1 huis in Rijswijk, heeft sinds l zijn aankomst aldaar getuurd over het verlies van zijn&ond I Pluto. Het arme dier bleek te zijn verdronken. Donderdag1 heeft de oude man een nieuwe hond gekregen en de dokter hoopt, dat Koenraad nu spoe-1 dig zal opknappen. i (Van onze redacteur) BONN, 10 Februari 1953. De nieuwe ski-kampioene van Hessen heet Maria Erben. Ma ria, voor vrienden en beken den: Mariechen, is 15 jaar en werkt te Bad-Homburg in een horloge- en klokken winkel, die blijkbaar geleid wordt door een zeer goed zakenman. Deze man namelijk meende terecht, dat er uit het ski kampioenschap, dat zijn ver koopstertje behaalde, wel ka pitaal te slaan zou zijn. Dies plaatste hij in zijn etalage een schild waarop te lezen stond: „Tegen betaling van 10 Pfen nig entreegeld is hier de nieuwe ski-kampioene van Hessen te bezichtigen". En ziet de burgers van Homburg waren begeesterd, stroomden in groten getale toe en offerden graag een dubbel tje in ruil voor het aanschou wen van Mariechen, die achter de toonbank staande nerveus aan haar jurkje frommelde en alsmaar dieper bloosde. De baas streek zeer veel 10 Pfen- nigstukken op en toonde zich een man van de wereld door reporters met geldige pers kaart gratis toe te laten tot de bezichtiging (Van onze redacteur) LONDEN, 12 Februari De Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat met Egypte een overeenkomst is gesloten over dê toekomst van Soedan. Zij voorziet in zelfbestuur voor de Soedanezen, gevolgd door zelfbeschikkingsrecht. verwacht werd, maar het is geen verrassing. De laatste dagen was de hoofdinhoud ervan al onge veer duidelijk. Enthouisasme om trent de overeenkomst heerst er in Engeland totaal niet. Minister Eden heeft op de eerste plaats in zijn eigen partij veel critiek op zijn zwakke beleid te ver werken gehad. V erloren Binnen drie jaar kunnen de Soedanezen kiezen tussen onaf hankelijkheid of een verbintenis met Egypte. In de overgangs periode zal Soedan, dat acht millioen inwoners telt, zichzelf besturen, maar de leiding van buitenlandse zaken en defensie zal in die tijd bij een gouverneur- generaal berusten. Getekend De overeenkomst is na lang durige onderhandelingen gete kend door generaal Naguib en de Britse ambassadeur in Egypte, Stevenson. ZIJ voorziet in het spoedig houden van verkiezingen voor een wetgevende vergadering voor de gehele Soedan, mogelijk volgende maand. Het verdrag is iets vroeger tot stand gekomen dan te Londen Het ging de laatste tijd voor namelijk om de twee tot drie millioen personen uit het minst ontwikkelde Soedanese gebied. De vorige maand werd duidelijk dat het Foreign Office het poli tieke spel verloren had tegen Naguib. Qe zgn. con-dominion-status van de Soedan onder Engeland en Egypte is bijna 54 jaar oud. Nu ze ten einde loopt zonder dat Engeland de primitieve be volking van het Zuidelijk* deel op de aanvankelijk door haar toegedachte wijze waarborgen kan geven, die kort geleden nog onvoorwaardelijk noodzakelijk werden geacht, kan de heer Eden moeilijk een hartelijk ap plaus van zijn landgenoten ver wachten. De onafhankelijk con servatieve Daily Express sprak van morgen, in vette koppen van „Het grote verraad" De Britse regering redt door de termen van het accoord wel ongeveer het gezicht, maar het nieuw verdrag staat fmet klei nere letters) op dezelfde lüst van pijnlijke feiten als de neder laag te Abadan in 1951. Engeland heeft de Egyptena- ren door deze overeenkomst nog niet tot vriend gekregen Gene raal Naguib heeft dezer dagen nog herhaaldelijk gezegd: „Eva cueer het Kanaalgebied en laat ons baas zijn in eigen huis: daarna zal er geen Anglo-Egyp- tisch probleem meer zijn". Aan dit bekende standpunt voegt hij toe, dat er van onderhandelin gen geen sprake kan zijn Enge land zal onvoorwaardelijk haar troepen moeten terugtrekken. Minister Eden heeft inzake de Soedan toegegeven omdat hij geen andere keuze meer had, se dert generaal Naguib de Soeda nese leiders naar zijn kamp diri geerde, op een wijze, die de Britten eerst verbaasd had doen lachen. Het gaf de generaal niet- de beste troef in handen. DEN HAAG. 12 Februari Het Nationaal Rampenfonds heeft thans in totaal 38 millioen gulden ontvangen. In de loop van Donderdag kwam aan ver scheidene giften tezamen vier j op 5- millioen binnen. Het Canadese Episcopaat heeft, naar Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong aan het Kajth. Huisves tingscomité meedeelde, 8000 dol lar voor het Rampenfonds be schikbaar gesteld. Verleden week hebben, naar eerst thans bekend wordt, zowel H.M. de Koningin, als prinses Wilhelmina een be langrijk bedrag geschonken. De Betuwse gemeente Lienden heeft 10.000 ter beschikking gesteld. In de Lier met zijn 4500 inwoners is tot nu toe ƒ23.500 bijeenge bracht. De Benzine- en Petro- leummaatschappij te Amsterdam heeft 25.000 geschonken. Daarbij komt nog een bijdrage van het personeel dezer firma. zegt Dr. von der Fuhr en er i« geen pose in zijn stem. GEDRUKT In Halsteren-dorp ligt een druk op de mensen. Elke dag nog spoelen slachtoffers aan tegen de dijk. Elke dag luidt de klok, de doodsklokEn elke dag verzamelt zich het volk in de kerk voor een uitvaart en elke dag wordt een vers graf gedol ven op het ineens half gevulde kerkhofje. Die dagelijkse herin nering aan de dood, die een tiende van de gehele polderbe volking wegrukte, werkt depri merend. De mensen spreken dag in dag uit over de ramp. Zjj vertellen graag alsof zij, door aan anderen iets van hun leed bekend te maken, zichzelf bevrij den. Daar is het verhaal van de gemeente-architect, die met da dood voor ogen de polder introk om mensen te redden. Zij heb ben hem gewaarschuwd, klem mend, dringend, maar hij heeft de stem van zijn plicht luider horen roepen. Toen een vloedgolf kwam, heeft hij zich met drie andere mensen, armen om elkaar heen geslagen, staande weten te houden, maar toen het water wegebde, werd hjj, die leiding gegeven had, vermistZijn stoffelijk overschot is nog niet geborgen. Systematisch Aanpassing aan industrialisatie- eisen DEN HAAG, 13 Febr. In de thans bij de Tweede kamer inge diende begroting voor 1953 van het maatschappelijk werk merkt de minister op, dat de ontwikke lingsplannen voor de negen ge bieden met economische achter stand aanvulling verdienen ten aanzien van enige elementen, die voor de totale ontwikkeling van de betrokken gebieden van es sentieel belang zijn. Behalve achterstand op econo misch gebied is hier (o.a. in ZW en NO Noord-Brabant en Noord- Limburg) ook een achterstand op maatschappelijk, sociaal-hygië nisch, cultureel en geestelijk terrein. Het is nodig, de aanpassing van de bevolking in de betrokken ge bieden aan de eisen voor indus trialisatie systematisch te be vorderen. Mr. Roolvink in de Tweede Kamer (Van onze parlement, redacteur) DEN HAAG, 13 Febr. In de Tweede Kamervergadering van gisteren is Mr E. G. M. Roolvink in de vacature van Mej. Dr De Waal (die onlangs tot staatsse cretaris van O. K. en W. werd benoemd) met de gebruikelijke beëdiging als lid van de Kamer voor de KVP-fractie toegelaten. De intrede van de heer Rool vink draagt een enigszins bij zonder karakter. Men zie naar de rubriek „Commentaar en critiek" WEERBERICHT AANHOUDEND KOUD DE BILT, 13 Febr. Verander lijke bewolking met voorname lijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aan vankelijk weinig wind, later zwakke, tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, maar vannacht en morgenochtend in het binnen land hier en daar matige vorst. 14 Febr.: Zon op 7.58, onder 17.52 Maan op 8.02, onder 18.50. Eerst nu zijn foto's vrijgegeven over de landing bij Qui-Nhon door Franco-Vietnamezen. Met landingsboten werden de troepen naar de wal gebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1